Защо в България има толкова груби и злобни родители и деца?

  • 24 799
  • 419
  •   1
Отговори
# 30
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 290
Напоследък в обществото се демонстрира, че агресията е успешен модел на поведение. А
Когато липсват активната роля на родителя и коригиращите ценности на обществото, отделната личност
следва примитивните модели:...

с това съм напълно съгласна  Hug

не децата са виновни, а родителите и учителите.
защото ако на едно дете му се покаже ясно, че няма да му минат номерата, то е "влезе в релси".
в най-добрия случай го казват родителите, в случай, че те са проспали времето -  се включват и учителите.
Проблемът е в това, че обикновено са с широко затворени очи", за сметка на това, с пак толкова широко отворена уста.

дорис, примерите ги дадох, защото и аз не знам до кога ще мога да противодействам. в края на краищата, когато е в училище или занималня, линията на поведение я определя учителя, а там, да ме прощава Лиляна, е мазало.
 и ако тези деца не се притесняват от мен и другите възрастни, какво ще ги спре да правят така, когато са сами?
и колко ще издържи детето преди да посегне?
а тогава кой е жертвата и кой агресора?

# 31
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Чудех се, кога ли ще се прехвърли топката към учителите.
Много ясно, че за агресивните деца на площадката, особено сред тригодишните, вина имат учителите им.

Едно невъзпитано дете попаднало в училище не може с магия да се преобразува в добро. И въпреки това, учителят го учи на много неща.

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 306
Ние пък бяхме от другата страна на монетата. Синът ми като по-малък беше от т.нар. "лоши" /квалификация, дадена от други родители/ деца. Удряше, щипеше, скубеше, хвърляше пясък, тръшкаше се по земята, хапеше...Не, не се бием вкъщи, не си викаме, напротив. Просто беше такъв. Колко обяснения, колко наказания, колко пъти сме си тръгвали от дадена площадка, заради неговото поведение - идея си нямате. Но, даде резултат. В момента той е на 7 години и няма помен от това, което описах. Обаче трябваше да живея с обвинителните погледи, с цъкането на родители на доста по-кротки деца, с вечните извинения от моя страна. И аз страдах, като авторката на темата, просто по причина обратна на нейната. Мисълта ми е, че не всичко е точно така, както изглежда на пръв поглед.

# 33
  • Мнения: 67
Според мен за всички проблеми на детето си намираш ДРУГИТЕ за виновни.

Скрит текст:
Например:
- по площадките му дърпали нещата и той започнал да се зъби и вика.
- имало агресоче в кооператива и той станал такъв.

Няма да ми повярваш, ама нито България ти е виновна, нито децата тук - твоето дете най-вероятно е скандалджия, ти го оправдяваш каквото и да направи и все другите са виновни за НЕГОВИТЕ постъпки и поведение. Най-вероятно тоя живот така ще го карате - децата, госпожите, учителките, приятелите, състудентите, колегите, жена му ... все някой друг ще е виновен.

дорис, два бързи примера:

три (3) деца играят на надувам замък, едното момче крещи на сина ми (пред мен и пред човека с билетчетата): Марш от тук, бе пръдня мръсна! тръгнахме си и моето се чувстваше наказано, защото агресорът остана да играе, а той седя на масата, да чака.
Скрит текст:
уговорих с човека да се върнем, когато тези две деца се махнат и помолих да предаде на майката какво говори сина, когато тя дойде да си го прибере. отговорът на момчето беше: тя никога не идва. той така си говори. не може нищо да се направи.

в частна лятна занималня сме, пристига едното дете, блъсва вратата и изкрещява "началникът идва".
Скрит текст:
оказва се, че през деня той определя кой с какво и къде ще играе, защото е "син", а "майка ми работи тук". цитатите са неговите думи, казани на ме и пред майка му. тя действително работи там, но не направи забележка тогава, не е правила и през цялата седмица, очевидно. това показва и какъв педагог и възпитател е, но това е друга тема.
.

само да вметна, че и в двата случая моят син беше по-голям на възраст, на килограми и на ръст, но не  отвърна, не удари, само направи устна забележка.

и за него ли ще кажеш, че е скандалджия защото другите го нападат?
[/quote

И моят син не отвръща, когато го гонят отнякъде. Особено ако е сам. Но на неговата възраст пръдня мръсна със сигурност щеше да ме пита какво е дълго време след това Wink

# 34
  • Мнения: 67
До оняден, когато ми направи впечатление, че тормози едно детенце в парка. Тормози е силно казано, но го наричаше нещо, викаше му злобно, че е малък и детето почти не се разплака. Стана ми много мъчно, защото дете възпитавано да помага на по-слабите и да не дърпа от другите вещите им в един момент се превръща от тормозено в тормозещо. Замислих се, дали това не е някакъв порочен кръг, от който няма излизане. Може ли семейната среда да победи другата външата, в която детето ежедневно е потопено. Не обичам грубостта във взаимоотношенията и много ме натоварва, когато се налага детето да я понася. Знам, че трябва да се сблъска с нея, но не знам, как да се справи с нея, и въпреки нея да не попие злобата и горчивината.

Искам да помоля авторката да хвърли повече светлина върху подчертаната фраза. Не разбрах какво направи след това, каква точно беше нейната реакция при проявена агресивност от страна на собственото ѝ дете (освен че ѝ е станало мъчно)?
По принцип споделям голяма част от нейните впечатления - наистина хората около мен масово реагират твърде агресивно по съвсем безобидни поводи. А децата копират...
Но също така често забелязвам и напълно неадекватни родителски реакции в най-обичайни детски ситуации. От пълно неглижиране на асоциалното поведение на техните наследници до прекалено вживяване в отношенията им с другите деца и свръхопека. А това също поощрява ширещата се сред децата и младежите агресивност.

Моето дете никога не е проявявало агресивност към други деца, особено пък без причина. Както съм написала в поста, когато му дърпат упорито играчките от ръцете може и да се озъби в един момент или тича към мен да търси помощ. Оняден за първи път видях, че викаше на едно дете, че е малко, ама така с натякване. Стана ми кофти защото за пръв път го виждам да го прави и естествено, че веднага го отстраних от ситуацията и се извинихме на детето.

# 35
  • Мнения: 67
Напоследък в обществото се демонстрира, че агресията е успешен модел на поведение. А
Когато липсват активната роля на родителя и коригиращите ценности на обществото, отделната личност
следва примитивните модели:”трябва да победя, трябва да се реализирам на всяка цена”.

Според Карпман, най-лесна е трансформацията от Жертва в Ловец (Агресор). В България за съжаление се възпитават прекалено много Жертви или Ловци (Агресори) и твърде малко Спасители.

За състоянието на ценностната система не ми се говори. Ежедневно се срещам с хора, които просто имат някаква извратена такава. По начало това са хора, за които всичко е нормално и неправилната ценностна система и по-скоро изключение, а не правило. Изобщо цъфнали сме и сме вързали, че даже сме и пример за света. Естествено, колкото повече българина затъва в блатото, толкова повече причини за гордост в себе си намира.

Децата в България са различни от тези в други страни, защото манталитетът тук е различен и те се шлифоват именно от този манталитет.



Да, това е и моето мнение. Може ли да ми кажеш за коя книга става дума.

# 36
  • Мнения: 67
Просто сблъсъкът с БГ действителсността ме направи самотница, заедно с детето ми Sad

А досега къде си живяла?

Била съм последователно в САЩ, Ирландия и Германия. Така се случи, че се налагаше доста да пътувам покрай учене и работа Simple Smile

# 37
  • Мнения: 1 196
Четейки тази тема вече се чудя как да възпитам детето си... Все още сме на няколко месеца, но явно действителността, която описвате въобще не е ,,розова,,... и почвам да се притеснявам...
Явно наистина в Бг. е така - оцеляват най-силните, а кротките и възпитаните винаги страдат... ooooh! ooooh!

# 38
  • Мнения: 1 897
Просто сблъсъкът с БГ действителсността ме направи самотница, заедно с детето ми Sad

А досега къде си живяла?

Била съм последователно в САЩ, Ирландия и Германия. Така се случи, че се налагаше доста да пътувам покрай учене и работа Simple Smile

Явно там не си срещала такива хора, което не означава, че няма такива. Също, че щом тук пък си срещнала, всички са такива. На мен ми се струва  доста невъзпитано, да се обобщава цялата нация като лоша. "Има толкова груби и злобни хора" ги има навсякъде.

Четейки тази тема вече се чудя как да възпитам детето си... Все още сме на няколко месеца, но явно действителността, която описвате въобще не е ,,розова,,... и почвам да се притеснявам...
Явно наистина в Бг. е така - оцеляват най-силните, а кротките и възпитаните винаги страдат... ooooh! ooooh!

Когато някой се сблъска с не розовата действителност в БГ и не може да "оцелее", проблемът ще е точно, защото родителят се е чудил как да го възпитава. Напротив, за мен лошите и груби хора винаги са с проблеми, докато възпитаните не страдат. Който си мисли, че е обратното, да знае, че проблемът хич не е в държавата.

# 39
  • София
  • Мнения: 8 021
Струва ми се, че авторката прекалено се концентрира върху отношенията между 3-годишните, преекспонира ги и глобализира на ниво държава, което е ненужно. На посочената възраст е нормално да се чепкат за играчки и е въпрос на родителски разбирания и подход дали детето ще споделя играчките си или не.
Имам дете на тази възраст и съм приела подхода, че ако някой толкова дълбоко ме безпокои с поведението си, независимо дете или родител, просто се отдалечавам и сменям обстановката. Не виждам смисъл да се товаря с чужди емоционални, поведенчески и ментални липси.
Че има невъзпитани, агресивни и примитивни хора, не оспорвам, но проявлението им не е географски обусловено.

# 40
  • Мнения: 11 523
Явно наистина в Бг. е така - оцеляват най-силните, а кротките и възпитаните винаги страдат... ooooh! ooooh!

Не, не е така!  Shocked

# 41
  • Мнения: 67
Моето мнение, е че децата се възпитават чрез пример. За съжаление и не смятам, че генерализирам обществото ни дава много лош пример. Като почнете от най-високо ниво, и минете през хаоса в детските градини, училища, институции, да не говорим за родилни отделения и болници. Съжалявам, ама не виждам уважение, добро възпитание и помощ един към друг. Изключение има, но са малко. Хората (в това число и себе си визирам) си изплакват болките по форумите, защото не срещат разбиране като цяло. То не че във форума срещам такова, но той е огледало на обществото.

Не виня никого конкретно, защото системата така функционира. Давам пример, в детската градина, която посещавахме, учителката на 30 деца - една. заплата ниска, тя се мъчи да припечелва допълнително като събира таксите за мероприятията. Разбирам я. В училищата същото. Семействата, често се налага и двамата родители да работят, времето за децата за личностно и емоционално развитие почти не се отделя. Голяма част от хората живеят скотски, с малки доходи и се борят за оцеляване. Има и една част наследници на хора с неясни доходи, но те също не дават добър пример. Винаги съм смятала, че битът определя културата. А българският бит е лош. Който не ми вярва да чете Алеко Константинов и Иван Хаджийски.
АнНикол, с право се притесняваш!

# 42
  • Мнения: 4 292
Защо подскачате засегнати на национално ниво като си е точно така! Лошо възпитание или изобщо липса на такова, грубост, неуважение, подигравки. Естествено, че не може да се обобщи за всички, но си е като зараза, можеш да го видиш навсякъде, в големия и малкия град, в Мола или в гората.
 Излизаме със синът ми повече сами, наблюдавам децата, а и майките и не ми харесва това, което виждам. Откроява се и е грозно, боклуците, които се хвърлят, крясъците и заповедите по площадките, децата попиват и отвръщат със същото. Има ли по-големи около него съм там, защото няколко пъти се е случвало да го удрят и бутат като по-малък за нещо глупаво като, че ги бави на пързалката. Тъжното и плашещо, че тези деца го правят с кеф и гордост.
 Лично аз се надявам да не изживее детството си тук.

# 43
  • Мнения: 3 181
Защо подскачате засегнати на национално ниво като си е точно така! Лошо възпитание или изобщо липса на такова, грубост, неуважение, подигравки. Естествено, че не може да се обобщи за всички, но си е като зараза, можеш да го видиш навсякъде, в големия и малкия град, в Мола или в гората.
 Излизаме със синът ми повече сами, наблюдавам децата, а и майките и не ми харесва това, което виждам. Откроява се и е грозно, боклуците, които се хвърлят, крясъците и заповедите по площадките, децата попиват и отвръщат със същото. Има ли по-големи около него съм там, защото няколко пъти се е случвало да го удрят и бутат като по-малък за нещо глупаво като, че ги бави на пързалката. Тъжното и плашещо, че тези деца го правят с кеф и гордост.
 Лично аз се надявам да не изживее детството си тук.
+1

Да кажа само, че скоро една майка ми заяви, че е нормално по-големите деца да тормозят по-малките и аз бях  #Crazy
С Лиляна веднъж да сме на едно мнение, и аз не уча децата си да си споделят играчките, после да ги уча да си пазят вещите. Комунизма отдавна умря. Баткото ми е много ларж и добричък, но малката е дива и не дава нищо на никой. Много и се радвам, баткото все трябва да го спасявам. Майка ми беше извела малката на разходка, и някакво дете и искало играчката, съответно тя не я е дала. Детето се разтръшкало, разревало, бабата се разкрещяла на моята майка, какво било това нещо, да сме си държали в къщи детето след като не си давало и споделяло играчките. Въпросната баба е имала голям късмет, че не съм била аз там, щеше да види тя имали комунизъм още в Бг Mr. Greenшегичка. Щях мило да и обясня, че проблемът си е в нея и нейното дете, да го научи, че чуждите вещи не се пипат. Не ми казвайте, че не може. Може, имам 2 деца, различни по характер и може.

# 44
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
... Давам пример, в детската градина, която посещавахме, учителката на 30 деца - една. заплата ниска, тя се мъчи да припечелва допълнително като събира таксите за мероприятията. ...
Нещо не разбирам. Как точно се печели от такси за мероприятия?

...
С Лиляна веднъж да сме на едно мнение, и аз не уча децата си да си споделят играчките, после да ги уча да си пазят вещите. Комунизма отдавна умря.....
Да, ама за една питка орева форума Wink

Общи условия

Активация на акаунт