Чужди езици

  • 12 390
  • 182
  •   1
Отговори
# 165
  • София
  • Мнения: 6 261
Нямам търпение да се запозная с чужденец, който владее до съвършенство писмен български от страст към езика. Което е нашата основна мотивация и смятам, че се справяме добре.

Веданага ти давам пример Simple Smile. Във форума пишеше, не знам дали още пише Heart Eyes, потребителка с никнейм Хадил. Нищо българско няма в нея. Момичето е родом от Ирак. Завършило е тук медицина, но от постовете й в нито един момент не може да се разбере, че не е българка - няма правописни, няма лексикални, няма граматични грешки.  Значи успоредно с другото е търсила, стремяла се е към максимума в овладяването на езика като език, а не  само  ползването му като средство за учене и работа след това.Тъжното е, че пише по-добре и се изказва по-грамотно от значителна  част потребителки на форума, за които иначе езикът е матерен.

И аз има същият пример, но с една чистокръвна арменка - пристига на 15 г. от Ереван без да знае бъкел думичка...

# 166
  • Мнения: 2 600
Майка ми е имала няколко татарки колежки - женени тук (на принципа на рускините). Но за разлика от предното поколение рускини, татарките говорели идеален български, без следа от акцент. Ако не са казали, че идват от СССР, нямало човек да разбере, че не са местни. Познавам и една нейна колежка арменка /вече на 60/, дошла е тук без да знае дума български, не й личи по говора изобщо - ни акцент, ни нищо.
А по принцип сами казвали, че арабите конкретно научават българския перфектно - като граматика и акцент.

# 167
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Хадил е много висока топка, малко са като нея. Казвам го с най-искрено уважение.

Но, да, араби и персийци научават езика доста правилно. Докато живеещи от 30 години тук рускини не си правят труда. Въпрос на манталитет.

# 168
  • Мнения: X
Руснаците и рускините май само в България се правят, че не могат да учат чужди езици.

# 169
  • Мнения: 9 991
Дошла арменка преди 60 години в бг. и го говори без акцент, ама  тогава на колко била, на 4 години ли ? Сами се сещате, че разликата е огромна. Рускините си го говорят българския, но си остава акцента. Правят го само в България, предполагам заради много еднаквите думи, които няма значение как се произнасят за да се разбере. Говорила съм с рускини, в последствие разбирам, че са такива, няма акцент. Имайте претенции, ако вие живеете в Америка примерно и говорите английски без акцент, другото е плюене срещу вятъра. Познавам и араби и гърци говорещи повече от чудесно български, акцента си личи. Примерно грък казва "сивацки" цех, просто защото не може да го произнесе, по същия начин произнасят думите и на английски. Радвайте се, че българския език е достатъчно разнообразен на звуци, за да можем да произнасяме с лекота по популярните езици. Определено не мога да кажа същото за корейски, китайски, японски или дори еврит. Чудно как се фантазирате.

# 170
  • Мнения: 14 478
Френският посланик говори  български  почти без акцент.
Слушах го по телевизията веднъж и бях изумена от този човек...

# 171
  • Мнения: 24 467
И аз съм го слушала, но нямам впечатлението, че говори без акцент френският посланик у нас.
А и да се сравнява посланик с омъжената у нас домакиня Леночка е несериозно. Леночка бих я сравнила с нашите реални английски селски съседи, които никак не хортуват дори по нашенски, ама са мили и любезни и това ми стига.

На мен акцент на чужденец у нас не ми пречи. Ако говори граматически и лексикално правилно, какво значение има акцентът?
А такъв има почти всеки, който е привнесен тук на по- голяма възраст. Такъв има и българинът в чужбина. Само дето не ще да си го забележи. Е, някои не щат. Други са реалисти.

Изобщо не зависи от националността на чужденеца. Аз, принципно, нямам комплекси на тема националност на чужденците у нас. Много нашенци имат такъв, обаче.  Sunglasses Яко си личи. Сега върви модата на супер- дупер западняците и кофти- мофти хората от Русия.
 
Не е лесно да се учи близък език. Дори е доста измамно и сложно. Смяташ, че думата ти е позната, переш си /както българин, смятащ, че знае руски или сръбски/, но отсреща не те разбират или стават комични ситуации.
Същото важи и за руснаците и сърбите, говорещи български.
Същото като масовият английски и руски на българите- голямо надскачане над реалните възможности има. 

Последна редакция: ср, 29 окт 2014, 12:45 от Judy

# 172
  • Мнения: 2 600
Дошла арменка преди 60 години в бг. и го говори без акцент, ама  тогава на колко била, на 4 години ли ?

Жената е колежка на майка ми - сега е на 60/продължава да работи след пенсиониране/. Омъжила се за български арменец и дошла с него тук.

# 173
  • Мнения: 9 991
Руснаците поне знаят къде е България, а за другите сме бедни източноевропейчета.

sinergon2, с българския арменец, вероятно и не чист, с който  си говори на български!? Ключа към палатката.  Peace Wink 40 години не са малко време.

Последна редакция: ср, 29 окт 2014, 13:18 от adelinda

# 174
  • Мнения: 2 600
Руснаците поне знаят къде е България, а за другите сме бедни източноевропейчета.

sinergon2, с българския арменец, вероятно и не чист си говори на български!? Ключа към палатката.  Peace Wink 40 години не са малко време.
Ами да, точно така е.

# 175
  • Мнения: 14 478
Руснаците поне знаят къде е България, а за другите сме бедни източноевропейчета.


Курица не птица, Болгария не заграница.
От братската обич най-боли...

# 176
  • Мнения: 9 991
Руснаците поне знаят къде е България, а за другите сме бедни източноевропейчета.


Курица не птица, Болгария не заграница.
От братската обич най-боли...

Аз ги обичам руснаците, сродни души са ми. Има и сред тях хора и хора разбира се. Ама като ги сравня с ХамИриканцитИ. А да ви питам, колко американеца живеят у нас и говорят български без акцент!? Женени американки за българи и тн., че е кусури да им намираме.  Wink

# 177
  • Мнения: X
Аз познавам трима американеца, които живеят във Варна, неженени, говорят наистина перфектен български, единият без акцент. И тримата по линия на някаква църква са дошли, т.е. с някаква мисия, но това няма значение за езика.
Изобщо не са ми сродни души руснаците. Това че сме имали подобна съдба (не съвсем), не значи че душите ни имат нещо общо. Ако има нация, която чувствам близо душевно, това са сърбите.

# 178
  • Мнения: 9 991
Аз познавам трима американеца, които живеят във Варна, неженени, говорят наистина перфектен български, единият без акцент. И тримата по линия на някаква църква са дошли, т.е. с някаква мисия, но това няма значение за езика.
Изобщо не са ми сродни души руснаците. Това че сме имали подобна съдба (не съвсем), не значи че душите ни имат нещо общо. Ако има нация, която чувствам близо душевно, това са сърбите.

Много са мормонските американци тук, не ги броя, не се интегрират в обществото. Не ходят по нашите заведения, не работят в бг. фирми, НЕ СЕ ЖЕНЯТ ЗА НЕМОРМОНИ. Водят се МИСИОНЕРИ, изобщо не може да има база за сравнение. И аз познавам такива, по точно общувала съм, до един са със акцент и то силен.

# 179
  • Мнения: 14 478
По характер, по светоглед, та и по трудолюбие ако щете ние сме много по-близки с европейците, отколкото с руснаците....Американците са си един вид европейци.
Познавам и съм работила в американска компания тук у нас и комуникирам с доста американци и ги намирам за близки-и по чуство за хумор и по бит и интереси.

Много руснаци гледат на нас като на плячка, която по някакква случайност им се е изплъзнала. Гледат на нас като на собственост, която наскоро са им отнели.

Не ми ги пробутвайте тези басни за близките славянски народи.
със сърбите сме най-близки, а я колко пъти сме се бъхтали.

Глупости са това...

 Всичко си зависи от човека отсреща
И с турци се разбирам перфектно и даже и с немци. С руснаци обаче все нещо има някакъв проблем в моя опит-все на чест и гордост ги избива. Направо вече одосадиха и на торните червеи.

Последна редакция: ср, 29 окт 2014, 15:31 от Герри

Общи условия

Активация на акаунт