Сдруженията на панелните входове - равноправие или "скрита лимонка"?

  • 87 486
  • 1 526
  •   1
Отговори
# 1 470
  • София
  • Мнения: 5 657
Кандидатурите са огромен брой и нарастват непрекъснато, а средствата все пак не са безкрайни. Поради това е намалена отпусканата сума за финансиране почти двойно на миналогодишните стойности, а вече одобрени за обследване сгради ще отлежават и ще чакат финансиране от банката.

# 1 471
  • Мнения: 5 215
Хеликаза, махнаха ограничението за 36 апартамента. Ние кандидатстваме с 10 апартамента.
По националната програма или с евросубсидия?
По националната програма.
Всичко е описано в сайта на МРРБ. Ето линк към програмата: http://www.mrrb.government.bg/?controller=category&catid=117

Ето за теб:
С ПМС № 23/04.02.2016 г. бяха допълнени Методическите указания  към Национална програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради, приети с ПМС18/02.02.2015г, относно критериите за допустимост на сградите по програмата.
   В обхвата на програмата от 01.01.2016 г. допустими за финансиране ще бъдат и:
   - многофамилни жилищни сгради, строени по индустриален способ: ЕПЖС (едропанелно жилищно строителство); ППП (пакетно-повдигани плочи); ЕПК (едроплощен кофраж); пълзящ кофраж и разновидностите им - на три или повече етажа от минимум 6 (шест) самостоятелни обекта с жилищно предназначение до 36 самостоятелни обекта с жилищно предназначение;
   - многофамилни жилищни сгради (масивни сгради), проектирани преди 26 април 1999 г. на три или повече етажа с 6 (шест) или повече самостоятелни обекта с жилищно предназначение. Горепосочените сгради са допустими за финансиране, само в случаите, когато попадат извън обхвата на проектните предложения на общините по приоритетна ос 1 и приоритетна ос 2 на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г.
   Инвестициите за сградите следва да се приоритизират като се даде предимство за най-старите и големи панелни сгради, сгради с доказани сериозни конструктивни проблеми, застрашаващи живота на живущите в тях. Също така е необходимо да се търси компактен ефект от дейностите - например насочване към целева група сгради в определени квартали, и др.
   В допълнение, при оценката на подадените заявления през 2016 г. общините трябва да третират с приоритет многофамилните жилищни сгради, строени по индустриален способ, като предимство се дава първо на сградите над 36 самостоятелни обекта, а след това на тези под 36 самостоятелни обекта, строени по индустриален способ.
   През 2016 г. е предвидено общините да разглеждат и одобряват заявления за кандидатстване на всички допустими сгради по програмата при спазване изискването за отдаване на приоритет по гореописания ред.

Относно приоритизирането - с предимство ще са сгради с над 36 обекта, както и по-старите.

# 1 472
  • Мнения: 2 431
Здравейте,
Аз имам такъв въпрос - по програмата за саниране ако решиш да даваш под наем или да продадеш апартамента си трябва да платиш за санирането. Обаче като ходихме лятото в общината преди да купим апартамента от там ни казаха, че сумата на домакинство излиза към 5000-6000лв. Сега гледам договорите за някои блокове, и прогнозната сума за санирането общо за блока е от милион нагоре. Съответно разделена на броя апартаменти прави по 20000- 25000лв на апартамент. При нас обследването тепърва предстои, ние не сме се подписвали за съгласие и не сме част от сдружението.
Въпросът ми е - Ако решим да продаваме апартамента след година-две 25000лв ли ще трябва да платим.
Ако го продадем сега, веднага, след обследването и преди началото на ремонтните дейности пак ли трябва да платим тази сума.
Ние искахме по принцип да не правим проблем, бяхме съгласни да търпим и ремонтираме само мира да има и да си и платим честно и почтено санирането. Сега обаче като става въпрос за 25000лв, ами наистина нямаме такива средства и това е непосилно за нас...

# 1 473
  • Мнения: 1 791
https://www.24chasa.bg/Article/4576619
Забрана за продажба на жилища след тяхното саниране няма и не може да бъде наложена, опроверга слуховете регионалният министър. Тя подчерта, че 5 г. е гаранцията, която се издава върху извършените строителни дейности.

# 1 474
  • Мнения: 2 431
Това, че никой не може да ти забрани да продаваш, не го оспорвам. Мен ме интересува обаче, колко трябва да платя за санирането КАТО реша да продавам и дали ако го продам сега пак ще трябва да плащам. Защото в един момент  сметка от 25 000 лв съгласете се излиза много солена и в един момент все едно съм взела кредит от държавата, без да го искам. И при това в момента говорим за прогнозни стойности. А какво ще стане след 1 година, когато изведнъж се окаже, че фирмата изпълнител е надхвърлила бюджета.

# 1 475
  • Мнения: 54 478
А защо да плащаш за санирането?
Нали апартамента пак ще е за жилищни нужди?
Мисля, че плащат тези, които са в помещения с друг статут, различен от жилище.

# 1 476
  • Мнения: 2 431
Плащат тези, които реализират икономическа изгода от имота си - дават под наем, ползват като офис или продават. Аз така или иначе с принципа съм съгласна, не съм съгласна обаче, че като го купувахме никой не ни каза, че ще ни санират, а после от община Бургас любезната им юристка ни уверяваше, че излизат около 5000-6000лв. на апартамент.
Да, ама не. Сега с по поне 1500 000 -2000 000 на блок с по 80 апартамента средно излиза, че стартовата сума е от порядъка на 25 000лв. И това защо по никоя медия не го разяснят, няма ли хора, които искат да дават под наем или да продават.
В декларациите им пише, че се задължаваш да платиш сумата от .... /многоточие, попълва се като мине огледа/ и забележете - АКО сумата нарасне, се задължаваш да я платиш пак в 10 дневен срок от момента на установяването на разходите.
Демек - сега плащам 25 000лв, като след 1 година изпълнителят каже, че са се появили непредвидени разходи плащам още 15 000лв.
Има ли някой, който е повдигал този въпрос, има ли някой, който си мисли да продава апартамента си и съответно е питал. Въобще молбата ми е ако има някой информиран да сподели опита си.

# 1 477
  • Мнения: 314
Скрит текст:
Плащат тези, които реализират икономическа изгода от имота си - дават под наем, ползват като офис или продават. Аз така или иначе с принципа съм съгласна, не съм съгласна обаче, че като го купувахме никой не ни каза, че ще ни санират, а после от община Бургас любезната им юристка ни уверяваше, че излизат около 5000-6000лв. на апартамент.
Да, ама не. Сега с по поне 1500 000 -2000 000 на блок с по 80 апартамента средно излиза, че стартовата сума е от порядъка на 25 000лв. И това защо по никоя медия не го разяснят, няма ли хора, които искат да дават под наем или да продават.
В декларациите им пише, че се задължаваш да платиш сумата от .... /многоточие, попълва се като мине огледа/
Скрит текст:
и забележете - АКО сумата нарасне, се задължаваш да я платиш пак в 10 дневен срок от момента на установяването на разходите.
Демек - сега плащам 25 000лв, като след 1 година изпълнителят каже, че са се появили непредвидени разходи плащам още 15 000лв.
Има ли някой, който е повдигал този въпрос, има ли някой, който си мисли да продава апартамента си и съответно е питал. Въобще молбата ми е ако има някой информиран да сподели опита си.

Кога точно се попълват тези декларации? При родителите ми минаха на оглед, но имаше само за вертикалните тръби и терасите.

# 1 478
  • Мнения: 2 431
Тези декларации се попълват при наличие на интерес - тоест, ако например декларирате, че извършвате икономическа дейност /наем, офис фирма, или че продавате/. Тоест родителите ти ако нямат такива намерения, ами ще си живеят там, няма да им дадат такава декларация. Те още преди обследването са минали домоуправителите и заедно с другите бумаги са ги питали дали дават под наем, и като са казали не, отпада това задължение /може даже и да не са ги питали,нали хората се познават в блока и са наясно, че живеят там/.

Може ли да ми кажеш, като минаваха на обследване, задължиха ли ви да си смените щранговете или е по желание?А с дограмата как стои въпросът, ако искаш можеш да запазиш своята, ако е ПВЦ ли? Декларациите, които родителите са попълвали са свързани с това искаш/ не искаш смяна на дограма и ПВЦ ли?

# 1 479
  • Мнения: 314
Скрит текст:
Тези декларации се попълват при наличие на интерес - тоест, ако например декларирате, че извършвате икономическа дейност /наем, офис фирма, или че продавате/. Тоест родителите ти ако нямат такива намерения, ами ще си живеят там, няма да им дадат такава декларация. Те още преди обследването са минали домоуправителите и заедно с другите бумаги са ги питали дали дават под наем, и като са казали не, отпада това задължение /може даже и да не са ги питали,нали хората се познават в блока и са наясно, че живеят там/.
Може ли да ми кажеш, като минаваха на обследване, задължиха ли ви да си смените щранговете или е по желание?А с дограмата как стои въпросът, ако искаш можеш да запазиш своята, ако е ПВЦ ли? Декларациите, които родителите са попълвали са свързани с това искаш/ не искаш смяна на дограма и ПВЦ ли?

В декларацията трябва да отговориш с "да" или "не", после трябва всички във входа да са съгласни - за щранговете. За дограмата мисля, че се запазва, ако вече си я сложил. В декларацията ставаше въпрос за неостъклени тераси - искаш ли да ги приобщят. Ако има винкел, свалят го. Ако има саниране, но не отговаря на изискванията, ще го правят наново.
Очаквам развитие, ако има нещо ново, ще споделя.

# 1 480
  • Мнения: 2 431
Супер, много ми беше полезна информацията, благодаря! Ще се радвам да разбера развитието!

# 1 481
  • Sofia
  • Мнения: 4 577

В декларацията трябва да отговориш с "да" или "не", после трябва всички във входа да са съгласни - за щранговете. За дограмата мисля, че се запазва, ако вече си я сложил. В декларацията ставаше въпрос за неостъклени тераси - искаш ли да ги приобщят. Ако има винкел, свалят го. Ако има саниране, но не отговаря на изискванията, ще го правят наново.
Очаквам развитие, ако има нещо ново, ще споделя.

При нас една от съседките иска да си остъклява балкона, въпреки че никой друг не го е направил.
Такъв вариант дали е възможен?
То не че са много балконите, но за да има вид фасадата, ще трябва поне и този над нея да се остъкли.

# 1 482
  • Мнения: 314
Скрит текст:

В декларацията трябва да отговориш с "да" или "не", после трябва всички във входа да са съгласни - за щранговете. За дограмата мисля, че се запазва, ако вече си я сложил. В декларацията ставаше въпрос за неостъклени тераси - искаш ли да ги приобщят. Ако има винкел, свалят го. Ако има саниране, но не отговаря на изискванията, ще го правят наново.
Очаквам развитие, ако има нещо ново, ще споделя.
При нас една от съседките иска да си остъклява балкона, въпреки че никой друг не го е направил.
Такъв вариант дали е възможен?
То не че са много балконите, но за да има вид фасадата, ще трябва поне и този над нея да се остъкли.


Tari, не съм добре запозната, но предполагам, че е въпрос на избор. Някои са поискали само едната им тераса да бъде остъклена, други - всичките. Трябва да излезе някакво становище след огледа и тогава да кажат какво ще се прави. Попълваха и някакви справки (от общината) за наличие на електроуреди - изброени като количество и мощност, какъв вид отопление се използва.

# 1 483
  • София
  • Мнения: 650
Ето това с балконите ми е най-неясно в цялата програма- как ще санират незаконно преустройство, каквото е остъкляването на балкона, което е правено без констуктивно становище дали тези конзоли понасят товара от зидарията и дограмата.
Еми откъде на къде да се узаконява цялото това безумие, че и всеки да казва иска или не иска да си остъкли и как ще изглежда добре блока, като едни не осътклил, а друг остъклил.
И при положение, че тези с остъклените балкони са си променили жилищната площ, то ще им трябват нови нотариални актове и ново преразпределяне на идеалните части.
Да не говорим за термомостовете при остъклен апартамент и неостъклен- това значи на тавана на единия балкон да сложат топлоизолация заради този отгоре, който си е приобщил терасата.

# 1 484
  • Sofia
  • Мнения: 4 577
С новите работни проекти ще се узаконят - беше разяснено миналата година.
Относно площта на балконите - тя се включва в площта на апартамента и общите части се разпределят върху нея, така че няма нищо да се промени в нотариалните актове.

Пак работният проект трябва да реши прекъсването на топлинните мостове и ще стане по начина, който си описала т.е. ако има неостъклен някъде посредата, на неговия таван има ТИЗ и на тавана на този под него.

Общи условия

Активация на акаунт