таткото да присъсва на раждането...

  • 7 673
  • 95
  •   1
Отговори
  • Мнения: 26
 навсякъде чета че за да присъства таткото на раждането трябва да се плати , някой има ли опит в такава ситуация? А и да няма бих искала да чуя и вашето мнение -според мен това не бива да се случва бащата има право да присъства на раждането на детето си.Знам че в други държави не е така(не се заплаща)
мисля че нямат право да взимат пари за това- нечовешко. сякаш му ограничават правата

# 1
  • Мнения: 636
Нищо не можеш да направиш, ако искаш - плащате и това е ! Така е в България  Crazy
И да в други държави не се плаща  Peace

# 2
  • Мнения: 1 067
Да в държавните болници присъствието на таткото се заплаща.  Crossing Arms

Много неща трябва да се променят в здравеопазването в тази посока,но държавата отказва да се учи от развитите страни. Crossing Arms

# 3
  • Мнения: 26
сега продължавам да чета и пишат че не се плащало присъствието на бащата , а консумативите ....какви са тези консумативи за 100 или 200 лв ??? #Crazy после как да искаш да родиш  вБГ

# 4
  • Мнения: 636
Абе, баш присъствието си му се плаща !

# 5
  • Мнения: 11 479
Има болници, в които присъствието на бащата не се заплаща.
И чак пък нечовешко....

# 6
  • Мнения: 6 993
Ми не е много човешко, заради искането ми той до присъства, се разделих с 1200 лв.
Да, самото му присъствие е само 200, но за да присъства, трябва да си във ВИП родилно –още 200, а за да си във ВИП родилно, трябва да избереш екип - още 900. Ау, даже 1300 били  Mr. Green Тина Киркова, миналата година. Но пък явно зависи от доктора, на съседката в стая лекарката беше пуснала таткото и после не го беше фактурирала. И и беше казала да не казва на никого, че е присъствал.

# 7
  • Мнения: 636
Има болници, в които присъствието на бащата не се заплаща.
И чак пък нечовешко....

Да и цената за раждане е такава, че направо си включва "безплатно" присъствието на бащата  Mr. Green Все тая е. И да не е нормално да се краде така от хората, какво има да се заплаща присъствието на бащата, що за глупост ?! И естествено само в България  Wink

# 8
  • Мнения: 11 479
Окръжна болница Пловдив - държавна, плащаш ВИП родилна (от порядъка на 100-200 лв., ако някой иска конкретната цена, ще си изровя записките), бащата може да присъства без допълнително заплащане.
Всичко си има цена, разбира се, безплатен обяд никъде няма. По тази логика, нечовешко е и да плащаме, за да родим.

# 9
  • Мнения: 636
Че какво е човешкото да се плаща за раждане, ако майката е здравно осигурена жена ?!  Mr. Green Но за БГ е нормално разбира се ! В Испания не съм платила една стотинка нито за преглед, нито за изследване, нито за раждането и присъствието на бащата с първото ми дете, като при това съм работила тук само 1 година !

# 10
  • Мнения: 11 479
Тук навлизаме в темата за осигуровките, които се плащат в различните държави и за социалната политика на конкретната страна, която тема е необятна....

# 11
  • Мнения: 636
Да, ето че има безплатен обяд, но не и за БГ  Mr. Green

# 12
  • Мнения: 11 479
Има - да не мислиш, че всичкото роми си плаща, за да ражда? Просто различни са безплатните неща.

# 13
  • Мнения: 636
Моме, ти каза че няма, не аз !  Peace
Цигани не желая да коментирам, цялата ни държава е циганска ! За това всички българи си плащат, а държавата ни ги прави на балъци !

# 14
  • Мнения: 11 479
Искам да покажа, че не можем да разглеждаме нещата като черно-бели Wink Така де, каквото имах да кажа, го казах.

# 15
  • Мнения: 636
Искам да покажа, че не можем да разглеждаме нещата като черно-бели Wink Така де, каквото имах да кажа, го казах.
Да, много добре го направи !  Grinning

# 16
  • София
  • Мнения: 18 704
Ако иска да присъства-да присъства,ако политиката е да се плати добре,ако не се плаща пак добре.Всеки си избира.

# 17
  • Мнения: 26
Има болници, в които присъствието на бащата не се заплаща.
И чак пък нечовешко....
За мен е нечовешко ,все пак е негово дете , още малко ще накарат и родилките да плащат че присъстват на раждането.
Това може да се случи само в България. работиш години наред плащаш си осигуровките и накрая пак плащай като поп....
Ако иска да присъства-да присъства,ако политиката е да се плати добре,ако не се плаща пак добре.Всеки си избира.

 Не мисля че е добре да накараш баща да плати безумна за мен сума за да види как детето му поема първата си глътка въздух.

Окръжна болница Пловдив - държавна, плащаш ВИП родилна (от порядъка на 100-200 лв., ако някой иска конкретната цена, ще си изровя записките), бащата може да присъства без допълнително заплащане.
Всичко си има цена, разбира се, безплатен обяд никъде няма. По тази логика, нечовешко е и да плащаме, за да родим.
Ако си здравно осигурен защо се налага да плащаш не разбирам , раждането си е безплатно ако имаш осигуровки , а вече и ако нямаш .никой не може да те накара да си платиш пише си го в закона

Последна редакция: чт, 31 юли 2014, 06:38 от AnMary

# 18
  • Варна
  • Мнения: 4 925
Може да си на ЖК и да родиш напълно безплатно! В повечето случаи родилките имаме изисквания, за които естествено, че трябва да си платим. Тук 'безплатен обяд няма' си е напълно в сила, защото щом искаш обяд си плащаш. Да, присъствието на бащата се заплаща и не виждам нищо ненормално. Това е родилна зала,а не хан, за да влиза всеки. Щом се искат допълнителни екстри като присъствие на някого се заплаща, ако не се искат екстри-не се заплаща. Какво толкова странно и ненормално има?
Да, ще се разделя с една прилична сума за раждане и се разделих с друга такава за ЖК, за да си задоволя прищевките и изискванията, но това е личен избор. Не може да искаме нещо, но безплатно. Щом искаме да е безплатно ще ползваме, това което се полага по ЗК.

# 19
  • Мнения: 26
Може да си на ЖК и да родиш напълно безплатно! В повечето случаи родилките имаме изисквания, за които естествено, че трябва да си платим. Тук 'безплатен обяд няма' си е напълно в сила, защото щом искаш обяд си плащаш. Да, присъствието на бащата се заплаща и не виждам нищо ненормално. Това е родилна зала,а не хан, за да влиза всеки. Щом се искат допълнителни екстри като присъствие на някого се заплаща, ако не се искат екстри-не се заплаща. Какво толкова странно и ненормално има?
Да, ще се разделя с една прилична сума за раждане и се разделих с друга такава за ЖК, за да си задоволя прищевките и изискванията, но това е личен избор. Не може да искаме нещо, но безплатно. Щом искаме да е безплатно ще ползваме, това което се полага по ЗК.

 Бащата на детето "всеки" ли е  или екстра???не мисля че е нито прищявка или екстра, глезотия или нещо от рода ...по цял свят БЕЗПЛАТНО а тук видиш ли се плаща- сбъркана ни е цялата система особено като има кой да подкрепя такива небивалици . А и не смятам че  го искам безплатно щом и аз и бащата сме плащали на държавата

# 20
  • Мнения: 6 365

Окръжна болница Пловдив - държавна, плащаш ВИП родилна (от порядъка на 100-200 лв., ако някой иска конкретната цена, ще си изровя записките), бащата може да присъства без допълнително заплащане.
Всичко си има цена, разбира се, безплатен обяд никъде няма. По тази логика, нечовешко е и да плащаме, за да родим.
Ако си здравно осигурен защо се налага да плащаш не разбирам , раждането си е безплатно ако имаш осигуровки , а вече и ако нямаш .никой не може да те накара да си платиш пише си го в закона

Защото ангажираш една акушерка само за твоето раждане, плюс консумативите и екстрата да си в отделна зала.

ВМИ Пловдив: ВИП зала за раждане, 150 лева, включва 1 придружител; зала за водно раждане- 300 лева, може и двама да са.

Интересно ми е дали наистина изпитвате мерак бащата да е там, или просто защото "по цял свят е така"? Дали е естествено желание или по-скоро културна тенденция? Щото повечето жени, които познавам, особено по-старите, не биха си помислили да вкарат бащата в родилна зала.

# 21
  • Мнения: 26


"Интересно ми е дали наистина изпитвате мерак бащата да е там, или просто защото "по цял свят е така"? Дали е естествено желание или по-скоро културна тенденция? Щото повечето жени, които познавам, особено по-старите, не биха си помислили да вкарат бащата в родилна зала. "

И таткото и аз го искаме .Това е толкова специален момент който бащата и майка трябва да споделят както са споделили зачеването , поне така мислим аз   и  мъжът ми . и не мисля че някой трябва да ограничава това му право като го кара да плаща





# 22
  • Мнения: 636
Мъжът ми бе на първото, а сега желае да бъде и на второто раждане, ако има зна4ение от младите сме... Не само възрастните раждат деца  Wink

# 23
  • Мнения: 6 365
Ако е първо детенце...не тръгвай с голяма кошница колко "специален момент" ще е. Докато дойде специалното, има по-неспециални, странни и дори неприятни моменти.

В България философията на родилната грижа е да осигури бързо и безпроблемно раждане. Преживяването и емоциите са някак на втори план.

При второто раждане можеше да поканя и таткото, щото беше бързо, лесно и нямаше да се шашне, ама все пак се оказа, че ми е добре самичка. Та помислете пак какво точно искате да преживеете и какво реално е по-вероятно да преживеете.

Имах предвид по-старото поколение. За тях това би било абс. табу.

Но все пак, ако искате да е безплатно и по каса, на практика искате болниците да си сменят режима и практиките, с всички произтичащи от това последствия. Просто за да има готовност бащата да присъства винаги, когато поиска- си трябва определена промяна, вкл. и ремонти и преграждане.

А, и още нещо: във ВМИ Пловдив гонят придружителите за същинското раждане.

# 24
  • Мнения: 26
Не мисля че се иска  ремон или кой знае каква промяна , просто всичко опира до пари ,  на всякъде се опитват да ти вземат само парите  и ако може да са повече .Приятно или не за нас това си е специално какво и да се случи бащата винаги ще помни раждането на детето си . По цял свят може , а тук не .абсурдно е .

# 25
  • Мнения: 636
Ако е първо детенце...не тръгвай с голяма кошница колко "специален момент" ще е. Докато дойде специалното, има по-неспециални, странни и дори неприятни моменти.

В България философията на родилната грижа е да осигури бързо и безпроблемно раждане. Преживяването и емоциите са някак на втори план.

При второто раждане можеше да поканя и таткото, щото беше бързо, лесно и нямаше да се шашне, ама все пак се оказа, че ми е добре самичка. Та помислете пак какво точно искате да преживеете и какво реално е по-вероятно да преживеете.

Имах предвид по-старото поколение. За тях това би било абс. табу.

Но все пак, ако искате да е безплатно и по каса, на практика искате болниците да си сменят режима и практиките, с всички произтичащи от това последствия. Просто за да има готовност бащата да присъства винаги, когато поиска- си трябва определена промяна, вкл. и ремонти и преграждане.

А, и още нещо: във ВМИ Пловдив гонят придружителите за същинското раждане.

Еййй, как пък знаеш всяко първо раждане какво представлява  Mr. Green Много си интересна, имам приятелки МЛАДИ, бивши спортистки с по едно дете и раждане минало като по книга, изпълнено повече със смях от колкото с това, което описваш ти. Не говори така всякаш всяко раждане е едно и също, защото звучиш глупаво.
И друго, има майки на които второто раждане им е минало много по-зле от колкото са очаквали предвид първото им  Peace

# 26
  • Мнения: 6 365
Как няма да се иска ремонт, ако например отделението е организирано в огромни зали, без прегради. Нали все пак за всяка родилка с баща ще трябва да се отдели някаква стаичка или бокс. А може би има сериозна причина залата да е така организирана- без препятствия, ако трябва да се прави нещо спешно.

Всъщност и в чужбина си взимат парите, но предварително, от данъци и осигуровки.

# 27
  • Мнения: 636
Че в България данъци и осигуровки няма  Crazy
Колко си живяла в чужбина, че знаеш ?!

# 28
  • Мнения: 351
Първа бременност,в чужбина съм.Като чета някои от коментарите,направо се радвам,че няма да раждам в БГ ooooh! аз не знаех,че там се ражда в стаи с други родилки #Crazy,,Ако има нещо спешно лекаря да притича,, Crazy А живеем в 21 век.Тук е задължително родилката да е с придружител и за всички родилки си има отделни стаи,което според мен е напълно нормално.Даже на татковците им се предоставя възможността,ако искат да срежат пъпната връв.В престоя в болницата ти се полага и масаж-всеки ден Wink при това всичко това е безплатно.Казвам всичко това,защото за мен не е нормално да си плащам осигуровките и да ми се искат допълнително пари.Да не говорим парите,които се бутат ,,под маса,, за да се полагат по-големи грижи за родилката ooooh!

# 29
  • Мнения: 170
Аз живея в чужбина, цялата бременност е като цяло безплатна, изключвам видеозоните, разбира се това е в държавна болница. Баща е почти задължително да присъства, дори  и на секцио. Напълно безплатно е.

# 30
  • София
  • Мнения: 4 303
Моя приятелка искаше бащата да присъства и трябваше да заплати за това избор на екип в Тина Киркова срещу 500лв тогава (а тъпата доктора я напъна на 6 см разкритие). Това става 2007г. Когато аз бях бременна в Майчин дом – София се оказа, че не е нужо да избирам екип, а може бащата да присъства срещу 35 лв. (2009г). Вярно ВИП стаята не беше нещо специално, просто отделно помещение, където и таткото да може да влезе. Ама последното нещо което те интересува, когато бебето излиза от теб е дали има плочки или дали таванът е боядисан Simple Smile. Иначе впоследствие разбрах, че е много положително бащата да присъства на раждането, понеже има един свидетел и докторите не си позволяват да се държат лошо с родилката (факт, че аз като раждах все едно бях дъщеря на доктора, такова беше отношението, а даже не познавах никого). Но пък моята приятелка, въпреки наличието на съпруга ѝ понесе някакви грубости от екипа. Не знам, виж как е, ако в Майчин дом е пак така - някаква малка сума еднократно само за въпросната отделна стаичка, където да може да влезе таткото, определено си струва. А и не само, после 2 часа лежиш в стаята и подкрепата на мъжа до теб е безценна, най-вече при първо раждане, когато си съвсем дезориентирана и уплашена. Аз даже мисля, Живот и Здраве, като имам второ дете да викна някой приятел да присъства уж, че е таткото. Така де, за застрахова Simple Smile

# 31
  • Мнения: 2 850
Това последното не го разбрах Crazy предпочиташ твой приятел мъж (или приятелка мъжкарана?!) да присъстват, та ще лъжеш, но не и бащата? newsm78

# 32
  • Мнения: 79
Моя приятелка искаше бащата да присъства и трябваше да заплати за това избор на екип в Тина Киркова срещу 500лв тогава (а тъпата доктора я напъна на 6 см разкритие). Това става 2007г. Когато аз бях бременна в Майчин дом – София се оказа, че не е нужо да избирам екип, а може бащата да присъства срещу 35 лв. (2009г). Вярно ВИП стаята не беше нещо специално, просто отделно помещение, където и таткото да може да влезе. Ама последното нещо което те интересува, когато бебето излиза от теб е дали има плочки или дали таванът е боядисан Simple Smile. Иначе впоследствие разбрах, че е много положително бащата да присъства на раждането, понеже има един свидетел и докторите не си позволяват да се държат лошо с родилката (факт, че аз като раждах все едно бях дъщеря на доктора, такова беше отношението, а даже не познавах никого). Но пък моята приятелка, въпреки наличието на съпруга ѝ понесе някакви грубости от екипа. Не знам, виж как е, ако в Майчин дом е пак така - някаква малка сума еднократно само за въпросната отделна стаичка, където да може да влезе таткото, определено си струва. А и не само, после 2 часа лежиш в стаята и подкрепата на мъжа до теб е безценна, най-вече при първо раждане, когато си съвсем дезориентирана и уплашена. Аз даже мисля, Живот и Здраве, като имам второ дете да викна някой приятел да присъства уж, че е таткото. Така де, за застрахова Simple Smile
защо ще лъжеш ,уж че е таткото за добро отношение ли егати и логиката  Joy

# 33
  • София
  • Мнения: 4 303
Извинете ме, трябваше да поясня. Аз съм самотна майка, нямам мъж до себе си и понеже не искам такъв повече, възнамерявам в бъдеще да си направя инсеминация от донор. А понеже наистина видях отношението, когато има друг човек в залата си мислех да викна един приятел за подкрепа Simple Smile

# 34
  • Мнения: 351
Моя приятелка искаше бащата да присъства и трябваше да заплати за това избор на екип в Тина Киркова срещу 500лв тогава (а тъпата доктора я напъна на 6 см разкритие). Това става 2007г. Когато аз бях бременна в Майчин дом – София се оказа, че не е нужо да избирам екип, а може бащата да присъства срещу 35 лв. (2009г). Вярно ВИП стаята не беше нещо специално, просто отделно помещение, където и таткото да може да влезе. Ама последното нещо което те интересува, когато бебето излиза от теб е дали има плочки или дали таванът е боядисан Simple Smile. Иначе впоследствие разбрах, че е много положително бащата да присъства на раждането, понеже има един свидетел и докторите не си позволяват да се държат лошо с родилката (факт, че аз като раждах все едно бях дъщеря на доктора, такова беше отношението, а даже не познавах никого). Но пък моята приятелка, въпреки наличието на съпруга ѝ понесе някакви грубости от екипа. Не знам, виж как е, ако в Майчин дом е пак така - някаква малка сума еднократно само за въпросната отделна стаичка, където да може да влезе таткото, определено си струва. А и не само, после 2 часа лежиш в стаята и подкрепата на мъжа до теб е безценна, най-вече при първо раждане, когато си съвсем дезориентирана и уплашена. Аз даже мисля, Живот и Здраве, като имам второ дете да викна някой приятел да присъства уж, че е таткото. Така де, за застрахова Simple Smile
защо ще лъжеш ,уж че е таткото за добро отношение ли егати и логиката  Joy


А, защо не Thinking Ако, Светулчица, смята, че така ще е по-спокойна за отношението на лекарите; пък и ето ти още един бонус- морална подкрепа от приятел  Heart Eyes

# 35
  • Мнения: 2 850
Извинете ме, трябваше да поясня. Аз съм самотна майка, нямам мъж до себе си и понеже не искам такъв повече, възнамерявам в бъдеще да си направя инсеминация от донор. А понеже наистина видях отношението, когато има друг човек в залата си мислех да викна един приятел за подкрепа Simple Smile
О Embarassed и аз съм самотна майка,  обаче това не ми дойде наум. Още едно доказателство, че съм куха лейка.
Да ви кажа при мен присъствието на бащата само щеше да ме изнерви. Верно, че и отношенията ни бяха скапани, но и да не бяха, пак съм най-спокойна сама. Избрах си страхотен лекар Hug с него се чувствах сигурна.

# 36
  • Мнения: 6 764
В болницата, в която раждах, за присъствие на бащата имаше такса 80 лв. Никога не съм искала мъжа ми да присъства. Радвам се, че не беше там.
Дано поне парите от разни такива такси ги използват за ремонт на базата, защото е срамота да раждаш и да се възстановяваш сред мизерия.

# 37
  • Мнения: 2 588
Не съм се замисляла дали е редно да се плаща за присъствието на таткото. Преди години един АГ от Шейново каза, че за него лично е смешно присъствието на бащата и съм запомнила думите му :"Умирам от смях като вляза в залата, той- екипиран с маски, шапки, калцуни, а аз бързам и влизам с калните обувки от улицата....И каква е ползата от него, най-много да държи мокро памуче и да мокри устните на майката, ами ако припадне, нали и за него трябва да се погрижим и така понякога губим ценно време за нещо друго по-спешно" hahaha Joy.
Моят съпруг няма да присъства на раждането, категорична съм, колкото и да се страхувам и да ми е нужен тогава. Това е момент само между мен, детето и персонала и мястото му не е там. Вярно, че има мъже, които започват да ценят и уважават повече жените си след подобни гледки, но моят по-скоро би се отвратил необратимо спрямо мен, после може да не иска да ме докосне, знам ли Thinking Не мога да му го причиня, пък и не е нужно да чува в родилната зала как го псувам за всичко hahaha

# 38
  • Мнения: 57
И аз се възмущавах от това, че се иска допълнително заплащане, но няма какво да се лъжем - в нормалното родилно има поне още 4 жени с теб на съседните легла. Къде по-точно да вкараш мъж без усложнения за околните? Къде по-точно да денат мъжа ти, докато останалите 4 жени са се разкрачили целите омазани в какво ли не, докато им проверяват за н-ти път разкритието? Как да не се наложи да се плаща за т. нар. "вип зала" и присъствие, което усложнява нормалния поток на работа на екипа?
При първото си раждане много се чудих дали мъжът ми да присъства. Оказа се абсолютно безсмислено, особено когато е позволено да дойде веднага да види детето си. Какво да прави да виси там като сопол 12 часа и повече да те слуша как пръхтиш като кон от болка, как го проклинаш заради ситуацията, до която те е докарал и когато не можеш да търпиш никой около себе си? Да види едно кило кръв и плацента и  накрая докато те шият без упойка (да, така се случи с мен) и се друсаш цялата като епилептично животно? Красота. Аз самата не бих издържала да се гледам отстрани, камоли да гледаш някой на който адски държиш в такова безпомощно и гнусно изглеждащо състояние. Това си е лично твое решение, де, хора най-различни. Аз съм се убедила, че нищо красиво не е пропуснал.

# 39
  • Мнения: 559
А не може ли просто да се сложи някакъв параван или завеси между родилките ? Като гледам на никоя не и прави впечатление, че ражда с още няколко жени в една зала и няма никакво лично пространство , сякаш сме в някоя слабо развита Африканска държава!
 

# 40
  • Мнения: 57
В Тина Киркова май бяхме 5 легла, ще те излъжа, това ми беше най-малкият проблем и не съм броила Simple Smile Едната мацка се гърчеше от болки вече 12-ти час на окситоцин, и параван й извадиха (да не фрапира нас по-скоро, ама пак си я чувахме), ама тя не знаеше много къде се намира и й беше все тая. Всеки гледа себе си в тоя момент, аз даже лицата на лекарите не помня. Но ако ми се мотае нечий си неадекватен мъж и ме зяпа, виж, него ще забележа и хич няма да се накефя Simple Smile

# 41
  • Мнения: 559
Съжалявам, но това не е нормално и никъде в Европа, няма да видиш 100 родилки в една зала!
Знам че в Бг така сме свикнали, но това не значи че е нормално! Това е един от най съкровените моменти в живота на една жена и би трябвало да го споделя с най близките си, а не с някакви непознати ...
За мен това е повече от унизително!

# 42
  • Мнения: 57
Мисля, че в Майчин дом, след ремонта, всичко е в отделни зали, но може и да греша. Разгледай болниците и си избери тази, която ти подхожда най-много на очакванията и в която би се чувствала най-добре. Мен лично присъствието на други жени в същото положение ми действаше успокояващо, приказвахме си, правихме си компания, помагахме си дори само с идеи как да ни е по-леко на положението. Само да вметна, че не съм най-социалният и нуждаещ се от постоянни контакти човек. В същия ред на мисли ми беше добре и в стая с още две момичета (с които раждахме заедно). Бяхме си като бойни другари от казармата. Можеш да се изкъпеш, докато бебето спи, защото знаеш, че има кой да му обърне внимание, кой да ти подаде шампоана, ако щеш. Във ВИП стая това би ми липсвало (иначе много се чудех дали да не си взема, сега ми се покрива и от допълнителното здравно, но някакси бих се чувствала като кукувица). За самото раждане отиваш на специалния стол, до теб има още един, но за всички часове, които си отвисях там, не видях да се засекат две бременни едновременно. Но това, че си седиш разкрачен и на теб ти се разкрачват още 4 жени докато дойде този момент си е факт. Моето легло даже беше срещу вратата, с краката към вратата, но грам не ми пукаше (от тогава срам от нищо нямам). Ще успееш да намериш болницата точно за теб, има най-различни от държавни до частни, с най-различни нагласи, разбирания, устроеност и практики. Hug

# 43
  • Мнения: 613
Мисля, че в Майчин дом, след ремонта, всичко е в отделни зали, но може и да греша. Разгледай болниците и си избери тази, която ти подхожда най-много на очакванията и в която би се чувствала най-добре. Мен лично присъствието на други жени в същото положение ми действаше успокояващо, приказвахме си, правихме си компания, помагахме си дори само с идеи как да ни е по-леко на положението. Само да вметна, че не съм най-социалният и нуждаещ се от постоянни контакти човек. В същия ред на мисли ми беше добре и в стая с още две момичета (с които раждахме заедно). Бяхме си като бойни другари от казармата. Можеш да се изкъпеш, докато бебето спи, защото знаеш, че има кой да му обърне внимание, кой да ти подаде шампоана, ако щеш. Във ВИП стая това би ми липсвало (иначе много се чудех дали да не си взема, сега ми се покрива и от допълнителното здравно, но някакси бих се чувствала като кукувица). За самото раждане отиваш на специалния стол, до теб има още един, но за всички часове, които си отвисях там, не видях да се засекат две бременни едновременно. Но това, че си седиш разкрачен и на теб ти се разкрачват още 4 жени докато дойде този момент си е факт. Моето легло даже беше срещу вратата, с краката към вратата, но грам не ми пукаше (от тогава срам от нищо нямам). Ще успееш да намериш болницата точно за теб, има най-различни от държавни до частни, с най-различни нагласи, разбирания, устроеност и практики. Hug
Раждах в Майчин дом преди 3 месеца. Самичка си в стая.

# 44
  • Мнения: 6 365
Аз случих на празна родилна зала, само едно момиче влезе за запис на тонове, та малко ми беше неприятно, гледах да не я шашна, щото при мен раждането вече беше напреднало.

Като се замисля, можеше и таткото да е там, беше си като за Дискавъри Ченъл- хем драма, хем лесно и без много викове и кървища. Показно направо. Ама като не знам предварително дали ще е така...

За след раждане двечки в стая е идеално.

# 45
  • Пловдив
  • Мнения: 23
Аз раждах 2012г в Окръжна болница в Пловдив-таткото присъства на раждането.Не сме плащали нищо за това,нито за ВИП родилна зала.Ползвах ВИП стая по мое желание за да идва таткото на посещение повече време и за 3 дни престой само 100 лв за стаята платихме.Това са единствените ни разходи за престоя в болницата.

# 46
  • Мнения: 794
Мъжът ми присъстваше на раждането и се радвам, че беше с мен, защото минах през ада 19 часа. Накрая всичко завърши със спешно секцио ...
Не съм платила нито цент за това той да е там. Не само за това, за нищо не съм плащала, нито за екип, нито за стаята, нито за упойки, нито за секцио, нито за престой, за нищо /имаше и опция за водно раждане- безплатно/ Naughty
Досещате се, че не съм раждала в България  Tired
Според мен е редно бащата да присъства на раждането и да, не смятам, че е редно да се доплаща за това! Crossing Arms

# 47
  • Мнения: 5 513
В повечето болници няма условия за външни хора.Родилното където
раждах беше претъпкано него ден.Всеки вижда всеки лекари,акушерки
влизат -излизат.Стерилността е на ниво.Имаше смърт на родилка,увредено
бебе.И никаква идилия.То аз исках мен да ме няма.Иначе персонала се
държеше добре.Хората гледаха да си свършат работата.Не им се занимаваше
ни с баби ни с татковци.То ни условия има,парите им малко,желащи за тази
работа няма.Обслужваха 3етажа.Паталогична бременност,родилното и новородените.
Не бих вкарала там мъжа си.Аз бях секцио.То няма какво да ми помага.Освен да
припадне.То че мойто е най-хубаво е верно,ама като излезе не е най красивото нещо
дето съм виждала.
Та който иска таткото да присъства наистина трябва да си плати идилията.Или да избере болница.
Пък и то голяма раждаемост няма.Няма и как да се поддържа тази услуга.

# 48
  • Мнения: 6 365
Мисля си дори, че масовото въвеждане на присъствие на бащата би влошило условията и грижата, вместо да ги подобри.

# 49
  • Мнения: 33
Мъжът ми присъства на раждането на бебка. Когато имах контракции ми правеше масаж на кръста, даваше ми сили, помагаше ми когато исках да стана от леглото защото при 2 банки окситоцин болката е жестока. Следеше екипа какво прави. Да изгониха го в коридора когато трябваше да ми направят епизиотомия и беше доста трудно раждането все пак беба се роди 4440 гр. на 56 см.
След като я родих, той 2 часа стоя при мен, държеше ми ръката и си говорехме.
За второто бебче също ще присъства мъжа ми.  Grinning

# 50
  • Мнения: 306
Само да попитам: Бащата ли толкова много иска да присъства на раждането или Вие искате той да присъства?
Мои познати които си родиха бебето в Англия не са много очаровани. Дори бащата беше меко казано отвратен. Обича жена си и бебето,но картината никак не му е харесала,нито пък да държи кървавото си бебе. Също така  не му се е и искало да среже и пъпната връв.

Все пак Вие си преценяте. Но помислете си.... Ние сме жени и искаме ли всеки път мъжът ни като ни погледне,вместо сексуален обект пред себе си да се сеща за раждането. Не мисля че е особено красива картина,но всеки си преценя за себе си.
На мен през ум не ми е минало съпругът ми да присъства на раждането,а и дори да имаше такава опция,той нямаше да пожелае.

# 51
  • Мнения: 33
Мъж ми не беше отвратен, дори остана доволен, че наблюдаваше какво прави лекаря и акушерката. Той искаше да присъства, а и аз го помолих, защото имам страх от болници, лекари и шибани лекарски грешки. Раждах в Тина Киркова миналата година по това време. Не останах доволна нито от условията, нито от храната. Изкарах 17 дни в болницата, защото бебка я бяха заразили с е-коли, трудно изкара и жълтеничката, а и имаше бактерии в гърлото. Беше 3 седмици на антибиотици, направиха и изследвания за слух и т.н. Защото преди 37 години в Майчин дом майка ми е родила брат ми с много увреждания, защото не са и обърнали внимание навреме и пъпната връв се е увила около вратлето му. На 12 години почина.

# 52
  • Мнения: 600
Може да си на ЖК и да родиш напълно безплатно! В повечето случаи родилките имаме изисквания, за които естествено, че трябва да си платим. Тук 'безплатен обяд няма' си е напълно в сила, защото щом искаш обяд си плащаш. Да, присъствието на бащата се заплаща и не виждам нищо ненормално. Това е родилна зала,а не хан, за да влиза всеки. Щом се искат допълнителни екстри като присъствие на някого се заплаща, ако не се искат екстри-не се заплаща. Какво толкова странно и ненормално има?
Да, ще се разделя с една прилична сума за раждане и се разделих с друга такава за ЖК, за да си задоволя прищевките и изискванията, но това е личен избор. Не може да искаме нещо, но безплатно. Щом искаме да е безплатно ще ползваме, това което се полага по ЗК.



 Бащата на детето "всеки" ли е  или екстра???не мисля че е нито прищявка или екстра, глезотия или нещо от рода ...по цял свят БЕЗПЛАТНО а тук видиш ли се плаща- сбъркана ни е цялата система особено като има кой да подкрепя такива небивалици . А и не смятам че  го искам безплатно щом и аз и бащата сме плащали на държавата

 Не е БЕЗПЛАТНО  и по света ..има държави където е , но в Европа на север се плаща .


В града от  който съм ,родилната зала е една и колкото родилки има са там...няма ВИП  стаи ...бащи не присъстват поради факта ,че не е удобно .

# 53
  • Мнения: 1 804
Съжалявам, но смятам, че ако един мъж се отврати от жена си докато я гледа потна, разкрачена и с течащи разни неща от нея докато му ражда детето - значи не заслужава тази жена да му ражда дете. Ако да кажем на моя мъж му предстои операция или се нуждае от някакво обгрижване и на мен ми разрешат да присъствам - бих го направила с най-голямо удоволствие и нито кръв, нито слуз, викове и т.н могат да ме отвратят от него - напротив дори бих била по-спокойна като знам какво се случва, а не се налага просто да чакам някъде. Сигурна съм, че моя няма да се отврати от гледката - жалко, че в БГ е толкова сложно и скъпо това да стане. Братовчед ми присъства на раждането на второто си дете - беше безкрайно щастлив - после месеци наред говореше само за това! Каза, че чувството да участваш в раждането на детето си било страхотно изживяване за един мъж!

# 54
  • Мнения: 3 031
Съжалявам, но смятам, че ако един мъж се отврати от жена си докато я гледа потна, разкрачена и с течащи разни неща от нея докато му ражда детето - значи не заслужава тази жена да му ражда дете.
Чак пък толкова... С течащи разни неща да ме гледа, ми не, мерси. Голямо геройство е да седиш между краката на жена ти.

# 55
  • Мнения: 559
Присъствала съм само на Цезарово сечение няколко пъти, като бащите са присъствали в всички случаи. Не знам как е при нормалното раждане, но при цезаровото, бащата седи до главата на майката, така че не вижда нищо от случващото се. Вижда едва като извадят детето и след това му предлагат да пререже пъпната връв Peace

# 56
  • Мнения: 600
 На моя приятелка мъжа ѝ присъства на раждането . Обаче тежко раждане ,наложил се форцепс . Момъка в такъв стрес беше цяла година...не искаш да я пипне . Имам възможност мъж ми да е на раждането ,но не искам . Имам няколко такива  негативни примера и едно на ум .

# 57
  • Мнения: 192
Аз родих в Майчин дом преди 2 мес. Не знам как е било преди ремонта, но сега си бях в отделна зала, за която нямам оплаквания. Раждането ми мина сравнително леко, но пак не бих искала мъжа ми да ме вижда така. Още повече, че след самото раждане бях толкова изморена, че само се обадих на майка ми и на мъжа ми да им честитя и заспах. Подремах 2 часа в родилната, след което ме качиха в следродилна, където бяхме 3 момичета в стая и беше пълен купон. Мъжа ми се съобрази с това, че имам нужда от почивка и дойде да ни види около 5 часа след раждането. Бяхме се разбрали като си отпочина малко да му се обадя и той веднага ще дойде. Взимах бебка за кърмене за по 1 час и след като я върнех в детското пак заспивах. Така че това че бях сама ми внесе само спокойствие. Ако и таткото беше там щях да се чудя за мен, за бебето или за него да мисля. По-натоварващо щеше да ми е.

# 58
  • София
  • Мнения: 4 303
Ми не е много човешко, заради искането ми той до присъства, се разделих с 1200 лв.
Да, самото му присъствие е само 200, но за да присъства, трябва да си във ВИП родилно –още 200, а за да си във ВИП родилно, трябва да избереш екип - още 900. Ау, даже 1300 били  Mr. Green Тина Киркова, миналата година. Но пък явно зависи от доктора, на съседката в стая лекарката беше пуснала таткото и после не го беше фактурирала. И и беше казала да не казва на никого, че е присъствал.


Аз точно това написах преди, явно си  е до болница. Когато в Тина Киркова моята приятелка плати 500 лв (леле, вдигнали са цените над 100%), защото не можело присъствие на бащата без избор на екип, аз родих срещу 35 лв еднократно, заради отделната стая (които после не ми ги и взеха Simple Smile )

# 59
  • Мнения: 873
От темата разбирам само, че това, което в развитите държави е нормално и безплатно, у нас се нарича ВИП  ooooh! ooooh!  Rolling Eyes

Смятам, че това, което е необходимо, за да може бащата да присъства на раждането, е инструктаж-какво го очаква, къде да застане, за да не пречи и да не става свидетел на неприятни гледки, как да съдейства на жена си и екипа, дори Peace Татковците работят и нямат време да ходят на курсове за бременни, затова е нужен един отрезвяващ инструктаж, когато раждането наближи Peace

Аз имам две раждания, от които едното е със секцио. Бяхме говорили със съпруга ми, че не искаме той да присъства, пък и тази практика не е приета в болницата, в която раждах. Все пак ми направи впечатление, че и двата пъти той се беше засилил да влиза с мен и трябваше да го изгонят. Искаше да влиза и когато постъпвах за задържане, но не го пуснаха и трябваше по телефона да разбере как съм. Тогава вдигна скандал, без оглед дали насреща му е лекарят или санитарката. За раждането си знаеше урока и не е настоявал  Rolling Eyes

# 60
  • Мнения: 6 365
Не е само до гледки, а и до факта, че за жената е много добре да постигне едно специфично "изключване" на съзнанието по време на раждане. Всеки страничен наблюдател, дори и персонала, дори и близък, доста пречи.

От една страна може да е много хубаво таткото да ти помага, но всъщност като се замислиш, може би имаш нужда от помощ, защото той всъщност те разсейва и затова те боли повече. Така че ако някоя дама много я е шубе, щото всички ни е шубе, да знае, че природата го е измислила и може да се справи доста добре и сама.

При мен можеше да присъства таткото, както казах, че и ръката да ми държи, но без държане на ръка си намерих други начини за успокояване. То и затова раждането е работа на жената. Замислете се добре дали таткото ще помага или ще се оставите на преживяването, за да намерите в себе си ония женски сили, които помагат още по-добре.

# 61
  • Мнения: 559
Не е само до гледки, а и до факта, че за жената е много добре да постигне едно специфично "изключване" на съзнанието по време на раждане. Всеки страничен наблюдател, дори и персонала, дори и близък, доста пречи.

От една страна може да е много хубаво таткото да ти помага, но всъщност като се замислиш, може би имаш нужда от помощ, защото той всъщност те разсейва и затова те боли повече. Така че ако някоя дама много я е шубе, щото всички ни е шубе, да знае, че природата го е измислила и може да се справи доста добре и сама.

При мен можеше да присъства таткото, както казах, че и ръката да ми държи, но без държане на ръка си намерих други начини за успокояване. То и затова раждането е работа на жената. Замислете се добре дали таткото ще помага или ще се оставите на преживяването, за да намерите в себе си ония женски сили, които помагат още по-добре.
Теб ако те слушаме ще трябва и да се самооплождаме  Mr. Green

# 62
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Като бременеех съвсем естествено мислех и за финала. Говорили сме с него има ли желание или не да присъства. Е моя мъж е от тези които стоят в коридора и чакат новини. Тогава помня че се позасегнах (винаги съм си мислела че ако раждам то ще е с таткото до мен), но после си дадох сметка че няма да ми е никак от полза паниран и той имащ нужда от медицински грижи  Peace

# 63
  • Мнения: 559
При едно цезарово раждане не виждам какъв е проблема бащата да е вътре?

# 64
  • Мнения: 5 513
Е какво ще прави вътре.Повечето са с пълна упойка.Процедурата е има -няма 10-15 мин.И си е жива операция със всички други екстри.

# 65
  • Мнения: 1 804
За секциото - не са повечето с пълна упойка - напротив, повечето са със спинална и не трае 15 минути - заедно със всичките процедури преди и след трае около 2 часа. Незнам защо винаги се пише, че едва ли не бащата присъства, защото е необходим на майката. Това си е само една част от нещата - бащата би трябвало да присъства, защото той сам желае да посрещне детето си и да види излизането му на бял свят - т.е. това си е лична негова необходимост и на детето му. Освен това, той също е отговорен за здравето на детето и би могъл да взема решения, когато майката не е адекватна например(това за пълните упойки) - ако има някакъв проблем много по-спокойна бих била ако таткото присъства, чуе лично от доктора какво ще се прави и дори вземе някакво решение, когато нещо зависи от него.(На тези, които ще питат - какво решение може да се налага да се вземе - когато аз раждах една майка трябваше да вземе решение дали детото й да бъде оставено в кувьоз в същата болница или да бъде викната линейка и да бъде откарано в Майчин дом - докторите й бяха познати и просто си я убедиха да настоява да бъде преместено там - явно смятаха, че така е по-добре)


Понеже темата много се измести - да уточним нещо - какво значение има дали повечето са за или повечето против присъствието на таткото - двойките сами си решават - ако някой не иска да присъства - да не присъства. Ако някой много държи - нека има възможност! Това е моето мнение!


Лошото обаче е, че безплатен обяд няма - за да може да се осигури възможност да се ражда самостойтелно с присъствието на таткото, ще са необходимо много средства, които касата няма. Просто няма достатъчно приходи - твърде малко работещи, твърде много осигурени(пенсионери, деца, безработни) - направо е плашещо - уж даваме пари, а реално вече почти нищо не може да се покрие с тези вноски - накрая сме принудени да доплащане за здраве, което просто отчайващо! Sad

# 66
  • София
  • Мнения: 4 303
О, разбира се, че трябва да бъде с  искреното желание на таткото. Той самият искаше да види излизането на белия свят на дъщеря си, работата е, че покрай това аз лично усетих много ползи и за мен самата.
Иначе докторите сто пъти го питаха: "Ама да не ви е лошо?", ха-ха, явно има мъже, които не издържат на гледката Simple Smile

# 67
  • Мнения: 1 804
О, разбира се, че трябва да бъде с  искреното желание на таткото. Той самият искаше да види излизането на белия свят на дъщеря си, работата е, че покрай това аз лично усетих много ползи и за мен самата.
Иначе докторите сто пъти го питаха: "Ама да не ви е лошо?", ха-ха, явно има мъже, които не издържат на гледката Simple Smile


Много добре те разбирам и със съгласна с теб- това го написах за хората, които смятат, че присъствието на таткото е само някакъв каприз от страна на майката или едва ли не с това тя цели да му демонстрира нещо!

# 68
  • Мнения: 5 513
Ама разбира се ,че има жени които искат мъжете им да присъстват от каприз,мода и демонстрации.
Дано мъжете да не са под чехъл ,че да имат милите шанса да откажат.

# 69
  • Мнения: 559
И какъв е проблема ако искам мъжът ми да присъства на раждането, та било то само от моя " прищявка" ? Нима мъжете нямат тяхни прищявки и ние не ги задоволяваме по някога? На мен ми се е случвало да вися 3 часа в пъба да гледам мачове, за да не седял моя сам, а аз просто ненавиждам футбола  Mr. Green

# 70
  • Мнения: 5 513
Ако мъжа прояви сам желание проблем няма.Както аз не обичам да
ме карат да върша неща които не обичам,така и аз не карам другите.

# 71
  • Мнения: 2 381
Не е само до гледки, а и до факта, че за жената е много добре да постигне едно специфично "изключване" на съзнанието по време на раждане. Всеки страничен наблюдател, дори и персонала, дори и близък, доста пречи.

По време на изключване на съзнанието моя приятелка сподели, че е чувала само гласа на мъжа й и е следвала неговите инструкции.

Съпругът ми преряза пъпната връв и на двете ми деца. Не можеше да си представи да не присъства на раждането им.

# 72
  • Мнения: 559
Ако мъжа прояви сам желание проблем няма.Както аз не обичам да
ме карат да върша неща които не обичам,така и аз не карам другите.

Понякога човек трябва да прави компромиси, особено пък когато знаеш че това ще достави някакво удоволствие на другия Wink

# 73
  • Мнения: 1 907
Понякога човек трябва да прави компромиси, особено пък когато знаеш че това ще достави някакво удоволствие на другия Wink

Чак пък удоволствие  Simple Smile
И аз съм от тези, които не желаят бащата да присъства. Когато всичко мине и сме измити и доволни- моля, да заповяда  Simple Smile До тогава да тръпне в очакване или да пие до забрава, негова си работа- наистина няма как да ми помогне. Раждала съм веднъж и знам, че ако мъжът ми беше при мен и беше посегнал да ми прави масаж, щях да се разправя физически с него. Болката ме прави агресивна  Embarassed
Добре, че и той не приема за нормално да присъства на раждането...или да реже пъпни върви  Crazy Чак си го представих  Laughing

Последна редакция: нд, 17 авг 2014, 00:31 от Елиас

# 74
  • Мнения: 559
Всеки е различен и има жени които държат мъжете им да присъстват на раждането, както и мъже които искат да са до жените си когато раждат! И както вече казах при едно цезарово сечение няма "гадни" гледки, така че не виждам какъв е проблема! Отделно, когато присъствах на едното раждане изрично ни предупредиха, че бащата ще е там и да внимаваме какво правим и говорим, така че има значение дали си сама или мъжът ти е до теб!

# 75
  • при Дядо Коледа
  • Мнения: 220
Мисля,че всяка двойка би следвало да решава индивидуално за себе си. Всички хора са различни.
На мен ми предстои първо раждане. В 6ти месец някъде за първи път говорихме с АГ-то. Тя ме попита  дали бащата ще присъства, бях категорична ,че няма.  Жената някак се опитваше да ме подготви,че тук по принцип повечето бащи присъстват. Не е задължително, но е желателно да има някой с теб, дори да не е таткото. Изненадващо за мен,ММ изяви желание да присъства, въпреки че не сме го обсъждали подробно. Честно казано поласкана съм,но му казах,че не е толкова важно за мен, а и не знам до колко ще издържи,то дори аз не знам какво ме очаква. За сега сме решили и той е категоричен,че ще бъде там, ще видим как ще се развият нещата. А и може да излезе по всяко време,ако не се чувства добре, със сигурност обаче няма да пререже пъпната връв или да гледа какво се случва отдолу  Grinning Поне така мисля, но знае ли се...
Моя приятелка ми разказа как нейният мъж е присъствал,беше много мило. Беше много доволна, дори таткото прерязал пъпната връв.

# 76
  • Мнения: 170
Може да ви прозвучи странно, но ако не ми се налагаше, да раждам за първи път в чужбина, изобщо нямаше и да си помислям, съпругът ми да присъства. Казвам му "единствено те викам , ако не съм съвсем адекватна и не мога да го кажа на английски, да превеждаш  "WinkНе виждам голямо очарование от това да ме вижда как напъвъвам и се мъча. Аз ще съм секцио , така че при мен така или иначе, няма как да се случи, но тук е позволено, даже е задължително близък да присъства на поставянето на упойката. И понеже ни обясниха, че се поставя нещо като "параван "между мен и корема ми, т. е аз и мъжа ми и една акушерка ще сме зад паравана, и нищо няма да се вижда, та за това се съгласи и той и аз. То остана да гледа кървища, та радостта от раждането да се превърне в филм на ужасите. Sad

Последна редакция: чт, 21 авг 2014, 12:56 от milushka

# 77
  • Мнения: 363
Нашия тати присъства на раждането,само трябваше да попълни данните си,но нямаше време за това,беба се появи една седмица преди термина,когато отидох нямах нужното разкритие,и ме пуснаха след обяд имах вече разкритие,настаниха ме в родилната зала,мъжа ми и той с мен,седна от страни на леглото,контракциите ми бяха непосилни,за мен и поисках епидурална анестезия,и след почти два часа родих,момиченце,Не съм платила нищо,през цялата си бременност и раждане,при изписване подаръци за бебчо,за мен и талон за вино с отстъпка за бащата.Родих в Лондон.

# 78
  • Мнения: 5 513
Ти както го описа ми заприлича на...отидохме до болницата с мъжа ми ,купихме
си бебе,ама имаше промоция и не платихме...
То сякаш не си раждала.Браво.

# 79
  • Мнения: 7
От държавните болници, мисля че само в Шейново може да присъства бащата без предварителен избор на екип - наема се ВИП зала за самостоятелно раждане и там влиза и бащата. Според ценоразписа в сайта им: 15. Присъствие на бащата без избор на екип    300.00 лв.

В Майчин дом изобщо няма опция за присъствие на бащата дори и срещу заплащане. И моето мнение е, че да не се допуска бащата е абсурдно и нередно, камо ли пък и пари да се дават...

# 80
  • София
  • Мнения: 4 303


В Майчин дом изобщо няма опция за присъствие на бащата дори и срещу заплащане. И моето мнение е, че да не се допуска бащата е абсурдно и нередно, камо ли пък и пари да се дават...
[/quote]


Това не е вярно. По-нагоре писах, че в Майчин дом таткото присъства срещу скромната сума от 35 лв (когато в Тина Киркова икаха 500 за избор на екип), а накрая даже и тях не ни ги взеха Simple Smile

# 81
  • Мнения: 8
Раждах в Майчин дом през август и изрично се интересувах дали може бащата да присъства - не може.
Съпругът ми е присъствал на раждането на първото ми дете в друга болница и определено не припада нито пречи на раждането, но главната акушерка в родилно отделение на Майчин дом каза, че там вече са забранили присъствието на бащата. Дори и да искаш да си платиш не става. Обосновката е тривиалната: на бащите често им прилошавало от гледката или пък почвали да нервничат, губят търпение и се чудят какво да правят. Вероятно от гледна точка на лекарския екип си имат основание, но все пак всеки трябва да има възможност да си прецени и избере - да присъства или не. Особено пък в Майчин дом след ремонта има и условия, предвид, че всяка жена е в отделна зала.

# 82
  • София
  • Мнения: 4 303
Аха, значи са го забранили. Кофти. Наистина, има татковци, които откачат, но не е правилно заради това да не допускат и онези, заради които би било "нещо невероятно". Ама не се учудвам - българинът с неговия прост манталитет, ако нещо се е забавило, а нашият е решил, че става за 5 минути и е вдигнал на крак болницата е нормално да решат да се застраховат.

# 83
  • Мнения: 10 607
А не може ли просто да се сложи някакъв параван или завеси между родилките ? Като гледам на никоя не и прави впечатление, че ражда с още няколко жени в една зала и няма никакво лично пространство , сякаш сме в някоя слабо развита Африканска държава!
 

Много ме извинявайте за тъпия въпрос, но това за колективното раждане във всички държавни болници в България ли е закон?
Скрит текст:
(до като съм на време да помисля...)

# 84
  • Мнения: 505
Добре, а единственото място, където бащата може да стои по време на раждане между краката на жената ли е ?! Не мога да разбера...

# 85
  • Мнения: 1 804
От държавните болници, мисля че само в Шейново може да присъства бащата без предварителен избор на екип - наема се ВИП зала за самостоятелно раждане и там влиза и бащата. Според ценоразписа в сайта им: 15. Присъствие на бащата без избор на екип    300.00 лв.


Това го има в ценоразписа, но е почти невъзможно да се ползва. Аз бях с избор на екип и въпреки всичко исках да си платя и тази зала. Моята лекарка ми обясни, че изобщо няма смисъл да се настройвам за това, защото резервация почти е невъзможно, особено ако искаш да не раждаш планово, ами да чакаш естественото развитие на нещата. Никога няма как да знаеш ще е свободна ли тази зала или не. Май имат само една или най-много 2-3 и са запазени за "ВИП персони" - абсурд някой обикновен човека да си плати, колкото и да иска.  По мое време се засякох с Жени Калканджиева, Вили Сечкова и сестрата на някакъв шеф на самата болница, ако се случи да почнеш да раждаш и в същото време се появи някой, заради когото ще има реклама на болницата по медиите - веднага забравяш за ВИП залата. Дори да имаш късмет на никой известен да не му се приражда - пак залата се заема от този, който е пациент на по-висшестоящ лекар в АГ отделението - т.е за "простосмъртни" няма шанс!

# 86
  • София
  • Мнения: 8 652
Аз също съм се ориентирала към Шейново, заради присъствието на бащата. Но предполагам залата е отделно от тези 300лв. Според мен трябва да влизат(иначе какво плащаш с тях), но ми е съмнително.
Също не искам екип. Но пък щом го предлагат значи може. Ако кажат не може, моят мъж по-скоро ще си.ме вдигне и ще отидем в друга болница, защото е твърдо решен .

# 87
  • Мнения: 1 067
Преди 4-и месеца,когато седеше въпроса с раждането при мен в Шейново се правеше ремонт и бях към края.Моята док тогава каза,че ще се отделят самите родилни зали за да са по уединени и всяка родилка да си е сама,ама дали е така или ч/з паравани ще е не знам.най-добрия вариант е да си идете на отворени врати и да питате за присъствието на таткото и др.

# 88
  • София
  • Мнения: 8 652
Ами аз искам, но не мога да се свържа на дадените телефони. Звънях много пъти. А до самата бошница все не мога да стигна, я станало късно, я като сега вали като из ведро  hahaha

# 89
  • Мнения: 5 513
Аха, значи са го забранили. Кофти. Наистина, има татковци, които откачат, но не е правилно заради това да не допускат и онези, заради които би било "нещо невероятно". Ама не се учудвам - българинът с неговия прост манталитет, ако нещо се е забавило, а нашият е решил, че става за 5 минути и е вдигнал на крак болницата е нормално да решат да се застраховат.
Той таткото може да си мисли,че може да устиска вътре..Те и припадналите вътре са си мислели ,че е
нещо невероятно,ама...Тя добре ,че и родилката не вижда какво става между краката и.
Там има място само доктора докато се роди бебето.За да е съсредоточен върху бебето,а
не да се разсейва с таткото,да му се псува,а да се изнервя,че не може и т.н.
Не ,че го одобрявам ,ама като няма друго.

# 90
  • Мнения: 1 136
Тези татковци голямо щадене , голяма грижа са ви - какво толкова го мислите как ще му подейства раждането, на вас да не би действа много добре и дали ви се прави секс на другата седмица от раждането... Моят присъства , макар че му прилоша Mr. Green, знаех си че няма да издържи и затова го накарах да стои , за да види колко мъж е ... Сега вече е бивш и като изведоха от залата, май беше на инвалиден стол Simple Smile Simple Smile Simple Smile аз си поисках още от годината упойка / газ , въздух и още нещо.... Мнооого си е готина/ и ме вкараха да раждам със спешно секцио - тогава падна купон с анастезиолога , с когото слушах аеросмит, гънс & роузес и лед цепелин . Ооо още ми е весело като изведоха бившия на инвалидна количка , а аз купонясвах  Laughing

# 91
  • Мнения: 1 907
Не че го жаля, но чисто биологически няма как аз да не присъствам, все пак  Laughing, докато на него мога да му го спестя.
Няма да ми достави удоволствие да му гледам пребледнялата физиономия, колкото и да го обичам и колкото и да ме подкрепя във всяка една ситуация...в този случай наистина намирам присъствието му там за излишно. Да си трепери в коридора.

# 92
  • Мнения: 1 136
И това е добра идея , да го оставиш да трепери в коридора . Аз бях натрупала много на бившия ми , а и докато ме болеше той беше единственият виновник Party

# 93
  • Мнения: 8
относно раждането в Шейново бих искала да споделя, че през 2009-та там раждах дъщеря ми, съпругът ми присъстваше и бяхме във ВИП-залата без избор на екип. Платихме само таксата за наем на залата, тогава беше от порядъка на 250 лв., нямаше допълнителна такса за присъствие на бащата. Още на отворените врати обясняваха, че ако залата е свободна при постъпване за раждане, няма проблем да се наеме. Постояхме вътре може би 8-9 часа, докато се роди бебето и ме зашият и преместят.
Сега може да са се променили нещата, незнам как е...

# 94
  • Мнения: 273
Аз бих присъствал, въпреки че се притеснявам да не припадна и после лекарите да се чудят на мен ли да помагат на бебето ли Simple Smile

# 95
  • Мнения: 2 588
Аз бих присъствал, въпреки че се притеснявам да не припадна и после лекарите да се чудят на мен ли да помагат на бебето ли Simple Smile
Това каза и една акушерка- нямаме излишни екипи за свестяване на татковци. В Шейново специално лекар ми е казвал, че го напушва на смях като види таткото в залата. Цитирам: " Аз мятам мантата, влизам с обувките от улицата, едва си мия ръцете в бързината, а до жената седи един опакован мъж, екипиран по учебник, който е абсолютно ненужен и безпомощен в ситуацията."  Laughing
Иначе навсякъде персоналът гледа с насмешка на присъствието на бащите, няма какво да се лъжем.

Общи условия

Активация на акаунт