Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 62 595
Това не е вярно. ДГ е социална услуга, а не образователна. На 5-годишните нищо им няма за 4 часа да са в училище. Преувелечиваш, и то здраво, а това с чиновете по цял ден вече се изтърка като аргумент, защото просто не е така, както го пишеш! Държавата е осигурила -- ДГ или училище, не ти е върнала детето от предучилищна. Хайде, нека не бъркаме удобството за родителя да има кой да гледа детето от 7 сутриинта до 7 вечерта, с образованието! А иначе места в градините има - извън София и Варна. Не е нужно всичко живо да се юрва в тези два града да живее. Хайде сега, държавата трябвало да осигури държавна ДГ на половин България, щото решила да живее в София! И това с бабките на село вече се изтърка. Децата са грижа на родителлите, а как родителище се решат проблема с отглеждането на детето - тяхна си работа, нали затова са родители 0 дали ще търси бавачка, дали ще напуска работа, дали ще се мести там, където има места в държавните ДГ, дали ще е частна ДГ... проблемът си е негов. Това, че не му харесва, че за него няма целодневна ДГ за 40 лева на месец, или че няма кой да гледа детето, защото предучилищната е в училище, си е негова работа. И в най-прехвалените чужбини да живееш, и там щеше да търсиш кой да ти гледа детето след 3 следобед, като свърши училището, но едва ли щеше да мрънкаш. щото по чужбините все по 12 часа ги гледат в училище и спят в чаршафчета! Или родителите не плащат за гледане.

# 61
  • София
  • Мнения: 17 592
Това не е вярно. ДГ е социална услуга, а не образователна. На 5-годишните нищо им няма за 4 часа да са в училище. Преувелечиваш, и то здраво, а това с чиновете по цял ден вече се изтърка като аргумент, защото просто не е така, както го пишеш! Държавата е осигурила -- ДГ или училище, не ти е върнала детето от предучилищна. Хайде, нека не бъркаме удобството за родителя да има кой да гледа детето от 7 сутриинта до 7 вечерта, с образованието! А иначе места в градините има - извън София и Варна. Не е нужно всичко живо да се юрва в тези два града да живее. Хайде сега, държавата трябвало да осигури държавна ДГ на половин България, щото решила да живее в София! И това с бабките на село вече се изтърка. Децата са грижа на родителлите, а как родителище се решат проблема с отглеждането на детето - тяхна си работа, нали затова са родители 0 дали ще търси бавачка, дали ще напуска работа, дали ще се мести там, където има места в държавните ДГ, дали ще е частна ДГ... проблемът си е негов. Това, че не му харесва, че за него няма целодневна ДГ за 40 лева на месец, или че няма кой да гледа детето, защото предучилищната е в училище, си е негова работа. И в най-прехвалените чужбини да живееш, и там щеше да търсиш кой да ти гледа детето след 3 следобед, като свърши училището, но едва ли щеше да мрънкаш. щото по чужбините все по 12 часа ги гледат в училище и спят в чаршафчета! Или родителите не плащат за гледане.

... А родителите имат възможност да отглеждат децата си с една заплата, а с две могат да плащат заплата на трети човек за целта. И имат напълно законния избор да обучават децата си в предучилищна степен в каквито условия те намерят за добре - вкл. и в семейна среда.

# 62
  • София
  • Мнения: 62 595
И какво точно ще му обучиш вкъщи? Ще наемеш частен учител за предучилищната ли? Може да не съм привърженик на детските заведения, но съм категорично за предучилищната, която да е задължителна за децата поне за една година, а като гледам какво е общото ниво на настоящото и следващото поколение родители, трябва да е вече и 2 години. Материалът, който се взема в предучилищната е важен, и малко родители могат да се справят. Все повече деца имат проблеми с езика, с две думи, не знаят достатъчно добре български език, не могат да разказват и т.н, а за общата култура, която се иска за възрастта им, не е за приказване. Ако трябва да бъда честна, дори аз, която имам доста добри познания кое как  се случва, пак предпочетох децата ми да ходят на предучилищна, и то в училище. Формално никой не може да откаже да запише детето в първи клас, защото всички деца по закон подлежат на задължително записване на училище. Ако толкова държиш децата ти да са вкъщи с трето лице, то и сега можеш да го направиш, нищо че официално предучилищната се води задължителна. И, ако обичаш, стига с тези ревове за правото детето да бъдело обучавано както намерят за добре родителите! На теб какъв ти е проблемът - че няма места в държавните ДГ в София, или че в предучилищната ще го научат на лоши неща, и затова предпочиташ да е вкъщи, където можеш да го обучиш по-добре? Нещо популистки я караш, не знам какво целиш, но дотук чета само вайкане и клишета. Изобщо не ти дреме ни за нечия заплата, нито за нищо, а искаш нещата да стават по твой вкус.

# 63
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Изобщо не е вярно това със седенето по чинове, камо ли пък целодневно. Моите са ПУ в училище и режимът и битовите условия по нищо не се различават от детската градина, в която бяха до миналата година. Чинове няма изобщо. Има маси и столчета като в градината, седят на тях 3-4 пъти на ден по 15 мин, което си е съвсем нормално според мен. Спят следобед. И ги отглеждат целодневно. Единствената разлика е, че групата е 13 деца (поради липса на повече желаещи) срещу 37 в градината.  ooooh! Очевидно и места има предостатъчно щом при нас няма повече желаещи. Става дума за училище в един от централните квартали на София.

# 64
  • София
  • Мнения: 17 592
И какво точно ще му обучиш вкъщи? Ще наемеш частен учител за предучилищната ли? Може да не съм привърженик на детските заведения, но съм категорично за предучилищната, която да е задължителна за децата поне за една година, а като гледам какво е общото ниво на настоящото и следващото поколение родители, трябва да е вече и 2 години. Материалът, който се взема в предучилищната е важен, и малко родители могат да се справят. Все повече деца имат проблеми с езика, с две думи, не знаят достатъчно добре български език, не могат да разказват и т.н, а за общата култура, която се иска за възрастта им, не е за приказване. Ако трябва да бъда честна, дори аз, която имам доста добри познания кое как  се случва, пак предпочетох децата ми да ходят на предучилищна, и то в училище. Формално никой не може да откаже да запише детето в първи клас, защото всички деца по закон подлежат на задължително записване на училище. Ако толкова държиш децата ти да са вкъщи с трето лице, то и сега можеш да го направиш, нищо че официално предучилищната се води задължителна. И, ако обичаш, стига с тези ревове за правото детето да бъдело обучавано както намерят за добре родителите! На теб какъв ти е проблемът - че няма места в държавните ДГ в София, или че в предучилищната ще го научат на лоши неща, и затова предпочиташ да е вкъщи, където можеш да го обучиш по-добре? Нещо популистки я караш, не знам какво целиш, но дотук чета само вайкане и клишета. Изобщо не ти дреме ни за нечия заплата, нито за нищо, а искаш нещата да стават по твой вкус.

Определено съм съгласна с теб. ТИ не би могла да се справиш с обучението на дете в предучилищна възраст - или в която и да било изобщо, ако това е нормалната / обичайната ти лексика. Но все пак, повечето хора са културни, възпитани и емоционално уравновесени, надявам се. Както и достатъчно интелигентни / досетливи 1) да използват някаква форма на обръщение когато се обръщат персонално към някого в публичен форум и 2) да си направят труда да проучат - поне до колкото споменатия форум позволява - събеседника си (ако припомнянето е затруднено).

А по въпроса за частни учители за предучилищна, надявам се все пак, че мнозинството от хората са в състояние да обяснят адекватно на отрочетата си цветовете и дните от седмицата, както и кога и как се пресича и не биха имали нужда от специално назначени лица за целта.

# 65
  • София
  • Мнения: 17 592
Изобщо не е вярно това със седенето по чинове, камо ли пък целодневно. Моите са ПУ в училище и режимът и битовите условия по нищо не се различават от детската градина, в която бяха до миналата година. Чинове няма изобщо. Има маси и столчета като в градината, седят на тях 3-4 пъти на ден по 15 мин, което си е съвсем нормално според мен. Спят следобед. И ги отглеждат целодневно. Единствената разлика е, че групата е 13 деца (поради липса на повече желаещи) срещу 37 в градината.  ooooh! Очевидно и места има предостатъчно щом при нас няма повече желаещи. Става дума за училище в един от централните квартали на София.

Ти това училище, което предлага подготвителни групи с целодневно обучение, следобеден сън и храна не го дръж в тайна - подозирам, че много хора биха се възползвали, ако имаха представа, че съществува. Кажи го кое е, и на други места го казвай - факт е, че аз за пръв път чувам за такова. Ако ги има, са малко, и много хора биха се заинтересували.

# 66
  • София
  • Мнения: 62 595
Какво се измъкваш! Няма да стане така, както се опитваш да я извъртиш! Хайде, ти как ще се справиш? Аз съм проста, та не съм могла, дай да те видим теб! Да не би да си с предучилищна педагогика специалност? Нужно ли е да те проучвам? Обръщам се към теб, защото ти твърдиш някакви неща, и искам да зная как се самовъзприемаш - говориш за себе си или просто ей така, по принцип, да си покажеш колко си напредничава? Дори човек сам да може да се справи, точно за предучилищния материал е добре да е в група, с учител и други деца, защото така се получават нещата по-добре - детето е достатъчно зряло, за да си задържи вниманието по време на учебната задача, постигнало е определена езикова компетентност, и му е време да се научи да спазва правилата в обучението - че се седи с другите деца в учебния час, че има междучасие, че в клас се внимава и се изпълняват задачите и пр.  Де да беше до цветовете и дните от седмицата! Много, ама много повърхностно подхождаш! Цветовете трябва да ги знаят още на 3, а дните на седмицата около предучилищната.

# 67
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Ти това училище, което предлага подготвителни групи с целодневно обучение, следобеден сън и храна не го дръж в тайна - подозирам, че много хора биха се възползвали, ако имаха представа, че съществува. Кажи го кое е, и на други места го казвай - факт е, че аз за пръв път чувам за такова. Ако ги има, са малко, и много хора биха се заинтересували.
Ами не сте си направили труда да направите подробно проучване. Написала съм го още миналата година в темата за училища с целодневна предучилищна. Следобеден сън са длъжни да предлагат всички, които имат 5-годишни. Храната си е училищен стол като навсякъде или който иска си носи. Училището е 132 СОУ в кв. Славия.

# 68
  • София
  • Мнения: 12 012
Определено съм съгласна с теб. ТИ не би могла да се справиш с обучението на дете в предучилищна възраст - или в която и да било изобщо, ако това е нормалната / обичайната ти лексика. Но все пак, повечето хора са културни, възпитани и емоционално уравновесени, надявам се. Както и достатъчно интелигентни / досетливи 1) да използват някаква форма на обръщение когато се обръщат персонално към някого в публичен форум и 2) да си направят труда да проучат - поне до колкото споменатия форум позволява - събеседника си (ако припомнянето е затруднено).

А по въпроса за частни учители за предучилищна, надявам се все пак, че мнозинството от хората са в състояние да обяснят адекватно на отрочетата си цветовете и дните от седмицата, както и кога и как се пресича и не биха имали нужда от специално назначени лица за целта.

Някой живее в паралелна вселена ooooh!
Повечето хора са тъпи, прости, невъзпитани, с лоша хигиена и никакви обноски.
Това, че аз си подбирам средата, не ми пречи да забелязвам ниското ниво на повечето хора в България.
Простолюдието е 90% от населението.

# 69
  • София
  • Мнения: 17 592
Ти това училище, което предлага подготвителни групи с целодневно обучение, следобеден сън и храна не го дръж в тайна - подозирам, че много хора биха се възползвали, ако имаха представа, че съществува. Кажи го кое е, и на други места го казвай - факт е, че аз за пръв път чувам за такова. Ако ги има, са малко, и много хора биха се заинтересували.
Ами не сте си направили труда да направите подробно проучване. Написала съм го още миналата година в темата за училища с целодневна предучилищна. Следобеден сън са длъжни да предлагат всички, които имат 5-годишни. Храната си е училищен стол като навсякъде или който иска си носи. Училището е 132 СОУ в кв. Славия.

Лично на мен не ми е нужно - моето беше в градина, сега е в първи клас. Но подозирам, че има много хора, за които информацията ще е полезна.

# 70
  • София
  • Мнения: 17 592
Какво се измъкваш! Няма да стане така, както се опитваш да я извъртиш! Хайде, ти как ще се справиш? Аз съм проста, та не съм могла, дай да те видим теб! Да не би да си с предучилищна педагогика специалност? Нужно ли е да те проучвам? Обръщам се към теб, защото ти твърдиш някакви неща, и искам да зная как се самовъзприемаш - говориш за себе си или просто ей така, по принцип, да си покажеш колко си напредничава? Дори човек сам да може да се справи, точно за предучилищния материал е добре да е в група, с учител и други деца, защото така се получават нещата по-добре - детето е достатъчно зряло, за да си задържи вниманието по време на учебната задача, постигнало е определена езикова компетентност, и му е време да се научи да спазва правилата в обучението - че се седи с другите деца в учебния час, че има междучасие, че в клас се внимава и се изпълняват задачите и пр.  Де да беше до цветовете и дните от седмицата! Много, ама много повърхностно подхождаш! Цветовете трябва да ги знаят още на 3, а дните на седмицата около предучилищната.


По-хубаво, по-лошаво, когато става дума за без друго тънкия семеен бюджет на средния българин, по-хубавото може да бъде само пожелателно.

А за самооценката ми - категорично не бих имала проблем да преподам материалът от предучилищните групи на детето / децата си. Както и повечето хора. Слава Богу, в България все още, въпреки старанието на последните Правителства, дялът на неграмотните хора все още е сравнително нисък - става дума за сравнение със Западно-Европейските и Северно-Американски държави, спрямо Източно-Европейските страхувам се, показателите ни вече не блестят, а за Азиатските, Африкански и Южно-Американски държави информация нямам (статистика по въпроса за средното ниво на грамотност, искам да кажа).

# 71
  • София
  • Мнения: 12 012

А за самооценката ми - категорично не бих имала проблем да преподам материалът от предучилищните групи на детето / децата си. Както и повечето хора. Слава Богу, в България все още, въпреки старанието на последните Правителства, дялът на неграмотните хора все още е сравнително нисък - става дума за сравнение със Западно-Европейските и Северно-Американски държави, спрямо Източно-Европейските страхувам се, показателите ни вече не блестят, а за Азиатските, Африкански и Южно-Американски държави информация нямам (статистика по въпроса за средното ниво на грамотност, искам да кажа).


Като гледам твоята грамотност, се радвам, че децата ти ще ходят на предучилищна и училище, където ще ги обучава някой, който е учил достатъчно.

# 72
  • Мнения: X
Следобеден сън са длъжни да предлагат всички, които имат 5-годишни. Храната си е училищен стол като навсякъде или който иска си носи. Училището е 132 СОУ в кв. Славия.

Малко встрани от темата, но такава предучилищна (със следобеден сън) е рядкост в София. В училището на дъщеря ми и в другите, с които аз съм запозната децата приключват в 13 или в 14 часа.
По темата, въпреки че аз самата не съм фен на детските градини и моите деца не са посещавали такива, съм съгласна с Андариел за нуждата от посещаване на предучилищна. Работата в група, спазването на режим и общи правила, изпълняването на указания и други подобни са ценни умения, които могат да се придобият там.

# 73
  • Sofia
  • Мнения: 280
Здравейте, ако не пусна детето си на 5 години в предучилищна дали ще имам проблем при записването когато навърши 6 години? Ще се изисква ли някакъв документ, както е за първи клас?

Благодаря предварително   bouquet

# 74
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Да, изисква се документ за завършена  предучилещна за 5 годишни. Освен това общината следи целия набор 5 годишни и ще те глобят. Освен ако нямаш основателна (например медицинска ) причина и съответния документ за нея. Но и да имаш трябва да отидеш в районния инспекторат по образование, да представиш случая и те да ти издадат разрешение да го отложиш.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт