Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 28

  • 60 784
  • 730
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 371
Предстои ни да намерим фирма за изработка и монтаж на парапет на вътрешно стълбище на къщурката ни. Моля Ви, ако някой скоро е монтирал парапет да сподели от коя фирма е доволен. Засега сме се уговорили с ММ, че ще търсим алуминиев парапет с дървена ръкохватка отгоре. Благодаря предварително.
Някой от новодомците няма ли да сподели дали е поставял парапет.... Моля още веднъж за мнения и препоръки...

# 151
  • Мнения: 122
Миналата година на родителите ми на къщата слагахме парапет от неръждаема стомана (за съжаление нямам снимки) и ламинирано стъкло без горна ръкохватка. Смея да твърдя че няма нищо общо с алуминиевите ширпотреби (в апартамента ми е такъв) като визия и здравина. Цената беше грубо към 300-350 лв/метър.

# 152
  • Мнения: 481
Предстои ни да намерим фирма за изработка и монтаж на парапет на вътрешно стълбище на къщурката ни. Моля Ви, ако някой скоро е монтирал парапет да сподели от коя фирма е доволен. Засега сме се уговорили с ММ, че ще търсим алуминиев парапет с дървена ръкохватка отгоре. Благодаря предварително.
Някой от новодомците няма ли да сподели дали е поставял парапет.... Моля още веднъж за мнения и препоръки...
Ние сложихме ковано желязо с дървена ръкохватка! По мое мнение стана страхотно! Но сравнително изчистена визия, без много завъртулки. Вече не помня точни цени. Около 150лв/м кованото желязо и 60лв/м ръкохватката

# 153
  • Мнения: 385
Rени , ако е удобно може ли снимка?Харесвам ковано желязо,по изчистено/

# 154
  • Русе, България
  • Мнения: 1 491
Та-да-да-дам! Здравейте и от мен!

Прясно-прясно се сдобихме с парцел! А проектът за къщата се вие в ума ми от месеци. И накрая сътворих нещо, което искам да ви покажа, и най-вече да се консултирам с вас, защото чувам много мнения, и тъй като още дори не сме намерили архитект, има място за всякакви вариации - стига да ни харесва!

Теренът е малко под декар, тесен (20-тина метра) и дълъг. Лицето гледа на юг, а оттам идат всички мои колебания. Тъй като дневната на жилището, в което в момента живеем, има югоизточно разположение, знам много добре от опит, колко горещо е в топлите месеци на терасата там, и как, заради жаркото слънце и силната светлина, трудно може да се релаксира там (освен ако не искаш да плажуваш). От тази гледна точка търсих разположение, при което всекидневната стая в къщата, а съответно и терасата/верандата към нея не гледат в южна посока.
Да, обаче зимата щяло да е много студено! Така поне ми казват. Моля, вижте снимките и дайте мнение. На тях не е написано точно кое, какво, къде, но мисля, че е лесно за ориентиране. В дневната държим да има камина, като на втория етаж, с общ комин, има още една. Кухнята се пада в по-тясната страна на дневната, като отстров ще я отделя от трапезарната и холна част.

Тъй като в момента на дневен ред е да решим именно каква по вид и форма къща искаме, ви занимавам с това. За отопленията, изолациите, фасади и т.н. - по-нататък, като сега само чета мненията ви в тази област и се обогатявам. Simple Smile

Ето за какво говоря: https://plus.google.com/photos/104304381762458455369/albums/6107 … y=CL2z157U0eHJ-wE.

# 155
  • Мнения: 122
Не знам защо изобщо се колебаеш? Хората се борят със зъби нокти за южно изложение. Относно лятното прегряване което се изпитваш има сравнително лесен лек от две стъпки:
1. Слагаш изолация за да не може слънцето лятото да нагрява сградата (за зимата мисля няма смисъл да обяснявам какво е предимството)
2. Слагаш висока хоризонтална слънцезащита над прозорците (балкон, еркер, козирка, тента) и така високото лятно слънце (50-60 градуса) няма как да влиза вътре, а ниското зимно (15-40 градуса) прониква без проблем.
Ако обърнеш дневната на Запад тогава ще имаш много повече прегряване и трудно ще спираш слънцето лятото.
На север пък грам слънце няма да видиш освен в пика на лятото, а то освен топлина си има антибактериален ефект и донася приятна атмосфера вътре (друго е в студа като светне и огрее стаите  Simple Smile).

# 156
  • Мнения: 6
Здравейте, имаме готов проект и до дни очакваме да получим разрешителното за строеж. Проектът ни е за сглобяема дървена къща 100 м2. Търсим варианти за строител - от основи до изграждане на цялата конструкция. Можете ли да препоръчате фирма, от която сте доволни?
Благодаря Simple Smile

# 157
  • Мнения: 78
Здравейте, имаме готов проект и до дни очакваме да получим разрешителното за строеж. Проектът ни е за сглобяема дървена къща 100 м2. Търсим варианти за строител - от основи до изграждане на цялата конструкция. Можете ли да препоръчате фирма, от която сте доволни?
Благодаря Simple Smile
Здравей, ние строихме с тази фирма, доволни сме. http://globalstructuresltd.com/bg/

# 158
  • Мнения: 832
Pyjamka, нашата къща е точно със същото разположение - дългата страна на юг, късата на изток. Аз и преди съм пускала плана и архитектурата. Ето да я видиш:

Скрит текст:
Тук се вижда плана на първия и втория етаж, по време на строежа вдигнахме таванското помещение с 1м, за да може да се ползва по предназначение и стана прекрасно таванско. Не съжалявам никак за това решение.
Ето и актуални снимки:





alexrang, не знам за кой град те интересува. Мои познати във Варна строиха с http://comunicatorbg.com/partner.html

# 159
  • Русе, България
  • Мнения: 1 491
dion, вашата къща е много хубава, видях снимките на първите страници в темата, а сега с разположението придобих още по-добра представа. Проблемът при нас е, че тъкмо южната страна на терена е къса, а източната и западната са дълги. Общо взето, лицето на къщата ще е максимум 10 метра, а в този размер трябва да бъде предвиден и гараж - 4 м. грубо. Както и да го мисля, с централен вход от изток или запад, с кухня в северната част - не мога да си го представя.
Съгласна съм за полезните действия на слънцето Simple Smile , които EMC2 изтъкна, но пък предвиждането на тенти, козирки и подобни трайни конструкции, които да пазат от слънцето, само по себе си обезсмисля изложение в нея посока.
Предполагам, че от снимките, дето пуснах, няма как да стане много ясно, но за дневната са предвидени: 1) големи прозорци гледащи на север към задния двор; 2) голяма врата със стъкло и прилежащи прозорци, гледащи на изток към малка веранда; 3) южен прозорец в по-тясната кухненска част на дневната. Зле ли е като вариант?
Наистина ми е втърснало от моята неизползваема южна тераса в апартамента и за къщата, едно от първите неща, които съобразих, е, че не искам точно зоната за почивка да бъде с южно изложение.

# 160
  • Мнения: 459
Здравейте момичета, има ли някой доволен от някоя строителна фирма за построяване на къща около 80 кв. м. за гр. София. Благодаря ви предварително.

# 161
  • Мнения: 122
dion но пък предвиждането на тенти, козирки и подобни трайни конструкции, които да пазат от слънцето, само по себе си обезсмисля изложение в нея посока.
Защо да обезмислят - като гледам на картинките ти така или иначе имаш стреха на покрива. Ето една онагледяваща картинка от нета как една 1 метрова стреха (или тента, или козирка...) лятото пази сянка а зимата пропуска лъчите:


Разбира се ако на север имаш хуабва гледка, натам ти се отваря двора и т.н. е друга тема - южната дневна все пак не е закон. За съжаление от картинките не си личи много какъв ти е имтоа и колко е голям двора.

# 162
  • Русе, България
  • Мнения: 1 491
Картинката е хубава, благодаря. Явно в първия си пост не съм била достатъчно изчерпателна. Като писах, че теренът е тесен и дълъг, не съм уточнила, че южната страна е тясната.

Когато се посъветваме с архитект, мога да пиша пак. Все пак единствените къщи, които аз съм строила, са в играта Sims (откъдето са и моите снимки). Grinning

# 163
  • София
  • Мнения: 757
Аз да си призная нарочно нямам прозорци на север - в цялата къща. Имам големи прозорци на юг и на запад, и малко по-малки в стаите на изток,  като покривът над верандата ще ме пази от западното лятно слънце. Даже съм си намислила на верандата откъм севера дали да не й сложа някакво стъкло. Но за това има време. Та, всеки с предпочитанията си, Пижамка, - както си мислиш и чувстваш, така прави къщата си!

# 164
  • Мнения: 122
Като писах, че теренът е тесен и дълъг, не съм уточнила, че южната страна е тясната.
В такъв случей най-добре къщата да е в западния/северозападния край на парцела за да имаш източен двор и "отворена" към него дневна. Ако оставиш двора западен ще се получи това кеото сега става с терасата ти. Имай предвид и че до имтоната граница има отстояния - обикновенно 5 метра към дъно (срещу улицата) и 3 метра към страничните граници и улицата.

Общи условия

Активация на акаунт