Великобритания - тема 60 Юбилейно Есенна

  • 55 420
  • 740
  •   1
Отговори
# 735
  • Bristol
  • Мнения: 9 366
Доброволческата работа дава много и различни скилс, дори и в магазин да е (Мърморанката много добре го е описала, колкото и невероятно да звучи за някои и там има deadlines). Но трябва да умеете да ги отсеете и изтъкнете в CVто си и cover letter, както и на интервюто. Отделен е въпроса, дали работодателят въобще е погледнал какво и къде сте работили или има вече някого в предвид за позицията и обявата е, за да се тикне поредния бокс. Не е необходимо да пишете, че сте доброволец. Просто казвате магазин/организация, за която сте работили и какви задължения сте имали. Така си осигурявате и референсес от местен работодател, не само българския  Wink

# 736
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 822
Чета ви ежедневно, защото и двете ми деца са в Англия. От последния пост да разбирам, че както в БГ, има конкурси само за пред хората?  newsm78

# 737
  • Мнения: 686
Чета ви ежедневно, защото и двете ми деца са в Англия. От последния пост да разбирам, че както в БГ, има конкурси само за пред хората?  newsm78
   Еми то едва ли е нещо нечувано. На моята работа се обявават всички позиции, то май по закон са длъжни, но всички знаем кого ще назначат още преди да ги обявят. Обикновенно е повишение на човек от фирмата. И не виждам нищо лошо в това, ако някои, с когото си работил и се е доказал и знае за какво иде реч, защо е нужно да се взима външен човек. Това е за голяма компания. В предната ми работа също се взимаха хора само с препоръки, външни хора не взимаха.

# 738
  • Bristol
  • Мнения: 9 366
Или както му викат тук networking. Това не означава да търсиш работа само с познати, но да имаш в предвид, че понякога не взимаш някое място, заради подобна уговорка. Някои фирми предлагат финансово възнаграждение на служителите си, ако за дадена позиция препоръчат човек, когото познават. Прави се интервю и ако им допадне, предложат позицията и твоят познат я приеме, тогава ти плащат възнаграждението. Ако не им допадне СВто, не се представи добре на интервюто или твоят човек откаже работата, не ти плащат нищо. Като в зависимост от позицията парите варират.
Роднинските връзки и семейни приятелства също се тачат. Пример, с който аз съм се сблъсквала, за младежите търсещ стаж и развитие в Airbus, голям плюс е, ако в апликацията напишат, че някой от семейството им работи вече за тази компания или имат семеен приятел там. Съответно се попълва името и позицията, семейният приятел/роднина получава запитване от HR по служебен път за препоръка. Още няколко големи фирми в инженерния сектор знам, които работят по този начин.

Последна редакция: нд, 22 ное 2015, 21:00 от Merry

# 739
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
При нас не мисля, че се обявяват всички позиции. Винаги първо се публикуват във вътрешната мрежа свободните места, и ако не се попълнят от някой вече нает във фирмата или препоръчан, тогава се търси външен човек. Но веднъж обяви ли се официално като свободна, позицията си е с напълно редовен подбор. При мъжа е по същият начин, при повечето ни познати също. Вероятно си е и до политика на фирмата, предполагам.

Иначе за стажантите е както Merry написа. Но те са толкова за кратко, че направо не ги броя тях Blush

# 740
  • Манчестър
  • Мнения: 2 484
Ей много сте изписали. Ей сега ще пусна новата тема.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=886658.msg32042058#msg32042058

Последна редакция: нд, 22 ное 2015, 21:19 от Ave

Общи условия

Активация на акаунт