Готварската книга на „Искам да кажа...“

  • 302 746
  • 1 151
  •   1
Отговори
# 960
  • Мнения: 10 874
Ябълков сладкиш Нелка на 2в1

Много лесен и вкусен ябълков сладкиш знам от една мила съфорумка, която прави невероятни украси на торти, сладки и всякакви такива неща. На нея даже съм си го кръстила.

Продукти:
125 г  масло
80- 90 г захар
3 яйца
185 г брашно
1 бакпулвер
канела и захар за наръсване
3- 4 ябълки, в зависимост от големината им.

Приготвяне:  Разбийте до пухкавост маслото и захарта. Добавете яйцата 1 по 1. Прибавете брашното и бакпулвера, изсипете  във формата за печене. Почистете ябълките, нарежете ги на резенчета и ги бучнете в тестото. Наръсете с канела и захар. Печете  на 180 C около 40 мин.

# 961
  • Мнения: 10 874
Ябълков пай на belinda

В малка тавичка /моята е около 20 на 30 см. или малко повече/ разтопявате 1 пакетче масло /125 гр./. Отгоре нареждате някакви хубави чаени бисквити, с дупка, без дупка, няма никакво значение. Отгоре нареждате 1 кг. ябълки, обелени, почистени и нарязани на ГОЛЕМИ парчета. Примерно - една средно голяма ябълка на не повече от 6-8 парчета. тъпчете ги хубаво, трябва да съберете целия килограм. Отгоре заливате със смес от 4 яйца, разбити с 1 ч.ч. захар и 1 ч.ч. брашно - изглежда малко, но така трябва да бъде. Ако ви се яде с канела, можете да я сложите или тук в сместа, или да я поръсите небрежно върху ябълките. Аз го правя без канела. Печете до леко порозовяване на умерена фурна, моята на 180 градуса, към 30 минути отнема. Поръсва се с пудра захар. Може да се яде и веднага, но ако искате перфектния сочен ябълков сладкиш, трябва да имате търпение до следващия ден. Заслужава си, повярвайте! Затова е и важно ябълките да са на едри парчета - така сместа не успява да ги покрие, те се запичат леко отгоре и пускат много сок, резълтатът на следващия ден е фантастичен. Ако настържете ябълките или ги наситните много, сместа оставя някак си отгоре върху тях и сладкишът остава сух.

# 962
  • Мнения: 10 874
Съвети при приготвяне на ябълков сладкиш от mariat

Имам точно инфо как да се направи без да потънат ябълките. Първи те се подготвят- настъргани и поръсени с малко захар. После се прави стандартен кекс. Излива се 2/3 от сместа във формата. Ябълките се изстискват, объркват с орехи и се слагат. Следва останалата смес. Слага се в затоплена фурна и се включва за няколко минути само на долен реотан, за да стегне по- бързо. След това се включва и горен.

# 963
  • Мнения: 10 874
Рецепти и идеи за греяна ракия

Ая
Аз карамелизирам малко захар, и отгоре изсипвам ракията, докато се разтопи карамелът бъркам

ЕлиТ
Една чаена лъж. захар на 100 гр. ракия. Може да сложиш директно захарта в ракията, бъркаш на котлина и като започне да се обръща, сипваш десетина грама вода, за да я угасиш.

polyv
За греяната ракия да кажа и аз. Дядо ми правеше винаги за Коледа. Слагаше дюла на парченца, сухи сливи и ябълки останали от ошава за Бъдни вечер. А и като се пие гореща внимаваш да не вдишаш от парите.
Сложих в канче на котлона захар 1 супена лъжица, да стане на карамел, и сипах ракията, може бе около 300 грама. Спече се захарта като налях ракията, ама после се стопи. Сложих ябълка, круша, слива (сухи от ошава това), а и добавих резени дюла. Завря и я оставих да поври, да излезе алкохола. И мед сложих накрая малко. Като елексир стана.

2в1
На литър ракия се слагат 7 с.л. захар. Захарта може да се карамелизира, но може и да не се прави. Като вземе да се обръща я дърпаш от котлона, после я връщаш пак и така 3 пъти. По желание малко прясно смлян черен пипер завършва картинката.

belinda
И аз тъй знам за ракията - 1 лъжичка мед/захар на 100 гр. ракия, ама й се капва и малко водичка, да е по-мека.

Последна редакция: пн, 24 дек 2018, 21:18 от Лале в дъжда

# 964
  • Мнения: 10 874
Баница с пилешко месо на alina_si

Задушавам ситно нарязан стрък праз в малко мазнина, добавям 200-300 грама ситно нарязано пилешко филе, добавям нарязани кисели краставички и маслини, 3-4 с.л. доматено пюре. Когато месото е почти готово махам от котлона и извипвам в купа. Чуквам 2-3 яйца и добавям настърган кашкавал (може моцарела, сирене, пармезан), слагам подправки, сол, черен пипер.
В намазнена тава намачквам небрежно кора за баница и сипвам от сместа и така докато свърши сместа. Разбивам едно яйце с 3 с.л кисело мляко и малко вода и заливам баницата. Става хубаво и с кашкавал отгоре.
Слагам да се пече в загрята фурна на 200 градуса.

# 965
  • Мнения: 10 874
Идеи за оползотворяване на пиле от mariat

Да кажа какво направих от 1(едно пиле)днес.

Отделих филетата и ги мариновах в сухи подправки, белтък, сусам. От тях довечера ще изпека хапки с корнфлейкс.
 
Останалото месо на порции сварих с подправки. Прецедих бульона и с една част от месото, малко гриловани гъбки, морков, топено сирене и кашкавал направих един вид манджа.

# 966
  • Мнения: 10 874
Пресен спанак с лук и кокосово мляко на Захир

Задуших пресен и стар лук и пресен спанак в масло, като омекнаха сложих кокосово мляко от Лидл ( божествено е ! ), някакъв индийски къри сос и 2 яйца.

# 967
  • Мнения: 10 874
Сладкиш "Грация" на Светкавица

Нарекох този сладкиш така, защото го намерих в едно списание от зората на демокрацията- "Грация", а независимо, че често го правех, това беше в най-грациозния ми период.

Продукти:
4бр. яйца,1ч.чаша захар,2ч.ч.брашно,2 суп. лъжици кисело мляко, 1п. бакпулвер, 3 с.л. олио, 1-2 ванилии, 1 пакет чаени бисквити, 1/2 ч.чаша орехови ядки/ може и по-малко/1/2 ч.чаша стафиди, 4 бр. ябълки 1 пак краве масло.

О брашното, кис, мляко, яйцата ,захарта, бакпулвера олиото и ванилията се замесва тесто.Половината се изсипва в намазана с олио/ масло/ и наръсена с брашно тавичка.Отгоре се наръсват ореховите ядки.Върху тях- бисквити, потопени в разтопено масло,върху тях- нарязани на тънки филийки ябълки и върху тях стафидите.Покрива се с останалото тесто. Пече се на 180 градуса

# 968
  • Мнения: 10 874
Сладкиш с маково семе и ябълки "Вкусен свят" на Светкавица

Отново по името на списанието

Този сладкиш се харесва на тези, които обичат мак като подправка. За останалите е малко странен и не се приема добре, но на мен ми харесва.

250гр. брашно, 150гр. масло, 100гр. захар,2 яйца, 1/2 лъжичка бакпулвер, 1 кг ябълки/ по-малко се използват/100гр. стафиди, малко желе от ябълки или дюли, 250гр. маково семе.
Последния път като го правих, се обърках и купих вместо 250, 150 гр. маково семе.Мисля,че се получи по-добре- по плътен остана сладкишът, иначе се рони много.

Разбиват се маслото, захарта, яйцата.Прибавя се брашното, смесено с маково семе и бакпулвер.Омесва се тесто и се оставя 15 минути.В намазана с масло и наръсена с брашно тавичка се разстила тестото.Ябълките се обелват, нарязват се на по-дебели филийки.Разпределят се върху тестото и се натискат леко да потънат.Поръсват се стафидите.Пече се на 175 градуса около 40мин.оставя се да изстине. Желето се разтопява на котлон и с четка се намазват ябълките Когато целият сладкиш изстине , се поръсва с пудра захар, но аз не го поръсвам, пак е хубав.

# 969
  • Мнения: 10 874
Идеи за пържен шаран

rire
Майка ми години наред за нейния именик в лицето на брат ми, пържеше шаран по следния начин:
Нарязва го на шайби с дебелина колкото палеца. Осолява го и парче по парче ги овалва в брашно. Пуска в сгорещено олио (мазнината да не покрива парчетата) и се пържи. Щом имаш девет степени след като загрееш олиото ще е добре да го намалиш до към 7. Аз също така правя в редките случаи, когато съм се решила да прежаля кухнята.

Hri_s
Моят мъж го чисти и реже на парчета  около един пръст дебелина, осолявам го, овалвам го в царевично брашно и го пържа в силно сгорещена мазнина (при мен е олио) - да почервенее от едната страна и да хване хрупкава  коричка, и обръщам.

Куркума
Моите 10 съвета за пържен шаран са в допълнение на дадените  по-горе:

-да се пържат шайбите от коремната част, и най-много първата, която няма "дупка". Най-вкусното пържено е около ребрата. Опашната част е по-годна за супа. Ако шаранът е като моя (към 5 кила) - "котлетът" може да се разреже на две
-да се соли без пестене, още по-добре ако е час преди пържене.
-брашното, вкоето се овалват парчетата, също може леко да се посоли
-да се пържи в слънчогледово олио
-да се пържи на газов котлон (заради финото регулиране), на тераса или двор (заради обилното пръскане и миризма)
-да се сменя мазнината всеки път, ако се налага двукратно или повече зареждане на тигана
-да има достатъчно място между парчетата в тигана, но не прекалено, че да прегаря мазнина
-да се сгорещява мазнината, докато замирише на кюспе, и чак тогава да се пускат парчетата вътре
-извадените опържени парчета да се подредят за минута на кухненска хартия за попиване на излишната мазнина. попиват се отгоре и се прехвърлят в чинията, в която се поднасят. Аз подреждам шайбите в изначалният им ред, все едно рибата е цяла, и украсявам с копър - той ми е нещо като подпис.
-гарнирането е въпрос на вкус, но е красиво, ако на масата има подчертани поне три цвята: например червен (домати, цвекло), жълт (картофи - пюре или салата), зелен (праз с орехи, краставички, айсберг с авокадо).

mariat
Тази вечер го измиваш, режеш главата, махаш опашката и перките. Останалото правиш на парчета. Ръсни им малко соев сос и суха подправка. Аз ползвам една на Меркюри за пиле но рибата става уникална с нея. Та, нека престоят шайбите овкусени до утре. Щом ще го пържиш- в олио и с царевично брашно.

# 970
  • Мнения: 10 874
Дребни сладки-балерини на Сбъдваща мечти

Рецептата е от една ФБ група, копирам дословно.
Уточнявам, че 1 кг брашно е много, на мен ми отидоха около 700 грама.

От зо години ги правя и винаги се получават.От това тесто днес излязоха 204 броя.Но не са големи.Чашката ,с която ги режа е с диаметър 6,5 см.

Ето рецептата.
250 гр. Натрошено сирене
300 гр.меко краве масло
3 яйца
1 бакпулвер
Ванилия
Брашно за меко тесто ( около килограм )
Захар и ванилия за овалване

Омесвам тестото ,разточвам тъничко,режа с чашка и овалвам в захар.Притискам ъгълчето.
Пека на 200 градуса в загрята фурна.



# 971
  • Мнения: 10 874
Супа от скариди с кокосово мляко на Titina

5 люти тайландски чушки ( за мен са много люти и я правя или с 3 средни халапиньо или с една-2 люти, дребни бг чушки ( баща ми им донесе семената и те си растяха като храст в двора- имах ги повече от 3 години, целогодишно)
4 скилиди чесън, ако го правиш със зелен, сложи повечеоколо 10 см корен от джинджър, 1 глава лук, 1 лъжица олио ( да не е сусамено, че мирише много лошо след това, аз използвам авокадово или от семена на грозде); 1 кутия кокосово мляко ( да не е подсладено, кутията е около 250 мл); 1/4 чаша кафява захар ( внимавай , че има с ванилов аромат и развалят вкуса)1/4 чаша рибен сос, ако използваш ойстър сос, слагай 1 ц.л.; 6-10 листа от лимон ( може и лимонова трева или кора от лийм), няколко супени лъжици сок от лайм ( 2-3); сол и черен пипер и естественно скариди. Аз ги правя с малките обелените ( мисля в Метро съм виждала такива в пакет)

В блендер смесвам чушката чесъна, джинджър лука и листата от лимон. Блендирам с малко в вода.
В тиган запържвам първо леко скаридите, да ги запечатам , и ги махам от огъня. В мазнината от "пърженето " слагам сместа от блендера и загрявам, като започне да ври  слагам кокосовото мляко, захарта, рибният сос и вода  и оставям да заври отново. По това време започва да се разнася ароматът. Оставям да поври около 5-10 мин ( зависи колко гъста я искаш). Слагам след това лимоновият сос, сол и пипер, добавям и скаридите. Около минута на огъня и изключвам. Украсявам с листа от лимонена трева или сибирски лук.
Ако имаш празни кокосови орехи, сервирай я там, става много ефектно

# 972
  • Мнения: 10 874
Рибена чорба на 2в1

Моята рецепта за рибена чорба, която знам от чичо си, който беше рибар.

Рибата (каквато имате под ръка, а ако имате 2-3 вида още по добре), хубаво е да е цяла, а не само филета. Завързвате я в тензух или някаква кърпа и я слагате да ври. Като уври я вадите. В бульона слагате нарязани глава лук, морков, чушка, малко целина, коренче магданоз, ако имате, домат, 3-4 картофа на кубчета, 1 люто чушле от туршия, дафинов лист, бахар, черен пипер, сол. Докато зеленчуците станат готови обезкостявате рибата и я връщате в тенджерата. Може да я застроите с яйце и кисело мляко, а може и да не го правите. По желание, 3-4 минутки преди да я свалите от котлона, може да добавите скариди и нарязани рулца от раци. Подправяте с магданоз и девисил.

# 973
  • Мнения: 10 874
Рибена чорба на Hri_s

Аз не слагам опашката, а главата и  част от рибата, моркови, картоф, лук, целина, и задължително девисил. Всъщност знам, че рибена чорба без девисил, не е същата на вкус. Само, че пресен нямах и сложих замразен.

# 974
  • Мнения: 10 874
Браунис бисквити с шоколад и ядки, препоръчани от Ренко

Продукти за 70-80 бисквити:
адаптирано от Smitten Kitchen
330гр брашно
щипка сол
1/2 чаена лъжица бакпулвер
225гр меко масло
250гр захар
50гр кафява захар
2 големи яйца
1 чаена лъжица есенция ром
90гр качествено какао

В купа смесваме брашното, солта, бакпулвера и ги разбъркваме.
Разбиваме мекото масло с двата вида захар докато се получи светъл и пухкав крем, около 4-5 минути. Добавяме яйцата, едно по едно като разбъркваме добре след всяко, прибавяме и есенцията. Изсипваме какаото и разбъркваме докато се усвои от сместа. Внимателно добавяме брашното и разбъркваме (най-удобно е с приставките на миксера за тесто) докато се усвои. Завиваме тестото в свежо фолио и прибираме в хладилник за поне час.

Загряваме фурната на 180°C.
Разделяме тестото на половина и прибираме едната част в хладилник.
Другата разточваме върху набрашнен плот (или свежо фолио, или хартия за печене) и изрязваме бисквити с желаната форма. Бисквитите трябва да бъдат сравнително дебели, т.е. по-дебели от стандартните захарни курабийки, горе долу около сантиметър, сантиметър и половина! Подреждаме ги в тава, покрита с хартия за печене, на разстояние едни от други. Печем 8-10 минути, като след 8-мата трябва да бъдете много внимателни. Ще разберете, че бисквитите са готови, когато са леко надути в средата, при допир „пружинират“, а ръбовете са изпечени добре. Внимавайте да не ги препечете, защото ще станат сухи и трошливи.

Повторете и с втората част от тестото, като използвате също и изрезките. Тестото, което не се ползва в момента, се държи в хладилник, защото ако е меко лепне и трудно ще оформите бисквитите.

Когато са готови ги извадете от фурната и докато са още топли украсете с шоколадов чипс, ядки и нарязани на дребно меки карамелени бонбони като притискате съвсем леко. Когато изстинат ги „напръскайте“ с разтопен бял шоколад, който допълнително ще закрепи ядките.

Ужасно вкусни са Yum !Който не ги е пробвал,да се поправи.Този път ми се понапукаха,но и така ще се изядат.

Захарната украса беше готова,не съм я правила аз Stuck Out Tongue Winking Eye

Общи условия

Активация на акаунт