Откога сами вкъщи?

  • 17 635
  • 182
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 622
Оставяте ли децата сами в къщи? От кога е приемливо да оставиш дете за цял ден само? Как се справят децата ви, до колко са самостоятелни, могат ли да се грижат сами за себе си? Разбирам, че граници няма, че зависи и от детето все пак, но ми е интересно да събера мнения и да си сверя часовника един вид. Защото май нещо не съм в час. Колежките всеки ден ме убеждават, че 9 годишната ми дъщеря пре-спокойно можела да остава сама за цял ден докато аз съм на работа. И ми дават примери  за 7-8-9 годишни деца, които от пелени едва ли не стоят сами, готвят си, оправят си стаите, пишат си домашните. Ей така, без никакъв надзор. Не знам, на мен малко не ми се вярва, затова искам да разбера как постъпват другите.

Последна редакция: ср, 29 юли 2015, 09:20 от Редактор*

# 1
  • ...на безопасно
  • Мнения: 3 020
Считам за абсурдно да оставиш 9 год. дете само цял ден.
Да,зависи от детето...и все пак -не!!!!
Моето е на 8,5 и едва сега започнах да я оставям за 10 мин. до магазина за да ида.

# 2
  • Мнения: 2 622
Всъщност, децата ми са две, имам и друга по-голяма дъщеря, която е на 12 години. Едва сега вече бих могла да я оставя само нея, без сестра й, сама за цял ден. Двете заедно абсурд, малката само пак абсурд! Оставяла съм ги за няколко часа, за един следобед, но не и да излезна сутрин в 7,30, да ида на работа, там да съм спокойна и адекватна, и да се прибера вечерта в 18,00 ч. Да, но колежките ми казват, че били големи и крайно време било да се грижат сами за себе си. Прекалено съм ги обгрижвала....

# 3
  • Мнения: 3 031
И ми дават примери  за 7-8-9 годишни деца, които от пелени едва ли не стоят сами, готвят си, оправят си стаите, пишат си домашните. Ей така, без никакъв надзор.
Аз бях такова дете. Не го намирам за правилно, но минало-заминало. Бурни времена, млади родители, да кажем, че въобще не са били адекватни за някои неща.

Моите са още малки, голямата е на 7, оставяла съм я за по 20 мин. да отида до магазина, не повече.
За по-продължително време може би бих я оставила на 11-12 години. Тя вече е доста оправна, също малко по-интровертна и обича да стои сама, не е страхлива, може да се занимава сама с часове. Но е малка още, не би ми било спокойно да я оставя.

# 4
  • Мнения: X
Ще следя темата, моите деца още са малки, но ми е интересна. Мен ме оставяха вкъщи сама може би от 9-10-годишна възраст, не по цял ден, но след училище, докато се прибере майка ми.

# 5
  • Мнения: 4 500
От 9 годишен сина ми стои сам в нас, тоест 3-ти клас. Не говоря да стои за 1-2 часа да стои сам. Сутрин аз и ММ излизаме в 7 часа, прибирахме се в 18 часа. Той става, закусва и нататък според смените му в училище, но обядва/закусва, учи, отива пеш или с автобуса до училище на 3 спирки.
Нямаме баби и тем подобни, съвсем сами сме, но пък сме се справили добре  Heart Eyes
И преди да ме разкритикувате - от другата страна е лесно, като има избор човек е добре. Е, ние нямахме избор. Трябваха ни и двете заплати, пари за частни занимални и детегледачки нямахме. То и сега да се наложи пак нямаме де  Mr. Green

# 6
  • София
  • Мнения: 3 390
И мен, и брат ми, ни оставяха от първи клас сами вкъщи. Сами ходехме, сами се връщахме, сами стояхме през останалата част от деня.
Сега оставям само и детето си. В момента е на 9 години и ще бъде 3-ти клас. Ходи само на училище, връща се и стои само вкъщи /плюс хранене, обличане и оправяне на раница/ от първия ден на първи клас. За целта го оставях сам по 5 минути, докато отида до магазина или да изхвърля боклука, когато беше на 4,5 години. На 6 години го оставяхме по 2 часа примерно, докато ходехме до Кауфланд, да речем. Тогава нямаше телефон, но знаеше на кои комшии може да почука/звънне, ако се случи нещо. През лятото преди да тръгне на училище ходеше на градина, а аз тичах от работа, вземах го и го оставях по половин ден вкъщи, за да свиква. В последните 20 дни тренирахме и ходенето и връщането на училище, тъй като то се намира на около 20 минути пеш от вкъщи, пресичат се улици без и със светофар и трябва да се научи пътя все пак. В последните 10 дни преди училище той вървеше напред, а аз на отсрещния тротоар, на около 20 метра го следвах.
От тази самостоятелност после се възползвахме и отиде на лагер още след първи клас с деца, които бяха с две години по-големи от него. Нямаме проблеми и с отглеждането по време на ваканции, неучебни дни и прочие. Сега, във втори клас, започна да ходи и сам на китара.

# 7
  • Мнения: 4 500
Хехе, не съм само аз значи. Че много упреци срещнах от познати и т.н. На 7 год го пуснах сам лятото преди 1-ви клас за 8 дни във Велинград. Справи се отлично  Grinning

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 4 067
да, прави са колежките, след 11г. децата трябва да са напълно самостоятелни и да могат да се оправят цял ден сами, смехотворно е петокласник да не може сам да си напише домашните и да да има нужда някой да го дундурка до вечерта, разбира се, всичко трябва да става постепенно, процесът трябва да започне на около 8г. и до 11г. да е поприключил, не говоря за това детето да готви и т.н., но да може да се оправя само през целия ден
колко ще е самостоятелно детето зависи от родителите, обикновено, тези, които не могат да разчитат на баби и дядовци, отглеждат по-самостоятелни деца по неволя

Последна редакция: вт, 28 юли 2015, 21:39 от asya02

# 9
  • София
  • Мнения: 3 390
Да, наистина е дълъг процес. Познавам майки, които изчакаха по-голяма възраст-около 11-12 годишни и изведнъж ги оставиха сами. Ами нещата не се получиха. Нищо, че са големи-самостоятелността изисква време за привикване.

# 10
  • ...на безопасно
  • Мнения: 3 020
За мен границата между " сам, да свиква на самостоятелност" и ' безотговорно родителство, поставящо детето в риск ' е мноооого тънка.
Съседка пусна 8 год си дете на 14 дневен лагер.
 Е, няма как да съм спокойна, че е успяло да спазва добра лична хигиена ежедневно.
Добре измита дълга коса без помощ трудно би се получила на малко дете, например.

# 11
  • Мнения: 4 500
За мен границата между " сам, да свиква на самостоятелност" и ' безотговорно родителство, поставящо детето в риск ' е мноооого тънка.
Тук опираме до избора. Имаме баби - нямаме проблем.

 Е, няма как да съм спокойна, че е успяло да спазва добра лична хигиена ежедневно.


Не, моя не е спазвал. Оказа се, че 3 дни е бил 1 едни чорапи. Но сам се облича, сам се храни, сам си оправя багажа и т.н. Всичко сам. И то не защото искам да го уча на самостоятелност зорлем, а защото нямаше как.

# 12
  • Мнения: 2 622
За петокласник ясно, аз питах конкретно за 9 годишно дете.
На лагери и екскурзии все пак има и учители, не са съвсем без надзор. Моята малката е доста оправна, чисти вместо мен, пазарува дребни неща, на училище ходи и се връща сама, може да си сложи ядене, да си напише домашните, но това като е на училище. А сега, лятото, е друго. Няма да съм спокойна да я оставя за цял ден сама. Със сестра й нещата станаха плавно и неусетно, стои сама с часове от около 10 годишна. На екскурзия с преспиване също ходи, но в болницата в друг град не посмях да я оставя сама. Когато боледуват в къщи също не ги оставяме сами. Защото и такива „предложения„е имало от колежките newsm78 Какво толкова, да си пият антибиотика и да лежат...

# 13
  • София
  • Мнения: 3 390
Моето беше на лагер в Боровец 7 нощувки. Сигурна съм, че не е спазвало кой знае каква хигиена и не винаги е било облечено подходящо /например, прибра се с дълъг ръкав и жилетка, а беше много топло/. Дрехите му бяха разхвърляни в куфара. Джобните на всички деца бяха в госпожата и тя им даваше всяка сутрин определена от родителите предварително сума. Аз реших да му дам портмоне и всичките пари да стоят в него, а резервни 10 лв да има в госпожата. Исках да се учи сам да управлява парите си. Успя, но до последния ден, когато го е загубил заедно с остатъка от сумата. Не се беше сресвал и куп още други неща.
За мен, обаче, тези неща не са толкова определящи и приоритетни. Много по-важна ми е самостоятелността, емоциите на детето да е само на лагер с децата и факта, че изкара без да плаче или мрънка за близките си 8 дни.

В интерес на истината, той има баба и дядо, които спокойно можеха да го гледат, водят, прибират и въобще да се грижат за него. Държах това да не се случи  Stop , въпреки че отначало се сърдеха. Сега, след 2 години, виждат разликата между него и 12-годишната ми племенница, за която те се грижат през деня. Стигнали сме до там, че миналото лято я оставяхме при моя син да я гледа. Rolling Eyes

# 14
  • ...на безопасно
  • Мнения: 3 020
Не знам...Аз съм майка-хипи / хипохондрик/ по принцип и земята обръщам, на гръб я помъквам, ама...без надзор не я оставям.
Ама то и мойто е такова , че...от клечки за зъби  ядрена централа прави...
Идейно, че и реализация търси...Само за "само" е.....
Ама започнах, няма как...на 7-8.

Общи условия

Активация на акаунт