Православни пости - 6 тема

  • 68 592
  • 694
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: 1 110

Да, да, чакам да изстине и заливам Simple Smile.

# 586
  • София
  • Мнения: 7 937

Да, да, чакам да изстине и заливам Simple Smile.

Демек да не тръгваме веднага за тиквеника, а да почакаме.  Laughing

# 587
  • Мнения: 6 056
Laughing Докато пиша и чета тук и загорих тиквеника Mr. Green.
  Hug  ,а аз тиквата Sad

# 588
  • Мнения: 2 545
 Grinning

Моята супичка е почти готова Peace.
Чакам малко да поизстине, за да я пасирам. Ще й добавя и малко кокосово мляко.
Ще бъде като мехлем за болното ми гърло.

# 589
  • Мнения: 1 110
Дядо хаджия, дай на следващия, че този ама хич не става  Mr. Green.
Цял отряд загори тенджери тук се сбрахме Laughing.

Довечера - крем супа от картофи с гъби.

# 590
  • Sofia
  • Мнения: 4 593
Вчера правих борш, много вкусно се получи (за тези, които обичат зеле, обаче!):
Лук и малко чесън се задушават в зехтин; добавят се нарязани на кубчета морков, картофи и червено цвекло; като поомекнат - зеле на ивички, дафинов лист и сол.
Прекрасен цвят и вкус!

# 591
  • София
  • Мнения: 1 635
Вчера и аз пекох тиква, но като печени картофи със сол и черен пипер.
Направих пастет от леща, но ми се получи гъст и сух.
И едно зеленчуково къри с картоф, морков, лук, грах и гъби.
Още не съм свиршила супата от тиква, че доста направих, а не ям всеки ден от нея.
Тази седмица в плана е и каша от лапад и спагетите с риба тон по идеята на Натака.
Лека седмица от мен.

# 592
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
mmm_, повече олио е трябвало да му сложиш. Аз правя и с боб, и с леща, и с тиква съм правила, подобно на хумус - с чесън и магданоз, но всичките гълтат доста олио докато ги докарам до прилична консистенция.
Днес съм на супа от коприва и постен зелен фасул. За утре смятам и аз крем супа от тиква да готвя.

# 593
  • Мнения: 5 138
Мързелива постна сърма в гювеча си направих
и една напълно импровизирана манджора
имах малко грах и леща смесих ги настъргах и два картофа
излях едно шише готов сос от морков,домат и магданоз /милата ми майчица ги прави лятото ,за да имаме заготовка за зимата да ни улесни в готвенето/
лук и олио , варих докато стана почти готово и добавих орзо че ми се подмяташе из шкафа , имах късмет ,че е само вода ,сол и твърда пшеница без яйца
тааа стана страхотна яхнийка с люти чушлета
като ми свършат тези ястия е ред на зелника с прясно зеле
дядо хаджия ,няма начин да няма изпитана и страхотна рецепта Simple Smile може да даде едно жокерче в тази насока

# 594
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 781
 Laughing И аз снощи загорих едно амаранто в канчето Joy Сега ще видя вие защо сте загорили тенджерите. Аз, защото правя сто еща наведнъж. По принцип си навивам кухненският таймер (часовник), ама снощи си рекох, ще вляза в хола за малко, няма начин да забравя. Добре че имам остър нюх Wink
Вечра една яхния с лук и просо. Обожавам просо. Има невероятен вкус.

# 595
  • София
  • Мнения: 1 635
Savina_33
Рецептата, която изпробвах в зехтин се задушават лук, чесън и подправки, после се добавя сварената леща и се пасира. Та се чудех дали да не добавя още зехтин, а евентуално и тахан.
А ако реша пак да правя, няма да е по тази рецепта.

# 596
  • Мнения: 162
Започвам строг пост няколко дни,за да взема причастие.
Искам да попитам дали в този период могат да се консумират ядки - напр. орехи ,фъстъци - печени или сурови?
Също бихте ли споделили какъв пълнозърнест хляб купувате в тези дни?
Аз по принцип консумирам предимно Вита, но сега чета съдържанието - има някакъв емулгатор лактат - това прави ли го неподходящ?

# 597
  • Мнения: 3 550
Здравейте! Пиша, само за да известя, че и аз съм с вас, както обикновено. Нещо не ми се влиза и чете по форуми. Затова се включвам в темата чак днес. Леки и душеспасителни пости на всички ви!
Дотук готвих грах, зелен фасул, зеле на фурна и леща.

# 598
  • Мнения: 2 545
Започвам строг пост няколко дни,за да взема причастие.
Искам да попитам дали в този период могат да се консумират ядки - напр. орехи ,фъстъци - печени или сурови?
Също бихте ли споделили какъв пълнозърнест хляб купувате в тези дни?
Аз по принцип консумирам предимно Вита, но сега чета съдържанието - има някакъв емулгатор лактат - това прави ли го неподходящ?

Melani_M, ядките са разрешени през строг пост.

Относно хляба - хляб "Вита" отдавна не купувам, също и "Витал". Спрях, след един внимателен прочит на съдържанието им Simple Smile . Понастоящем купувам хляб "Бонус" (шест зърна или класик), но от началото на постите опаковката му стои неразпечатана в хладилника. Не защото се съмнявам в съдържанието на хляба, а защото предпочитам да хапвам нещо по-вкусно и опечено от мен. А и през постите избягвам да добавям хляб към ястията.
 
Ето ти едно предложение за "хляб". Аз го наричам крекер, но всъщност е мекичко. Остава леко влажно отвътре, освен ако не се пече на тънко и много продължително време.
Приготвя се много бързо и става гарантирано вкусно.
Подходящо е и за строг пост (ако не сложиш вътре олио).

Ето и моят изпробван вариант:
Чаша овесени ядки, чаша доматен сок (1-2 лъжици пюре), пълнозърнесто брашно (пшенично, лимец, типово, елдено или каквото ти се намира), бакпулвер, нарязани маслини на шайби, тиквени семки, слънчогледови семки, сусам, ленено семе, сол, риган или друга любима подправки. Без мазнина!

Овесените ядки се накисват малко във вода (30 минути), ядките, които ще ползваш - също (от предната вечер). След това всички продукти се смесват, добавя се достатъчно брашно, за да се оформи средно гъста маса. После разстилаш в тава или разсипваш във формички.
Отгоре задължително слагам поръска за хляб - така става по-красиво.
Пече се на 160 гр. около 40-45 минути.
Идеално е за междинна закуска.

Днешното меню:
Закуска - смути (нар, круша, мандарина, джинджифил)
Обяд - тиквена крем-супа (последна порция - стана много вкусна и скоро ще повторя Simple Smile )
Вечеря - броколи със сос от авокадо и домашно тофу
Плодове и крекери като междинно хранене.

# 599
  • Мнения: 114
Тази година събрах всички класически български рецепти, подходящи за Коледните пости на едно място в блога, дано публикацията ви е потребна, на мен ми дава идеи Simple Smile

Всички рецепти за коледните пости

Общи условия

Активация на акаунт