Да помогнем на Мизия!

  • 13 529
  • 150
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 3 845
Толкова е логично защо не са искали да се евакуират. Това е животът им, не са могли да се доверят, че някой ще им опази имуществото, докато ги няма. Това е онази част от България, която е царство на всякакви мародери и без това, а беднотията е ужасяваща.  Не са вярвали, че бедствието е толкова страшно. Всъщност и да се бяха евакуирали, пак всичко, което имат, щеше да е на кино...

и затова сега всичко е под вода, а мародерите с плавници ще крадат, че и животът си рискуват.
не разбирам това да поставиш животът си на заден план пред кокошките и кравите, не го разбирам... знам, че ги е било страх, но животът ни ти ли по-мил

# 31
  • Мнения: 10 547
Не мога да си обясня защо някои не искат да се евакуират? Умът ми не го побира. Информацията е от спасители, от първо лице, а и току що по новините по БНТ гледам същото  newsm78

На 7-ми август 2005-та година водата влезе в дома ни. Река Искър преля. Наводнените бяха предимно възрастни хора. Гражданска защита дойде да ги евакуира. Завари един 89-годишен дядо, качен върху хладилника си, който категорично отказа да напусне дома си. С добро, с лошо, със заплахи, с молби с нищо не успяха да го изкарат ГЗ, деца, внуци, правнуци. Това то.
Отказаха и доста млади хора. Всеки с неговите си мотиви. Едни ги беше страх от кражба, други просто не можеха да си представят ей така да оставят живота си на водната стихия.
Никого не съдя. Била съм във водния ад с бебе на 10 месеца, откъсната от хората, сама. Не знаете какво е, и дано не разберете- с една ръка съм държала бебето си, с друга съм пренасяла зайци, кокошки и кучета. 15 минути по-късно на мястото на клетките им, водата беше колкото човешки бой.
Сега, при всеки проливен дъжд се молим да не пуснат отново язовир Искър. Знаем, че 6 часа след това, нас ще ни отвее.

Онзи ден пак влезе вода у дома, в района на Своге съм. Освен вода, над къщата ни се търкаляха огромни камъни, които спираха в оградата ни. Беше кошмарно. Съдейки по басейна ни, за около час се изля средно 100 литра на квадратен метър.

# 32
  • София, България
  • Мнения: 3 625
Не мисля, че можем да съдим хората.. Имат си приоритети и това е. Не сме ние тези, които да седим и да обясняваме дали ги разбираме или не. Аз също не бих си пазила вещите, но това съм аз и така съм преценила за себе си. Също така не ми е по-малко мъчно за човекът, който доброжелателно е решил да остане в дома си. Цял живот се бориш със зъби и нокти да има какво да ядеш и къде да спиш. Накрая просто сърце не му дава да излезе от тази къща и да я остави на потопа! Донякъде ги разбирам!  Peace

# 33
  • Мнения: 4 841
Никого не съдя. Озадачавам се.
И ме е яд заради момчетата, които отиват там и рискуват собствените си животи, за да се молят да спасят някого, който не иска да бъде спасен...

# 34
  • София, България
  • Мнения: 3 625
Постът ми не беше отправен към теб, а към потребителя с кокошките и кравите...  Peace Както и да е, мнението си е мое, аз поне така ги виждам нещата. Разбира се винаги ще има такива, които се озадачават на определени действия. Свят голям, хора различни. Иначе щеше да ни е скучно  Wink

# 35
  • София
  • Мнения: 3 845
Постът ми не беше отправен към теб, а към потребителя с кокошките и кравите...  Peace Както и да е, мнението си е мое, аз поне така ги виждам нещата. Разбира се винаги ще има такива, които се озадачават на определени действия. Свят голям, хора различни. Иначе щеше да ни е скучно  Wink

Предполагам, че постът ти беше за мен, защото аз говорих за кокошки. В никакъв случай не искам да съдя хората. Просто изказвам мнение и споделям, че не ги разбирам. Не съм живяла на село, не са ме предупреждавали да се евакуирам. Не мога да разбера защо не са го направили, когато са имали няколко дни да го направят. Съжалявам, ако с мнението си обиждам някого, но не разбирам. Дълбоко съчувствам на хората, които са починали. Това е истинска трагедия.
Два пъти ми се е налагало да излизам от дома си по спешност заради природно бедствие за 5 минути. Признавам, не съм от паниките, земетръси, урагани, потопи, градушки и други такива не могат да ме развълнуват. (Изпитвам ужас от ток, но засега мълния не ме е удряла, а и такова чудо няма как да се предвиди) и двата пъти взех раница, в която натъпках личните документи, всички пари, които намерих вкъщи, няколко чифта дрехи, включително и яке и животоспасяващите лекарства, които пия. Помъкнахме се с домочадието и това е.
Всеки гледа от собствената си камбанария. Пак казва - съжалявам за случилото се. Трагедия е, ужасно е. Има изпускане на язовир без съмнение и някой трябва да си понесе последствията, но и хората са виновни до някаква степен. 

# 36
  • Мнения: 10 547
Еха, де да имахме преди девет години предупреждение да се евакуираме, едва ли щяхме да спасяваме домашните си животни в последния момент.
Но пак казвам, никого не съдя, защото мотивите на селския човек за мен остават непонятни, дори и след десет години живот на село.

# 37
  • Мнения: 2 837
Не само смъртта на човек е трагедия. Трагедия е и ограбеният живот, трагично е усещането за  безнадеждност и катастрофална загуба. Има хора, които нямат налични пари в банкови сметки. Имат животни, градини и т.н. Тези неща няма как да евакуираш. Представете си на 60 да останете без нито един буркан, без една завивка, без хладилник или котлон дори, без покрив. Без нищо. Сигурна съм, че в някакъв момент тези хора са се чудили трябва ли им такъв живот. Добре че по някое време инстинктът за самосъхранение проработва.

П.П. Хората имат пълно право да отказват да се евакуират. Нямат право само че след това да винят спасителите, ако се случи трагедия.

# 38
  • София
  • Мнения: 5 499
Трагедия е, ужасно е. Има изпускане на язовир без съмнение и някой трябва да си понесе последствията, но и хората са виновни до някаква степен. 

Оказва се, че няма изпускане на язовир. Има промяна на коритото на реката...от местните. Сигурно са копали да си я докарат по-близо до градините... ooooh!
Българинът няма да се научи да спазва правилата, каквото и да му коства това.
Обаче след подобни природни бедствия кой знае...може и да започне.

Освен това вече е време българинът да започне да се застрахова. Застраховките не са скъпи, обаче са важни, за да може човек да живее спокойно и когато се наложи, да се евакуира навреме. И стига вече е винил държавата, не може държавата да дава пари до безкрай на всеки да си ремонтира къщата. Важно е хората да разберат, че трябва да инвестират свои средства за живота си, а не да чакат на държавата.

# 39
  • Мнения: 15 281
Оказва се, че няма изпускане на язовир. Има промяна на коритото на реката...от местните. Сигурно са копали да си я докарат по-близо до градините... ooooh!

Имаш ли представа колко трябва да се копае за да се промени коритото? По скоро някой с благословията на държавата в лицето на безхаберен чиновник е добивал пясък и чакъл за да се промени коритото от копане.
Същата работа е и със стопанисването на язовирите. Пълна безотговорност и некадърност.
Като се застраховат какво? Същата история като горните.
Да, упреквам държавата, защото не създава нормални условия за живеене, дори напротив.

# 40
  • До сърцето...
  • Мнения: 5 223

Оказва се, че няма изпускане на язовир. Има промяна на коритото на реката...от местните. Сигурно са копали да си я докарат по-близо до градините...

Как може да се пишат такива глупости, просто акъла ми не го побира!!!  Rolling Eyes

Цитат от Уикипедия:
Цитат
Северно от град Мизия коритото на Скът е коригирано с водозащитни диги и е пренасочено към Огоста. Влива се отдясно в река Огоста на 3 км преди устието ѝ в Дунав, на 29 м н.в.

А сами виждате колко е придошла река Огоста при моста между Мизия и Гложене.

# 41
  • София
  • Мнения: 5 499

Оказва се, че няма изпускане на язовир. Има промяна на коритото на реката...от местните. Сигурно са копали да си я докарат по-близо до градините...

Как може да се пишат такива глупости, просто акъла ми не го побира!!!  Rolling Eyes

Ами заповядай у нас, да те разведа да разгледаш наоколо - поляни в планината с хвърлени гуми, строителни отпадъци, тоалетни чинии, дере, задръстено с боклуци и обрасло като джунгла. Да се порадваш на пейзажа. И след това със сигурност ще разбереш "вроденото" ми недоверие към българина, което в повечето случаи се оправдава на 100 процента. Cry

# 42
  • при късмета
  • Мнения: 24 109
Popule, да сравняваш пейзажа пред вас с бедствие е меко казано тъпо. А по този повод, да твърдиш, че има промяна в коритото на реката от местните, защото видиш ли са копали, трудно мога да го квалифицирам.
Темата е за помощ, ако нямаш желание да помогнеш, не плюеш по бедстващите хора колко са безотговорни

# 43
  • До сърцето...
  • Мнения: 5 223
Ами заповядай у нас, да те разведа да разгледаш наоколо ...

Няма нужда.
По-добре ти заповядай да помогнеш на хората, не да ги обсъждаш от твоята камбанария.

# 44
  • София
  • Мнения: 5 499
Ами заповядай у нас, да те разведа да разгледаш наоколо ...

Няма нужда.
По-добре ти заповядай да помогнеш на хората, не да ги обсъждаш от твоята камбанария.

Моята камбанария би трябвало да е и твоя. Защото тази безотговорност трябва все някъде да спре, иначе ще става все по-лошо и за съжаление нито ти, нито аз можем да помогнем на всички бедстващи. Българинът трябва коренно да промени мисленето си, защото иначе лошо му се пише - климатът се променя, условията в които живеем - също. Следователно и мисленето ни трябва да се промени.

Общи условия

Активация на акаунт