СЕДМИ КЛАС -тема 68

  • 76 296
  • 1 473
  •   1
Отговори
# 60
  • Варна
  • Мнения: 2 768

Почти всеки у нас има диплома, но колко са хората, които използват дипломата си за висше по предназначение? От моето поколение са много малко. Повечето работят нещо различно. Положението сред по-младите е дори по-трагично. Диплома сега се изкарва много лесно и е едва ли не задължителна, ама не за придобиване на някакви професионални умения, а по-скорро за "престиж".
Като завършила професионална гимназия (бившите техникуми) ти казвам, че изобщо не работя това за което съм учила в средното. Съпругът ми също е завършил такава и при него е така.
Аз не мога да си намеря работа като счетоводител например, без ВИНС или УНСС, нищо че съм завършила ИТ. Преди 20г. никой не искаше висше за счетоводителите, само средно. Висше се искаше само за главните счетоводители.

# 61
  • Мнения: 67


През последните 10 години професионалното образование се скапа тотално.
Това чувам отвсякъде и и аз.
Синът ми се ориентира с наша помощ към профилирана гимназия. дано да е за добро и не съжаляваме. То така и така без висше вече не става, поне един - два езика  да научи както трябва.

Занимавала съм се години наред с външна търговия. Навсякъде/из целия свят/ се кореспондира на английски. Всякакви други езици е добре да се учат, ако децата ще следват или работят в страната, говореща конкретния език или пък ще стават преводачи или учители по съответния език у нас.  Издръжката, обаче, на един студент в чужбина не е никак малка и не е по финансовите възможности на всеки.

# 62
  • Варна
  • Мнения: 2 036
Я да попитам тези които са се насочили към 1 ЕГ Варна. Видяхте ли,че при записване трябва да се избрерат профилиращи предмети за 12 клас? Има 4 възможности. Раничко ми се струва отсега да знае моят младеж какво ще иска в 12 клас. Какво избрахте?

# 63
  • София
  • Мнения: 3 824

Почти всеки у нас има диплома, но колко са хората, които използват дипломата си за висше по предназначение? От моето поколение са много малко. Повечето работят нещо различно. Положението сред по-младите е дори по-трагично. Диплома сега се изкарва много лесно и е едва ли не задължителна, ама не за придобиване на някакви професионални умения, а по-скорро за "престиж".
Като завършила професионална гимназия (бившите техникуми) ти казвам, че изобщо не работя това за което съм учила в средното. Съпругът ми също е завършил такава и при него е така.
Аз не мога да си намеря работа като счетоводител например, без ВИНС или УНСС, нищо че съм завършила ИТ. Преди 20г. никой не искаше висше за счетоводителите, само средно. Висше се искаше само за главните счетоводители.

Ако разбирам правилно съкращенията, излиза, че дипломата ти трябва за да практикуваш това, на което са те научили в техникума Simple Smile

# 64
  • Мнения: 173
Записвам се и аз в новата тема. Щастлива седмица за всички деца и родители!

# 65
  • Варна
  • Мнения: 6 877
Да, избрала е математика за профилиращ предмет.

  bouquet и късмет в четвъртък!

# 66
  • София
  • Мнения: 6 095
Защо сравнявате техникумите преди и сега? Ганис ви каза, че има огромна промяна и тя се дължи на нивото на учениците в тях. Има ли значение какви са предметите, заложени в програмата, щом масата учи като за 3 по милост?

# 67
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Благодаря за пожеланията към рисувачите ни. Стиснете по един палец във вторник и събота. Притеснено ми е, защото това е рисуване  - или ти е ден и музата е с теб, или тц. На мен всичките й рисунки ми изглеждат чудни, а то все си имало по някой кусур. Утре има последен ПИ.
Дали наистина няма да пуснат по-рано класирането? Ще ми се.

# 68
  • София
  • Мнения: 3 824
Стискаме Simple Smile Успех!

Спунк, не ми се вярва в паралелките с минимален бал над 30 положението да е толкова зле.

# 69
  • Мнения: 67
Защо сравнявате техникумите преди и сега? Ганис ви каза, че има огромна промяна и тя се дължи на нивото на учениците в тях. Има ли значение какви са предметите, заложени в програмата, щом масата учи като за 3 по милост?

И езиковите гимназии не могат да се сравняват - преди и сега. Сега времето е друго, поколението е друго, ценностите са различни. Завършила съм езикова гимназия с дипома 6.00. Сега е съвсем различно нивото на обучение, имам комшийче, което завърши същата гимназия преди година. По разказите й съдя, че обучението не е това, което беше. От езикови гимназии, без висше образование, най-много да се реализират в някой чуждестранен кол-център, където заплатите не са малки, но натоварването и изискванията са нечовешки.

# 70
  • Мнения: 1 269
Успех на малките художници.
Моето дете най-накрая се претесни  Simple Smile

# 71
  • София
  • Мнения: 6 095
Елл, освен НТБГ и НФСГ има още 4-5 паралелки с такъв бал.

Eva_5, различни са от нас и слава богу, че е така. Ставаше въпрос за това, че ПГ все по-рядко са цел на децата със знания и амбиции. Когато аз бях гимназистка, в ЕГ се влизаше с изпити по БЕЛ и математика, но цедка имаше и на входа на доста от образцовите техникуми и техните възпитаници се реализираха не по-малко успешно.

Стискам палци на всички, на които предстоят още изпити.  Hug

# 72
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 374

За нашето първо желание миналата година се е влизало с бал от 34 до 25, а за стопер бях предвидила училище с бал 20 .... но и двете са с добри учители по специалните предмети, от които може да получи много, ако иска.

Какво значи това стопер, и в Регалията бяха споменали тази дума, но тогава не й обърнах внимание.

Стопер - училище, в което ще влезе със сигурност, дори при най-лошите стечения на обстоятелствата и настроенията на кандидат-гимназистите.

Стискаме Simple Smile Успех!

Спунк, не ми се вярва в паралелките с минимален бал над 30 положението да е толкова зле.

Аз се надявам на същото и за една конкретна паралелка с очакван по-нисък минимален бал.  Simple Smile

# 73
  • София
  • Мнения: 6 095
jd, вие нали в НПМГ се целите?

# 74
  • Мнения: 67
Елл, освен НТБГ и НФСГ има още 4-5 паралелки с такъв бал.

Eva_5, различни са от нас и слава богу, че е така. Ставаше въпрос за това, че ПГ все по-рядко са цел на децата със знания и амбиции. Когато аз бях гимназистка, в ЕГ се влизаше с изпити по БЕЛ и математика, но цедка имаше и на входа на доста от образцовите техникуми и техните възпитаници се реализираха не по-малко успешно.

Стискам палци на всички, на които предстоят още изпити.  Hug

Има и деца, които кандидатстват там с цел и амбиции. Оправдано е да не си дават толкова зор, понеже е трудно да се изучават тези специалности в тази възраст, пък основната част се е юрнала към ЕГ. Аз с това си обяснявам по-ниския бал в професионалните. Всеки иска да вземе по-висока диплома от по-лесни позиции - все пак език се изучава по-лесно от професия. Изключение правят математическите гимназии - там не е лесно. И аз да съм и да го знам това и аз не бих си дала толкова зор, при положение, че съм изчислила, че и по-нисък бал ще ми стигне. Повечето деца, сега, са в пъти по-прагматични от нас, преди.

Общи условия

Активация на акаунт