"Кое име ви харесва повече?" - защо хората питат тук как да си кръстят децата?

  • 40 606
  • 1 049
  •   1
Отговори
# 1 035
  • Мнения: 3 096
Ти забеляза ли някой в темата да налага мнението си на майките и с действията си да не се съобразява с тях? Или просто напира ли, напира желанието да изразиш възмутена мисла?

Мнението ми за когото и да било е лично мое, няма да го пипате. Модерна, проста, парвеню - в мислите ми е, не съм я обидила гласно. Naughty

# 1 036
  • Мнения: X
Добре де, ако детето се казва Цветана, трябва ли майката да се съгласи да му казват Цура, а не Цвети, да не би случайно някой да я набеди в "модерност"?
Майка ми наричаше най-близката си приятелка /с име Цветанка/ - Цуренайка.  Grinning  Не съм я питала майката на Цветанка какво е мислила по въпроса.
Затова пък майка ми имаше много омразно за нея име, но за нейно щастие никой не я наричаше така - винаги е била Дани, Данче.

# 1 037
  • Мнения: 15 052
Това каква е майката няма нищо общо с това как иска да се казва детето ѝ. Дала му е име, решила е как да е галеното име, ако някой се интересува и не е нужно да се прави "дисекция" на съзнанието ѝ.
На моето уж просто име, съм чувала поне 10 вариации за галено, като в общи линии приятелите ми от различните години, ме наричат различно. Нямам против това. Няма да имам против и приятелите на сина ми да го наричат, както намерят за добре, ако на него това му харесва, ако не му харесва, нека се разбере сам с хората как иска да го наричат.

# 1 038
  • Мнения: 3 096
О, не, не на съзнанието й. На "лайфстайла" й. И наистина не е нужно, но е така забавно!
Интересни са ми жените, които са много различни от мен.

Ако някой се разпознава в писанията ми, не нося отговорност.  Peace

# 1 039
  • Мнения: 2 674
Сега се замислих, май имам изключения от правилото. На една Катаржина, която упорито се представя за Кейт си и казвам оригиналното име. Аз май съм единствената, която може да произнесе "р" и " Ж" едно до друго. Laughing не съм се замисляла, може да я дразни това. Катаржинаааа!


Друга Катаржина иска да и казвам Каша. И така и казвам-Каша! Laughing

# 1 040
  • Мнения: X
Аз на един колега малтиец така и не се научих да му произнасям името. Освен това ме дразнеше, защото е дребен, сух, със щръкнали уши и много зъл, затова му казвах Шушумига. Той мислеше, че е нещо мило. Другите много харесаха как му отива името и те започнаха така да го наричат. Хем им обясних горе-долу какво означава.  Mr. Green

# 1 041
  • София
  • Мнения: 6 146
Шушумига  Joy
Името на моето дете го умаляват по 3-4 различни от нашия начин близки и познати. Никого не съм поправяла, не ме и дразни. Странно ми е как, ако на някой Михаил (да разнообразим Александровците) му кажа Мишо, майката ще ме поправи "Не така, той е Майки", примерно...

# 1 042
  • Мнения: 3 181
За това, най-добре е да им казвате целите имена, не е нужно галено обръщение.
На децата си им казвам целите имена, и ми е много странно като ме питат особено за малката как и казваме галено. Обяснявам, че името много си ни харесва, и за това си го казваме цялото.

# 1 043
  • Мнения: 8 915
Аз пък питам как се обръщат към детето, особено ако е от имената с повече претенции. Не че винаги запомням, но поне първия път да направя добро впечатление. Всъщност около мен няма по-особени случаи. Май. newsm78

# 1 044
  • Мнения: 4 569
Тези, които кръщават детето си на бащата, на кого кръщават следващите?

Интересно ми е и дали носещите пожелателни имена отфоварят на смисъла на името? Сещам се за две мургави Снежана.

# 1 045
  • Мнения: X
Интересно ми е и дали носещите пожелателни имена отфоварят на смисъла на името? Сещам се за две мургави Снежана.
Всички Снежани и Светли, които познавам са много мургави. Познавам и една Снежинка, която освен много мургава е и с огромни размери. Като деца ѝ викахме Лавинка (какви гадини сме били!).

# 1 046
  • Мнения: 5 259
При мен пък е точно обратното. Всички Снежани, Снежинки и Светли са наистина много бели, светли и руси. До една.

# 1 047
  • София
  • Мнения: 418
Интересно ми е и дали носещите пожелателни имена отфоварят на смисъла на името? Сещам се за две мургави Снежана.
Всички Снежани и Светли, които познавам са много мургави. Познавам и една Снежинка, която освен много мургава е и с огромни размери. Като деца ѝ викахме Лавинка (какви гадини сме били!).

Спомням си част от едно стихотворение, което сме учили навремето:
"Нарекла го е Грозданка,
да му е грозно името."  - за да е хубава девойката Simple Smile
Тъй и със Снежанките явно, народните поверия в декствие  Grinning

# 1 048
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Ми не винаги.

# 1 049
  • Мнения: X
Разбира се, че не винаги. Моето име означава "мила", а аз съм миличка като гърмяща змия.  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт