За ходенето в яслата

  • 2 582
  • 50
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Приети сме в 1- ва яслена група на одз.
Моето дете ходи за ръчичка много време. Пусна се сама юли месец на година и пет месеца. Август месец началото изкара летен вирус и загуби ентусиазъм да ходи сама. Вече правим стъпки самички но сме нестабилни.
Вчера ММ беше в градината и сестрата казала, че трябва да ходи срабилно за да тръгне на ясла. Директорката е отпуска. Това е нещото което ме притеснява. Какво бихте ме посъветвали да направя? За съжаление ми се налага да се върна на работя.

# 1
  • Мнения: 15 033
Ходенето не е критерий за прием в яслата. Това й кажи и на лелята и на директорката, когато се върне. Моят син се пусна два дни преди да тръгне на ясла. В петък бяхме казали, че не ходи още сам, в понеделник им казахме, че вече ходи. Той навакса много бързо и си беше много стабилен, защото доста време преди това си ходеше, просто го беше страх да се пусне. Не е имало проблеми, макар според директорката най-добрия момент за пускане да е 2 месеца след пускането. Ами нямапе как да стане. Така че не се притеснявай.

# 2
  • Мнения: X
Ами според техния измислен критерии - 2 месеца след пускането - тя го прави средата на септември.
Момичета не мога да преценя дали съм повече гневна или притеснена. Според вас какво да направя - да търся директорката или да просто да в я заведа на ясла и да не им обяснявам много за ходенето

# 3
  • София
  • Мнения: 9 517
Водиш в яслата, не се обясняваш за ходенето, а и според мен детето ще започне да ходи само там, като няма избор. Единствения проблем е, че ако не пожелае да ходи само, никой няма да го развежда насам-натам. Но дори и да го приемат, знаейки че не ходи сама, пак няма да го развеждат  Peace

# 4
  • Мнения: 15 033
Водиш детето в яслата и толкова! Това не е критерий, просто като го записвахме, директорката каза, че най-добре за детето е да тръгне 2 месеца след пускането. Записахме го, когато беше на 10 месеца, нямаше как да знам кога ще се пусне. Пусна се на 1.2 г., но си беше абсолютно стабилен и никой не го е носил на ръце. Още повече, че той и преди това се придвижваше отлично и изненадващо бързо, къде с ходене, с лазене и т.н. Водиш детето, когато сте се уговорили и не се обясняваш, казваш само да я държат за ръка, докато я заведат вътре, после те ще се ориентират.

# 5
  • Мнения: X
Благодаря ви момичета.

# 6
  • В сърцето на моите съкровища...:)
  • Мнения: 622
Ходенето не е критерий за прием в яслата. Това й кажи и на лелята и на директорката, когато се върне. ....
  Peace Точно така!
Моят син се научи да ходи в яслата беше на 1г и 2 седмици, до тогава само се придържаше към разни предмети.
Въобще не се притеснявай, те лелите гледат да си улесняват дейностите с тези измислени критерии.
  Crossing Arms
На една позната пък директорката й казала,че ще вземе дъщеря й след  1г.6 м. До тогава не ги приемали!!?? ooooh! Stop
Явно има доста злоупотреби! Shocked

# 7
  • Мнения: X
А и другото кога носихте изследванията в градината?
Вчера сестрата е казала на 15-16 да занесем остатъка от документите и ще се разберем за тръгването. А на детето не е занесено личния картон, последната ваксина също не е поставена защото няма пентиксим при педито и изследванията.

# 8
  • Мнения: 2 052
Няма какво да се обясняваш, водиш детето и толкова. Там ще проходи стабилно. Особено, ако другите деца са по-големи ще видиш колко бързо ще започне да се учи от тях. Дъщеря ми е на 2г. и ходи на ясла от 3 седмици, с 3-годишните, тъй като и аз я пуснах по-рано, а нейната група почват септември. За 2 седмици се научи да яде сама, да пишка на гърнето (преди не искаше), да се опитва да се съблича/облича, събува/обува.
За изследванията - занеси ги когато са ти казали. Аз ги занесох в деня в който отиде на ясла, но на моя приятелка в друга ясла ги искат 3 дни преди да тръгне. Искай картона от педиатъра, в яслата ще препишат каквото им трябва и ще ти го върнат.

# 9
  • Мнения: X
 quote author=Малиш link=topic=795940.msg28864191#msg28864191 date=1408696956]
Вчера ММ беше в градината и сестрата казала, че трябва да ходи срабилно за да тръгне на ясла.


  Ами какво да каже, то е ясно, че за детето е по-добре да знае поне да ходи, преди да тръгне на ясла, не за лелята. Но ще се научи и там, какво да прави.
[/quote]


АКо имаше подобно изискване с удоволствие щях да го приема..



Дафи благодаря

# 10
  • Мнения: 21 471
  Щом се приемат деца на десет месеца не би могло да бъде изискване.

 

# 11
  • Мнения: 8 941
В яслата до нас има дори бебета в колички.
Нещо си измислят улесняващи критерии.
Заведи детето и хич не им се обяснявай, ако ти кажат нещо им кажи че си прочела правилата и че не си видяла такова нещо да пише.

# 12
  • Мнения: 21 471
  
Нещо си измислят улесняващи критерии.

Улесняващи кого? Не мога да разбера защо и говорите такива работи, като че ли сестрите в яслата са някакви врагове, на които трябва да прави напук. Нали ще и гледат детето и ще разчита на тях.
  Жената е казала съвсем правилно на мъжа  на авторката - за детето преди всичко, предвид режима в яслата и условията там, е необходимо детето да ходи стабилно.
 След като трябва да тръгнеш на работа, няма какво да се разсъждава, направи както всички в темата са ти казали - оставяш го там и те да се оправят.

# 13
  • Мнения: 2 352
Аз ли не чета правилно? Става дума за детенце на годинка и 7-8 месеца. Нали така?
Личната лекарка на какво мнение е по въпроса за детенце на тази възраст, което ходи трудно да посещава ясла с всичките екстри от бацили и липса на лично отношение? Съвсем човешки, но и професионално педиатърът какво казва?   

# 14
  • Мнения: X
Аз ли не чета правилно? Става дума за детенце на годинка и 7-8 месеца. Нали така?
Личната лекарка на какво мнение е по въпроса за детенце на тази възраст, което ходи трудно да посещава ясла с всичките екстри от бацили и липса на лично отношение? Съвсем човешки, но и професионално педиатърът какво казва?   
Става въпрос за дете на година и половина в момента...
Личната ми лекарка няма отношение към детето. Педиатърът на детето каза че няма нищо притеснително и че е нормално детето да посещава ясла.
Във връзка с ходенето детето е водено на невролог и ортопед. Според двамата лекари е нормално едно дете да проходи стабилно между година и половина и две години.

# 15
  • Мнения: 15 033
Аз категорично не смятам, че лелките/сестрите са някакви врагове и трябва да се бори с тях. Просто обстоятелствата са такива, че се приемат и 10 месечни деца, когато е повече от ясно, че повечето не са проходили. В случая детето е проходило, просто поради стрес в момента се притеснява отново да ходи стабилно само. Персоналът трябва да е предупреден за това и толкова.

# 16
  • Мнения: 2 352
 Peace
В такъв случай си мисля, че проблемът ви е единствено към момента и детенцето ви ще си се движи съвсем самостоятелно в детското заведение. Успех и дано да бъде здраво там.   bouquet
П.П. Моя е грешката, че феминизирах педиатрите. Личния лекар на детето имах предвид.

# 17
  • Мнения: 8 941
 
Нещо си измислят улесняващи критерии.

Улесняващи кого? Не мога да разбера защо и говорите такива работи, като че ли сестрите в яслата са някакви врагове, на които трябва да прави напук. Нали ще и гледат детето и ще разчита на тях.
  Жената е казала съвсем правилно на мъжа  на авторката - за детето преди всичко, предвид режима в яслата и условията там, е необходимо детето да ходи стабилно.
 След като трябва да тръгнеш на работа, няма какво да се разсъждава, направи както всички в темата са ти казали - оставяш го там и те да се оправят.

Улесняващо персонала.
След като има ясли, в които се приемат очевидно бебета, защо да не приемат в тази ясла едно дете на година и половина, което е почти проходило.
Яслите са с еднакви условия, не мисля че има кой знае какви разлики в условията. Всички са с кошари с решетки, всички ходят на гърне, почти всички са с памперси и т.н.

# 18
  • Мнения: X
Аз тази година оставих детето да се мъчи в жегата с памперс, защото искат всички ясленчета с памперс

# 19
  • Мнения: 15 033
Зависи от яслата, в нашата ги приемат всякак. Но то си е до персонал, на едни им е по-лесно с памперс, на други - без.

# 20
  • Мнения: 8 941
И аз това се опитвам да кажа.

Малиш, за коя ясла става дума?

# 21
  • Мнения: 21 471
  Ако смяташ, че детето ти няма нужда от памперс, защо му го слагаш в жегата, понеже според тебе в яслата , в която ще ходи от есента искат с памперс?  Със сестрите, при които ще бъде говорила ли си? Поне с едната? Сподели ли и за памперса, и за това, че детето ти ходи, но все още не много добре?
 Още не сте тръгнали на тая ясла, но ти вече знаеш, че заради "тях" детето ти се е мъчило в жегата. То не е заради тях,  да ти кажа.
 Оставяте си децата в ръцете на жени, които ще отговарят за тях по девет часа на ден, да са сухи, нахранени и здрави, ще ги виждат реално повече от вас, ще ги научат да ходят стабилно, да се хранят и обличат, да говорят, обаче те са някакви с които трябва да сме на контра, да не ги улесняваме по никакъв начин, макар че тези улеснения са за нашите деца,  и изискванията им са някакви глупости.
 С тая нагласа нещата не стават много добре.

# 22
  • Мнения: X
  Ако смяташ, че детето ти няма нужда от памперс, защо му го слагаш в жегата, понеже според тебе в яслата , в която ще ходи от есента искат с памперс?  Със сестрите, при които ще бъде говорила ли си? Поне с едната? Сподели ли и за памперса, и за това, че детето ти ходи, но все още не много добре?
 Още не сте тръгнали на тая ясла, но ти вече знаеш, че заради "тях" детето ти се е мъчило в жегата. То не е заради тях,  да ти кажа.
 Оставяте си децата в ръцете на жени, които ще отговарят за тях по девет часа на ден, да са сухи, нахранени и здрави, ще ги виждат реално повече от вас, ще ги научат да ходят стабилно, да се хранят и обличат, да говорят, обаче те са някакви с които трябва да сме на контра, да не ги улесняваме по никакъв начин, макар че тези улеснения са за нашите деца,  и изискванията им са някакви глупости.
 С тая нагласа нещата не стават много добре.
Говорила съм... Искат ги с памперс

# 23
  • Мнения: 21 471
Еми значи слагаш му първия ден памперса, а сега нека си ходи по гащи. Защо му го слагаш и сега, след като е сухо детето...

# 24
  • Мнения: X
Еми значи слагаш му първия ден памперса, а сега нека си ходи по гащи. Защо му го слагаш и сега, след като е сухо детето...
Аз имам чувството че вече ме правиш на тъпа.

# 25
  • Мнения: 2 052
Не знам правилата едни и същи ли са за всяка ясла, но тук навсякъде ти казват различно. На моя приятелка в една ясла и казаха, че ги искат без памперс и без биба. В нашата ясла няма никакво значение. Разбира се колкото по-подготвено е детето за яслата толкова по-лесно е за него, не само за лелите. Дъщеря ми вече ходи на гърне, вкъщи е без памперс (само когато спи слагам) и отдавна не се е напишквала. Там обаче седи с памперса цял ден, въпреки, че съм казвала, че вкъщи е без. Мисълта ми е, че навсякъде процедират по различен начин и наистина зависи от персонала. Една от лелите я оставя да се храни сама, другата обаче предпочита тя да я нахрани, явно защото става по-бързо...
alina_si, при нас спят на нормални легла, няма решетки  newsm78

# 26
  • Мнения: 8 941
Ами значи вече не знам. Явно яслите са различни, нищо че сме в една държава.
Малиш, успех с адаптацията, всичко друго ще се нареди!

# 27
  • Мнения: X
Ами значи вече не знам. Явно яслите са различни, нищо че сме в една държава.
Малиш, успех с адаптацията, всичко друго ще се нареди!
Благодаря

# 28
  • Мнения: 21 471
Еми значи слагаш му първия ден памперса, а сега нека си ходи по гащи. Защо му го слагаш и сега, след като е сухо детето...
Аз имам чувството че вече ме правиш на тъпа.


 Няма такова нещо. Желая ти успех и най-вече да е здраво детенцето.

# 29
  • Мнения: 345
Извинявам се, че се намесвам. Ние не сме приети в държавна ясла и по тази причина ще тръгваме на частна от септември. Синът ми е на 1г. и 7 месеца. Не съм тръгнала да махам памперса. Смятам, че детето не е готово за това, а и лятото тук в планината, където прекарваме времето си в момента, беше доста дъждовно и студено и така и не беше подходящо да пробвам да го оставям гол и на гърне. В яслата, в която тръгваме, директорката още първия ден ми каза, че памперса не е проблем. Не мога да проумея как може някой в държавната градина да ми казва как ми иска детето? Какво значи "искат ги без памперс и без биба". Направо да си гледат работата. Моето дете никога не е ползвало биба, но пък не виждам как зорлем преждевременно бих могла да му махна памперса само защото на някого ще му е по-лесно. Някой пита ли ме мен как ще ми е по-лесно на работа? Все си мисля, че макар, че таксата за частната градина ще ни е голямо бреме, всяко зло е за добро. Дори и да го бяха приели на държавна, не бих се обременявала психически с това кой как ми иска детето. Казвам им, че той е все още с памперс, така съм преценила и да ми покажат съгласно коя наредба точно детето ми трябва да е без пелени, да може да ходи стабилно и всички други простотии, които си съчиняват. Така че, мами, отстоявайте си правата и дайте да не се примиряваме с всички идиотщини в държавата ни. Факт е, че и персонала в държавните заведения го мързи да гледа. Това ми го каза лично наскоро моя позната, която е директорка на частна градина, и която не може да набере персонал, защото лелките от държавните градини въпреки двойно по-високото заплащане и по-добрите социални и други придобивки, не искат да се откажат от държавната работа, защото в частния сектор просто трябва да полагат повече усилия. Темата е дълга, пожелавам на всички ни децата да са здрави и щастливи, а ние да сме достатъчно силни да устояваме на недомислието, проблемите и предизвикателствата.

# 30
  • Мнения: 20
Без памперс ги искат в градинските групи. За яслата си е направо задължителен. Ние го махнахме на 1г 3м., но като тръгна на ясла на 1г 7м, го върнахме отново. Тръгването на ясла било стрес за детето,   имали 30 деца, детето не си казвало само, че има пиш.......... На ясла ходеше с памперс, а в къщи с гащички.След 4 месеца сина ми започна да си казва и се разбрахме с лелките, че вече няма памперси. Сестрите в яслата са много разбрани, поне при нас.

# 31
  • Варна
  • Мнения: 25 246
Моля??? На ясла ТРЯБВА да е с памперс? Това ме разби, честно. И какво, ако детето се е научило без памперс ще прави крачка назад, ще му върнем пелените и до 3 г. ще носи памперса, щото в яслата така искат? В коя ясла е това, звучи ми тотално невъзможно, просто невероятно такова едно изискване. Във Варна в нито една ясла не съм чула да изискват подобен абсурд.

# 32
  • Мнения: 2 052
Месечинке, и при нас в яслите слагат памперс. Не ти казват, че е задължително да е с памперс, но искат да носиш и им слагат. На децата които си казват им слагат само като спят, дори и да не се напишкват, за всеки случай. Ина не се напишква вече, но още я държат с памперса. Дори и да не каже стиска. Днес пишка сутринта в 7, излязохме на разходка и се изпишка чак като се прибрахме в 12. Всички влизат с памперси и вече преценяват на кой кога ще го махнат. Ако видят, че едно дете не се напишква и си казва всеки път тогава го махат. Има и ясли в които не е така, навсякъде различно  Confused

# 33
  • Варна
  • Мнения: 25 246
И чакат детето да си каже, за да го сложат на гърне ли? Защото тук, доколкото аз разбрах ги слагат всичките през час на гърнета, е, ако някое не иска не го насилват. Но си ги слагат редовно, не чакат децата сами да си кажат. Иначе да си носиш пелени за всеки случай - ок, но ако детето примерно половин година не ползва такова нещо? Странно ми звучи все пак.

# 34
  • Мнения: 2 052
Слагат ги на гърнетата редовно, да, но за всеки случай се подсигуряват с памперс  Crazy И за мен е абсурдно, но... Ами водата... не им дават да пият когато си поискат. След ядене им дават, през останалото време няма. За да не се напишкат  Mr. Green

# 35
  • Мнения: 20
При нас се оправдаха със стреса и с това, че не си казваше. Ако твоето детенце си казва - пускай го без, но им приготви повече дрешки за преобличане. Дано случиш на добър персонал в яслата.

# 36
  • Мнения: X
Аз се надявам на добър персонал

# 37
  • Мнения: 15 033
Изобщо не съм съгласна, че персоналът в яслата ги мързи да гледат. Извинявайте, обаче как ще се справят с 25-30 деца, ако толкова ги мързи? Има различни причини за изискванията в яслите. Аз по-скоро знам, че има майки, които ги "мързи да гледат" и очакват от персонала в яслата да научат детето им да яде само, да е без памперс, биба и т.н.

# 38
  • Мнения: 2 052
Така е, няма как да се съобразяват с всяко едно дете. Има доста неща които не ми харесват, но приемам правилата и това е, в крайна сметка по желание съм си пратила детето там. Не може да се съобразяват с моите желания. Важното е в края на деня да ми върнат детето живо, здраво и нахранено.
Аз по-скоро знам, че има майки, които ги "мързи да гледат" и очакват от персонала в яслата да научат детето им да яде само, да е без памперс, биба и т.н.
Ако детето се научи на тези неща преди да тръгне на ясла ще е много по-лесно за него, не само за персонала. 

# 39
  • Мнения: 15 033
В повечето случаи, детето не получава само тези чисто физически задоволявания на нуждите си! Моето ми казва, как сестрата го е гушкала. Това са жени, които заместват майката, повечето от тях са майки и баби. Като се изключат някои не толкова добри примери, повечето подхождат с любов към децата ни и заслужават уважение. Както сме си говорили със сестрите в нашата ясла, не сме екип. Ако те искат да научат детето на нещо, аз затвърждавам вкъщи, ако аз искам да науча детето, те ми помагат.

# 40
  • Мнения: X
Аз защото съм от мързеливите майки не научих моето да ползва биберон залъгалка, да пие и с биберон и с чаша, научих го да ползва гърнето( макар че ползва пелени). Очаквам в яслата да научи много други неща и естествено ще помагам на персонала и у нас.

# 41
  • Мнения: 15 033
Мисълта ми беше, че не трябва да обиждаме персонала на мързелив, защото имат някакви изисквания. Нито пък да очакваме да свършат нашата работа.

# 42
  • Мнения: X
Мисълта ми беше, че не трябва да обиждаме персонала на мързелив, защото имат някакви изисквания. Нито пък да очакваме да свършат нашата работа.
Тъй като аз съм в авторката на темата - никъде не съм писала че персонала на яслите и градинитв ги мързи. Просто не е коректно да се задават правилаустно. Те са в писмена форма сведени до всички за сведение и изпълнение.

# 43
  • Мнения: 15 033
Така е, правилата не трябва да са устни!

# 44
  • Мнения: X
Важното е, че стигнахме до съгласие. На мен ми казаха че детето трябва да ходи стабилно за да го приемат в първа яслена група. Писано правило за такова нещо няма... Или някъде бъркам. Ако бъркам че поправи .!

# 45
  • Мнения: 15 033
Малиш, пърият ми пост по темата беше, че това не е изискване за прием в ясла и имаш право да заведеш детето си като просто ги информираш, че не ходи само.
Постът ми за мързела беше свързан с това изречение:  "Факт е, че и персонала в държавните заведения го мързи да гледа." Изречение от друга потребителка!

# 46
  • Мнения: X
Съжалявам аз не съм не съм рязбрала. Детето ми ходи само, но има нужда от помощ да седне и да се изправи. Това нейно състояние не е резултат на проблем. Тя преди няколко месеца падна при опит са се изправи сама и се уплаши. От тогава иска ръчички за да стане или да седне на земята.
При мен остана страха да не падне и да престане да ходи за 123456789 път .

# 47
  • Мнения: 15 033
Малиш, и това съм писала до една потребителка, която се чудеше как така не ходи. Много добре разбрах темата, не те нападам.

# 48
  • Мнения: 116
Направо се чудя какви ясли посещават децата newsm78?! В нашата ясла, лелите бяха тези, които настояваха да махаме памперса, те се ангажираха да ми приучат детето на гърне и благодарение на техните основно усилия, тя успя да се научи сравнително бързо.Като се има предвид, че в яслата се отглеждат деца от 3 месеца до 3 години няма изискване детето да ходи, да не ползва биба и т.н. За бибата и аз го бях чула и я махнахме 2 седмици преди да тръгне на ясла и не за друго, но е по-безопасно и по-хигиенично за детето да не ползва такъв "аксесоар"-тя ще пада по пода, щя я лапат и другите деца и и едва ли лелите могат да реагират светкавично.

# 49
  • Мнения: 540
Малиш, пърият ми пост по темата беше, че това не е изискване за прием в ясла и имаш право да заведеш детето си като просто ги информираш, че не ходи само.
Постът ми за мързела беше свързан с това изречение:  "Факт е, че и персонала в държавните заведения го мързи да гледа." Изречение от друга потребителка!
[/quote ooooh!:

Последна редакция: вт, 30 сеп 2014, 07:39 от aleks..

# 50
  • Мнения: 540
Изобщо не съм съгласна, че персоналът в яслата ги мързи да гледат. Извинявайте, обаче как ще се справят с 25-30 деца, ако толкова ги мързи? Има различни причини за изискванията в яслите. Аз по-скоро знам, че има майки, които ги "мързи да гледат" и очакват от персонала в яслата да научат детето им да яде само, да е без памперс, биба и т.н.
Поздравление за написаното малко са хората които разсъждават по този начин...Много са малко родителите които си зададоха въпроса а стига ли персонала ...Колко родители отидоха до директора и направиха запитване или събраха подписка която да отнесът до съответните ниво..С въпроса може ли 1 човек да обгрижи 4-5 деца ..Да не говорим че има яслени групи в които  се правят икономии и има само по една леля която да ги обслужва  и още хиляди нередности .Затова смятам че не е редно да стигаме до крайни изказвания NaughtyА да се научим да ценим и уважаваме труда на всеки Peace

Общи условия

Активация на акаунт