Грешките, които допуснах при отглеждане на децата си

  • 102 056
  • 505
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 843
Преди една година също обмислях варианта баба или ясла. Но много случки от предишни виждания между свекърва ми и детето наклони кантара към ясла. Да не говорим, че не се беше грижила и за него преди това за повече от 1-2 часа, колкото да свърша нещо неотложно. И не съжалявам, че избрах яслата пред свободната ни баба. В началото, естествено, плачеше при раздялата с мен, но с времето свикна и започна да разказа за децата и за персонала. И да ги търси. Имаше и боледувания, но не бяха кой знае колко. Научи много нови неща и е щастлив с децата от групата.
Гледането на малко дете е изморително и трудно занимание, особено ако не познаваш навиците му.

# 466
  • Англия
  • Мнения: 1 006
Никога не бих предпочела бабата пред яслата, макар подходът на майка ми да се препокрива на 99% с моя. Просто би ми било неудобно да поискам подобна "услуга", гледането на дете в ясленска възраст е огромно физическо и психическо натоварване. Бих искала времето, прекарано с внучето, да е преди всичко приятно, да го научи на нещо ново, да играят заедно, а не да се натоварва с физическото му отглеждане ( тоест смяна на памперси, готвене за детето, хранене, приспиване и т.н). Ако обичате майките си и имате друг вариант, не ги натоварвайте с това задължение. А относно болестите-винаги ще се сблъскат с тях като тръгнат на градина, не разбирам защо всички са пощуряли по това.

# 467
  • Северозапада
  • Мнения: 5 472
Не всички баби приемат гледането на внуче, независимо от възрастта на детето, като усилие. Свекърва ми е пенсионирана детска учителка, за която професията е призвание, а гледането на деца - удоволстние. На 60+ години гледа деца почасово и я търсят постоянно. Когато е гледала малката (за седмица - две) не съм я оставяла да готви, чисти, пере, нъхреки че настояваше да върши и разни неща вкъщи.

# 468
  • Англия
  • Мнения: 1 006
Удоволствие, удоволствие, но са си 8-9 часа тежък труд. Седмица-две е едно, година-две( докато не тръгне на градина детето) е друго. Няма да влизам в спор, който разбрал-разбрал. За мен самата гледане на дете е изморително, какво остава за жени над 60-те, дори и да предлагат и да казват, че е удоволствие.

# 469
  • Варна
  • Мнения: 4 925
Каточега споделяме едно мнение.
Ясла или баба? Ясла. Бабите каквито и да са гледат децата по различен начин от майките дори и да се стремят да се доближат максимално. Повечето пъти от стремежа да са перфектни за детето правят грешки, които са вредни за него, което е видно и от примерите ви. Детето докато е в етапа бебе с мама, а после в детско заведение с деца където му е средата.
С баба е както и с всички други роднини. Нека се виждат, играят и прекарват пълноценно и щастливо време за всички. Ако ми трябва бавачка търся бавачка, а не баба. Двете думи за мен не са равностойни и едното ни следва от другото. Трябва наистина да нямам никакъв друг избор, за да го оставя баба му да го гледа.

# 470
  • Варна
  • Мнения: 1 948
Аз след моя опит, с моята майка, мога да кажа, ако смяташ от сега, че не се справя търси друг вариант. Аз реших да рискувам с майка ми и това доведе, първо до обтягане на относшенията ни- тя си мисли, че прави най-доброто за детето , дори когато му дава биклуци да яде. Второ промяна в навиците, поведението и държанието на малкия - стана по глезен и започна да се тръшка и да прави буйни опити за налагане на неговата воля, защото видя, че има и други възможности за "бързо" опознаване на света, защото баба му позволява.  И третото ( което за е моя най-голям ужас) майка ми започна да си мисли, че след като гледа малкия има разширени права върху детето и започна да изисква участие при вземането на решение относно детето, а това влудява ММ, не е нужно да казвам, че той започна да се дразни и да се кара с мен, заради създалата се ситуация.
Сега като се обърна, предпочитам да бях дала детето на ясла и да избегнем драмата. Сигурна съм, че  щеше да е трудно да свикне малкия в частната ясла, сигурно щеше да боледува, но щеше да си има режим, да се е научил на много нови неща, да се е социализирал с други дечица, да гради имунитет, да не се притеснявам дали му дават кроки или не, а аз да не се карам с майка ми и с ММ.
Надявам се да успееш да вземеш най-правилното решение за вас и да нямате подобни ситуации.

+1. Все едно моята история разказваш, но със свекървата, на която аз никога не съм гледала като на някакво страшилище, а като на близък човек. При мен две мнения по въпроса няма - детето ще ходи на ясла. Ако не успее да се интегрира или пък много боледува, тогава ще му мисля. Лятото сме при баба му и дядо му на морето и за 12 дни го оставих сам при тях. Всички навици, които му бях създала, се разбиха на пух и прах. Не се яде на стола, а се търчи след момчето из целия двор. До този момент младежът минаваше за ящен, хапваше почти всичко с много малко изключения. Само за 12 дни мое отсъствие половината неща спря да яде. Що ли? Иска на баба бисквитка, тя му дава или сам се обслужва от раницата, защото знае къде ги държи. По всяко време се хрупат бисквити. Върхът на сладоледа беше, че почна да иска да го държат в колата, а не да си е на столчето. На детето му било топло на неговата седалка, запарвала го и затова детето ще е в скута на баба. Та имахме много сериозен разговор. Беше ми казано, че детето е лишавано от бисквити и затова налита на тях. Супер гадно ми стана, честно. Като аргумент ми беше изтъкнато, че децата менят вкусовете си и е нормално да спрат да ядат някои неща. На 100% подкрепям, но от ящно дете да стане много капризен и то само за 12 дена....Ценя помощта й, защото нямам майка, която да ми помогне. Но от друга страна не ми се иска да се срива от раз онова, което много месеци съм градила.

# 471
  • Мнения: 1 174
Съгласна съм, много е трудно да създадеш навик у детето, колко пъти сме били на границата на търпението, аз лично от рев съм проронвала сълза две. Накрая идва някой и от раз разбива всичко на пух и прах. И после оставаме да поправяме стореното. Налитало на бисквитите, защото го лишаваш от тях, ми то и предполагам от черен хайвер и омари го лишаваш, но на тях няма да налети. Мразя такива изкривени аргументи. Истината е, че повечето баби и дядовци оставят децата  да правят/ядат,  каквото искат и когато поискат, защото са им мили и им харесва да ги виждат щастливи, защото им е по-лесно, няма писъци и тропане с крак от страна на малчовците, защото са баба и дядо и те са готини... За мой истински ужас повечето вярват, ама искрено, че това е верния и правилен подход към детето.
Истина е, че има и баби и дядовци, които са много адекватни и възприемат възгледите на родителите за това как трябва да е организиран деня на детето във всеки аспект, но са малцинство. Повечето не искат да си признаят, че методите са им устарели и не ефективни.

# 472
  • Мнения: 1 414
За себе си предпочитам баба. Малката я гледа баба й м/у първата и втората година. Сама прояви желание, тя жената тогава нямаше с какво да се занимава. Нямам забележка, справи се отлично детето беше в пъти повече от другите когато тръгна на ясла на 2г. Ако имам второ дете, пак бих искала тя да го гледа, въпреки че може би няма да е възможно  Tired

# 473
  • Мнения: 7 325
На дъщеря ми приятелката и сестра и са отглеждани почти изцяло от баба и дядо. Хората са между 70 и 80 годишни. Бабата е супер. Държи ги с две ръце и не толерира глупости, дядото обаче беше изпуснал нещта от всякакъв контрол. Та си е до човек.

# 474
  • Мнения: 1 441
На мен ми е най - интересен опита, на майки с вече пораснали деца. .....

Ето ти опит с пораснало дете, на 6 г.
Никога не сме отстъпвали от Не-то! Нито аз, нито мъжът ми. Кажем ли за нещо не, значи е не и това е! Това обаче не означава, че синковецът млъква - може да мрънка и навива с часове (дори и дни) за това, за което си е наумил и никакви аргументи или Не-та! не променят този факт.  Crazy Може да те изкара извън нерви, още повече, защото е голямо дете и всичко разбира и осъзнава, че нищо няма да се промени, но това не му пречи след 5 минутната ти тирада да каже "Ама аз искам пък!". Идва ти да го хвърлиш през терасата  Mr. Green
Така че имайте предвид, че и "твърдите" и уж "проверени правила за работа", също не вършат винаги работа.  Laughing

# 475
  • Мнения: X
Скрит текст:
На мен ми е най - интересен опита, на майки с вече пораснали деца. .....

Ето ти опит с пораснало дете, на 6 г.
Никога не сме отстъпвали от Не-то! Нито аз, нито мъжът ми. Кажем ли за нещо не, значи е не и това е! Това обаче не означава, че синковецът млъква - може да мрънка и навива с часове (дори и дни) за това, за което си е наумил и никакви аргументи или Не-та! не променят този факт.  Crazy Може да те изкара извън нерви, още повече, защото е голямо дете и всичко разбира и осъзнава, че нищо няма да се промени, но това не му пречи след 5 минутната ти тирада да каже "Ама аз искам пък!". Идва ти да го хвърлиш през терасата  Mr. Green
Така че имайте предвид, че и "твърдите" и уж "проверени правила за работа", също не вършат винаги работа.  Laughing
Просто като кажеш веднъж "Не!", не обсъждаш  и не коментираш темата повече.
Ако детето започне, отговаряш "Казах Не, повече не се обсъжда!".
След втори опит просто се правиш, че не го чуваш.

5-минутна тирада има само първия път на обяснения защо нещо е "Не!".Впоследствие приключвам "дебата" за секунда.    Laughing

# 476
  • Мнения: 1 441
Абе, и аз не вярвах как може няколко дни като се присети да мрънка за едно и също нещо, ама, ей го - може....  Mr. Green Не можеш винаги да не му обръщаш внимание - зависи как ще те хване - ако си по-изнервен такова мрънкане може да те довърши....
Просто приеми, че има и изключения, които потвържадват правилото  Laughing

# 477
  • Варна
  • Мнения: 4 925
За себе си предпочитам баба. Малката я гледа баба й м/у първата и втората година. Сама прояви желание, тя жената тогава нямаше с какво да се занимава. Нямам забележка, справи се отлично детето беше в пъти повече от другите когато тръгна на ясла на 2г. Ако имам второ дете, пак бих искала тя да го гледа, въпреки че може би няма да е възможно  Tired
Това не го разбрах...

# 478
  • Варна
  • Мнения: 1 948
За себе си предпочитам баба. Малката я гледа баба й м/у първата и втората година. Сама прояви желание, тя жената тогава нямаше с какво да се занимава. Нямам забележка, справи се отлично детето беше в пъти повече от другите когато тръгна на ясла на 2г. Ако имам второ дете, пак бих искала тя да го гледа, въпреки че може би няма да е възможно  Tired
Това не го разбрах...

Моето тълкувание е, че детето се е справяло в пъти по-добре от другите. Вероятно е било без памперс, можело е да се храни добре самО, говорело е много повече от другите, пиело е от чашка примерно.

# 479
  • Варна
  • Мнения: 4 925
Това явно се е дължало на баба му доколкто разбирам, за което браво на жената, че се е грижила пълноценно за детето, но това е нещо, на което майката или друг също може да научи детето. Въпрос на желание и старание, възприятие на детето и още много неща. Относно говоренето за мен не може да се влияе толкова много, но за другите неща-да. Всеки има и различни разбирания кога какво трябва да прави детето и кога на какво да го учи. Сравнение между децата не правя на 100%, защото всички са различни и в различен момент успяват да направят нещо и на едни им коства малко, а на други много, но старание и работа никога не са излишни.

Извинявай, но поста ти ми прозвуча като "моето дете е най". Разбира се, че за теб е, но и за всяка майка нейното е.

Общи условия

Активация на акаунт