Да помогнем на Мизия!

  • 13 505
  • 150
  •   1
Отговори
  • Мнения: 157
Да помогнем на Мизия! Здравейте,мами! Водният ад се повтори! Някой има ли информация от какво ,освен от доброволци имат нужда! Нека им помогнем, дадоха хора,премръзнали, без дом и никаква надежда. С какво може да помогнем, някой знае ли?

Последна редакция: пн, 04 авг 2014, 10:38 от Редактор*

# 1
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 327
Само нека не зариваме с помощи, които реално не са необходими, хората! Нека първо се изчистят домовете им...

Съобщават за първата жертва  Cry

# 2
  • Мнения: 157
И ти си права, но гледката е ужасяваща и това ми беше първата мисъл. Жалко за хората, живота им се  преобърна! Дано да няма ранени и жертви!

# 3
  • Провинция
  • Мнения: 509
Някой знае ли какви са спешните нужди на хората там? Както казвате да започнем със по-спешните неща.
Виждам,че във Враца има пункт за събиране на средства за бедстващите.

# 4
  • Мнения: 157
Никой нищо не казва,от БЧК отговориха, че пътуват към града, става въпрос за БЧК-Враца! Сега видях поста на Тарталета,че има жертва,за съжаление,одеве съм го пропуснала! Много съжалявам,много е жалко и мъчно...

# 5
  • Провинция
  • Мнения: 509
Имам много детски дрехи дали ще им влязат в употреба?

# 6
  • Мнения: 62
Добре е да пратим някой и друг смс на бчк 1466

# 7
  • Мнения: 157
Да, дарителски СМС има вече- 1466. Имат нужда от питейна вода.Друго все още не се съобщава.

# 8
  • София
  • Мнения: 627
Инфо от фейсбук за Козлодуй :

Цитат
В Козлодуй се отвори временен пункт за събиране на вода и храна за бедстващите в Мизия. Офисът на фондация “БАрака” се намира до аптека “Момина сълза” и приема вода, пакетирани хранителни продукти /кроасани, вафли, сурови ядки/. Всички събрани храни и вода ще бъдат транспортирани до пункта на Български червен кръст в Мизия. Вече пристигнат първите бутилки с минерална вода, одеала и провизии за нашите приятели, колеги и съграждани в Мизия.

В съседство в клуб на пенсионера се приемат дрехи и одеала, които също ще бъдат отнесени в Мизия. Към момента е ясно и, че от АЕЦ “Козлодуй” изпращат минерална вода за съседния ни град.

Неделя, 11.30 часа

допълнителна информация:

0878 898 459 – Лиляна

# 9
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 327
Имам много детски дрехи дали ще им влязат в употреба?

Боже, спрете с тези дрехи!!! Не знаете какъв ужас и каква разправия е с тези дрехи...
Нека помагаме с доброволен труд и пари! От това се нуждаят хората, не от старите ни дрехи!

# 10
  • Провинция
  • Мнения: 509
Инфо от фейсбук за Козлодуй :

Цитат
В Козлодуй се отвори временен пункт за събиране на вода и храна за бедстващите в Мизия. Офисът на фондация “БАрака” се намира до аптека “Момина сълза” и приема вода, пакетирани хранителни продукти /кроасани, вафли, сурови ядки/. Всички събрани храни и вода ще бъдат транспортирани до пункта на Български червен кръст в Мизия. Вече пристигнат първите бутилки с минерална вода, одеала и провизии за нашите приятели, колеги и съграждани в Мизия.

В съседство в клуб на пенсионера се приемат дрехи и одеала, които също ще бъдат отнесени в Мизия. Към момента е ясно и, че от АЕЦ “Козлодуй” изпращат минерална вода за съседния ни град.

Неделя, 11.30 часа

допълнителна информация:

0878 898 459 – Лиляна

Може ли линк?

# 11
# 12
  • Мнения: 62
Дарения се събират от БЧК и на банковата сметка:

УНИКРЕДИТ БУЛБАНК АД

IBAN: BG64UNCR76301078660913

BIC: UNCRBGSF

# 13
# 14
  • Мнения: 157
А аз си мисля за свекърва ми, която плака, че,, кърт е изровил картофите и какво ли ще правят", а колко бедствия, къщи под земята, строени цял един живот и човешка мъка, граничеща с безсилие. А сега и загубени животи....

# 15
  • София
  • Мнения: 5 499
А сега и загубени животи....

Този път обаче, властите са се намесили, предупредили са за евакуация, но кой да слуша...И сега ми е много неприятно, като слушам по радиото хора, спасени от Гражданска защита, как една добра дума не казват за спасителите си, а само се оплакват от държавата...

Като ги питат защо не са се евакуирали, както са били посъветвани, извъртат...

# 16
  • Мнения: 6 587
1466 ли е номера за смс? Защото не ми отчита доставка на смс- на този номер. Празен смс или няма значение текста?

# 17
  • при късмета
  • Мнения: 24 008
Вече има групи във фейсбук за Мизия, ето една
https://www.facebook.com/#!/groups/1664407080451459/

# 18
  • До сърцето...
  • Мнения: 5 208
Значи за Варна и Аспарухово се надигна целия форум и имаше водеща тема в БГ-МАММА.

А за Мизия, какво, уморихме ли се?
Ако не е тази малка темичка, сякаш нищо не се е случило...  Rolling Eyes

От фейсбук (даден е линка по-горе) ми направи впечатление един пост:
"Преди малко се прибрахме със съпругата ми от Мизия. За това какво се случва там и колко са отчаяни хората, със слова не мога да ви опиша, нито със снимки. Хората нямат дрехи, храна, вода и домове. До преди един час бяха се сринали около тридесет къщи от водата. В наше присъствие в непосредствена близост до нас се срина също една къща. Между отделните структури на място ( МВР, Гражданска защита и Армията) НЯМА НИКАКВА КООРДИНАЦИЯ!!! Никой нищо не може да ти каже и да те упъти в каква посока да носиш нещата които си занесъл да дариш! За сметка на това ни казаха, че нашите мили политици са се надпреварвали, кой да го снимат по напред от мястото на събитието."

# 19
  • София-Лагера
  • Мнения: 2 662
Трагедията е огромна.
Някой знае ли колко пари се събраха от СМС за Аспарухово и Добрич?
Как ще ги разпределят и какво стана изобщо?

# 20
  • при късмета
  • Мнения: 24 008
От ФБ

".ЕТО И СМЕТКА ЗА НАБИРАНЕ НА СРЕДСТВА . Първа инвестиционна банка АД ,IBAN 1FINV9501216204525 .BIC FINVBGSF,конфедерация за защита правата на деца .и като основание дарение за пострадалите от град Мизия ."

Лично аз предпочитам по-директни дарения от БЧК. Много бавно действат. Четох някъде, че още разпределяли незнам какво си за Аспарухово. Даренията донесени на място ги раздадоха безразборно, без да проверяват дали взимащия е нуждаещ се или товари в мерцедес, който дори не е с варненска регистрация.

На DMS номера също вярвам, но за този случай още няма такъв, мисля.

И тук ще публикуват директни телефони и адреси на пострадали за връзка с тях. Предишния път от него се възползвах. При директен контакт с пострадали, може да разбереш това с което разполагаш дали ще помогне и да го изпратиш на някой който наистина му трябва точно това.

Варианти много, стига желание да имаш. Дано бързо се възстановят, че е страшно  Praynig

# 21
  • bad@ss
  • Мнения: 4 583
Аз пратих смс-и на 1466. Понеже телефонът ми не позволява да пратя празен, написах 1466. На момента ми върнаха смс "Благодарим ви, че дарихте 1 лев за пострадалите от наводнения в страната".

# 22
  • Някъде там...
  • Мнения: 3 994
Страшно е...
С труд не мога да помогна, смс-и пращам... Бих дарила дрехи ако събират. Ще следя темата.

# 23
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 327
Значи за Варна и Аспарухово се надигна целия форум и имаше водеща тема в БГ-МАММА.

А за Мизия, какво, уморихме ли се?
Ако не е тази малка темичка, сякаш нищо не се е случило...  Rolling Eyes


И аз това си мислех... Ами в Габровско положението също не е цветущо! Дряновският манастир се нуждае от почистване, има десетки засегнати къщи...

# 24
# 25
  • Мнения: 14 133
Добре е да пратим някой и друг смс на бчк 1466
Peace
Милите хора.  Praynig
Ужас.  Sad Малко ли им беше досега, горкичките.  Cry
Дано да няма повече жертви.  Praynig
Мир на душите на загиналите.  Praynig

# 26
  • Мнения: 4 841
Не мога да си обясня защо някои не искат да се евакуират? Умът ми не го побира. Информацията е от спасители, от първо лице, а и току що по новините по БНТ гледам същото  newsm78

# 27
  • София
  • Мнения: 3 778
А сега и загубени животи....

Този път обаче, властите са се намесили, предупредили са за евакуация, но кой да слуша...И сега ми е много неприятно, като слушам по радиото хора, спасени от Гражданска защита, как една добра дума не казват за спасителите си, а само се оплакват от държавата...

Като ги питат защо не са се евакуирали, както са били посъветвани, извъртат...
именно заради това не съм чак толкова съпричастна. Пратих смс, но толкова ще е помощта ми този път. По-скоро мисля, че тези хора имат нужда от жива сила, каквато не можа да им осигуря.
Бог да прости загиналите. Да почиват в мир.
Трагедията е голяма

# 28
  • Мнения: 2 837
Толкова е логично защо не са искали да се евакуират. Това е животът им, не са могли да се доверят, че някой ще им опази имуществото, докато ги няма. Това е онази част от България, която е царство на всякакви мародери и без това, а беднотията е ужасяваща.  Не са вярвали, че бедствието е толкова страшно. Всъщност и да се бяха евакуирали, пак всичко, което имат, щеше да е на кино...

# 29
  • Мнения: 14 133
Аз пък ги разбирам, донякъде, защо част от тях не са искали веднага да се евакуират.   newsm78
Не са искали да оставят граденото с години.  Thinking
Ана 2,  Peace

# 30
  • София
  • Мнения: 3 778
Толкова е логично защо не са искали да се евакуират. Това е животът им, не са могли да се доверят, че някой ще им опази имуществото, докато ги няма. Това е онази част от България, която е царство на всякакви мародери и без това, а беднотията е ужасяваща.  Не са вярвали, че бедствието е толкова страшно. Всъщност и да се бяха евакуирали, пак всичко, което имат, щеше да е на кино...

и затова сега всичко е под вода, а мародерите с плавници ще крадат, че и животът си рискуват.
не разбирам това да поставиш животът си на заден план пред кокошките и кравите, не го разбирам... знам, че ги е било страх, но животът ни ти ли по-мил

# 31
  • Мнения: 10 547
Не мога да си обясня защо някои не искат да се евакуират? Умът ми не го побира. Информацията е от спасители, от първо лице, а и току що по новините по БНТ гледам същото  newsm78

На 7-ми август 2005-та година водата влезе в дома ни. Река Искър преля. Наводнените бяха предимно възрастни хора. Гражданска защита дойде да ги евакуира. Завари един 89-годишен дядо, качен върху хладилника си, който категорично отказа да напусне дома си. С добро, с лошо, със заплахи, с молби с нищо не успяха да го изкарат ГЗ, деца, внуци, правнуци. Това то.
Отказаха и доста млади хора. Всеки с неговите си мотиви. Едни ги беше страх от кражба, други просто не можеха да си представят ей така да оставят живота си на водната стихия.
Никого не съдя. Била съм във водния ад с бебе на 10 месеца, откъсната от хората, сама. Не знаете какво е, и дано не разберете- с една ръка съм държала бебето си, с друга съм пренасяла зайци, кокошки и кучета. 15 минути по-късно на мястото на клетките им, водата беше колкото човешки бой.
Сега, при всеки проливен дъжд се молим да не пуснат отново язовир Искър. Знаем, че 6 часа след това, нас ще ни отвее.

Онзи ден пак влезе вода у дома, в района на Своге съм. Освен вода, над къщата ни се търкаляха огромни камъни, които спираха в оградата ни. Беше кошмарно. Съдейки по басейна ни, за около час се изля средно 100 литра на квадратен метър.

# 32
  • София, България
  • Мнения: 3 589
Не мисля, че можем да съдим хората.. Имат си приоритети и това е. Не сме ние тези, които да седим и да обясняваме дали ги разбираме или не. Аз също не бих си пазила вещите, но това съм аз и така съм преценила за себе си. Също така не ми е по-малко мъчно за човекът, който доброжелателно е решил да остане в дома си. Цял живот се бориш със зъби и нокти да има какво да ядеш и къде да спиш. Накрая просто сърце не му дава да излезе от тази къща и да я остави на потопа! Донякъде ги разбирам!  Peace

# 33
  • Мнения: 4 841
Никого не съдя. Озадачавам се.
И ме е яд заради момчетата, които отиват там и рискуват собствените си животи, за да се молят да спасят някого, който не иска да бъде спасен...

# 34
  • София, България
  • Мнения: 3 589
Постът ми не беше отправен към теб, а към потребителя с кокошките и кравите...  Peace Както и да е, мнението си е мое, аз поне така ги виждам нещата. Разбира се винаги ще има такива, които се озадачават на определени действия. Свят голям, хора различни. Иначе щеше да ни е скучно  Wink

# 35
  • София
  • Мнения: 3 778
Постът ми не беше отправен към теб, а към потребителя с кокошките и кравите...  Peace Както и да е, мнението си е мое, аз поне така ги виждам нещата. Разбира се винаги ще има такива, които се озадачават на определени действия. Свят голям, хора различни. Иначе щеше да ни е скучно  Wink

Предполагам, че постът ти беше за мен, защото аз говорих за кокошки. В никакъв случай не искам да съдя хората. Просто изказвам мнение и споделям, че не ги разбирам. Не съм живяла на село, не са ме предупреждавали да се евакуирам. Не мога да разбера защо не са го направили, когато са имали няколко дни да го направят. Съжалявам, ако с мнението си обиждам някого, но не разбирам. Дълбоко съчувствам на хората, които са починали. Това е истинска трагедия.
Два пъти ми се е налагало да излизам от дома си по спешност заради природно бедствие за 5 минути. Признавам, не съм от паниките, земетръси, урагани, потопи, градушки и други такива не могат да ме развълнуват. (Изпитвам ужас от ток, но засега мълния не ме е удряла, а и такова чудо няма как да се предвиди) и двата пъти взех раница, в която натъпках личните документи, всички пари, които намерих вкъщи, няколко чифта дрехи, включително и яке и животоспасяващите лекарства, които пия. Помъкнахме се с домочадието и това е.
Всеки гледа от собствената си камбанария. Пак казва - съжалявам за случилото се. Трагедия е, ужасно е. Има изпускане на язовир без съмнение и някой трябва да си понесе последствията, но и хората са виновни до някаква степен. 

# 36
  • Мнения: 10 547
Еха, де да имахме преди девет години предупреждение да се евакуираме, едва ли щяхме да спасяваме домашните си животни в последния момент.
Но пак казвам, никого не съдя, защото мотивите на селския човек за мен остават непонятни, дори и след десет години живот на село.

# 37
  • Мнения: 2 837
Не само смъртта на човек е трагедия. Трагедия е и ограбеният живот, трагично е усещането за  безнадеждност и катастрофална загуба. Има хора, които нямат налични пари в банкови сметки. Имат животни, градини и т.н. Тези неща няма как да евакуираш. Представете си на 60 да останете без нито един буркан, без една завивка, без хладилник или котлон дори, без покрив. Без нищо. Сигурна съм, че в някакъв момент тези хора са се чудили трябва ли им такъв живот. Добре че по някое време инстинктът за самосъхранение проработва.

П.П. Хората имат пълно право да отказват да се евакуират. Нямат право само че след това да винят спасителите, ако се случи трагедия.

# 38
  • София
  • Мнения: 5 499
Трагедия е, ужасно е. Има изпускане на язовир без съмнение и някой трябва да си понесе последствията, но и хората са виновни до някаква степен. 

Оказва се, че няма изпускане на язовир. Има промяна на коритото на реката...от местните. Сигурно са копали да си я докарат по-близо до градините... ooooh!
Българинът няма да се научи да спазва правилата, каквото и да му коства това.
Обаче след подобни природни бедствия кой знае...може и да започне.

Освен това вече е време българинът да започне да се застрахова. Застраховките не са скъпи, обаче са важни, за да може човек да живее спокойно и когато се наложи, да се евакуира навреме. И стига вече е винил държавата, не може държавата да дава пари до безкрай на всеки да си ремонтира къщата. Важно е хората да разберат, че трябва да инвестират свои средства за живота си, а не да чакат на държавата.

# 39
  • Мнения: 15 217
Оказва се, че няма изпускане на язовир. Има промяна на коритото на реката...от местните. Сигурно са копали да си я докарат по-близо до градините... ooooh!

Имаш ли представа колко трябва да се копае за да се промени коритото? По скоро някой с благословията на държавата в лицето на безхаберен чиновник е добивал пясък и чакъл за да се промени коритото от копане.
Същата работа е и със стопанисването на язовирите. Пълна безотговорност и некадърност.
Като се застраховат какво? Същата история като горните.
Да, упреквам държавата, защото не създава нормални условия за живеене, дори напротив.

# 40
  • До сърцето...
  • Мнения: 5 208

Оказва се, че няма изпускане на язовир. Има промяна на коритото на реката...от местните. Сигурно са копали да си я докарат по-близо до градините...

Как може да се пишат такива глупости, просто акъла ми не го побира!!!  Rolling Eyes

Цитат от Уикипедия:
Цитат
Северно от град Мизия коритото на Скът е коригирано с водозащитни диги и е пренасочено към Огоста. Влива се отдясно в река Огоста на 3 км преди устието ѝ в Дунав, на 29 м н.в.

А сами виждате колко е придошла река Огоста при моста между Мизия и Гложене.

# 41
  • София
  • Мнения: 5 499

Оказва се, че няма изпускане на язовир. Има промяна на коритото на реката...от местните. Сигурно са копали да си я докарат по-близо до градините...

Как може да се пишат такива глупости, просто акъла ми не го побира!!!  Rolling Eyes

Ами заповядай у нас, да те разведа да разгледаш наоколо - поляни в планината с хвърлени гуми, строителни отпадъци, тоалетни чинии, дере, задръстено с боклуци и обрасло като джунгла. Да се порадваш на пейзажа. И след това със сигурност ще разбереш "вроденото" ми недоверие към българина, което в повечето случаи се оправдава на 100 процента. Cry

# 42
  • при късмета
  • Мнения: 24 008
Popule, да сравняваш пейзажа пред вас с бедствие е меко казано тъпо. А по този повод, да твърдиш, че има промяна в коритото на реката от местните, защото видиш ли са копали, трудно мога да го квалифицирам.
Темата е за помощ, ако нямаш желание да помогнеш, не плюеш по бедстващите хора колко са безотговорни

# 43
  • До сърцето...
  • Мнения: 5 208
Ами заповядай у нас, да те разведа да разгледаш наоколо ...

Няма нужда.
По-добре ти заповядай да помогнеш на хората, не да ги обсъждаш от твоята камбанария.

# 44
  • София
  • Мнения: 5 499
Ами заповядай у нас, да те разведа да разгледаш наоколо ...

Няма нужда.
По-добре ти заповядай да помогнеш на хората, не да ги обсъждаш от твоята камбанария.

Моята камбанария би трябвало да е и твоя. Защото тази безотговорност трябва все някъде да спре, иначе ще става все по-лошо и за съжаление нито ти, нито аз можем да помогнем на всички бедстващи. Българинът трябва коренно да промени мисленето си, защото иначе лошо му се пише - климатът се променя, условията в които живеем - също. Следователно и мисленето ни трябва да се промени.

# 45
  • Мнения: 157
Здравейте, момичета! Наистина безотговорността е голяма и като, че ли свикнахме с нея. Само на приказки се прави нещо, всичко е популизъм и когато се случи страшното започваме да търсим вина. Отнася си го( според мен някоя изкупителна жертва) , за която след време дори се забравя, но така е във всички свери на ,, милата ни родина". Нека наистина да поздравим смелите хора, които рискуват  живота си, за да помагат на бедстващите. Да пуснем и СМС, да бъдем съпричастни. Никой не е застрахован от бедствия.По време на градушката имах чувството, че няма да оживея. И това можеше да се предотврати, да разбият облаците. Но пак се оказа, че други неща са със преоритет. Пак имаше жертва... Така, че който няма съвест и мисли, че е богопомазан- да краде от помощите! За себе си аз ще бъда с чиста съвест. А ние тук във форума спим спокойно, но не можем да сме пасивни за това, което се случва. И наистина мисленето ни трябва да се промени! Поздрави и успешен ден!

# 46
  • Мнения: 21 457
 
Трагедия е, ужасно е. Има изпускане на язовир без съмнение и някой трябва да си понесе последствията, но и хората са виновни до някаква степен.  

Оказва се, че няма изпускане на язовир. Има промяна на коритото на реката...от местните. Сигурно са копали да си я докарат по-близо до градините... ooooh!
Българинът няма да се научи да спазва правилата, каквото и да му коства това.
Обаче след подобни природни бедствия кой знае...може и да започне.

Освен това вече е време българинът да започне да се застрахова. Застраховките не са скъпи, обаче са важни, за да може човек да живее спокойно и когато се наложи, да се евакуира навреме. И стига вече е винил държавата, не може държавата да дава пари до безкрай на всеки да си ремонтира къщата. Важно е хората да разберат, че трябва да инвестират свои средства за живота си, а не да чакат на държавата.

 Глупости на търкалета.
 За копането и коритата въобще няма и да го коментирам, такава невероятна тъпотия е Колкото до застраховките - хората просто нямат пари за застраховки. От пенсията ли да си отделят? Имате ли въобще представа как живеят хората, или е така си пишете, та да ви мине времето?

 Ако във форума има хора от засегнатия регион, ще бъда много благодарна някой да ми каже какво е положението във Попица, Бъркачево и Враняк. Може и на лични Praynig

# 47
  • Plovdiv
  • Мнения: 2 144
Косата ми се изправи като гледах кадрите от Мизия.  Искренно съчувствам на хората там и ще пусна смс-и за тях. Аз самата живея на един хвърлей от река.

Българите, обаче, сме малко странни хора. Никой нищо не застрахова, а после се опалква, че държавата не му дава пари да си оправи къщата. Реално тя не е задължена да го прави. След толкова бедствия и наводнения, дано повече хора да започнат да застраховат собствеността си.

# 48
  • Мнения: 21 457
 Абе вие нормален български разбирате ли?  Тези хора нямат ПАРИ за да застраховат имуществото си. Знаеш ли колко е месечната сума за застраховка, която да ти покрие щетите при такова бедствие? Знаеш ли какво е да я отделяш от месечен бюджет, който е разчетен до стотинка и който завършва обикновено със заем до заплата, ако единият от семейството работи? Знаете ли изобщо за какво дрънкате?
  Седнали да упрекват бабичките по селата и семействата, които виждат зор да изкарат зимата без зимнина, че не се застраховали Rolling Eyes

 Тия къщи са строени през целия живот на поколения, строили са ги като чичо Тиквичка, а сега хората виждат как рухват пред очите им като картонени кули... какви са тия  кифленски изказвания, що не ги били застраховали.

 И това не може само да е от дъжда, кой какво ще да разправя. Скът е една плюнка и там е равно като тепсия - няма как да има нито такъв водосбор, нито преливане.


 Никой ли не чете тук от Бяла Слатина? То сега на хората им е само до форум, но моля, нека някой ми пише, ако знае, какво точно става в селата преди града.

Последна редакция: пн, 04 авг 2014, 10:07 от Iris04

# 49
  • Мнения: 10 547
Хихи, някои явно не са внимавали в час по география и не знаят къде е Мизия.

Аз съм от другия бедстващ, макар и доста по-леко, район на Своге. Коритата на реките не са променяни, но са затлачени от боклуци. Това е вярно. Не се чистят, мърсят се постоянно с всякакъв на вид отпадък и резултатите, след сериозния водозбор, са налице.

Застраховката е хубаво нещо, да. Прилагам я. Възползвам се от нея, но не съм със 150 лева пенсия.

# 50
  • при късмета
  • Мнения: 24 008
Да не говорим за въртелите на застрахователите и изключването от застраховките на всичко, което са изплатили вече един път.
Земетресенията бяхя включени, като природно бедствие в имущественото застраховане, наложи се да изплатят няколко и го извъртяха. Със земеделските земи правят същото. Сега предполагам, че и наводненията ще измислят нещо, за да не платят. Например, че не е природно бедствие, а има виновен и докато не се намери, че застрахователя да си върни парите, няма да плаща.
Стига с тези застраховки.

"Спиди" май пак ще приемат помощи. Като прочета по-добре от ФБ ще пиша

# 51
  • Мнения: 15 217
Коритата на реките не са променяни, но са затлачени от боклуци. Това е вярно. Не се чистят, мърсят се постоянно с всякакъв на вид отпадък и резултатите, след сериозния водозбор, са налице.

У наше село по реката няма боклуци /кметицата изчисти всичко и определи място, където да се хвърлят, което периодично се почиства, хората възприеха този начин, разбира се не се размина без глоби/, но въпреки всичко има паднали дървета и клони. Сега е малка, но за да се махнели трябва разрешение от горското. И така докато горското разреши .........
Не разбирам защо обаче, хората трябва да носят отговорност за състоянието на язовирите, още повече, че част от тях са отдадени на частни лица.

Съчувствам на хората, освен с СМС не знам с какво може да им се помогне /изключвам нещата от първа необходимост/. Колко ли ще останат на улицата.

# 52
  • Мнения: 4 753
И това не може само да е от дъжда, кой какво ще да разправя. Скът е една плюнка и там е равно като тепсия - няма как да има нито такъв водосбор, нито преливане.


 Никой ли не чете тук от Бяла Слатина? То сега на хората им е само до форум, но моля, нека някой ми пише, ако знае, какво точно става в селата преди града.

Точно така, Скът е плюнка... Интересно е, че и р. Малорадска Бързина е плюнка, а оня ден хората от с. Малорад бяха наводнени... Не мога да си обясня от къде дойде там толкова вода... Същото важи и за с. Горно пещене... Няма водосбор на тези места, реките от там тръгват... Прави ми впечатление, че р. Огоста изобщо не се споменава, а тя и притоците й преливаха много...

# 53
  • София
  • Мнения: 69
Здравейте момичета, аз съм живяла в Мизия до 13 си година и все още продължавам да ходя там през почивните дни. Такава трагедия никога не е била. Имало е наводнения през годините, но те са били дооооста по-малки по размер и винаги е имало предупреждение както сега. Разликата е, че водата е влизала в двора по 5-10 см ( ние сме на 4 метра от реката), а сега са сигурно около 2 метра. Незнам какво е положението там. Мъчно ми е, болно ми е, виждам хора и съседи на ръба на отчаянието. Знам, че не им се живее.

Ядосвам се повече на лъжите на управата, че нямало изпуснати язовири............. е кой си мислите че вярва на това? Нали не мислят,че това е първото дъждовно лято през последните 60-80 години насам???? Никога ама никога не се е случвало нещо подобно, реката си е преливала но са наводнявани улиците и то частично?????
Още повече се ядосвам на изказвания на заблудени потребители за които всичко което лети се яде!
Popule ти защо реши, че по поречието на реката има изхвърлени боклуци които са затлачили реката? Била ли си някога там, видяла ли си дигата на реката??? Може и да не искаш да проумееш но има интелигентни хора ( а не като твоите съселяни/съграждани), на които няма да им мине през ума да направят подобна глупост. Още по-голямо удивление беше когато прочетох от теб,че са правени корекции на дигата???????? От къде ти дойдоха такива мисли в главата? От управниците по телевизията ли? А очакваш ли сами да си признаят вината? Естествено, че не!!

И за последно, някои къщи са застраховани, и какво от това??? Във водата си отидоха спомените, отидоха си радостните мигове преживени там, отиде си всичко. Да ще се ремонтират до някаква степен домовете, а кой ще каже истината за потопа?? Никой, защото никой няма да си признае, че е направил грешка и така съсипа живота на толкова хиляди човека.

Не вярвайте на казаното по телевизията, то не е истина. Били са разлепени на произволен принцип 20-30 листовки за наводнение, а не за потоп. Никой не е знаел какво го чака. родителите ми бяха там в петък и още в събота едвам се измъкнаха от ада понеже нямаше проходимост по улиците. Днес щяло да се инспектират язовирите, е и ? Пак някой власт имащ ще каже, че всичко е наред и една ли не хората от мизия са си виновни за трагедията.

Думи нямам.............................

# 54
  • Мнения: 615
То защото няма изпуснат язовир, казаха че плуват шарани и толстолопи  Tired
Popule абсолютни глупости пишеш  ooooh!, как може не запознат човек да прави такива изказвания умът ми не го побира. Аман от знаещи и разбиращи, всичко можещи, но предимно плюещи по форуми!!!

# 55
  • Мнения: 2 751
zoritooo, подкрепям всяка твоя дума!
Тотално безхаберните управници как не ги е срам така брутално да лъжат...дъжд било, а за частните язовири само вдигат раменца. Гнусните нападки към горките хора няма да ги коментирам, как някой 70-80 годишен, само с покрива над главата си и каквото си е насадил в двора ще реагира адекватно??? НО се хващат сега за тоя отказ от евакуация и си прехвърлят топката.
Има едни 240 плазмодия, които да бъдат откарани в Мизия да изчистят калта от мазетата, а не да се чудят днес дали да има кворум  #2gunfire

# 56
  • Мнения: 4 753
А как точно язовирите са допринесли за това наводнение? Съвсем сериозно питам... Ако няма спукана или срутена язовирна стена, то колкото вода влиза в язовира от едната страна, толкова или по-малко излиза от другата... А след като водата стига до преливника и излиза от там, значи в язовира влиза много повече вода, отколкото може да поеме и задържи той...

# 57
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062


Цитат

 Никой ли не чете тук от Бяла Слатина? То сега на хората им е само до форум, но моля, нека някой ми пише, ако знае, какво точно става в селата преди града
.

Не съм в Бяла Слатина, но се чух с нашите. От зърнокомбината до автогарата не може да се мине, оставили са колата на петрол и са слезли пеша, водата е била до кръста вчера.

При изгорялата детска градинка  е под вода, там къщите са с приземни етажи - не може да се влезе в тях. Най-лошото, канализацията връща всичко навън.

От асвалтовата надолу помагат да се мине с трактор, но не навсякъде може дас се мине.
Бърдарски геран е недостъпен,  пътя е под метър вода, а земните от кнежа и галиче са прекалено мокри.


Не занм дали има връзка, но минавайки през искърското дефиле преди месец се уплаших - там са язоовир до язовир. Малката река, която помня от дете е вдигната буквално до пътя, а в детството ми беше дълбоко надолу в дола.

# 58
  • София
  • Мнения: 69
Относно язовирите.......... точно с тези около мизия не мога да коментирам с цифри, но в монтанския има 2 пропусквателни клапи ( не съм сигурна дали точно така се казват) Едната изпуска по 250 000 кубика вода на минута а другия 500 000 литра. Не коментирам преливниците........те не могат да изпуснат толкова много.
Когато язовира е пълен почти до максимум ( което е недопустимо, но за съжаление се случва да са препълнени) и вали достатъчно време няма какво друго да се направи освен да се изпусне водата от клапите. Друг е въпроса кой е позволил да има такива огромни количества вода в тези няколко язовира и защо не са взети по-рано мерки да се изпускат по малко, а не всичките на куп.
Това го казвам без да имам доказателства за това, но при положение че градът е под вода..... няма друго логично обяснение.

# 59
  • Мнения: X
Нека наистина да поздравим смелите хора, които рискуват  живота си, за да помагат на бедстващите. Да пуснем и СМС, да бъдем съпричастни. Никой не е застрахован от бедствия.
Какво чух тази сутрин в един офис след като им им казах, че има номер за подпомагане чрез SMS:
"- Няма да пускаме! Имаме депозити в КТБ......!"    Praynig

# 60
  • Мнения: 4 753
Монтанският язовир е огромен, той изобщо не подлежи на коментар... Язовирите около Мизия са далеч по-малки, но тази година почти всички язовири бяха и са пълноводни, всички знаем защо... Язовирът при Ботево е източен... Някъде из новините Министърът на околната среда каза, че 5 язовира по горното течение на Скът преливат през преливниците... Дали се изпускат и от друго място в случая не е много важно, защото преливника е най-високата точка, през която водата явно прелива и над която няма как да се задържи вода... През въпросните преливници излиза и рибата, водата я отнася...

Сега колко точно язовири са и какво количество вода са имали, също по колко вода са източвали последните месеци няма как да зная, но реките бяха пълноводни, а дъждовете надминават всякакви очаквания - поне за мен... Не зная, просто не мога да си обясня в това равно поле и от тия мижави реки как се появи толкова вода...

# 61
  • Мнения: 2 751
Има нещо нередно в тая история с язовирите и най вече новопоявилите се такива, но ще го замажат. Валя много, да, но Огоста вдигна нивото за ден-два, докато Скът по това време си беше с доста скромни размери и изведнъж дойде  огромно количество...в смисъл няколко дена след дъжда едната река си се прибра, а другата направи погром  newsm78

# 62
  • Мнения: 15 217
Ни позновам района изобщо. Това го прочетох в един коментар, звечи логично.

Ако се анализира написаното може да се стигне до следното заключение:Преди дъжда е пуснат я.Огоста той еповдигнал нивото на р.Скът и по време на дъжда язовирите по река Скът са изпуснали вода с цел отблъскане на вълната от Огоста ,която е очаквана за събота и неделя (в петък е съобщено под сурдинка).Тъй като водна атака от вън на микроязовир е фатална за стената, собствениците са реализирали по-малкото зло. В противен случай бетствието е щяло да бъде на порядък по-страшно .


Една от причините да се държат по високи нива на язовир - четата, е че са развъдници на риба. Хората са инвестирали, първо и второ контролът от едно време, по отношение на диги и яз. стени е сведен до минимум.

Относно СМС-те, такива като мен, не могат с нищо да помогнат, освен с тях /ако се брои като такава/. Тези, които не искат, нека не го правят.

Последна редакция: пн, 04 авг 2014, 14:42 от Mama_Nana

# 63
# 64
  • Мнения: 4 753
Ако се анализира написаното може да се стигне до следното заключение:Преди дъжда е пуснат я.Огоста той еповдигнал нивото на р.Скът и по време на дъжда язовирите по река Скът са изпуснали вода с цел отблъскане на вълната от Огоста ,която е очаквана за събота и неделя (в петък е съобщено под сурдинка).Тъй като водна атака от вън на микроязовир е фатална за стената, собствениците са реализирали по-малкото зло. В противен случай бетствието е щяло да бъде на порядък по-страшно .

Язовир Огоста не е спиран през последните месеци (изключае 2-3 дни)... Нивото на р. Огоста след него е горе-долу едно и също, единствено след пороите беше по-голямо, но не с много... За да се запазят селата по долното течение на Огоста, язовира не се изпуска много, защото притоците по долното течение на Огоста са огромни и нямат язовири, т.е. тяхната вода няма какво да я задържи... По данни от медиите, реките Ботуня и Рибине също са преливали много, което на практика е качило нивото на Огоста над нормалното... Другата "далавера" за изпускане на язовирите по Скът за да противодействат на р. Огоста не я разбрах... Р. Скът се влива в р. Огоста километри под Мизия...
 Дори никъде не чета Огоста да е излязла от коритото си и да е достигнала до гр. Мизия, макар че минава недалеч от там... Факт е, че наводненията започват от горните течения на Скът и притоците й... Ден-два по-рано хората от Горно Пещене и Малорад бяха заляти от придошли води, надолу по течението пострадаха и други населени места...
А че язовирите не се стопанисват правилно е факт... И не винаги арендаторите (тези, които рибозавъждат) са виновни, защото решението дали да се изпуска язовира и с колко може да не зависи от тях... Пример е яз. Смирненски, където арендаторите претърпяха големи загуби от ненавременното изпускане на язовира - голямо количество риба изчезна през преливника...

# 65
  • при късмета
  • Мнения: 24 008
За препълнените язовири. Нали затова ги стопанисват, за да не се препълват. Колкото повече вали(както тази година) толкова по-празни трябва да държат язовирите. Всеки язовир има минимум и максимум количество вода и точно в този диапазон се контролира. Рибата в него не може да е оправднание на собственика, затова, че не държи язовира на мининиум при такива условия, на рибата нищо й няма  и в това количество.
Източването (контролираното) трябва да става в момент в който не вали, естествено. Ако от предните дъждове се е напълнил повече трябва да се свали на минимума, за да поеме следващите валежи особено, ако такава е прогнозата. Ама не час преди това.
И обратно, при сушава година в язовира се съхранява колкото може повече вода.
Определено някой не си е свършил работата по-навреме. Коритата на реки през които се източват язовири са предвидени да поемат амплитудата минимум/максимум от него. Собствениците и ползвателите на язовирите предполагам са се полакомили да развъдят повече риба. Важна е била охраната на язовирите, случайно някой да не си плати за риболова, а не състоянието на язовира, камо ли да се съобразят с прогнозите за времето.

[quote author=stelt77 link=topic=793415.msg28756090  Дали се изпускат и от друго място в случая не е много важно, защото преливника е най-високата точка, през която водата явно прелива и над която няма как да се задържи вода... През въпросните преливници излиза и рибата, водата я отнася...
[/quote]

Преливника би трябвало да е най-ниската, не най-високата точка. Преливника трябва да може да свали количеството вода в него на минимума. На преливника има шлюзове, които контролират водата с отваряне и затваряне. През него се източва при нужда.
И количеството което влиза в язовира по време на дъжд, не е равно на това което излиза. Все пак се пълни от самия дъжд, реката която се влива в язовира(или реките), отделно, едновременно в това вали и в самия язовир, а това е голяма площ, и в същото време пълни допълнително и реката в която се оттича язовира

# 66
  • Мнения: 15 217
  stelt77, Не мога да ти отговоря, мнението от коментарите, дали е от язовири водата или е само от дъжда. Повтарям се, не познавам района изобщо. На картата ми изглежда много равен, което забавя оттичането, както и спомага за разливи. Все пак, дори при 100 л на кв. м. за час, нива от порядъка на 2-5 м са ми много, разбира се не съм специалист.

# 67
  • Някъде там...
  • Мнения: 3 994
То и водата не попива вече в почвата след толкова дъждове. Всичко се оттича в реките. Може и това да е спомогнало за приливната вълна.

# 68
  • Мнения: 4 753
Цитат на: stelt77 link=topic=793415.msg28756090
  Дали се изпускат и от друго място в случая не е много важно, защото преливника е най-високата точка, през която водата явно прелива и над която няма как да се задържи вода... През въпросните преливници излиза и рибата, водата я отнася...

Преливника би трябвало да е най-ниската, не най-високата точка. Преливника трябва да може да свали количеството вода в него на минимума. На преливника има шлюзове, които контролират водата с отваряне и затваряне. През него се източва при нужда.
И количеството което влиза в язовира по време на дъжд, не е равно на това което излиза. Все пак се пълни от самия дъжд, реката която се влива в язовира(или реките), отделно, едновременно в това вали и в самия язовир, а това е голяма площ, и в същото време пълни допълнително и реката в която се оттича язовира

Най-високата точка, до която може да се задържи вода имам предвид, т.е. максимума на язовира... Над преливника водата излиза сама, няма шлюзове на него, няма нищо и нищо не може да я задържи... Ето това е преливник - http://novo10.com/ufiles/2012-04/n/traktorist-padna-v-prelivnik- … ovdivsko_3719.jpg

# 69
  • при късмета
  • Мнения: 24 008
Да, най-високата точка на която може да се задържи вода.
Заблудих се, защото си написала, че преливника е на най-високата точка и се чете все едно е на язовира.
Иначе трябва да има шлюзове на преливника. Нали трябва да задържат вода и на максимума, ако е суха година. Т.е. преливника трябва да задържа и много и да изпуска излишното

# 70
  • София
  • Мнения: 69
Момичета имам една лична радостна вест. Кученцето ни е живо, незнам как се е спасило, незнам как е преживяло, но е живо. Водата в двора ни е била около 2,5 метра. Кученцето е почти сляпо, но някак си инстинкта за самосъхранение си е казал думата. Сега е при мои близки и е много радостен, че е на сухо място, нахранен и напоен  Peace

# 71
  • Мнения: 474
Има вече и DMS кампания ZAEDNO на 17777  Peace

# 72
  • София
  • Мнения: 5 499
Абе вие нормален български разбирате ли?  Тези хора нямат ПАРИ за да застраховат имуществото си. Знаеш ли колко е месечната сума за застраховка, която да ти покрие щетите при такова бедствие? Знаеш ли какво е да я отделяш от месечен бюджет, който е разчетен до стотинка и който завършва обикновено със заем до заплата, ако единият от семейството работи? Знаете ли изобщо за какво дрънкате?
  Седнали да упрекват бабичките по селата и семействата, които виждат зор да изкарат зимата без зимнина, че не се застраховали Rolling Eyes

 Тия къщи са строени през целия живот на поколения, строили са ги като чичо Тиквичка, а сега хората виждат как рухват пред очите им като картонени кули... какви са тия  кифленски изказвания, що не ги били застраховали.

 И това не може само да е от дъжда, кой какво ще да разправя. Скът е една плюнка и там е равно като тепсия - няма как да има нито такъв водосбор, нито преливане.


 Никой ли не чете тук от Бяла Слатина? То сега на хората им е само до форум, но моля, нека някой ми пише, ако знае, какво точно става в селата преди града.

Бабичките по селата си имат ДЕЦА И ВНУЦИ. Това, че същите са ги изоставили и ходят там само, за да си приберат зимнината НЕ ГИ ИЗВИНЯВА да не помогнат на баба си и дядо си да си застраховат къщата. Същата тази къща, която после те ще наследят.

И не ми разправяй колко са скъпи застраховките, защото аз лично цял живот застраховам и спя спокойно. Не са толкова скъпи застраховките - 200 - 300 лв. годишно не е много за къща или апартамент! Ти явно си от тези, които имат собственост, но не я застраховат, а ако стане нещо, ще чакат на държавата. Ами държавата няма как да покрие щетите на всички, които имат проблеми. Защото това означава да построят къщите отново, а доколкото зная, нито твоята, нито моята къща я е строила държавата, нали?

А ако нямат пари да си застраховат имуществото, тогава да се отърват от него. Имането на каквото и да е изисква и отговорност за това как да го опазиш. И никой друг не може да взема решенията вместо самият теб. Особено когато става въпрос за природни бедствия.

# 73
  • Мнения: 817
Popule , спри се. Това е тема за взаимопомощ, а не оплюване на нуждаещите се, които в момента бедстват. Последно по новините чух, че 220 човека са приютени в Нови хан при отец Иван...
Знаете ли, как човек може да изпрати дрехи и консерви (примерно) на бедстващите най-пряко до тях? Еконт или Спиди имат ли вече кампании за това?
п.п. не дай си Боже да станеш една такава бедстваща възрастна жена и да чуеш тогава подобно твое изказване. Внимавай какво говориш, защото понякога с човек става това, което най-малко очаква или преди това е осъдил!

Последна редакция: пн, 04 авг 2014, 21:30 от LifeIsBeautiful

# 74
  • Мнения: 6
Popule,мисля че е добре са се спреш вече.
Тези хора имат ДЕЦА И ВНУЦИ да,но знаеш ли в този край за колко пари се работи?Ако не знаеш да ти кажа -за не много повече от пенсията на тези баби и дядовци.
А това "да се отърват от имуществото като не могат да го поддържат" -думи нямам,ама то за такива като теб има една приказка "голям залък лапни,голяма дума не казвай"
Знаеш ли тия 200-300 лв ,които ти нямаш за нищо,или поне така изглежда,колко пари са за някои хора?
Изобщо не държа да ми отговаряш.
Мнението ти не е важно за мен.

Сега видях че са ме изпреварили,но явно не само аз мисля че прекаляваш.

# 75
  • София
  • Мнения: 14 688
http://plovdiv.meteo.bg/phare/docs/Navodnenia.pdf


Обзор на наводненията 2005-2006 - пак невиждани и пак нечувани и пак почти 10 г. по-късно всеки си прехвърля топката.

# 76
  • при късмета
  • Мнения: 24 008
Popule , спри се. Това е тема за взаимопомощ, а не оплюване на нуждаещите се, които в момента бедстват. Последно по новините чух, че 220 човека са приютени в Нови хан при отец Иван...
Знаете ли, как човек може да изпрати дрехи и консерви (примерно) на бедстващите най-пряко до тях? Еконт или Спиди имат ли вече кампании за това?
п.п. не дай си Боже да станеш една такава бедстваща възрастна жена и да чуеш тогава подобно твое изказване. Внимавай какво говориш, защото понякога с човек става това, което най-малко очаква или преди това е осъдил!
От ФБ групата разбрах, че офасо на Спиди на ул. Златни врата 15 в София приема дарения.
 
"Пунктове за дарения
гр.София - кв. Стрелбище, ул. Златни врата 15 /Тел. 0899998510
гр..София - кв, Дружба 2, бл. 283, комплекс Цариградски /раб. време: всеки ден 08:30-20:00./ тел. за връзка 0878 922 808 - Милен Колев
гр.София - бял бус с надписи Нова ТВ -обикновенно е на завод Електроника / Самир Сами 0898 47 00 15
гр.Козлодуй (за Мизия) - временен пункт за събиране на вода и храна:Офисът на фондация “БАрака” до аптека“Момина сълза”

...гр.Бургас - сдружение ,,Усмивка,, -Дневен център „Миа Монтесори“, ул.“ Славянска“ 4, тел: 056/ 84 02 08.

гр.Враца - улица „Иванчо Цветков“ 9"

И още една куриерска фирма

"ВАЖНО!!!
Договорихме С ЕВРОПЪТ безплатно превозване на неща от първа необходимост до Враца в рамките на 3 дни - вторник, сряда и четвъртък!!! От там ще ги поемат военните, които ще ги извозват до МИЗИЯ.
Първа необходимост - КОНСЕРВИ, ВОДА, ПАКЕТИРАН ХЛЯБ, неразвалящи се провизии, превръзки, памперси, адаптирано мляко!!!
Условията са:
1. Пакетите да бъдат опаковани от подателите им, защото Европът нямат възможност да поемат това....
2. Да не са по - големи от 50 на 50 см., поради големината на склада във Враца, който не позволява съхранение на големи обеми.
Благодарим, ЕВРОПЪТ!!!
http://www.evropat.com "

Не обръщайте внимание на Popule

# 77
  • Мнения: 3 331
Хайде вече стига с тия застраховки. Хората много добре знаят, че трябва да се застраховат, но нямат пари. Освен това , за да се застраховат къщите трябва да имат нотариални актове. къщите строени преди 60 години нямат такива и трябва да им се вадят констативни актове, а това освен пари , струва и разправии. И още нещо, когато предявиш застраховката , трябва да предоставиш нот.акт на имота. А ако той е във водата? Или и сейфове трябва да имат хората за документи?
Прави ми впечетление, че кампанията и помощта за Мизия е доста по малка от тази за Варна. А Мизия е в най - бедния край на страната и много трудно ще се справи със ситуацията.

# 78
  • София
  • Мнения: 5 499
Прави ми впечетление, че кампанията и помощта за Мизия е доста по малка от тази за Варна. А Мизия е в най - бедния край на страната и много трудно ще се справи със ситуацията.

Ами за съжаление, то и на дарителите възможностите си имат граници.
Аз за това опявам във форуми, че трябва хората да започнат да мислят по различен начин, защото според прогнозите на учените, климатът ще се променя и с това и животът ни. Всички трябва да започнем да мислим различно, да станем по-отговорни и да се готвим за бъдещето навреме, а не да живеем ден за ден. Имам близки в региона и да ви кажа, не са от най-бедните. Това, че не плащат данъци на производството си, е друга тема и поради тази причина се отчита, че практически не работят.

Жал ми е за хората, мъчно ми е, но какво да направя? Помагала съм и помагам с каквото мога, но и хората сами трябва да започнат да си помагат, а не да си казват, че на тях няма да им дойде до главите (примери дори и тази година колкото си щеш) - не може вечно да се чака някой друг да ни оправи, защото държавата не е бездънна каца...

Като ти кажат да се евакуираш, ами евакуирай се! Българинът трябва да се научи да спазва правилата! Защото после тези хеликоптери, лодки, жива сила, дето ходят по къщите да ги убеждават да се евакуират, пак държавата ги плаща...

# 79
  • Мнения: 157
Момичета имам една лична радостна вест. Кученцето ни е живо, незнам как се е спасило, незнам как е преживяло, но е живо. Водата в двора ни е била около 2,5 метра. Кученцето е почти сляпо, но някак си инстинкта за самосъхранение си е казал думата. Сега е при мои близки и е много радостен, че е на сухо място, нахранен и напоен  Peace

Колко малко му трябва на човек, за да е щастлив! БРАВО, СТАНА МИ МНОГО МИЛО! А темичката ни наистина е за помощ, а не да коментираме застраховките. Всеки знае, че е желателно, но като няма възможност?

# 80
  • До сърцето...
  • Мнения: 5 208
Знаете ли, как човек може да изпрати дрехи и консерви (примерно) на бедстващите най-пряко до тях? Еконт или Спиди имат ли вече кампании за това?

Сега още е рано. Днес бях в Мизия, водата е поспаднала, но не се е оттеглила. В града не се допускат хора, той си е още наводнен. На пункта за събиране на помощи е пъъъълно с минерална вода. Организацията е добра, пропускат коли с близки и такива с помощи и провизии до пункта на БЧК. Има дежурни коли на пожарната и Бърза помощ. Другия път - през Крушовица, е затворен от днес следобед - асфалта е пропаднал.
Местните органи на власта пазят от мародери.
Но представете си тая застояла вода в Мизия на 2 дена слънце - мирише и си става блато. Гмеж е от разни животинки, не искам и да ги споменавам, ще се сетите какво има в блатата. А и нали сещате - канализацията е поддала.
Водата ще се оттече след още 2-3 дни, тогава ще стане ясно от какво има нужда конкретно.
Засега срутените къщи,които се виждат са доста. Повечето са на възрастни хора, които не са имали възможност да си подобрят строителството (кирпич, гредоред).

На никого не му пожелавам да го преживее, още повече на стари години. Сърцето да ти скъса като ги гледаш тия възрастни хора - даже сълзи нямат вече.... Само отчаяние и мъка...

Последна редакция: пн, 04 авг 2014, 22:43 от Radika

# 81
  • При семейството си
  • Мнения: 6 589
Popule, и какво като ги “плаща държавата”, нали в крайна сметка държавата, каквото и да значи това, има определени функции, в определени ситуации. Или всички да се застраховаме, за да “освободим” държавата. Не ги оправдавам напълно хората, че не са поискали да бъдат евакуирани, ама знам ли какво им е било в момента и как и аз бих отреагирала.

# 82
  • Мнения: 817
Ма ко, благодаря ти за информацията, още утре ще изпратя каквото мога.  Hug
Радика, дано скоро се нормализира положението. Много ми е мъчно и на мен за тях... Може би, ще се намерят млади момчета, които да им помогнат да построят наново поне по една стая със санитарен възел на местата на къщите им временно или поне по някоя барака... Дано се активират смелите и юначни мъжки български сърца и ръце...

Последна редакция: пн, 04 авг 2014, 22:53 от LifeIsBeautiful

# 83
  • при късмета
  • Мнения: 24 008
Разбрах, че засега имат нужда от добре пакетирана храна или консерви. С дрехите ще изчакат, хората в момента не могат да ги вземат.
Бебешки и детски храни си мисля, че няма да са излишни. По едно време имаше и търсене на памперси, после публикуваха, че вече има доставени, но те ще си трябват, колкото и да се съберат.
Само се чудя как да опаковам бурканчета детска храна, така че хем да отговаря на изискванията на куриера, хем да стигнат здрави

# 84
  • Мнения: 10 547
Ако не е изпуснат язовир, колкото и голям да е водосборът, оттича се за ден-два. Така е при нас по Искърското дефиле. Живея на брега на реката. Нивото се покачи незабележимо. Реките Батулийска, която преля и наводни вилната зона на с. Реброво, както и реката при отбивката за Лесков дол при Своге са вече нормални, водата се е оттеглила, а самата р. Искър си е както и преди обилните валежи. За разлика от 2005-та, когато на два пъти, през май и август, изпускаха язовири и отнесе Искърското дефиле, но само по поречието на Искър, водосборните реки не бяха проблем.

# 85
  • До сърцето...
  • Мнения: 5 208
Разбрах, че засега имат нужда от добре пакетирана храна или консерви. С дрехите ще изчакат, хората в момента не могат да ги вземат.
Бебешки и детски храни си мисля, че няма да са излишни. По едно време имаше и търсене на памперси, после публикуваха, че вече има доставени, но те ще си трябват, колкото и да се съберат.
Само се чудя как да опаковам бурканчета детска храна, така че хем да отговаря на изискванията на куриера, хем да стигнат здрави

Сега най-вече имат нужда от сапуни, дезинфектанти, хавлии.
Всички деца са евакуирани и се намират при роднини в други селища. В града са останали възрастни хора, които няма къде да отидат (или не искат).
Така че това с детските работи може да почака за конкретен получател. Иначе ще отиде при братята роми.

# 86
  • при късмета
  • Мнения: 24 008
Radika, мерси   bouquet Четох, че се търсеха такива неща и не знаех, че са евакуирали децата.
Ще изчакам за конкретен случай. Ще пратя препарати

# 87
  • Мнения: 157
Момичета, като пращаме пратка по Спиди, какво да пишем на нея, за да не се разтекат препаратите-чупливо или...?

# 88
  • До сърцето...
  • Мнения: 5 208
Момичета, благодаря за вашето желание да помогнете.
Хората от Мизия ще го оценят, в такъв момент човек е особенно чувствителен към човешката доброта.

pivka, Спиди ще си сложат етикет "чупливо"  Peace

# 89
  • Мнения: 817
Последно, за утре остават препаратите, нали? А, тубите от 5-10 литра течен сапун (веро) и тях ли трябва да ги слагаме в кашон?

# 90
  • София
  • Мнения: 62 595
Вятър и мъгла с тези застраховки - колкото изплатиха на хората в Перник и Бисер, толкова и на тези ще платят!

# 91
  • До сърцето...
  • Мнения: 5 208
Последно, за утре остават препаратите, нали? А, тубите от 5-10 литра течен сапун (веро) и тях ли трябва да ги слагаме в кашон?

Ако са в по-малки разфасофки (например 0.5 или 1 кг), ще е по-добре (според мен). Ще ги дават на хората поотделно, и ще трябва да търсят начини за разделяне.
Но това е лично мнение.

# 92
  • София
  • Мнения: 5 499
Вятър и мъгла с тези застраховки - колкото изплатиха на хората в Перник и Бисер, толкова и на тези ще платят!

Винаги са ми изплащали всичко, до стотинка, когато се е случвало да имам щета. Недей така. А за по-малки щети дори не пращат експерт да ги оцени - оставят на твоята преценка. Ти само изпращаш снимка.

# 93
  • Мнения: 804
Днес ще ходим до Мизия.Вода,консерви и хляб,ще занесем,но прочетох,че има нужда и от лекарства.Посъветвайте ме какви.

# 94
  • Мнения: 10 547
Елементарните без рецепта- аналгин, аспирин, парацетамол, ентерол, смекта, активен въглен и пр.

# 95
  • Някъде там...
  • Мнения: 3 994
И аз тъкмо това щях да пиша, тези, които си държим по аптечките вкъщи - за настинка, за разстройство, за първа помощ, за главоболие, за спазми, за температура. Може също памук.

# 96
  • Мнения: 9 699
Дезинфектиращи - йодсептадон, риванол, етилов спирт, кислородна вода, бинт, марли.

Къде има списък на това, от което се нуждаят хората?
И има ли и банкова сметка или само чрез смс-и събират средства?

Последна редакция: вт, 05 авг 2014, 09:47 от Aludra *

# 97
  • Мнения: 804
Благодаря ви!Спонтанно се организирахме от нашия град,и искаме помощта да е адекватна.

# 98
  • До сърцето...
  • Мнения: 5 208
Хората се борят да оцелеят, дори психически. Още не мислят за пари.
Мога да дам номер на сметка за събиране на средства за пострадалите в Мизия от нашия град, но не искам да бъда обвинена в агитация или заинтересованост.

Скрит текст:
Въпреки това, за всеки случай:
IBAN - BG90BUIB79985012134400
BIC -  BUIBBGSF

Това е което знам.

Последна редакция: вт, 05 авг 2014, 11:04 от Radika

# 99
  • Pleven, Bulgaria
  • Мнения: 338
Искам само да предупредя хората,който искат да помогнат да бъдат внимателни,защото вчера от АЕЦ-а бяха събрали пари и закупили хранителни продукти и лекарства,коиито не отидоха при наистина нуждаещи се,а при роми(ще го кажа културно макар че не заслужават след действията им през изминалите дни)които идват и от съседните села,а в този регион те са много.В нощта,когато заля вълната тези хора в махалата пиеха и ядяха и заглушаваха с музиката си,дори сирениете,защото те са на високо и при тях няма никакви проблеми-имат си всичко,вода,ток,харана и най-важното къщите им не са пострадали и са на сухо.Затова бъдете внимателни,за да помогнете на хора,истински нуждаещи се.
А тези хора,които не са искали да напуснат домовете си,са една много малко част,но е имало такива,които са имали нужда да им помогнат,но е нямало кой.Организация,и съобщения за евакуация нямаше.Всеки се спасяваше сам,и то в последния момент и вече на другият ден дойдоха Гражданска,военни и прочие да вадят хора

# 100
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 327
Последно, за утре остават препаратите, нали? А, тубите от 5-10 литра течен сапун (веро) и тях ли трябва да ги слагаме в кашон?

Ако са в по-малки разфасофки (например 0.5 или 1 кг), ще е по-добре (според мен). Ще ги дават на хората поотделно, и ще трябва да търсят начини за разделяне.
Но това е лично мнение.

абсолютно е така! Направо са неизползваеми такива големи опаковки от каквото и да било. Участвах в разпределянето и сортирането на помощи в Добрич- най- удачни са малките опаковки от всякакви препарати, мокри кърпи, т.хартия, и пр., защото се правят индивидуални пакети за нуждаещите се.

# 101
  • Мнения: 11 680
Вятър и мъгла с тези застраховки - колкото изплатиха на хората в Перник и Бисер, толкова и на тези ще платят!

Винаги са ми изплащали всичко, до стотинка, когато се е случвало да имам щета. Недей така. А за по-малки щети дори не пращат експерт да ги оцени - оставят на твоята преценка. Ти само изпращаш снимка.

Popule спри се вече.
Имам чувството, че не живееш в България. От 10 години насам винаги правим застраховки. На всичко. В определени периоди съм достигала до 10 обекта застраховани.
Ако е имало застрахователно събитие локално, за малка сума - да, изплащано е. Къде по-голяма, къде в по-малка стойност, но никога реалния размер.
Има преживени две по-големи събития. Знаеш ли какво изплатиха - по-малко от 10 процента от щетата. Знаеш ли колко е това при загуби от хиляди левове.
Знаеш ли как на едни познати измериха дупките в диаметър на продупчена мазилка и накрая им платиха ремонт за половин квадрат изолация, а дефакто стената беше над двеста квадрата.
Мога много да говоря (пиша), но се ядосвам.
И най-хубавата част - не можеш да съдиш никого. Това е България. И за това хората ще обвиняват държавата.

# 102
  • Мнения: 9 699
Така е. А при събития засягащи много хора наведнъж, шансът да изплатят нещо дори близко до реалното е минимален.

# 103
  • при късмета
  • Мнения: 24 008
Шанса при бедствие да си получиш реалната сума по щети от застрахователи, не е минимален, а никакъв.
Popule, нямаш нито един пост по темата, тук. При следващото ти включване само за застраховки ще информирам модератор за спам.

В групата във фейса бяха направили бланка за списък на хората по отделно, както беше за Добрич. Беше все още празна. Сега не мога да я открия да видя дали са започнали да я попълват.
Изпратих малко консерви и санитарни материали и ще чакам списъка. За мен това е най-оптималния начин, това с което мога да помогна да стигне точно до този който има нужда от него.
А ако роми, които не са в нужда пак са се възползвали от храната пратена на наистина нуждаещите се, отписвам БЧК като организация за мен. Те поне могат да ангажират полиция за раздаването на помощите и полицаите да изискват л.к. с адресна регистрация за раздаването й.
Защото това е невъзможно за хора които са се самоорганизирали да помагат. Самоорганизираните май са по-полезни. Мое мнение

# 104
  • Мнения: 3 675
Застрахователните компании имат сметка да застраховат колкото се може повече хора, но нямат сметка след това да ги обезщетяват.  Rolling Eyes
Докато човек сключи застраховката са едни приказки, обещания  Crazy Laughing
А после милите и любезни хора се променят до неузнаваемост Sick

Popule, сега остава само да си напишеш телефона и да чакаш хората да започнат да ти се обаждат за застраховки  Twisted Evil  Laughing
Разбирам, че с това си изкарваш хляба, но ако положението е толкова зле - потърси си друга работа  Wink
Спри се!

# 105
  • Мнения: 474
Помощи се раздават под контрола на кметската администрация и от кмета.Имало е опити на хора от други населени места да се възползват,но с помощта на полицията са ги изгонили.
Имат нужда от памперси за възрастни,дезинфектанти,хигиенизиращи средства,пакетирани храни.
Това чета от групата във ФБ.
За съжаление положението никак не е розово,очакват се нови валежи,а и доста реки и язовири в района са в критично състояние.
Моля се раждането на бебенцето да е добър знак  Praynig

# 106
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 327
А ако роми, които не са в нужда пак са се възползвали от храната пратена на наистина нуждаещите се, отписвам БЧК като организация за мен. Те поне могат да ангажират полиция за раздаването на помощите и полицаите да изискват л.к. с адресна регистрация за раздаването й.
Защото това е невъзможно за хора които са се самоорганизирали да помагат. Самоорганизираните май са по-полезни. Мое мнение

Как да стане това с л.к. и адресна регистрация? Предполага се, че засегнатите хора са загубили документите си при бедствието.

# 107
  • Мнения: 2 352
Сайтът на БЧК явно трябва да бъде закован във всички възможни подфоруми. Sad

# 108
  • Ловеч
  • Мнения: 184
БЧК ми загубиха доверието отдавна, помощта трябва да стигне директно до хората, а не да се раздава на площада на килограм Sad Дарителите се ориентират и изпращат директно до пострадало семейство на база изготвените списъци. Има обаче много време докато се оттече водата и се изготвят описите
Имат нужда и от детски храни и адаптирани млека. Фейсбук групата за Мизия заприлича на мазало от препостване на статии на един вестник. Другите две групи, които в момента активно работят са :
ЗАЕДНО за МИЗИЯ, БЯЛА СЛАТИНА, ДОБРИЧ, ВАРНА, ВРАНИЛОВЦИ и Народна Гражданска Защита
Най-голямата опасност за всички е от срутвания и зарази. Наводнените села и градове в по-голямата си част са без канализация, да преведа с думи прости - септични ями и външни тоалетни са под вода в момента, отделно има издавени животинки под тонове кал.
Абсолютно недопустимо да се гази във водата /особено като добавим и че е застояла/.
Ако някой ще ходи там: гумени ботуши и ръкавици, репеленти за комарите и няколко маски за лична защита - видяхме какво стана в Добрич.
От помощ ще са компактните дезинфектанти за третиране на водата в басейните - бърз хлор / натриев дихлоризоцианурат дихидрат/ . Разтваря се 3-5гр в 10л вода за обща дезинфекция и максимална концентрация 10гр в 10л. за дезинфекция на фекални води  

# 109
  • при късмета
  • Мнения: 24 008
Тарталета, права си, това не го съобразих. А и Варна е голям град, не може всички да се познават.
Помощи се раздават под контрола на кметската администрация и от кмета.Имало е опити на хора от други населени места да се възползват,но с помощта на полицията са ги изгонили.
  
Това много ме радва. В по-малките населени места ще е по-лесно в това отношение. Повечето се познават.
Прочетох някъде, че има опасност от още вълни, защото по прогноза ще има валежи. Дано им се размине  Praynig

Айрис, сега те прочетох. Аз определено изгубих ориентация в тази група, ще потърся другите, мерси

# 110
  • До сърцето...
  • Мнения: 5 208
Аз ходя там всеки ден, БЧК и въобще организацията ме спечели. Никой не допуска шмекеруване и се отнасят сериозно към помощта на хората.

Циганската махала е нависоко и не са пострадали. На тях помощи не се дават. С хората, които раздават има местни, които ги ориентират кой какъв е.
Нещата са много по-добре, от колкото се очакваше. Аз поне им вярвам.

Сега пак заминавам, като се върна ми се иска да мога да посоча конкретни хора и от какво се нуждаят.

# 111
  • Мнения: 474
Радика,моля те ,ако може информирай ни от какво имат нужда хората там на първо време.
Видях ,че има пак кампания на куриерските фирми.
Аз ще поразпитам и колегите ,които са в центъра на бедствието. Peace

# 112
  • Мнения: 817
Ходих в офис на БЧК в нашия град, но беше въобще затворен. Така че, днес занесох 8 кашона в офис на Европът, казаха че в 18 часа ще заминат - пратих каквото можах - дрехи - дамски, за възрастни жени, малко мъжки, санитарни принадлеждности всякакви, сапуни - течни и др. (в малка разсфасофка, както казахте), тоалетна хартия, хавлии, дамски превръзки, консерви, хляб, мин.вода и прочее... Само за лекарствата и памукът не се сетих... Ще ми е интересно дали въобще ще стигнат до тях, дано ...

# 113
  • Мнения: 9 699
http://www.dmsbg.com/index.php?page=4&spage=1&item=455&p=0

Ето тук и ДМС са обявили кампания. Има и банкова сметка.

# 114
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 327
Ходих в офис на БЧК в нашия град, но беше въобще затворен.

Къде това, ако не е тайна?

Видях ,че има пак кампания на куриерските фирми.

Кои куриери возят безплатно към Мездра?

Ох, пак правят акции за събиране на дрехи... Това е най- голямата тъпотия на този етап! Пък и на който и да е. Знаете ли за какъв ужас при сортирането и разпределянето им става въпрос... Никой не иска да носи стари, грозни дрехи( съжалявам, но в 90% от случаите се оказва точно това в пакетите). Група хора решават, правят "акция" за набиране на дрехи, пращат се и после БЧК( най- вероятно) ще се главоболят с тях!

# 115
  • Мнения: 3 331
На мен днес също ми казаха, че събират дрехи. Попитах не са ли нужни съвсем други неща. Ще проверят и ще звъннат. То с дрехите е най - лесно. Преглеждаш гардероба и даваш, но идеята е да се помогне, а не да се отчете дейност.

# 116
  • Мнения: 419
Копирам от групата във ФБ: Необходими продукти за Мизия към 5 август, 11 часа:
Памперси за възрастни /като размер от 55 до 90 килограма/, храна, хляб, дезинфектанти, тоалетна хартия и всичко, свързано с хигиената. В 13 часа тръгва бус от "БАрака", следващия е вечерта в 18 часа.
Благодарим Ви, добри хора!
За връзка и информация: Лили - 0878 898 461

и



Еконт също са се отзовали: В подкрепа на засегнатите хора при наводненията в град Мизия
вторник, 5 август 2014

Всеки, който желае да помогне на пострадалите от наводненията в град Мизия, може да изпрати безплатно дарения до специално организирания пункт за събиране на помощи.


Адресът, на който да изпращате е:

гр. Мизия, ул. Георги Димитров 25-27, Пункт за помощи на входа на града откъм с. Гложене.
Лице за контакт: Гергана Михалчева, тел. 0884162900.


Пратките може да изпратите от всеки офис на Еконт в цялата страна. Те трябва да са адресирани до получател „Пункт за събиране на помощи“.


Като неща от първа необходимост са посочени:


постелки, одеяла, чаршафи, завивки
вода и дълготрайни пакетирани и консервирани храни
дезинфектанти за ръце, перилни и почистващи препарати
санитарни принадлежности от първа необходимост, мокри кърпички, памперси за деца до 3 г. и за възрастни
гумени ботуши, гумени ръкавици, чували за събиране на боклуци.


Кампанията ще продължи до 08 август 2014 г. включително.
http://www.econt.com/2014/08/%D0%B2-%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%BA%D1% … on_types=og.likes

# 117
  • До сърцето...
  • Мнения: 5 208
Сега се връщам.

В района е доста спокойно (поне през светлата част на деня), хората си помагат взаимно, има химически тоалетни навсякъде, има пунктове за храна и вода и те са препълнени със сандвичи, хляб и вода от АЕЦ "Козлодуй", поне там, където бях аз. Има и чували със дрехи, но хората предпочитат да си изперат своите, така че дрехи не са необходими, поне според мен. В детската градина раздават и чаршафи, одеяла, кърпи на нуждаещите се. Злоупотреби няма, местните хора се занимават с раздаването, а и хората искат само ако им трябва. Има цистерни с вода, защото в целия град няма такава - имам предвид в чешмите. Зловонието е ужасно.
Питахме местните кой от какво има нужда и кои са нуждаещите се. Всички препращат към кмета и му вярват. Той е един от първите пострадали. Но как да го намериш - той все е в движение...
 Хората казват, че имат всичко по пуктовете, но искат да се влязат в домовете.
Според хората,които раздават от пуктовете (кой от каквото има нужда пита тях) сега са необходими сапуни, мокри кърпички, тоалетна хартия, кухненска хартия, чували за боклуци, легени, кофи.
Търсят се джапанки, галоши, гащиризони, нещо, с което да се влезе във водата и могат да разчистват. На лопатите не се зарадваха - още е рано за такова разчистване.

В последния момент се сетих да снимам. В тази къща живеят, защото сега е залят само двора. Джапат през водата на влизане и излизане.


Всички пътища към Мизия се охраняват от полиция и съмнителните хора се спират. Пред нас спряха едни братя роми и ги върнаха.

Последна редакция: вт, 05 авг 2014, 22:14 от Radika

# 118
  • Мнения: 817
Тарталета, за Бургас става въпрос, офисът им в центъра.
Не знам дали е удачно да изпращате с Европът, защото за 8-те кашона, които занесох не ми издададоха никаква бележка (примерно с номер за проследяване на пратката), че ги приемат от мен, а само ми благодариха... С Еконт подобно нещо никога не ми се е случвало... Май трябваше да изчакам да ги изпратя с Еконт-а...

# 119
  • Мнения: 4 195
Radika това, което пишеш, дано не прозвучи странно с оглед на ситуацията, но е мехлем за ушите ми - за организацията, за помощите, за полицаите, които спират "работа нямащите" там Peace
Ако наистина оргазниацията е такава, този път евала на всички, които са я създали ( предполагам кмета на Мизия, или греша? ).
За нас остава дистанционно да помогнем правилно, с правилните средства - смс, преводи и нужните дарения, доброволчески труд, след като водата се отдръпне Peace

# 120
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 327
Тарталета, за Бургас става въпрос, офисът им в центъра.

ееее, сигурно си отишла в извънработното време  Peace

# 121
  • Pleven, Bulgaria
  • Мнения: 338
Организацията значително се подобри от към разпределение на помощите.Засега в повечето къщи няма какво да се направи,тъй като водата още е голяма.От гражданска и военните са казали,че щом се оттегли още малко водата,ще започнат да изпомпват вода от къщите и дворовете,но засега няма как,заради многото подпочвени води.Голяма помощ оказват и жандармерията,и са успели да  предотвртатят,ограбване на няколко дома.Някой ако ходи да носи лично помощи,нека отиде на жилищата,тъй като там са евакуирани голяма част от хората и достъпът до там е най-лесен и проходим.А там има лица,който са местни и познават хората и знаят кой от какво се нуждае и всичко се разпределя по най-добрият начин.

# 122
  • До сърцето...
  • Мнения: 5 208
Някой ако ходи да носи лично помощи,нека отиде на жилищата,тъй като там са евакуирани голяма част от хората и достъпът до там е най-лесен и проходим.А там има лица,който са местни и познават хората и знаят кой от какво се нуждае и всичко се разпределя по най-добрият начин.

До Жилищата пускат ли вече?

# 123
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 327
Изпратихме по Еконт днес 200 л вода и малко консерви. Дано стигнат до нуждаещите се в моментите, когато са им нужни.

# 124
  • при късмета
  • Мнения: 24 008
И аз искам да кажа, че много ме радват новините за добра организация на място и, че полиция и общината си вършат работата. Браво на тях. Ето как в малка община могат да покажат, че са по-организирани и отговорни от големите градове. Не допускат злоупотреби и най-вече не допускат политици да се възползват от случая. Браво!
Дано при тях не вали и да се изтече тази вода най-после, че да видят какво е положението.  Praynig

# 125
  • Мнения: 55
  Незнам дали е редно темата е за Мизия ама и ние сме  тук.Ако някой може да помогне и тук...
https://www.facebook.com/jordan.jordanoff/media_set?set=a.102046 … 852398&type=1

# 126
  • София
  • Мнения: 69
Получих информация, че полицията и пожарникарите придружават хората които искат да влязат в домовете си, за да вземат документи и подобни неща. Това е много хубаво, понеже така доста трудно ще има злоупотреби от недоброжелатели. От друга страна цигани от чуждите места влизали в мизия уж като доброволци и за да помагат, а в последствие не се знае какво правят през тъмните часове от деня. Зарадвах се като прочетох тук, че отпращали подозрителни лица, но истината се оказа друга Sad Надявам се въпреки всичко полицията да успее да хване навреме такива "доброволци" и да си понесат последствията.

# 127
  • Мнения: 474
Надявам се да не се допуснат мародерства и кражби ,те и без това нямат нищо вече  Sad
Поне от утре ще имат осигурено хранене - топло и прясно - бобец  Peace

Последна редакция: ср, 06 авг 2014, 23:18 от Цвети М.

# 128
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 327
Ентусиазмът на дарителите и доброволците е минимален този път... Съдя по даренията, на които бях свидетел при наводненията Добрич / Аспарухово и сега. Тъжно е!

Снощи даваха по новините как хората ловят шарани в дворовете си! Язовирски шарани! И после нека обясняват как всичките бели са от обилните валежи... Не ги е срам! Тези, които причиниха това, ще си платят някой ден, сигурна съм...

# 129
  • Мнения: 4 753
Язовирски шарани ще ловят, има язовири по течението на реката... Мисля това писах и по-рано... Ще го обясня пак, защото ми омръзна да се гледа и да не се вижда...
http://novanews.bg/news/view/2014/08/04/82176/%D0%BF%D1%80%D0%BE … utm_campaign=menu

На 00:45 се вижда каква буйна река се е образувала на преливника... На клипа също се вижда, че преливника е мястото, от където водата няма как да се спре да излиза... През преливниците на язовирите излиза въпросната риба и както се вижда и от този клип, не само шарани, и акули да имаше в язовира и те щяха да хванат течението... Така че наличието на някакви шарани, толстолопи и всякакви подобни язовирни риби не е никакво доказателство, че Мизия е потопена от язовир... Доказателство е единствено за това, че от язовирите е излязло голямо количество вода... Язовир Ботево е много голям, но беше празен и съм сигурна, че дори да са изпуснали малък язовир по-нагоре, дори и яз. стена да се е скъсала, то язовирът щеше да поеме това количество вода... А ако някой си направи труда да отвори картата и да проследи случващото се още от дъждовете във Враца, както и от наводненията в с. Малорад (на р. Малорадска Бързина - ляв приток на Скът) и с. Горно Пещене (на р. Скът далеч над вливането на р. Бързина и въпросният язовир Ботево), ще види, че е твърде възможно голямата вода да е дошла от дъждовете... Малшанс за Мизия... Между впрочем по този край продължават да валят проливни дъждове...

# 130
  • при късмета
  • Мнения: 24 008
Май не си гледала линка който сама си пуснала. И там човека казва, че това не може да е от дъждовете, а най-вероятно е изпуснат друг язовир, защото този от който предаваха се е напълнил от вълна.
А за шараните, ако беше от дъждове, нямаше да излязат от язовира. Ако беше така щяха да излизат на всеки дъжд. И не, шаран и толстолоб специално, не могат да излязат по този начин от язовира. Те са дънни риби и двете. Живеят даже под дъното, в тинята. Ако по повърхността на водата на язовира минава голяма вода, не би могла да изкара точно такива риби, който се окопават в дъното. Това би се случило само при изпускане на голямо количество вода наведнъж. Да не забравяме, че и при контролирано изпускане, риба пак не излиза.
По всичко личи, че е имало неконтролирано или авариино изпускане на язовир, само, че някой се скътава

# 131
  • Мнения: 4 753
Гледах линка и обясних как може да излезе рибата от язовира... Не твърдя, че никъде няма скъсана стена, а че язовирна риба може да излезе и през преливника и това може да обясни рибите, които хората намират в дворовете си... Също така обясних що е то преливник и как през него не може да се изпуска контролируемо, дори и неконтролируемо не може да се изпуска през него, та квото щете да правите... Когато река се влива в язовир, то тя не се влива по повърхността на язовира... А ако тази река се влива буйно, дали защото идва голяма вълна от друг язовир или от дъждовете (вероятно и проливни дъждове трябва да обяснявам какво са и как изглеждат), то със сигурност няма да се плъзне по повърхността... Целогодшно реките са буйни, мътни и влачат какво ли не... А човекът от клипа предполага, изказва мнение един вид, каквото правя и аз тук, с нищо той не доказва, че наистина някой е изпускал нещо неконтролируемо (не през преливника)... Да не говорим, че яз. Ботево беше празен, а е най-големият язовир по течението на конкретно този приток на р. Скът, така че най-големият язовир би трябвало да събере водата от някой по-малък от него... И както господинът от клипа каза, язовир Рогозен по-нагоре също не е бил пълен... Е как тогава два големи полупразни язовира не са успели да задържат водата от някой малък язовир? А през Бяла Слатина водата от къде дойде? Два различни ръкава на реката, вероятно и други притоци са прелели... Град Враца също под вода, гр. Криводол и той, Бели извор, Борован, както и други села в околността на Враца и Монтана... Бая язовир ще да са изпускали неконтролируемо за да залее и двете области...

# 132
  • Мнения: 800
Ние с децата изпратихме на този адрес дрехи, книги и играчки. Който иска:
http://nmd.bg/napg-organizira-aktsiya-za-nabirane-na-dareniya-za … -i-s-krushovitsa/

# 133
  • Pleven, Bulgaria
  • Мнения: 338
Малко късно отговарям,но нямам време.Да до жилищата пускат без проблем.До колкото може да се каже положението е по-добро.Пуснат е и мостът,който е до площад,но  е леко пропаднал и трябва да се внимава.Вчера като минах,от пожарната източваха водата от къщите,дано се задържи времето и нивото на реките и до края на седмицата казаха,че поне от къщите ще изпомпват водата.Но за съжаление има много паднали къщи и такива,чиито основи почват да поддават.В В пунктовете за помощи се правят списъци,с необходимите неща.Дрехите за сега ще се съхраняват на склад и след това ще се раздават с помощта на общината,според това,от което имат нужда хората.Дано го направят така,защото засега тези дрехи не са толкова необходими.

Последна редакция: чт, 07 авг 2014, 14:53 от ganu6ka

# 134
  • Мнения: 459
Здравейте!
Някой сеща ли се как мога да пренеса канапе и легло до Мизия? (веднага щом изтеглят водата от домовете)...засега се сещам единствено да наема хамали, които да ги закарат до Мизия...

# 135
  • Мнения: 55
  ще види,  че е твърде възможно голямата вода да е дошла от дъждовете ... Малшанс за Мизия... Между впрочем по този край продължават да валят проливни дъждове...
[/quote] 
Подкрепям мнението,Такова дъждовно лято и такава влага поне аз не помня,да е имало.Обикновенно е суша та се цепи земята чак.Тогава кой е виновен....когато всичко изсъхне.
Не знам има ли човешка грешка или не,за сега още не сме чули нищо. На новините не вярвам много,много.
В Мизия е най зле но не е само тя.По новините чухте ли за селата,  не  нали и незнам защо. Може би не са интерена новина забравените села в които преобладават стари хора.Затова невярвам на  всичко което дават по новините.

# 136
  • Мнения: 192
Малко късно, но и аз се включвам. От съседното на Крушовица село сме- Софрониево. Тръгнахме си в неделята след случилото се. От тогава до днес в нашето село една жена проявила инициатива да събира лично необходимите неща- одеяла, консерви, вода и т.н. Милият ни кмет обаче не е искал да се занимава с организацията на нещата за да се помогне на хорицата и е събрал всичко в кметсвото, откъдето пък добронамерени съселяни изнесли половината от нещата. Все пак част от нещата са стигнали до Мизия, като лично от БЧК са дошли да ги вземат. Провизии все още се събират. Аз също пратих дрешки и консерви по познат до село и се надявам да стигнат до хорицата. Положението наистина е зле и ми е грозно от всичко, което чета и чувам за ''помощта'' на някои драги състрадателни българи...  Sick

# 137
# 138
  • Мнения: 221
Не съм добре запозната и искам да попитам тук.В olx.bg съм пуснала обяви, че подарявам разни детски неща и се обади една жена от Телиш, която ме посъветва да пратя в Мизия каквото имам, защото  дрехи и обувки ще трябват и детски, и други.Като попрочетох последните страници тук обаче виждам, че май дрехи не са нужни.Тя ми каза, че Еконт до петък безплатно  пращали до Мизия така ли е?Наистина имам много запазени детски неща.

# 139
  • Мнения: 4 753
Ще са нужни дрехи, много дрехи... Някои хора все още не могат да влязат в домовете си, не са отводнени... Въпросът е, че преди да се натрупат дрехи в центровете за дарения, има по-спешни неща за вършене... Тепърва се отводняват домове, изгребва се тиня, прави се оценка на сградите, някои от тях не са паднали, но вече не стават за живеене или им предстои много сериозен ремонт... С други думи, преди да се стигне до даренията от дрехи, бяла и черна техника, първо трябва да се погрижат хората за недвижимото си имущество, ако им е останало такова... Да, наистина Еконт правят безплатни доставки до петък, но не бързайте още с дрехите, защото не е сигурно къде ще отидат и кой ще ги прибере, докато хората се занимават с домовете и дворовете си...

Във ФБ има група, която прави поименен списък с хора, адреси, на които живеят и от какво имат нужда... ЗАЕДНО за МИЗИЯ, БЯЛА СЛАТИНА, ДОБРИЧ, ВАРНА, ВРАНИЛОВЦИ - https://www.facebook.com/groups/656227067794941/  В нея могат да дадат повече информация към момента конкретно някой нуждае ли се от дрехи или кога, кой и от какво точно ще се нуждае... А Еконт (и други фирми) се надявам, че и занапред ще превозват безплатно до нуждаещите се...  Peace

Последна редакция: чт, 14 авг 2014, 09:52 от stelt77

# 140
  • Мнения: 221
ОК, Ще следя.

# 141
  • Мнения: 4 753
Това мисля, че е списъка конкретно за Мизия - https://docs.google.com/spreadsheets/d/1FZTmgZaytUL92lORHrNmY4ki … i=1#gid=787870816
Вижда се адреса, хората, които живеят там, възрастта им, състояние на дома им и разни други подробности... За съжаление, даренията изпращани безплатно по Еконт не могат да бъдат адресирани до конкретни човек/семейство нуждаещи се, а пристигат в един пункт, от където не е съвсем ясно къде, какво и кога ще бъде раздадено... Списъците на нуждаещите се тепърва ще се попълват... Добре е с поименните дарения да се изчака, особено дрехи, одеяла и други, на които не им е сезона и които в момента няма къде да се съхраняват... Варианти са тези неща да се изпращат в последствие от доброволци или други хора, които ще пътуват към този район...

# 142
  • София
  • Мнения: 1 010
От FB току-що:

Цитат
МОЛИМ ЗА МАКСИМАЛНО СПОДЕЛЯНЕ!

За доброволци:

За записване за доброволци на място - лично съобщение до Ivelina Nikolova (https://www.facebook.com/ivelina69), подробна информация в групата "Народна гражданска защита": https://www.facebook.com/groups/narodnazashtita

Полезна информация: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1doLZ56SoCdrLDcx8BIRyMOdb … it#gid=1001225067

Списък с пострадалите от наводненията в Мизия, Бяла Слатина, Враниловци: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1FZTmgZaytUL92lORHrNmY4ki … dit#gid=787870816

Информация за близки, засегнати от наводнението в Мизия, може да се получи на тел. 0885317559

----------------------------------

За дарители:

КАКВА ПОМОЩ Е НЕОБХОДИМА:
- храна за бебета (адаптирано мляко, детски пюрета, ...)
- пакeтирана храна
- памперси за деца и възрастни (размер тегло 55 - 90кг)
- постелъчни материали - чисти одеала, чаршафи и др.
- леки автомобили, които да разнасят помощите до пострадалите
- препарати за дезинфекция - белина, гасена вар
- хигиенни материали - сапун, четки и пасти за зъби, шампоани, мокри кърпи ...
- бинтове, свещи, лекарства в оригинална, ненарушена опаковка, в срок на годност
- газови котлони, газови бутилки (със сертификат)
- всякакво обзавеждане

ПУНКТОВЕ ЗА СЪБИРАНЕ НА ПОМОЩИ:

ЗА ЦЯЛАТА СТРАНА

Куриерски фирми:
"Еконт" - до 15.08.2014г.(петък) включително. Всеки може да изпрати безплатно дарения до специално организирания пункт за събиране на помощи. Адресирани до получател „Пункт за събиране на помощи“ - гр. Мизия, ул. Георги Димитров 25-27. Пратките може да изпратите от всеки офис на Еконт в цялата страна. Като неща от първа необходимост са посочени: постелки, одеяла, чаршафи, завивки вода и дълготрайни пакетирани и консервирани храни дезинфектанти за ръце, перилни и почистващи препарати санитарни принадлежности от първа необходимост, мокри кърпички, памперси за деца до 3 г. и за възрастни, гумени ботуши, гумени ръкавици, чували за събиране на боклуци. ("Еконт" не приемат друго освен изброеното)

Пунктове по населени места:

!!! ПУНКТОВЕТЕ ИМАТ НУЖДА ОТ КАШОНИ, ЧУВАЛИ И ДР УДОБНИ ЗА ОПАКОВАНЕ ПОМАГАЛА. !!!

СОФИЯ: - ж.к. Стрелбище, ул. Златни врата 15, всеки ден от 09.00 до 19.00. За контакт Христо Димитров, тел.: 0899998510 (по всяко време)
- кв. Дружба 2, бл. 286, комплекс Цариградски; раб. време: всеки ден 08:30-20:00. тел. за връзка 0878 922 808 Милен Колев. => https://www.facebook.com/groups/narodnazashtita/permalink/311467355697154/
- жк. "Овча купел" 1 (ОДЗ 39 "Пролет") - всеки ден от 9:00 до 18:00 часа, В ПЕТЪК ОТ 8:00, приемам вашите дарения. Не се притеснявайте да пишете съобщения -> https://www.facebook.com/tedi.aleksandrova
- хотел "Плиска", преди 8:30 сутрин и след 18:30 след обяд - свържете се с Кристина Славова от сдружението, за да се уговорите за предаването -> https://www.facebook.com/iwns0/posts/621348797972040;

БОТЕВГРАД - от 8 до 18 часа до събота включително; център за здраве и красота "Алтернатива" - бул. "Цар Освободител" 31 (бивш магазин за тапети) => https://www.facebook.com/kslavosoc

БУРГАС - сдружение "Усмивка" - от 04.08.2014г. до 15.08.2014г. включително. Дневен център „Миа Монтесори“, ул.“Славянска“ 4, тел: 056/ 84 02 08. Продуктите да са добре пакетирани в кашони, подвързани и посочено името на този, който прави дарението. => http://usmivkabg.org/index/0-3

БЯЛА СЛАТИНА - сградата на Общината

ВРАЦА - ул. "Иванчо Цветков" 9(зад ресторант „Металик”); За контакт: Димитър Господинов - всеки, който иска да се включи с помощ за нуждаещите се, има въпроси как и с какво да помогне, може да намери Димитър на телефон 0878193535

КОЗЛОДУЙ (за Мизия) - Офисът на фондация “БАрака”; гр. Козлодуй, ул. „В. Воденичарски” 1 (до аптека “Момина сълза”), Офис: 0878/ 898 259, Лили Рашкова – управител:0878/ 898 459, е-маил: baraka.cpd@gmail.com "БАрака" събира каквото е нужно и има транспорт. Необходимите продукти за Мизия към 5 август, 11 часа са: - адаптирано мляко, пюрета, памперси за деца и възрастни /като размер от 55 до 90 килограма/ - Храна, хляб, дезинфектанти, тоалетна хартия и всичко, свързано с хигиената. В 13 часа тръгва бус от "БАрака", следващия е вечерта в 18 часа. Благодарим Ви, добри хора! => https://www.facebook.com/cpdkozloduy/posts/763742050334225 http://cpd-kozloduy.org/

МОМЧИЛГРАД - на първия етаж в бившата данъчна служба в града.

ПАЗАРДЖИК - от 8:00 до 19:30ч в Младежки Дом-Пазарджик (централният вход - Борсата за учебници), тел.: 0896 62 62 17 - Гергана Николова - "Движение на българските майки". Заради летният сезон, имат нужда и от свободни ръце. Който има възможност да поеме смяна в сборният пункт, нека се свърже с тях. -> https://www.facebook.com/dbmpz/timeline
http://www.fdbm.org/

ПАНАГЮРИЩЕ - ул. Георги Бенковски, 24 (срещу Стопанска Банка до пицария Малдини); тел. 0897 019 112 - Дима Попова. Работно време от 12:00 до 17:00ч. -> https://www.facebook.com/dimapopova1980

ПЛОВДИВ - ул. Васил Левски 97 (Големия гигант, магазина за крепежни елементи от страната на булеварда) тел.: 0878 33 77 86, 032 24 04 93 - Валери Тенчев

СТРЕЛЧА - под ръководството на Кмета на гр. Стрелча се събират помощи от 04.08.2014 г.

ОРЯХОВО - в сградата на Общински детски комплекс, на ул. "Летнишка" № 8

Пратките трябва да са адресирани до получател „Пункт за събиране на помощи“ в съответния град ИЛИ директно на адреса на нуждаещият се (виж списък по-долу). Като неща от първа необходимост са посочени:
- постелки, одеяла, чаршафи, завивки.
- дълготрайни пакетирани или консервирани храни.
- дезинфектанти, сапуни, перилни препарати и санитарни принадлежности.
- гумени ботуши и ръкавици.

# 143
  • София
  • Мнения: 1 010
Спешно:

Цитат
Договорено е с транспортна фирма "Юнион Ивкони" да осигури транспорт на доброволци от София към Мизия и обратно.

Тръгва се в петък 15.08.2014 в 19:30 часа от Централна автогара - връщане в неделя 17.08.2014г.

Добрите новини продължават, договорено е извозване на доброволци от цяла България в четвъртък и петък от населените места, които обслужва фирмата (може да ги видите в сайта на фирмата), като автобусът трябва да пристигне до 19:30 в петък на Централна автогара, за да може да се осъществи прекачването.

Договорен е подслон и храна за доброволците от кметство Мизия!

За записване тук: https://www.facebook.com/groups/narodnazashtita

# 144
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 327
еее, много късно ми попадна тази информация за Ивкони!

# 145
  • Мнения: 4 753
Спешно:

Цитат
Договорено е с транспортна фирма "Юнион Ивкони" да осигури транспорт на доброволци от София към Мизия и обратно.

Тръгва се в петък 15.08.2014 в 19:30 часа от Централна автогара - връщане в неделя 17.08.2014г.

Добрите новини продължават, договорено е извозване на доброволци от цяла България в четвъртък и петък от населените места, които обслужва фирмата (може да ги видите в сайта на фирмата), като автобусът трябва да пристигне до 19:30 в петък на Централна автогара, за да може да се осъществи прекачването.

Договорен е подслон и храна за доброволците от кметство Мизия!

За записване тук: https://www.facebook.com/groups/narodnazashtita

"!!! ВАЖНО !!! Ще изчакаме Доброволци от Хасково до 20:15  Това е новият час на тръгване.(!!)
Който по тази причина му се отваря начин да се включи да ми пише, а останалите да бягат по-спокойно   Току-що ми писаха доброволци които вече се връщат (заминаха през седмицата) и казват: "Не съм имала проблем с нищо. Спахме в друга детска градина, доста отдалечена, всичко ни подсигуриха до момента.""

За подробности и записвания - Ivelina Nikolova https://www.facebook.com/ivelina69

# 146
  • До сърцето...
  • Мнения: 5 208
Мизия се посъвзема, последно бях там в понеделник.
Къщите, които се обитават, разбира се, са приведени що-годе във вид, но какво беше по време на чистенето, не е работа за хора със слаби сърца и негодни нерви.
Пред къщите са изнесени купчини с негодна покъщнина, чакат си реда дъ бъдат извозени.

Скрит текст:

Минали са и оценители, къщите са маркирани с зелени (годни за живеене), жълти (основен ремонт) и червени (за събаряне, негодни) кръгове. И хората си знаят и според това ще се получават и помощи.
Скрит текст:
Този дом ще се събаря:

Ще са нужни дрехи, много дрехи...

Дрехи има по пунктовете за раздаване много и никой не ги взима.
Според купчините пред пътя, а и това което аз видях, най-много са пострадали дребните неща в една къща - столове, кутии, електроуреди (както печки, так и сешоари например).

Учениците няма да могат да започнат учебната година, училището е в окаян вид от вътре. Не видях кръгче на него, но не съм го и обикаляла от всички страни де.

За пунктовете, на които се раздава, се записва на кой какво е дадено, по калко и т.н. Самите хора от квартала си следят и си се контролират. Така че, не се притеснявайте да изпратите нещо. Не съм сигурна (не съм проверявала) но би трябвало и пощата да работи вече.

Това мисля, че е списъка конкретно за Мизия - https://docs.google.com/spreadsheets/d/1FZTmgZaytUL92lORHrNmY4ki … i=1#gid=787870816
Вижда се адреса, хората, които живеят там, възрастта им, състояние на дома им и разни други подробности... За съжаление, даренията изпращани безплатно по Еконт не могат да бъдат адресирани до конкретни човек/семейство нуждаещи се, а пристигат в един пункт, от където не е съвсем ясно къде, какво и кога ще бъде раздадено...

Но ако някой не доверява на общата система и иска да дари самостоятелно на някого от списъка, може да ми пише на лични.

Р.S. Ма ко, жената ме намери и ми предаде бонбони за тебе Grinning Оказа се, че има 3 деца в семейството! Да са им живи и здрави!

# 147
  • София
  • Мнения: 1 010
Важно:

Цитат
Добрата новина
(молим Ви за разпространение и участие)

Договорено извозване на доброволци от Централна автогара София в петък, 22.08.2014 г. от 19:30 часа посока град Мизия и връщане на 24.08.2014 г. в 19:00 часа към гр.София.
На Доброволците (с главно Д) е осигурено:

- храна - три пъти на ден, топла храна за обяд от военно-полева кухня;
- спане - на разположение на най-сърцатите Българи е цяла сграда - детската градина в новия квартал;
- лопати, кофи, ботуши (който има, да си вземе ботуши, няма всички номера, както и гумени ръкавици);
- непрекъснат медицински контрол + маски;
- инструктаж за безопасност;
- едно незабравимо изживяване, няма по-висок и голям Човек от навелия се да подаде ръка на човек в беда!

Добрите новини продължават: с огромна благодарност към сърцатите Българи от транспортна фирма "Етап адрес" е договорено ИЗВОЗВАНЕ НА ДОБРОВОЛЦИ ОТ ЦЯЛА БЪЛГАРИЯ от спирките, които обслужва фирмата до петък, 19:30 ч.
За всеки курс има осигурени до ТРИ свободни места за Българи Орловци готови на помогнат на бедстваща #Мизия, готови да подадат ръка на своя #Народ.

За записване, моля, регистрирайте се при
Ivelina Nikolova - https://www.facebook.com/ivelina69
към група за координация на Доброволци
Народна гражданска защита - https://www.facebook.com/groups/narodnazashtita

Да направим чудото, всички #заедно, #ръказаръка за Род и Родина, да изправим това наше Отечество на крака!

Един за всички, всички за България!

#НИЕСМЕДЪРЖАВАТА

От Добрин Петков - https://www.facebook.com/dobrin.dobrinov

# 148
  • при късмета
  • Мнения: 24 008
     Р.S. Ма ко, жената ме намери и ми предаде бонбони за тебе Grinning Оказа се, че има 3 деца в семейството! Да са им живи и здрави!
Сега виждам поста, че ме нямаше известно време. Благодари й за жеста и почерпи някого с бонбоните, че трудно се съхраняват толкова време.
Радвам се, че съм помогнала. Пак ще прегледам списъците и ако мога да изпратя още нещо на някого ще ти пиша, че май куриерските фирми вече не приемат такива пратки.
 Hug
Радвам се, че има контрол там и хората се съвземат. Ще трябва още да се помага, че да има къде да посрещнат зимата най-нуждаещите се. Продължавам да следя темата

# 149
  • пловдив
  • Мнения: 2 364
Едно момиче във Фейса организира благотворителен базар. Принципа му е всеки, който прецени, че има нещо, с което иска да се раздели го предлага на базара, а купувача вкарва паричките в сметката на пострадало семейство. Избора, кое ще е то може да е на предоставящия предмета за продажби или на купувача.  След превода се имформира организаторката, точно за кого и колко парички са преведени и с какъв номер платежен документ / може и направо снимка на платежното да и се прати във Фейса със съобщение/  Тя потвърждава превода и продавача изпраща закупената вещ на купувача. Момичето подава имфо в групата, която изготвя списъка с нуждите и те добавят имформацията, за да се вижда при кои семейства какво е постъпило .
Ако някой реши, че би могъл да е полезен с предоставен предмет или евентуално да си закупи от базара такъв..... ето линк към събитието  Hug
https://www.facebook.com/groups/840567895956488/843455559001055/ … _t=group_activity


# 150
  • София
  • Мнения: 1 010
Можете да не сте спокойни за Мизия - хората са зле, нещастни, с още нужда от добра ръка. "Лошото стечение на обстоятелствата" ги държи в плен.
Не сме си свършили работата.

Общи условия

Активация на акаунт