Отговори
# 645
  • София
  • Мнения: 62 595
Не, не скапват, а просто човек приема, че И това го чака. И гледа да живее така, че да живее пълноценно, което е далеч от "живот за себе си, защото имаме един живот". Сега е много модерно да се живее за себе си, да се търси и подхранва ползата предимно за себе си, как всеки си е най-важен, но това носи много лоши последствия в дългосрочен план. Човек свиква като малките деца да казва само "аз, аз, аз, искам, искам, искам", но ако за малките деца е нормално, то за възрастните е инфантилизъм. При това много успешно подхранван от културата на консуматорството. А важното е какво си оставил след себе си. Дето се казва, какво ще си мислят децата ти, когато си отидеш от този свят.

# 646
  • тук-там
  • Мнения: 4 272
...... че да живее пълноценно, което е далеч от "живот за себе си, защото имаме един живот". ........ А важното е какво си оставил след себе си. Дето се казва, какво ще си мислят децата ти, когато си отидеш от този свят.

За теб пълноценен живот е внуците да те "споменават с добро" ? newsm78
На децата вече съм дала каквото мога, гените не се губят.  Peace
Какво ще си мислят те, когато вече ме няма ....Много хард.
И малко засягащо ме! Към дадения момент. Mr. Green
Обичаме се, смеем се заедно и си липсваме, когато не се видим за повече от  ден -два. На този етап това ми е достатъчно!
И, да живея за себе си - за това да съм щастлива, което включва и щастието на тези, които обичам.

# 647
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, за мен е важно как ще ме споменават децата и внуците ми! Суетна съм. Искам да остана с добро в родовата памет по същия начин, както и някои от предцита ми. Аз дори съм по-суетна от теб, защото не искам просто да оставя едни гени, а искам много повече - да ме помнят с добро поколенията след мен. А не просто да си мълчат или да ме помнят с лошо, примерно с това "тя живееше за себе си".
 Не смесвай своето щастие с това на другите. Ти може да се чувстваш щастлива, но твоето щастие да  влече нещастие за близките ти. Отделяне на себе си от другите - това се учи от малките деца още. Човек, който е центриран върху собственото си щастие, не се интересува от щастието на близките си.

# 648
  • София
  • Мнения: 5 884
Анди, ако не си някое селебрити, гений или нещо подобно, след макс сто години никой няма да знае нищо за теб. Twisted Evil

# 649
  • София
  • Мнения: 62 595
Що, бе, аз от разкази на моята баба зная неща за нейния баща. Това дотук правят сто години. Аз на свой ред съм разказала на моите деца. Не че е направил някакво велико дело човекът, но е живял така, че да го помнят с добро.

# 650
  • София
  • Мнения: 4 878
Andariel, хората, които се жертват за другите и се грижат за чуждото "щастие", обикновено не ги помнят и не ги ценят. Колкото си по-центриран върху себе си, толкова по-голяма е вероятността да те запомнят и оценят.

# 651
  • София
  • Мнения: 62 595
Да те оцанят, ама как да те оценят! Защото да те оценят като егоист, който е мислил само за себе си и своето щастие, едва ли е много ласкава оценка от поколенията. Накрая близките си спомнят с добро за хората, от които са усетили топлота и грижа. Е, да, има случаи, в които децата са толкова пренебрегвани от щастливите си родители, че за да не ги намразят, ги обожествяват. Но едва ли някой би си пожелал такова нещо.

# 652
  • Мнения: 14 654
След старостта идва забравата, ще те помнят само най-близките ти, с които сте преживели много. Тези, за които си само снимка в албума и няколко истории, няма да те споменават, а тези след тях няма и да те знаят, освен ако не си извършил нещо необикновено. Помнят се изключителните събития, а не добрите хора, които освен да са добри, нищо интересно не са направили.

# 653
  • София
  • Мнения: 62 595
в такъв случай да приемем, че не си заслужава упражнението с добротата и затова да я караме  на правене на интересни неща.

# 654
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
"Мафията е като банка: плаща в брой.
Който трябва да получи ще получи,
който е получил - получил,
дълговете се плащат.
Кой какъвто е роден такъв и ще умре.
Който е роден - роден,
който не е роден не е живял."  (Principi di Cosa Nostra)

Това е положението.
А иронията е, че злите ги помнят най-дълго - от Хитлер и Сталин, през Инквизицията от средновековието до... продължете си списъка назад докъдето искате.
Сега се опитайте да се сетите за някой 'добър' или 'цЕнен' и ще видите, че е доста по-трудно или пък заради доброта/ постижения е 'изгорял' прекалено млад, за да свети.

# 655
  • Мнения: 2 265
Има един баланс между алтруизма и егоизма. Съжалявам, но не живея единствено за другите, живея и за себе си. А това, че някой е запомнен с добро, не значи непременно, че е добър човек, както и обратното. Има хора, които говорят лошо за роднините си, но често проблема не е бил във вторите.

# 656
  • София
  • Мнения: 62 595
Близките, особено децата, в един момент опознават най-добре човека. Трети лица могат да кажат всичко, но децата сърбат попарата. Нали знаеш приказката "с чужди драг, вкъщи - враг".

# 657
  • Мнения: 11
Остаряването е естествен и неизбежен процес, с всичките му съпътстващи изменения на външния вид.

Зависи колко философски се погледне на въпроса има ли терминът остаряване ВЪОБЩЕ някакво практическо значение, при положение че животът е на милиарди години или безкрайно повече !?
Дали "ще излеем чаша или кофа в океана", има ли значение, живейте си живота съобразно вашите виждания и не мислете за КРАЯ му.
 

# 658
  • Мнения: 14 654
в такъв случай да приемем, че не си заслужава упражнението с добротата и затова да я караме  на правене на интересни неща.
Е, не всички сме толкова суетни, че да правим нещата в името на вечна памет  Wink Освен това никой не може да се направи на по-интересен, отколкото е, а опитите за това правят хората на смешилища.

# 659
  • София
  • Мнения: 4 878
Близките, особено децата, в един момент опознават най-добре човека. Трети лица могат да кажат всичко, но децата сърбат попарата. Нали знаеш приказката "с чужди драг, вкъщи - враг".

Точно обратното е. Най-близките роднини изобщо не ме познават и смятам, че това се отнася за всички. В особено голяма степен това се отнася за родители и деца.

Общи условия

Активация на акаунт