Как и с какво да обличам бебето

  • 26 884
  • 161
  •   1
Отговори
# 90
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 435
Като гледам, не са само бабите нявличат децата...Вчера следобяд в квартала само едно беше БЕЗ зимно яке, от тези надиплените, тип 'Мишелин', каквото аз лично обличам само в най-големите виелици. На моя, върху тънко боди с къс ръкав и тънка блуза с дълъг, му бях сложила лека грейка, заради вятъра и пак ми беше съвестно дали не прекалявам  Rolling Eyes Шапка слагам понякога заради слънцето, да не му блести в очите, или при по-силен вятър. Навън нося доста дрехи в коша на количката и според ситуацията обличам и събличам, понякога като някое хахо ставам #Crazy
Лятото на един пазар, покрит с пластмасови куполи, създаващи страшен задух и горещина, едно бебе беше с поларено костюмче и терлици, а между тях се виждаше дебел чорапогащник. Беше и с елече... Баща му, който го носеше, и майка му бяха по къси панталони и фланелки, а то, горкото, с едни зачервени бузи и един унесен поглед... Shocked

# 91
  • Мнения: 11 428
Вчера следобяд в квартала само едно беше БЕЗ зимно яке, от тези надиплените, тип 'Мишелин', каквото аз лично обличам само в най-големите виелици.

То малко като оня виц с оня дето карал в насрещното  Crazy

# 92
  • Варна
  • Мнения: 611
  Не искам да обидя никоий, но ми прави впечатление, че по-големия процент от пишещи по темата са майки, които обличат леко децата си, осмиват "навличащите", които имат болнави деца, а техните, макар и отгледани полуголи и без шапки зимата, са тъй здрави  Rolling Eyes Другите май се страхуват да споделят, да не ги обвинят, че действат като зиморничави баби...
  Аз съм от тези, които обличат малко в повече. Никога не ме е било срам да го призная. У нас е 23 градуса в стаята на бебето, а в другите стаи е 24. Бебето е на 4 месеца, облечено е с боди дълъг ръкав, чорапки и гащеризонче от плюшените. Изглежда ми, че се чувства добре. Изпотявала се е в количката, така че горе долу съм наясно кога й е горещо. Препоръката да се спи на 18-20 я знам, но честно казано на мен ми е студено при такива температури. Щом аз съм с чорапи и чехли, тя защо да не е с чорапи?  newsm78  Голямото дете го гледах още по-навлечено заради липсата на опит, и въпреки това не мисля, че е болнав.

# 93
  • Мнения: 27 727
Дъщеря ми от новородена зимата е при температури от 16-18 градуса, понякога може би и по-малко (не по мой избор, стаите са високи над 4 метра- старо строителство, отопляваме се с газови печки, но пак температурите при тази височина на стените не се покачват кой знае колко...). От бебе я къпя във вода със стайна температура- хладка до леко топла, иначе пищи. Laughing За обличането не съм се престаравала- гледах да е облечена според ситуацията, като зимно време предпочитах да не е навлечена, но да я завивам с одеалце или плетена завивка при нужда. Или я обличах на пластове, ако и стане топло да мога да събличам по-лесно. Доста здраво дете е засега, и до днес обича да се къпе в хладка вода. Честно казано, аз съм по-зиморничава от нея. Grinning Никога досега не се е разболявала в студено време, все се е разболявала когато по една или друга причина е било по-топло (обикновено в преходните сезони). Като цяло, ръководя се от детето как да го обличам. Единственото "правило" което следвах като беше бебе беше да не обръщам внимание на студено носле или ръчички- винаги проверявах телцето дали е топло. Свекърва ми все повтаряше колко са и студени ръцете, нослето, как измръзва от студ детето- но ако трябваше да я обличам така, че ръчичките и да са топли, то тя се потеше обилно... Laughing
Nervous User, щом бебето се чувства добре, значи е ок да го обличаш така. Аз също съм на мнение, че както има по-зиморничави хора, така има и по-зиморничави бебета. И обратното, разбира се. Grinning

# 94
  • София
  • Мнения: 3 091
Съгласна съм с Nervous User. Крайностите с навличането не са хубаво нещо, но и другата крайност също. Сега като се захлади съм виждала добре облечени родители, с якенца и т.н., а бебето в количката, което не се движи - само по чорапки и нещо тънко връхно. Е що?
Конкретно по темата  - моето бебе вкъщи го обличам с боди с къс ръкав и гащеризон плюс чорапки тип терлички за фиксиране на гащеризона нощно време, а през деня е с боди с къс ръкав, чорапи, клинче и блузка. Блузката обаче от по-плътните. Когато се разхождаме из стаите слагам и пантофки. Температурата идея си нямам колко е, стандартна панелна температура без парно към момента, с примъкване от време на време сутрин-вечер на една духалка  Simple Smile

# 95
  • Мнения: 163
Моето магаре е родено в средата на Юни. Първия си месец изкара по боди с къс ръкав, без крачоли, завита с чаршаф. Вкъщи е било около 25 градуса. След това в жегите беше само по памперс, като заспеше ѝ мятах чаршаф. Тук говорим за температура от 28 градуса. Сега вкъщи е 21 градуса, обличам само пижама с дълъг ръкав и затворени крачоли, като заспи ѝ мятам тънко поларено одеялце.
За навън я обличам като мен, единствената разлика е, че вместо обувки слагам по-дебел чорап и нося леко одеяло, в случай че духа вятър. Например - ако аз съм с дънки, блуза с дълъг ръкав и суичър, детето е с панталон/клин, боди с дълъг ръкав (без крачоли) и суичър.
Спорове с баби и майки винаги имам, но не им се оставям : )
Както са казали и преди мен, хората са различни, децата също - щом на детето му е добре по начина, по който го е облякла майка му, значи това е най-правилното за него.

# 96
  • София
  • Мнения: 3 091
Аз ако заспя на 21 градуса, предполагам толкова е и вкъщи, и се завия само с тънко одеялце ще ми е студено Simple Smile В момента всички се завиваме с олекотени завивки.

# 97
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 435
Съгласна съм с Nervous User. Крайностите с навличането не са хубаво нещо, но и другата крайност също. Сега като се захлади съм виждала добре облечени родители, с якенца и т.н., а бебето в количката, което не се движи - само по чорапки и нещо тънко връхно. Е що?
В това време съпругът ми навън е по къси панталонки и фланелка, а аз излизам с тънка блуза с дълъг ръкав и шлифер, често слагам и шалче. Т.е. на него му е жега, аз замръзвам. В този случай, как да облека бебето? С къс ръкав или със зимното яке? Ако гледам само себе си или тези в "насрещното", ще е с дебелото яке, но предпочитам да гледам детето си и да реагирам според ситуацията, без да го навличам или разголвам излишно...

И, за да включим в разговора тези, които обличат по-топло бебетата, без да искам да споря и да се правя на тра-ла-ла, питам, ако на 18 ° С е с дебелото яке, зимата как обличате детето си навън? Лично аз не намирам логика и от известно време търся отговор на този въпрос, за да си сверя часовника, защото съм сравнително нова майка и към момента съм на принципа "както го научиш от бебе"...

# 98
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
По-зиморничевите родители не извеждат децата си навън като е студено. Mr. Green
Или гледат излизането да е набързо, с колата или за малко.

# 99
  • София
  • Мнения: 3 064
 Не искам да обидя никоий, но ми прави впечатление, че по-големия процент от пишещи по темата са майки, които обличат леко децата си, осмиват "навличащите", които имат болнави деца, а техните, макар и отгледани полуголи и без шапки зимата, са тъй здрави  Rolling Eyes Другите май се страхуват да споделят, да не ги обвинят, че действат като зиморничави баби...
  Аз съм от тези, които обличат малко в повече. Никога не ме е било срам да го призная. У нас е 23 градуса в стаята на бебето, а в другите стаи е 24. Бебето е на 4 месеца, облечено е с боди дълъг ръкав, чорапки и гащеризонче от плюшените. Изглежда ми, че се чувства добре. Изпотявала се е в количката, така че горе долу съм наясно кога й е горещо. Препоръката да се спи на 18-20 я знам, но честно казано на мен ми е студено при такива температури. Щом аз съм с чорапи и чехли, тя защо да не е с чорапи?  newsm78  Голямото дете го гледах още по-навлечено заради липсата на опит, и въпреки това не мисля, че е болнав.

Болнави са, защото са навлечени, а не обратното. И ако майката е зиморничава, трябва да надвие над собствените си навици и да не навлича детето. На 23-24 градуса, това е едно навлечено бебе. Точно такива настиват бързо и от малко като ги лъхне вятър или хлад. Това са обективни факти, просто.

# 100
  • София
  • Мнения: 44 246
Това пък са вече абсурди Ceca, аз съм мега зиморничева, ако от мен зависи няма да си подам носа цяла зима от къщи, но детето какво ми е виновно, обличам него, навличам себе си двойно повече и излизаме Simple Smile
Мъжът ми е пълната моя противоположност, въпреки, че е бил добре обличан, а не каляван като малък. Детето гледам е някъде по средата Wink

Иначе имам и няколко още по-зиморничеви примери около мен, които от малки  са калявани от майките си (включително зимата  голо бебе точно до отворения прозорец  и т.н.), е не са израсли калени, та не винаги е както си го научиш. Някои са така, други иначе.

# 101
  • София
  • Мнения: 3 091
Съгласна съм с Nervous User. Крайностите с навличането не са хубаво нещо, но и другата крайност също. Сега като се захлади съм виждала добре облечени родители, с якенца и т.н., а бебето в количката, което не се движи - само по чорапки и нещо тънко връхно. Е що?
В това време съпругът ми навън е по къси панталонки и фланелка, а аз излизам с тънка блуза с дълъг ръкав и шлифер, често слагам и шалче. Т.е. на него му е жега, аз замръзвам. В този случай, как да облека бебето? С къс ръкав или със зимното яке?

Ама защо пак от крайност в крайност... или къс ръкав, или зимно яке  Simple Smile Има и по-средно дебели дрехи, по-тънки якета и т.н. Нали самата вие сте със шлифер, това не е зимна дреха.

Иначе моят син като бебе е извеждан абсолютно всеки ден на голямата зима на 2012, на -10 градуса, никога с чорапогащник - не е като да не боледува.

# 102
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Това пък са вече абсурди Ceca, аз съм мега зиморничева, ако от мен зависи няма да си подам носа цяла зима от къщи, но детето какво ми е виновно, обличам него, навличам себе си двойно повече и излизаме Simple Smile
Под по-зиморничевите имах предвид, не самата майка да е зиморничева, ами да е от тези, според които на бебето му е все студено.

Аз съм от тези, на които им е почти през цялата година топло, но детето си не го обличам според моето усещане, уж винаги е по-топло облечено от мен, но бабите по площадката цъкат с език, че ще го простудя. newsm78

# 103
  • Варна
  • Мнения: 611
И, за да включим в разговора тези, които обличат по-топло бебетата, без да искам да споря и да се правя на тра-ла-ла, питам, ако на 18 ° С е с дебелото яке, зимата как обличате детето си навън? Лично аз не намирам логика и от известно време търся отговор на този въпрос, за да си сверя часовника, защото съм сравнително нова майка и към момента съм на принципа "както го научиш от бебе"...
 Синът ми е на почти 3 години, в момента не е със зимно яке, а с пролетно-есенно. Сутрин на път за градината му слагам тънка памучна шапчица. Зимата е със зимно яке, зимна шапка и ръкавици. Шал съм слагала, но ако якето е с хубава мека яка около вратлето, по-скоро е безмислен. Бебето е облечено както вкъщи, но с тънка шапка и е в количката, със сложен зимен чувал.
Луда Мара, не допускате ли, че боледуването не е само пряка функция на обличането в детинство? Как тогава аз и сестра ми- гледани от 1 майка в 1 стая при равни условия- тя всяка зима на антибиотици, инжекции, ангини и т.н., а аз рядко и леко боледуваща? Сигурно 10 години не бях пила антибиотик. Както и децата на същата моя сестра- ходят много по-леко облечени от моите, на по-ниски температури, обаче не забелязвам да са по-здрави. Странна работа, но както и очаквах, сега много майки ще ми се нахвърлят как не съм права.

# 104
  • София
  • Мнения: 44 246
Разбира се, че боледуването не е само резултат от обличане, всъщност болен от  изстиване няма,  болестите са следствие на вируси и бактерии.

Общи условия

Активация на акаунт