Нови данъчни облекчения за деца

  • 45 644
  • 211
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 919
Какво мислите за тази невероятна щедрост на държавата? Според мен ще се приберат едни пари от хората, които смятат за безсмислено да подадат декларации. За едно дете, намалението на данъка ще е в размер 20лв за годината.

"Въвеждат се две нови данъчни облекчения за деца и деца с увреждания

Данъчно облекчение за деца ще се ползва, като се приспадне от сумата от годишната данъчна основа:
1. 200 лв. – при едно ненавършило пълнолетие дете;
2. 400 лв. – при две ненавършили пълнолетие деца;
3. 600 лв. – при три и повече ненавършили пълнолетие деца."

Ето целият линк:
http://www.kik-info.com/novini/novini-i-akcenti/Promeni-v-Zakona … dite-na.78215.php

# 1
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Е, нали реваха някои, че искали и те коледни като пенсионерите, но за децата си. Ето им сега. Не са доволни ли или?

# 2
  • Мнения: 54 460
Че то се знае от миналата година. Не е ново. Просто сега ще се подават декларации.
Не знам дали си струва изобщо за 20 лв. да си губи човек времето в попълване на бумаги?

# 3
  • София
  • Мнения: 6 011
"Бумагите" /които се подават при работодателя/, са елементарни, попълват се 4-5 реда лични данни, на общо страничка и половина.
Аз имам две деца и според мен си струва.

# 4
  • Мнения: 6 993
Аз така или иначе имам един допълнителен доход тая година, та ще си попълня бумагата.
20 лв, 20 лв, кой ти ги дава, тва са една година шоколадови яйца  Joy

# 5
  • Мнения: 5 366
И ние ще попълваме.

# 6
  • Мнения: 54 460
"Бумагите" /които се подават при работодателя/, са елементарни, попълват се 4-5 реда лични данни, на общо страничка и половина.
Аз имам две деца и според мен си струва.

Видяла съм я декларацията.
В преносен смисъл го казах. Че са смешно малко парите.

# 7
  • София
  • Мнения: 4 548
Като сте отворили приказка за тези декларации, да ви питам да ми дадете малко акъл. Изтеглих си я и си я попълних на компа, но се чудя как да сложа хиксчето в квадратчетата. Иначе трябва да я попълня само донякъде и после на ръка да сложа отметките. Нещо като двойна работа става - хем на компа, хем на ръка. Същия проблем се появява и като си попълвам данъчните декларации. Все забравям да чекна някое от квадратчетата. Whistling

# 8
  • Мнения: 1 919
Да, сега за първи път се попълва и не са нови. Сумата е смешна и се чудя каква е тази подигравка.
Но да си видим къде живеем...

# 9
  • Мнения: 205
Аз да попитам, но според мен, тези, които са по служебно правоотношение, нямат право на тези данъчни облекчения за деца. Така ли е?

# 10
  • Мнения: 14 490
Данъчните не са ми опрощавали данъци и глоби, така, че и аз няма да им опрощавам каквото ми дължат. 20 лева са си 20 лева Mr. Green


Аз да попитам, но според мен, тези, които са по служебно правоотношение, нямат право на тези данъчни облекчения за деца. Така ли е?


Би трябвало да имат, но нали има изискване доходите да са само от заплата Rolling Eyes

# 11
  • Мнения: 30 802
Яко, трябва да се напънеш да родиш 2 деца, да ти дадат 40-тина лева, а после 30 от тях пак да си вземат за годишна винетка.

Като се каже "данъчни облекчения", ако не са едно 500-1000 лева на година, си е подигравка. Повече пари ще се изхарчат за администриране на бумагите.

# 12
  • София
  • Мнения: 6 173
Аз да попитам, но според мен, тези, които са по служебно правоотношение, нямат право на тези данъчни облекчения за деца. Така ли е?

Имат. Декларацията се подава към работодателя и корекцията се прави към заплатата за януари 2016 г.

Повече пари ще се изхарчат за администриране на бумагите.
Точно. Обаче става за симулиране на дейност и грижа за подпомагане на семействата с деца.

# 13
  • Мнения: 9 877
за 3 деца - тези 600 лв се намаляват от данъчната основа, така ли да разбирам?
Тоест - ако данъчната ми основа е примерно 2000 лв, махам от тях 600 лв и остават 1400 лв. На тези 1400 лв плащам 140 лв. данък.
Тъй ли?

И само единият родител може да впише децата?
благодаря ви, ако е това аз мисля да се включа. Детски не ми дават, защото надвишавам с някой лев сумата, но от това искам да се възползвам. Ако може, де  ooooh! ooooh! Hug

# 14
  • Мнения: 5 037
ММ,вече я подаде към работодателя си(даде я без дата).Попълних я точно за 5 мин. на ръка.

Румка,за 3 деца ще ти върнат 60 лв.Само единия родител може да се възползва,другия подписва,че няма да подава такава декларация.

# 15
  • София
  • Мнения: 3 486
Тоест - ако данъчната ми основа е примерно 2000 лв, махам от тях 600 лв и остават 1400 лв. На тези 1400 лв плащам 140 лв. данък. Тъй ли?
Ако 2000 ти е годишния доход, тъй. Ако е месечния, то е тъй само за единя месец, за останалите 11 няма.

# 16
  • Мнения: 15 224
Е, нали реваха някои, че искали и те коледни като пенсионерите, но за децата си. Ето им сега. Не са доволни ли или?
Ти не правиш разлика между данъчно облекчение и добавка.  Wink

Когато едното  от две деца е с ТЕЛК две декларации ли се подават т.е. една по  чл. 22в и друга по по чл. 22г.  newsm78

Последна редакция: вт, 24 ное 2015, 10:41 от Mama_Nana

# 17
  • Мнения: 231
20 лв 20 лв кой ти ги дава на тая крадлива държавица ( то не държавата ами управата) и левче няма да оставя всичко ще си търся като наследство.

# 18
  • Мнения: 790
И аз мисля че си е подигравка направо. Тези които се осигуряват на реална заплата и си плащат честно данъците масово нямат право на детски. Защо тогава това облекчение не е за 12 месеца например, тоест да облекчават ама с 20х12 . Т.е. кво излиза ако лъжа държавата и не се осигурявам на реална заплата ще имам право на 35 лева всеки месец детски, обаче ако си плащам честно и пълна хазната, имам някакво си 20лева облекчение годишно .Ами хахаха  hahaha
а какво става ако в момента си в майчинство, т.е подаваш декларацията към работодателя, ама другия месец не взимаш заплата.т.е. как точно ще ти намалят данъците, то с майчинството удръжки имаш ли?не. тогава 20 лева повече майчинство ли ще вземеш?

# 19
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Тези, които получават детски, също имат право на тези 20 лева на дете.

# 20
  • Мнения: 47 993
Ако не подадеш през работодателя, винаги можеш да си подадеш данъчна декларация

# 21
  • Мнения: 5 366
Е, нали реваха някои, че искали и те коледни като пенсионерите, но за децата си. Ето им сега. Не са доволни ли или?
Ти не правиш разлика между данъчно облекчение и добавка.  Wink

Когато едното  от две деца е с ТЕЛК две декларации ли се подават т.е. една по  чл. 22в и друга по по чл. 22г.  newsm78
Да. Като за детето с ТЕЛК се дава копие и от решението.

# 22
  • Мнения: 5 037
И аз мисля че си е подигравка направо. Тези които се осигуряват на реална заплата и си плащат честно данъците масово нямат право на детски. Защо тогава това облекчение не е за 12 месеца например, тоест да облекчават ама с 20х12 . Т.е. кво излиза ако лъжа държавата и не се осигурявам на реална заплата ще имам право на 35 лева всеки месец детски, обаче ако си плащам честно и пълна хазната, имам някакво си 20лева облекчение годишно .Ами хахаха  hahaha
а какво става ако в момента си в майчинство, т.е подаваш декларацията към работодателя, ама другия месец не взимаш заплата.т.е. как точно ще ти намалят данъците, то с майчинството удръжки имаш ли?не. тогава 20 лева повече майчинство ли ще вземеш?
Аз в момента съм в майчинство т.е. тази година не съм получавала доход,от който да ми е удържан данък.За това декларацията се подава от бащата на децата ми,а аз я подписвам,че няа да се възползвам от тази "превилегия"

# 23
  • Мнения: 6 993
А, извинете за тъпия въпрос, никога не съм правила такова нещо. Тия 20 лв по сметка ли ще ми ги преведат или просто ще ме "облекчат" догодина, т.е. въобще няма и да разбера дали ли са ми ги или не?  Laughing

# 24
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
И аз това се чудя, тези 20 лева как ще си ги взема?
Чудя се още дали да се разхождам до НАП, за да подам тази вълшебна декларация...

# 25
  • Мнения: 1 919
А, извинете за тъпия въпрос, никога не съм правила такова нещо. Тия 20 лв по сметка ли ще ми ги преведат или просто ще ме "облекчат" догодина, т.е. въобще няма и да разбера дали ли са ми ги или не?  Laughing
Ще те облекчат догодина, януари.

# 26
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Страшно облекчаване ще бъде. Laughing

# 27
  • Мнения: 5 037
До колкото разбрах,ако подаваш чрез работодател,НАП ще ги преведат на неговата сметка,като той ще ти ги плато януари т.е. с декемврийската заплата.
Ако подаваш данъчна декларация в НАП,ще трябва да дадеш и банкова сметка.Там ще ти преведат парите.

# 28
  • Мнения: 47 993
http://www.nap.bg/news?id=2750
Тук са самите декларации и разяснения, изчетете ги

# 29
  • Мнения: 14 133
До колкото разбрах,ако подаваш чрез работодател,НАП ще ги преведат на неговата сметка,като той ще ти ги плато януари т.е. с декемврийската заплата.
Ако подаваш данъчна декларация в НАП,ще трябва да дадеш и банкова сметка.Там ще ти преведат парите.
Peace Все е нещо.  Hug Вече подадох декларация до работодателя.  Party

# 30
  • Мнения: 9 877
Опс, май нещо не обясних както трябва.

Значи, ако доходът ми е 5000 лв за годината. примерно .. и имам удържан данък  върху 3000 лв. Значи ми остава да си платя данъка върху останалите 2000 лв. Това имах предвид под "данъчна основа". Може терминът да не е точен.
От тази оставаща сума от 2000 лв ли се махат 600-те лева за 3 деца?

Иначе съм абсолютно съгласна с вас, момичета - аз като съм сега с 3 деца, и за малко не ми стига да вземам 105 лв детски. на месец. Ползата от това да са ме осигурявали на реална заплата е, че известно време ще са ми по-добри доходите за майчинството. Но след тези 410 дена минавам на минималната. И след това - на заплата, от която плащам всички удръжки и пак не вземам детски.

Като се замисля, по-изгодно би ми било да ме осигуряват на по-ниска заплата, но да вземам детски. Защото то, и болничните, не са кой знае какво успокоение, като се плащат на реална заплата. А и имаш и други привилегии - за семейства с 3 деца храненето в училище ще ни е безплатно, таксата в детската градина ще е по-ниска и прочие. Само ако доходът е както за получаване на детски.

Та, откъдето и да го погледнеш, съм на загуба с осигуряване на реалната заплата.

докъде я докарахме???

# 31
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Неработещите вземат детски, които са повече от данъчното облагане на работещите. Mr. Green
Халал да са им моите 20 лева.

# 32
  • Мнения: 258
И аз да попитам. Тъй като съм по майчинство и ММ ще ги подава, не ми е ясно след като е на заплата, но получава и някакъв доход от наеми, имаме ли право на тези пари? newsm78

# 33
  • Мнения: 5 366
Опс, май нещо не обясних както трябва.

Значи, ако доходът ми е 5000 лв за годината. примерно .. и имам удържан данък  върху 3000 лв. Значи ми остава да си платя данъка върху останалите 2000 лв. Това имах предвид под "данъчна основа". Може терминът да не е точен.
От тази оставаща сума от 2000 лв ли се махат 600-те лева за 3 деца?

Иначе съм абсолютно съгласна с вас, момичета - аз като съм сега с 3 деца, и за малко не ми стига да вземам 105 лв детски. на месец. Ползата от това да са ме осигурявали на реална заплата е, че известно време ще са ми по-добри доходите за майчинството. Но след тези 410 дена минавам на минималната. И след това - на заплата, от която плащам всички удръжки и пак не вземам детски.

Като се замисля, по-изгодно би ми било да ме осигуряват на по-ниска заплата, но да вземам детски. Защото то, и болничните, не са кой знае какво успокоение, като се плащат на реална заплата. А и имаш и други привилегии - за семейства с 3 деца храненето в училище ще ни е безплатно, таксата в детската градина ще е по-ниска и прочие. Само ако доходът е както за получаване на детски.

Та, откъдето и да го погледнеш, съм на загуба с осигуряване на реалната заплата.

докъде я докарахме???


Назад ти отговориха. За 3 деца получаваш 60 лева еднократно.

# 34
  • София
  • Мнения: 6 173
От тази оставаща сума от 2000 лв ли се махат 600-те лева за 3 деца?
Да.


И аз да попитам. Тъй като съм по майчинство и ММ ще ги подава, не ми е ясно след като е на заплата, но получава и някакъв доход от наеми, имаме ли право на тези пари? newsm78
Всички, които имат доходи, върху които плащат ДОД имат право на това облекчение.


# 35
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
И аз да попитам. Тъй като съм по майчинство и ММ ще ги подава, не ми е ясно след като е на заплата, но получава и някакъв доход от наеми, имаме ли право на тези пари? newsm78
Да, имате. Тези облекчения не са зависими от други доходи. Но в декларацията после, която подавате за наемите, ще трябва да ги отразите.

# 36
  • Мнения: 9 877
благодаря, момичета, разбрах.
 bouquet bouquet bouquet

# 37
  • Мнения: 5 037
Руми,все още не е гласувано майчинството след 410 дни да е МРЗ,за момента е 340 лв(далеч от МРЗ).Да се надяваме,че от 01.01.2016 ще е колкото МРЗ.

# 38
  • Мнения: 2 558
Нашата счетоводителка каза, че тези облекчения се ползват само, ако имаш доходи извън трудовото правоотношение, т.е. граждански договор или друг вид доход и заради тях подаваш данъчна декларация.... Правилно ли е това, защото от това, което тук прочетох, правя извод, че в момента /имам само трудов договор към един работодател/ мога да подам такава декларация? Така ли е?  newsm78

# 39
  • Мнения: 5 037
Е,пък счетоводителката на ММ му каза,че можеш да подадеш декларация САМО ,ако през мин.година са ти спирали ДОД.На мен не са,за това той подава.

# 40
  • Мнения: 14 133
desex , scherifka , опитват се да ви заблудят.   Peace
Аз съм на трудов договор. Не са ми прекъсвали нищо цяла година и си подадох декларация чрез работодателя.  Hug

# 41
  • София
  • Мнения: 14 708
Нашата счетоводителка каза, че тези облекчения се ползват само, ако имаш доходи извън трудовото правоотношение, т.е. граждански договор или друг вид доход и заради тях подаваш данъчна декларация.... Правилно ли е това, защото от това, което тук прочетох, правя извод, че в момента /имам само трудов договор към един работодател/ мога да подам такава декларация? Така ли е?  newsm78
Защото не им се нрави идеята да се занимават с декларации, масово се опитват да карат хората, които са само на заплата от един работодател да ходят в данъчното. Подава се декларация при работодателя от 30.11 до 30.12

# 42
  • Мнения: 14 133
Нашата счетоводителка каза, че тези облекчения се ползват само, ако имаш доходи извън трудовото правоотношение, т.е. граждански договор или друг вид доход и заради тях подаваш данъчна декларация.... Правилно ли е това, защото от това, което тук прочетох, правя извод, че в момента /имам само трудов договор към един работодател/ мога да подам такава декларация? Така ли е?  newsm78
Защото не им се нрави идеята да се занимават с декларации, масово се опитват да карат хората, които са само на заплата от един работодател да ходят в данъчното. Подава се декларация при работодателя от 30.11 до 30.12
Да, сакън да не се претоварят с още малко работа.  Twisted Evil

# 43
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Като се замисля, по-изгодно би ми било да ме осигуряват на по-ниска заплата, но да вземам детски.

С колко надвишаваш дохода? Ако работодателят ти е съгласен - води се няколко дни всяка година в неплатен, за да паднеш под изискуемия.

Счетоводителките изобщо не ги питайте  - отивате с попълнена декларация и им я връчвате.  Peace

Да, сакън да не се претоварят с още малко работа.  Twisted Evil

Е, не с лошото де.   Laughing Факт е, че масово декларациите ще се представят в седмицата между Коледа и Нова година. До 05 -06 януари, трябва да платя заплати на около 200 души...всички са с деца. Peace

# 44
  • Мнения: 5 037
desex , scherifka , опитват се да ви заблудят.   Peace
Аз съм на трудов договор. Не са ми прекъсвали нищо цяла година и си подадох декларация чрез работодателя.  Hug
Кой се опитва да ме заблуди newsm78?Аз съм по майчинство,съответно няма какъв данък да ми писпадннат,за това ММ подава декларацията.Аз се подписвам,че няма да подавам такава.

# 45
  • Мнения: 14 133
scherifka ,  Wild_rabbit ,  Peace

# 46
  • Мнения: 54 460
Нашата счетоводителка каза, че тези облекчения се ползват само, ако имаш доходи извън трудовото правоотношение, т.е. граждански договор или друг вид доход и заради тях подаваш данъчна декларация.... Правилно ли е това, защото от това, което тук прочетох, правя извод, че в момента /имам само трудов договор към един работодател/ мога да подам такава декларация? Така ли е?  newsm78

Защо се занимаваш със счетоводители?
ЧР приемат декларациите.

Начините за подаване са 2 - или от местоработата, или с данъчната декларация, ако имаш други доходи.

# 47
  • Мнения: 14 490
Нашата счетоводителка каза, че тези облекчения се ползват само, ако имаш доходи извън трудовото правоотношение, т.е. граждански договор или друг вид доход и заради тях подаваш данъчна декларация.... Правилно ли е това, защото от това, което тук прочетох, правя извод, че в момента /имам само трудов договор към един работодател/ мога да подам такава декларация? Така ли е?  newsm78

Защо се занимаваш със счетоводители?
ЧР приемат декларациите.

Начините за подаване са 2 - или от местоработата, или с данъчната декларация, ако имаш други доходи.

А ако имаш право на друго данъчно облекчение? Мога ли да подам тази за детето пред работодателя, а другото облекчение - със стандартна декларация пред данъчните, следващата година?

# 48
  • София
  • Мнения: 4 548
Нашата счетоводителка каза, че тези облекчения се ползват само, ако имаш доходи извън трудовото правоотношение, т.е. граждански договор или друг вид доход и заради тях подаваш данъчна декларация.... Правилно ли е това, защото от това, което тук прочетох, правя извод, че в момента /имам само трудов договор към един работодател/ мога да подам такава декларация? Така ли е?  newsm78

Защо се занимаваш със счетоводители?
ЧР приемат декларациите.

Начините за подаване са 2 - или от местоработата, или с данъчната декларация, ако имаш други доходи.

А ако имаш право на друго данъчно облекчение? Мога ли да подам тази за детето пред работодателя, а другото облекчение - със стандартна декларация пред данъчните, следващата година?
То малко двойна работа ще се получи. Като ще подаваш в данъчното няма голям смисъл да се занимаваш и с работодателя си. Подай си всичко накуп.

# 49
  • Мнения: 14 490
И аз това се чудя Simple Smile

# 50
  • Мнения: 728

А ако имаш право на друго данъчно облекчение? Мога ли да подам тази за детето пред работодателя, а другото облекчение - със стандартна декларация пред данъчните, следващата година?

Можеш, но пак трябва да приложиш екземпляр от декларацията за ползваното дан.облекчение чрез работодател към годишната си данъчна декларация.

# 51
  • Мнения: 728

То малко двойна работа ще се получи. Като ще подаваш в данъчното няма голям смисъл да се занимаваш и с работодателя си. Подай си всичко накуп.

Има смисъл, ако мислиш да подаваш декл. в НАП през април, а искаш да си получиш парите за дан.облекчение за деца през януари например. Работодателят ще ти изравни год.доход в януари и ще ти удържи по-малко данък (или ще ти възстанови данък в опр.случаи). НАП кога ще ти възтановят данъка само те си знаят.

Последна редакция: вт, 24 ное 2015, 15:39 от Белла Донна

# 52
  • София
  • Мнения: 7 277
Като се замисля, по-изгодно би ми било да ме осигуряват на по-ниска заплата, но да вземам детски. Защото то, и болничните, не са кой знае какво успокоение, като се плащат на реална заплата. А и имаш и други привилегии - за семейства с 3 деца храненето в училище ще ни е безплатно, таксата в детската градина ще е по-ниска и прочие. Само ако доходът е както за получаване на детски.

Та, откъдето и да го погледнеш, съм на загуба с осигуряване на реалната заплата.

докъде я докарахме???



Руми, аз съм с три деца и ползваме голямо намаление на таксата в детската градина независимо от размера на дохода. Имам предвид, че не е задължително доходът да е както за получаване на детски, и може да е по-висок, но пак ще имаш тази привилегия. В цифри, според таксата в детската градина, това спестяване е в размер на 135 лв. месечно (60 лв. е спестяването за трето дете + 45 лв. за второ + 30 лв. за първо).

# 53
  • Мнения: 674
 Ако служител е постъпил през годината на работа, примерно през май 2015г., но не представи служебна бележка за ДОД за периода 01-04.2015 от предишен работодател, а подаде декларация за ползване на облекчение, ще има ли право да го ползва?

# 54
  • Мнения: 5 037
Ако служител е постъпил през годината на работа, примерно през май 2015г., но не представи служебна бележка за ДОД за периода 01-04.2015 от предишен работодател, а подаде декларация за ползване на облекчение, ще има ли право да го ползва?
ММ постъпи през ноември(от 01.01.до.01.04.2015 г  бил в същата фирма) ни пак подаде без проблем.В НАП нали ти имат данните.Ак трябва ще ти вземат от 3-4 различни месеца дохода.

# 55
  • Русе/ София
  • Мнения: 695
Моля ви по темата с тия декларации - има ли разлика ако родителите са без брак?
В смисъл - те са вписани в актовете за раждане, децата  са с имената на таткото и той ще подава документите през работодателя си. Вчера чух "ново 20" - че тогава се искало и удостоверение за родените от майката деца ... newsm78 Няма логика - защо трябва да доказвам че съм им майка с удостоверение- нали ме има в акта Thinking

# 56
  • Мнения: 47 993
Дадох линк към декларациите на сайта на НАП. Декларациите са доста подробни, на гърба им има и указания. Свалете ги, изчетете ги и съм сигурна че ще видите отговора на въпроса.

# 57
  • Мнения: 108
абе днес нашия личен състав ми каза че трябвало да нося и акта за раждане на детето за да кандидатствам за тези облекчения, плюс декларацията,  на някой друг да са искали този акт ?

# 58
  • Мнения: 54 460
Няма такова нещо.
Акт за раждане не се прилага.

# 59
  • Мнения: 5 037
абе днес нашия личен състав ми каза че трябвало да нося и акта за раждане на детето за да кандидатствам за тези облекчения, плюс декларацията,  на някой друг да са искали този акт ?
Че защо newsm78?Те нали имат връзка с ЕСГРАОН и там имат инфо.

# 60
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
...
ЧР приемат декларациите.

Начините за подаване са 2 - или от местоработата, или с данъчната декларация, ако имаш други доходи.
Ние нямаме ЧР.
Ако имам други доходи, не може ли пак при работодател и после той да ми издаде бележка за доходите и начислените/приспаднати данъци, с която да си попълня данъчната декларация?

Ето какво пише на самата декларация:
Цитат
Ред за ползване на данъчното облекчение
Данъчното облекчение за деца може да се ползва, както следва:
1. От лицата, които имат доходи от трудови правоотношения - чрез работодателя по основно трудово правоотношение при определянето на годишния данък за този вид доходи. В тези случаи декларацията по чл. 22в от ЗДДФЛ, включително приложенията към нея, се представя пред работодателя в срок от 30 ноември до 31 декември на съответната година;
2. С подаване на годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ в компетентната Териториална дирекция на НАП – в срок до 30 април на следващата година. В тези случаи декларацията за ползване на данъчно облекчение за деца по чл. 22в, ал. 8 от ЗДДФЛ се прилага към годишната данъчна декларация, като конкретният размер на облекчението се определя в Приложение № 10 (образец 2010).

Когато данъчното облекчение за деца е ползвано чрез работодателя, но физическото лице е задължено да подаде годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, към нея трябва да се приложи и декларацията за ползване на данъчно облекчение за деца.

# 61
  • Мнения: 108
Няма такова нещо.
Акт за раждане не се прилага.

Значи само нашата си ги измисля тези неща, аз персонално много не  обичам да давам лични данни на близки хора....

# 62
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Няма такова нещо.
Акт за раждане не се прилага.

Значи само нашата си ги измисля тези неща, аз персонално много не  обичам да давам лични данни на близки хора....

E, нали данните на тези деца и този съпруг ще ги опишеш в самата декларация.... ooooh!
Не, не е задължителен акта за раждане. Задължителен е само за децата родени в чужбина и с такъв от там.

# 63
  • Мнения: 5 037
Така или иначе в декларацията трябва освен твоето ЕГН,да попълниш и на детето/децата и на другия родител.

# 64
  • Мнения: 54 460
Данните за децата се попълват, Стиви Би пита за акт за раждане.

# 65
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Данните за децата се попълват, Стиви Би пита за акт за раждане.

Е, да де - акт не трябва, но относно личните данни - всичко, което го има в акта се попълва и в декларацията. Peace

# 66
  • Мнения: 54 460
Данните за децата се попълват, Стиви Би пита за акт за раждане.

Е, да де - акт не трябва, но относно личните данни - всичко, което го има в акта се попълва и в декларацията. Peace

Това е важно за нея.

# 67
  • Мнения: 9 877
е, в такъв случай, дано ММ вземе до 30.04 акта за раждане на моето мъниче. То се роди септември, но раждах в съседния град. А ММ е от най-най-бързите по вземане на документи. Дано до края на април ми го донесе от тамошния съвет ... като знам че от 1 година ходи да вземе една гаранционна карта, това си е направо реалиситчен проблем моето  newsm78 newsm78 newsm78

# 68
  • Мнения: 5 037
е, в такъв случай, дано ММ вземе до 30.04 акта за раждане на моето мъниче. То се роди септември, но раждах в съседния град. А ММ е от най-най-бързите по вземане на документи. Дано до края на април ми го донесе от тамошния съвет ... като знам че от 1 година ходи да вземе една гаранционна карта, това си е направо реалиситчен проблем моето  newsm78 newsm78 newsm78
В декларацията се попълва само ЕГН на децата,акт за раждане не ти трябва.

# 69
  • София
  • Мнения: 6 173
В декларацията се попълва само ЕГН на децата,акт за раждане не ти трябва.
И без удостоверението за раждане откъде ще научи ЕГН на детето  Thinking

е, в такъв случай, дано ММ вземе до 30.04 акта за раждане на моето мъниче. То се роди септември, но раждах в съседния град.
Удостоверението за раждане се издава от общината по местоживеене на майката. Какво общо има това, че си раждала в съседен град?

# 70
  • Мнения: 15 224
е, в такъв случай, дано ММ вземе до 30.04 акта за раждане на моето мъниче. То се роди септември, но раждах в съседния град.
Удостоверението за раждане се издава от общината по местоживеене на майката. Какво общо има това, че си раждала в съседен град?
Копие /ако оригинала е изгубен/ от удостоверението за раждане се издава от Общината или населеното място, където е станало събитието т.е. раждането. Ако детето е родено в Каспичан от там се взема копието.

# 71
  • Мнения: 9 877
аз ЕГН го разбрах-обадих се по тел и питах. Но другите данни не ги знам. Ще го сръчкам да отиде нашият татко още тази седмица Wink

# 72
  • София Младост 3
  • Мнения: 133
е, в такъв случай, дано ММ вземе до 30.04 акта за раждане на моето мъниче. То се роди септември, но раждах в съседния град.
Удостоверението за раждане се издава от общината по местоживеене на майката. Какво общо има това, че си раждала в съседен град?
Копие /ако оригинала е изгубен/ от удостоверението за раждане се издава от Общината или населеното място, където е станало събитието т.е. раждането. Ако детето е родено в Каспичан от там се взема копието.
За всички родени след 2000 г. удостоверения за раждане може да се издават от ВСЯКА общинска администрация!

# 73
  • Мнения: 728

Ако имам други доходи, не може ли пак при работодател и после той да ми издаде бележка за доходите и начислените/приспаднати данъци, с която да си попълня данъчната декларация?

Ето какво пише на самата декларация:
Цитат
Ред за ползване на данъчното облекчение
Данъчното облекчение за деца може да се ползва, както следва:
1. От лицата, които имат доходи от трудови правоотношения - чрез работодателя по основно трудово правоотношение при определянето на годишния данък за този вид доходи. В тези случаи декларацията по чл. 22в от ЗДДФЛ, включително приложенията към нея, се представя пред работодателя в срок от 30 ноември до 31 декември на съответната година;
2. С подаване на годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ в компетентната Териториална дирекция на НАП – в срок до 30 април на следващата година. В тези случаи декларацията за ползване на данъчно облекчение за деца по чл. 22в, ал. 8 от ЗДДФЛ се прилага към годишната данъчна декларация, като конкретният размер на облекчението се определя в Приложение № 10 (образец 2010).

Когато данъчното облекчение за деца е ползвано чрез работодателя, но физическото лице е задължено да подаде годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, към нея трябва да се приложи и декларацията за ползване на данъчно облекчение за деца.

Може. Ако попълваш год.декларация за НАП, работодателят задължително издава такава бележка, която прилагаш към приложението за доходи от трудови правоотношения. Към нея ще приложиш и декларацията за позвано дан.облекчение чрез работодател (това е според указанията - последният абзац, който е болднат)

# 74
  • Мнения: 448
http://www.nap.bg/news?id=2750
Тук са самите декларации и разяснения, изчетете ги

дава грешка 520
явно има много желаещи Laughing и им се е бъгнал сайта

# 75
  • Мнения: 47 993
Тогава просто влез в сайта на НАП, вдясно в рубриката Актуално се намира новината с разяснения и декларациите
Ето и тук декларациите http://www.nap.bg/page?sId236fsL=30&sId236dsA=2015&id=384&textMode=0
( или nap.bg -> Документи-> Данъци-> Закон за доходите на физическите лица -> Декларация за ползване на данъчно облекчение за деца с увреждания (по чл. 22г от ЗДДФЛ) и Декларация за ползване на данъчно облекчение за деца (по чл. 22в от ЗДДФЛ) )

# 76
  • София
  • Мнения: 4 548
Ново двайсе за декларациите. Днес отидох в ЧР да питам да им я нося ли и се оказа, че няма да стане, защото декемврийските заплати ни ги изплащат през декември, а не през януари. Нещо си там със софтуера щяло да има проблем. Та ще я подавам с данъчните декларации в НАП. Crossing Arms

# 77
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Ново двайсе за декларациите. Днес отидох в ЧР да питам да им я нося ли и се оказа, че няма да стане, защото декемврийските заплати ни ги изплащат през декември, а не през януари. Нещо си там със софтуера щяло да има проблем. Та ще я подавам с данъчните декларации в НАП. Crossing Arms

Така или иначе - винаги се прави преизчисляване на данъка. Те какво? Няма да го преизчисляват изобщо ли? newsm78
На оправдание ми "бие"....

# 78
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ново двайсе за декларациите. Днес отидох в ЧР да питам да им я нося ли и се оказа, че няма да стане, защото декемврийските заплати ни ги изплащат през декември, а не през януари. Нещо си там със софтуера щяло да има проблем. Та ще я подавам с данъчните декларации в НАП. Crossing Arms
И нашите заплати декемврийските се изплащат през декември.
Софтуерът се прави от хора. На едни може, трябва да може за всички. Подай си в НАП и ако ти стиска, кажи на тази, която те е метнала, че ще подадеш сигнал, че отказва да ти вземе декларацията.

# 79
  • София
  • Мнения: 4 548
Не разбрах точно какъв е проблемът, нещо с датите беше. Заплатите ни ги пускат много рано през декември - някъде преди 20-ти. Не ми е проблем да подам в НАП, просто ще си ги чакам повече време 20-те лева. Имам да подавам декларация заради допълнителни доходи тъй или иначе. Като цяло останах с впечатление, че не им е много ясно какво и как ще се случва с тези декларации. Иначе са отзивчиви, обещаха да се обадят, ако има някаква промяна в разбирането им по въпроса Mr. Green Не е болка за умиране.

# 80
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Скрит текст:
Не разбрах точно какъв е проблемът, нещо с датите беше. Заплатите ни ги пускат много рано през декември - някъде преди 20-ти. Не ми е проблем да подам в НАП, просто ще си ги чакам повече време 20-те лева. Имам да подавам декларация заради допълнителни доходи тъй или иначе. Като цяло останах с впечатление, че не им е много ясно какво и как ще се случва с тези декларации. Иначе са отзивчиви, обещаха да се обадят, ако има някаква промяна в разбирането им по въпроса Mr. Green Не е болка за умиране.

Е, явно работиш в бюджетната сфера. Те там, все не са наясно с повечето неща. Laughing

# 81
  • София
  • Мнения: 4 548
Скрит текст:
Не разбрах точно какъв е проблемът, нещо с датите беше. Заплатите ни ги пускат много рано през декември - някъде преди 20-ти. Не ми е проблем да подам в НАП, просто ще си ги чакам повече време 20-те лева. Имам да подавам декларация заради допълнителни доходи тъй или иначе. Като цяло останах с впечатление, че не им е много ясно какво и как ще се случва с тези декларации. Иначе са отзивчиви, обещаха да се обадят, ако има някаква промяна в разбирането им по въпроса Mr. Green Не е болка за умиране.

Е, явно работиш в бюджетната сфера. Те там, все не са наясно с повечето неща. Laughing
Полу-бюджетна, както се изрази шефа на ЧР.  Mr. Green

# 82
  • Мнения: 14 133
На някои хора просто не им се занимава.  newsm78
И аз съм в бюджетната сфера и от нашето счетоводство без проблем ни приемат декларациите.  Peace

# 83
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Какъвто и да е проблемът, изравняването се прави януари.
Не е срамно като не знаеш да попиташ(имам предвид тази от ЧР, нашата касиерка попита други и каза, че ще се справи), срамно е да лъжеш и мамиш заради невежеството си.

# 84
  • София
  • Мнения: 4 548
Какъвто и да е проблемът, изравняването се прави януари.
Не е срамно като не знаеш да попиташ(имам предвид тази от ЧР, нашата касиерка попита други и каза, че ще се справи), срамно е да лъжеш и мамиш заради невежеството си.
Доколкото разбрах точно в това е проблема - при нас изравняват декември, а не януари. Но допускам и опцията да не им се занимава. Whistling Казаха и че са се обаждали в НАП и са говорили с различни експерти (или както там се водят) и са получили противоречива информация - един им е казал едно, друг друго.

# 85
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
И като са се обаждали в НАП, те да не би да са ги посъветвали да не приемат декларации?

# 86
  • София
  • Мнения: 4 548
И като са се обаждали в НАП, те да не би да са ги посъветвали да не приемат декларации?

Ако ми беше толкова важно да я подам в работата, щях да си направя усилието да задавам подобни въпроси. Но не ми е Grinning Няма какво повече да задълбаваме в темата.

# 87
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Твоя си работа.
За мен това би бил сигнал, че не работят добре и че и друг път ще те прецакват.

# 88
  • София
  • Мнения: 4 548
Не съм човек, който живее с мисълта кой кога ще го прецака. Засега от ЧР не са ми давали повод за подобни мисли. Ситуацията с тази декларация приемам като неизяснена за момента и толкова.

# 89
  • София
  • Мнения: 5 198
Включвам се и аз.
Днес с колежките осъзнахме, че няма да взимаме по 200лв на година, а 20 . По 1.66лв на месец.
И този престъпник Калфин, искал да задържи майките, да стимулира раждаемост и бла бла. Еййй тва е подигравка.  Тези там в парламента са за затвор. 1.66лв на месец,кой ще стимулира,  кой, че им плащаме заплатите на тези баламурници крадливи.
Ох така се изнервих,  подигравка от където и да го погледнеш.

# 90
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Включвам се и аз.
Днес с колежките осъзнахме, че няма да взимаме по 200лв на година, а 20 .........
Ох така се изнервих,  подигравка от където и да го погледнеш.

Извинявай, но тази промяна е от началото на годината - 2015. Щом чак сега си го "осъзнала", че и  си се  изнервила - значи не ти е толкова важно. Peace

# 91
  • Мнения: 54 460
Явно много хора не знаят какво е данъчна основа.

# 92
  • София
  • Мнения: 5 198
Знам какво е, от кога е и т.н.
По повод нервите, те са в следствие на изказването на Калфин, че по този начин ще амбицират майките да раждат повече и да не бягат в чужбина.
Може би и аз съм бъркала тъй като, по едни причини имам Телк и там данъчните облекчения са в пъти по големи.

Последна редакция: чт, 26 ное 2015, 08:28 от wind of some change

# 93
  • Мнения: 14 490
Какъвто и да е проблемът, изравняването се прави януари.
Не е срамно като не знаеш да попиташ(имам предвид тази от ЧР, нашата касиерка попита други и каза, че ще се справи), срамно е да лъжеш и мамиш заради невежеството си.
Доколкото разбрах точно в това е проблема - при нас изравняват декември, а не януари. Но допускам и опцията да не им се занимава. Whistling Казаха и че са се обаждали в НАП и са говорили с различни експерти (или както там се водят) и са получили противоречива информация - един им е казал едно, друг друго.

По закон декларацията се подава от 30 ноември до 31 декември, така, че си я подай пък тя да си изравнява когато иска.
Като имаш болничен в края на месеца, след като са ти изплатили заплата, не ти ли правят сторно на заплатата при следващото плащане на другия месец?!?

# 94
  • Мнения: 108
Явно много хора не знаят какво е данъчна основа.

20 лева пари ли са....хората в чужбина дават на месец по стотици евро за едно дете помощ независимо от статута, тука си броим стотинките...е как да раждат жените....аз това дете нали после искам да има всичко необходимо....няма да го оставя като ромите да се оправя само....

# 95
  • Мнения: 790
е едва ли ще чакаме на помощи за да си гледаме децата, но да след като всеки месец плащаме данъци и всичко , се очаква да има поне малко помощ от държавата.

# 96
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Двадесетте лева за дете за цяла година си е подигравка. Само ходенето до НАП или обясняването на нашата счетоводителка за тази декларация ще ми коства нерви повече от 20 лева.

# 97
  • Мнения: 54 460
Двадесетте лева за дете за цяла година си е подигравка. Само ходенето до НАП или обясняването на нашата счетоводителка за тази декларация ще ми коства нерви повече от 20 лева.

И аз това казах. Peace

# 98
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 018
При дете с ТЕЛК  над 50% прочетох , че годишния доход на облагане се намалява с 2000 лева, ама понеже съм супер боса в тая материя някой може ли да ми обясни какво точно означава това.Малкия е с 90 %, аз съм му личен асистент на 6 часа,обаче досега не съм попълвала никави данъчни декларации.Май защото заплатата ми е под някакъв минимум  newsm78  Евентуално в тоя случай мъжа ми може ли да се възползва и какво и как трябва да направи.

# 99
  • Мнения: 5 037
Може.Попълва декларацията и я подава към работодател или към НАП.За дете с ТЕЛК искат май и преснето решение.За тази основа от 2000лв,облекчението ще е = на 200лв.

# 100
  • Мнения: 1 919
Един от двамата родители, ако мъжът ти е баща на детето, може да се възползва.

# 101
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 018
Благодаря ви,момичета.Ще му кажа, пък той да си решава.

# 102
  • Мнения: 47 993
Просто разпечатай и попълни декларацията, подпишете я и двамата и приложи ТЕЛК решението и направо да я даде. 200 лева не са малко, за дете с ТЕЛк си струва, сигурна съм че има за какво да ги похарчите  Peace

# 103
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 018
О,има, това са му  10 урока по рисуване на моя слънчо,което никак не е зле.Направо ще го впрегна довечера ММ да ходи при някой да му я попълни и после да я занесе,където трябва.

# 104
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
За двеста лева си заслужава да се подаде тази декларация.

# 105
  • Мнения: 47 993
Декларацията не е никак трудна за попълване, ще се справите и сами

# 106
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Скрит текст:
Двадесетте лева за дете за цяла година си е подигравка. Само ходенето до НАП или обясняването на нашата счетоводителка за тази декларация ще ми коства нерви повече от 20 лева.

И аз това казах. Peace

Eee, дайте си малко труд, де. попълват се 5 реда....
Вярно си е подигравка - но тези пари вече са залегнали в бюджета. Нали се сещате къде ще отидат, ако не си ги потърсите. Peace И кой ще намаже от излишъка.
Аз нашите работници сама ги ръчкам, въпреки, че си отварям доста работа.

# 107
  • Мнения: 50
Имам въпрос. Моят работодател се опитва да ни обясни, че освен при тях декларацията, която подаваме, трябва отделно и в НАП да подадем декларация по чл. 50 и нещо си..., не съм сигурна точно. С две думи нямало смисъл да подаваме пред работодателя декларацията, ами трябвало направо в НАП, тъй като така или иначе ще ходим. Аз прочетох внимателно какво пише и според мен не е нужно и на двете места да подавам, а само при работодател. Така ли е?

# 108
  • София
  • Мнения: 4 548
Подава се и в НАП, ако имаш да подаваш там данъчна декларация. Пише го на декларацията за данъчното облекчение за деца.

"Когато данъчното облекчение за деца е ползвано чрез работодателя, но физическото лице е задължено да подаде годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, към нея трябва да се приложи и декларацията за ползване на данъчно облекчение за деца. "

# 109
  • Мнения: 50
Именно Simple Smile
Те го тълкуват, че задължително и в НАП.

# 110
  • Мнения: 54 460
Не е задължително. Само ако имаш годишна декларация за други доходи.

# 111
  • Мнения: 50
Благодаря. При нас е голяма драма, дори не искаха да ги взимат декларациите и най-накрая това измислиха.

# 112
  • Мнения: 2 439
Джогифен, аз имам и други доходи освен трудовите и ММ вече подаде декларацията във фирмата си. Нямаше проблеми.

# 113
  • Мнения: 9 877
добре - ами ако аз трябва да подам годишна данъчна декларация, защото имам граждански договор през годината, в допълнение на трудовия.
Обаче нямам да внасям пари, защото са ми удържани авансово.
И ММ е самоосигуряващо се лице, и той не подава такава декларация

да разбирам, че ще ми върнат по посочена банкова сметка сумата от 60 лв. - така ли? newsm78 newsm78 Чак като го написах, и не го вярвам ??

# 114
  • Мнения: 47 993
Да, точно така
По принцип бързо връщат парите, от личен опит говоря.

# 115
  • Мнения: 2 760
Днес ми приеха декларацията, но  ми поискаха копия от актовете за раждане на децата. Не, че ги нямат в досието ми, ама карай  Laughing

На колежката са ѝ приели декларацията, без да ѝ искат актове за раждане. Явно всяка мацка от нашия "Личен състав" има свое виждане за нещата.

# 116
  • Мнения: 13 300
На мен счетито ми каза и ми я даде да я попълня и това беше, сега май остава да чакам парите

# 117
  • Мнения: 448
И аз днес подадох моята декларация на работа.Не са ми искали актове за раждане.
Чакам вече големите пари Joy

# 118
  • Мнения: 108
HR  ката ми каза, че те са питали в НАП и оттам са им казали, че тъй като е нова процедурата се предвижда да се искат актове за раждане за в бъдеще и затова нашите HR едва ли не превантивно искат по-рано акта за раждане....викам си да видим колко е вярно това....

# 119
  • София
  • Мнения: 14 708
И на нас ни ги поискаха. Супер офанзива стана, до вчера не знаеха кой ще ги събира.

# 120
  • Мнения: 874
Не знам дали е ставало вече дума, но... на нашите HR май не им се занимава с тия неща и ни казаха "оправяйте се сами"... обаче в обясненията са написали, че трябва да си подадем декларация 22, заедно с тази за доходите (по чл.50), която теоретично се подава от тях?!  newsm78 И тъй като никога не съм подавала данъчни декларации се питам как точно става номера?! И как точно нашите мили HR-и ще знаят колко хора (и кои) ще подават новата декларация, за да не подават за тях другата декларация (тази за доходите) Май стана много объркано, надявам се да ме разберете  Peace

# 121
  • Мнения: 47 993
 Те не подават друга декларация, ами просто ти преизчисляват данъка в края на годината, и то само въз основа на дохода при тях. Има много причини да си подава човек годишна данъчна декларация( наеми, заеми, облекчения и какво ли не), така че просто попълваш тази бланка, прикрепяш я към ГДД и си я подаваш в НАП. Няма никакъв проблем да си я подадеш сама, няма да има дублиране.

# 122
  • Мнения: 874
да, но аз досега не съм подавала ГДД, затова питам как точно трябва да стане Simple Smile

# 123
  • Мнения: 47 993
http://www.nap.bg/page?id=327 Обща информация
http://www.nap.bg/page?id=388 Документи и т.н.

# 124
  • София
  • Мнения: 6 173
Не знам дали е ставало вече дума, но... на нашите HR май не им се занимава с тия неща и ни казаха "оправяйте се сами"...
Нямат право. Вчера получих мейл от НАП и можеш да го ползваш и да им го цитираш
Цитат
ЦЕНТРАЛНО УПРАВЛЕНИЕ НА НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ

web: www.nap.bg;    0700 18 700 Информационен център;

До края на декември работниците или служителите трябва да представят необходимите документи пред своите работодатели по основно трудово правоотношение, ако искат да ползват данъчните облекчения за деца чрез него. Двете декларации - за ползване на  данъчното облекчение за деца по чл. 22в и  данъчното облекчение за деца с увреждания по чл. 22г от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), са публикувани на интернет страницата на НАП – www.nap.bg.

Данъчните облекчения за деца и за деца с увреждания за 2015 г. могат да се ползват по два начина.

Първият начин, по който може да се ползват данъчните облекчения за деца и за деца с увреждания, е чрез работодателя по основното трудово правоотношение, който е задължен да извърши годишно облагане на доходите от трудови правоотношения на съответното лице, в срок до 31 януари 2016 г. В този случай е необходимо работникът или служителят да предостави на работодателя си декларацията по чл. 22в, ал. 8 от ЗДДФЛ (за данъчното облекчение за деца) и/или декларацията по чл. 22г, ал. 7 от ЗДДФЛ (за данъчното облекчение за деца с увреждания), както и останалите необходими документи, в срок от 30 ноември до 31 декември 2015 г.

Вторият начин е с подаване на годишната данъчна декларация за 2015 г. – до 3 май 2016 г. (30 април е в събота, а 2 май е официален почивен ден - Великден). Към нея трябва да се приложи и съответния образец на декларация:

·         Декларация по чл. 22в, ал. 8 от ЗДДФЛ за ползване на данъчното облекчение за деца (образец 2005) и/или

·         Декларация по чл. 22г, ал. 7 от ЗДДФЛ за ползване на данъчното облекчение за деца с увреждания (образец 2006).

Данъчното облекчение за деца (по чл. 22в от ЗДДФЛ) дава възможност сумата от годишните данъчни основи да се намали в зависимост от броя на децата: с 200 лв. за едно ненавършило пълнолетие дете; с 400 лв.  – за две ненавършили пълнолетие деца; или с 600 лв. за три или повече ненавършили пълнолетие деца. Условията, при които е възможно да се прилага облекчението, се декларират в специалния образец на декларация по чл. 22в, ал. 8 от ЗДДФЛ (образец 2005). Към формуляра се прилага и декларация от другия родител, че за 2015 г. същият няма да ползва намалението.

Данъчното облекчение за деца с увреждания (по чл. 22г от ЗДДФЛ) дава възможност сумата от годишните данъчни основи да се намали с 2000 лв. за отглеждане на дете с 50 или с над 50 на сто вид и степен на увреждане. Условията, при наличието на които е възможно да се  прилага облекчението се декларират в декларацията по чл. 22г, ал. 7 от ЗДДФЛ (образец 2006). Към формуляра се прилага копие от валидно решение на ТЕЛК/НЕЛК, както и декларация от другия родител, че за 2015 г. той няма да ползва намалението.

И двата вида облекчения (за деца и за деца с увреждания) се ползват до размера на сумата от годишните данъчни основи.

Всички условия за прилагане на облекченията може да видите тук, а отговорите на често задавани въпроси да прегледате на адрес: http://www.nra.bg/news?id=2750.

# 125
  • Мнения: 874
Благодаря за инфото!

Според нашите HR те имат право да си изберат един от двата начина (интересно, че те имат право да избират, а не аз, като работник...) дали да подават декларациите или да си ги даваме лично....и, разбира се, са избрали втория начин (защото им е по-лесно). Писах 2 пъти на НАП - никъде не ми се спомена, че работодателят е длъжен да подаде декларацията (т.е. аз да я подам чрез него)...  Thinking

Честно казано не ми се занимава... писна ми от мързеливите служители в БГ  #2gunfire

# 126
  • Мнения: 47 993
Ами вариант е да попълниш и изискаш входящ номер и да им я дадеш
Но при наличие на съвсем лесен и законен втори вариант( да си подадеш сама декларацията), аз не бих се ядосвала
Явно се притесняват, защото това е ново облекчение и не се знае и НАП какви простотии ще измисли след време за тези мижави пари  Rolling Eyes Като гледам как шумно се разгласява, че връщат по 200 лева, а то не е изобщо така...
Така че не се ядосвай, а си подай данъчна декларация и толкоз.

# 127
  • Мнения: 874
да, така ще направя, мерси Simple Smile

яд ме е, че всичко става бавно, мудно и все по трудния начин... масово (най-вече хора на административни позиции) действат на принципа "защо да е лесно, като може да е трудно?!"  Rolling Eyes

# 128
  • София
  • Мнения: 6 173
Но при наличие на съвсем лесен и законен втори вариант( да си подадеш сама декларацията), аз не бих се ядосвала
Лесно е ако имаш и други доходи освен от трудово правоотношение, но ако нямаш цялата процедура, губенето на време и средства обезмисля цялото упражнение.

# 129
  • София
  • Мнения: 4 548
Днес си занесох декларацията в ЧР. Доставили им софтуера, с който се оправдаваха преди 2 седмици, че няма да приемат декларациите. Шефа на отдела беше даже  много доволен, че всичко работи както трябва. Даже ме открехна как изцяло да си попълвам декларациите на компа. Бях попълнила всичко без чекванията на квадртачетата. Оказа се, че към момента съм единствената попълвала на компютър тая декларация.
Само не ми е много ясно като си подавам напролет данъчната декларация, същата такава за облекчения за деца ли трябва да се приложи, или някъде само ще се отбелязва, че вече е подадена при работодател newsm78

# 130
  • Мнения: 47 993
И в декларацията си го пише, но ето пак:

Скрит текст:
Въпрос: Ако ползвам данъчното облекчение за деца и/или данъчното облекчение за деца с увреждания чрез работодател, но съм задължен да подам годишна данъчна декларация за облагане на доходите (по чл. 50 от ЗДДФЛ), трябва ли да приложа към нея и декларация за ползване на данъчните облекчения?
Отговор: Да, в случай, че данъчните облекчения са ползвани чрез работодател, но физическото лице е задължено да подаде годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, към нея задължително трябва да се приложи отново и декларация за ползване на съответното данъчно облекчение, както и задължителните документи към нея. http://www.kik-info.com/novini/novini-i-akcenti/Chesto-zadavani- … a-detsa.98139.php

# 131
  • София
  • Мнения: 4 548
Това е ясно, но някъде отбелязва ли се, че вече е ползвано облекчението? То като се попълнят приложенията с доходи и удръжки, ще се види, че е взет по-малко данък, ама знам ли. Ще чакам да видя данъчната декларация явно.

# 132
  • Мнения: 50
Да попитам и аз Simple Smile Трудовият ми договор беше до 30.11. Мога ли да подам такава декларация при бившия ми работодател?

# 133
  • София
  • Мнения: 38 528
Два въпроса имам.

Аз имам някакви доходи тази година, но всичко е под МРЗ. На декларацията, която попълва ММ, аз какво да пиша?

И нали пише 200 лв? Защо казвате, че са 20?

# 134
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Да попитам и аз Simple Smile Трудовият ми договор беше до 30.11. Мога ли да подам такава декларация при бившия ми работодател?

Не. Подай годишна декларация в НАП.

Два въпроса имам.

Аз имам някакви доходи тази година, но всичко е под МРЗ. На декларацията, която попълва ММ, аз какво да пиша?

И нали пише 200 лв? Защо казвате, че са 20?

Пишеш, че няма ти да се възползваш от облекчението.

20 са! 200 лв е доходът, който се намаля - върху него 10 % - 20 лв. Толкоз. Peace

# 135
  • Мнения: 54 460
Да попитам и аз Simple Smile Трудовият ми договор беше до 30.11. Мога ли да подам такава декларация при бившия ми работодател?

Не, защото сумата трябва да се върне с януарската заплата.

# 136
  • Мнения: 50
Да попитам и аз Simple Smile Трудовият ми договор беше до 30.11. Мога ли да подам такава декларация при бившия ми работодател?

Не. Подай годишна декларация в НАП.

Благодаря за отговорите.И последно да попитам.Значи да чакам до април и тогава да подам годишна декларация  и декларация за данъчни облекчения заедно?А доходите от трудовия ми договор ще се попълнят в годишната декларация и трябва да взема размера им пак от бившия работодател с бележка?





# 137
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Скрит текст:
Да попитам и аз Simple Smile Трудовият ми договор беше до 30.11. Мога ли да подам такава декларация при бившия ми работодател?

Не. Подай годишна декларация в НАП.

Благодаря за отговорите.И последно да попитам.Значи да чакам до април и тогава да подам годишна декларация  и декларация за данъчни облекчения заедно?А доходите от трудовия ми договор ще се попълнят в годишната декларация и трябва да взема размера им пак от бившия работодател с бележка?

Да, обаче защо ще чакаш до април? newsm78 може да я подадеш и на 4.01 - годишната.

# 138
  • Мнения: 50
Скрит текст:
Да попитам и аз Simple Smile Трудовият ми договор беше до 30.11. Мога ли да подам такава декларация при бившия ми работодател?

Не. Подай годишна декларация в НАП.

Благодаря за отговорите.И последно да попитам.Значи да чакам до април и тогава да подам годишна декларация  и декларация за данъчни облекчения заедно?А доходите от трудовия ми договор ще се попълнят в годишната декларация и трябва да взема размера им пак от бившия работодател с бележка?

Да, обаче защо ще чакаш до април? newsm78 може да я подадеш и на 4.01 - годишната.
Благодаря,разбрах  Hug

# 139
  • Мнения: 10 547
Работа на трудов договор. Работодателят ми отказа да приеме днес декларацията с мотива, че, цитирам:"Годината е приключила". През януари ще подам в НАП въпросната декларация за данъчни облекчения, но налага ли се да подавам и годишна данъчна декларация заедно с тази за облекченията?

# 140
  • Мнения: 874
Касита, декларация 22 се подава заедно с годишната данучна декларация - до 3ти Май 2016 Simple Smile И моят работодател отказа да ни подава декларациите и ни каза да си я подаваме сами, заедно с годишната декларация

# 141
  • Мнения: 10 547
Ясно, трябва да подавам ГДД, което по принцип не ми се налага да правя, предвид че, работя на трудов договор. Правила съм го, когато работех на граждански.

# 142
  • Мнения: 874
именно, аз също никога не съм подавала ГДД и нямам идея как и къде...затова се бях записала тук да разпитам Simple Smile и даже започвам да се чудя дали си струва да си губя времето за 20лв...

# 143
  • Мнения: 10 547
Въпросът е принципен.

# 144
  • София
  • Мнения: 4 548
ГДД може да се подава онлайн. Миналата година така направих. Бележките с дохода се сканират и прикачват и те. Получавате съобщение, че е получена и готово. Някъде в ГДД се вписваше банкова сметка и на нея превеждат надвзетия данък.
В началото на декември и на мен ми отказаха да ми я вземат в работата тая декларация, но защото не можеха да обработят софтуерно нещата. После им дадоха нужния софтуер и ми я взеха, а имам да подавам и ГДД. Та малко двойна работа ще стане, но нейсе.

# 145
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Касита, по принцип работодателят ти няма право да ти откаже. Изравняването може да се направи януари. При нас поне така ще го правят. Те затова и тези декларации се подават до края на декември.
Аз бих настоявала. Точно защото въпросът е принципен. Моят работодател не ми отказа, даже ми разпечата декларацията и ми я даде да я попълня.

# 146
  • София
  • Мнения: 6 173
Работа на трудов договор. Работодателят ми отказа да приеме днес декларацията с мотива, че, цитирам:"Годината е приключила". През януари ще подам в НАП въпросната декларация за данъчни облекчения, но налага ли се да подавам и годишна данъчна декларация заедно с тази за облекченията?
Касита, нямат право да ти откажат. Годината не е изтекла, срока за подаване на декларациите пред работодател не е изтекъл. Вариант за неподаване на ГДД само заради това облекчение е вместо теб баща им да я подаде.
В НАП имат данните ми и получих от тях информационен мейл (цялото писмо е в пост 124)
Цитат
ЦЕНТРАЛНО УПРАВЛЕНИЕ НА НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ
web: www.nap.bg;    0700 18 700 Информационен център;

Данъчните облекчения за деца и за деца с увреждания за 2015 г. могат да се ползват по два начина.

Първият начин, по който може да се ползват данъчните облекчения за деца и за деца с увреждания, е чрез работодателя по основното трудово правоотношение, който е задължен да извърши годишно облагане на доходите от трудови правоотношения на съответното лице, в срок до 31 януари 2016 г.  

# 147
  • Мнения: 2 124
Родителят, който не ползва дан. облекчение, само вписва отказа си в декларацията на другия родител или попълва друга декларация за въпросния отказ?

# 148
  • София
  • Мнения: 6 173
Родителят, който не ползва дан. облекчение, само вписва отказа си в декларацията на другия родител или попълва друга декларация за въпросния отказ?
Няма отделна декларация. Във формуляра има полета, където другият родител декларира, че няма да използва облекчението.

# 149
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
В бюджетните предприятия приключват месеца в самия месец. Затова изравняването се прави в декември, което не би трябвало да е пречка.
Вземете си ПИК и подайте по електронен път. Може и по пощата.

# 150
  • Мнения: 2 124
Благодаря за пояснението, коя дата се попълва - когато аз предоставям декларацията в счетоводството предполагам, че ако оставя отворен дата, може да инсценират, че не е подадена в срок?

При разпечатване и трите листа ли се представят?

# 151
  • Мнения: 54 460
А ако не се вижда печата на сканираната бележка за доход, проблем ли ще е? Защото миналата година по тази причина подавах в НАП, въпреки, че имам ПИК.

# 152
  • след Околовръстното
  • Мнения: 1 812
Като тегля декларацията от страницата на НАП излиза някаква маймуница. Ходих и до фотото от 2 компютъра с 2 различни версии на Уърд пак не става. Идеи?

# 153
  • Мнения: 2 124
Полето за въвеждане на ЕИК на фирмата е с 4 кутийки по-дълго. Попълването от първата кутийка ли става (и остават 4 празни накрая) или как?

# 154
  • Мнения: 790
сканирайте го цветно и така ще се вижда печата

# 155
  • София
  • Мнения: 4 548
Благодаря за пояснението, коя дата се попълва - когато аз предоставям декларацията в счетоводството предполагам, че ако оставя отворен дата, може да инсценират, че не е подадена в срок?

При разпечатване и трите листа ли се представят?
Декларацията е две страници. Аз ги разпечатах двустранно. Напиши си датата сама - на която подаваш. Аз не знам скенер да сканира в черно бяло newsm78 Не помня как ми е излязла бележката и колко се е виждал печата. Не са ме търсили от НАП след подаването с ПИК.

# 156
  • Мнения: 54 460
сканирайте го цветно и така ще се вижда печата

Благодаря!

# 157
  • Мнения: 790
ами скенера сканира каквато опция си му задал. и да има опция за черно бяло и за цветно!
Лични карти и документи с печат сканирам винаги с опция цветно, ако печата е силен и на черно белия излиза, но ако е блед, на черно бялото дори не си личи че има нещо.

# 158
  • Мнения: 2 760
От HR в моята фирма ми се извиниха, че са ми поискали копия от актовете за раждане  Laughing , не било нужно.

# 159
  • Русе
  • Мнения: 249
Здравейте, в декларацията е посочено, че облекчението може да се ползва ако "детето не е настанено за отглеждане на пълна държавна издръжка в специализирана институция за деца." Според вас в това число влизат ли децата, посещаващи детски градини или ясли? Влязох в спор със счетоводството(според тях влизат) и се ядосах...
 Благодаря предварително.

# 160
  • Мнения: 5 037
Здравейте, в декларацията е посочено, че облекчението може да се ползва ако "детето не е настанено за отглеждане на пълна държавна издръжка в специализирана институция за деца." Според вас в това число влизат ли децата, посещаващи детски градини или ясли? Влязох в спор със счетоводството(според тях влизат) и се ядосах...
 Благодаря предварително.
Не,не влизат.

# 161
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Детските градини не са пълна държавна издръжка.

# 162
  • Русе
  • Мнения: 249
Еми продължават да ми твърдят, че нямам право на облекчение, ако детето посещава детска градина.

# 163
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Еми продължават да ми твърдят, че нямам право на облекчение, ако детето посещава детска градина.
Ти вече си подала такава декларация и сега не ти я признават ли?

# 164
  • Мнения: 54 460
Еми продължават да ми твърдят, че нямам право на облекчение, ако детето посещава детска градина.

Кой твърди това?

# 165
  • София
  • Мнения: 38 528
Да се "похваля". ММ вече го облекчиха 39 лв, ама нищо не усетихме, че се бяхме увъртели в аванси.

# 166
  • Мнения: 14 490
Еми продължават да ми твърдят, че нямам право на облекчение, ако детето посещава детска градина.

А те откъде знаят дали посещава или не? Това не е обстоятелство, което декларираш или доказваш пред работодателят си. Егати тъпанарите без извинение.

# 167
  • Русе
  • Мнения: 249
Главният счетоводител - абсолютно и на 100% е убедена, че родителите на деца, посещаващи ясла или  детска градина нямат право на това облекчение

# 168
  • Мнения: 47 993
Ми подай си данъчна декларация и ще си ги върнеш

# 169
  • Мнения: 54 460
Ми подай си данъчна декларация и ще си ги върнеш

Точно така. Peace

# 170
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Главният счетоводител - абсолютно и на 100% е убедена, че родителите на деца, посещаващи ясла или  детска градина нямат право на това облекчение
Не отговори подала ли си такава декларация при работодателя си или не си. Имаш ли отметка, че детето ти не е на пълна държавна издръжка? Ако на двата въпроса отговорът ти е "да", то работодателят няма право да ти откаже. Просто си поискай входящия номер и с него подай сигнал, че някой не спазва закона.

# 171
  • Русе
  • Мнения: 249
Благодаря за отговорите. Ще си подам декларацията в НАП и няма да си опъвам нервите.

# 172
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Срокът за подаване при работодател беше до края на декември миналата година. Ако не си подала, няма значение какво казва работодателят, така или иначе ще трябва да подаваш ГДД в НАП, ако искаш да се възползваш от облекчението.

# 173
  • София
  • Мнения: 4 548
Добре, че подхванахте пак темата, та ме подсетихте да проверя дали са ми ги върнали пустите 20 лв. Във фиша за декември имам едни -20 в удръжките. Grinning

# 174
  • 42°37'41.83N 23°21'53.29E
  • Мнения: 3 074
"детето не е настанено за отглеждане на пълна държавна издръжка в специализирана институция за деца." Според вас в това число влизат ли децата, посещаващи детски градини или ясли? Влязох в спор със счетоводството(според тях влизат) и се ядосах...
 Благодаря предварително.

Има се предвид да си си изоставил детето в дом.  ooooh!
Счетоводството ви явно малоумни, или просто не им се занимава....  #2gunfire

# 175
  • Мнения: 54 460
Като се подава дан. декларациа, къде си посочвате сметката? За връщане на сумите.
Че аз нещо май пропуснах? Thinking
Не съм я подала още, попълнена е само, обаче не видях място за банкова сметка.
Питам за електронно подаване.

# 176
  • София
  • Мнения: 4 548
Като се подава дан. декларациа, къде си посочвате сметката? За връщане на сумите.
Че аз нещо май пропуснах? Thinking
Не съм я подала още, попълнена е само, обаче не видях място за банкова сметка.
Питам за електронно подаване.
Виж долу на първата страница от декларацията.

# 177
  • Мнения: 54 460
Благодаря, ще погледна. Peace

# 178
  • Мнения: 54 460
Погледнах, обаче пак не намерих? Blush
А тези, които са разведени, представят ли копие от решението за развод?

# 179
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Погледнах, обаче пак не намерих? Blush
А тези, които са разведени, представят ли копие от решението за развод?

Втора страница т. 9.1 - потъмнена е. Peace
Търсиш в декл по чл 50 , нали?
Копието - не - в декларацията по чл 22в - декларираш какво ти е сем. положение, имаш ли род. права и т.н....

# 180
  • Мнения: 54 460
Намерих го, но аз не бях попълнила приложение 10, за дан. облекчения за деца. doh

# 181
  • Мнения: 149
Здравейте ,
В края на миналата година подадох чрез работодателя декларация по чл.22 в от ЗДДФЛ.
Сега попълвам годишна данъчна декларация по чл. 50 и в приложение 1 няма къде да отбележа това данъчно облекчение ,което ми играе върху крайната сума/годишна данъчна основа /
Вече съжалявам ,че за тези смешни 20 лв. сега трябва да ровя как да ги отразя...
Някой сблъсквал ли се е с подобен казус ?Ако не бях подала чрез работодателя -ясно ,щях да попълня съответното приложение ,ама сега

# 182
  • Мнения: 47 993
Сега пак попълваш и го прилагаш. На самото приложение най отзад най долу си пише.

# 183
  • Мнения: 54 460
Здравейте ,
В края на миналата година подадох чрез работодателя декларация по чл.22 в от ЗДДФЛ.
Сега попълвам годишна данъчна декларация по чл. 50 и в приложение 1 няма къде да отбележа това данъчно облекчение ,което ми играе върху крайната сума/годишна данъчна основа /
Вече съжалявам ,че за тези смешни 20 лв. сега трябва да ровя как да ги отразя...
Някой сблъсквал ли се е с подобен казус ?Ако не бях подала чрез работодателя -ясно ,щях да попълня съответното приложение ,ама сега

А защо пак ще ги отбелязваш тези суми, нали си ползвала вече дан. облекчение?
Иначе има къде да попълниш, приложение №10 и тогава ще ти излезе.
Но два пъти не може да ги вземеш 20-те лв.

# 184
  • София
  • Мнения: 6 173
А защо пак ще ги отбелязваш тези суми, нали си ползвала вече дан. облекчение?
Иначе има къде да попълниш, приложение №10 и тогава ще ти излезе.
Но два пъти не може да ги вземеш 20-те лв.
Не мисля, че иска да ги вземе втори път, а точно обратното - да отрази, че вече ги е получила.

# 185
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
На мен в нашето счетоводство ми казаха, че когато ми издадат бележка за годишния ми доход, в нея ще е отразена намалената данъчна основа и поради какво е промяната. От там вече няма да ми се налага да заявявам някъде допълнително, че съм ползвала облекчения.

# 186
  • Мнения: 54 460
Именно.
Ако ползваш от работодател, няма нужда да отразяваш в дан.декларация.

# 187
  • София
  • Мнения: 4 548
Има. Пише го изрично в указанията за попълване на декларацията, която се представя пред работодателя. Още не са ми дали бележките с доходи и не съм наясно как точно става, но някъде се отразява, че е ползвано облекчението.

# 188
  • Мнения: 47 993
Да, в ЗДДФЛ го пише, както и на декларацията, а и НАП са дали такъв отговор- от сайта им:
"Въпрос: Ако ползвам данъчното облекчение за деца и/или данъчното облекчение за деца с увреждания чрез работодател, но съм задължен да подам годишна данъчна декларация за облагане на доходите (по чл. 50 от ЗДДФЛ), трябва ли да приложа към нея и декларация за ползване на данъчните облекчения?
Отговор: Да, в случай, че данъчните облекчения са ползвани чрез работодател, но физическото лице е задължено да подаде годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, към нея задължително трябва да се приложи отново и декларация за ползване на съответното данъчно облекчение, както и задължителните документи към нея."

# 189
  • Мнения: 4 208
Да, тъкмо си попълних данъчната декларация. Ползвала съм облекчението през работодателя, което е отразено в сл. бележка, но на ред, който не участва в изчисленията.
Резултата в образец 2001 е, че вися с 40 лв - точно парите за децата.
Разбирам, че трябва да попълня Приложение 10 и към него да приложа ксерокопието на декларацията, която съм подала при работодателя (дадоха ми го това ксерокопие)? Thinking

# 190
  • гр.София кв.Драгалевци
  • Мнения: 215
Да попитам  :това данъчно облекчение всяка година ли ще е или само тази?

# 191
  • София
  • Мнения: 3 666
И аз да попитам - ще подавам ГДД с ПИК, декларацията от другия родител  е част от декларация 22, само втория лист ли да сканирам?

# 192
  • Мнения: 14 490
Е как само втория, нали на предната страница попълваш твоите данни и тези на детето/децата?

# 193
  • София
  • Мнения: 3 666
Тези данни съм ги попълнила електронно в Образец 2005 - декларацията 22.
Трябва да приложа декларация от съпруга ми - подписана.
Отново ли да попълвам на ръка  цялата декларация 22 за да мога да я приложа?

# 194
  • София
  • Мнения: 116
Някой има ли представа кога ще преведат сумата по това данъчно облекчение?

Последна редакция: чт, 10 мар 2016, 15:02 от kleche

# 195
  • Мнения: 637
Дали има някой като моят случай - безработна съм в момента и се чудя да подам ли....или няма смисъл?  newsm78
Бях на трудов договор до юли 2015г., съкратиха ме и в момента съм на борсата и получавам помощи около 430лв. месечно.
Подадох миналия месец документи за детски / не бях вземала последните пет години/ и пак ми отказаха гадовете Sad надвишавала съм с 12лв. Как бре хора, като съм на минимални доходи.... бясна съм.
Та сега се чудя дали имам право да подам такава декларация?
Разведена съм, ще приложа решение от съда, детето е на 14г. и е присъдено на мене.

# 196
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Дали има някой като моят случай - безработна съм в момента и се чудя да подам ли....или няма смисъл?  newsm78
Бях на трудов договор до юли 2015г., съкратиха ме и в момента съм на борсата и получавам помощи около 430лв. месечно.
Подадох миналия месец документи за детски / не бях вземала последните пет години/ и пак ми отказаха гадовете Sad надвишавала съм с 12лв. Как бре хора, като съм на минимални доходи.... бясна съм.
Та сега се чудя дали имам право да подам такава декларация?
Разведена съм, ще приложа решение от съда, детето е на 14г. и е присъдено на мене.

Чакай сега, .. обезщетение от 430 лв предполага заплата преди това около 750 лв . Би трябвало да си под минимума за детски. Таткото изобщо ли не участва с доход?

Декларацията си я подай. Трябва ти сл. бележка от бившия работодател. Тези пари - 20 лв -  Laughing - не зависят от дохода.

# 197
  • Мнения: 47 993
А за детските подай след месец два пак,  дохода 12 месеца назад ще ти е паднал.

# 198
  • Мнения: 637
Ехеее, да беше около 750лв., нямаше да си помислям и за детски Wink
Не, заплатата ми бе около 580лв., но има едни 1200лв. дето ми изплатиха накрая и явно те вдигат много.... задължително ще подам пак след месец-два отново.
Таткото участва с 40лв. месечна издръжка / превежда по банка /

Да се пробвам тогава, да подам и аз такава декларация / 20лв. - джобните за седмица на хлапето /.
Служебната бележка от предишния работодател за доходите ли трябва да бъде и за какъв период?

# 199
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
За всички доходи, които си получила през 2015 - сл. бележка.  Кажи им, че ти трябва сл. бележка за данъчна декларация - те знаят каква да ти дадат.

# 200
  • Мнения: 54 460
Какво значение има издръжката? Нали не се смята в дохода?

# 201
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Какво значение има издръжката? Нали не се смята в дохода?

Да, не се смята, но все пак не знам от кога са разведени и дали няма период с участие и на неговия доход. Peace

# 202
  • Мнения: 637
Благодаря за съветите.

За детските надбавки, участвала издръжката на бащата - така са ми обяснявали още преди години, а явно още е в сила, като седнах и аз да си ги смятам сега. Плаща по 40лв от 14 години вече.

Подготвям нещата за облекчението сега. Мерси пак Hug

# 203
  • Мнения: 54 460
Не съм получавала детски досега, но знам, че не влизат. Те са за детето, не са твой доход.

# 204
  • София
  • Мнения: 6 173
Плаща по 40лв от 14 години вече.
За него инфлация няма ли  ooooh!  И ако не се сеща сам да увеличи сумата, не можеш ли да го осъдиш за по-висока издръжка. Сумата е смешна и звучи като подигравка.

# 205
  • Мнения: 54 460
В момента минимума е 105.
1/4 от МРЗ.

Последна редакция: нд, 13 мар 2016, 19:33 от DeVa®

# 206
  • Мнения: 637
Цитат
За него инфлация няма ли  ooooh!  И ако не се сеща сам да увеличи сумата, не можеш ли да го осъдиш за по-висока издръжка. Сумата е смешна и звучи като подигравка.

темата е много дълга и много болна за мене..... Tired

Благодаря за инфото за облекченията, ще подготвя документите тези дни, за да ги подам!

# 207
  • Мнения: 5 614
Здрвейте, извинявам се за глупавия въпрос, но понеже нашите доходите са все от трудови правоотношения  си мислех че можем и ние да си подадем директно декларацията през 2016 г,  а сега като попрочетох темата останах с впечатление, че е можело само чрез работодател.

# 208
  • Мнения: 5 037
Здрвейте, извинявам се за глупавия въпрос, но понеже нашите доходите са все от трудови правоотношения  си мислех че можем и ние да си подадем директно декларацията през 2016 г,  а сега като попрочетох темата останах с впечатление, че е можело само чрез работодател.
Може и чрез НАП.Май срока беше до края на април(ако бъркам,някой да ме поправи)

# 209
  • Мнения: 9 877
Привет,
имам въпрос, дано можете да ми помогнете  Praynig
Моят съпруг е ааадски мнителен, адски. Сигурно друг като него няма да се намери. Във връзка с това настоява да не подам искане за тези 20 лв на дете за връщане. Според него това е едив вид, искане за връщане на данъци от държавата към мен. Което - от гледна точка на фирма, би се търлкувало като искане за връщане на ДДС.
И понеже имаме с него фирма, и аз през 2015 г. бях за 2 месеца в нея управител - според вас има ли някакъв риск, да направят някаква данъчна или друга проверка на фирмата, затова, че съм подала за връщане на тези 20 лв на дете newsm78 newsm78 newsm78

Много ще съм благодарна ако можете да ме посъветвате, отложила съм до вторник пускането на декларацията, но сега през почивните дни очаквам войната вкъщи да е на живо, не на ТВ сериал  Embarassed

# 210
  • София
  • Мнения: 16 199
Не, няма риск.

# 211
  • Варна
  • Мнения: 37
Здравейте, малко е стара темата, но все още актуална..Wink
Миналата година не ми изплатиха въпросните 20 лв (декларацията беше подадена от работодателя), а напротив - бяха прибавени към удръжките, т.е. намалили са данъчната основа (и въпреки това получих същата сума като по принцип)..Според вас коректно ли е, чудя се дали има смисъл изобщо да се занимавам, след като не се отразява никъде!!!

Общи условия

Активация на акаунт