В детска градина или в училище да бъдем предучилищна на 6 години

  • 22 282
  • 180
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 873
Enidi, детето ти няма да има навършени 5 г. и ще е пук-че, така ли? това означава, че ще тръгне в първи клас на ненавършени 6 г. ли?

Не. Ще  кара 2 години ПГ в у-ще. Обясниха ми, че ще бъде с учебните помагала за съответната възраст  Peace

# 61
  • 42°37'41.83N 23°21'53.29E
  • Мнения: 3 074
А през тези 2 години еднаква ли е програмата или има пук 1 и пук 2?

Зависи какви групи имат. Ако са две отделни- пет и шестгодишни си учат по съответните учебници за възрастовата група. Ако са смесени, се учи по тези за четвърта група.
Все се каня да попитам и все забравя.
При нас е смесена група, но на няколко пъти съм виждала госпожите да проверяват тетрадки само на част от учениците. Моята няма нищо написано в нейните за сега.

# 62
  • Мнения: 423
В нашето у-ще има гр-а за 5 годишни и гр-а за 6 годишни и учат по съответните учебници за възрастта.
Преместихме сина ми от детска градина в у-ще (5 годишни) и не съжаляваме въобще. Все още не пишат ченгелчета и т.н., но рисуват много, моделират, изрязват, учат цифрите, буквите, учат стихотворения, песни. Четат приказки, стимулират разказването, извеждат ги навън и играят ситуационни игри. По избор на родителя могат да остават и следобед (не се заплаща), както беше писал някой в предните стр. имат едни фотьойлчета в задната част на стаята, които се разтягат. Спането не е задължително. Закуската в 10 ч. е безплатна. Плаща се обяда в стола - 2 лв.
Допълнителни занимания - има плуване при нас, но това си зависи от конкретното у-ще.
И не на последно място - 16 деца в група са. Нямат телевизор и не им пускат филмчета, както беше в детската градина още от сутринта.

# 63
  • Мнения: 14 499
Ако учителките в ДГ са добри, като се замисля, май е по-добре в градината.

Единственият плюс на обучението в училище е, че детето свиква с обстановката и в първи клас няма да има стреса от новата сграда и новият ред в нея.

А липсата на възможност за  сън следобед въобще не е плюс Peace

# 64
  • Мнения: 18 580
А липсата на възможност за  сън следобед въобще не е плюс Peace
Всъщност е огромен плюс за децата, които нямат физиологичната нужда от него. Не знам още колко отвратени поколения заради спането в ДГ трябва да излезнат, докато на някой му уври главата, че спането задоволява физиологична нужда, също както яденето и ходенето до WC и насилственото й налагане до нищо хубаво не води. Наясно съм с аргумента как децата не можели сами да преценят дали им се спи, знам и аргумента как не може да не се спи, защото и спящите ще се откажат. Но знам и колко деца са започнали да си гризат ноктите и да се обзавеждат с други "приятни" невротични екстри заради мижането по 2 часа на ден без никаква възможност с нещо да си ангажират вниманието.

# 65
  • София
  • Мнения: 44 229
И огромен минус за децата, които имат нужда от него Wink

# 66
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
В много училища има възможност за спане следобед. В повечето, където го има спането е по желание - който иска спи, който не иска не спи, което е идеалния вариант.

Най-големият плюс на ПУ в училище, според мен, е по-малкия брой деца в група. Поне за София е така. В нашата градина бяха 37 деца в 3-та група, с тенденция да се увеличат в ІVта.  ooooh! В училището, където се преместихме бяха 16, като рядко се събираха повече от 10-12. И дума не може да става за сравнение. При 40 6-годишни деца в група учителката златна да е, не може да ги научи на нищо. Тя едвам ги опазва живи и здрави при тази бройка.

# 67
  • Мнения: 19 333
И огромен минус за децата, които имат нужда от него Wink
Аз нещо не мога да си представя 6-годишно да има нужда от следобеден сън, освен ако не си ляга твърде късно вечерта. Ако ляга в 8ч до 7 сутринта са 11 часа.

# 68
  • Мнения: 512
И огромен минус за децата, които имат нужда от него Wink
Аз нещо не мога да си представя 6-годишно да има нужда от следобеден сън, освен ако не си ляга твърде късно вечерта. Ако ляга в 8ч до 7 сутринта са 11 часа.

Аз не мога да си представя,моята дъщеря да я сложа в 20:00  да спи,най-рано 22:00.А главния ми избор за ПУ в ДГ е че в желаното училище няма такава,а в най -близкото основно ПУ група е съставена от ромчета.Не съм против ромите,а против манталитета им.В ДГ също има деца от ромски произход,но с работещи и възпитани родители,от там нататък и децата са добри.

# 69
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Аз нещо не мога да си представя 6-годишно да има нужда от следобеден сън, освен ако не си ляга твърде късно вечерта. Ако ляга в 8ч до 7 сутринта са 11 часа.
Децата са различни. Аз пък не мога да си представя да си легнат в 8 ч. При положение, че в повечето делнични дни се прибираме в 19.30 от английски или тренировки и тепърва трябва да вечерят, да се къпят и да поиграят поне малко.

# 70
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Ако не спи следобед, ще си легне в 20.00, като стой та гледай. За мен е по-полезно да си ляга рано, вместо да дивее до сред нощите, понеже е мижала в градината насила и по някое време (ще, не ще) е заспала, а после сутрин пак да й е трудно ставането. В нашата ДГ ги завиваха презглава (6-7 годишни деца!) и наказваха тези, които въпреки това не заспиваха! Пълна олигофрения. Дъщеря ми не си гризеше ноктите, но разви някакво психосоматично разстройство и по цяла седмица повръщаше преди градина, а точно в 12.00 на обяд ми се обаждаха да си я взема, защото вдигнала температура. През ваканциите това нещо по чудо минаваше. Какви ли не доктори обиколихме и накрая се оказа стрес. Преместих я в училище и всичко отмина. Задължителното спане е грандиозна недомислица.

# 71
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 056
Моят син не спи следобяд, вечер си ляга към 21:00-21:30, сутрин става в 6:30 и ми казва, че не иска да спи, защото вече не бил бебе.Но като се приберем на обяд обезателно ляга да си починe за час, час и нещо.Просто си лежи ,без да спи.В градината , когато ходеше по цял ден много му се караха за това, че не спи, а само лежи.Затова сменихме градината с друга и там бяхме само до обяд.

Последна редакция: пт, 20 ное 2015, 11:59 от Елислава

# 72
  • Мнения: 18 580
Аз се борих със заекване. ooooh! Така или иначе в момента има избор - който има нужда от сън, в детските градини го осигуряват (и още как). Но за много деца ПУП в у-ще в това отношение е като спасителен остров.

# 73
  • Мнения: 8 298
Относно спането.
Бяхме в ЧДГ. В групата на 5 годишните им махнаха спането.
Първият ден бях като попарена. Ама как няма да ми спи на обяд детето, какъв е тоя ужас. Че той до вчера спеше на обяд. Предложиха ми ако искам да спи да го водят в по-малката група.
Въпреки това децата имаха в стаята едни матрачета и едни диванчета. Всеки обяд около час , децата почиваха ,даваха им да разглеждат книжки или им четяха приказка.

Първите 2 седмици , след ДГ моя беше адски кисел, след това нещата се урегулираха.
Лягаше рано около 20 часа, преди лягаше след 22 часа. Будеше се наспал. У дома имахме цяла вечер за мен и ММ. Винце, кинце , идилия.
Сега една година по-късно детето ляга в 20,30 - 21 часа. Сутрин става сам в 6.40-7,00.
В почивните дни понякога спи след обяд , но тогава не ляга преди 23 часа.

Да вярно, че на мен ми беше трудно да  се организрам по-рано с вечерята. Да изместим разни занимания. Но сега варианта е по-добър за всички.
Интересно зимата какво ги правите децата у дома между 20-22 часа, В масовият случай - гледат телевизия.

# 74
  • Sofia
  • Мнения: 4 495
Синът ми заспива към 21,30-22 ч., а сутрин става в 7,15 ч. На училище е от 8 до 17 ч. Няма липса на сън, дори в почивните дни не става след 7,30 ч. сутрин.
Режимът в градината просто ни побъркваше- там се въртеше в леглото и накрая заспиваше, после вечер лягаше към 23 ч. , сутрин пак не можеше да стане и се получаваше омагьосан кръг. Отделно се чудя с какъв акъл слагат големи деца да спят в 12,30 ч. Ако толкова държат на спане - между 14 и 15 ч. е някакъв приличен вариант.

Общи условия

Активация на акаунт