Нови данъчни облекчения за деца

  • 45 651
  • 211
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 14 133
scherifka ,  Wild_rabbit ,  Peace

# 46
  • Мнения: 54 464
Нашата счетоводителка каза, че тези облекчения се ползват само, ако имаш доходи извън трудовото правоотношение, т.е. граждански договор или друг вид доход и заради тях подаваш данъчна декларация.... Правилно ли е това, защото от това, което тук прочетох, правя извод, че в момента /имам само трудов договор към един работодател/ мога да подам такава декларация? Така ли е?  newsm78

Защо се занимаваш със счетоводители?
ЧР приемат декларациите.

Начините за подаване са 2 - или от местоработата, или с данъчната декларация, ако имаш други доходи.

# 47
  • Мнения: 14 490
Нашата счетоводителка каза, че тези облекчения се ползват само, ако имаш доходи извън трудовото правоотношение, т.е. граждански договор или друг вид доход и заради тях подаваш данъчна декларация.... Правилно ли е това, защото от това, което тук прочетох, правя извод, че в момента /имам само трудов договор към един работодател/ мога да подам такава декларация? Така ли е?  newsm78

Защо се занимаваш със счетоводители?
ЧР приемат декларациите.

Начините за подаване са 2 - или от местоработата, или с данъчната декларация, ако имаш други доходи.

А ако имаш право на друго данъчно облекчение? Мога ли да подам тази за детето пред работодателя, а другото облекчение - със стандартна декларация пред данъчните, следващата година?

# 48
  • София
  • Мнения: 4 548
Нашата счетоводителка каза, че тези облекчения се ползват само, ако имаш доходи извън трудовото правоотношение, т.е. граждански договор или друг вид доход и заради тях подаваш данъчна декларация.... Правилно ли е това, защото от това, което тук прочетох, правя извод, че в момента /имам само трудов договор към един работодател/ мога да подам такава декларация? Така ли е?  newsm78

Защо се занимаваш със счетоводители?
ЧР приемат декларациите.

Начините за подаване са 2 - или от местоработата, или с данъчната декларация, ако имаш други доходи.

А ако имаш право на друго данъчно облекчение? Мога ли да подам тази за детето пред работодателя, а другото облекчение - със стандартна декларация пред данъчните, следващата година?
То малко двойна работа ще се получи. Като ще подаваш в данъчното няма голям смисъл да се занимаваш и с работодателя си. Подай си всичко накуп.

# 49
  • Мнения: 14 490
И аз това се чудя Simple Smile

# 50
  • Мнения: 728

А ако имаш право на друго данъчно облекчение? Мога ли да подам тази за детето пред работодателя, а другото облекчение - със стандартна декларация пред данъчните, следващата година?

Можеш, но пак трябва да приложиш екземпляр от декларацията за ползваното дан.облекчение чрез работодател към годишната си данъчна декларация.

# 51
  • Мнения: 728

То малко двойна работа ще се получи. Като ще подаваш в данъчното няма голям смисъл да се занимаваш и с работодателя си. Подай си всичко накуп.

Има смисъл, ако мислиш да подаваш декл. в НАП през април, а искаш да си получиш парите за дан.облекчение за деца през януари например. Работодателят ще ти изравни год.доход в януари и ще ти удържи по-малко данък (или ще ти възстанови данък в опр.случаи). НАП кога ще ти възтановят данъка само те си знаят.

Последна редакция: вт, 24 ное 2015, 15:39 от Белла Донна

# 52
  • София
  • Мнения: 7 277
Като се замисля, по-изгодно би ми било да ме осигуряват на по-ниска заплата, но да вземам детски. Защото то, и болничните, не са кой знае какво успокоение, като се плащат на реална заплата. А и имаш и други привилегии - за семейства с 3 деца храненето в училище ще ни е безплатно, таксата в детската градина ще е по-ниска и прочие. Само ако доходът е както за получаване на детски.

Та, откъдето и да го погледнеш, съм на загуба с осигуряване на реалната заплата.

докъде я докарахме???



Руми, аз съм с три деца и ползваме голямо намаление на таксата в детската градина независимо от размера на дохода. Имам предвид, че не е задължително доходът да е както за получаване на детски, и може да е по-висок, но пак ще имаш тази привилегия. В цифри, според таксата в детската градина, това спестяване е в размер на 135 лв. месечно (60 лв. е спестяването за трето дете + 45 лв. за второ + 30 лв. за първо).

# 53
  • Мнения: 674
 Ако служител е постъпил през годината на работа, примерно през май 2015г., но не представи служебна бележка за ДОД за периода 01-04.2015 от предишен работодател, а подаде декларация за ползване на облекчение, ще има ли право да го ползва?

# 54
  • Мнения: 5 037
Ако служител е постъпил през годината на работа, примерно през май 2015г., но не представи служебна бележка за ДОД за периода 01-04.2015 от предишен работодател, а подаде декларация за ползване на облекчение, ще има ли право да го ползва?
ММ постъпи през ноември(от 01.01.до.01.04.2015 г  бил в същата фирма) ни пак подаде без проблем.В НАП нали ти имат данните.Ак трябва ще ти вземат от 3-4 различни месеца дохода.

# 55
  • Русе/ София
  • Мнения: 695
Моля ви по темата с тия декларации - има ли разлика ако родителите са без брак?
В смисъл - те са вписани в актовете за раждане, децата  са с имената на таткото и той ще подава документите през работодателя си. Вчера чух "ново 20" - че тогава се искало и удостоверение за родените от майката деца ... newsm78 Няма логика - защо трябва да доказвам че съм им майка с удостоверение- нали ме има в акта Thinking

# 56
  • Мнения: 47 993
Дадох линк към декларациите на сайта на НАП. Декларациите са доста подробни, на гърба им има и указания. Свалете ги, изчетете ги и съм сигурна че ще видите отговора на въпроса.

# 57
  • Мнения: 108
абе днес нашия личен състав ми каза че трябвало да нося и акта за раждане на детето за да кандидатствам за тези облекчения, плюс декларацията,  на някой друг да са искали този акт ?

# 58
  • Мнения: 54 464
Няма такова нещо.
Акт за раждане не се прилага.

# 59
  • Мнения: 5 037
абе днес нашия личен състав ми каза че трябвало да нося и акта за раждане на детето за да кандидатствам за тези облекчения, плюс декларацията,  на някой друг да са искали този акт ?
Че защо newsm78?Те нали имат връзка с ЕСГРАОН и там имат инфо.

Общи условия

Активация на акаунт