За пенсионната реформа и възрастовата разлика...

  • 6 469
  • 94
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: X
^+1
Напълно съм съгласна.
Имам мнение и за цялостната идея на пенсионирането, мисля, че съм го споделяла тук. Няма да го повтарям засега, защото няма да се хареса.

# 31
  • Мнения: 2 266
Моите съболезнования за съпругата .
Аз съм в частния сектор , 3-та категория труд . Изобщо не си мисля , че един ден ще мога да взимам пенсия . Каквото мога да заделя за старини , това ще е . Не мога да си представя как ще се кача на колата на 60+ или ще застана зад щанда и ще продавам , несериозно ми звучи .
В щатите хората се пенсионорат на 65-67 години и никой не мрънка.Пенсийте им също не са големи.Работят си,сядат си в колите,карат си ги.А защо ние непрекъснато мрънкаме?Защо никога не сме доволни?

http://www.nirsonline.org/index.php?option=com_content&task= … 36&Itemid=111
HOW MUCH PENSION INCOME DO AMERICANS TYPICALLY RECEIVE?
Among Americans aged 60 and older, in 2006 the average pension benefit was $15,784 per year, and the median benefit was $11,467 per year.
 
Средно на месец: 955,5 долара

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1392535
През 2014-та година средният размер на пенсията за стаж и възраст на един пенсионер у нас е бил 338 лева, като в това са включени великденската и коледната добавка към пенсията.
Средно в долари: 194,25 долара

Цени на храни в Щатите

Да изкарвам ли цените в България или те са същите?  Thinking

Сега ясно ли ти е защо тук се мрънка, а те там с "малките си пенсии" не мрънкат?  Thinking

Да не говорим за условията на труд, изрядността на документацията и т.н. Там, ако работодателят ти крие доходи и не те осигурява е почти сигурно, ще ако се оплачеш, ще бъде съден и осъден бързичко. Тук, ако се оплачеш е почти сигурно, че ще си безработен на улицата.

Толкова бавно вървим към цивилизования свят и докато го настигнем, светът ще е дръпнал много напред и пак ще трябва да го достигаме....

п.с. Линковете са първите изпречили се пред очите ми в Гугъл. Не съм търсила още по-задълбочена информация. Представям си, ако потърся.....





В щатите не е толкова евтино.Разбира се,има някой щати в които не е скъпо,но като цяло не е евтино.В нашият щат е доста скъпичко.

# 32
  • Мнения: 344
Да не би сега пенсиите да осигуряват същият схандарт, както като си работил? Не. Внасяш пари определен брой години, да не казвам, че тези пари е редно не само да ти се трупат на сметка, но и да има лихва на тях. Пиша от тел. И ще ми е трудно, но да приемем мин. Заплата 340лв. 18% отиват за пенсия, правилно ли съм разбрала? 61.2 лв е на месец по 12 месеца=734 на година по 37г. Трудов стаж=27 172.8лв.делено та 190лв мисля толкова е приблизително вин. Пенсия


А защо по 37 години?! За да се пенсионираш в Германия са задължителни 45 години трудов стаж, не знаех, че в БГ са по-малко.. Thinking Пенсионната осигуровка е 9.4% от заплатата, но съотношението работодател: работник не мога "да кажа" какво е... И много вярно- събраните в годините суми би трябвало да се олихвяват. Това прави Народното събрание с така наречената годишна минимална лихва. За 2014 година бе гласувано и определено 1.75% такава. В немско пенсионерите са дълголетници и живеят средно 87 години. Забравих да допълня, че много хора си правят допълнителни пенсионни осигуровки. Също така не е за пропускане факта, че браншово по професии доста работодатели осигуряват с минимален пенсионен фонд своите работници, така щото който се пенсионира си получава или сумата накуп или същата му се разпределя по месеци до изчерпването и.

# 33
  • Мнения: 3 181
Мисля, че в Бг. осигурителният стаж е 37г., но не съм сигурна

# 34
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 434
Мисля, че в Бг. осигурителният стаж е 37г., но не съм сигурна

Това важи в момента:

http://noi.bg/pensions/grantpensions/1854-posv13

# 35
  • София
  • Мнения: 24 839
Средната продължителност на живота при мъжете е 71.2 години, докато при жените е 78.3 години.
При пенсиониране и на мъжете и на жените на 65 години, колко години ще има щастлив съвместен пенсионерски живот и остаряване заедно...
Съпругата ми почина след като взе едва 2 пенсии. Аз се пенсионирам догодина. Не можа да ме дочака... А имахме планове, мечти...
А можехме!
Това е средна продължителност " при раждане", която отчита разни показатели и така определя едни съвсем произволни цифри.
Както виждате, по дърветата е пълно с некролози на хора около 60- те и НАДОЛУ.
Идеята е да няма пенсионери, а ако случайно някой се добере до хазната, набързо да го отнесе оная с косата.

# 36
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 722
нВсеки да се оправя поединично.
И аз така мисля.Няма оправия иначе.

# 37
  • Мнения: 8 840
Като чета назад и си мисля, че писалите преди мен едва ли са на повече от 30 г, ако имат и толкова. Иначе нямаше да пишат такива весели безумия. Mr. Green Нямали да разчитат на пенсията...Ами на какво ще разчитате, бе, гълъбчета? На недвижими имоти.... Хууубаво, ама с тоя демографски срив кой ще живее в имотите ви, освен циганите?  Whistling Или пък на сериозни спестявания, които ще изтекат в канала на поредната КТБ....Оффф!
Пенсията ми е 220 лв., не стига изобщо и доработвам. Ама лятото сега разчитам на нея изцяло. Ако стане така, че нямам сили да изкарвам допълнително пак на тия 200 лв ще разчитам. Баба знае 2 и 200. Ще го разберете, вероятно по трудния начин. Постарайте се пенсиите ви да са поне прилични, че с такива суми се изкарва трудно. Дори през лятото.  Outta Joint
Пък, голям залък лапни, голяма дума не казвай. Това -за тези, дето се молят да не доживеят до пенсионна възраст. То на 20 години и аз така мислех. Сега на 50 друг акъл ми дойде..... На 20 всеки се мисли безсмъртен, по-късно разбира, че не само е, но и е подвластен на старост и болест. Внасяйте за пенсии! Втора, трета, десета. Да има. Времето тече ужасно бързо. Tired

# 38
  • Мнения: 272
Ън, ами ако не доживеем до пенсия. Някои от пенсиите се наследяват, но тези от НОИ не се наследяват (изключвам т.н. "вдовишка пенсия", която е крайно недостатъчна).
По-разумно според мен е човек да инвестира в неща, които ако не доживее, за да ползва, да останат за близките му - съпруг, деца.
Понеже на повечето ни е ясно, че старостта идва бързо, но понякога краят идва преди дори да е дошла старостта, а това аз също го отчитам като мисля за "пенсията" си.
Иначе се осигурявам на реални доходи, но съм наясно с демографската картина и имам леки подозрения, че пенсия може изобщо да не получавам (освен от втория стълб, но и тя ще е символична, ако не се промени %-та който се удържа от заплатата ми за нея).

# 39
  • Мнения: 344
Като чета назад и си мисля, че писалите преди мен едва ли са на повече от 30 г, ако имат и толкова. Иначе нямаше да пишат такива весели безумия. Mr. Green Нямали да разчитат на пенсията...Ами на какво ще разчитате, бе, гълъбчета? На недвижими имоти.... Хууубаво, ама с тоя демографски срив кой ще живее в имотите ви, освен циганите?  Whistling Или пък на сериозни спестявания, които ще изтекат в канала на поредната КТБ....Оффф!
Пенсията ми е 220 лв., не стига изобщо и доработвам. Ама лятото сега разчитам на нея изцяло. Ако стане така, че нямам сили да изкарвам допълнително пак на тия 200 лв ще разчитам. Баба знае 2 и 200. Ще го разберете, вероятно по трудния начин. Постарайте се пенсиите ви да са поне прилични, че с такива суми се изкарва трудно. Дори през лятото.  Outta Joint
Пък, голям залък лапни, голяма дума не казвай. Това -за тези, дето се молят да не доживеят до пенсионна възраст. То на 20 години и аз така мислех. Сега на 50 друг акъл ми дойде..... На 20 всеки се мисли безсмъртен, по-късно разбира, че не само е, но и е подвластен на старост и болест. Внасяйте за пенсии! Втора, трета, десета. Да има. Времето тече ужасно бързо. Tired

Суперлативи за "земното" мнение- това се казва РЕАЛНОСТ!!! newsm10 И аз като Ън си мисля, че е по-добре от рано да планираме пенсията, а не в последните да кажем 5 години преди настъпването и. То е ясно, че % на вноските не отговаря правопропорционално на очакваните пенсионни суми, но намиране на неизвестното "х" е как да променим и то в наша полза нещата... Моето предложение е инвестиране /по възможност/ в недвижими имоти в планински/черноморски курорти или в трите най-големи града на Бг, където има университети. Мотивите защо и как точно там не бих разяснявала- всеки ще си сметне 1+1, нали?! Другата възможна опция за допълнителен сигурен доход на старини е инвестиция в акции /за по-напредналите с финансови познания/ или в допълнително пенсионно осигуряване. Внимание: в последната стъпка задължително е да се осведомим предварително за произхода на частната пенсионна каса, с цел избягване на евентуален предполагаем риск!!! Simple Smile

# 40
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 434
Честно казано от гледна точка на реализма не виждам как с настоящите си доходи ще инвестирам нещо кой знае какво / освен в наличното ни жилище, под формата на ремонти  Mr. Green / - живея в един малък град, в който доходите са такива, че пари има колкото за текущите нужди и ако отидем веднъж през лятото на почивка сме доволни  Crossing Arms
А също настоящите ми проблеми са свързани със заделяне на някакви пари за образованието на децата  newsm78
Скрит текст:
Навсякъде иначе срещам коли с номер, започващ със С и чат-пат с РВ ...

Осигурявам се на реалния си доход и живи и здрави все се надявам на някаква пенсия, ако държавата не фалира тотално.

# 41
  • Мнения: X
Инвестиране или внасяне - зависи от това колко и какви хора има там и тогава, за когато планирате да вземете пари. Защото сега, и да се осигуряваме с 1000 лв вноска само за пенсии, ако след 30 години на един работещ се падат 2 пенсионера - пак няма да вземем пари, защото някъде през тия 30 години някой ще измисли супер сложна формула за изчисляване.
За акции не бих съветвала. Компаниите фалират. Влагането в материален актив, който не се променя с годините, е по-умно. А такъв актив НЕ Е недвижимият имот.

# 42
  • Мнения: 344
Инвестиране или внасяне - зависи от това колко и какви хора има там и тогава, за когато планирате да вземете пари. Защото сега, и да се осигуряваме с 1000 лв вноска само за пенсии, ако след 30 години на един работещ се падат 2 пенсионера - пак няма да вземем пари, защото някъде през тия 30 години някой ще измисли супер сложна формула за изчисляване.
За акции не бих съветвала. Компаниите фалират. Влагането в материален актив, който не се променя с годините, е по-умно. А такъв актив НЕ Е недвижимият имот.

Донякъде споделям в сметките Вашето мнение! Не бива обаче да слагаме под общ знаменател всички компании- не бих си представила фалирането например на БМВ или Опел. Просто като пример го "казвам". А според Вас в какви материални би било добре да влагаме предварително средства? Thinking

# 43
  • Мнения: 344
Честно казано от гледна точка на реализма не виждам как с настоящите си доходи ще инвестирам нещо кой знае какво / освен в наличното ни жилище, под формата на ремонти  Mr. Green / - живея в един малък град, в който доходите са такива, че пари има колкото за текущите нужди и ако отидем веднъж през лятото на почивка сме доволни  Crossing Arms
А също настоящите ми проблеми са свързани със заделяне на някакви пари за образованието на децата  newsm78
Скрит текст:
Навсякъде иначе срещам коли с номер, започващ със С и чат-пат с РВ ...

Осигурявам се на реалния си доход и живи и здрави все се надявам на някаква пенсия, ако държавата не фалира тотално.

Напълно разбирам! Инвестиция в образованието на децата е за поздравление, но не подобрява за съжаление перспективите Ви към бъдеща пенсия. Не се сещам за в момента какво бих могла да Ви посъветвам, осевн да изчакате окончателно завършване обучението на децата и тогава да помислите за себе си, в смисъл за своите старини... newsm78

# 44
  • Мнения: X
Чак на Вие не е необходимо Simple Smile не съм специалист. Аз поне обмислям идеята за закупуване на ценни метали, злато, но определено не под формата на бижута, а на кюлчета. Не съм се интересувала подробно.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт