Отговори
# 2 100
# 2 101
  • Мнения: 2 885
nofelet, принципно си прав, но с годините и това разделение се размива.

В Дъблин най-престижните 2-3 квартала отскоро си имат LUAS. Но той не минава през двора на Four Season, определено.

В центъра на Дъблин м'у 50-60те години на миналия век се рушат богати georgian къщи и елита се изнася на юг /причини много/. Строят се офиси, магазини и...социалки. Затова центъра сега на нищо не прилича. Но малко по на юг нещата са различни.
И колкото излизаш извън централните части - толкова дворовете се увеличават правопорпорционално, докато в Co.Dublin ти трябват няколко минути пеш вървене м/у гейта и входната врата на къщата.

Но е малко трудно да обясниш, защо препочиташ да плащаш в скъп район, а не да спестяваш от наем.

На работа ходя с кола.  Whistling

# 2 102
  • Мнения: 3 231
София е град в преход. Затова сравнения с Лондон няма как да се правят. Вижте София след 30-40 г.
На София й предстоят няколко важни неща.

1. Масовото скъсване на заможните и успели софиянци с панелните/ЕПК/ПК и т.н. гъсто населени райони с високо строителство

- тенденцията се задвижи от края на 90-те и върви стабилно. През 90-те години едва 7% от жилищата в Люлин са били обитавани от наематели. Днес процентът е близо 20. И ще продължава да расте. Резултат: генофондът в панелните квартали ще се влошава.
2. Масовото напускане на скъпите централни и южни райони от хора, които имат наследствени жилища там - ще ги продадат или дават под наем.

- тенденцията е особено забележима в центъра, където остават да живеят все по-малко от така добре познатите ни пенсионери в 120 кв. имот, за които нямат пари да направят ремонт или да платят отоплението зиме. На тяхно място ще заживяват способни да поддържат собствеността/плащат високия наем обитатели/фирми. Резултат: генофондът в централните и южните райони ще се подобрява.
3. Все по-засиленото навлизане на имигранти.

Съдбата на панелите, ЕПК, ПК, и всичките тем подобни високи блокове, дори и след санирането им, не е особено перспективна. Това си е и ще си остане непрестижна собственост, която всеки с повечко възможности, ще продава (или дава под наем), но няма да заседява там.

А това масово саниране я стане, я не...

Това ужасяващо наследство от соца ще ни тежи без видим край.

# 2 103
  • Мнения: 2 265
Всичките се надяват, че някой ден ще живеят в първа, максимум втора зона. Че ще могат да си позволят наема там и че някой ден дори ще могат да ходят дори пеш на работа....

Или че ще имат къща в онези горе изброени от мен предградия.... без метро Simple Smile

А нищо не казваш по въпроса за Тотъридж и тамошното метро ! Да не говорим, че някои от кварталите които си изброил дори не се намират в Голям Лондон, а са в отделни графства !

# 2 104
  • Мнения: X
София е град в преход. Затова сравнения с Лондон няма как да се правят.

Ок, София си е София. Макар определено да виждам приликите, в съответния мащаб, разбира се.

Дадох ти два примера в Торонто за най-скъпи кватали с къщи и с метро. В Атина също най-скъпият им район има градска железница.

Не може еднозначно да се заяви, че ако има железница, значи, е беден и непрестижен. Както и обратното, че ако има железница, непременно е богат и престижен.

# 2 105
  • Мнения: X
Всичките се надяват, че някой ден ще живеят в първа, максимум втора зона. Че ще могат да си позволят наема там и че някой ден дори ще могат да ходят дори пеш на работа....

Или че ще имат къща в онези горе изброени от мен предградия.... без метро Simple Smile

А нищо не казваш по въпроса за Тотъридж и тамошното метро ! Да не говорим, че някои от кварталите които си изброил дори не се намират в Голям Лондон, а са в отделни графства !

Нито пък за Торонто и неговото метро Simple Smile

# 2 106
  • Мнения: 3 231
Задълбавате в детайли. Изключенията служат само за едно - за да потвърдят правилото. Принципът е, че стигне ли метрото някъде, за 20 г. районът се променя значимо. Това е непрекъснат кръговрат.

Богат район - 10% имигранти и средняци - 20% имигранти и средняци - после стават 30-40 - заможните и успелите малко по малко се изнасят... и така докато за 20-30 г. кварталът вече си е съвсем средна ръка, а богатите са си заминали отдавна в посока някой квартал, който... няма метро Simple Smile И така докато и там стигне метрото.

СлънцеЛуна - Да, така е. Някои от тези предградия са извън грейтър Лондон. Не разбирам това по какъв начин променя факта, че са богати и престижни....

# 2 107
  • Мнения: X
Попеа, моето изказване съвсем не е съпоставимо с изборът, който правят хората в чужбина и това, което води до избор на местоживеене тук. 

И пак така по същество, както стана ясно и нагоре, хората определят местоположението си според броя на стаите, които могат да си позволят или според желанието им да бъдат в район, за изборът на който ще трябва да жертват жилищна площ. В чужбината пак така го няма този избор.

Хората там не считат за човешко четирима човека, та било то и не всички да са възрастни, да ползват гарсониера. Оттам насетне вървят едни причинно-следствени връзки, които определят кой къде може да си позволи да живее при спазване на елементарните битови норми.  Peace  

Не знам какво считат хората в чужбина, но се сетих за една новина от същата тази чужбина: едно къщенце от 17 кв. метра в Лондон за 275 хиляди паунда.

http://shoeboxdwelling.com/2014/09/08/tiny-london-house-for-sale/
https://homes.yahoo.com/blogs/spaces/almost-half-a-million-dolla … et-205158587.html

Не знам колко души мислят да го ползват. Ако са двама, ще са по-натясно от четирима в гарсониера Simple Smile 

А ето и подобно в Манхатън, дори по-малко - около 9 кв.м., човекът си живее в него и даже е много доволен. По-натясно е от четирима в гарсониера от 45 кв.

http://faircompanies.com/videos/view/manhattan-shoebox-apartment … t-live-in-closet/

Изобщо, не само в България има хора, които правят компромис с жилищната площ за сметка на квартала. 

# 2 108
  • София
  • Мнения: 4 878

- тенденцията е особено забележима в центъра, където остават да живеят все по-малко от така добре познатите ни пенсионери в 120 кв. имот, за които нямат пари да направят ремонт или да платят отоплението зиме. На тяхно място ще заживяват способни да поддържат собствеността/плащат високия наем обитатели/фирми. Резултат: генофондът в централните и южните райони ще се подобрява.
3. Все по-засиленото навлизане на имигранти.


Да, имигрантите определено ще ни подобрят генофонда. Но не само в центъра и южните квартали, а повсеместно.  Grinning

# 2 109
  • Мнения: X
Задълбавате в детайли. Изключенията служат само за едно - за да потвърдят правилото. Принципът е, че стигне ли метрото някъде, за 20 г. районът се променя значимо. Това е непрекъснат кръговрат.

Богат район - 10% имигранти и средняци - 20% имигранти и средняци - после стават 30-40 - заможните и успелите малко по малко се изнасят... и така докато за 20-30 г. кварталът вече си е съвсем средна ръка, а богатите са си заминали отдавна в посока някой квартал, който... няма метро Simple Smile И така докато и там стигне метрото.

СлънцеЛуна - Да, така е. Някои от тези предградия са извън грейтър Лондон. Не разбирам това по какъв начин променя факта, че са богати и престижни....

Ами дори и да искат, няма как да бъдат в градския метрополитен Simple Smile - който обслужва Голям Лондон.

Добре, щом казваш.... аз отдавна съм си заплюла Кифисия - сега остава само да почакам и ще мога да имам къща там  Grinning

Само да кажа, че метрото стига до Йорк милс в Торонто поне от 1974-та година (тогава е пусната последната станция Финч и Янг на тази линия) . В момента къшите там са по 3-4 милиона. Не знам колко трябва да чакат хората в Торонто, за да се сбъдне твоята прогноза.

Последна редакция: чт, 18 дек 2014, 17:11 от Анонимен

# 2 110
  • Мнения: 2 885
Добре, щом казваш.... аз отдавна съм си заплюла Кифисия - сега остава само да почакам и ще мога да имам къща там  Grinning

Въпросът е не да чакаш 6ца от тотото, а да живееш там дори и под наем.
Цените, като гледам, са по-ниски от тези в Южен Дъблин.
А както се знае ние тука сме си на село в сравнение с Лондон примерно.

# 2 111
  • Мнения: X
Добре, щом казваш.... аз отдавна съм си заплюла Кифисия - сега остава само да почакам и ще мога да имам къща там  Grinning

Въпросът е не да чакаш 6ца от тотото, а да живееш там дори и под наем.
Цените, като гледам, са по-ниски от тези в Южен Дъблин.
А както се знае ние тука сме си на село в сравнение с Лондон примерно.

Да бе да.... не ми ли виждаш ухиленото човече - 6-цата от тотото ми е по-достъпна, отколкото собствена къща в Кифисия Simple Smile

Съфорумецът от Лондон малко се увлече с прогнозите....

Не знам какви са цените в Южен Дъблин, в Кифисия са 1 милион евро и нагоре - говорим за detached.

Ехеее, сега видях - че те при вас направо без пари, бе, нямат и един милион евро  Joy
http://www.myhome.ie/residential/dublin/detached-house-for-sale-in-dublin-south

Кифисия определено води Южен Дъблин по цени Wink

Последна редакция: чт, 18 дек 2014, 17:24 от Анонимен

# 2 112
  • Мнения: 2 885
Съфорумецът от Лондон малко се увлече с прогнозите....

Прав е. Такива са тенденциите.

# 2 113
  • Мнения: X
Съфорумецът от Лондон малко се увлече с прогнозите....

Прав е. Такива са тенденциите.

Не знам защо тогава Торонто не се вписва в тези тенденции..... метро от 50 години близо, а пък къщите в Йорк Милс са по 3-4 милиона КАД  Rolling Eyes

И това е само един пример, не ми се рови за подобни примери от други места с градски железници.

# 2 114
  • Мнения: 7 171
Става все по-забавно.
Red Velvet, ти си човек на висока позиция във фирмата си (поне така разбрах от Форума), така че е разбираемо да имаш къща и апартамент.

Poppea, Министър-председателя  на Канада е достатъчно умен, за да не си запише децата в частно училище. Ще му се отрази на репутацията сред избирателите и съответно на броя гласове. Само снобите, като мен, вземат подобни решения.

Продължавайте да обсъждате световните тенденции в градоустройството. Интересно е.

Общи условия

Активация на акаунт