Частни училища - информативна тема 7

  • 66 660
  • 738
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 1 007
Много си ни е добро образованието. Само малко повече строгост при оценяването и при мерките за въдворяване на дисциплина. Това ако се оправи, нещата ще дръпнат значително напред.

# 691
  • Мнения: 96
за съжаление май в първи клас ще трябва да премествам детето, от сега проучвам какви са вариантите, май не са много с немски- Веда , ЕК, Шилер , увекинд и Евростар....повече клоня към Евростар и Веда, имате ли други предложения, или май въпросът ми не е за тази тема, за което се извинявам, ако е така...,

# 692
  • Мнения: 96
Само да вметна коментар.
Детето ми кандидатства в ДШ за подговителна група през 2014 година.
Работя в немско говоряща фирма . С доста добра позиция. Както аз така и фирмата.
Срешнах се на четири учи с част от хората които отговарят за училището. Естествено минах и през въпроса какво да направя за да влезе детето ми.
Е отговориха ми, че зависи от теста които трябва да премине.
На изпита видях, че кандидаства детето на познат. Той също ми сподели, че се е пробвал с връзки.
Та дори и детето ми да не учи в ДШ мога да споделя , че там 2ри начин няма.

Да така е! В това отношение са бетон....няма начин да го вкараш с "връзки", но като построят новата сграда, понеже ще има такава, ще има достатъчно места за всички кандидатстващи , ако до тогава не са сринали доверието в училището! Всички зависи от новото ръководство!

# 693
  • Мнения: 6 323
повече клоня към Евростар и Веда, имате ли други предложения, или май въпросът ми не е за тази тема, за което се извинявам, ако е така...,
Въпросът ти е точно за тази тема, тъй като тя се нарича "частни училища", само че никой няма да ти отговори, тъй като болшинството пишещи се интересуват от англоезичните и математическите училища и то две-три непрекъснато спрягани.

# 694
  • на път
  • Мнения: 2 804
за съжаление май в първи клас ще трябва да премествам детето, от сега проучвам какви са вариантите, май не са много с немски- Веда , ЕК, Шилер , увекинд и Евростар....повече клоня към Евростар и Веда, имате ли други предложения, или май въпросът ми не е за тази тема, за което се извинявам, ако е така...,

Децата на Веда се реализират много добре и след 4-ти и след 7-ми клас.

......
Срешнах се на четири учи с част от хората които отговарят за училището. Естествено минах и през въпроса какво да направя за да влезе детето ми.
Е отговориха ми, че зависи от теста които трябва да премине.
На изпита видях, че кандидаства детето на познат. Той също ми сподели, че се е пробвал с връзки.
Та дори и детето ми да не учи в ДШ мога да споделя , че там 2ри начин няма.

Да така е! В това отношение са бетон....няма начин да го вкараш с "връзки", но като построят новата сграда, понеже ще има такава, ще има достатъчно места за всички кандидатстващи , ако до тогава не са сринали доверието в училището! Всички зависи от новото ръководство!
[/quote]

На изпитите наистина не се получава, но наесен, извън приемната кампания често има "парашутисти" без изпит (със събеседване) в първи и втори клас. Най-вече деца на служители на посолството, което е съвсем нормално или на служители на държавни германски институции имащи представителства у нас. Има и няколко деца на висши БГ чиновници в тази група.
В по-горните класове приемът е лесен, защото се освобождават доста места. Има немски госпожи от у-щето, които дават частни уроци за да се наваксва немският на тези деца.

# 695
  • Мнения: 1 970
Уф, горките германци, живи да ги ожалиш. А пък ние защото сме най-умните, най-инициативните и амбициозните и с най-добрата образователна система, затова сме и най-преуспялата държава в Европа, а пък нещастните германци как ли се мъчат в тяхната кочина Германия. Срещу нас да тичат, не могат ни стигна.
За умни не са умни, но имат две неща, които ги изтрелват на светлинни години и те нямат нищо общо с това колко им е добра образователната система - много са изпълнителни и имат качествени управници. Ей това ни липсва на нас. На нас това, което ни пречи е балканския манталитет, иначе образованието ни си е добро, ама пустата селяния потъпква всичко. Макар че и в БГ хора с добро образование успяват да изкласят над плявата.  
На нас не ни пречи само балканския манталитет. Там пречат самите немци, които са крайни по отношение на аусландерите. Не един и два са случаите на мобинг, който е трудно доказуем. Отделно имам и доста познати, които са ОК там, не се поддават, но като цяло немците не обичат "пришълци"! Пак ще дам пример от същия форум, в който има всякаква информация от и за живеещите извън пределите на БГ:
http://zaedno.de/forums/viewtopic.php?f=25&t=20282
*Извинете ме за офтопика, но след образованието идва ред и на търсенето на работа...

Anonimen, поздравления за добре подбраните цитати.

Едно е да ти каже нещо един човек, друго да го прочетеш на 22 страници по тема, щом е създадена, значи има проблем и той е достатъчно значим.
Нааистина, мецане, тук ирониите са безпочвени. Да, действително си прав за бягането и стигането, но манталитетът е страшно нещо и именно той се пренася и привнася във възпитанието на българчетата на една меко казана крехка възраст. Което ги приучава, на принципа на моркова и тоягата какво може и какво не може, учи ги на един набор от нравствени ценности и навици, които биха били добре дошли, ако те продължат живота си в обществото, чиито норми попиват. Останали тук, в БГ обаче, те биха били осакатени и чувстващи се в безтегловност, точно така, както се чувстват българите, заобиколени от немци там, при това на далеч по-адаптивна и зряла възраст.
Това имах предвид, казвайки, че БШ е супер, но за немците, за българчетата, които имат планове свързани с България в прогимназията е по-скоро пречка. Един перфектен, но гол чужд език и пригодност за живот с немци. А ако не живеят там, какво правят?
Същото, дори в още по-голяма сила важи за френското училище, според мен. Франсетата са бетер немците в някои отношения, билив ми, познавам ги повече от добре.
Всяка жаба да си знае гьола, бих казал. Естествен е стремежът да търсим доброто и най-доброто за нецата си, но понякога се залита и вместо да се изпишат вежди могат да се извадят очи...

# 696
  • София
  • Мнения: 533
.

Последна редакция: ср, 24 юни 2015, 15:16 от adelina_bg

# 697
  • София
  • Мнения: 533
.

Последна редакция: ср, 24 юни 2015, 15:16 от adelina_bg

# 698
  • Мнения: 8 325
adelina_bg ами щом детето се е справило добре на изпита , за какво са останалите коментари?

Това дали някой е спонсор и дали ще продължи да бъде - лично според мен са договорки между двете фирми и не касаят нито една от нас двете.

Поради факта, че помня когато твоето дете беше в Германи. Преди да се преместите в държавна градина. Имам спомен и относно твоето мнение, че Германи е много хубава , защото после децата влизат в ДШ. Та да не стана гроздето е кисело....

# 699
  • Мнения: 6 323
Ади, не се заяждам, просто наистина с резерва приемам някои неща. Ето например:
"сб, 28 юни 2014, 20:20
Нещо друго ми мина през ума ей така - защо в България се смята за нещо велико да учиш в чужбина и задължително да останеш там (в общия случай по добре да мизерстваме навън отколкото тук), защо това е самоцел на толкова много студенти, и тези които решат да се върнат автоматично се отъждествяват като лузери. Само искам да спомена че в нашата компания имаме повече от 20 човека завършили Харвард, МИТ, Стнафорд, Браун и т.н - все от топ 20 на горната класация."

Е как да ти повярвам на това болднатото?

" Образование / Училища / Re: Частни училища - информативна тема 3    : пт, 27 юни 2014, 23:49
Не знам вие в кой университет сте били но в моя уж елитен университет германците бяха супер зле по математика. 5 години давах уроци по математика на деца от едно от най-елитните берлински гимназии и за мен не е нормално дете в 6 клас да не може да разкрива скоби с минус или да не може да сметне 2/6 + 4/18 . Дотук ще спра с прехвалената ви немска система. "

"Мецане и аз съм завършила математическа гимназия, макар и не със златен медал, до 7кл съм била в държавно училище - в немската гимназия в Русе, каквото съм научила по немски от там го знам. 9-11кл се готвех активно по сертификатите на Кеймбридж и за TOEFL, но като стана ясно че баща ми няма да може да си позволи финансирането ми в САЩ се преориентирах и с една година ходене на уроци си опресних немския, кандидатствах и ме приеха в Германия. В момента говоря немски без акцент, дори германци са ми споделяли, че имам Берлински акцент, говоря свободно и берлинския диалект"

Откога пък има езикови гимназии преди 7 клас, не знам де, и до 7 клас да научиш така езика, че после за една година уроци да " На мен много германци са ми казвали че нямам акцент, пък съм учила в просто държавно училище(когато човек има желание, намира и начини). Аз винаги съм наблягала повече на математиката отколкото на езика и в живота ми в последствие математиката се оказа много по-полезна от езика(в смисъл, че доброто владеене на езика е бонус но перфектното владеене не ти дава някакъв по-голям бенефит)"



Скъпа местя си детето от Германи не защото съм недоволна, напротив - със сълзи на очи си записах детето в държавна градина, но само поради финансови причини (тъй като имаме второ детенце, което трябва да тръгне догодина в яслата и 1400лв вече ни идват в повечко за градина, смятаме тези пари да ги дадем за качествено училищно образование).
Е, а понеже в Германия животът е ужасен и разбира се, е много по-зле отколкото в България, тук квалифициран програмист като теб с два езика не може да си позволи две такси за градина, защото разбира се сме най-кадърните и отворените и сме си подредили и уредили държавата страхотно.

Сигурно много по-добре от мен знаеш, че ако беше програмист в Германия, нямаше изобщо да имаш проблем да си позволиш не 2, а 10 такси за градина. Там стандартът е малко по-друг, сигурно защото горките са неграмотни и в шести клас не могат да разкриват скоби и говорят родния си език с граматически грешки.

Всъщност, те горките наистина били много зле, средната заплата на програмист в Германия била 1500 евро, ами думи нямам, и после защо приемам нещата с резерва - последно още един бисер от Аделина и приключвам:
"под хубава работа имам предвид добре платена в престижна компания. В Германия остана за съжаление само САП с развойна дейност, останалите големи фирми - Сименс, Бош, IBM, ХП оставиха само административни офиси там, за гиганти като Майкрософт, VMware, Google, Amazon да не говорим, те изобщо не са стъпвали в Германия освен с маркетинг отдели (аз работя в една от тях, което е мечтата на всеки студент завършил информатика). Това имам предвид. Fraunhoffer Institut преди няколко години закриха цели отдели, не знам къде са се преместили.  Иначе е факт че колкото по на юг се отива работа има повече (не само в ИТ а изобщо), но е в по-малки фирми. За Берлин знам със сигурност че средната заплата на програмист е около 1500 евро (същата че и доста по-голяма може да се получава и в БГ). "

Последна редакция: ср, 24 юни 2015, 11:04 от Татко Мецан

# 700
  • Sofia
  • Мнения: 291
adelina_bg много ще се радвам да чуя мнението ти за образователната система в Азбуки. Аз съм ходила на среща там и съм с много добри впечатления и програмата съм виждала и ми изглежда добре и интересна (но няма с какво да я сравня), и още едно мнение ще мие  доста от полза Simple Smile

# 701
  • Мнения: 6 323
http://bgrabotodatel.com/company/3170

Скрит текст:

Анонимен
кандидат за работа

03.04.2015
1 2 3 4 5

-3 точки
виж подробна оценка

Аз съм много разочарована от кандидатстването за работа там. Всичко върви много мудно, никой нищо не ти казва и организацията е много зле...
След телефонното ми интервю минаха няколко седмици докато ме поканят в офиса си, там след 3-часово интервю никой не ми каза какво следва по процес. След като сама си попитах, с половин уста ми "обещаха" да ми се обадят "до 10-тина дена", независимо от решението си. Естествено нищо такова не се случи. След месец и нещо ми звъннаха (след като аз им напомних, разбира се) да ми кажат, че са ме харесали за позиция, която скоро ще се отвори и след месец-два ще говорим пак.... Минаха доста повече и нищо, дори HR-ката не ми отговори на последният мейл.
36Съгласен съм 8Не съм съгласен
Сподели

Анонимен
бивш служител

21.03.2015
1 2 3 4 5

0 точки
виж подробна оценка

За juniors и за кодери, е идеално. Заплатите са добри, атмосферата е идеална за такива каквито в училище наричахме зубъри и задръстеняци, т.е. силно потискаща. Развитие забравете, ако не сте готови да чакате мноооого години, лошото е, че и колегите ви отдавна това чакат. Всеки те гледа в ръцете, кога си ходил до тоалетна, кога си ходил до кафето, кога си ходил да пушиш. Ходих до КАТ един ден, трябваше да си подновя книжката, колегите ти те накисват при първа възможност за всяко нещо и то на висок глас пред всички. Лицемерието и слугинажа, играта "прецакай другарчето" са ежедневие. Абсолютно задължително е да правите 1-2 часа overtime всеки ден, и ако не го правите, колегите и мениджмънта го приемат като нелоялност. Сърдене, цупене, подмятания, все едно човек е попаднал в детска градина..
28Съгласен съм 28Не съм съгласен
Сподели

Анонимен
бивш служител

20.03.2015
1 2 3 4 5

-20 точки
виж подробна оценка

За juniors и за кодери, е идеално. Заплатите са добри, атмосферата е идеална за такива каквито в училище наричахме зубъри и задръстеняци, т.е. силно потискаща. Развитие забравете, ако не сте готови да чакате мноооого години, лошото е, че и колегите ви отдавна това чакат. Всеки те гледа в ръцете, кога си ходил до тоалетна, кога си ходил до кафето, кога си ходил да пушиш. Ходих до КАТ един ден, трябваше да си подновя книжката, колегите ти те накисват при първа възможност за всяко нещо и то на висок глас пред всички. Лицемерието и слугинажа, играта "прецакай другарчето" са ежедневие. Абсолютно задължително е да правите 1-2 часа overtime всеки ден, и ако не го правите, колегите и мениджмънта го приемат като нелоялност. Сърдене, цупене, подмятания, все едно човек е попаднал в детска градина..
19Съгласен съм 18Не съм съгласен
Сподели

edin programist
кандидат за работа

10.02.2015
1 2 3 4 5

-7 точки
виж подробна оценка

Имам доста бегли впечатления от ВмУаре, които са по скоро негативни. Кандидатствах за работа преди 1-2 години и ме интересува дали нещо се е променило или е все така. Направи ми неприятно впечатление че не се цени професионализма а личните контакти, подмазвачеството и слагачеството. Ако имаш човек от фирмата ще те назначат а тия интервюта ги пускат колкото да се убие номера и даже им е странно как така някой се явява без да се познава и да е баджанак на някой от шефовете. Това една от двете фирми които до сега за 15 години не са ми отговорили изобщо след интервюто. Трябваше да пиша до централата за да благоволи HR-ката накрая да ми се обади че съм отхвърлен. Явно си мисли че понеже е атрактивна и няма нужда да си мръдне пръста да свърши нещо.Правят си гаври с хората които ксндидатстват.Двама от интетвюиращите не се явиха изобщо! Очаквах да са по сериозни.

# 702
  • Мнения: 1 007
преместила съм си децата, защото съм преценила че градина за 8К на година не ми носи по-голям бенефит от държавна градина за 60лв на месец,

Това е истината. Само че и за ЧУ важи същото.

# 703
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239

Кафе с мед за мен гроздето никога не е било кисело - ДШ никога не ми е било самоцел,
Ъ...? Нещо се обърка, Hope for two ти беше писала нещо за грозде, не аз.
Аз даже подкрепям всичко, което си изписала по темата дотук.

# 704
  • София
  • Мнения: 16 216
преместила съм си децата, защото съм преценила че градина за 8К на година не ми носи по-голям бенефит от държавна градина за 60лв на месец,

Това е истината. Само че и за ЧУ важи същото.
Не съвсем: мързелът на учителките в една държавна детска градина води до постоянни сополи, докато мързелът на учителките от първи клас нагоре води до частни уроци (в този смисъл този мързел е съвсем съзнателен и целенасочен), като сумата за частни уроци на месец идва 400-600 лева. Е, ЧУ е някъде около тази сума, и не плащаш за частни уроци. Отделно, че при добро желание от страна на родителите, вероятността мързелив учител да бъде уволнен от ЧУ (ако е имал връзките да попадне там)  е доста по-голяма (това го пиша от личен опит).

Общи условия

Активация на акаунт