Откога сами вкъщи?

  • 17 637
  • 182
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 622
Оставяте ли децата сами в къщи? От кога е приемливо да оставиш дете за цял ден само? Как се справят децата ви, до колко са самостоятелни, могат ли да се грижат сами за себе си? Разбирам, че граници няма, че зависи и от детето все пак, но ми е интересно да събера мнения и да си сверя часовника един вид. Защото май нещо не съм в час. Колежките всеки ден ме убеждават, че 9 годишната ми дъщеря пре-спокойно можела да остава сама за цял ден докато аз съм на работа. И ми дават примери  за 7-8-9 годишни деца, които от пелени едва ли не стоят сами, готвят си, оправят си стаите, пишат си домашните. Ей така, без никакъв надзор. Не знам, на мен малко не ми се вярва, затова искам да разбера как постъпват другите.

Последна редакция: ср, 29 юли 2015, 09:20 от Редактор*

# 1
  • ...на безопасно
  • Мнения: 3 020
Считам за абсурдно да оставиш 9 год. дете само цял ден.
Да,зависи от детето...и все пак -не!!!!
Моето е на 8,5 и едва сега започнах да я оставям за 10 мин. до магазина за да ида.

# 2
  • Мнения: 2 622
Всъщност, децата ми са две, имам и друга по-голяма дъщеря, която е на 12 години. Едва сега вече бих могла да я оставя само нея, без сестра й, сама за цял ден. Двете заедно абсурд, малката само пак абсурд! Оставяла съм ги за няколко часа, за един следобед, но не и да излезна сутрин в 7,30, да ида на работа, там да съм спокойна и адекватна, и да се прибера вечерта в 18,00 ч. Да, но колежките ми казват, че били големи и крайно време било да се грижат сами за себе си. Прекалено съм ги обгрижвала....

# 3
  • Мнения: 3 031
И ми дават примери  за 7-8-9 годишни деца, които от пелени едва ли не стоят сами, готвят си, оправят си стаите, пишат си домашните. Ей така, без никакъв надзор.
Аз бях такова дете. Не го намирам за правилно, но минало-заминало. Бурни времена, млади родители, да кажем, че въобще не са били адекватни за някои неща.

Моите са още малки, голямата е на 7, оставяла съм я за по 20 мин. да отида до магазина, не повече.
За по-продължително време може би бих я оставила на 11-12 години. Тя вече е доста оправна, също малко по-интровертна и обича да стои сама, не е страхлива, може да се занимава сама с часове. Но е малка още, не би ми било спокойно да я оставя.

# 4
  • Мнения: X
Ще следя темата, моите деца още са малки, но ми е интересна. Мен ме оставяха вкъщи сама може би от 9-10-годишна възраст, не по цял ден, но след училище, докато се прибере майка ми.

# 5
  • Мнения: 4 500
От 9 годишен сина ми стои сам в нас, тоест 3-ти клас. Не говоря да стои за 1-2 часа да стои сам. Сутрин аз и ММ излизаме в 7 часа, прибирахме се в 18 часа. Той става, закусва и нататък според смените му в училище, но обядва/закусва, учи, отива пеш или с автобуса до училище на 3 спирки.
Нямаме баби и тем подобни, съвсем сами сме, но пък сме се справили добре  Heart Eyes
И преди да ме разкритикувате - от другата страна е лесно, като има избор човек е добре. Е, ние нямахме избор. Трябваха ни и двете заплати, пари за частни занимални и детегледачки нямахме. То и сега да се наложи пак нямаме де  Mr. Green

# 6
  • София
  • Мнения: 3 390
И мен, и брат ми, ни оставяха от първи клас сами вкъщи. Сами ходехме, сами се връщахме, сами стояхме през останалата част от деня.
Сега оставям само и детето си. В момента е на 9 години и ще бъде 3-ти клас. Ходи само на училище, връща се и стои само вкъщи /плюс хранене, обличане и оправяне на раница/ от първия ден на първи клас. За целта го оставях сам по 5 минути, докато отида до магазина или да изхвърля боклука, когато беше на 4,5 години. На 6 години го оставяхме по 2 часа примерно, докато ходехме до Кауфланд, да речем. Тогава нямаше телефон, но знаеше на кои комшии може да почука/звънне, ако се случи нещо. През лятото преди да тръгне на училище ходеше на градина, а аз тичах от работа, вземах го и го оставях по половин ден вкъщи, за да свиква. В последните 20 дни тренирахме и ходенето и връщането на училище, тъй като то се намира на около 20 минути пеш от вкъщи, пресичат се улици без и със светофар и трябва да се научи пътя все пак. В последните 10 дни преди училище той вървеше напред, а аз на отсрещния тротоар, на около 20 метра го следвах.
От тази самостоятелност после се възползвахме и отиде на лагер още след първи клас с деца, които бяха с две години по-големи от него. Нямаме проблеми и с отглеждането по време на ваканции, неучебни дни и прочие. Сега, във втори клас, започна да ходи и сам на китара.

# 7
  • Мнения: 4 500
Хехе, не съм само аз значи. Че много упреци срещнах от познати и т.н. На 7 год го пуснах сам лятото преди 1-ви клас за 8 дни във Велинград. Справи се отлично  Grinning

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 4 067
да, прави са колежките, след 11г. децата трябва да са напълно самостоятелни и да могат да се оправят цял ден сами, смехотворно е петокласник да не може сам да си напише домашните и да да има нужда някой да го дундурка до вечерта, разбира се, всичко трябва да става постепенно, процесът трябва да започне на около 8г. и до 11г. да е поприключил, не говоря за това детето да готви и т.н., но да може да се оправя само през целия ден
колко ще е самостоятелно детето зависи от родителите, обикновено, тези, които не могат да разчитат на баби и дядовци, отглеждат по-самостоятелни деца по неволя

Последна редакция: вт, 28 юли 2015, 21:39 от asya02

# 9
  • София
  • Мнения: 3 390
Да, наистина е дълъг процес. Познавам майки, които изчакаха по-голяма възраст-около 11-12 годишни и изведнъж ги оставиха сами. Ами нещата не се получиха. Нищо, че са големи-самостоятелността изисква време за привикване.

# 10
  • ...на безопасно
  • Мнения: 3 020
За мен границата между " сам, да свиква на самостоятелност" и ' безотговорно родителство, поставящо детето в риск ' е мноооого тънка.
Съседка пусна 8 год си дете на 14 дневен лагер.
 Е, няма как да съм спокойна, че е успяло да спазва добра лична хигиена ежедневно.
Добре измита дълга коса без помощ трудно би се получила на малко дете, например.

# 11
  • Мнения: 4 500
За мен границата между " сам, да свиква на самостоятелност" и ' безотговорно родителство, поставящо детето в риск ' е мноооого тънка.
Тук опираме до избора. Имаме баби - нямаме проблем.

 Е, няма как да съм спокойна, че е успяло да спазва добра лична хигиена ежедневно.


Не, моя не е спазвал. Оказа се, че 3 дни е бил 1 едни чорапи. Но сам се облича, сам се храни, сам си оправя багажа и т.н. Всичко сам. И то не защото искам да го уча на самостоятелност зорлем, а защото нямаше как.

# 12
  • Мнения: 2 622
За петокласник ясно, аз питах конкретно за 9 годишно дете.
На лагери и екскурзии все пак има и учители, не са съвсем без надзор. Моята малката е доста оправна, чисти вместо мен, пазарува дребни неща, на училище ходи и се връща сама, може да си сложи ядене, да си напише домашните, но това като е на училище. А сега, лятото, е друго. Няма да съм спокойна да я оставя за цял ден сама. Със сестра й нещата станаха плавно и неусетно, стои сама с часове от около 10 годишна. На екскурзия с преспиване също ходи, но в болницата в друг град не посмях да я оставя сама. Когато боледуват в къщи също не ги оставяме сами. Защото и такива „предложения„е имало от колежките newsm78 Какво толкова, да си пият антибиотика и да лежат...

# 13
  • София
  • Мнения: 3 390
Моето беше на лагер в Боровец 7 нощувки. Сигурна съм, че не е спазвало кой знае каква хигиена и не винаги е било облечено подходящо /например, прибра се с дълъг ръкав и жилетка, а беше много топло/. Дрехите му бяха разхвърляни в куфара. Джобните на всички деца бяха в госпожата и тя им даваше всяка сутрин определена от родителите предварително сума. Аз реших да му дам портмоне и всичките пари да стоят в него, а резервни 10 лв да има в госпожата. Исках да се учи сам да управлява парите си. Успя, но до последния ден, когато го е загубил заедно с остатъка от сумата. Не се беше сресвал и куп още други неща.
За мен, обаче, тези неща не са толкова определящи и приоритетни. Много по-важна ми е самостоятелността, емоциите на детето да е само на лагер с децата и факта, че изкара без да плаче или мрънка за близките си 8 дни.

В интерес на истината, той има баба и дядо, които спокойно можеха да го гледат, водят, прибират и въобще да се грижат за него. Държах това да не се случи  Stop , въпреки че отначало се сърдеха. Сега, след 2 години, виждат разликата между него и 12-годишната ми племенница, за която те се грижат през деня. Стигнали сме до там, че миналото лято я оставяхме при моя син да я гледа. Rolling Eyes

# 14
  • ...на безопасно
  • Мнения: 3 020
Не знам...Аз съм майка-хипи / хипохондрик/ по принцип и земята обръщам, на гръб я помъквам, ама...без надзор не я оставям.
Ама то и мойто е такова , че...от клечки за зъби  ядрена централа прави...
Идейно, че и реализация търси...Само за "само" е.....
Ама започнах, няма как...на 7-8.

# 15
  • Мнения: 4 500
За петокласник ясно, аз питах конкретно за 9 годишно дете.

Е да де, моя от 9 годишен е сам. Болен не го оставям сам обаче. Един път е стоял болен с хрема и кашлица 2 дни. Иначе - не. При Т, повръщане и т.н....не знам...стоя си с него.

# 16
  • Anywhere
  • Мнения: 1 092
Дъщеря ми е на 8 г, от две седмици остава сама в къщи, но работя наблизо и от 11.30 до 12.30 се прибирам за да обядваме заедно. В 16 ч се прибирам. Та има всичко на всичко 2 ч, сутрин и 3,5 ч следобед. Аз от 5-6 г. оставах вкъщи сама по половин ден, ходех на работата на майка ми с автобуса, ноооо тогава времената бяха други.
Преди да се престашим да оставим детето само е оставала най-много по два часа, докато съм на зъболекар.
Не се притеснява, звъни ми по няколко пъти, но значително по-рядко отколкото, като е при баба в друг град. Харесва й, спи до късно, играе си, може да си вземе нещо за ядене.
Абе улесни ми живота, иначе я водех на занималня, но доста далеч от вкъщи и ми е писнало да бързам за работа сутрин.

# 17
  • Бургас
  • Мнения: 4 067
имам познати и в двете крайности, една разведена работеща майка си пускаше детето на 5год. да ходи само на детска градина и до магазина в квартала, стана супер самостоятелно и оправно, друга майка не си пусна 10год. младеж на лагер в 4 клас, щото не можел сам да си избърше д... след тоалетна
аз определено съм за по-голямата самостоятелност, естествено в разумни граници
тази година за първи път оставих моето дете -на 12г. и половина тогава,  да спи само през нощта, и не мога да ви опиша колко беше горд, че е останал сам и не го е било страх

# 18
  • София
  • Мнения: 3 390
За петокласник ясно, аз питах конкретно за 9 годишно дете.

Е да де, моя от 9 годишен е сам. Болен не го оставям сам обаче. Един път е стоял болен с хрема и кашлица 2 дни. Иначе - не. При Т, повръщане и т.н....не знам...стоя си с него.

Ох, аз тук прекалявам. Бил е с мен на работа с 39 градуса Т, повръщащ...Събирам два стола в офиса и спи на тях. Вървя по улицата към съда, говоря по телефона с клиент, а той повръща в едно кошче за боклук.... Embarassed Whistling  Напоследък съм по-отговорна и си вземам болничен и само прескачаме за час-два до работа.

Прети, супер, тя реално е свикнала вече.
Кеа?, успех, постепенно ще се канализират нещата!  Peace

# 19
  • по пътя
  • Мнения: 2 360
Не съм съвсем сигурна, но мисля, че има закон, деца под 12 годишна възраст не могат да бъдат оставяни сами. PeaceТака, че не е само въпрос на личен избор. А да завлечеш дете с температура  на работа си е чиста лудост, никой да  не се обижда. Peace
Няма как дете да ходи само на детска градина, просто е немислимо или е в някое село, където не се спазват законите.Че те децата до четвърти клас искат да се водят и взимат от възрастен, а от брат и сестра по-големи може, но пак със подпис от родител, че е на негова отговорност. Какви са тия родители дето ще пуснат 5 г дете само и ще се хвалят с това даже, че това си е престъпно от всякъде? Shocked
Ето по темата:
http://www.itarmedia.bg/novini/detail/292_nyakoi_osnovni_prava_na_detsata_.html

# 20
  • Мнения: 191
Синчето остава само след училище от първи клас. Аз го взимам на обяд, прибирам го и той си се занимава докато се прибера. Но аз мога по всяко време да изляза от работа и до 5 минути да съм при него. Той също може да дойде пеша или с колело при мен. През останалото време можем да си пишем по скайп или да се чуваме по телефона. И все пак ми е притеснено. Веднъж се беше заключил, оставил ключа в ключалката и заспал. Не чува звънеца, телефона, скайпа - нищо. Можете да си представите какви мисли ми минаха през главата, докато го събудихме.

# 21
  • Бургас
  • Мнения: 4 067
Не съм съвсем сигурна, но мисля, че има закон, деца под 12 годишна възраст не могат да бъдат оставяни сами
няма такова нещо ето го законът
е.Родителите, настойниците, попечителите или другите лица, които полагат грижи за дете, са длъжни да не оставят без надзор и грижа децата до 12-годишна възраст, ако с това се създава опасност за тяхното физическо, психическо и нравствено развити[/b]

# 22
  • Мнения: 2 622
Мдаа, както и очаквах има доста противоречиви становища.  
Аз лично не съм привърженик на ранната самостоятелност, камо ли да оставя дете в градинска възраст да излиза само. Синът на една позната на 10 години ходеше сам с автобус в съседния град. Ходеше там на ортодонт и същевременно изпълняваше поръчки на майка си Shocked Ами, това е прекалено за мен. Същата беше оставила момчето и по-малката му сестра ( на 3,6г.) за цял ден сами. Това е престъпление в моите очи! Но като гледам и други родители го смятат за приемливо. Явно аз прекалявам с безпокойството.

# 23
  • Мнения: 5 037
Лунно момиче,наисти има закон,дори ако не се лъжа глобата за такъв родител е 5000лв.Но ,дали държавата ми осигурява възможността да си гледам детето до 12г.
Дъшеря ми (на 9г) стои сама от 7годишна.Когато беше на 5 и 6г и градината почиваше,я гледаше майка ми.Но тя е с много сериозен проблем с очите и дъщеря ми сипваше ядене,топлеше го и повече се доверявах на нея ,от колкото на майка ми.Майка ми беше само за параван.
По закон имам право на неплатен отпуск за гледане на дете,но само до 8г.А иначе нямам право да го оставям до 12г.
Имам колежка,която оставя 10г си дъщеря да гледа 2г си братче.Е това не мога да го приема,макар че и аз ще съм в такава ситуация.

# 24
  • Мнения: 415
Преподавател съм на деца. Едно от момичетата ми оставаше сама от 5-6 годишна. От 7 годишнс гледаше 2 годишната си сестра, дори и през нощта! Бащата работеше в чужбина, а майката- мед.сестра. Мин.год. едната майка пусна 6-год.си син с нас в чужбина, за останалите места тук в Бг, няма да споменавам. Имам още много примери, но мисля, че тези са достатъчни!

# 25
  • Мнения: 3 122
Преподавател съм на деца. Едно от момичетата ми оставаше сама от 5-6 годишна. От 7 годишнс гледаше 2 годишната си сестра, дори и през нощта! Бащата работеше в чужбина, а майката- мед.сестра. Мин.год. едната майка пусна 6-год.си син с нас в чужбина, за останалите места тук в Бг, няма да споменавам. Имам още много примери, но мисля, че тези са достатъчни!

Това е детска експлоатация. Защо не сигнализирахте съответните органи?

# 26
  • Мнения: 11 091
Темата е интересна и за мен. Нормално е да има мнения в двете крайности.

Дъщеря ми е на почти 7, до момента е оставала сама само в рамките на 10-15 минути, докато отида до магазина или нещо подобно. Не го виждам в момента да "тренира" за повече. Няма и телефон - ще получи, когато а) се научи да чете и пише на кирилица и латиница добре, б) е готова да ходи сама на училище и на площадката.
В моята скала оставането сам по цял ден вкъщи е много назад - да ходи или да се прибира от училище, както и да излиза с познати деца от квартала в градинката, го предшестват като възраст и зрелост.  

# 27
  • София
  • Мнения: 35 104
Отговарям аз:
От месец някъде оставяме децата сами вкъщи. Дъщеря ми е на 10, синът ми на 8.
Живеем в къща, чувстват се добре. Спят до по-късно, закусват /заготовка от вечерта от мен, мажат/пекат филия или зърнена/, обядват с подготвени порции от мен и баща им към 14ч ги взима.
Три години подред лятото стават в 7ч и тръгват с нас, като баща им ги отглежда целодневно в работата / частен бизнес, има къща на метър разстояние/ или ги взимам аз - имам апартамент в близост до офиса.
Мъка е за всички ни, на мен не ми е спокойно като са в апартамента, не мога да си върша работата и притичвам на час да ги наглеждам. Баща им просто изнемогва и той, има сериозни ангажименти и балансирането с децата е трудно. Един ден реших да ги оставя да се наспят, защото тези деца не знаят какво е ваканция и да си поспиш поне до 10ч. Обясних им, дадох наставления и то взе, че им хареса. Помолиха ме и другия ден да ги оставя и другия, и другия.....
За 3 часа сами, не, че не може да се случи нещо, но и аз си познавам децата. Брат ми е на 200 метра от нас и може да реагира по всяко време, често ги наглежда или взима с него.  Избор просто няма. Баби няма, по 1200лв за занималня на този етап няма. Ами няма, туй то.

Другата ми цел - да станат една идея по самостоятелни, защото моите са абсолютни зеленчуци. Социалните им умения за равни на 0. Проблясъци виждам, напоследък заслепителни Laughing

# 28
  • Мнения: X
Не знам .Нашето бих могло да го оставя за кратко ,защото е разумно и социално дете ,но е дете и аз самата като отговорен родител не смятам ,че е редно .Не съм оставяла досега .На 7 е .И да и двамата работим , нямаме баби , в чужбина сме , плащаме 4 цифрени суми за занималня ,но това е наше задължение да осигурим закрила, защитено детство и спокойствие у детето.

Относно отговоности не би имало проблем ,защото е научено дете да се оправя и сама .Тя също си прави закуска или сандвич. Оправя си леглото ,помага и за нашето когато види ,че започвам , чисти стаята си , сервира и от-сервира , помага за тесто и за готвене , мие и изплаква нещата си и нарежда в съдомиляната , сгъва дрехи след сушилнята, прахосмукира, чисти прах , подрежда си нещата всеки ден , помага на баща си за колата и за носене на пазарските неща от колата до в къщи, помага да се разопаковат всички продукти и да се събере разделно боклука, полива цветята, къпе се сама , знае как да оперира с алармата за сигурност ,как да звънне на полицията , как да реагира при пожар/торнадо  ,(Да не дава Бог да побваме тези умения ) как да не отваря на никого ,а да изивика /чака нас да реагираме ,събиране на пощата ,метене на двора от листата и помагане . Сама предлага и иска да помага на всеки .

По закон децата до 12 не могат да бъдат сами у дома и смятам ,че 12-13 е добра възраст.

Последна редакция: ср, 29 юли 2015, 07:15 от Анонимен

# 29
  • Мнения: 2 782
Много зависи от самото дете. Големият ми син се наложи да го оставяме сам от 1-ви клас. Не ходеше на занималня, училището е на 10 минути пеш от дома, няма улици за пресичане. Прибираше се, обядваше и си пишеше домашните.
Сега малкият ще е втори клас, за разлика от брат си ходи на занималня.Цяла година аз го водя на училище, а брат му го взема. Вече проявява желание да се прибира сам от училище, но сам да стои не иска.Страх го е. Летните ваканции прекарват при родителите ми.
Сравнявайки двете си деца мога да кажа, че големият се справяше по-успешно от брат си на същите години, по самостоятелен и оправен е. И това е по-добрият вариант.
Според мен дете на 9 години,ако не го е страх и му е обяснено какво може и какво не може да прави, има телефон, който може да използва може да бъде оставяно само.
Трябва винаги да се търси златната среда. Прекалената протекция или другата крайност пълната свободия не водят до нищо добро.

# 30
  • Мнения: 3 122
Тук децата си знаят законите и правата. Явно в училище ги учат и знаят, че по закон не може да ги оставиш докато не навършат 12. Казвам аз на лапето, че ще го оставя сам за половин час в къщи. На 9 години е. А то ми вика: "Не можеш. Ако ме оставиш сам, ще се обадя в полицията". Не че щях да го оставя, още е с много детски акъл. Ако беше по-зряло нямаше да получа този отговор. Не че аз не се възползвам да отказвам доста неща, само защото не е станал още на 12. Laughing А не че в съботите не е сам до 12, ако си отспиваме. Приготвя си сам закуската, закусва и след това си пуска компютъра и започва да звъни на роднините в България и извън България по скайпа докато ние спим, или си чете книжки.

# 31
  • Бургас
  • Мнения: 4 067

По закон децата до 12 не могат да бъдат сами у дома и смятам ,че 12-13 е добра възраст.
13 е  прекалено късно определено, то направо ще е срамно тийнейджър да го дундурка някой, поне за условията в БГ,
повечето съученици на моето дете от 5 клас -около 11г. възраст си имат гаджета, обикалят сами по молове, паркове и т.н. и ще се затъркалят на земята от смях, ако някой им каже, че не могат да стоят сами вкъщи


# 32
  • по пътя
  • Мнения: 2 360
Да, вярно е, че няма условия за това, което държавата изисква. В тъжни времена живеем, но се надявам че все повече ще се променят към по-добро, т.е. към това майките да са повече у дома, което за мен е най-добрият вариант, без да налагам мнение на никого.  Peace Иначе поне има занимални, поне до 3-ти, 4-ти клас, едва ли ще оставя дъщеря ми сама вкъщи, не че няма да се справи, но аз много се притеснявам и не бих. Аз лично бих напуснала работа ако трябва детето ми да стои само, но това е много лично и специфично решение.

# 33
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
Малко ми се вижда на 9г само да седи дете и то за цял дълъг ден.

Оставяла съм моите по-големи деца (на 11г и почти 8г) засега само за 1ч-1.5ч да са сами в къщи. На тях им харесва, отговорни деца са, но за мен са още малки да стоят сами по цял ден. За 1ч-1.5ч изяждат всичко сладко в къщи и гледат ТВ и играят.

Закона тук, където живея е до 14г дете да не се оставя само в къщи.
В България навремето сме оставали съвсем сами със сестра ми на малолетна възраст по месеци, с баба ми от село които ни наглеждаше по тел и отвреме на време идваше, ами не е правилно.

# 34
  • Сливен
  • Мнения: 2 786
Оставяме синът ни сам по цял ден от зимната ваканция на втори клас, но той е много кротко и послушно дете, бели не парви и каквото и да реши да върши първо се обажда да пита дали може. Друг е въпросът, че му е скучно по цял ден сам, цялото лято на миналата година изкара така и не му беше ОК, сега е щастлив, защото съм си вкъщи, но перфектно се оправяше и преди.

# 35
  • Мнения: 79
Мисля че доста прекалявате, да ви е страх да оставите 9 годишно дете само, при положение че днес сме толкова напред с технологиите, има телефони, компютри...  Даже откакто се появиха смартфоните е още по-добре.
Аз съм на 21 и много добре си спомням, че за първи път оставах сама по цял ден на 6 години, тъй-като не ме записаха на предучилищна. А тогава нямах телефон, нито компютър, нито каквото и да е било, а само един домашен телефон. И въпреки това не съм правила бели и т.н., напротив дори имах дребни задължения (да измия чиниите, да забърша прахта по библиотеки, минавала съм с мопа по пода и т.н.). Единствено бях предупредена да не отварям на непознати и си имах ключ, ако трябва да отида до магазина за хляб или нещо друго.

Братовчедка ми е на 4 години и също остава по-малко сама, за да отиде майка и на кафе сутрин за 30-40мин. или до магазина, а тя си гледа детски филмчета през това време. А не ходи да бърка по контактите. Трябва да имаме предвид, че се казва дори, че днешните деца се раждат много по-мъдри, отколкото преди години.

# 36
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 853
Мисля че доста прекалявате, да ви е страх да оставите 9 годишно дете само, при положение че днес сме толкова напред с технологиите, има телефони, компютри...  Даже откакто се появиха смартфоните е още по-добре.
Аз съм на 21 и много добре си спомням, че за първи път оставах сама по цял ден на 6 години, тъй-като не ме записаха на предучилищна. А тогава нямах телефон, нито компютър, нито каквото и да е било, а само един домашен телефон.

И аз това не разбирам. Каква е разликата да оставиш само вкъщи дете преди 20 години и сега ?  newsm78
При условие,че тогава имаше само един домашен телефон, пък сега ако искаш камера във всяка стая можеш да сложиш.
На 8 години,  освен сама вкъщи, гледах брат си, който беше на 4 (в смисъл - мажех филии и го опазвах сравнително цял  Laughing) . И не като да съм била само аз, почти всички деца от блока през деня си бяха самостоятелни бойни единици, освен ако нямаха някоя постояно зачислена баба.  Peace

# 37
  • Мнения: 3 031
Да оставиш 4-годишно само и да отидеш на кафе ми е прекалено, пък нека да съм задръстена.

# 38
  • Мнения: 4 500
Да оставиш 4-годишно само и да отидеш на кафе ми е прекалено, пък нека да съм задръстена.
Да, това ми идва повече  Naughty

# 39
  • Мнения: 11 091
E то не е до задръстеност и отвореност, а си е чиста безотговорност.

# 40
  • Мнения: 282
Чак за цял ден не е добра идея, детето да седи самичко, но за няколко часа, мисля че няма проблем.

# 41
  • Мнения: 11 914
Моето дете- на 9г. играе самичко пред блока, на игрището, с други деца.
Много сме говорили за поведение и опасности,без да го плаша, но и по начин да му заостря вниманието.

У дома е оставал за половин ден- веднъж се наложи баба му доста дълго да е на лекар, аз бях на работа и просто нямаше как.Може да си сервира, да си направи сам сандвич. Иначе за готвене не е опитвал, освен с мен ,но доста добре се справя и много неща умее.Но някак сам още не го оставям да готви.

Проблемът е, че ако е през учебно време, няма да е много мотивиран сам да учи и да пише.Ще гледа телевизия, ще си играе.

Не е така самостоятелен, както други деца на възрастта му. Още не е ходил на лагер с преспиване, губи си вещите.


За мен е важно да умее сам да се справя, да разпознава опасности и неприятни ситуации.

# 42
  • София
  • Мнения: 38 503
Миналата година оставях дъщеря ми /9г/ за по няколко часа сама вкъщи /не беше цял работен ден/.
Малкият - на градина.
Ако ги оставя сами двамата, то ще е максимум за 30 мин.
Това лято голямата излиза сама с приятелки в квартала. Въобще става все по-самостоятелна, което ме радва.
Наесен ще видим как е, но вероятно ще е сама вкъщи някои дни от седмицата.

# 43
  • Мнения: X
да, прави са колежките, след 11г. децата трябва да са напълно самостоятелни и да могат да се оправят цял ден сами, смехотворно е петокласник да не може сам да си напише домашните и да да има нужда някой да го дундурка до вечерта, разбира се, всичко трябва да става постепенно, процесът трябва да започне на около 8г. и до 11г. да е поприключил, не говоря за това детето да готви и т.н., но да може да се оправя само през целия ден
колко ще е самостоятелно детето зависи от родителите, обикновено, тези, които не могат да разчитат на баби и дядовци, отглеждат по-самостоятелни деца по неволя
Да, общо взето това ми е мнението. Това е процес. Първо се оставя за 5 минути, после за 30 и т.н. Моят син, на 10 близо, от септември ще започне да остава по 2-3 часа сутрин преди втората смяна. От 10-10:30 до 13. Цял ден /от 11 до 17/ го оставихме само веднъж, справи се, но за постоянно не бих посмяла. На 11-12 пътуват сами с рейса до училище, това си е 5ти клас. Но 5ти клас , заедно с 2ри клас, си е друго, разбира се. Ако така или иначе ти трябва някой да наглежда второкласника, то и петокласника ще бъде нагледан. Ако са в еднакви смени в училище де. Ако са различни - някой да стои с второкласника 1/2ната ден /или частната занималня/ - а петокласничката е ясна.
Приятелско детенце в 5ти клас питаше моя как да си прави мляко с какао. Голям смях падна. /Моят беше втори клас тогава/

# 44
  • Мнения: 760
честно казано мен са ме оставяли сама в къщи от 11-12 годишна че ако не и помалка заедно със сестра ми но пък баба и дядо бяха на долния етаж така че незнам дали  се брои  Laughing

# 45
  • Мнения: X
Не съм съвсем сигурна, но мисля, че има закон, деца под 12 годишна възраст не могат да бъдат оставяни сами
няма такова нещо ето го законът
е.Родителите, настойниците, попечителите или другите лица, които полагат грижи за дете, са длъжни да не оставят без надзор и грижа децата до 12-годишна възраст, ако с това се създава опасност за тяхното физическо, психическо и нравствено развити[/b]
до 12 е в Щатите, някой пак е преписвал без да мисли
в бг е до 8 или 9 години , от 9 до 12 - по преценка на родителя

# 46
  • Мнения: 21 453
  Детето ми е напълно способно да бъде оставено само за два-три часа без проблем, при обикновени обстоятелства и ако не се случи нищо драстично от рода на земетресение, и ако някой от нас е в състояние и при необходимост до 20 минути да бъде при него - това повече за собствено спокойствие. 9 и половина годишно е. Оставяла съм я засега само докато отида до магазина - 30-40 минути.

  Много ме вълнува въпросът, кога ще бъде възможно да стои сама, примерно след училище. Смятам, че като навърши 10-11 ще можем да пробваме за един-два дена седмично. Но по-скоро ще чакам да стане на 12 за по-дълготрайна и системна самостоятелност.
  Не се опасявам от действия на самото дете, а от някакви екстрени случай, на които не знам дали ще може да реагира подходящо. Общо взето изпитвам по-големи притеснения  от излизането - ходенето и връщането на училище, например, отколкото от оставянето само в относително безопасния дом. Впрочем, от вторшия срок на последната учебна година - втори клас, вече има няколко деца, които идват и се прибират сами. Ние също вече не я водим до входа на училището, а само да началото на училищния двор. Смятам да разширявам постепенно периметъра.

  Общо взето, доста ме е страх. Самото дете има  много голямо желание да стои само и да прави повече неща самостоятелно, аз някак я възпирам.

Последна редакция: ср, 29 юли 2015, 11:45 от Iris04

# 47
  • София
  • Мнения: 38 503
Някои хора хубаво го написаха и гласуваха закона, ама още няма нито занимални навсякъде до 9г, до 12 пък нищо няма, нито занимания през лятото. Така че - биха могли да изискват, ако предлагат нещо насреща.
А не - ние да се ръсим по половин заплата за занималня цяло лято примерно!
Или децата да са натъпкани по 2 класа в занималнята зимата!
Цялата ни работа е такава - каруцата пред коня.

# 48
  • София
  • Мнения: 6 680
Детето ми е на 8 год., сама е оставала за 10-15 мин. максимум, ако я е домързяло да дойде с мен до магазина. Повече тя самата не иска. Цял или дори половин ден да остане сама е немислимо и за двете. Моите притеснения не са, че тя нещо ще направи, много е разбрана и разумна, по-скоро се страхувам от форс мажорни обстоятелства като земетресение, пожар и др., не мисля, че деца на тази възраст биха се справили адекватно в такива обстоятелства. То за нас е трудно...
В момента използвам за по 2 седмици няколко частни занимални/ежедневни лагери/тенис училище, което естествено е доста скъпо, другите 2 седмици прекарва при баба си в провинцията, и така ги въртя, като сложим и морето и то лятото свършило. Simple Smile

# 49
  • Мнения: 1 404
Аз още в първи клас ходех сама на училище, пишех си домашните и си топлех обяда (в София), но тогава времената бяха други. Сега.. може би 9-10г е ок, като възраст.
Детето ми е още малко, но ще следя темата с интерес.

# 50
  • Мнения: 21 453
  Времената сега са по-благоприятни за оставяне само дете в къщи - има телефони, компютри, скайп, камери, каквото щеш. Все пак посред бял ден по къщите не се случва чак толкова често някакво нападение, или измама или нещо подобно. Опасността би идвала по-скоро от нещо, което самото дете може да направи, но по добре да не изброяваме, че настръхвам само като си помисля за балкон или прозорец.

   Навън, обаче, е в пъти по-опасно от преди и не знам кога ще посмея да пускам само насам-натам, включително и до училища. Това ми е много сериозна грижа...

# 51
  • Мнения: 2 045
По-скоро бих избрала да си стои детето само вкъщи (ако може да се оправя и е отговорно), вместо да хойка някъде с връстници със същия акъл  Naughty  Като ги гледам сега на по 8-9 години вече сами с дружки по молове, магазини, градски транпсорт, гаджета - не ми се мисли.

При нас, заради брат ми винаги имаше някой около нас, само веднъж ни оставиха сами за един-два часа, а той взе, че се преби  Mr. Green Аз като си пораснах (тиин годините), през ваканциите главно сме оставали заедно сами, но в предвид, че проспивахме деня, то тъкмо станем и единия родител си е дошъл вече  Mr. Green
На училище ме водеха само 1-2 клас - след това винаги сама съм си ходила и прибирала. Днес по мои познати виждам, че още от първи клас ги пускат сами да си ходят, че даже и да си хойкат след училище

# 52
  • Бургас
  • Мнения: 4 067
да, и аз мисля, че ходенето навън е далеч по-опасно, аз лично не виждам от какво се притеснявате, че може да направи  дете на 8-9-10г. само вкъщи
моичкият започна от 8г. да остава сам вкъщи и единственият проблем беше, че го мързеше да си извади нещо за ядене от хладилника и или стоеше гладен или ядеше някакви вафли и т.н., ама за около година това премина и разбра, че не е толкова трудно да си стопли нещо в микровълновата или да си отреже луканка и кашкавал и да си направи сандвич
 

# 53
  • Мнения: 11 914
Моето дете у нас нищо опасно няма да направи, но и почти нищо полезно.
Не успях да го науча сам да се подготвя за училище за съжаление.

В първи и втори клас учеше в близко училище, мислех да го пускам от ІІІ клас сам, но в трети сменихме училището за по-далечно.Пак е пешеходно разстояние и има само един светофар, но не смея да го пускам сам.

Пращам го до близки магазини.На автобус сам не се е качвал,а негови връстници го правят.

# 54
  • Бургас
  • Мнения: 10 348
Сина ми скоро ще навърши 9 години, трети клас ще е. Но за повече от 40 мин. до 1 час не е оставал сам в къщи. Цял ден да го оставя абсурд, макар че той иска. Сега, като няма кой да го гледа, го взимам с мен в офиса.
Другото лято, когато вече ще е почти 10 годишен може и да се престраша.

# 55
  • Мнения: 11 747
Преди много години аз бях сама вкъщи от 7г. и половина (първи клас). Сама ходех, сама се прибирах, сама ядях и сама учех, нямахме домашен телефон, нито съседите имаха. Роднини в града нямахме.Сега мисля, че ще ме е страх да оставя детето си така, на тази възраст. От друга страна, съдейки по себе си, да стои под надзор до 12-годишно ми е някак нездраво. Твърде голямо дете! За лятна ваканция проблема според мен е, че ако е с възрастен, той може да го изведе и да прекара някакво време навън, докато ако е само е по- разумно да не излиза, а не мога да си представя цяло лято затворник вкъщи. Иначе на 9г би трябвало да не е никакъв проблем да стои само вкъщи, но пък да не излиза.

# 56
  • Мнения: 4 500
Имайте повече доверие на децата. Като са сами са доста по-отговорни  Peace Поне по моето съдя и по тези на приятелите ми. Макар, че всяка от нас си знае диването и една наум винаги трябва да има  Mr. Green

# 57
  • Мнения: 1 044
Преподавател съм на деца. Едно от момичетата ми оставаше сама от 5-6 годишна. От 7 годишнс гледаше 2 годишната си сестра, дори и през нощта! Бащата работеше в чужбина, а майката- мед.сестра. Мин.год. едната майка пусна 6-год.си син с нас в чужбина, за останалите места тук в Бг, няма да споменавам. Имам още много примери, но мисля, че тези са достатъчни!

Това е детска експлоатация. Защо не сигнализирахте съответните органи?

сериозно ли  Laughing Laughing Laughing

аз съм трето дете в нормално българско образовано семейство. Имам две по-големи сестри - едната е била на 11 , другата на 9, когато са ме гледали вкъщи, защото майка ми беше учителка и излизаше в 6.30 за първи час, а баща ми - миньор в извънградски мини. И какво - трябвало е да ни вземат от родителите ни? По онова време нито имаше гледачки, нито кой /или поне моето семейство/ да си ги позволи. Толкова много съм научила от сестрите ми - на 5 години четях, пишех, знаех всичко, освен това си прекарвахме страхотно и това са ми най-хубавите детски спомени. Според вас е трябвало майка ни да ни буди в 5.30 и да ни води с нея в училище, за да не оставаме сами?

Дъщеря ми отиде на лагер за първи път за 8 дни на 6г. Чувстваше се прекрасно и изключително доволна, вместо да я затворя в някоя градска занималня. Вкъщи седи сама от 6 годишна за по няколко часа. Оставям я спяща в 7 сутринта, тя спи поне до към 9 и в 11 идва майка ми при нея. Първоначално с включен видеоразговор в скайп, постепенно останахме на това да я чувам през някакъв интервал по телефона. Познавам си детето и нямам никакви притеснения за това да стои сама. Малкия не бих го оставила.

# 58
  • Мнения: 21 453
  От трета група в градината, това колко е, 5,6? деца ходеха по за две седмици на почивка с градината, включително и на море, потвърждавам. Моето не е, но то си зависи и от детето.

# 59
  • Мнения: 79
E то не е до задръстеност и отвореност, а си е чиста безотговорност.

Кое му е безотговорното, че я учи да е самостоятелна ли? Детето не прави бели и свиква да остава самичка вкъщи.

Това не са бебета, да ходят да бъркат в контактите, а вече мъдри дечица, които знаят какво е болка и няма да посмеят да правят каквото и да е.

# 60
  • Мнения: 79
И много се отклонявате от темата за децата вкъщи, а НЕ за излизането. Не мога да разбера какво вкъщи е по-различно от преди 20 години, когато нямаше такива технологии като сега. Всичко е обезопасено за деца, децата (буквално) се раждат с телефон в ръка, 90% знаят английски още от ранна възраст и още много, много плюсове. Те са много по-разумни и по-здраво мислещи от колкото нас на техните години.
За мен дете на 9 години, освен че може да остане самичко вкъщи, но може и да получи задачи, с които да помогне на мама с къщната работа, докато нея я няма.

# 61
  • Мнения: 2 048
Сина ми от  втора група на градината не пропускаше лагер или зелено училище  . Сега е на 8 и от година-две го оставям за малко - от половин час до час да отида до магазина , но за цял ден ми се вижда рано .Проблема ми е по -скоро , че ще прекара целия ден пред телевизора или таблета - притеснявам в тази връзка като започне да подготвя уроците си сам дали въобще ще седне да си пише домашните пред по-приятните дейности .Изпращам го и до близкия магазин да пазарува , надявам се до към 10-11 годишина възраст да се престраша и да го оставям за по-дълго сам и да ходи сам на училище .Мисля , че сега ги отглеждаме повече като в саксия , когато бяхме деца бяхме самотоятелни от 5-6 год възраст , вярно , че и времената бяха други.

# 62
  • Мнения: 1 044

Това не са бебета, да ходят да бъркат в контактите, а вече мъдри дечица, които знаят какво е болка и няма да посмеят да правят каквото и да е.

именно, освен това говорим за деца в ученическа възраст, които са изложени на далеч по-големи опасности от това да стоят вкъщи и е много по-добре да са отговорни мислещи деца

# 63
  • Мнения: X
]
Сина ми скоро ще навърши 9 години, трети клас ще е. Но за повече от 40 мин. до 1 час не е оставал сам в къщи. Цял ден да го оставя абсурд, макар че той иска. Сега, като няма кой да го гледа, го взимам с мен в офиса.
Другото лято, когато вече ще е почти 10 годишен може и да се престраша.
е чудесно би било, ама в моя офис не дават. просто ако можеше така, то нали всичките щяха да са по офисите /не се заяждам, само си мечтая.../  Grinning

и на мен 12 ми е прекалено, а 14... брррр.... Все пак имайте предвид, че идеята не е  да стане детето несамостоятелно, а просто да се предпази в случай на пожар, земетресение и т.н. Затова не се позволява да стои само вкъщи. Но реалността е друга - тези, които имат възрастен до дупето си, не стават самостоятелни, именно защото този възрастен, вместо да използва момента да го научи да си маже филиите, да си пържи яйцата и всичко там каквото, използва това, че като е до детето може да го прави вместо него. И се стига като нашия 'приятел', който на 12 не може да си направи мляко с какао.

# 64
  • Мнения: 11 091
Всъщност в поста си, цитиран по-горе, отговарях във връзка с оставянето на 4-годишно дете само.
Да, за мен това е изключително безотговорно. Както преди, така и след 1990 г. И няма държава в цивилизования свят, в която да не е санкционирано със закон.

Сравнението с 8-9-годишни ученици е - Балкан разлика. Хубаво е да се чете, преди да се пише в темата.

# 65
  • Мнения: 79
Всъщност в поста си, цитиран по-горе, отговарях във връзка с оставянето на 4-годишно дете само.
Да, за мен това е изключително безотговорно.

Сравнението с 8-9-годишна възраст е - Балкан разлика. Хубаво е да се чете, преди да се пише в темата.

Разбрах какво имаш предвид, и аз казах че я оставя за 30, 40 минути рано сутрин, когато гледа някакви детски по телевизията и не е имала проблеми с това.

# 66
  • Бургас
  • Мнения: 10 348
]
Сина ми скоро ще навърши 9 години, трети клас ще е. Но за повече от 40 мин. до 1 час не е оставал сам в къщи. Цял ден да го оставя абсурд, макар че той иска. Сега, като няма кой да го гледа, го взимам с мен в офиса.
Другото лято, когато вече ще е почти 10 годишен може и да се престраша.
е чудесно би било, ама в моя офис не дават. просто ако можеше така, то нали всичките щяха да са по офисите

Да ти кажа и това не е кой знае колко удачно решение. Не и за постоянно.
Първите един-два пъти на детето му хареса - ново място, внимание от колегите. После вече му стана скучно. Осем часа работен ден не са малко. При условие, че имаме и затворен заден двор към офиса, където играе, кара тротинетка пак към 15:00 започва да гледа часовника.
За щастие това ми е вариант за няколко дни месечно, през останалото време има кой да го гледа.

# 67
  • Мнения: X
Моят получава задачки за през деня, тест за външното оценяване съм му правила от офиса преди края на учебната година. По следния начин:
Отваря той отвкъщи теста, аз отварям същия тест /предварително съм му пратила линка по скайпа, той си го отвяра/ и
Започваме:
въпрос номер 1: той казва отговоря, цъкваме
.... и така до края
после има оценяване или евентуално има списък с верните отговори:
общо за 15-20 минути сме ги правили тези неща - толкова за помощта от работа

Той ми помага с домакинството - пращам го да купи хляб например - стоим на телефона, заключва, влиза в асансьора - всичко това в реално време аз стоя от другата страна на телефона.
Пуска пералня, простира. Събира прането, сгъва тук там по нещо и прибира собствените си. Миялната - същото - прибира чиниите. Общо взето това са нещата, които може сносно да направи докато ни няма. И с това му запълвам умишлено времето, че да не мисли глупости. За сутринта е това - по 2-3 часа /излизам късно умишлено и имам такава възможност - да играя с работното време/ - за това му стига времето - да напише домашните, да свърши нещо домакинско и да погледа 1/2-1 час телевизия, повече време реално няма. Срещат се с приятелче от съседен блок /който също ходи сам до училището/ и ходят заедно до училище. Това беше за няколко дни /седмици/ в периода март - май , за него беше края на трети клас. Е, треперех през цялото време, не си е работа това, но какво да се прави, благодарна съм, че работата ми позволява дълги телефонни разговори. Можем да пуснем на частна забавачка, но той не иска, аз лично се съмнявам в ползите, но ще го мисля отново за 4ти клас, може и да изкараме още 1 година с частната занималня /или поне още 1/2 година/ - до 5ти клас. От 5ти ясно че ще е сам вкъщи и по градски транспорт вече /за допълнителните занимания/.

Мария - за няколко дни месечно е ОК. Това даже и при мен сигурно ще го може. Ама на нас ни се налага лятото всеки ден.

# 68
  • Мнения: 11 747
За оставяне на 4-годишно дете само мисля, че изобщо не си струва да се коментира.

# 69
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
Моите вече са големи, но каката оставаше лятото сама по цял ден вкъщи от малко преди да навърши 7г -не я искаха на ДГ през лятото, а нямаше кой да я гледа -всички работехме. И от самото начало на първи клас си ходеше сама на училище...ама училището беше съвсем близо до нас Simple Smile. Вече за малкия беше по -лесно, защото и сестра му си беше вкъщи и се гледаха двамата.

# 70
  • Бургас
  • Мнения: 10 348
Нощна птица, разбирам че сина ти е с една година по-голям от моя. Другото лято, когато ще е 3-ти за 4-ти клас и аз мисля да го оставям вече сам у дома.
То и сега се случва, но за кратко. Примерно аз излизам към 8:00 за работа, мъжа ми се прибира 8:30-8:45 - през това време е самичък. Ама на този етап толкова, цял ден още не смея.

Вече за малкия беше по -лесно, защото и сестра му си беше вкъщи и се гледаха двамата.

И аз мисля, че с малкия ще ми е по-лесно след време. С 4 год. разлика са, ще се справят. Само не знам дали ще седнат изобщо да учат, ако са без надзор. Laughing

# 71
  • Велико Търново
  • Мнения: 5 666
Дъщеря ми е на 8.5 год./ 2-ри за 3-ти клас/ и със съжаление трябва да споделя, че не е от самостоятелните Confused Пращам я от време на време до магазина/няма пресичане на светофар- там още ме е страх да я пускам сама/, остава вкъщи за час -два, но след това започва да ми звъни през 5 мин.по телефона и да пита кога ще се прибера. Допускам, че е така, защото майка ми я гледа у дома до детска градина, в училище е по цял ден, през почивните дни сме заедно, а през ваканциите има две баби на разположение - на практика, почти не остава сама, не изпитва някакъв неистов страх, но аз изпитвам такъв по изрбоените от Iris04 причини Peace

# 72
  • Down south
  • Мнения: 7 681
Оставяте ли децата сами в къщи? От кога е приемливо да оставиш дете за цял ден само? Как се справят децата ви, до колко са самостоятелни, могат ли да се грижат сами за себе си? Разбирам, че граници няма, че зависи и от детето все пак, но ми е интересно да събера мнения и да си сверя часовника един вид. Защото май нещо не съм в час. Колежките всеки ден ме убеждават, че 9 годишната ми дъщеря пре-спокойно можела да остава сама за цял ден докато аз съм на работа. И ми дават примери  за 7-8-9 годишни деца, които от пелени едва ли не стоят сами, готвят си, оправят си стаите, пишат си домашните. Ей така, без никакъв надзор. Не знам, на мен малко не ми се вярва, затова искам да разбера как постъпват другите.
Тук  по закон, децата могат да се оставят сами на 12 години, в противен случай санкциите са стресиращи.
Дъщеря ми е на 14,5  и започнахме да я оставяме сама на около 12.5.

Но пък на 14 могат да излизат сами с лодка на риба, имам предвид двете деца, които изчезнаха в петък в океана.
А на 16 вече шофират  ooooh!

Последна редакция: ср, 29 юли 2015, 18:02 от Daylily

# 73
  • Мнения: 2 048
Дано при нас не решат да започнат да им дават книжка  на 16 год ( нали все запада гоним
) #2gunfireКато гледам на 18-20 годишните качили се на кола колко им е акъла ....

# 74
  • Down south
  • Мнения: 7 681
При мисълта и мен ме разтриса треска, но от друга страна, мисля че има смисъл, имайки предвид големите разстояния тук (САЩ)

По-горе писахте, че пращате децата за дребни неща, моята няма как да я изпратя никъде, тъй като няма нищо до където може да стигне пеша, а и дори с колело.
Разрешаваме да кара колело, заедно със съседските деца, останалото сме ние,  взимане, връщане, нея и приятелките и.
 Тренировки, балет, излизания, за всичко се грижат родителите, добре че сме изградили схмеми в кой ден кои родители са на вахта за каране, прибиране и разкарване от точка до точка.
Мисля си, че когато вземе книжка, ангажимените от такъв характер,  значително ще понамалетя  Praynig

# 75
  • София
  • Мнения: 39 764
Дъщеря ми на 6-7г пазаруваше от магазините, които се намираха в блока ни. Синът ми е пазарувал сам, но когато сме "наблизо". Не е самостоятелен.
В началото на месеца се гледаха сами у дома през деня. Дъщеря ми е на 14. Аз бях за 9 дена в чужбина, а баща им - по цял ден на работа.
Това им беше бойното кръщене.

# 76
  • Мнения: 2 622
Точно това е, че моите останат ли сами не вършат нищо, освен да цъкат на телефони, да стоят на компютъра и за фон задължително Дисни Чанел : ooooh! Някои дни, когато баща им е нощна смяна, сутрин ги оставям сами за час, два, но това изобщо не го броя и не ги мисля. През деня също остават сами за няколко часа, но това е съвсем различно. Едно е за 2-3 часа, друго е за цял ден. Малката бързо се отегчава и почва да звъни по телефона-какво да ям, ти кога си идваш, сестра ми направи еди какво си...

# 77
  • Мнения: X
Не знам ,на мен не ми се струва добре по-голямото дете (особено на 8-10 години ,че и тийн) да е натоварено да се грижи по цял ден за братчето/ сестричето си .

Това са задължения на родителите ;колко деца за които могат да се грижат да имат ,как да се грижат за тях и как да им осигуряват , това от което се нуждаят -лично време , собствено пространство и 1;1 време с родителя .
Другото ми идва доста безотговорно.

# 78
  • Мнения: 2 782
Не знам ,на мен не ми се струва добре по-голямото дете (особено на 8-10 години ,че и тийн) да е натоварено да се грижи по цял ден за братчето/ сестричето си .

Това са задължения на родителите ;колко деца за които могат да се грижат да имат ,как да се грижат за тях и как да им осигуряват , това от което се нуждаят -лично време , собствено пространство и 1;1 време с родителя .
Другото ми идва доста безотговорно.
Отговорност на родителите е да осигурят и финансови средства, без които живота е немислим. Или родителите с ниски заплати по-добре да нямат деца?
И най-добрите планове в живота могат да се провалят. Дори, когато бях омъжена не можехме да си позволим детегледачки, частни занимални и прочие. Сега съм разведена и не смятам, че е безотговорно докато аз съм на работа 17 годишният ми голям син да гледа 8 годишния малък. Зимната и пролетната ваканция се гледаха по този начин. Явно съм безотговорен родител.

# 79
  • Мнения: 415
А ние как сме седяли сами, не знам! Само с един домашен телефон! Стига глупости! Като ги гледам колко са устати и компетентни на 7, съм далече от мисълта, че не могат да останат за 3-4 часа сами. Ами като няма баби какво правим? Да спрем да работим ли?

# 80
  • София
  • Мнения: 39 764
А ние как сме седяли сами, не знам! Само с един домашен телефон!
Аз от 4ти клас. Нямахме домашен телефон. Понякога след училище ходех до работата на майка ми (работеше близо до училище), но това беше рядко. След училище - автобуса (4-5 спирки) и у дома.
Майка ми си смени работата (в близост до дома) и през обедната почивка се прибираше за малко. Предполагам не ѝ е било лесно.

# 81
  • Мнения: X
Аз също си смених работата ,и то два пъти, за да мога да съм до детето ни .
4 години си бях у дома докато тръгне на у-ще ,после работех ,но отново казвам ,че е наше задължение да си нагласим графика за да има възможност детето да е отгледано както смятаме за правилно.

Като малка до 4ти клас са ме водили и вземали от у-ще .Майка ми беше учител и след 1 си беше винаги у дома. Не помня оставяне сами на 6-7-8 и т.н. години.

Това е една от причините да не искам второ дете ,защото си знам лимитациите и не искам да ощетявам нито първото ,нито второто дете ,а не искам да трябва да ми се налага . И наистина смятам ,че не е работа на децата да се самооглеждат или да си отглеждат сестрите и братята по цели дни Peace


# 82
  • Мнения: 2 622
Припомних си как беше при нас-когато тръгнах в първи клас, майка си беше в къщи в майчинство с брат ми. Във втори клас тя тръгна на работа, брат ми ( на 1г.) беше даден при нейните родители за отглеждане през седмицата, а аз и сестра ми останахме сами. Тя беше 4-ти клас. Баща ми прекара дом.телефон, за да може да имаме връзка, а тогава за телефон се чакаше много дълго време. Говоря за 1981-82 година. Освен, че звънеше през час, през деня намираше начин да излезе от работа и да дойде да ни нагледа. Майка също си идваше на обедната почивка. Не е като да сме били изоставени на произвола. Имаше контрол, и то не малък.  Но не мога да кажа, че сме били кой знае колко самостоятелни и отговорни. Що загорели манджи сме хвърлили, що забравени котлони и фурни е имало, загубени ключове, чакане пред входа....

# 83
  • Мнения: 11 747
Е, то на 8-годишно какво толкова да му гледаш? Няма да му бършеш дупето, да го храниш с лъжица в устата и да го приспиваш. Колкото да не е без надзор.
Писах вече, че на 7г. съм била сама без телефон. Родителите ми работеха на десетки километри от вкъщи.

# 84
  • Мнения: 2 782
Е, то на 8-годишно какво толкова да му гледаш? Няма да му бършеш дупето, да го храниш с лъжица в устата и да го приспиваш. Колкото да не е без надзор.
Писах вече, че на 7г. съм била сама без телефон. Родителите ми работеха на десетки километри от вкъщи.
Малкия е кротушко - заиграва се с играчките си, рисува, чете. Винаги намира какво да прави и да не му е скучно. Изиграва си половиния час на компютъра и повече до края на деня не припарва до него.
И да искам няма с какво да си сменя работата или да работя у дома. Града в който живеем е сравнително малък, работа трудно се намира, а заплатите са ниски.
Вече го пускам да играе и сам пред блока. Събират се около 10 деца и пада голяма игра, но знае пред блока за да мога да го виждам.Ако иска да играе в градинката от другата страна на блока ме вика и отивам с него.

# 85
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 853
А ние как сме седяли сами, не знам! Само с един домашен телефон! Стига глупости! Като ги гледам колко са устати и компетентни на 7, съм далече от мисълта, че не могат да останат за 3-4 часа сами. Ами като няма баби какво правим? Да спрем да работим ли?

И аз това питам през цялото време - къде е разликата между дете само вкъщи преди 1990 и дете само вкъщи сега  newsm78
Племниците на мъжа ми са с няколко години разлика, като по-голямото е на 13 -съжалявам, ама изречението "ще ходим да гледаме децата" от някоя от бабите - не ми звучи грам нормално. ooooh!

# 86
  • Мнения: 79
Аз мисля че всичко си зависи от децата, защото има страхливи деца и не искат да остават сами. Хубаво е родителите да ги предразполагат и да свикват да остават сами, като за начало в едната стая самички и после в апартамента/къщата.
Аз също имам спомени, че ме е било страх примерно да изляза от детската стая, защото съм чула някакъв шум, но всичко това се преодолява с израстването. Колкото по-малки свикват да се задържат сами в стая, толкова по-малко ги е страх, според мен.

Трябва да учим децата си на самостоятелност, а не да се впиваме чак толкова в тях. А проблема с компютъра винаги може да бъде разрешен като спрете интернета от IP адреса, телевизията също, макар че според мен това не е начина. Ще играят, ще играят и ще им омръзне, и като са ученици, не ги ли препитвате вечер след работа.

Аз като ученичка, освен че оставах сама и помагах с домашните задължения, трябваше и да си науча уроците и вечер задължително ме изпитваха какво съм научила за следващият ден, вкл. и петък. Така почти не ми оставаше време за телевизия Blush, отделно че не бях особено заинтересована да гледам тв, а предпочитах да чета книжки. 
Разбира се, че ако си оставите децата без задачи и домашна работа ще си пропуснат целият ден, но ако знаят че вечерта ше бъде проверено това което им е зададено ще го свършат. Ако не бъде има последствия, които не са благоприятни за децата. При мен последствията бяха учене до късно вечерта, наказание да гледам тв (на няколко пъти майка преряза кабела заради мен) Laughing.

# 87
  • Мнения: 1 044
Не знам ,на мен не ми се струва добре по-голямото дете (особено на 8-10 години ,че и тийн) да е натоварено да се грижи по цял ден за братчето/ сестричето си .

и аз се чудя какво толкова има да се грижи по цял ден?! тук не говорим да оставяме бебета, да се сменят памперси, да се приспиват и да се хранят през 3 часа. Нито се очаква да им сготвят, изперат и пр. И аз като съм вкъщи не гледам /като нещо, което толкова да ме натоварва/ 7-годишната си дъщеря. Играе си, чете си, яде си сама, отсервира си, ходи си сама /естествено/ в тоалетната и пр. Не мисля, че голямото дете ще предпочита присъствието на баба, за да му е по-леко откъм наглеждане. Освен това смятам, че така децата стават по-отговорни, прекарват повече време заедно, сближават се /дори и да се карат/ и се учат да си помагат. Дъщеря ми е много горда, като я оставя за 5 мин. да сляза до магазина и и казвам "наглеждай брат ти докато ме няма" - зарязва всичко, дори да е любимо занимание и отива при него, така ги намирам, тя го занимава и му говори - много приятна гледка .. а когато съм наоколо рядко играят заедно.

# 88
  • Мнения: 3 031
Познавам една 16 годишна девойка, която гледа брат си (на 7г.) много често, особено лятото. Ами на момичето определено не му е приятно. Колко скандали е имало, нямала търпение да се махне, не била бавачка... Тук не става дума, че го обслужва по някакъв начин, но той е все с нея. Не може да излезе, не може да остане сама. Досадно е, особено за тийнейджърка.

# 89
  • Мнения: 21 453
Всъщност в поста си, цитиран по-горе, отговарях във връзка с оставянето на 4-годишно дете само.
Да, за мен това е изключително безотговорно.

Сравнението с 8-9-годишна възраст е - Балкан разлика. Хубаво е да се чете, преди да се пише в темата.

Разбрах какво имаш предвид, и аз казах че я оставя за 30, 40 минути рано сутрин, когато гледа някакви детски по телевизията и не е имала проблеми с това.

 Това е пълно безобразие.

# 90
  • Мнения: 1 044
Познавам една 16 годишна девойка, която гледа брат си (на 7г.) много често, особено лятото. Ами на момичето определено не му е приятно. Колко скандали е имало, нямала търпение да се махне, не била бавачка... Тук не става дума, че го обслужва по някакъв начин, но той е все с нея. Не може да излезе, не може да остане сама. Досадно е, особено за тийнейджърка.

това е доста далеч от темата и явно тук говорим за различни неща. Обсъждахме оставянето на малки деца сами и добавихме въпроса за по-голямо, което да бъде вкъщи с по-малкото, като пак се обсъждаше за 10-11 годишни, които така или иначе няма да се шляят по цял ден навън с приятели. И всъщност се наблегна на това, че тези по-големи, не са достатъчно зрели и отговорни да се грижат за по-малките и е много безотговорно /за което аз не съм съгласна/, също че им тежи самата грижа, а не за това, че на някой пораснал младеж не му е приятна компанията на по-малкото дете в семейството и не може да излиза с приятели.

# 91
  • Мнения: 3 031
Знам за какво е темата. Имаше даден пример как 17 годишен гледа 8 годишен.

# 92
  • Мнения: 25 615

И аз това питам през цялото време - къде е разликата между дете само вкъщи преди 1990 и дете само вкъщи сега  newsm78


Огромна.

# 93
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 853

И аз това питам през цялото време - къде е разликата между дете само вкъщи преди 1990 и дете само вкъщи сега  newsm78


Огромна.

За навън -ок - повече опасности, повече коли, "времената са други" и т.н.
Но за вътре вкъщи ? Има телефони, камери и каквато технология си пожелаеш. Нас ни оставяха сами с един домашен телефон  Peace Земетресения, пожари и други форсмажорни обстоятелства и тогава е имало.
Та наистина не разбирам  newsm78

# 94
  • Мнения: 79

За навън -ок - повече опасности, повече коли, "времената са други" и т.н.
Но за вътре вкъщи ? Има телефони, камери и каквато технология си пожелаеш. Нас ни оставяха сами с един домашен телефон  Peace Земетресения, пожари и други форсмажорни обстоятелства и тогава е имало.
Та наистина не разбирам  newsm78


Огромна е, затова и започнаха в последните години да се наблюдават все повече и повече мамини дечица, които не напускат домовете си до 40 ooooh!. Заради загрижени родители, които после се оплакват и се чудят каква е вината и защо децата са несамостоятелни...
Защото те са могли да остават вкъщи преди 20, 30 години и да пазят още 3, 4 дечица, а сега не могат, че било много опасно... Никаква логика

# 95
  • София
  • Мнения: 478
Започнах да оставям големия сам от около 5-6 г. за по 10-15 мин. - да отида до магазина в съседния блок. Когато беше на 7 се роди брат му и ми се е налагало да ги оставям и двамата (новородено и батко) пак за по 15-20 мин.
В 3-ти клас започна понякога да се прибира сам от училище (живеем в село край София, училището е в центъра) и да остава сам следобеда. Миналото лято изкара около 2 седмици от ваканцията у дома (имаме баби, които много се сърдят, че децата не са при тях Simple Smile).
В 4-ти клас втори срок спря да ходи на занималня, защото "само тъпаците ходят". Това лято още не е бил при баба си - помотква се по цял ден или ходи на гости/идват му гости и така.
Всичко това обаче е възможно, защото той е изключително уравновесен, разсъдлив и отговорен и му имам пълно доверие. Като гледам дребния как върви, сигурно и на 20 ще се притеснявам да го оставям без надзор - вчера само докато отида до тоалетната и успя да счупи едно огледало Mr. Green

Не мисля, че е експлоатация каката/баткото да надзирава по-малки деца (нямам предвид бебета за няколко часа). Така се затвърждава връзката м/у децата + че големите се учат да полагат грижа за друг и се възпитава отговорност. Само не знам за малките как да се приложи това - може би със зачисляване на домашен любимец, само и единствено на тяхна грижа  Simple Smile.

# 96
  • София
  • Мнения: 3 390
Точно защото времената са други, дебнат още повече опастности навън и живота изисква повече умения, опит и приспособимост, за мен е важно да е самостоятелен от възможно по-малък.

# 97
  • Мнения: 3 031
А за вечер как стоят нещата при вас? На каква възраст бихте оставили детето само и да излезете на ресторант например?

# 98
  • Мнения: 25 615
Но за вътре вкъщи ? Има телефони, камери и каквато технология си пожелаеш.

Донякъде сама си си отговорила.
Сравни един средностатистически дом от преди 90-та и сега.
Колко апартамента с метални врати имаше едно време? А с решетки по прозорците и терасите? Колко обрани посред бял ден хора имаше тогава и колко сега?
Педофили ли бродеха свободно по улиците, престъпници ли, измамници ли? Шофьори-камикадзета ли летяха по тях?
Да са ти звънели като дете всеки ден разни непознати на вратата - от просяци, през събиращи помощи за болни деца, до мърляви цигани, които уж търсят домоуправителя? И това при положение, че вратата на входа се заключва.
А колите навън? Къде и колко деца играят спокойно навън, като не могат дори да пресекат безопасно една най-обикновена квартална улица?
Къщата ни допреди 90-та не се заключваше даже нощем. След 90-та няколко пъти влизаха да крадат, посред бял ден.
Преди всеки възрастен можеше да направи забележка на чуждо дете за неприемливо поведение, сега не само че няма да му обърнат внимание, но и като нищо може да си изяде боя от някоя майка-орлица или мутреещия се баща.
Да не говорим, че в миналото винаги имаше някоя баба съседка, която да наглежда децата и да сигнализира при нужда на родителите им. Сега познавате ли си съседите, особено по-възрастните, общувате ли с тях (освен когато си вдигате скандали за щяло и нещяло)?
И още много мога да сравнявам, ама няма смисъл.
Хайде всеки да си решава сам кога и как ще си оставя децата сами вкъщи. Но чак такова размахване на пръсти и осъждане на чуждия избор... Май няма нужда, а?

# 99
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
Вечер за няколко часа - 8г каката, но сама, а малкия при баба...Двамата заедно - той на 8г, тя на 12г.

# 100
  • София
  • Мнения: 478
А за вечер как стоят нещата при вас? На каква възраст бихте оставили детето само и да излезете на ресторант например?

Преди 10-11 год. не бих оставила дете само вечер. Малко е странно - за през деня нямам проблем, но някак си вечер се притеснявам  Laughing

# 101
  • Мнения: 2 782
Моят тийн не се сърди, че гледа брат си. Даже без него му е скучно.  Laughing След края на учебната година /21.05 за първолачето/родителите ми дойдоха да го вземат. Още преди да пристигнат в моя роден град баткото въздишаше и се жалваше, че ще умре от скука без брат си. Малкият от своя страна броеше дните до юли месец и чакаше да заведа батко му при него.
След като се прибера от работа - тийна излиза, не е вързан за малкия 24 часа.
За вечерно излизане отново смятам, че 9-10 годишна възраст е ок.
За има няма 20 дни в годината не виждам какво ще им стане. В учебни дни баткото се прибира преди малкия, защото той е на занималня.

# 102
  • Бургас
  • Мнения: 4 067
А за вечер как стоят нещата при вас? На каква възраст бихте оставили детето само и да излезете на ресторант например?
за по-късни часове след 11г.възраст мисля, дотогава има опасност да ги е страх като е тъмно, аз рядко излизам до по-късно, но ако се случи моят младеж си играе цяла вечер на компа и като се прибера в 12 да речем е много учуден, че вече съм се прибрала и колко бързо е минало времето, иначе за първи път тази пролет ми се наложи спешно пътуване и го оставих да спи сам през нощта, беше на 12г. и половина  и нямаше проблеми, сутринта го проверих по телефона дали е станал за училище и това беше

# 103
  • Мнения: 79
Но за вътре вкъщи ? Има телефони, камери и каквато технология си пожелаеш.

Донякъде сама си си отговорила.
Сравни един средностатистически дом от преди 90-та и сега.
Колко апартамента с метални врати имаше едно време? А с решетки по прозорците и терасите? Колко обрани посред бял ден хора имаше тогава и колко сега?
Педофили ли бродеха свободно по улиците, престъпници ли, измамници ли? Шофьори-камикадзета ли летяха по тях?
Да са ти звънели като дете всеки ден разни непознати на вратата - от просяци, през събиращи помощи за болни деца, до мърляви цигани, които уж търсят домоуправителя? И това при положение, че вратата на входа се заключва.
А колите навън? Къде и колко деца играят спокойно навън, като не могат дори да пресекат безопасно една най-обикновена квартална улица?
Къщата ни допреди 90-та не се заключваше даже нощем. След 90-та няколко пъти влизаха да крадат, посред бял ден.
Преди всеки възрастен можеше да направи забележка на чуждо дете за неприемливо поведение, сега не само че няма да му обърнат внимание, но и като нищо може да си изяде боя от някоя майка-орлица или мутреещия се баща.
Да не говорим, че в миналото винаги имаше някоя баба съседка, която да наглежда децата и да сигнализира при нужда на родителите им. Сега познавате ли си съседите, особено по-възрастните, общувате ли с тях (освен когато си вдигате скандали за щяло и нещяло)?
И още много мога да сравнявам, ама няма смисъл.
Хайде всеки да си решава сам кога и как ще си оставя децата сами вкъщи. Но чак такова размахване на пръсти и осъждане на чуждия избор... Май няма нужда, а?

Само така си говорите, че не е имало кражби и т.н.. Имало е, но сте били деца и не сте обръщали внимание на тези неща. Говорите като пенсионерите..."Едно време като беше Тодор Живков...". #2gunfire. Искаш да кажеш, че децата са толкова глупави да отворят на непознат или че не могат да си оставят ключа на вратата, или че терасите не са обезопасени? С какво твоето дете е по-малко отговорно от теб на неговата възраст?
Това са ученици, които ходят на училище и ги учат на тези неща, ако не още и в градината, че не се говори с непознат чичко/леля или не се отваря врата на непознати.
И отделно повечето хора си познават съседите в блока и винаги биха реагирали ако нещо се случи.
Не че имам нещо против, но имах съученици, които родителите им не им позволяваха почти нищо и в крайна сметка през пубертета си наваксаха, ама си взеха за душата на родителите им...

# 104
  • Мнения: X
Ако децата можеха да съобразят всички аспекти на една ситуация и да преценят всички рискове, нямаше да са деца и нямаше въобще да имат нужда от родители.

# 105
  • Мнения: 11 914
Аз на 7-8 год. сама палех нафтова печка, бяха ме научили. По-късно имаше и газови. Дали не са били по-опасни от сегашните климатици и парно?

При това майка ми беше голяма треперушка, представям си другите деца колко по-самостоятелни са били.

Кражби, изнасилвания и бродещи педофили е имало толкова, колкото и сега.Достатъчно е да се погледне съдебната практика от определена година и да се сравни.Не е имало мутренски убийства, не е имало така свободно притежаване на огнестрелно оръжие.Но битова престъпност е имало винаги.

У дома опасностите са по-малко. Навън- може би и повече.Включвам опасности от всякакъв характер, вкл. и големият брой улични,а и домашни кучета за мен е фактор, който представлява опасност.

# 106
  • Мнения: 11 091
Това, че сега се отива в другата крайност (нормален ефект на махалото), не означава, че трябва се толерира родителското безхаберие от предишни епохи.
Да, в много от случаите става дума именно за безотговорност и безхаберие, маскирани под "ами то нямаше друг начин/всички така правят/ама то нямаше престъпност".

Ще дам и пример: в моето детство например не бяха рядко явление децата с огромни белези от изгаряния. Сега такова дете не съм виждала по площадките. Никога за 7 г.

П.П. И не знам за какви 1200 лв. за занималня става въпрос, особено пък ако е за половин ден? Цените а в пъти по-ниски.

# 107
  • София
  • Мнения: 3 390
И едно време ги имаше тези неща. Просто сега сме по-информирани.Например, комшийският 19-годишен син ме канеше на 14 години няколко пъти настойчиво да "гледаме" филм у тях сами, през деня. Звучи смущаващо, нали? Добре, че споделях на нашите, че държаха нещата под контрол. Спря се след един индивидуален разговор с баща ми.

# 108
  • Мнения: 25 615
Нещо не схващам логиката.
Понеже и едно време ги е имало "тези неща", но е липсвала информация и затова родителите са си оставяли децата съвсем сами вкъщи от най-ранна възраст, днес, когато има информация, даже прекалено много, пак трябва децата да се оставят самички? Защо?
И без това детството у нас е толкова късо...

# 109
  • Мнения: X
Сега съм разведена и не смятам, че е безотговорно докато аз съм на работа 17 годишният ми голям син да гледа 8 годишния малък. Зимната и пролетната ваканция се гледаха по този начин. Явно съм безотговорен родител.
8 годишния си е направо голям, той е готов да стои сам по цял ден едва ли не, камо ли със 17 годишен брат. То гледането в какво се изразява точно - ако реши да ходи навън да играе, брат му да е с него. Или вкъщи да го следи да не прескача по балконите.
Свиркай си, твоите са отгледани!

# 110
  • Мнения: 2 782
Гледането се изразява в това да не е сам. Баткото да стопли яденето, което съм наготвила и да разчистят масата и да си измият чиниите. Малкия е кротушко, глупости не му идват на главата. Ще си пусне телевизора, ще извади количките хот уилс и пистата и няколко часа само ще се състезава или с нещо друго ще се заиграе. Навън излизат, ако времето е хубаво.

# 111
  • София
  • Мнения: 38 503
И сега през ден има новини за изгорени циганета. По Великден бяхме в една къща с печка с дърва. Аз не мога да се оправям с такова чудо, камо ли дете да оставя само.

За навън - за сега повтарям по 300 пъти да се внимава с някои места и хора и винаги да са заедно момичешката компания.

И помнете - не са опасни бродещите педофили, опасни са именно роднините.

# 112
  • Мнения: 11 091
Л'ажан, така де, има. Ама преди не бяха циганета. Това е разликата. Сега само те са "самостоятелни". Та за родителската безотговорност говорихме, независимо от етнос и социално положение Simple Smile

# 113
  • Мнения: 11 747
Сега всички се отоляват с климатици, как да се изгориш?

# 114
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
Оставяла съм за половин ден сама у дома миналата зима по нейно желание/9,5г/.Една седмица госпожата на занималнята беше болна и тя не искаше с друг клас.Оправяше се.Обаче в края на учебната година нещо я грабна страха-гледала някаква игра.Все още я е страх да остане за повече от час сама.

# 115
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
На 9 в къща, вероятно бих се притеснявала от взлом, а в апартамент - от земетресение.

Като дете бях на полудневна предучилищна - прибиране, топлене на храна, отопление, учене, игра; познатото "ключа на врата". Включително палене на печка.

Сега децата трябва да се справят навън с колите /и често лудите им шофьори/, кучетата /понякога по-големи от тях/, липсата на всякакъв контрол и респект, водещи до всякакви "случки" по градинки и паркове. Затова да оставиш само, значи да оставиш вкъщи, да забраниш да излиза. Накратко - да затвориш. Когато детето е малко, самото затваряне е голям минус.

Освен това земетресение, наводнение, спиране на тока в тъмен късен следобед зимно време, бури /в местата с урагани и смерчове и с дъждовни периоди/ са все неща, които не са за малко дете. Да не дава Господ да се прилагат знания и умения, каквито и да има. Дори и да се справи, няма да е същото като да има на кого да разчита. Колкото и да е малък риска, такъв стрес се избягва ако е възможно.

# 116
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Запис да следя темата, че и мен много ме вълнува този въпрос. Моите са още на 7 г. и категорично за сега не смятам да ги оставям сами в къщи, нито ги пускам сами навън. Кога ще стане не знам, зависи от тях, но не съм склонна преди 10-11 год да ги оставям. Още повече, че са двама и се подстрекават и окуражават в белите. Въпреки че, безкрайната лятна ваканция ми е голям проблем. Нямаме баби желаещи да ги гледат, мъкна ги с мен на работа по цяло лято, но няма как. Предпочитам така отколкото цял ден да се притеснявам. В общи линии съм страхлив родител, особено навън. Страх ме е от коли, от крадци на деца и т.н. За сега ги пускам само до магазина до входа сами и пак треперя през цялото време.  ooooh!

# 117
  • Мнения: 5 037
Аз каката я оставих сама,когато екстремно се наложи и двамата с баща й да сме на работа в събота.Тогава беше почто на 7г.Спа до към 10ч.Обясих и,че може да ми звъни постоянно(макар шефката да не е очарована),но не мога да я вземам при мен.Доста е по-опасно от в къщи.Работя с отрови и няма как да я опазя.Няколко пъти я вземах като по-малко,но не работихме всичките 80 жени,а само 6.Тогава шефката я беше взел в офиса и се занимаваше с нея.Но  няма как да е всеки път или цяло лято.
Нямам и възможност да си вземам отпуск когато поискам.При нас исаш,не искаш цялата фирма излиза отпуск 5 до 10 дни март, и 5-10 дни в края на септември.Ако не можем да изразходваме цялата отпуска през годината я "плаща" през декемри.Ако имаш малко дете и искаш да ползваш неплатена или кажеш,че не можеш да си а работа в събота и неделя-тя ти казва да си прецениш,работа или дете.Познаите,какъв е потока на жени през фирмата.

# 118
  • Мнения: 8 229
Навремето си стоях сама по половин ден (или цял ден през ваканцията) вкъщи. Идеално си ми беше. Това от предучилщната, значи на 6 години. Всички деца бяхме така.
Сега доста от децата, коит познавам 2-3 клас също стоят сами.
Големият е стоял за малко сам от 6 годишен. В първи клас е стоял сам и по цял следобед, ако по някаква причина не е бил на тренировки. При мен проблемът е, че са двама. Всеки от двамата поотделно може да стои спокойно сам вкъщи и няма да имам притеснения, че ще направи някаква беля. Когато са двамата заедно обаче, става взривоопасно и е по-добре да са под контрол. Затова, когато не са на училище, баба им ги наглежда. Докога ще е така, не знам. Докато тя има желание.
На училище баткото ходи и се прибира сам, но училището е близо.
Може и на тренировки да ходи сам, но пак проблемът е, че брат му е също в кюпа, а двамата заедно не мога да ги оставя да ходят сами до залата.

# 119
  • Мнения: 5 037
А,когато бабите са на принципа:"Който има деца да си ги гледа и да си е мислил"(а имат възможност да помагат),каво да правим.Заплатите в града да са по 350-400лв.,как да спре единия да работи.Детдите занимални да по 250-300 лв на месец.

# 120
  • Мнения: 25 615
Абе, не знам кога всички деца сте били така. В моето детство повечето си имахме баби и дядовци вкъщи, не сме стояли съвсем сами. Или родители, работещи на смени.
Много малко бяха връстниците ми, които наистина ги оставяха сами, но пък винаги имаше някоя съседка, която да ги наглежда и да докладва на родителите. Отделно непрекъснатият контрол по телефона...
Някъде през 90-те излезе модата на: "Бе, я не ме занимавай с глупости, кво ми пука, че детето ми потрошило нещо си там, пребило някого или се държи като идиот, я си глей работата!"

# 121
  • Мнения: 8 229
Не знам за другите, но в моето детство вкъщи нямахме домашен телефон. Беше зор да си прекараш и когато най-накрая успяхме да се сдобием с такъв, бях вече 8ми клас. Но дори и да имахме, не би ми помогнал особено, защото баща ми работеше по различни обекти, често на километри извън града, в завода при майка ми имаше телефон само в администрацията, а тя беше в производството, така че не е имало на кого да се обадя така или иначе.
Никой от приятелите в блока и от съучениците ми нямаше баба и дядо подръка. На всички бабите бяха по селата. То и затова през лятото града се опразваше откъм деца. Всичко под 5ти клас духваше на село.

# 122
  • Мнения: 5 037
Абе, не знам кога всички деца сте били така. В моето детство повечето си имахме баби и дядовци вкъщи, не сме стояли съвсем сами. Или родители, работещи на смени.

Едно време всички работиха от 7,30 до 16,30.Всички се пенсионираха рано-52-55г.Сега се ражда късно и се пенсионират късно (ако не се лъжа на 65г).
Кой работи вече от 8ч до 17ч.?
Аз работя с такова РВ и дори и в събота и неделя(не винаги)и в празничните дни и пак не успявам да съм  вкъщи ваканции на ясли,градини или в у-ще.След 8г закона не ми дава право да съм отпуск(дори и неплатен) и освен да напусна работа друг избор нямам.Не ми е изгодно да давам 350 лв за гледачка ,а аз да вземам 400лв

# 123
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Това с баба или дядо вкъщи става ако живеят заедно две семейства, иначе - няма как. Приятели с баби и дядовци вкъщи не се сещам да съм имала като дете. Донякъде пак заради най-разпространените възрасти за брак и раждане. И да се вземе някой възрастен родител в семейството то ще да е към 60 тата му година - или когато детето е на почти 10-15 средно.

ПП Ранно пенсиониране и отделно и навремето жените не са чакали до 30 за да раждат. Та наистина докато детето стане ученик може да има баба пенсионерка. Обаче това не значи, че бабата е наблизо, в същото селеище, свободна, желаеща, одобрена и т.н...

Последна редакция: пт, 31 юли 2015, 17:35 от ом

# 124
  • Мнения: 30 802
Е, няма как да съм спокойна, че е успяло да спазва добра лична хигиена ежедневно.
Добре измита дълга коса без помощ трудно би се получила на малко дете, например.


О, това е направо фатално, че ще му е леко мазна косичката...или няма да си облече която блуза трябва.

# 125
  • Мнения: 8 229
Големият миналата година беше на 2 състезания с преспивания сам. Единият път, след като се окъпал, не могъл да се сети кои са чистите му боксерки и кои е събул малко преди това  ooooh! Това беше отговорът на въпроса ми защо не си е сменял гащите.  Joy

# 126
  • Мнения: 11 747
Како Сийке, явно си живяла в централната част на града със стари кооперации и даже стари къщи. Аз, и много други, съм живяла в огромен панелен комплекс. Там баби и дядовци нямаше, ама никакви! Всички хора бяха на една и съща възраст. Млади семейства с деца. На 99% от децата бабите и дядовците бяха на десетки или стотици километри в някое село или друг град. Даже децата бяхме от сходни набори. Като по калъп бяхме всички. И всички бяхме без телефони. Панелния гигант имаше един малък район (този около пощата) с прекарани телефони, другите хиляди живеехме без телефон. Така хем нямаше баби и дядовци нито лични, нито съседски, за да ни наглеждат, хем нямахме телефони, нито ние, нито съседите, хем бяхме сами. А и почти всички живущи в квартала работеха на едно и също място, а то беше на 40км - Девненския химичен комбинат. Който не работеше там, работеше някъде в централната част на града, което пак са си едни 5-10км. Наистина имаше родители, работещи на смени. Моите не са били от тях. Не знам колко често е имало родители денем, но не се виждаха. През дневния период в пространството се движеха огромна маса деца и младежи, възрастен беше събитие да се забележи. И улични кучета имаше и то много, на глутници, но преди да дойдат виетнамците- строители, после изчезнаха. Не искам да кажа, че начина, по- който съм израснала е нормален или за пример. То в така описаната картина има не едно ненормални неща, не е само това, че сме стояли сами от детската градина. Последните години взех да си давам сметка, че като в някакъв социален експеримент сме живели. Без възрастни хора, без бебета, и без още много други различия, да не ги изреждам, но някаква почти стерилна среда.

# 127
  • Мнения: 6 214
Е, няма как да съм спокойна, че е успяло да спазва добра лична хигиена ежедневно.
Добре измита дълга коса без помощ трудно би се получила на малко дете, например.


О, това е направо фатално, че ще му е леко мазна косичката...или няма да си облече която блуза трябва.
Бе чак фатално не е, обаче от неизплакнат шампоан излиза пърхот, с който се бориш после години.  Peace

Моята е на 7, от 1-2 години стои по 10-15 минути сама. Умишлено от моя страна.

Като обобщение ще кажа, че всичко е според зора и никой не обвинявам.  Peace Едва ли някой оставя 4-5 годишно дете само, за да иде на кръчма.  Peace

Също така детето едва ли би било съгласно лятото по цял ден да не си покаже носа навън. А на вън опасностите са о-големи според мен.  newsm78

Сложно е.

# 128
  • Мнения: 818
Не съм чела цялата тема.

На 3-4 години - сам/а за 10-20 минути.
На 5-7 години - сам/а за половин-един час
На 8-9 години - сам/а за 3-4 часа
На над 10 може и по цял ден.
На над 13 може и за през нощта.

Така си действаме горе-долу.

# 129
  • Мнения: 11 091
Чета по постовете, че технологиите помагали - оставените сами деца звънели през 5-10 мин на майка си или пък били на постоянно видеонаблюдение по скайп (сякаш апартаментът има една стая...)

То, ако така ще "работя", по-добре детето ми да е с мен в офиса, по-малко ще ми пречи, отколкото ако е вкъщи. Хем и ще е в безопасност.

# 130
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
За първи път оставих дъщеря ми сама за час   два на 6 години.Беше екстремна ситуация и нямах избор.На седем и половина оставаше сама всяка  събота за 8 часа.Добре, че имам свестни съседи, та не съм имала проблеми със социалните служби..
Преди да започна да я оставям беше подготвена какво може да се прави и какво не.Знаеше, че не бива да отваря врата на никого, Да не вдига телефона, на непознати номера,..
Закуската мисли я приготвяне дама и си претопява обяда на микровълновата.На 9 вече сама си приготвяше обяда, в смисъл, нещо лесно.Ваканциите е сама у дома, с изключение на летните, които е в България.Майка ми също я оставя сама, когато ходи на кафе с  приятелките си.
Дъщеря ми беше първата от класа,  която на 9 и половина започна да ходи сама на училище.Около година я подготвях. имахме ритуал на връщане аз се правех, че не зная пътя и кал се пресича на светофара, а тя ми обясняваше как се прави..Миналата година на 11 и половина  и преместихайде а часа по английски от 18 часа, зимата вече е тъмно, тя искаше да ходи и да се връща сама.Школата е на 5 мин от къщи.В началото по целия път до там и обратно говорехме по мобилния, но после вече спря да се обажда.
По принцип още от съвсем малка я възпитавам да бъде внимателна, отговорна и самостоятелна.
Знае за опасностите на вън, знае как да реагира  в дадена ситуация.

Последна редакция: нд, 02 авг 2015, 20:07 от sl

# 131
  • Мнения: 415
За първи път оставих дъщеря ми сама за час   два на 6 години.Беше екстремна ситуация и нямах избор.На седем и половина оставаше сама всяка  събота за 8 часа.Добре, че имам свестни съседи, та не съм имала проблеми със социалните служби..
Преди да започна да я оставям беше подготвена какво може да се прави и какво не.Знаеше, че не бива да отваря врата на никого, Да не вдига телефона, на непознати номера,..
Закуската мисли я приготвяне дама и си претопява обяда на микровълновата.На 9 вече сама си приготвяше обяда, в смисъл, нещо лесно.Ваканциите е сама у дома, с изключение на летните, които е в България.Майка ми също я оставя сама, когато ходи на кафе с  приятелките си.
Дъщеря ми беше първата от класа,  която на 9 и половина започна да ходи сама на училище.Около година я подготвях. имахме ритуал на връщане аз се правех, че не зная пътя и кал се пресича на светофара, а тя ми обясняваше как се прави..Миналата година на 11 и половина  и преместихайде а часа по английски от 18 часа, зимата вече е тъмно, тя искаше да ходи и да се връща сама.Школата е на 5 мин от къщи.В началото по целия път до там и обратно говорехме по мобилния, но после вече спря да се обажда.
По принцип още от съвсем малка я възпитавам да бъде внимателна, отговорна и самостоятелна.
Знае за опасностите на вън, знае как да реагира  в дадена ситуация.



+1!  Хареса ми как възпитаваш детето си! От малка ще е самостоятелна!

# 132
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Случи ми се веднъж да оставя сина си, тогава на около година и половина, дълбоко заспал, сам вкъщи. Изтичах точно за 7 минути /засякох си ги/ до кухнята да взема храната му. Навън имаше виелица, студ, мраз, заледено навсякъде... а аз сама с детето вкъщи. Отидох, взех бурканчетата и се върнах максимално бързо. Имах чувството, че ще умра от притеснение, но ето на - случило ми се е и на мен. Освен лошите метереологични условия, имаше и друга причина да го оставя сам закратко. Той спеше дълбок обеден сън. Ако го събудя от такъв, после цял ден ставаше кисел, нервен, раздразнителен. Затова реших да го спестя и на двама ни. Слава Богу, че не се случи нищо опасно през тези няколко минутки  Praynig  И пак казвам, случи ми се само един път по време на цялото майчинство. И още го помня като нещо, с което не се гордея. Фактите са си факти обаче.

Последна редакция: пн, 03 авг 2015, 21:50 от vihrogonche

# 133
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Готово  Peace  Не се коси и измъчвай повече!

По темата: изключително рядко е оставян сам вкъщи, докато навърши 7 години. После постепенно започнахме да го оставяме за половин-един час. Докато си напазаруваме, а той гледа детско по ТВ например.

На 8-9 го оставяхме вече за по-дълго време. Сега е на почти 11 години. И му се е случвало да бъде сам в продължение на няколко часа. Не е създавал проблеми никога. Нито нещо лошо се е случвало.

По спомени - била съм сама вкъщи с часове, още в първи клас, след училище. Стоплях си сама обяда. Ядях, пишех си домашните, гледах ТВ. Сама. Миех чинии. Не ме беше страх. Имах си ключ и си го ползвах без проблем. Била съм на 6 години и половина. Но тогава нямаше тази престъпност. Хората във входа си се знаехме. Нашите знаеха, че около мен винаги има съседи, ако се наложи. На 9-10 години не само, че си стоях вкъщи сама без никакъв проблем, но съм гледала и малката си сестра, докато родителите ни се върнат от работа /тя е с четири години по-малка от мен/. Тя ме слушаше много, аз не съм вършила бели, изобщо всичко си беше наред.

Сега просто времената са различни и родителите сме много по-уплашени за децата си.

# 134
  • София
  • Мнения: 3 390
Аз имам 10 години и 3 месеца разлика с брат си. Оставиха ми го, когато беше на 5 месеца за пръв път и излязоха за няколко часа. Т.е. аз съм била на 10 години и 8 месеца. Бях много отговорна. Дори се бях научила да му мия дупето на мивката  Laughing На 12 години го вземах от яслата и разхождах около блока.

# 135
  • Мнения: 11 091
Има деца, които се будят дори ако ги оставиш да слезеш за 30 сек. до пощенската кутия. Дете на 1-2 години, оставено без надзор, освен че може да изпадне в истерия, като се намери самО, може и да си нанесе сериозни травми.

# 136
  • Мнения: 818
Има деца, които се будят дори ако ги оставиш да слезеш за 30 сек. до пощенската кутия. Дете на 1-2 години, оставено без надзор, освен че може да изпадне в истерия, като се намери самО, може и да си нанесе сериозни травми.
Да, ако не е в кошара, която НЕ МОЖЕ да прескача и от която НЕ МОЖЕ да излиза, защото сте махнали пръчка...

Каква истерия? Децата ви нормални ли са? Или няма да забележи, че майката я няма, или ще забележи и няма да реагира... в най-лошия и бих казала рядък случай, ще се разплаче. Но да изпадне в истерия и да се нарани? Едва ли.

А, и ти дето казваш "има деца, които..." - еми нейното явно не е такова. Аз също не познавам такова дете, но сигурно някъде има.

# 137
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Има деца, които се будят дори ако ги оставиш да слезеш за 30 сек. до пощенската кутия. Дете на 1-2 години, оставено без надзор, освен че може да изпадне в истерия, като се намери самО, може и да си нанесе сериозни травми.

Дори едно елементарно отиване до WC може да отнеме между 1 и 5 минути, в зависимост от случая!

Какво, ако имам бебе, да не мога да отида до тоалетната ли, или да простра прането на терасата? Хайде бе.

# 138
  • Мнения: 11 091
Някои хора не ползват кошара. В кошари и ясли се слага добитък, не хора.
И, да, повечето майки, които познавам, не правят дълго къпане или тоалет примерно, ако бебето е будно и няма кой да стои при него. Притичват набързо.

# 139
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
И аз притичвах набързо, Параход.
Обаче ти казвам, че просто е невъзможно и неизбежно да оставиш бебето си за минутка до 5, независимо дали спящо или будно.
Все ще ти се наложи да свършиш нещо, без да го наблюдаваш нон-стоп. Може да си в тоалетната или да простираш на терасата, или да си с нацапани ръце, ако приготвяш нещо в кухнята. Знам ли и аз. Всичко правех с напрежение и нащрек, докарвах си страшно много нерви. Но сега вече си мисля, че много неща са били излишно престараване и презастраховане. И не ти говорих за къпане, разбира се - това го вършех, когато татко му се върнеше от работа  Peace

# 140
  • Мнения: 11 091
Именно, същата история.
Дадох за пример просто, че веднага усеща отдалечаването на майката и се буди (което намирам за съвсем нормално от биологична гледна точка, ако и да е натоварващо). Така че 5 минути е едно, а 30 за разходка - не.

Но за Джизъс няма биологични и правни норми, разбира се, нейните бебета стоят с часове сами, без да шукнат. Направо биха ме засърбели пръстите да й викна социалните. От всеки неин пост във форума ме сърбят Simple Smile

# 141
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Аз съм се прибирала и ходила на училище сама от 2-ри клас. В 4-ти си пържех картофи за обяд. Играех навън, стоях поне по половин ден у дома сама. Само че на няколко пъти се заплесвах с прибирането у дома и заварвах баща ми на път да ме търси. Crazy

Според мен на детето в различни етапи трябва да пооставя по малко само. Моето започнах да го оставям за по 10-на минути само у дома като стана на 3, за да изтичам до магазина за нещом което ми е спешно. Съответно му обяснявам, че отивам до долу, за да купя нещо, а то да стои мирно и тихо в стаята си. Преди това го питам дали иска да дойде с мен, ако иска идва, ако не ме чака.

Най-добре е всеки сам да си прецени кога и за колко може да си остави детето само. Всяко дете си е различно. Peace

# 142
  • Мнения: 4 413
Jesus, дете на година и половина-две спокойно може да излезе от кошарата, дори и да е с всичките си налични пръчки. Съмнявам се, че твоите не са можели да го правят на тази възраст  Peace

Преди няколко дни реших да изхвърля боклука сама. Казах на малката, че ще излизам до кофите, тя каза "добре, голяма съм, тук ще те чакам". Става въпрос за точно 2 минути време. Да ама като отворих входната врата кучето тръгна с мен и тя каза - ми щом и кучето идва, ще дойда и аз с вас. Явно се почувства прецакана само тя да си стои у дома. Другия път ще гледам кучето да не ме усети.

Обаче моето е кротко и се заиграва само. Особено ако готвя или шетам, въобще не ме закача. Само идва от време на време да ми изяжда продуктите. 

# 143
  • София
  • Мнения: 478
Много зависи от темперамента на детето. И понякога е много по-безопасно да оставиш за 10-15 мин. спящо новородено, отколкото малка хала на 3-4 год.
Моите деца като бебета спяха непробудно с часове. Случвало се е буквално да забравя, че в съседната стая имам спящо бебе. Иначе хитът на дребния (почти на 4 е) от вчера е: детска масичка, върху нея детско столче, отгоре малък пуф и той се опитва да се покатери, за да вземе пакет бонбони, който съм скрила върху хладилника (висок е 1,90). Действието се развива през петте минути, в които пускам пералнята. А преди това оцветяваше динозаври повече от половин час...Като гледам скоро няма да остане сам вкъщи Mr. Green, за разлика от батко му, на когото гласувам доста голямо доверие.

# 144
  • Мнения: 818
Jesus, дете на година и половина-две спокойно може да излезе от кошарата, дори и да е с всичките си налични пръчки. Съмнявам се, че твоите не са можели да го правят на тази възраст  Peace
Моите на тази възраст спяха в легла. Не виждам причина да не отида до магазина, докато детето спи, пък и да е будно, ако е поне на 3 години, толкова може да оцелее 10 минути.

Иначе хитът на дребния (почти на 4 е) от вчера е: детска масичка, върху нея детско столче, отгоре малък пуф и той се опитва да се покатери, за да вземе пакет бонбони, който съм скрила върху хладилника (висок е 1,90). Действието се развива през петте минути, в които пускам пералнята. А преди това оцветяваше динозаври повече от половин час...Като гледам скоро няма да остане сам вкъщи Mr. Green
Аз пък не виждам проблем в това. Като започне да се катери, ще усети къде е хлабаво и или ще слезе, или ще падне от столчето (което е върху масичката, която е висока 50 см??), т.е. ще падне от около 1 метър, ако не си прецени добре къде да стъпи (има 20-30% шанс да не прецени добре, особено ако досега не се е катерил никъде). Еми при положение, че падането не е фатално, по-добре да научи добър урок по строителство. Дайте му да играе тетрис, ще му помогне да развие идея в тази посока - кое как се слага, какво е стабилно, какво не е и т.н. Всъщност просто му покажи кои са здравите столове вкъщи, обясни му,ч е детската масичка (ако е пластмасова) не е надеждна, и не рискувай някой път поради лошата си преценка да се пребие. Което "пребиване" от 1 метър, пак казвам, едва ли ще е фатално. Също ще се научи, че щом мама е качила нещо горе, значи не трябва да се пипа. Пропускът във възпитанието му е довел до въпросното катерене горе. На моята 3-годишна като й кажа "не може шоколад сега", и пред нея да го оставя, няма да го вземе, но това го постигнах с възпитание, иначе си е дива като цяло и, ако не си твърд и категоричен, няма да те вземе насериозно.

# 145
  • Мнения: 11 091
Леле, верно си за социалните, жена.

# 146
  • Мнения: X
В тази тема 99 % са за социалните; оставящи деца на 5-6 години сами за кафе/магазин , втори оставящи деца на 8-9 да гледат не само себе си ,а и по-малките си братя и сестри  цял ден ваканциите и други оставящи спящо бебе за еди какво си без бебефон за бърза реакция .

Не ми се пише в такава тема . Потресена съм след всеки следващ надъхващ пост колко нормално е това за всеки ,защото навремето са били оставяни сами у дома и нищо им нямало ,а пък занималните били скъпи ,а пък и баби нямало и бррр...

Сбъркано ни е обществото . Tired

# 147
  • Мнения: 30 802
Да, ама за щастие в България не работят канадските социални. То иначе в Африка са мега за социалните, щото слагат едно тригодишно с тояга да варди бебетата от хиените.

Между другото, живеещите в Канада често ги спрягат тия Социални. Тук такова животно няма. Има на хартия. На практика...това са някакви нископлатени лелки, които се занимават главно с мангалите.

# 148
  • Мнения: X
Сирена , живея от 2 години в Канада само и 13 преди това в Англия. Повярвай ми ,че тук социалните са ментови бонбони спрямо онези в Англия.

Тъй като работех за тях тук ,а съм учила Социални науки и детска соц. психология именно в Англия ми е ясно ,че си нямаш идея за какво пишеш в този контекст. Това е неглижиране и застрашаване на детето по всеки човешки показател.


Както казах от човешка гледна точка ми е непонятно това безхаберие и оставяне на деца да се само-отглеждат .

# 149
  • Мнения: 30 802
Има разлика между английското изоставяне от отрепки-наркомани и това да оставиш дете за 5 мин. Тук причините за оставяне са други. Реалността, ако щеш, е друга.

В Англия имаше случай май на умряло от глад дете- в училище. Много неглижирано, напълно незабелязано.

# 150
  • Мнения: X
Има разлика между английското изоставяне от отрепки-наркомани и това да оставиш дете за 5 мин. Тук причините за оставяне са други. Реалността, ако щеш, е друга.

В Англия имаше случай май на умряло от глад дете- в училище. Много неглижирано, напълно незабелязано.
Пред закона няма значение кой е оставил дете само  ,а факта ,че детето е само.
Прочети темата назад и виж за какви възрасти става въпрос и за какви периоди от по цял ден 3-4 месеца в годината и половин ден през останалата част става дума. Аз съм шах и мат .

Ако прочетеш медиите последните месеци от Б-я са все цигани и отрепки извършителите нали ? Акушерка; лекар с медийни изяви в соц. мрежа ; продаващи детски органи ; деца от нормални семейства пребиващи 3 годишно; убиеца на Пауло и прочие и прочие.

Сбъркано е обществото ,защото приема за нормално едно дете да е само на крехка възраст .Не е важна държавата ,а нагласите на населението , демографията и обществените уклони .Щом такава голяма част майки и жени смятат ,че е безопасно да оставиш дете под 12 само у дома и гледащо себе си и брат/сестра ....няма какво да кажа .

# 151
  • София
  • Мнения: 478
Добре че нашите социални, нямат нищо общо с английските. Ако оставиш 12-годишно за половин ден самО, може да ти го вземат, но същото това консервативно английско общество възприема за все по-нормално това дете на 16 да реши, че не му се учи повече и да си роди дете, примерно Peace.

Определено предпочитам нашия модел с постепенно задаване на отговорности от по-невръстна възраст, отколкото ударното порастване по чужбинските тертипи. Едно дете на 11-12 не е чак толкова тъпичко, че да не се научи какво и как може и какво не, и е съвсем способно да осъзнава последствията от действията си. Също така е съвсем способно за кратко време да поеме отговорност и за друго дете.
Не виждам каква е разликата да вляза да се къпя за 30 мин. и да ги оставя двамата да си играят или да изтичам до магазина в съседния блок за 15-20 мин. Еднакво не съм в състояние да реагирам на каквото и да било.

# 152
  • Мнения: X
Не знам ,аз съм избрала в какво общество да живея и отглеждам дете .

Но повече ми харесва моделът на постепенност и независимост. Детето може да е около възрастен до 12 му  година ,но на 13-14 поработва в някой съсед (окоси трева, гледа деца, нарежда неща лавици в супера, Макдонълдс и т.н. лятната ваканция ) , на 17 шофира  , на 18  живее самостоятелно и учи и работи, на 25/6  има дете и на 30-31 си купува първия дом  ,отколкото масовият модел на дундуркане до 25 на студенти ,живеене заедно на 3 поколения и никаква независимост и подготовка за живота както е реален навън.

Не оставянето у дома в невръстна възраст (тук се говори за 5-8 годишни деца най-вече ,че и за бебета и проходили деца )  ги прави независими и справящи се индивиди .Но влиянието на навиците и обществената нагласа на мнозинството живеещи наоколо са показателни за феномена Жорко в нашето общество .

Последна редакция: ср, 05 авг 2015, 20:39 от Анонимен

# 153
  • Мнения: 11 091
Не оставянето у дома в невръстна възраст (тук се говори за 5-8 годишни деца най-вече ,че и за бебета и проходили деца )  ги прави независими и справящи се индивиди
+100

В други страни имат проблем с хеликоптерните майки, а тук основният проблем продължава да е неглижирането (въпреки че и отделни хеликоптери прелитат, основно в upper middle class).

# 154
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Контесата изпитва някакъв душевен оргазъм като се самонавива, че е по-добра от всички българки, живеещи в България. Tired

# 155
  • Мнения: 11 091
Цеца,
аз живея в България и освен това имам много забележки към други изказвания на Контесата, но в случая е права.

# 156
  • Мнения: X
Контесата изпитва някакъв душевен оргазъм като се самонавива, че е по-добра от всички българки, живеещи в България. Tired
Цеца ,къде прочете такива заключения ?
Оспорвам правотата на решения на възрастни , които по презумпция би трябвало да мислят за интереса на децата и да им осигурят основните човешки права като покрив, храна ,безопасност и сигурност.

Цеца,
аз живея в България и освен това имам много забележки към други изказвания на Контесата, но в случая е права.
Параход ,изненадана съм и то приятно при това  Peace

# 157
  • София
  • Мнения: 478
...Детето може да е около възрастен до 12 години ,но на 14 поработва в някой съсед (окоси трева, гледа деца, Макдонълдс и т.н. лятната ваканция )...
...
Не оставянето у дома в невръстна възраст (тук се говори за 5-8 годишни деца най-вече ,че и за бебета и проходили деца )  ги прави независими и справящи се индивиди .Но влиянието на навиците и обществената нагласа на мнозинството живеещи наоколо са показателни за феномена Жорко в нашето общество .

Ето това са няколко неща, които винаги са ме озадачавали по отношение на американците/канадците. До 12 не може да е сам, но е ОК на 14 да гледа чужди деца. От къде придобиват опита тези деца, като преди това не са оставяни сами? Аз лично не бих се доверила на чуждо дете за детегледачка.

По отношение на 5-8 годишните - всички подчертаха, че става дума за инцидентно оставяне и то за броени минути. Със сигурност не си забравила, че в БГ има магазинчета в почти всеки блок, т.е. да изтичаш за хляб не ти трябва да палиш колата и да караш километри до най-близкия супермаркет. Също така децата, които се прибират сами се прибират от кварталното у-ще, което много често е на съседната улица. Децата все още играят около блоковете и на много места контролът от балкона все още е възможен. И все още тук повечето съседи се познаваме, гледаме си един на друг в канчетата (понякога и проблеми си правим Wink) и комшийското дете лесно може да бъде докладвано на родителите си, че върши нещо нередно.

# 158
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Цеца,
аз живея в България и освен това имам много забележки към други изказвания на Контесата, но в случая е права.
Не говоря за последното й мнение. Общата ми представа за нея е такава.
Но има и неща, с които съм съгласна. Малко, но има. Mr. Green

Обаче:
Цитат
Ако прочетеш медиите последните месеци от Б-я са все цигани и отрепки извършителите нали ? Акушерка; лекар с медийни изяви в соц. мрежа ; продаващи детски органи ; деца от нормални семейства пребиващи 3 годишно; убиеца на Пауло и прочие и прочие.

го има и в нейната цивилизована държава. Има го навсякъде. Тук обаче новините стигат по-бързо и по-лесно до медиите.

Тук имаме доста кусури, наслоени от предишната система, от прехода, от несигурността, бедността....
Малко по малко тръгваме напред, но не можем с магическа пръчка да живеем хубавия живот като Контесата в Канада.

Едва ли всичките тук сме някакви ненормални и рискуваме с децата си ей така. Crazy

П.П. Всичките ми колежки и познати не оставят децата си сами под 12 год. възраст. Даже си ги водят и вземат от училище, нищо че могат сами да се приберат у дома.

# 159
  • Мнения: 11 091
Тук обаче новините стигат по-бързо и по-лесно до медиите.
Това не е вярно, повярвай ми.

# 160
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
Зависи кой къде живее...В София може и да не е нормално, но за Пловдив, а и по-малките градове, не е така...Тук масово децата от втори клас са сами ваканцията вкъщи и сами ходят и се прибират от кварталното школо, а от 5 -ти ходят сами на училище, пътувайки с градския транспорт. Има тука там някое дето го обгрижват до късна възраст прекалено загрижени родители, но това е по -скоро във вреда на детето. Доста лошо е отношението на останалите деца към него, сипят се подигравки и т.н.

Тук нямаме бездомни кучета, живеем в стар и спокоен квартал, където всички се познават. Няма булеварди вътре в квартала, абе почти като на село...Wink

Последна редакция: ср, 05 авг 2015, 21:02 от *Бенджи*

# 161
  • Мнения: 11 091
Ами то "трябва цяло село, за да се отгледа дете" и на село наистина е различно, ако хората и нравите са ОК.
Аз моята дъщеря съм я пускала на село в Гърция. Щото знам, че е единствената руса там и знаят да ми я доведат, ако се забута някъде, че и с подаръци и почерпки ми я водят. Даже и да не познавам хората от всички околни къщи, това става в крайна сметка. Единственият проблем е, че карат като луди Simple Smile Децата ходят сами на училище от първи клас, но да стоят сами не ги оставят - винаги има някоя баба, дядо или съседка да ги наглежда.

Ама в София, където повечето хора не си знаят съседите, а от бездомните кучета и аз се страхувам...  мерси, не. Докато не й дойде акъла в главата.

# 162
  • Мнения: 10 547
 В квартала ми- голям, краен, отправна точка към останалата му част, половината 7-годишни са вече сами навън. Вие за стоенето у дома сте се хванали.

# 163
  • Мнения: X

Ето това са няколко неща, които винаги са ме озадачавали по отношение на американците/канадците. До 12 не може да е сам, но е ОК на 14 да гледа чужди деца. От къде придобиват опита тези деца, като преди това не са оставяни сами? Аз лично не бих се доверила на чуждо дете за детегледачка.


Минават курс по бърза помощ и курс за детегледачки за 2 месеца .

Аз лично не бих си оставила детето на такива гледачи ,но масово се ползват от съседите .

Все пак те познават децата и съседското семейство от раждането му и доверието е по-лесно постижимо .Предполагам ,не знам със сигурност каква им е мотивацията .
Освен ,че са по евтини от лицензираните детегледачки тийновете са наоколо ,една врата ви дели и няма нужда да плащаш и такси и да с чудиш прибрало ли се е ОК чуждото дете и е много по вероятно да е на разположение когато ви е нужно.

Цеца , за това говоря . Радва ме ,че не е така масово както излиза от отговорилите тук майки   bouquet

# 164
  • Мнения: 11 091
Каси, в Докторската пускат ли ги?
Щото в нашата част на центъра не ги пускат. На 8-9 почват да поизлизат в градинката и до училище. Епизодично.

А в Младост кучетата ми причиняват сериозен уплах, толкова са много. Не знам как не се притеснявате от тяхх.

# 165
  • Мнения: 10 547
Каси, в Докторската пускат ли ги?
Щото в нашата част на центъра не ги пускат. На 8-9 почват да поизлизат в градинката и до училище. Епизодично.

За Младост говоря. Вчера целия ден бях обаче в новото жилище и двете ни съседчета, от различни семейства са, бъдещи второкласници цял ден са вънка-вътре, т.е. сами са.

# 166
  • Мнения: X
Нали имат училищни автобуси и в Б-я ? Тук са с автобус до гимназия -т.е. до 8ми клас след което закарани или с такси или на само-ход или по-големите се карат сами . Живеем до гимназия където почти повече от половината ученици в 11 и 12клас идват с кола на у-ще шофирайки сами .На 16  изкарват книжка ,карат 1 година  с опитен придружител (мама или тате и инструктор ) и на 17 са с книжка и година опит .

И  тук има деца навън постоянно без видим родителски контрол ,но родителите са в градината/на верандата /в гаража и хвърлят по едно око ,но децата са си около къщите ,карат колела до съседните улици ,събират се за малко в у-щето до нас и са една идея по свободно отглеждани от децата в Англия.


 

# 167
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
Тук не съм чула, ни видяла такова чудо като училищен автобус. Аааа, май имат някои от частните училища, не съм сигурна. Аз не бих си пуснала детето в частно училище, по принцип, дори и да имах възможност. Единствено, ако не може да влезе в добро държавно, може би...
На шоф. книжка имат право на 18 навършени...

# 168
  • Мнения: X
Тук не съм чула ни видяла такова чудо като училищен автобус.
На шоф. книжка имат право на 18 навършени...
В у-ще 'Класик' ? Май е само за частните у-ща .

Последна редакция: ср, 05 авг 2015, 21:23 от Анонимен

# 169
  • Мнения: 10 547
Училищни автобуси имат и средищните училища. Това са училища, в които учат деца от повече от едно населено място. Автобусите минават и събират децата от, да речем, десет села и ги карат в близкия град или село. Също като в Щатите, където от големи разстояние се събират деца в едно учебно заведение.
До осми клас е услугата.
В наше село и по-големите деца в градината така се превозват.

# 170
  • София
  • Мнения: 478
Реално не виждам нужда от училищни автобуси за големите градове с много училища. Обикновено децата учат в квартала си. Който като нас е избрал по-далечно школо, да си му мисли  Laughing. Имали сме избор, така сме решили, грижата си е наша.
А и към 3-4 клас децата нямат никакъв проблем да се придвижват сами из квартала си и в познат район. Повечето ходят сами на тренивровки и езици. В противен случай единият родител трябва да спре да работи, което лично за мен е неприемливо, когато се отнася за деца извън градинска възраст.

# 171
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Вече 4-та година се мотам из кварталните 2 градинки. Най-малкото дете само навън беше на около 8 годинки, другите масово са поне на 10-11.
В училището до нас имат правило, че до 4-ти клас родител трябва да води и взема детето. Поне имам 4 колежки, чиито деца учат в това училище. Едната си го взема чинно на обяд, другата е впрегнала бабата, третата се редува с бащата...

Аз също съм против да се оставят малки деца за дълго. Под малки имам предвид под 10-11 години. Но пък вече след една възраст можеш да оставиш детето си поне за час-два само у дома.
Както казах, всеки си знае гарджето и да си преценява от кога ще отпуска края.

# 172
  • София
  • Мнения: 478
...
В училището до нас имат правило, че до 4-ти клас родител трябва да води и взема детето. Поне имам 4 колежки, чиито деца учат в това училище. Едната си го взема чинно на обяд, другата е впрегнала бабата, третата се редува с бащата...

...

Цеца, във всички училища в началото на годината се подписва декларация как ще бъде взимано детето и от кого. В 3 клас за първи път в нашата декларация имаше и графа - "Ще се прибира сам", като се рисува схема на маршрута, по който ще се прибира детето. Повечето деца започнаха да се прибират сами от този момент. Неприятното е, че в 4 клас започнаха да се подиграват на тези, които ги взимат.

На един съученик майката работи в учреждението на гърба на у-щето. Най-нормалното нещо на света е да изчака детето си до 18:30 и да се прибират заедно с колата - въпрос повече на логистика, отколкото на отглеждане. Да, ама не. Чака го на съседната пряка, за да не я видят и да не му се подиграват. Питах го и моят синковец - не му ли се смеят и на него като идва до офиса ми и от там пак заедно, че и с баща и брат. Не, било различно, защото той идвал при мен, а не аз да го взимам  newsm78. Най-щастлив се почувства последните месеци когато оставаше сутрин сам вкъщи (на занималня ходели вече само задръстените) и отиваше сам за втора смяна.

# 173
  • Мнения: 6 214


Детето може да е около възрастен до 12 му  година ,но на 13-14 поработва в някой съсед (окоси трева, гледа деца, нарежда неща лавици в супера, Макдонълдс и т.н. лятната ваканция ) , на 17 шофира  , на 18  живее самостоятелно и учи и работи, на 25/6  има дете и на 30-31 си купува първия дом  


И някъде на 12 се оказва, че пуши трева от две години.

Иначе, за мен това, което описваш, е възможно само ако работодателите предлагат някакво плаващо работно време или работа от дома за майките. Което у нас го няма. Съответно никой не може да те задължи да стоиш по цял ден вкъщи с дете на 11 години.

# 174
  • София
  • Мнения: 3 390
В нашето училище аз подписах декларация още от първия ден, че ще си ходи сам и не са ми правили проблем.
Ето сега е на село и дядо му казва, че ходел  по няколко пъти до центъра с колелото да си купува сладолед, сладки работи или каквото са му поръчали. На 9 години е. Ами за мен е нормално да обикаля селото с колелото на 9 години. И...наистина, аз съм го правила и като по-малка. Знаех, че не се стъпва по леда на реката, защото мога да потъна, че и да ме завлече някой на рибарника, не трябва да се къпя, защото не мога да плувам и разни други такива.

# 175
  • Мнения: 21 453

Не виждам каква е разликата да вляза да се къпя за 30 мин. и да ги оставя двамата да си играят или да изтичам до магазина в съседния блок за 15-20 мин.



 Огромна е разликата, разбира се. Аз също смятам за крайно безотговорно да се оставят деца сами за кафета, магазини  и прочие животоспасяващи нужди, ако не са в поне училищна възраст. Спряганите тук три години, да не говорим за по-малко, наистина са изумителни.

# 176
  • Мнения: 25 615
Знаех, че не се стъпва по леда на реката, защото мога да потъна, че и да ме завлече някой на рибарника, не трябва да се къпя, защото не мога да плувам и разни други такива.

Те и сегашните знаят, но това не пречи всяка година поне десетина деца да се давят във всякакви водоеми, благодарение на занижения или липсата на родителски контрол.

# 177
  • София
  • Мнения: 478

Не виждам каква е разликата да вляза да се къпя за 30 мин. и да ги оставя двамата да си играят или да изтичам до магазина в съседния блок за 15-20 мин.



 Огромна е разликата, разбира се. Аз също смятам за крайно безотговорно да се оставят деца сами за кафета, магазини  и прочие животоспасяващи нужди, ако не са в поне училищна възраст. Спряганите тук три години, да не говорим за по-малко, наистина са изумителни.

Iris04, преекспонираш нещата. Аз не прочетох някой да си оставя тригодишното самО, за да отиде на кафе. Иначе по-голямо дете 10-11 с по-малко 3-4 годишно, наистина не виждам проблем да се погледат за 15 мин. Още по-лесно и сигурно е ако пък малкото е бебе - приспиваш го в креватчето и позиционираш голямото дете до него с телефон под ръка.

Признавам си, обаче, че смелостта и вярата ми в разумността и адекватността на децата се появи чак след второто. Докато имах само едно дете, то беше мамин-ненагледен и бях изключително фиксирана в грижата за него. Стояла съм с часове до него като новороден, за да съм сигурна, че диша Rolling Eyes - типично откачане на майка първескиня. Слава Богу, осъзнах, че децата в много случаи си растат доста по-добре без нашия постоянен надзор и контрол и дадох и на децата си, и на себе си повече свобода и спокойствие. Предполагам, че с трето дете нещата съвсем си идват на мястото.

# 178
  • София
  • Мнения: 17 283
Не оставянето у дома в невръстна възраст (тук се говори за 5-8 годишни деца най-вече ,че и за бебета и проходили деца )  ги прави независими и справящи се индивиди
+100

Плюс много и аз.
И аз също се учудих на доста от прочетените мнения, понеже също не познавам дете, което стои само по цяло лято във 2 клас, но си давам сметка, че донякъде живея в капсулирана среда от избрани приятели.
Нито бебе / малко дете е редно да се оставя само (и за минутки), нито по-голямо дете е редно да стои само у дома, още повече пък да гледа по-малко такова.

Синът ми пък винаги се е радвал като съм го взимала от училище, даже и в 7 клас (когато спорадично съм имала път натам и съм му звъняла дали иска да го прибера) - ама той си е мамино мързеличе и му е хубаво да се вози с кола до нас  Laughing

# 179
  • Мнения: 30 802
Още един американски парадокс: не може да оставиш бебето само през деня, но нощем спи в отдалечена спалня...

Иначе за мен оставяне на спящо дете е по-безопасно, отколкото гледане на дете на площадката, докато и мама, и тате си пийват бира и дори не осъзнават колко са им компроментирани вниманието и реакциите.

Последна редакция: чт, 06 авг 2015, 17:43 от The Siren of Titan

# 180
  • София
  • Мнения: 38 503
Един парадокс от нас - ако аз съм вкъщи, се ръчкат, бият, пищят и т.н.
Сами са кротки.

# 181
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Един парадокс от нас - ако аз съм вкъщи, се ръчкат, бият, пищят и т.н.
Сами са кротки.
Като котките ми. tooth tooth tooth

# 182
  • Мнения: 2 760
Щерката остана сама за пръв път на 10 годишна възраст за няколко часа. С подходящия инструктаж и зареден телефон нямаше проблеми, макар баба й да живее с нас (на отделен етаж) и тя да не е много свикнала да се оправя сама. Но детето е разумно и нямаше проблеми. Това лято вече е на 11 и няколко пъти остава сама за по няколко часа, пак без проблеми.
Повече ме е страх не от това, което тя може да направи, а от независещи от нея неща - примерно не мога да я оставя сама през отоплителния сезон - ако стане авария и спре токът, след час примерно UPS-ът също сдава багажа и става опасно да не гръмне парното. Страх ме е от пожари, от земетресения, от взломаджии - живеем в предградие и е лесно някой да си помисли, че предвид големите разстояния между къщите може да се промъкне незабелязан.

Синът ми не е оставал сам, на 5 години е и доста опасен.
Миналата година социалните бяха извикани в дома на колежка по сигнал, че оставяла 10-годишната си дъщеря сама - става дума за времето след училище до 17 часа. Не знам какво развитие имаше проблемът, не ми е удобно да питам.

Общи условия

Активация на акаунт