Как и с какво да обличам бебето

  • 26 759
  • 161
  •   1
Отговори
  • Мнения: 76
Мамчета,понеже имам спор с "уникалната" ми  свекърва как да обличам бебето си вкъщи на температура в апартамента и по специално в стаята 24 градуса искам да попитам вас вие как обличате или обличахте бебето си на месец и половина-два по това време?Понеже съм щяла да го простудя и съм се държала така всякаш няколко деца съм отгледала ..Благодаря предварително  Heart Eyes Rolling Eyes

Последна редакция: пт, 16 окт 2015, 02:26 от AnMary

# 1
  • Мнения: 349
Долно боди-потник, блузка и ританки.

# 2
  • Мнения: 76
Долно боди-потник, блузка и ританки.

На краката под ританките предполагам не слагаш и чорапи и над тях терлици при зотоплена стая Grinning

# 3
  • Мнения: 349
Чорапи слагах над ританките, когато много риташе, с цел да не си събува ританките.  Simple Smile
Аз също имах спорове с майка ми най-вече, че бебето е леко облечено, че няма шапчица у дома, че не го завивам с допълнителна пелена, когато е будно и прочие...

За навън също не навличах, което беше голяма драма и шок за майка ми, свекървата се въздържаше от забележки.

Последна редакция: пт, 09 окт 2015, 13:43 от Мейкуун

# 4
  • София
  • Мнения: 4 305
На 24 градуса по къс ръкав е съвсем ок. НО да кажем може и с дълъг, но не пуловер. Правилото е, че щом на теб ти е комфортно  еди-как си, значи и на него . Как ще се почувстваш, ако на 24 градуса те облекат с вълнена жилетка. А децата са още по-"горещи" Не е хубаво да се изнежва от малко.

# 5
  • София
  • Мнения: 24 839
Ако на теб ти е студено, облечи го, ако ти е топло- съблечи го!
Далече си от критическата, за разлика от свеки, та можеш да се довериш на усещанията си.
Съобрази се само с факта, че човечето рита и шава непрекъснато, та ако искаш да си направиш майтап с баба му, кажи ѝ да шава като него 5 минути и после да каже дали да ѝ подадеш още една жилетка. Joy

# 6
  • Мнения: 76
Значи съм спокойна,че не аз съм в грешка понеже го обличам и аз сато вас с боди_потник или къс ръкав и костюмче.. ...но тя е в спор- трябвало да има и чорапи под ританките и терлици над тях..боди с дълъг ръкав и оторе костюмче с дълъг ръкав,може и елеченце хахах ...

# 7
  • Мнения: 349
Аз честно, не се сещам за случай на простудено бебе у дома, но за претоплени бебета много съм чела.  Wink

# 8
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Както съм се обличала аз, така съм обличала децата си. С тази разлика, че поддържах температура 22 градуса.

# 9
  • Мнения: 18 571
Кога слагате терлички и слагате ли въобще.Терлички или обувчици.
Питам като баба.Иначе представа нямам как се облича дете ,забравила съм ,и по-добре.
Също така нещо като елече,пуловерче  с копчета отстрани използва ли се и  кога

# 10
  • Мнения: 349
Не съм слагала. Моите са зимни бебета. И когато прохождаха у дома, пак по чорапи - или боси, най-често боси.
Майка ми плетеше елечета, терлици - ами така си и останаха неизползвани. Само веднъж сложих плетено елече на първото новородено, и това беше, не повторих. У дома зимата в стаята на бебето беше 22-24 градуса. Спяха на 18-20 градуса.

Общо взето правилото е - както е облечена майката, така и бебето. Майката ако има два ката дрехи - и бебето така. Като аз даже по едно време по-леко обличах децата от мен, защото аз съм зиморничава. Децата гледах да ги калявам, и не съм ги лишавала от ден разходка навън цяла зима, нищо че аз умирах от студ. Днес ходят значително по-леко облечени от мен, все боси у дома, и са прилично здрави деца.

# 11
  • Мнения: 18 571
Питам ,защото плета и изплетох за 2 годишно дете ,за навън,дали да продължавам.Плета за мое удоволствие  но ще се радвам да ги ползват.Ако не искат ,ще ги подаря или продам.

# 12
  • Мнения: 349
За две годишно за навън е по-практично, аз мислех, че за бебе става въпрос.
Ами питайте майката.  Simple Smile

# 13
  • Мнения: 1 196
Значи съм спокойна,че не аз съм в грешка понеже го обличам и аз сато вас с боди_потник или къс ръкав и костюмче.. ...но тя е в спор- трябвало да има и чорапи под ританките и терлици над тях..боди с дълъг ръкав и оторе костюмче с дълъг ръкав,може и елеченце хахах ...
И при тази температура в къщи като му слагаш терлици и чорапите над ританки - навън какво ще му слагаш - 3 чифта терлици ли... Пфффф... кажи и да не се меси на свекърва  ти, и че явно има вълни от критическата,щом и е студено на тази температура..Що тя не обуе терлици и  чорапи на 24 градуса....

# 14
  • Мнения: 2 489
Ами аз лично слагам и терлички и плетени елечета. През зимата върху ританките слагах терлички, а върху блузката елече. Не им беше горещо. Сега малкият е на 2г и е с терлички в къщи,а вече смятам да извадя и елечетата,защото идва студ (нищо,че се отопляваме). Така че наистина си зависи от майката. Добре ,че имам баба,която плете,защото аз не мога.

# 15
  • Мнения: 18 571
При  нас майката приема всичко с усмивка ,дори да не го облече.Питам за себе си ,да не се излагам.Плета когато седна без работа или съм изморена за друго,подарявам и  искам да помогна.Ако им потрябва.

# 16
  • Мнения: 9 442
Боди с къс ръкав, по-тънка блузка с дълъг и ританки. Така бих облякла аз детето си на тези температури . Това, както е облечена майката, така да е и детето, за мен не важи. Аз съм страшно зиморничав човек.... и лятото понякога ми е студено Joy
И, между другото, кажи на свекърва ти, да си гледа работата! Mr. Green

# 17
  • Мнения: 3 228

И, между другото, кажи на свекърва ти, да си гледа работата! Mr. Green

Ако живеят заедно, ще е малко трудно Whistling

# 18
  • Мнения: 11 363
Ами правилото бе - гледам на мен как ми е добре + един кат повече на бебето.
Ако аз съм с тениска то то е с потник и тениска, ако аз съм с пуловер то то е с потник и пуловер.
Винаги съм обувала чорапи под или над ританките, а като е студено и терлици.

Превилото за +един кат дрехи повече ми го каза педиатърката.

Разбира се си следиш детето - ако са му студени ръчичките и нослето обличаш. Ако му е студено телцето - вече си го простудила  Mr. Green До месец - два ще знаеш дали обича да му е по-студено или по-топло.

Обикновено мамите, които тепърва имат деца носят децата по-разсъблечени до първото сериозно разболяване. После разбират силата на българското елеченце и терлички Simple Smile 

# 19
  • Мнения: 9 442

И, между другото, кажи на свекърва ти, да си гледа работата! Mr. Green

Ако живеят заедно, ще е малко трудно Whistling

Зависи, зависи. Когато родих първото си дете живеехме в дома на свекър и свекърва ми + майка и, която допълнително наклаждаше огъня. Една вечер просто ги поставих на мястото им, колкото и нетактично да е било. След тази вечер, акъли по отношение отглеждането на децата ни не си позволиха да дават, та до ден днешен.
Та, мисълта ми е, че е редно да я постави на мястото и, и да и обясни кратко и ясно, че всяка жаба трябва да си знае гьола.

# 20
  • Мнения: 76
Ние се разболяхме леко така е да,но понеже татито се разболя ...от там и аз..Simple Smile Но се опитвам да и обесня,че ако го обличам така ,само малко да го духне вятъра и ще е болен,но не... Аз не съм отгледала три деца като нея,държа се само заради ММ,но скоро ще и покажа зъбки...Не живеем заедно,но блок срещу блок,което също е ужаснооооо :@

# 21
  • Мнения: 1 540
Според мен не трябва да се прекалява със съветите за скандал - предполагам, че жената просто иска да помогне  Peace

Моята дъщеря е родена януари, никога не е било под 24 гр. у нас, обличах я с боди, дълъг ръкав, ританки и одеалце. За спане в началото слагах и шапчица. Слагала съм и търлички и елечета. Вярно, зиморничава съм и аз. Но детето ми порастна здраво и не е изнежено, за първи път боледува по-сериозно след 4- тата си година.

# 22
  • Мнения: 697
Детето винаги съм го обличала леко. Никога не съм се съобразявала с баби. До ден днешен малкия си обича да се облича леко и си му е ок. Въпреки, че аз съм адски зиморничева, той е различен човек. Simple Smile

# 23
  • Мнения: 1 196
В момента в къщи е 24 градуса и малкия е облечен с боди с дълъг ръкав и ританки - нищо друго, а аз съм с клин и по къс ръкав...
Това за +1 кат дрехи повече на бебето не е вярно...,то излиза,че в лятото в най голямата жега трябва да е с 2 ката дрехи...
На-лесния начин да прецениш как му е на детето, като го пипнеш по бузките и ръчичките и крачетата - да са топли. Косичката ако е леко влажна - значи му е много горещо... Ако почне да киха често,значи му е студено...

# 24
  • Мнения: 2 650
Виж сега - у вас може и 24 градуса да е, но на вън е студено и влажно, така че - задължително е - боди с дълъг ръкав, памучни ританки /това като бельо/, отгоре  блуза с дълъг ръкав и панталони / задължително плетени  от вълна на една кука/ ,  завършек е   ватиран гащеризон тип космонавт и по желание шапка, шал и олекотени /да не прекаляваме все пак/ ботуши.
Шегувам се,  някак ми е ясно, че спор със свекървата, форум няма да реши, но пък ако отидете заедно на педиатър и  той й обясни това, което вече момичетата са написали,  тогава проблемите  ще са поне с минус един  Thinking

# 25
  • Мнения: 11 363
Спок каза:

За кърмачето с тегло над 2 1/2 кг, както и за по-големи деца и възрастни е подходяща за хранене и за игра стайната температура от 20 до 22C. В такава стая бебето трябва да е увито с тънко одеяло и докато е малко, да е облечено с тънко пуловерче.
Пълничките бебета и по-големите деца се нуждаят от по-малко завивки в сравнение с възрастните. Повечето майки най-често претоварват бебетата с дрешки, което е много вредно. Ако детето е винаги навлечено с много дрехи, тялото му загубва способността да се приспособява към настъпилите промени на външната температура. То е по-склонно към простудяване. Като общо правило по-добре е да обличате бебето по-малко, отколкото повече, и да го наблюдавате. Не се опитвайте да навличате бебето, за да му се стоплят ръцете, защото на много от децата ръцете са студени дори и когато са добре облечени. Пипнете краката, ръцете по-горе или вратлето. Най-добрият показател е цветът на лицето. Ако на бебето му стане студено, бузите му побледняват и то може да започне да плаче.


Хау!  Mr. Green

# 26
  • Мнения: 33
Детето винаги съм го обличала леко. Никога не съм се съобразявала с баби. До ден днешен малкия си обича да се облича леко и си му е ок. Въпреки, че аз съм адски зиморничева, той е различен човек. Simple Smile

И аз бях в това отношение като теб,когато слушах свекито 😊😊😊 я при топлих.Стана цялата в пъпки,но можеш ли да ги спреш.Прави това , което мислиш за най добре 😊

# 27
  • Мнения: 5 173
В момента в стаята е 22 градуса. Облечен е с боди тениска и тънка блузка с дълъг ръкав, тънко панталонче (от ХМ, като клин е, но е купено от момчешката секция) и чорапки.
При 24 градуса държа по един кат дрехи.

# 28
  • Мнения: 4 416
Не съм гледала бебе на 24 градуса. Зимата у нас беше 20-22 максимум. Бебето тогава беше малко по-голямо де, като се има напредвид, че е родена април месец. Боди потник, блуза с дълъг ръкав, някаква долница и чорапки. Терлиците ми бяха много удобни при излизане, защото не й купих ботушки за първата зима.

Боряна, не плети много дрехи, за да не се окажат излишни. Аз много обичам плетени неща, но ето при нас как беше. Дъщеря ми тръгна на 2 и половина на ясла. Там през деня е адска жега, та ходеше по-леко облечена. Вечер в къщи, пак топличко. Ако излезем на вън слагам дебело яко и някакви ватирани джинси или нещо подобно. Имахме плетени неща, но се оказа, че няма къде да ги носи. Под якето пък не я навличам, за да може да се движи. Предпочитах по-тънки дрехи отдолу и по-топло яке. Живеем в Русе, тук зимата си е студена  Peace

# 29
  • Мнения: 18 571
Не  са много,Деска ,просто зимата сама в къщи ме ломят нерви да стоя  ,а  така пред компа с някой  филм или надничам и ръцете работят и по-леко минава деня.
Сега сме се разбрали чувалчета за количката ,копчета да се отварят за крачетата,че  с израстването ще излизат навън.И няма се сърдя ако не ги ползват.Има хора,дето търсят плетено и няма кой  да им изплете,ще подарявам.Но  пък и  един път да дотрябва да си имат.

# 30
  • Мнения: 4 416
Боряна, момчета ли ти бяха внуците или момче и момиче?
За момичета има доста интересни неща, на които предполагам майката би се зарадвала.
Има много сладурски шапки на 1 кука, пончо-та и разни такива. Ако са от хубава прежда и приятни цветове, стоят супер  Peace

# 31
  • Мнения: 18 571
Момче и момиче на  5 месеца.Тази зима няма да им трябват ,плетивата,само чувалчетата за количката,да не ги изритват завивките .

# 32
  • Мнения: 30 802
Правилото е: при хлад бебето с една дреха повече; ако се усеща топло, бебето с една дреха по-малко. През нощта с по-лека завивка от моята.

С терлици и много чорапи ще си докараш това, че бебето няма да усеща външната температура и да изгради терморегулация. Важно е краката да усещат промяна в температурата. Така се адаптира по-добре.

Досега никой не ми се е поболял сериозно, защото не е носел елек. Разболяват се от вируси.

Сетих се как японските дечица през октомври всичките бяха боси. И не само боси, ами и като спят в количките, босите им крака стърчат навън. Явно го смятат за полезно.

# 33
  • Мнения: 1 167
Все едно чета за моята .Вечно мрънкане,все му е студено .До три годинки бебко не се беше разболявал и като се разболя в градината-тя веднага се изрепчи,ти си виновна. ooooh!

# 34
  • София
  • Мнения: 1 178
Те бабите винаги искат да навличаме децата. Моята свекърва му беше изплела едни пуловери, които после тайно разплитах и преправях - все пак не живеем в къща и имаме отопление. Мисля, че тя не разбра.

# 35
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 414
На два месеца и нещо, при същата температура, вече бях махнала бодито и остана само костюмче от две части. Ако спи е завито с чаршаф и плетена пелена, ако е будно е отвито. После минахме на тънки трикотажни блузки с дълъг ръкав + тънки ританки, а завивката само чаршаф.
Моята свекърва също само за това говори, още повече, че в техния град лятото на 30 + градуса тамошните бебета бяха с ританки, панталони, терлици , боди и блуза с дълъг ръкав до едно. Аз в началото се обяснявах като ученичка, сега само я базикам с нещо от рода на "и гумени ботушки ще сложим", "а зимата със скафандър ли ще го обличаме" и т.н. и си правя каквото преценя. Веднъж-дваж съм повишавала тон по въпроса и ефектът е мигновен, но краткотраен, така че не виждам смисъл от това.

Забелязала съм, че при претопляне акото на бебето добиваше повече или по-малко зелени оттенъци, при условие, че е на кърма.
 Като цяло го обличам като мен, с тази разлика, че не нося пелени, които да ми спарват дупето, а той носи. Често е малко по-леко облечен от мен, защото аз на 22 градуса съм с вечно студени крайници и нос и замръзвам.
Много е важно да се внимава с резки промени на околната температура и броя дрехи по бебока. Ако се влиза на топло за повече от 2-3 минути.

# 36
  • Мнения: 6 766
Боди с дълъг ръкав, чорапи и ританки. Това ни беше облеклото. Малкото бебе стои почти постоянно завито, затова е безумно да се навлича. Когато порасна и седеше по земята и извън леглото, съм слагала и елече и дебели чорапи. Но това на 8-9 месечно бебе, което се учеше да се изправя и пълзеше, за ужас на баби и дядовци все по земята. Аз на довод "ти колко бебета си отгледала", бих отвърнала, че всеки си гледа собствените бебета. Много мразя някой да се меси  ooooh!

# 37
  • Мнения: 30 802
...8-9 месечно бебе, което се учеше да се изправя и пълзеше, за ужас на баби и дядовци все по земята....
Как така ужас, не бяха ли от тия баби и дядовци, дето питат защо бебето още не е проходило, а вече е на 9 мес...

# 38
  • София
  • Мнения: 44 127
Ако гръбчето и ръцете (горе над лактите) са топли, значи му е ок на бебето.
24 градуса не съм държала вкъщи и не мога да кажа точно какво би му било достатъчно. Може би боди потник(или къс ръкав) и отгоре памучно цяло боди със затворени стъпала.
Даже при 24 градуса може и боди с дълъг ръкав и ританки само.
За зимата вълна не бих взимала, има хубави плътни  памучни, плетени жилетки и пуловерчета.

# 39
  • Мнения: 727
Синът ми е зимно бебе. Първият месец-два поддържахме тепературата около 22-23 градуса. След това дори градус надлоу. Обличах го с памучно боди с дълъг ръкав и памучено гащеризонче (тънко) + завит с одеалце (на тази възраст все пак оснавната част от денонощието прекарват в леглото). Слагах и чорапки върху гащеризина / ританките, но не толкова с цел да топлят, а за да не се изхлузват крачолите на гащеризона.
На свеки й благодари за това, че ти е отгледала мъжа и й кажи, че ти твоето дете ще го гледаш, както сметнеш за правилно  Laughing

# 40
  • Мнения: 760
темата ми е интересна ще следя ...  и аз чакам зимно бебе

# 41
  • Мнения: 874
моето е пролетно бебе, но пак беше сравнително хладно (20-25 градуса); въпреки това аз го извеждах навън по къс ръкав (боди) и елече отгоре или само боди с дълъг ръкав. Няма да ви казвам колко ми мрънкаха, че ще го разболея и че не си гледам детето... е, детето вече е на 2.6г и мога да кажа, че не е боледувал сериозно до сега  bouquet

също и за водата за къпане - свикнах го да го къпя с по-хладка вода и сега водата, с която аз се къпя (нормално топла), му се струва гореща и ми казва, че пари Simple Smile

По-добре е да го калявате от малко, отколкото да го навличате и изнежвате  Peace

# 42
  • Мнения: 4 416
Само за инфо.

Каляването не е да може да издържа само на по-ниски температури. Каляването означава, да може да се адаптира на променящи се условия. Т.е. ако се отглежда само на 20 градуса, пак не е ок за детето. Не е хубаво помещенията да са му еднакво затоплени винаги. Възможността организма да реагира адекватно на топло и студено изгражда имунитета. Иначе организма привиква на ниските или високите температури и при сблъсък с тази, на която не е свинал, пак може да се разболее. Дано обясних разбираемо де.

# 43
  • Мнения: 5 112
Записвам се и аз да следя, защото чакаме зимно бебе и от сега усещам какви проблеми ще си имаме с двете бъдещи баби  Joy Още от сега майка ми ми каза, че такова нещо като претоплено бебе нямало  baby_neutral Сигурно ще се очаква минимум от два плетени вълнени пласта.
Иначе като ми пуснат коментар, че там където аз отивам, те от там се връщат, винаги ми идва да им припомня че са били там преди повече от 30 години, но за сега се сдържам да не стават драми  Joy Истината е, че на времето те са се дразнили и не са били съгласни с коментарите и съветите на техните майки и свекърви, но са го забравили вече този момент или си мислят, че не е възможно техните собствени съвети да не са актуални, така както съветите на техните майки и свекърви не са били актуални когато сме се родили ние  Peace Разбирам че искат да помагат, но съвета е съвет, когато е поискан, а и не сме глупави достатъчно е по веднъж да се казват нещата, а не да се повтаря едно и също постоянно.
До тук и аз се ориентирам за облеклото на бебето, както сте писали. Ще следя с интерес темата Wink

# 44
  • София
  • Мнения: 3 073
Аз въпреки че зимата често се разхождам вкъщи с къс ръкав, не мога да си представя да нямам чорапи на краката. Ама чорапи, не ританки, които държат проветриво Simple Smile Бебе без чорапи само лятото.

# 45
  • Мнения: 5 710
Доколкото знам терморегулацията на бебетата още не е съвсем развита, ето защо правилото е един кат по-малко дрехи от твоите.

# 46
  • Мнения: 18 571
За  водата опитвахме на лакът,щом е приятна ,става.Моите искаха с термометри да  проверяват ,казах само да сравнят ,ами хареса им и  е  лесно,термометърът е на теб.
За  босите крачета и аз съм за лятото само.Нека си има чорапчета иначе.Късметлии  са ми,че  са далеч,иначе нямаше да мога да мълча постоянно,все  ща си дам мнението

# 47
  • Мнения: 874
съгласна съм за закаляването, може би аз не се изразих правилно в моя пост. Идеята ми беше, че трябва облеклото да е съобразено с времето, но да не се прекалява Simple Smile Колкото до чорапите - това лято на морето (при 35-38 градуса) видях деца на 6-10г с 3/4 чорапи и якета...  Crazy  и тук по парковете лятото виждам деца със сандали и чорапи... а често (при 15 градуса) виждам и бебета с космонавти (и се чудя как ли ги обличат при -5 градуса?!)...  Rolling Eyes
 

# 48
  • Мнения: 4 416
 animal, дъщеря ми лятото също можеш да я видиш с чорапи, дори и на 35 градуса. Причини има няколко.
1. Винаги новите сандали й правят ранички на кокалчетата. Без значение от марка, цена и т.н. Вземам уж качествени обувки  Thinking
2. До преди година изпадаше в истерия, ако са й мръсни краката, ако влезе пясък между сандала и крака. Та за да си спестя тези неприятности - чорапи  Mr. Green

Иначе и аз съм виждала деца при 15 градуса с шал, шапка и дебело яке и му повтарят - не бягай, че ще се изпотиш. Излишно е да казвам, че при - 5 не си подавт носа на вън.

Боряна, с лакът наистина е ок да се пробва. Също и с китката става.

Maidenly, аз съм същата. На горе по къс ръкав, иначе може и вълнени чорапки да си сложа  Laughing

# 49
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Моето джипи (което е много добър педиатър) ми е казала следното правило:
до 18 градуса - бебето се облича с три ката дрехи;
от 18 до 24 градуса - два ката
над 25 градуса - 1 кат.
Спазвала съм го като бяхме малки и никога не съм имала проблем.

# 50
  • София
  • Мнения: 3 064
Първо - 24 градуса е доста топло за вкъщи, освен ако не е лято. На тези температура бих облякла боди с дълъг ръкав и ританки, нищо повече. Всички плетени вълненийки са абсолютно излишни при наличието на толкова меки и приятни материи за бебешки дрехи. Моято свекърва подскачаше в началото, после свикна, видя, че не боледува и взе да си мълчи по отношение на облеклото на сина ми. Аз обръщах нещата на майтап и любезно, но твърдо давах да се разбере, че това е само моя работа.

п.п. Тези, които са с космонавт на 15 градуса, на -5 не ги извеждат изобщо.

# 51
  • Мнения: 3 595
В стаята, в която е бебето, е около 22-23 градуса през деня, вечер може би 20-21. Принципно казват, че бебето трябва да спи на 18, обаче не го правя толкова студено, под 20 на мен не ми е комфортно, та реших, че и на бебето няма да е, може да греша. Проветрявам 4-5 пъти на ден, като и обличам дебела жилетка и я оставям да подиша чист въздух, но не в непостредствена близост до прозореца (при нас е 10 градуса навън). Тогава падат градусите в стаята с 1-2 десети за малко.

Иначе през деня има боди с дълъг ръкав, ританки, чорапки върху тях и тънка жилетчица.
Като излизаме сменям жилетката с дебела и слагам плътен гащеризон и шапка, а в количката има одеало. Космонавтчето го пазя за по-студено.
Вечер спи с боди с дълъг ръкав и отгоре с гащеризонче. Спи със спално чувалче, което и покрива раменцата много хубаво.

Все не съм сигурна дали е достатъчно или прекалено облечена, първо бебе ми е и не мога добре да преценям... newsm78


# 52
  • Варна
  • Мнения: 1 805
Първо - 24 градуса е доста топло за вкъщи, освен ако не е лято. На тези температура бих облякла боди с дълъг ръкав и ританки, нищо повече.

Това е и моето мнение. За мен, 24 градуса си е рецепта за излишно изнежване. Синът ми е роден януари, като от първия ден на прибирането ни от родилното е гледан на 21 градуса, а след 3 месеца смъкнах нощната температура на 18. Та, на 21 градуса, новороден съм го обличала с боди с къс ръкав, тънки чорапки и гащеризон с цип, с дълъг ръкав. Тънка, памучна шапчица му слагах за 5-10 мин след баня да му попие косата. Като е спял през деня съм му мятала поларено одеалце, примерно. Педиатърката ни като дойде след изписването и само каза "най-накрая да вляза в жилище с нормална температура за отглеждане на новородено". За през нощта използвахме спален чувал (зимен, но махах ръкавите и горе оставаше с презрамки), боди и пижамка от 2 части.
От двуседмичен е по разходки (сиреч началото на февруари) и като детенцето на жената, която писа по-горе - водата, приятна на лакти и китки, на него му "пари", та се къпе с хладка.
Това с пипането на ръце, крака, уши и носове, според мен не е показател за това, дали на бебето му е студено. На мен са ми казвали да пипам вратленцето и по това се ориентирам. Има обяснение в интернет по въпроса.

# 53
  • Мнения: 874
Аз за температури не мога да говоря, тъй като никога не съм ползвала термометър - нито за стаята, нито за водата.

За разходките при нас беше "драма" от страна на бабите как така ще изведа бебе на разходка на 7-я ден от изписването му! Ако зависеше от мен щеше да е на 2-я ден, но...  Simple Smile

Това с пипането на ръце, нос, гръб и т.н. също не мисля, че е универсално, защото на моето момче, например, главата му е винаги гореща (дори и зимата); носът му е студен при студено време, но за мен това е нормално Simple Smile тялото му също винаги е топло (бъзикам се, че е от моята порода "топлокрвни същества") и единственото, което разпознавам по ръцете му е кога има температура - тогава дланите и ходилата му стават топли до горещи.

# 54
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Никога не съм слагала на детето си вълнени елеци, жилетки, гащи и т.н. За мен това е инквизиция, ако ще и де домашни, ами марсиански да са.
Като бебе го обличах с тънки чорапки, отгоре боди с къс ръка и памучен гащеризон, но не и дебел, дебелите гащеризони ги оставях за навън. Другият вариант беше - боди с дълъг ръкав и ританки. У дома Т беше около 23-24 градуса, по-малко не можах да я направя зимата. В началото го завивах с повече завивки и резултата беше - обрив.
Бебетата нямат терморегулация и за това бързо се претоплят, студен нос и ръце нищо не значат.
Претоплянето е по-страшно, защото бебетата не се потят, поне първите месеци. Пък и майките/бабите все имат чувството, че на бебето му е студено.
Никога детето ми не се е разболявало, защото му е студено, разболява се от вируси и бацили.

# 55
  • Мнения: 2 760
Mисля, че са прави всички, които дават съвети дрехите да са по-малко. Синът ми е роден в края на септември, през октомври му правиха тежка операция, след която трябваше да го пазим в почти стерилна обстановка и да не излиза навън в никакъв случай, да не глътне някой бацил. Ходихме вкъщи с маски на лицата цяла зима и го обличахме много, държахме прекалено топло, когато отваряхме  превръзките на операцията да диша кожата ooooh!. Който е гледал оперирано бебе, ще разбере добре страха ми...всякакъв здрав разум се изпарява. В резултат имам един вече шестгодишен кекльо, който е на антибиотик от първото кихване.
Дъщеря ми, която извеждах на разходка на -18 градуса, когато беше на 8 месеца, е здрава като камъче, пу-пу.

# 56
  • Мнения: 2 289
Значи съм спокойна,че не аз съм в грешка понеже го обличам и аз сато вас с боди_потник или къс ръкав и костюмче.. ...но тя е в спор- трябвало да има и чорапи под ританките и терлици над тях..боди с дълъг ръкав и оторе костюмче с дълъг ръкав,може и елеченце хахах ...

A тя с какво е облечена? Whistling

Аз ще родя януари живот и здраве, вътре ще държим около 22 градуса. Мисля да е с боди плюс гащеризон. Ако са й студени краката--терлички отгоре, но в никакъв случай чорапи отдолу. Нито пък елеци и пелени за завиване докато е будно, нали ще мърда това дете.

И разходки, моля се за приятна зима без мъгли и виелици, за да можем да излизаме.

# 57
  • София
  • Мнения: 44 127
чорапи отдолу е по-лек вариант от терлички отгоре Wink

# 58
  • Мнения: 2 289
A няма ли да се изхлузват? Аз говоря за памучни терлички, не плетени....те не ми харесват и няма да имам нищо плетено. За радост НИКОЯ от бабите не плете.  Mr. Green

# 59
  • Мнения: 11 103
Както и да обличате вие бебето си, винаги ще е пълно с неподходящо облечени бебета и деца по улиците и площадките....

Днес по обед видях към 2-годишно дете съсзимна шапка... водеше го баба му, разбира се  Mr. Green

# 60
  • София
  • Мнения: 44 127
Еднакво се изхлузват или не, независимо отгоре или отдолу са на дрехата.

# 61
  • Мнения: 874
а, то и аз тия дни видях майки и баби да си водят децата на ясла със зимно яке, ботуши и шапка тип ушанка (да пази и ушите)... само ръкавици нямаха Grinning а навън все пак е 13-15 градуса?! Сутрин е 10, но все пак...чак зимно яке...  Rolling Eyes

# 62
  • Мнения: 6 766
Миналата седмица бяхме в Германия. Беше 0 градуса, на обяд около 3. Моето дете беше единственото със зимно яке и шапка. Всички германчета бяха с горнички с цип и максимум качулката да е сложена. Гледаха ме доста странно. Почти всяко дете беше сополиво или накашляше. Казаха ми, че това било нормално за сезона, свиквали бързо  Laughing

# 63
  • София
  • Мнения: 44 127
Там принципно климата им е по-друг и те не скачат от 20-25+ на 0  градуса в един ден...

# 64
  • Мнения: 5 112
Когато бяхме в скандинавските страни ми направи силно впечатление, че на 12-13 градуса и вятър децата им бяха с тънки якенца, дълги панталони и сандали. Видях и едно бебе, което спеше в количката по най-обикновени тънки памучни ританки и блузка, имаше одеялце, но не беше завито с него - беше смотано в крачетата му и то си спеше незавито и супер тънко облечено. До колкото помня нямаше шапчица. Но си е факт, че и жените ходеха с кожени якета, къси поли и съвсем голи крака по сандали. Там хората са си такива, не им пука че е 12 градуса и духа вятър  baby_neutral
Аз харесвам плетива, особено одеялца - нали сега е много модерно плетено одеяло, но не бих сложила 100% вълна на бебе. Гледам, че масово плетените одеяла които се продават са или синтетика или чист памук, вълнено никъде не съм видяла.

# 65
  • Варна
  • Мнения: 1 805
Аз пък синтетика не бих сложила на бебе, пък било то и одеяло. Ти да не би да си представяш, че всички вълнени изделия са с текстурата на родопско одеяло? Има супер мека и приятна на допир вълна, а естествените материали са винаги за предпочитане пред синтетиката.
То е много лесно да се дава пример със скандинавски държави. Отидете в Австралия да видите как си обличат децата на 12-13 градуса.  Laughing

# 66
  • Мнения: 7 006
Обличах както обличам мен,+ боди потник или къс ръкав отдолу..

Понякога и аз му слагах чорапи върху ританките,че много се събуваше ..

# 67
  • Мнения: 364
звучи ми преувеличено новородено бебе да се облича само по едно боди с къс ръкав, в края на октомври  Wink

# 68
  • София
  • Мнения: 44 127
24 градуса вкъщи... дали е май или октомври все тая. С къс ръкав малко съм го пропуснала, но тънко боди с дълъг - ок ми е.

# 69
  • Мнения: 4 416
звучи ми преувеличено новородено бебе да се облича само по едно боди с къс ръкав, в края на октомври  Wink

Ами ако бебето си е у дома на 24 градуса що да не е по къс ръкав?

# 70
  • Мнения: 364
За по-голямо бебе и аз съм ОК, но за новородено не съм  Wink

# 71
  • София
  • Мнения: 44 127
Бебето не е баш новородено, а е явно почти на 2 месеца, вероятно дори на вън ходи от не малко време. В дома му е 24 градуса...не е като да е за жилетки и пуловери.

# 72
  • Мнения: 364
Твоя коментар не ми е направил впечатление Simple Smile Мисля, че всеки изказва мнение за собственото си дете, а за бебето на авторката, но може аз да не съм разбрала  Peace

# 73
  • Мнения: 999
Още от сега майка ми ми каза, че такова нещо като претоплено бебе нямало  baby_neutral Сигурно ще се очаква минимум от два плетени вълнени пласта.
Иначе като ми пуснат коментар, че там където аз отивам, те от там се връщат, винаги ми идва да им припомня че са били там преди повече от 30 години, но за сега се сдържам да не стават драми  Joy

Има, има такова нещо като претоплено бебе и хич не е хубаво нещо - обриви, зачервена кожа, та чак до повръщане (лятото). Най-добре си намери читав педиатър и ги заведи да чуят от първа ръка кое-как. Успех!

# 74
  • Мнения: 4 416
Ммм да, претоплено бебе е по-лошо от настинало бебе.
Това колко пъти се опитах да го обясня на майка ми, но тя си знаеше нейната - аз за бебето мисля. Е като мислиш за бебето, пък послушай майка му. Що караници сме имали на тази тема, ама добре, че ние си гледахме малката. Само с караниците си останахме, защото аз си правех каквото си знаех  Mr. Green

# 75
  • Мнения: 5 112
Мда, претоплено бебе съм виждала - пак беше зимно и живееха с бабата, духалките и парното работеха непрестанно.

Аз пък синтетика не бих сложила на бебе, пък било то и одеяло. Ти да не би да си представяш, че всички вълнени изделия са с текстурата на родопско одеяло? Има супер мека и приятна на допир вълна, а естествените материали са винаги за предпочитане пред синтетиката.
То е много лесно да се дава пример със скандинавски държави. Отидете в Австралия да видите как си обличат децата на 12-13 градуса.  Laughing
Е, ако си завиваш детето с олекотена завивка, спален чувал или поларено одеяло, значи го завиваш със синтетика. Просто това се продава, изрично поясних какво ми е направило впечатление по магазините. Обяснявам си го с това, че синтетичните материи съхнат по-бързо от памука например и затова се търсят и предлагат по магазините. Вълнени бебешки дрехи и завивки по магазините не съм видяла, а разгледах доста точно защото се подготвям. Виждала съм само домашни плетени, които винаги са били грубички.
Относно даването на пример с другите държави - ами направило ми е впечатление, споделям го. Кефят ме там и малките и големите как шляпат по боси крака на 12 градуса и не им пука, интересни са ми  Peace Това не значи, че ще си обличам детето така, не значи и че ще го навличам с 15 ката дрехи.

# 76
  • София
  • Мнения: 3 064
12-13 градуса определено не е време за шапка, освен ако не духа силно. Нито за зимно яке. За никоя възраст, освен за старците, на които вечно им е студено.

# 77
  • Мнения: 11 363
Ммм да, претоплено бебе е по-лошо от настинало бебе.


Настинало бебе си е болно бебе. А какво става с претопленото?

# 78
  • Мнения: 70
Когато бяхме в скандинавските страни ми направи силно впечатление, че на 12-13 градуса и вятър децата им бяха с тънки якенца, дълги панталони и сандали. Видях и едно бебе, което спеше в количката по най-обикновени тънки памучни ританки и блузка, имаше одеялце, но не беше завито с него - беше смотано в крачетата му и то си спеше незавито и супер тънко облечено. До колкото помня нямаше шапчица. Но си е факт, че и жените ходеха с кожени якета, къси поли и съвсем голи крака по сандали. Там хората са си такива, не им пука че е 12 градуса и духа вятър  baby_neutral
Аз харесвам плетива, особено одеялца - нали сега е много модерно плетено одеяло, но не бих сложила 100% вълна на бебе. Гледам, че масово плетените одеяла които се продават са или синтетика или чист памук, вълнено никъде не съм видяла.

Много се смях. Аз живея точно в такава северна държава и очаквам пролетни бебета. (т.е. навън ще е към -20 може би -15 ) . Моята майка пък живее в държава, където зимата е + 15 и не пада сняг. Ще идва да ми помага и от сега плете бебешки оделца, май трябва да и кажа да си изплете един вълнен пуловер първо за себе си, а мен и бебетата да не ни мисли толкова много хаха Simple Smile

# 79
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Ммм да, претоплено бебе е по-лошо от настинало бебе.
Това колко пъти се опитах да го обясня на майка ми, но тя си знаеше нейната - аз за бебето мисля. Е като мислиш за бебето, пък послушай майка му. Що караници сме имали на тази тема, ама добре, че ние си гледахме малката. Само с караниците си останахме, защото аз си правех каквото си знаех  Mr. Green
Mr. Green Аз успях да се преборя за памучно елече у дома, но не и за без елече.

Шапка моето дете носи почти 2 години, зимата, за да не му измръзне кожата на главата, лятото, за да не му изгори, защото почти 2 години нямаше коса детето. Вече шапка слагам само при необходимост.

# 80
  • Мнения: 4 416
Ммм да, претоплено бебе е по-лошо от настинало бебе.


Настинало бебе си е болно бебе. А какво става с претопленото?

"Топлият въздух уврежда лигавиците, изнежва детето и последиците са, че то боледува прекалено често. Над 21 градуса рязко намалява влажността на въздуха, набъбва лигавицата на дихателната система, детето започва да киха, да кашля, а увредената от сухия въздух лигавица става лесна плячка на вирусите и на бактериите. Това е и причината децата, които се отглеждат при много висока температура, много често да боледуват."

# 81
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Претопленото бебе е изринато бебе. Понеже бебетата не се потят и нямат нормална терморегулация, то претоплянето води до дискомфорт и Деската е писала какво още.
На курс за бременни неонантоложката каза - бебетата се държат на Т 18-22 градуса, леко облечени, а лятото само по памперс. Каза и правилото за +- една дреха. Така че, ако у дома е 22-24 градуса, на бебето му е ОК с боди с къс ръкав и памучно гащеризонче (с дълги крачоли и ръкави). Ако спи се завива с лека завивка. Моето успях да го претопля, защото му слагах дебело гащеризноче и го завивах с пелена и одеало. Добре, че бързо се установи, че го обличам повече от колкото трябва.
Детето ми вече е на 4, ако му е топло се съблича, ако му е студено се облича само, понеже спи отвито през 60% от вечерта, си реши само да спи с чорапи като застудя.
Като беше бебе на -20 съм го извеждала на разходка, завито добре и с найлон върху количката.
Първият шал му купих каот стана на 3 години и то за да му завивам врата като излизаме, че не искаше да си закопчава якето до горе.

Моят шеф, който не е българин, се чуди защо се пазим и настиваме от течение. Казва - малко течение да стане и се разболявате, а мен като са ме гледали все на течение, нищо ми няма.

# 82
  • София
  • Мнения: 44 127
Всъщност не толкова  обрива е нещо опасен, при претопляне, може да се повиши телесната  температура на бебето и да получи топлинен удар.
На 20-21 градуса надали някое бебе ще  настине, нито ако не се навлече с 3 ката и вълна на 24 ще се разболее.
Сухия въздух отделно deskatta
  е написала, че е не е добър, но и високата влажност е също толкова лошо решение. Трябва баланс да има във всичко.

# 83
  • София
  • Мнения: 3 064
Toва с течението а абсолютен мит. Шалът през устата пък е най-вредното нещо, което може да се измисли, не знам на кого му е дошла тази "гениална" идея.  Моят син, лично, никога не е притежавал шал и чорапогащник Simple Smile

# 84
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Toва с течението а абсолютен мит. Шалът през устата пък е най-вредното нещо, което може да се измисли, не знам на кого му е дошла тази "гениална" идея.  Моят син, лично, никога не е притежавал шал и чорапогащник Simple Smile
Моето също няма чорапогащник, но сега се замислям за клин за зимата. newsm78
Ако не намеря достатъчно дебели ватирани панталони, май ще му взема един клин, че като излизаме събота и неделя навън да не му мръзнат бутчетата.

Другото, което не слагам, е потник под тениската. Детето иска, защото другите деца в градината редовно са с потник и тениска. Crazy

# 85
  • София
  • Мнения: 44 127
Нека се придържаме към малките бебета, нали за това е темата.
Малки бебета потник, чорапогащник, термобельо, шал... надали носят такива неща.

# 86
  • София
  • Мнения: 3 064
Нека се придържаме към малките бебета, нали за това е темата.
Малки бебета потник, чорапогащник, термобельо, шал... надали носят такива неща.

На някои им слагат, не се съмнявай.

# 87
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Нека се придържаме към малките бебета, нали за това е темата.
Малки бебета потник, чорапогащник, термобельо, шал... надали носят такива неща.
Така си мислиш ти. Mr. Green От къде иначе идва традицията с чорапощаници под панталона и потници под тениската.
Виждала съм бебе с чорапи на 30+ градуса. Бебето цялото зачервено, реве, а баба му го носи на ръце, за да го успокои и в същото време му оправя чорапа, че леко се изхлузил.
Само една майка познавам, която си навлича децата, всичките останали са баби.

# 88
  • Мнения: 874
аз също никога не съм слагала чорапогащник на моя - аз самата не обичам чорапогащници и ми се струва излишно да се мъчим и двамата с обуването им Grinning Grinning Grinning Зимата излиза навън с по-дебел панталон и 3/4 чорапи.

Миналата пролет (20-24 градуса да е било) извеждам малкия по къс ръкав и суитчър и срещам едно познато дете с баба си... милото дете беше с боди, блуза с дълъг ръкав, елече (плетено) и отгоре зимно яке (имаше и шапка!)  Crazy !!! Баба му като видя моя с какво е облечен и и стана лошо Grinning Grinning Grinning но пък се позамисли и свали якето на малката  Rolling Eyes

Колкото до потник/чорапогащник и шал за бебе - виждала съм такава картинка многократно... и най-вече това с шал пред устата - да не настине случайно (а не се замислят, че му правят мечешка услуга); всъщност и в моето детство шалът през устата си беше "класика" - почти всички така ходеха

# 89
  • София
  • Мнения: 44 127
Идва от една по-късна възраст.
Бебетата им слагат бодита, не потници. Бебе лежащо в количка със шал не съм виждала, то като няма още вратле, на което да навиеш шал и масово са с ескимосчета, къде да му наденеш и шал(това за минусови Т). Пак заради ескимосите, а и заради комфорта и бебе с чоропогащи не съм видяла от близките ми.
Бебе с чорапогащи(освен ако не е с поличка не съм виждала) и то това пак е при по-големи бебета.
Темата е за бебе на 2 месеца. Сега, вкъщи, на 24 градуса и съвет как да се облича. Wink

За големи деца - моят ползва клинове, но ватирани/термо и не знам какви панталони няма, ходи с тънки дънки. С атопичен дерматит е и иначе кожата на краката му се разранява при минусови Т. Зимата и потник слага, трамбоваме много пеша, ако  го карах с кола, вероятно нямаше (когато извеждам зимата на игра е по-леко облечен, разбира се). Проблем виждам в температурите, които поддържат по градини и училища, които за мен са  абсурдни, но там просто се разсъблича и стои по потника и тънка памучна блуза.

# 90
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 414
Като гледам, не са само бабите нявличат децата...Вчера следобяд в квартала само едно беше БЕЗ зимно яке, от тези надиплените, тип 'Мишелин', каквото аз лично обличам само в най-големите виелици. На моя, върху тънко боди с къс ръкав и тънка блуза с дълъг, му бях сложила лека грейка, заради вятъра и пак ми беше съвестно дали не прекалявам  Rolling Eyes Шапка слагам понякога заради слънцето, да не му блести в очите, или при по-силен вятър. Навън нося доста дрехи в коша на количката и според ситуацията обличам и събличам, понякога като някое хахо ставам #Crazy
Лятото на един пазар, покрит с пластмасови куполи, създаващи страшен задух и горещина, едно бебе беше с поларено костюмче и терлици, а между тях се виждаше дебел чорапогащник. Беше и с елече... Баща му, който го носеше, и майка му бяха по къси панталони и фланелки, а то, горкото, с едни зачервени бузи и един унесен поглед... Shocked

# 91
  • Мнения: 11 363
Вчера следобяд в квартала само едно беше БЕЗ зимно яке, от тези надиплените, тип 'Мишелин', каквото аз лично обличам само в най-големите виелици.

То малко като оня виц с оня дето карал в насрещното  Crazy

# 92
  • Варна
  • Мнения: 611
  Не искам да обидя никоий, но ми прави впечатление, че по-големия процент от пишещи по темата са майки, които обличат леко децата си, осмиват "навличащите", които имат болнави деца, а техните, макар и отгледани полуголи и без шапки зимата, са тъй здрави  Rolling Eyes Другите май се страхуват да споделят, да не ги обвинят, че действат като зиморничави баби...
  Аз съм от тези, които обличат малко в повече. Никога не ме е било срам да го призная. У нас е 23 градуса в стаята на бебето, а в другите стаи е 24. Бебето е на 4 месеца, облечено е с боди дълъг ръкав, чорапки и гащеризонче от плюшените. Изглежда ми, че се чувства добре. Изпотявала се е в количката, така че горе долу съм наясно кога й е горещо. Препоръката да се спи на 18-20 я знам, но честно казано на мен ми е студено при такива температури. Щом аз съм с чорапи и чехли, тя защо да не е с чорапи?  newsm78  Голямото дете го гледах още по-навлечено заради липсата на опит, и въпреки това не мисля, че е болнав.

# 93
  • Мнения: 27 577
Дъщеря ми от новородена зимата е при температури от 16-18 градуса, понякога може би и по-малко (не по мой избор, стаите са високи над 4 метра- старо строителство, отопляваме се с газови печки, но пак температурите при тази височина на стените не се покачват кой знае колко...). От бебе я къпя във вода със стайна температура- хладка до леко топла, иначе пищи. Laughing За обличането не съм се престаравала- гледах да е облечена според ситуацията, като зимно време предпочитах да не е навлечена, но да я завивам с одеалце или плетена завивка при нужда. Или я обличах на пластове, ако и стане топло да мога да събличам по-лесно. Доста здраво дете е засега, и до днес обича да се къпе в хладка вода. Честно казано, аз съм по-зиморничава от нея. Grinning Никога досега не се е разболявала в студено време, все се е разболявала когато по една или друга причина е било по-топло (обикновено в преходните сезони). Като цяло, ръководя се от детето как да го обличам. Единственото "правило" което следвах като беше бебе беше да не обръщам внимание на студено носле или ръчички- винаги проверявах телцето дали е топло. Свекърва ми все повтаряше колко са и студени ръцете, нослето, как измръзва от студ детето- но ако трябваше да я обличам така, че ръчичките и да са топли, то тя се потеше обилно... Laughing
Nervous User, щом бебето се чувства добре, значи е ок да го обличаш така. Аз също съм на мнение, че както има по-зиморничави хора, така има и по-зиморничави бебета. И обратното, разбира се. Grinning

# 94
  • София
  • Мнения: 3 073
Съгласна съм с Nervous User. Крайностите с навличането не са хубаво нещо, но и другата крайност също. Сега като се захлади съм виждала добре облечени родители, с якенца и т.н., а бебето в количката, което не се движи - само по чорапки и нещо тънко връхно. Е що?
Конкретно по темата  - моето бебе вкъщи го обличам с боди с къс ръкав и гащеризон плюс чорапки тип терлички за фиксиране на гащеризона нощно време, а през деня е с боди с къс ръкав, чорапи, клинче и блузка. Блузката обаче от по-плътните. Когато се разхождаме из стаите слагам и пантофки. Температурата идея си нямам колко е, стандартна панелна температура без парно към момента, с примъкване от време на време сутрин-вечер на една духалка  Simple Smile

# 95
  • Мнения: 163
Моето магаре е родено в средата на Юни. Първия си месец изкара по боди с къс ръкав, без крачоли, завита с чаршаф. Вкъщи е било около 25 градуса. След това в жегите беше само по памперс, като заспеше ѝ мятах чаршаф. Тук говорим за температура от 28 градуса. Сега вкъщи е 21 градуса, обличам само пижама с дълъг ръкав и затворени крачоли, като заспи ѝ мятам тънко поларено одеялце.
За навън я обличам като мен, единствената разлика е, че вместо обувки слагам по-дебел чорап и нося леко одеяло, в случай че духа вятър. Например - ако аз съм с дънки, блуза с дълъг ръкав и суичър, детето е с панталон/клин, боди с дълъг ръкав (без крачоли) и суичър.
Спорове с баби и майки винаги имам, но не им се оставям : )
Както са казали и преди мен, хората са различни, децата също - щом на детето му е добре по начина, по който го е облякла майка му, значи това е най-правилното за него.

# 96
  • София
  • Мнения: 3 073
Аз ако заспя на 21 градуса, предполагам толкова е и вкъщи, и се завия само с тънко одеялце ще ми е студено Simple Smile В момента всички се завиваме с олекотени завивки.

# 97
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 414
Съгласна съм с Nervous User. Крайностите с навличането не са хубаво нещо, но и другата крайност също. Сега като се захлади съм виждала добре облечени родители, с якенца и т.н., а бебето в количката, което не се движи - само по чорапки и нещо тънко връхно. Е що?
В това време съпругът ми навън е по къси панталонки и фланелка, а аз излизам с тънка блуза с дълъг ръкав и шлифер, често слагам и шалче. Т.е. на него му е жега, аз замръзвам. В този случай, как да облека бебето? С къс ръкав или със зимното яке? Ако гледам само себе си или тези в "насрещното", ще е с дебелото яке, но предпочитам да гледам детето си и да реагирам според ситуацията, без да го навличам или разголвам излишно...

И, за да включим в разговора тези, които обличат по-топло бебетата, без да искам да споря и да се правя на тра-ла-ла, питам, ако на 18 ° С е с дебелото яке, зимата как обличате детето си навън? Лично аз не намирам логика и от известно време търся отговор на този въпрос, за да си сверя часовника, защото съм сравнително нова майка и към момента съм на принципа "както го научиш от бебе"...

# 98
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
По-зиморничевите родители не извеждат децата си навън като е студено. Mr. Green
Или гледат излизането да е набързо, с колата или за малко.

# 99
  • София
  • Мнения: 3 064
 Не искам да обидя никоий, но ми прави впечатление, че по-големия процент от пишещи по темата са майки, които обличат леко децата си, осмиват "навличащите", които имат болнави деца, а техните, макар и отгледани полуголи и без шапки зимата, са тъй здрави  Rolling Eyes Другите май се страхуват да споделят, да не ги обвинят, че действат като зиморничави баби...
  Аз съм от тези, които обличат малко в повече. Никога не ме е било срам да го призная. У нас е 23 градуса в стаята на бебето, а в другите стаи е 24. Бебето е на 4 месеца, облечено е с боди дълъг ръкав, чорапки и гащеризонче от плюшените. Изглежда ми, че се чувства добре. Изпотявала се е в количката, така че горе долу съм наясно кога й е горещо. Препоръката да се спи на 18-20 я знам, но честно казано на мен ми е студено при такива температури. Щом аз съм с чорапи и чехли, тя защо да не е с чорапи?  newsm78  Голямото дете го гледах още по-навлечено заради липсата на опит, и въпреки това не мисля, че е болнав.

Болнави са, защото са навлечени, а не обратното. И ако майката е зиморничава, трябва да надвие над собствените си навици и да не навлича детето. На 23-24 градуса, това е едно навлечено бебе. Точно такива настиват бързо и от малко като ги лъхне вятър или хлад. Това са обективни факти, просто.

# 100
  • София
  • Мнения: 44 127
Това пък са вече абсурди Ceca, аз съм мега зиморничева, ако от мен зависи няма да си подам носа цяла зима от къщи, но детето какво ми е виновно, обличам него, навличам себе си двойно повече и излизаме Simple Smile
Мъжът ми е пълната моя противоположност, въпреки, че е бил добре обличан, а не каляван като малък. Детето гледам е някъде по средата Wink

Иначе имам и няколко още по-зиморничеви примери около мен, които от малки  са калявани от майките си (включително зимата  голо бебе точно до отворения прозорец  и т.н.), е не са израсли калени, та не винаги е както си го научиш. Някои са така, други иначе.

# 101
  • София
  • Мнения: 3 073
Съгласна съм с Nervous User. Крайностите с навличането не са хубаво нещо, но и другата крайност също. Сега като се захлади съм виждала добре облечени родители, с якенца и т.н., а бебето в количката, което не се движи - само по чорапки и нещо тънко връхно. Е що?
В това време съпругът ми навън е по къси панталонки и фланелка, а аз излизам с тънка блуза с дълъг ръкав и шлифер, често слагам и шалче. Т.е. на него му е жега, аз замръзвам. В този случай, как да облека бебето? С къс ръкав или със зимното яке?

Ама защо пак от крайност в крайност... или къс ръкав, или зимно яке  Simple Smile Има и по-средно дебели дрехи, по-тънки якета и т.н. Нали самата вие сте със шлифер, това не е зимна дреха.

Иначе моят син като бебе е извеждан абсолютно всеки ден на голямата зима на 2012, на -10 градуса, никога с чорапогащник - не е като да не боледува.

# 102
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Това пък са вече абсурди Ceca, аз съм мега зиморничева, ако от мен зависи няма да си подам носа цяла зима от къщи, но детето какво ми е виновно, обличам него, навличам себе си двойно повече и излизаме Simple Smile
Под по-зиморничевите имах предвид, не самата майка да е зиморничева, ами да е от тези, според които на бебето му е все студено.

Аз съм от тези, на които им е почти през цялата година топло, но детето си не го обличам според моето усещане, уж винаги е по-топло облечено от мен, но бабите по площадката цъкат с език, че ще го простудя. newsm78

# 103
  • Варна
  • Мнения: 611
И, за да включим в разговора тези, които обличат по-топло бебетата, без да искам да споря и да се правя на тра-ла-ла, питам, ако на 18 ° С е с дебелото яке, зимата как обличате детето си навън? Лично аз не намирам логика и от известно време търся отговор на този въпрос, за да си сверя часовника, защото съм сравнително нова майка и към момента съм на принципа "както го научиш от бебе"...
 Синът ми е на почти 3 години, в момента не е със зимно яке, а с пролетно-есенно. Сутрин на път за градината му слагам тънка памучна шапчица. Зимата е със зимно яке, зимна шапка и ръкавици. Шал съм слагала, но ако якето е с хубава мека яка около вратлето, по-скоро е безмислен. Бебето е облечено както вкъщи, но с тънка шапка и е в количката, със сложен зимен чувал.
Луда Мара, не допускате ли, че боледуването не е само пряка функция на обличането в детинство? Как тогава аз и сестра ми- гледани от 1 майка в 1 стая при равни условия- тя всяка зима на антибиотици, инжекции, ангини и т.н., а аз рядко и леко боледуваща? Сигурно 10 години не бях пила антибиотик. Както и децата на същата моя сестра- ходят много по-леко облечени от моите, на по-ниски температури, обаче не забелязвам да са по-здрави. Странна работа, но както и очаквах, сега много майки ще ми се нахвърлят как не съм права.

# 104
  • София
  • Мнения: 44 127
Разбира се, че боледуването не е само резултат от обличане, всъщност болен от  изстиване няма,  болестите са следствие на вируси и бактерии.

# 105
  • Мнения: 27 577
Наистина, не винаги е както си го научиш. Peace Обличането влияе до известна степен (дори и да е голяма, не е чак 100%). Хубаво е да не се стига до крайности, нито облечено твърде леко, нито навлечено бебе/дете. Peace Дъщеря ми в най-студеното време е със зимно яке (не от най-дебелите, но достатъчно дебело според мен), отдолу с потник и блуза с дълъг ръкав, блузата най-често е памучна, трико ватирано, но не дебели блузи. Само в най-най-големите студове и слагам плетено пуловерче (има точно 2 такива), отново не много дебело, според ситуацията добавям и шал, шапка, ръкавици. Когато слагам ватирано долнище/панталон, не слагам чорапогащник отдолу, термо чорапогащниците и са за носене с поли. Под дънки ако слагам чорапогащник, то той е тънък памучен.
За температури от 18 градуса залагам на шлиферчета, тънки якета, суичери- като ако има повече вятър слагам потниче под блузата или добавям памучно шалче. Ако въобще слагам шапка при 18 градуса, то те са с цел предпазване от вятър- например кадифени, не плетени.
Колкото до зиморничавостта- мен моята зиморничавост никога не ме е спирала от излизане, доста преди да се роди дъщеря ми. Grinning Нито дъждът ни спира от излизане, нито снегът, нито силното слънце. Просто се екипираме (обличаме) според ситуацията. Grinning

# 106
  • София
  • Мнения: 3 064
Естествено, обличането не е единствен фактор. Но навличането върви обикновено с други типове изнежване: прекалена стерилност, недостатъчно излизане навън и т.н. Приемът на лекарства също оказва влияние, храненето, дори психическото състояние.

Та, че не е пряка връзката, не е, но често боледуващите деца обикновено са най-изнежените. За излишното тъпчене с лекарства да не говорим, че това е друга тема. Едно средностатистическо дете радко има истинска нужда от антибиотик повече от 1-2 пъти до 10 годишната си възраст. Аз пих за първи път на 16.

# 107
  • София
  • Мнения: 44 127
Антибиотик се пие при бактериални инфекции, колко често боледува едно средностатистическо дете, че да има нужда от такива не мога да кажа. Моето явно не ще да е от средностатистическите деца.

# 108
  • София
  • Мнения: 1 966
Като бебе обличах дъщеря ми обикновено с боди с къс ръкав и отгоре памучно гащеризонче с дълъг ръкав. Вкъщи сме стигали максимум до плюшен гащеризон в по-студените дни, без никакви чорапки, терлички, елечета и подобни. В последствие с носенето на чорапи и обувки имахме големи проблеми, май от по-малка трябваше да я започна с панталон и чорапи да свиква, до към година и нещо не търпеше нищо на краката си, що критики съм отнесла от "доброжелатели" защо в края на октомври детето ми е босо в количката  ooooh! От друга страна ми е абсурд да спя на 18-20 градуса, измръзвам на толкова, вкъщи държим 22-23 обикновено, при които винаги ходя боса и по тениска. Шал не съм слагала никога, шапка и ръкавици също трудно търпеше по себе си като бебе, сега вече няма проблеми. Абсурдно ми се струва и да сменям дрехи защото се била изпотила, не съм го правила никога. По мое виждане не съм нито в едната крайност, нито в другата. На около 2г., благодарение на баща си, получи първата си хипотермия на Пампорово  Mr. Green, еми не се разболя. Принципно не е само до изстиването, ами и вируси трябва някак да са намесени.
А относно децата с дебелите якета, еми и моето тези дни беше с тип "пухенка", което при 15-16 градуса, като я взимам вечер, наистина изглежда странно. Сутрин в 8 часа обаче беше 7-8 градуса, с тънката блузка, с която е за градината (вътре е доста топло все пак), няма как да сложа и тъничко якенце, оревава ми орталъка, че ѝ е студено, така е в преходните сезони.

# 109
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Виждала съм дете на 23-24 градуса навън със зима шапка. Обяснението беше, че предните дни било болно с Т.
Никого не коментирам как си е престарал в обличането на детето, но аз редовно получавам критики, че детето ми е леко облечено.  Laughing

# 110
  • София
  • Мнения: 3 064
Виждала съм дете на 23-24 градуса навън със зима шапка. Обяснението беше, че предните дни било болно с Т.
Никого не коментирам как си е престарал в обличането на детето, но аз редовно получавам критики, че детето ми е леко облечено.  Laughing

И аз отнасях. Това е защото бабите, които навличат, обикновено обичат и да дават акъл. Аз също си трая, но съм виждала чудеса. Днес се нагледах на вълнени шапки при 15 градуса...

# 111
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Виждала съм дете на 23-24 градуса навън със зима шапка. Обяснението беше, че предните дни било болно с Т.
Никого не коментирам как си е престарал в обличането на детето, но аз редовно получавам критики, че детето ми е леко облечено.  Laughing

И аз отнасях. Това е защото бабите, които навличат, обикновено обичат и да дават акъл. Аз също си трая, но съм виждала чудеса. Днес се нагледах на вълнени шапки при 15 градуса...
Аз пък се нагледах сутрин в градината на скиорски гащеризони, шалове и т.н.
Другото, което ме втрещява - бабата по къс ръкав навън, а детето не може и якето да си свали, щото било студено. Mr. Green

# 112
  • Мнения: 11 363
Болнави са, защото са навлечени, а не обратното. И ако майката е зиморничава, трябва да надвие над собствените си навици и да не навлича детето. На 23-24 градуса, това е едно навлечено бебе. Точно такива настиват бързо и от малко като ги лъхне вятър или хлад. Това са обективни факти, просто.

А какво става когато майката е обратното на зиморничава, а детето и е зиморничево? Това си е мъчение за малкото детенце, което не може да каже че му е студено.

В тази тема за пореден път разни хора се мислят за по-най-супер майки разбирачки!  Crazy
Този начин на мислене и писане "Вижте ги другите кви са, а аз как ги разбирам нещата ПРАВИЛНО" е меко казано абсурден и детински. 
Ей мале по-плашещ е само фанатизма на "правилноядяшите" /независимо от разновидността/.

# 113
  • Мнения: 4
да си кажа честно, аз също съм на мнение, че едно дете трябва да се облича спрямо това как се усещаш самата ти!първото нещо което ми каза личната ни лекарка, след като се роди дъщеря ми беше - МОЛЯ ТЕ, не ставай от онези майки , които навличат децата и ги изнежват Joy Joy Joy. малката се роди май месец, но пък беше хладничко. това което ми препоръча докторката беше, в топлото време да я обличам само по памперс и тениска, а като е студено, бодито и една блузка отгоре+панталонче, били напълно достатъчни. да чукам на дърво, не е болнаво дете,вече е на две и половина и само един път се е налагало да пие антибиотик.и го пи, защото направи зверска ангина с 40 градуса температура

# 114
  • Мнения: 874
малко извън темата за бебетата, но днес видях следната картинка: майка с количка (явно вече беше оставила детето на ясла, та не знам с какво е било облечено), облечена с тънко яке и дънки, а до нея върви момче (явно батко на бебето) на 10-12г със зимно яке, шапка (дебела) и скиорски ръкавици  Crazy

съгласна съм, че тази сутрин беше по-студено (6-7 градуса), но чак за такова облекло... за сравнение само - моят го пратих на ясла с тънка блуза и потник отдолу, а отгоре суитчър. Simple Smile

# 115
  • Мнения: 4
че още не е чак толкова студено е факт!обачее... не споменах един наш малък проблем. макар и само на 2,5г. вече има претенции за обличането, та сега е влюбена в едното си ЗИМНО яке. вчера не можахме да я убедим да го съблече  Joy може и баткото да е твърдоглав и да е решил, че скиорските ръкавици самного важни за аутфита му Grinning

# 116
  • Мнения: 874
хахаха, всъщност не се сетих за това...и моят мъник има претенции за обличането и по едно време (на 15 градуса) реши, че иска да си облича зимното яке... та си представям какво са си помислили хората Grinning Grinning Grinning

# 117
  • София
  • Мнения: 44 127
Аз при 6-7 градуса и студен вятър не виждам нещо много чудно в едно по-тънко зимно яке или дебело есенно (предполагам под него просто е тънко облечено детето), особено ако хората имат повечко път пеша. Сега вълнени дебели шапки и ски ръкавици...малко странно и не съвсем адекватно.
Също толкова неадекватно ми се вижда да е по тениска и тънък суитчър (бих предположила минимално време на предвижване навън или пътуване с кола ако видя така облечено дете днес)... но какво пък, който както си е решил.
Аз всички ученици, които видях днес бяха или с тънки шапки или с качулки (в 8 без нещо сутринта), някои с по-тънки, други с по-дебели якета. Ръкавици, шалове и вълнени шапки още не съм виждала по тях тази година. Но чат-пат виждам с апрески, което ми е също малко...хъм... в момента, защото за мен това е обувка за сняг.

# 118
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Моето дете днес излезе сутринта със зимното яке върху градинските дрехи, т.е. беше облечено с долница на анцунг, но не от дебелите, тениска и памучна блуза. Сложих му и есенна шапка, а то самото си сложи качулката на якето върху шапката, че около нас много духа.

# 119
  • София
  • Мнения: 3 073

съгласна съм, че тази сутрин беше по-студено (6-7 градуса), но чак за такова облекло... за сравнение само - моят го пратих на ясла с тънка блуза и потник отдолу, а отгоре суитчър. Simple Smile

Ама така сте излезли на улицата ли? Или това е облеклото за вътре?

# 120
  • Мнения: 874

съгласна съм, че тази сутрин беше по-студено (6-7 градуса), но чак за такова облекло... за сравнение само - моят го пратих на ясла с тънка блуза и потник отдолу, а отгоре суитчър. Simple Smile

Ама така сте излезли на улицата ли? Или това е облеклото за вътре?

така излезе навън; в яслата махнах суитчъра и си остана по блуза;

предполагам, че сега ще има нападки, че ще разболея детето, но ще спомена, че яслата ни е доста близо - 5-6 мин. пеша (негово темпо) и попринцип той е свикнал да е по-леко облечен Simple Smile

Последна редакция: ср, 21 окт 2015, 15:56 от animal

# 121
  • Варна
  • Мнения: 1 805
но ще спомена, че яслата ни е доста близо - 5-6 мин. пеша (негово темпо) и попринцип той е свикнал да е по-леко облечен Simple Smile

А ако беше на 20 мин, как щеше да го облечеш, след като по принцип е свикнал да е по-леко облечен? Мисля, че в това се коренят много от втрещяванията на хората. Защото, ако ще ми върви 20 мин до яслата, особено във вятър (който е базов елемент от нашия град), колкото и да съм про-каляването, няма да го пусна по анорак. Няма да му сложа зимно яке, но поне една безръкавна грейка с качулка ще има отгоре на изброеното от теб. Има хора, които не притежават кола, не живеят досами детското заведение и дори някой път им се налага да ползват детски колички при деца м/у 2 и 3г, на което първоначално съм се учудвала, но после се замислям, че обстоятелствата на хората може да го налагат (защото примерно без количката, времето за достигане на дестинацията ще се увеличи на 40 мин, което в студ и ранни зимни утрини не е оферта. Сори за офф-а). Трябва по продължителни наблюдения върху живота на дадено дете, за да се прецени дали семейството го отглежда "неправилно" (<- според нас). За справка, когато няколко майки родихме почти по едно и също време и излизахме всеки ден, тогава ми беше ясно, че полареното одеяло през юли не е просто инцидент, а начин на мислене/живот/методология у съответното семейство...

# 122
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
За справка, когато няколко майки родихме почти по едно и също време и излизахме всеки ден, тогава ми беше ясно, че полареното одеяло през юли не е просто инцидент, а начин на мислене/живот/методология у съответното семейство...
Точно за подобно претопляне говорим, а не че ние си държим децата ненормално облечени за сезона.

# 123
  • Мнения: 874
Ако беше на 20 или повече мин може би щях да му облека малко по-дебел суитчър. Всъщност до сега яслата ми беше на 30 мин пеша (мое темпо) и реално миналата година по същото време съм го водила пеша (той беше с количка) и не беше облечен по същия начин Simple Smile А имаше деца, които ги водеха с кола, но въпреки това бяха с по 2-3 ката дрехи повече...

Иначе и аз имам познати майки, с които сме раждали по едно и също време и докато другите бебета бяха завити с одеало (април-май месец) в количката, моят беше по боди с къс ръкав или най-много с дълъг ръкав (завивки и одеала така или иначе не търпеше) Simple Smile

# 124
  • Мнения: 1 196
Всеки път като чета подобни теми, имам чувството,че всички мами се надпреварват да се похвалят как детето им е най-малко облечено в студа и колко е здраво заради това... Laughing Laughing Laughing
И всички други,по-дебело облечени от тяхното дете - биват оплювани...,смятани за неспособни родители,луди и т.н....
Студ ли е - облича се дебело с няколко ката дрехи! Щом не е влажно или потно детето,значи му е добре с тези катове дрехи... Не може да се рискува, с дете което не може да говори още/и няма как да каже какво му е/ с минимум връхни дрехи в студа...

# 125
  • Мнения: 144
Не съм изчела всичко, аз лично държа 23 градуса в моята стая (в хола поне е на камина и понякога стига до 27 тогава го събличам по къс ръкав с голи крачета, само с чорапки) иначе на 23 градуса го държа с боди дълъг ръкав и чорапогащник, панталонче с чорапки или ританки, бодито закопчавам отгоре, за да не го събува Stuck Out Tongue Иначе, ако го навличам в къщи, какво трябва да му облека навън? То колкото и дрехи да трупам за излизане навън все ще му е студено, ако е свикнало да седи на 23-24 градуса навлечено... аз лично не го сравнявам с това дали на мен ми е топло или студено, защото много пъти аз съм замръзвала пък на него гърба му е бил мокър, а и да добавя, че до 3 месец не можеха да му се изчистят пъпчиците от лицето, заради претопляне, защото го държах на 25 градуса по същия начин облечено, дори сега като е в хола при камината понякога му излиза някоя пъпка от претопляне, за жалост с камина е трудно да се регулира температурата, особено със свекър и свекъра, които постоянно слагат на печката, а в кухнята дето му мия гъза държат кучи студ, само ходя по тях да пускам духалката, защото радиатора не може да затопли :@ Гледкай си детето както си знаеш, аз категорично отрязвам всеки, който се прави на компетентен и ми казва как да си гледам детето, все едно някой им е помагал да си гледат техните деца и само те могат да бъдат добри родители

Последна редакция: нд, 03 яну 2016, 23:48 от Денислава Вельова

# 126
  • София
  • Мнения: 44 127
Ми ти направо си го навличаш вкъщи. Чоропогащник+ританки/панталон+чорапи  на 23-24 градуса си е супер навличане.

# 127
  • Мнения: 144
Ми ти направо си го навличаш вкъщи. Чоропогащник+ританки/панталон+чорапи  на 23-24 градуса си е супер навличане.

хахаха казвам едно от тези неща не всичките :Д или е само с чорапогащник, или само с ританки, или само с панталон и чорапки разбира се, няма как да е с бос крак  Grinning Разбрахме се иначе де Grinning

# 128
  • София
  • Мнения: 44 127
хахахаха, а само едното е ок... но и другия вариант се среща, та не бих се учудила много Wink

# 129
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Всеки път като чета подобни теми, имам чувството,че всички мами се надпреварват да се похвалят как детето им е най-малко облечено в студа и колко е здраво заради това... Laughing Laughing Laughing
И всички други,по-дебело облечени от тяхното дете - биват оплювани...,смятани за неспособни родители,луди и т.н....
Студ ли е - облича се дебело с няколко ката дрехи! Щом не е влажно или потно детето,значи му е добре с тези катове дрехи... Не може да се рискува, с дете което не може да говори още/и няма как да каже какво му е/ с минимум връхни дрехи в студа...
newsm78
Хм, като излизаме навън на студено се обличаме с няколко ката дрехи, то това е ясно.
Но за разлика от навън, у дома е топло. Всички ходим по къс ръкав, долница на анцунг, чорапи и джапанки. Ако се навлечем у дома с няколко ката дрехи ще прегреем.
Детето го обличам като нас от както стана активно, т.е започна да ходи. Преди това си беше с памучно боди с дълъг ръкав, вместо тениска.
Но има ли баба и нас, то тя започва да гони детето с някоя блуза с дълъг ръкав. hahaha hahaha hahaha Добре, че вече то мое само да се преоблича.
Онзи ден реши, че ще ходи у дома с бермуди, тениска и джапанки на бос крак. Постоя около 2 часа така и после се облече както трябва. Whistling

# 130
  • Мнения: 4 416
В къщи в момента всички стоим по къс ръкав. Жега е, парното работи добре. Аз лично не обичам да се навличам, дъщеря ни също. По-приятно ни е да сме по-леко облечени и на по-топло. Майка ми постоянно ми дава съвети за обличането на детето, изхождайки от тяхната къща. Сега по празниците беше за няколко дни у нас, ами и тя търси къс ръкав. Иначе преди да разбере какво е положението при нас ме караше да включвам печка в банята за детето  Mr. Green
Та трябва да се има предвид и стайната температура и с какво е постигната. Едно е с климатик 23 градуса, друго е с парно или пък с печка на дърва. Климатика като спре да духа и става хладно.

# 131
  • Мнения: 6 766
Офф топик. Завидях ви за къщите, където сте по къс ръкав. Нашият апартамент е толкова брутално студен, че преди 2 дни като беше -10 навън ми се искаше като минаваме през коридора да й обличам якето  Joy

# 132
  • Мнения: 4 416
Офф топик. Завидях ви за къщите, където сте по къс ръкав. Нашият апартамент е толкова брутално студен, че преди 2 дни като беше -10 навън ми се искаше като минаваме през коридора да й обличам якето  Joy

Много е хубаво да ти кажа. Преди да се събера с мъжа ми, живеех в апартамент, който се отопляваше на ток. Коридор, баня - леднена епоха. То тъкмо се стоплиш и бойлера ти свърши в банята. Ей, родих се откакто сме заедно. Дано не стане безбожно скъпо парното и топлата вода.

Спирам да спамя и аз.

# 133
  • Мнения: 3 595
Ние държим леко по-хладно (ако изобщо може да се нарече хладно) - около 22-23 градуса в стаята, където играе, защото когато е по-топло въздухът просто не е приятен, прекалено сух става. Аз също така правех и преди да се роди бебето, предпочитам да ходя с тениска и анорак/пуловер, вместо да ходя само по тениска и да ми е сух въздухът. Ние сме на парно, нямаме овлажнител за въздух. В стаята, в която спим, е 20 градуса.

Аз самата не съм зиморничава и не съм била сериозно болна освен нормалните настинки с гърло и нос през живота си, намирам се за доста здрав човек, но по описаното в темата излиза, че се навличам много и съм изнежена..

Бебето ми е на три месеца от вчера, обличам го с памучно боди с дълъг ръкав и гащеризонче и чорапки под него, или бодито, панталонче, чорапки и памучно пуловерче. В началото на темата четях и се филмирах, че си навличам детето, сега не чета, а и пипам вратлето и махам катове, докато установя кога и е ок. И вече горе-долу знам и не се подлъгвам под надпреварата тук чие дете е най-леко облечено, наистина малко като състезание е темата…  Peace

# 134
  • Мнения: 4 416
Skeeter, всяко тяло си е различно. На едни им е по-добре на по-топло, на други на по-хладно. Аз за изнежен човек смятам такъв, който на 25-6 градуса стои навлечен със сто ката дрехи. Води се по детето най-добре. Моята например, откакто е родена, спи отвита. Колкото и да се мъча да я зививам, винаги изритва завивката. Вече съм се отказала. Поиска ли завивка, значи се разболява.
Аз пък не мога да спя с отвити крака и завити ръце. Та така, всеки луд с номера си.

# 135
  • Мнения: 3 595
Именно - най-добре всеки да си гледа детето ако ще и друг да го сметне за голо или навлечено.

# 136
  • Мнения: 7 006
Да и аз това щях да кажа,че нещата са преди всичко индивидуални

Моя от малък все гол ходеше,сега е на 8..Ми в нас сме без отопление,не е студено,ама не е и жега..някъде 18 градуса....Аз седя с анцуг,чорапи и елече,диването по долнище на пижама,тениска с къс ръкав и боси крака..И като му пипна ръцете и носа..Ми топли са..Аз ако се разсъблека така,имам чувството,че ще ми спре кръвообращението.. Rolling Eyes

# 137
  • Варна
  • Мнения: 1 805
Децата са много повече в движение от нас, все пак Simple Smile. Майка ми като дойде у дома и все ме пита, защо ние с баща му сме с грейки, а той е по блуза. Ами аз не скачам и не бягам нон-стоп  Laughing В едната стая е 18 градуса, в другата е 10, в кухнята е 12 (ако не се готви). Просто от малък не обича и не вирее на топло (лятото в яслата му сменят по 4 тениски на ден, а от май до октомври е обринат отгоре до долу на гърба и дупето). Спим в една стая, на 18 градуса. Аз съм завита през ушите, то половината нощ отвито (като аз се будя регулярно поне 3-4 пъти да го завивам. Заради това нещо го оставям да спи с тънки чорапки, защото на няколко пъти си ги събу и краката му бяха ледени докато се събудя да го завия. За жалост вече се счита за "голям" и не ще да спи в чувал...На гореспоменатите температури го обличам най-често с ватиран анцуг от 2 части, потник, чорапи и пантофи.

# 138
  • Мнения: 4 416
Maybelline, а защо поддържате толкова ниски температури у вас? Питам от любопитство само.

# 139
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Моето дете, когато беше м/у 2 и 3 години, зимата се събличаше чисто голо и тичаше из вкъщи. Тогава му беше периода на гологъзене и усвояване на умението събличане. Нямаше начин да стои облечено, тъкмо го облека и то пак се съблякло. Нищо не му стана на детето.

# 140
  • Мнения: 7 006
Maybelline, а защо поддържате толкова ниски температури у вас? Питам от любопитство само.


Два варианта..Хората или обичат студа,или не им достигат пари за отопление..
Аз съм от вторите..  Crazy
В смисъл,че апартамента е като разграден двор,без врати освен на спалните и баните,и е много трудно за отопление..Преди да му поддържам 22-23 градуса,давах по 300 лева за ток..
Ай нема нужда,научих се да се обличам..

# 141
  • Варна
  • Мнения: 1 805
Maybelline, а защо поддържате толкова ниски температури у вас? Питам от любопитство само.


Аз съм от вторите..  Crazy


Уцели. Просто сметките за ток са убийствени. А и в нашият град токът е най-скъп от цялата държава...

# 142
  • Мнения: 364
И аз се пробвах 1 месец да не отоплявам навсякъде, но не можахме да издържим, за сега ще си плащаме, по нататък ще помислим за парно.

Познавам семейство, което изобщо не се отоплява, а са нормални хора и не става въпрос за пари. newsm78

# 143
  • Мнения: 4 416
Така със сметките за ток е наистина гадно. Не стига, че се плащат високи сметки, а и се стои на студено. Поне пък ще сте калени.

# 144
  • Мнения: 7 006
Ми аз за тва инвестирах в санирне,дограми,че и външни щори..През ноща като ги пусна,изолират от студа..

Абе друго си е,човек да надуе климатика,ама после-кървави сълзи баси и сметките..
А с парното не смея,че а го пипнах да почна да го пускам,а почнаха и там да ме цакат с топла бира..Плащам само сградна инсталация и толкоз..

# 145
  • Мнения: 4 416
Не знам за кои градове говорите.

Аз съм в Русе. Тази година имаме промоция от Топлофикация, ако си изряден клиент.

Максимална стойност на сметка за топла вода 15 лв.
Максимална стойност на парно - *1,50 на квадратен метър от площта на апартамента.
Не мога да се оплача. Ние сме в топъл апартамент, отвсякъде изолиран, на първия етаж над абонатната станция. До предната зима почти не ни се налагаше да пускаме парно, защото от абонатната си топлеше. Сега сме с нова абонатна, с по-малки загуби, но пък с тези цени, всички радиатори са на максимум. И пак сметките ми са по-малки от миналата година.

Сори за спам-а.

# 146
  • Варна
  • Мнения: 1 805
Аз говоря за Варна. Парно йок. Ако някъде има парно изобщо в нашия град, то е някъде в крайните квартали, но аз лично не съм чувала. Живеем на квартира и съответно такива инвестиции като саниране и смяна на дограми не са на дневен ред. Отделно едната ни стая е с цели 3 външни стени + тавана, който е точно под керемидите, и да се опитвам я отоплявам е кауза пердута. Всчките ни стаи гледат на югозапад и поне сутрин не са ни замръзнали прозорците, като на отсрещната сграда, където пък всички жилища гледат на североизток. Лятото у нас е около осемдесет градуса...  ooooh! Изобщо, нямам думи... Сори и аз за спама.

# 147
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Все поне една стая може да се отоплява, особено с малко дете у дома.
В периодите без парно, пускаме в детската стая един конвектор на Адакс. Много съм доволна от него.

# 148
  • Мнения: 6 766
Мдам, ние живеем в нова кооперация, краен апартмент и НЯМАМЕ съседи от никъде. Просто апартаментите са не заселени вече 4та година. Студ, яко студ. Като беше бебе и не вървеше си топлехме само спалнята, където тя стоеше. Сега е пълен абсурд да я задържа в стая 12 квадрата и съответно вечер и нощем топлим спалнята, а през деня дневната. При работещ климатик на фул макс и конвектор от най-мощните, едвам го докарвам до 21-22 градуса и то не на височината, на която обитава тя. На пода е студено, от всякъде лъха студ. Та малката я държа с чорапогащник и ватирано клинче/анцуг плюс боди с дълъг ръкав и блузка. Разбира се, като отидем някъде на гости (примерно при нашите), които живеят в топъл среден апартамент, си ходи с потниче, блузка и клин. Но вкъщи е безумно да я разсъблека. Хем плащаме 400 лв ток, хем мръзнем. Иначе и тя не обича много дрехи ама като застудя, не ми протестира.

# 149
  • Мнения: 364
Радева в същата ситуация сме.. Какво ще се прави не знам  newsm78 Купихме и втори климатик и пак е същата работа. Имаме 4 стаи , с двата климатика и радиатор топлим три, четвъртата не се ползва  Mr. Green В банята, тоалетната и коридора се разхождат пингвини  Grinning

# 150
  • Мнения: 6 766
Радева в същата ситуация сме.. Какво ще се прави не знам  newsm78 Купихме и втори климатик и пак е същата работа. Имаме 4 стаи , с двата климатика и радиатор топлим три, четвъртата не се ползва  Mr. Green В банята, тоалетната и коридора се разхождат пингвини  Grinning
Налии, на моя мъж му казах, че зимата все едно сме с външна тоалетна (има външна стена, че и прозорец). Та, за да ме вземе на сериозно, занесох термометъра. Като видя 5 градуса, съгласи се да пускаме печка, преди да къпем малката. На нас тук ще ни е последна зима. Търсим да се местим, като изключим студа, тесничко ни е вече. Но препатили, вече добре ще си отваряме очите.

# 151
  • Мнения: 364
Ние няма къде да влючим печка и пренасяме корито с вода, малкият пръска навсякъде вода, бършем и така чудно е положението 😀

# 152
  • Мнения: 341
Ние няма къде да влючим печка и пренасяме корито с вода, малкият пръска навсякъде вода, бършем и така чудно е положението 😀

Нужен ви е само един разклонител и ще имате печка в банята.

# 153
  • София
  • Мнения: 860
Ние няма къде да влючим печка и пренасяме корито с вода, малкият пръска навсякъде вода, бършем и така чудно е положението 😀

Нужен ви е само един разклонител и ще имате печка в банята.

Не е точно така - ако банята е малка и в печката пръсне вода?
Ние имаме печка в банята, но си е специално за баня - има си защити от късо и т.н.
Но пък може да стоплиш яко банята и после да изключиш печката, докато къпеш бебето.

# 154
  • Мнения: 5 112
Сори за спама - една вентилаторна печка в банята спасява положението за минути. На времето много настоявах на мъж ми да сложим такава като правихме банята, той хич не искаше и му се виждаше ненужно, сега от време на време и той си я пуска да му е топличко.  Twisted Evil Отделно не товари кой знае колко сметката, като е с вентилатор загрява малката баня много бързо, аз я пускам няма и 5 минути преди да вляза.  Peace

Допълвам - говоря конкретно за вентилаторна печка за баня! Не за обикновена духалка.

# 155
  • Мнения: 341
Да, забравих да уточня, че само се затопля здраво с печката и се маха от банята. Peace

# 156
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Сетих се как ме къпеха като малка зимата. Първо слагат в една шоличка син спирт, запалват го и докато още не е изгорял влизахме в банята. Mr. Green После вече като пуснеш топлата вода не се усеща толкова студа.

# 157
  • Мнения: 1 308
И аз да пусна един офф - на мен все ми е студено, та преди да се омъжа, в бащината ми къща включвах душа с топла вода, правех сауна и тогава влизах да се къпя Mr. Green Мъжът ми да е жив е здрав, е помислил и за това - та и в банята имаме подово, но пак се съобразяваме, де Crazy
По темата - дъщеря ми е още малка и вкъщи, и навън е с долно и горно боди + спален чувал или някоя по-лека завивка. През нощта нослето й е топло, а ръцете й са ледени и започнах да й слагам и ръкавички, а температурата в стаята варира между 21-24 градуса.

# 158
  • София
  • Мнения: 44 127
За бани има специални духалки - те си духат и си топлят, ти си се къпеш спокойно.
Честно казано точно в банята тази година не ми е много студ и не съм я пускала повече от 3-4 пъти.
Детето и то почна сауни да си прави и за него не пускам (преди се къпеше с някаква много хладка вода, така обичаше, та тогава му пусках).

# 159
  • Мнения: 364
До моята баня ми трябват поне два разклонителя, мъкнене на радиатор (от старите е не е с колела), малкият трябва да го къпя пак в коритото, защото го е страх от душа, та по-добре да си изнеса коритото в този ред на мисли..

Баня с подово отопление ми звучи като рай.. 😇

# 160
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
До моята баня ми трябват поне два разклонителя, мъкнене на радиатор (от старите е не е с колела), малкият трябва да го къпя пак в коритото, защото го е страх от душа, та по-добре да си изнеса коритото в този ред на мисли..

Баня с подово отопление ми звучи като рай.. 😇
То детето ще порасне и ще трябва да се къпе под душа,
Помислете за някакъв вариант за отопление. Продават т.н. лири за баня.

# 161
  • Мнения: 1 308
Баня с подово отопление ми звучи като рай.. 😇
Удобно е, но както писах се съобразяваме заради сметките. Подовото работи в часовете на нощна тарифа и после е топличко, но понякога като ми се стори студено  Crazy , включваме и малък радиатор преди къпането на малката.

Общи условия

Активация на акаунт