Фикс идея при дете на 4 години

  • 3 325
  • 42
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 414
Jesus..., за някои неща те разбирам, но други твои съвети ме изумяват.

Какво лошо има 3-4 годишно дете да има предпочитание за дрехи и да си ги избира само. Чак пък наказание, че не искало роклята с панделите ми с пеперудите......... Или че днес изапало 3 чифта дрехи, вместо 2 или 1. Особено пък лятото, когато дрехите съхнат бързо  newsm78 Или пък аз съм решила да си правя дъщерята принцеска, а на нея не й харесва така. И за това ли трябва да се налагам?

# 31
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
На мен това, което описва авторката в първия си пост, не ми се вижда да е проблем.
Децата имат фикс идеи, зацилкят на дадена тема. Това с преобличането се среща при почти всички деца, избирането на дрехи също.
Моето дете от доста време си избира само дрехите. Има и дрехи, които въобще не харесва. С обувките е същата работа, чорапи и гащи тоже. Забелязала съм, че като е на градина повече избира какво да облече и обуе, а като не е се съгласява с моя избор. Хубавото е, че има вкус.  hahaha hahaha hahaha При него мина периода с преобличането, сега го прави рядко, явно се присеща нещо и се преоблича. Имаше период на обуване и събуване на обувки, сега се научи, че обувките за навън не са за вкъщи.
Скоро една позната ми се беше оплакала, че дъщеря й се преоблича нон-стоп. Казах й да почака месец-два. Оказах се права, на детето му омръзна и спря с постоянното преобличане.
Вече за излизане по гащи навън или леко облечен зимата, майката трябва да се намеси. Peace

Я, Хеси се е вихрила. Пак ли е предложила точилката като решение? Отивам да я зачета. Flutter

# 32
  • Мнения: 6 563
Ceca, и аз понякога се забавлявм с постовете на Хеси (да си призная  Embarassed ), но всъщност постовете ѝ са доста аргументирани и логични, и макар че аз не споделям нейната логика, няма как да не ѝ го отчета.
но често си представям дома ѝ като казарма - а си гъкнал, а си направил 100 лицеви опори и си останал без вечеря.

# 33
  • Мнения: 629
Не трябва да я оставяш да ти се качва на главата! Важно е да има собствено мнение, но трябва да поставиш граници. Като стане по-голяма не ми се мисли!

# 34
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Ceca, и аз понякога се забавлявм с постовете на Хеси (да си призная  Embarassed ), но всъщност постовете ѝ са доста аргументирани и логични, и макар че аз не споделям нейната логика, няма как да не ѝ го отчета.
но често си представям дома ѝ като казарма - а си гъкнал, а си направил 100 лицеви опори и си останал без вечеря.
Да четеш Хеси е все едно да четеш цитати от книгата на доктор Спок. Mr. Green Разликата е, че Хеси прибавя и шамари в картинката.
Признавам й обаче, че успява да ядоса поне 3-ма със своите постове.

Авторката да насочи силите си за обяснение кога какъв тип дрехи се слагат. Нека детето се преоблича у дома колкото си иска. За навън нека си избира дрехите, но те да са подходящи за сезона.

# 35
  • Мнения: 8 894
Всъщност аз съм съгласна с думите на Хеси, че оставяйки 3-4 годишно дете да избира самичко между много варианти, реално го натоварваш. Нека да си избира, но избора да е сведен до 2, макс 3 варианта. Достатъчни са детето да почувства, че неговото мнение има значение и реално да има избор.

# 36
  • Мнения: 818
Jesus..., за някои неща те разбирам, но други твои съвети ме изумяват.

Какво лошо има 3-4 годишно дете да има предпочитание за дрехи и да си ги избира само. Чак пък наказание, че не искало роклята с панделите ми с пеперудите......... Или че днес изапало 3 чифта дрехи, вместо 2 или 1. Особено пък лятото, когато дрехите съхнат бързо  newsm78 Или пък аз съм решила да си правя дъщерята принцеска, а на нея не й харесва така. И за това ли трябва да се налагам?
Не. Трябва да се наложиш за това да не сменя по 20-30 рокли за един ден, всеки ден, защото това е ненормално поведение на болен с психиката човек.

Нека детето се преоблича у дома колкото си иска.
Да, нека също отваря и затваря вратата по 15 пъти преди да излезе от стаята (обсесивно-компулсивно разстройство), мие ръцете си по 30 пъти на ден (същото), включва и изключва лампата по 15 пъти преди да влезе/излезе от някъде, изкачва стълбите винаги започвайки с точно определен крак, и губи часове в изпълнението на тези ритуали, защото никой не им обръща сериозно внимание, не ги спира, не води детето на психолог.
Според мен това дете още не е за психолог, защото засега е само преобличането, и ако се пресече строго сега, вероятно ще отмине и ще се забрави. Ако не се пресече, ще продължи и ще се влоши. Тези неща не се подобряват с възрастта, това са симптоми. Няма нормално 4-годишно, което ще прекара повече време преобличайки се отколкото играейки.

Ако детето още е само на етап мега-разглезено (което според мен е истината в случая, още не е развило обсесивно-компулсивното, но натам е тръгнало с тия ритуали), то трябва веднага, моментално да се пресече това поведение. Даваш му два варианта на дрехи и като се разтръшка, че иска трети, го наказваш и му оставяш един вариант на дрехи, които ти си избрала. Не иска да излиза с тези дрехи? Тогава няма да излиза. Не иска да отиде на градина с тези дрехи? По пижама в колата, закарваш го на градина, даваш дрехите на госпожата и си тръгваш. Колкото и да реве, в един момент госпожата ще изкара децата навън, а необлеченото лигавниче ще стои вътре с лелката и ще го е яд, че не е навън с децата, и ще се сети да спре да се инати и да се облече и да се държи като нормален човек.
Това, че е дете, не означава, че 100% от времето трябва да е неадекватно и всички наоколо да са ок с това.

# 37
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Ку-ку. Whistling

# 38
  • Мнения: 4 414
М да, и госпожата ще е супер хепи всеки ден да се занимава с твоето дете да се опита да му махне пижамата и да му сложи дрехи. Или пък лелята ще стои с него в стаята, докато другите играят на вън. Чак не ми се вярва да се случи някъде.

Те сегашните пижами са такива хубави, че госпожата съм сигурна, че може и да не разбере че детето не е с дрехи и ще си откара цял ден така, както мама го е завела. /дъщеря ми има ношница на мини маус, която ползваме за рокля, само защото доста късно разбрах какво й е истинското предназначение/

Ако детето е разглезено и никой не може да го "окроти" може и да прави нарочно, особено като вижда, че по този начин ядосва мама. Просто авторката може да даде още малко разяснения по темата.

# 39
  • Мнения: 629
Децата обичат да манипулират и да правят всичко наопаки. Важното е да не им позволяваме и да знаят кой е шефа вкъщи. Не може от малко да ви се качва на главата, а какво ще стане след 2,3,5 години?!
Важно е детето да има мнение, но когато му се каже, че нещо е неправилно - трябва да възприема.

# 40
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Децата минават през период на циклене за различни неща. Обличането и събличането е такъв период. Ако родителя не се втелясва за това, то този период минава и заминава бързичко. Обяснявам си тези детешки цикления с усвояване на дадено умение.
Моето си обуваше и събуваше гащите докато не се научи как точно се прави това, същото беше и с обувките. Мина и през периода на събличане и обличане. Сега е на период любими дрехи, с тях спи, с тях яде, с тях излиза, за тях реве, че са за пране.
Въобще не съм се карала или съм обръщала специално внимание на това. Само помагах, ако се налага с обличането, че имаше и един период, в който детето ми се осукваше в дрехите и мрънкаше за помощ.
Въпросът с любимите дрехи съм го решила така - в гардероба на детето има достатъчно дрехи, 80% от тях са купувани така, че да му харесат, ако сутрин отхвърли 3 предложения за дрехи, аз избирам и толкова. Имаше период на рев, че не става на неговото, ама вече си знае. Пак има избор, но с мярка.

Авторката на темата не е зле да даде още малко информация.

# 41
  • Варна
  • Мнения: 2 264
Моята дъщеря също е суетна и от малка избира какво да облича.Обаче аз правех така - предлагах няколко дрешки подходящи за сезона и тя сама избира коя да си сложи.Т.е. има право на избор и сама решава, но в границите на разумното.При нас зимните дрехи стоят прибрани и пакетирани във високи шкафове, летните в момента са долу в нейния шкаф.Сега вече е по-голяма и добре преценява кое с какво си отива и кога може да се носи.
Лично аз чак такова преобличане по 100 пъти на ден не бих позволила.Да - нека си избере тоалет за вкъщи, за навън, няма проблем.Ама да ми премята цял ден дрехи не давам.
Моята също не е от най-кротките, доста е инатлива и упорита, но не си позволявам за всяко нещо да ми се налага тя.От малка ѝ показах, че не получава нищо с тръшкане и рев, като повечето деца и тя се е тръшкала.Просто я оставях, ако сме у дома да се натръшка и като се поуспокои говорех с нея, обяснявах до посиняване, че е добро дете и не ѝ отива да прави така и т.н.. и резултата постепенно беше на лице.
Не съм пречупвала характера ѝ, за почти всичко предоставям избор, ако не мога да предоставя такъв ѝ обяснявам защо.
Не знам дали съм на прав път, но при моето дете това дава най-добри резултати.

Съветът ми към авторката е да говориш с детето и да измислите двете заедно някакви правила за преобличане.Напр. сутрин нека избере тоалет, но да знае, че си остава с него.А утре сутрин пак ще си избере.Така няма да ѝ отнемаш избора, но и тя ще разбере, че не може по цял ден да се преоблича.Все пак за едно 4г. момиченце има още цял куп страхотни занимания, особено пък сега лятото, когато и игрите навън са по-дълги.

Последна редакция: вт, 14 юли 2015, 14:12 от mmilityy

# 42
  • Мнения: 236
 mmilityy  Peace
Според мен става въпрос за период, който най-вероятно ще мине, не е нужно да се фиксираш върху него. Дори и да не мине ще си имаш една кокетна госпожица у дома.
Моята дъщеря също е на 4, трудно я убеждавам да облече нещо различно от рокля. Когато се прибере от градина застава до гардероба и започва избирането и преобличането  Simple Smile
И понеже държа да налагам някакъв контрол върху външния й вид, все пак не мога да я изведа с рокля, пола, потник, блузка, елек и диадема вместо колан, което й е позволено вкъщи, правя така - избирам 2-3 рокли и й давам правото да реши, с коя да излезе.

Общи условия

Активация на акаунт