Как и с какво да обличам бебето

  • 26 863
  • 161
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 5 115
Мда, претоплено бебе съм виждала - пак беше зимно и живееха с бабата, духалките и парното работеха непрестанно.

Аз пък синтетика не бих сложила на бебе, пък било то и одеяло. Ти да не би да си представяш, че всички вълнени изделия са с текстурата на родопско одеяло? Има супер мека и приятна на допир вълна, а естествените материали са винаги за предпочитане пред синтетиката.
То е много лесно да се дава пример със скандинавски държави. Отидете в Австралия да видите как си обличат децата на 12-13 градуса.  Laughing
Е, ако си завиваш детето с олекотена завивка, спален чувал или поларено одеяло, значи го завиваш със синтетика. Просто това се продава, изрично поясних какво ми е направило впечатление по магазините. Обяснявам си го с това, че синтетичните материи съхнат по-бързо от памука например и затова се търсят и предлагат по магазините. Вълнени бебешки дрехи и завивки по магазините не съм видяла, а разгледах доста точно защото се подготвям. Виждала съм само домашни плетени, които винаги са били грубички.
Относно даването на пример с другите държави - ами направило ми е впечатление, споделям го. Кефят ме там и малките и големите как шляпат по боси крака на 12 градуса и не им пука, интересни са ми  Peace Това не значи, че ще си обличам детето така, не значи и че ще го навличам с 15 ката дрехи.

# 76
  • София
  • Мнения: 3 064
12-13 градуса определено не е време за шапка, освен ако не духа силно. Нито за зимно яке. За никоя възраст, освен за старците, на които вечно им е студено.

# 77
  • Мнения: 11 427
Ммм да, претоплено бебе е по-лошо от настинало бебе.


Настинало бебе си е болно бебе. А какво става с претопленото?

# 78
  • Мнения: 70
Когато бяхме в скандинавските страни ми направи силно впечатление, че на 12-13 градуса и вятър децата им бяха с тънки якенца, дълги панталони и сандали. Видях и едно бебе, което спеше в количката по най-обикновени тънки памучни ританки и блузка, имаше одеялце, но не беше завито с него - беше смотано в крачетата му и то си спеше незавито и супер тънко облечено. До колкото помня нямаше шапчица. Но си е факт, че и жените ходеха с кожени якета, къси поли и съвсем голи крака по сандали. Там хората са си такива, не им пука че е 12 градуса и духа вятър  baby_neutral
Аз харесвам плетива, особено одеялца - нали сега е много модерно плетено одеяло, но не бих сложила 100% вълна на бебе. Гледам, че масово плетените одеяла които се продават са или синтетика или чист памук, вълнено никъде не съм видяла.

Много се смях. Аз живея точно в такава северна държава и очаквам пролетни бебета. (т.е. навън ще е към -20 може би -15 ) . Моята майка пък живее в държава, където зимата е + 15 и не пада сняг. Ще идва да ми помага и от сега плете бебешки оделца, май трябва да и кажа да си изплете един вълнен пуловер първо за себе си, а мен и бебетата да не ни мисли толкова много хаха Simple Smile

# 79
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Ммм да, претоплено бебе е по-лошо от настинало бебе.
Това колко пъти се опитах да го обясня на майка ми, но тя си знаеше нейната - аз за бебето мисля. Е като мислиш за бебето, пък послушай майка му. Що караници сме имали на тази тема, ама добре, че ние си гледахме малката. Само с караниците си останахме, защото аз си правех каквото си знаех  Mr. Green
Mr. Green Аз успях да се преборя за памучно елече у дома, но не и за без елече.

Шапка моето дете носи почти 2 години, зимата, за да не му измръзне кожата на главата, лятото, за да не му изгори, защото почти 2 години нямаше коса детето. Вече шапка слагам само при необходимост.

# 80
  • Мнения: 4 420
Ммм да, претоплено бебе е по-лошо от настинало бебе.


Настинало бебе си е болно бебе. А какво става с претопленото?

"Топлият въздух уврежда лигавиците, изнежва детето и последиците са, че то боледува прекалено често. Над 21 градуса рязко намалява влажността на въздуха, набъбва лигавицата на дихателната система, детето започва да киха, да кашля, а увредената от сухия въздух лигавица става лесна плячка на вирусите и на бактериите. Това е и причината децата, които се отглеждат при много висока температура, много често да боледуват."

# 81
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Претопленото бебе е изринато бебе. Понеже бебетата не се потят и нямат нормална терморегулация, то претоплянето води до дискомфорт и Деската е писала какво още.
На курс за бременни неонантоложката каза - бебетата се държат на Т 18-22 градуса, леко облечени, а лятото само по памперс. Каза и правилото за +- една дреха. Така че, ако у дома е 22-24 градуса, на бебето му е ОК с боди с къс ръкав и памучно гащеризонче (с дълги крачоли и ръкави). Ако спи се завива с лека завивка. Моето успях да го претопля, защото му слагах дебело гащеризноче и го завивах с пелена и одеало. Добре, че бързо се установи, че го обличам повече от колкото трябва.
Детето ми вече е на 4, ако му е топло се съблича, ако му е студено се облича само, понеже спи отвито през 60% от вечерта, си реши само да спи с чорапи като застудя.
Като беше бебе на -20 съм го извеждала на разходка, завито добре и с найлон върху количката.
Първият шал му купих каот стана на 3 години и то за да му завивам врата като излизаме, че не искаше да си закопчава якето до горе.

Моят шеф, който не е българин, се чуди защо се пазим и настиваме от течение. Казва - малко течение да стане и се разболявате, а мен като са ме гледали все на течение, нищо ми няма.

# 82
  • София
  • Мнения: 44 245
Всъщност не толкова  обрива е нещо опасен, при претопляне, може да се повиши телесната  температура на бебето и да получи топлинен удар.
На 20-21 градуса надали някое бебе ще  настине, нито ако не се навлече с 3 ката и вълна на 24 ще се разболее.
Сухия въздух отделно deskatta
  е написала, че е не е добър, но и високата влажност е също толкова лошо решение. Трябва баланс да има във всичко.

# 83
  • София
  • Мнения: 3 064
Toва с течението а абсолютен мит. Шалът през устата пък е най-вредното нещо, което може да се измисли, не знам на кого му е дошла тази "гениална" идея.  Моят син, лично, никога не е притежавал шал и чорапогащник Simple Smile

# 84
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Toва с течението а абсолютен мит. Шалът през устата пък е най-вредното нещо, което може да се измисли, не знам на кого му е дошла тази "гениална" идея.  Моят син, лично, никога не е притежавал шал и чорапогащник Simple Smile
Моето също няма чорапогащник, но сега се замислям за клин за зимата. newsm78
Ако не намеря достатъчно дебели ватирани панталони, май ще му взема един клин, че като излизаме събота и неделя навън да не му мръзнат бутчетата.

Другото, което не слагам, е потник под тениската. Детето иска, защото другите деца в градината редовно са с потник и тениска. Crazy

# 85
  • София
  • Мнения: 44 245
Нека се придържаме към малките бебета, нали за това е темата.
Малки бебета потник, чорапогащник, термобельо, шал... надали носят такива неща.

# 86
  • София
  • Мнения: 3 064
Нека се придържаме към малките бебета, нали за това е темата.
Малки бебета потник, чорапогащник, термобельо, шал... надали носят такива неща.

На някои им слагат, не се съмнявай.

# 87
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Нека се придържаме към малките бебета, нали за това е темата.
Малки бебета потник, чорапогащник, термобельо, шал... надали носят такива неща.
Така си мислиш ти. Mr. Green От къде иначе идва традицията с чорапощаници под панталона и потници под тениската.
Виждала съм бебе с чорапи на 30+ градуса. Бебето цялото зачервено, реве, а баба му го носи на ръце, за да го успокои и в същото време му оправя чорапа, че леко се изхлузил.
Само една майка познавам, която си навлича децата, всичките останали са баби.

# 88
  • Мнения: 874
аз също никога не съм слагала чорапогащник на моя - аз самата не обичам чорапогащници и ми се струва излишно да се мъчим и двамата с обуването им Grinning Grinning Grinning Зимата излиза навън с по-дебел панталон и 3/4 чорапи.

Миналата пролет (20-24 градуса да е било) извеждам малкия по къс ръкав и суитчър и срещам едно познато дете с баба си... милото дете беше с боди, блуза с дълъг ръкав, елече (плетено) и отгоре зимно яке (имаше и шапка!)  Crazy !!! Баба му като видя моя с какво е облечен и и стана лошо Grinning Grinning Grinning но пък се позамисли и свали якето на малката  Rolling Eyes

Колкото до потник/чорапогащник и шал за бебе - виждала съм такава картинка многократно... и най-вече това с шал пред устата - да не настине случайно (а не се замислят, че му правят мечешка услуга); всъщност и в моето детство шалът през устата си беше "класика" - почти всички така ходеха

# 89
  • София
  • Мнения: 44 245
Идва от една по-късна възраст.
Бебетата им слагат бодита, не потници. Бебе лежащо в количка със шал не съм виждала, то като няма още вратле, на което да навиеш шал и масово са с ескимосчета, къде да му наденеш и шал(това за минусови Т). Пак заради ескимосите, а и заради комфорта и бебе с чоропогащи не съм видяла от близките ми.
Бебе с чорапогащи(освен ако не е с поличка не съм виждала) и то това пак е при по-големи бебета.
Темата е за бебе на 2 месеца. Сега, вкъщи, на 24 градуса и съвет как да се облича. Wink

За големи деца - моят ползва клинове, но ватирани/термо и не знам какви панталони няма, ходи с тънки дънки. С атопичен дерматит е и иначе кожата на краката му се разранява при минусови Т. Зимата и потник слага, трамбоваме много пеша, ако  го карах с кола, вероятно нямаше (когато извеждам зимата на игра е по-леко облечен, разбира се). Проблем виждам в температурите, които поддържат по градини и училища, които за мен са  абсурдни, но там просто се разсъблича и стои по потника и тънка памучна блуза.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт