МАШИНА ЗА ХЛЯБ - 58-ма ТЕМА

  • 62 848
  • 722
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 3 020
Моля, закупилите сегашната машина на ЛИДЛ да пишат наистина ли сега има звуков сигнал И за вадене на бъркалките?
Все си мисля, че има само за добавките, но .... може и да греша...  Rolling Eyes

# 706
  • София
  • Мнения: 2 923
Разположението на бъркалките в казанчето обикновено зависи от посоката на въртене на осите - в една посока или в срещуположни посоки. При Мулинекс осите се въртят в противоположни посоки и в ръководството е казано, че по-добрия вариант е двете бъркалки да сочат в  една посока към широките страни на казанчето или всяка да сочи към "своята" тясна страна на казанчето. Другата ми машина е Мидеа и осите се въртят в една посока. От старите теми си спомням, че Ердинч съветваше бъркалките в такъв свлучай да се гласят на 90 градуса една спрямо друга. Така едната бъркалка извършва основното замесване а другата не дава на тестото само да подскача из казанчето без да се размесва постоянно. Спазвам тези начини на поставяне и според резултатите нямам причина да мисля, че не са правилни Peace.

# 707
  • Мнения: 885
Благодаря за отговорите и се извинявам,че питам за нещо обяснено.Явно не съм стигнала до него.  bouquet
Ама и хич не съм се сетила да завъртя перките. Embarassed

# 708
  • Мнения: 6 033
Моля, закупилите сегашната машина на ЛИДЛ да пишат наистина ли сега има звуков сигнал И за вадене на бъркалките?
Все си мисля, че има само за добавките, но .... може и да греша...  Rolling Eyes

Да, има. Аз се пробвах да ги извадя само първия път. Вчера пекох два хляба на 2-ра програма и не ги извадих, после лесно се вадят с кукичката. А за ваденето на хляба- и той излиза с леко потръскване.
От всички страни хляба ми е с еднакъв цвят- кехлибарен. Доволна съм.
При втория хляб малка част се залепи за капака, а причината не знам - втасал е повече. Въпреки че разделих едно кубче лидълска мая на две, за да има и за двата хляба. Единия пекох с прясно мляко, а другия с вода. Този с вода залепна, втаса повече. Всъщност от единия край, където залепна леко беше по високата част /не беше с правилна форма/.

# 709
  • на Мелмак
  • Мнения: 11 066
Само да вметна , че с 1 кубче мая може да се направят 6-8 хляба от 500-750 гр.
Поне аз така правя  Peace

# 710
  • Мнения: 19 523
Само да вметна , че с 1 кубче мая може да се направят 6-8 хляба от 500-750 гр.
Поне аз така правя  Peace
Е по колко слагаш и как я делиш? Аз едно кубче за 2 хляба ползвам, така е по рецепта и хлябът ми става добър. Дали ще бухне ако сложа едно грахово зърно например  newsm78 Захар слагаш ли в хляба?

# 711
  • на Мелмак
  • Мнения: 11 066
Деля на 6 или 8 и слагам захар - става си перфектен  bowuu

# 712
  • Русе
  • Мнения: 359
Аз деля едно кубче мая на 4.
Слагам 600 гр. брашно, 300 мл вода, една мярка ч.л от хлебопекарната (моята е FINLUX ) сол върху брашното отгоре, а маята 1/4 разтварям в част от водата също с една мярка захар, олио изливам на око около 3-4 с. л.
И се получава много добър хляб, изпълва казанчето но не залепва за стъклото.

# 713
  • Мнения: 19 523
 newsm78 ще почна и аз така да я деля - не ми се прави хляб с прекалено много мая. Обаче аз правя предимно с пълнозърнесто или ръжено брашно. Дали няма нужда в такъв случай от повече мая?

# 714
  • София
  • Мнения: 9 942
Аз правя винаги с едно и също количество мая, независимо от брашното.

Ако дъното се замазва с тесто, а не се отделя от него - това значи ли че трябва да се сложи още брашно, уж добавях, но не се отлепи, мисля че и бъркалките не са спуснати до долу хубаво, поне 3-4мм има луфт.

Вие с какво отношение правите брашно : вода - аз съм на 1: 1.44, като след това почти винаги добавям няколко лъжици, в процеса на месене. Искам да избегна добавянето, но не ползвам само едно брашно.

# 715
  • Мнения: 938
Аз съм си ги систематизирала на едни листчета с магнит отстрани на хладилника и винаги са ми под ръка следните бележки:
На 100 грама брашно 1 грам жива мая.
Съотношение суха/жива 1:3
Например 7 грама суха мая е равна на 21 грама жива мая.И обратно 7 грама жива мая е равно на 2,33 грама суха.
За тесто с 500 грама брашно слагаме  5 гр.жива мая или 1,67 суха.
******* с 600 ******************* 6 гр.жива мая или 2 гр суха.
******* с 700 ******************* 7 гр.жива мая или 2,5 суха.
Съотношението течност и брашно се смята по следния начин:
течността в мл делена на 0,60 дава количеството брашно в грамове.Напр.300 мл вода или течност делено на 0,60 = 500 грама брашно.
И обратно ако искаме хляб с брашно 600 грама умножено *0,60=360 мл течност.
При пълнозърнестите,бялото брашно трябва да е 60% от общото количество брашно.
Напр.500 грама брашно общо(300 бяло+200 пз)
600 грама брашно(360+240)
700 грама брашно(420+280).
Толкова знам,с това работя, ако на някои му е полезно ще се радвам.

# 716
  • Мнения: 885
Това е много полезно.Благодаря ти!   bouquet

# 717
  • София
  • Мнения: 2 923
Спокойно може да се работи с пропорция 2:1 в полза на пълнозърнестото брашно и хлябът да бъде перфектен. За да бухне самунчето е необходим глутен. Той се съдържа и в пълнозърнестото пшенично брашно, така че няма опасност хлябът да стане на тухла. При вкарване на ръжено брашно в рецептата е необходимо да не се прекалява с него иначе тухличката е налице. По презумпция истински (изцяло от ръжено брашно) хляб се прави с квас а не с мая. До вчера забърквах хляб с 600 гр. брашно - 200 ръжено, 200 пълнозърнесто и 200 бяло с 1/4 кубче жива мая. Естествено, крайният резултат беше по-плътен хляб, но пак с калпаче  chef. Като разбраха, че ръженото брашно е свършило, "съквартирантите" казаха, че ще е по-добре да не подновявам запасите а да мина само на бяло и пълнозърнесто, за да не си ям сам бъдещия хляб Mr. Green.

# 718
  • Мнения: 19 523
А квас може ли отнякъде да се вземе и да се прави хляб в хлебопекарна? Харесва ми купеният ръжен хляб с квас и затова си представих, че може да има и домашен такъв вариант.

# 719
  • Мнения: X
Продава се
А квас може ли отнякъде да се вземе и да се прави хляб в хлебопекарна? Харесва ми купеният ръжен хляб с квас и затова си представих, че може да има и домашен такъв вариант.
http://www.balevbiomarket.com/bio-ekstrakt-ot-zakvaska-ot-rujeno-testo.html   или http://ezdrave.com/product/216/nahutena-maya-za-hlyab-300g.html
  Разгледай и тази тема http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=784354.255;topicrefid=20

Общи условия

Активация на акаунт