Явлението "Бг-продавачка"

  • 95 736
  • 1 465
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
По принцип съм толератна към професията (работила съм я и знам какво е да седиш 8-10 часа затворен в магазин), но вече ми писна да се чувствам като досадна натрапница.
По стечение на обстоятелствата тази пролет ми се налага доста обикаляне по магазини (бебешки, "абитуриентски") и съм направо  изумена от масовото дремене на "седянка" пред магазините.То не са столчета, масички, възглавнички.....а ако има заведение в близост, то едната маса е нон-стоп окупирана и запазена от/за продавачките наоколо.
Освен досадата, с която се надигат, виждайки клиент запътил се към магазина им, вече се случва и хич да не се мръднат, ако клиента не излезе на вратата и не започне да се озърта в търсене на продачката-това в магазин за дрехи.
Обикновено не влизам в магазин, видя ли продавачката да дреме пред вратата, но то вече не останаха май магазини, в които да влезеш и да видиш някой вътре да работи.
Интересно ми е, има ли някъде другаде по света (а и в други градове в Бг-пиша за Пловдив) подобен "феномен"?

# 1
  • Мнения: 8 952
Не ми пречи да са на седянка, стига да са любезни. От продавачки, на които видимо "досаждам" не купувам нищо!  Naughty Особено пък, ако се каня да им изсипя един куп пари за нещо - визирам примера с абитуринтските приготовления.

Крайно време е явлението "бг-продавачка" да проумее, че с отегчени въздишки клиенти не се печелят. Живеем  във времена на пренасищане - и магазини има, и стока. Ще си купя от другаде.

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Аз имам точно обратния проблем - прекалено досадни продавачки, строени на пост вътре в магазина и в момента, в който вляза се нахвърлят като хиени отгоре ми с въпроси с какво да ми помогнат, какво си търся и т.н. Предпочитам да е на седянка някъде и да разгледам спокойно отколкото да ми диша във врата на всяка крачка.
Накратко, предпочитам дискретното присъствие на продавачката, да не нахалства, да не се прави на много любезна, просто да е там ако все пак имам нужда от нея и я повикам.

# 3
  • Мнения: 550
За съжаление за това явление главният виновник е шефа.  Simple Smile Ако се изисква от продавачката да си стои на мястото без да обикаля съседните магазини или да пие кафе на заведението в близост нещата ще са доста по- добре.

# 4
  • Мнения: 6 365
В Турция продавачите (повечето мъже) дори си застилат пейките с килими, правят си диванче, пушат, похапват цели чинии храна. Но и не пропускат като влезеш в магазина да почнат да те омайват.

# 5
  • Мнения: 21 477
 Има такова нещо Laughing Обикновено пушат отвън и аз като тръгна да влизам, те уплашено си хвърлят фаса и влизат в магазина. С което ме карат да се чувствам някак виновна, че не могат да си допушат цигарата...

# 6
  • Мнения: 25 641
По-добре да дремят отвън, отколкото да зяпат сериали по телевизията вътре. Защото и този феномен го има в нашия град - особено по малките, квартални магазинчета, където продавачката е и собственичка. С такава досада гледат всеки, който влезе в магазина им, че няма накъде повече. Наетият персонал поне се опитва да бъде любезен, докато собствениците - изобщо не се чувстват длъжни. Даже може и боя да си изядеш, ако решиш да оспориш качеството на някоя стока.
Но най-неприятно за мен е да вляза в магазин и да сваря продавачката да се храни, сгушена зад щанда. Хем ми става жал, че няма обедна почивка, хем неудобно, че прекъсвам обяда ѝ и си излизам.

# 7
  • Мнения: 827
Напоследък се замислих, че понятието българите са намръщени идва заради хората зад щандовете, рафтовете, бюрата, телефоните. Много по-вероятно е човек тук да бъде обслужен (не само по магазините) от намръщени, сърдити и недоволни хора, или пък другата крайност - лицемерно усмихнати и вървящи след теб като досадни мухи. Липсва правилната култура на обслужване. Разбира се, клиентите са различни по вид, хората по принцип са различни, но не би трябвало отвращението да обслужиш някой да се превръща в правило.
И аз често се сблъсквам с грубо отношение и съм се чудила и ядосвала на какви попадам, вече го обяснявам с ниво на култура и гледам да не задълбавам в простотията.

# 8
  • Мнения: 2 600
Абе, продавач си е умение, но се използва май за работа за хора, които не са намерили друга работа.  Онзи ден купувахме нещо - влизаме в еди магазин, продавачката - младо момиче - стои в центъра /то един дъъълъг коридор/ и отговаря на въпросите троснато. Питах ме това, онова и казахме, че ще мислим. На другия край на улицата подобен магазин, но яво на един и същи собственик- цените същите, стоките същите - жената, без да досажда - питаме нещо - скача и показва, вади, разгъва, коментира. Сигурно е ужасно уморително на всеки клиент да му показваш, но пък си харесахме и купихме.

Друг спомен имам от преди години в малко градче - влизам в алуминиев магазин с българка продавачка - много вяла история. По стечение на обсътоятелствата отивам и на пазара, а там турци, български говорят, само за да ти продадат нещо, обаче какъв български "ооо, това е много хубаво, чудесно, разкошно", а пък следващото "ааа, още повече ти отива този цвят от предния".

Просто мисля, че да продаваш е талант. И на най-готината работа да си, ако не ти е присърце, няма да я вършиш добре.

Но продавач да пуши отпред е иди - дойди. Ами "продавач" на екскурзии в офис на туристическа агенция да си пуши, докато го разпитваш за оферти  Rolling Eyes   бррр

# 9
  • Мнения: 1 071
Аз пък влизам да се похваля, че напоследък все на прекрасни продавачи се натъквам.
Рядко ходя по магазините, но тр. да купуваме костюми и др. официални дрехи на съпруга ми.
Влязохме точно в 2 магазина в центъра на София, като обслужването и в двата беше на ниво, но с различен стил. Но и двата магазина бяха изключително и само за мъжки официални дрехи. Очевидно собствениците на магазините много добре си бяха обучили персонала.
В единия продавачката беше много стилна дама, достатъчно компетентна и търпелива да сваля и дава дрехи за пробване, като през цялото време консултираше ненатрапчиво.
Във втория магазин бяха заложили на млада мацка с леко фриволен вид(подозирам, че не е случайно), но момичето също надмина очакванията ни, разказвайки за стилове, изисквания и прочие. Евала и на двете.
В крайна сметка всички останахме доволни - ние напазарувахме за по-малко от час, а предполагам продавачките са получили добър процент от реализирания оборот.

# 10
  • София
  • Мнения: 12 374
Ако пуши пред мен в офиса, директно бих му казала да загаси цигарата. Навън не ми пречи.

Бг продавачите са явление. Има и читави, но повечето се лашкат като махалото на Фуко - от крайна апатия до отблъскваща любезност. Мнозинството си вадят и някакви нелепи изводи за финансовото и житейското състояние на клиентите си само и единствено на базата облекло/обувки/чанта.

# 11
  • Мнения: 2 692
Любим ми е погледа, когато продавачката тъкмо си е запалила цигарата пред вратата и аз вляза в магазина. Нещо средно между двете  Rolling Eyes smile3516 Не го правя нарочно, но имам чувството, че трябва да й се извиня, че съм влязла.
Работила съм на щанд. Без обедна почивка. Много пъти са ме хващали клиенти, когато хапвам нещо набързо за обяд. По най-бързия начин спирам, преглъщам, изправям се, поздравявам и се извинявам. Ставаше ми много сконфузно и неудобно. Но, нямах друг избор. Храната я разбирам. Не може да стоиш 10 часа без храна, за да не те хване някой. Но, сърдития поглед - не.

# 12
  • Мнения: 2 600
Ако пуши пред мен в офиса, директно бих му казала да загаси цигарата. Навън не ми пречи.

Бг продавачите са явление. Има и читави, но повечето се лашкат като махалото на Фуко - от крайна апатия до отблъскваща любезност. Мнозинството си вадят и някакви нелепи изводи за финансовото и житейското състояние на клиентите си само и единствено на базата облекло/обувки/чанта.

О, да, сега се сещам, че имаше цяла тема за преценката на платежоспособността на клиента според външния му вид и, респективно, дали си струва да се хабим на обръщаме внимание на клиент, когото сме преценили за неплатежоспособен  Laughing

# 13
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
В Турция продавачите (повечето мъже) дори си застилат пейките с килими, правят си диванче, пушат, похапват цели чинии храна. Но и не пропускат като влезеш в магазина да почнат да те омайват.
да и така правят да мислиш че си купил с отстъпка  Grinning на мен ми харесва така  Flutter Дори и да не купиш нищо е приятно някак си  Peace


В Бг обаче не е баш така  Wink

# 14
  • София
  • Мнения: 273
Напълно съм съгласна със sinergon2 ,но смятам че за това са виновни и собствениците,които в стремежа си да плащат по-малко наемат персонал "от кол и въже".
И аз скоро имах подобен случай.В известен сайт си харесахме рокличка,но нямаше нашия размер.Обадих се в магазина им и там любезно ме поканиха да ги посетим,тъй като имали ново зареждане.Когато отидохме ни посрещна доста унила продавачка,попитах да ни ориентира къде да търсим размера си и след като изчака да обиколим два пъти магазина беше така добра да ни съобщи,че общо взето от търсения размер почти всичко е изчерпано. #Cussing out
Влязохме в съседно магазинче без особени претенции,там любезна продавачка ме изслуша и извади 3-4 модела красиви рокли/БЪЛГАРСКО ПРОИЗВОДСТВО/.Избрахме и доволни си тръгнахме Laughing

Общи условия

Активация на акаунт