Книги с дъх на малини 2015

  • 12 181
  • 73
  •   1
Отговори
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Като имаме номинации за най-добра книга, сигурно има и такива книги, които не сме харесали през 2015 година.
Давайте своите книжни малини и моля за мир, т.е. може да се коментира, но без да се коментира чуждите вкусове. Защото всички знаем, че различните хора четат различни книги и имат различни вкусове.
И така - кои са книгите, които не сте харесали, не сте дочели, зарязали, скучни, получили най-ниска оценка.
Да видим как ще тръгнат номинациите и може да ги преброя и да излъчим победител, както е при другите номинации.

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 13 490
1.Курбан Саид "Али и Нино"
2.Катрин Панкол "Тук съм преди теб"
3.Мурат Тунджел "Пусъци от Бейоглу"
4.Амели Нотомб "Синята брада"
5.Фадия Факир "Стълбове от сол"
6.Фатима Мерниси "Греховни мечтания"
7.Хенри Джеймс "Какво знаеше Мейзи"
8.Шърли Джаксън "Свърталище на духове"

Лиляна, Благодаря ти!

# 2
  • Мнения: 3 044
за 2015 нямам, явно се понаучих да ценя малкото си време за четене, подбирайки точните четива (или съм имала късмет тази година, но за предишните имам, имааам;-)))

# 3
  • Мнения: 6 507
Тази година нямам големи разочарования,но все пак :
"Утешителната игра"-Анна Гавалда
"Копелето на Истанбул"-Елиф Шафак

# 4
  • София
  • Мнения: 3 266
Изневяра на П. Куелю
Гръцко кафе на К. Хапсали

# 5
  • Мнения: 15 960
"Човек на име Уве" - Фредрик Бакман

# 6
  • Мнения: 3 044
Тази година нямам големи разочарования,но все пак :
"Утешителната игра"-Анна Гавалда
"Копелето на Истанбул"-Елиф Шафак

ее, и аз не харесах "Копелето...", изчетох я преди 1-2 г., не без някакво любопитство, но то беше от сорта "и какво (ще се случи)", а то нищо (поне не ме е впечатлило)... Интересно, друга съфорумка много я беше харесала, пореден пример за драстични различия във вкусове. А пък "Изневяра"-та доста ми хареса  Laughing
 offtopic ама интересно защо са ги кръстили "малини", така ги обичааам, също и "дъх"-ът Simple Smile))

# 7
  • София
  • Мнения: 983
1. "Жена" Такео Аришима
2. "Париж винаги си заслужава" Никола Баро
3. "Копринената буба" Робърт Галбрейт
4. "Зовът на кукувицата" Робърт Галбрейт
5. "Момичето с часовник вместо сърце" Питър Суонсън
6. "Невидимите" Стеф Пени
7. "Разказвачът от Маракеш" Джойдийп Рой-Батачара

# 8
  • Мнения: 107
"Ръкописът намерен в Акра" - Паулу Коелю

"Изгубена любов" - Даниел Стийл

# 9
  • София
  • Мнения: 9 301
Хапсали - Гръцко кафе - ужасна книга. Четох я сума време, само и само да видя ще стане ли нещо интересно и накрая нищо, загубено време.

Карабашлиев - 18% Сиво

Мирче Елиаде - Митът за вечното завръщане

Цветан Тодоров - Завладяването на Америка

# 10
  • Мнения: 19 018
Крадецът на Книги - Маркъс Зюсак

Вината в нашите звезди -  Джон Грийн

# 11
  • Мнения: 1 107
Последното писмо от любимия Джоджо Мойс

Винаги в същия ден Дейвид Никълс

Библиотеката на мъртвите Глен Купър

# 12
  • Мнения: 4 569
Нямам такива губи време книги за тази година.

В изброените дотук има книги, които съм чела и по една или друга причина са ми харесали. Толкова сме различни и това му е хубавото на този подфорум.

# 13
  • Мнения: 2 755
50 нюанса сиво

# 14
  • Мнения: 10 691
Една-единствена номинирам за Малинка, а именно прословутата "Кутия за птици" на Джош Малерман.

# 15
  • София
  • Мнения: 2 402
"Истината за случая Хари Куебърт" на Жоел Дикер.

# 16
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ето и моите малинки:

"Сойка присмехулка" - Сюзън Колинс

"Анихилация" - Джеф Вандърмиър

"Човек на име Уве" - Фредерик Бакман

"Отровите на короната" - Морис Дрюон

# 17
  • София
  • Мнения: 5 566
За 2015 година номинирам само:

"Щастливото градче" - Лоредана Лимоне

От номинираните от вас книги има и такива, които ми харесват, но има и такива, под които ми се иска да се подпиша. Най-силно ме подтикна: "18 % сиво" - Захари Карабашлиев.  Wink

# 18
  • Мнения: 6 909
Напъвах се да си спомня, но май само една книга има, която ме разочарова тази година:
"Лабиринтът 2: В обгорените земи" - Джеймс Дашнър

Първата част ми хареса и затова посегнах към втората, но разочарованието беше толкова голямо, че определено приключих и с книгите и с филмите от поредицата.

# 19
  • Мнения: 738
От мен малинка за:
РАЗБИЙ МЕ - Тахере Мафи
СТЪКЛЕНИЯТ ТРОН - Сара Дж. Маас
МУЗЕЯТ НА НЕОБИКНОВЕНИТЕ НЕЩА - Алис Хофман

# 20
  • Карлово
  • Мнения: 4 651
Светецът на неизбежната лудост  -  Елиф Шафак

Последна любов                             - Уилям Уортън

# 21
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Забравих една, която не съм отметнала в ГР, но сега се сетих, че я зарязах:

"Калуня-каля" - Георги Божинов

# 22
  • Мнения: 1 107
Забравих една, която не съм отметнала в ГР, но сега се сетих, че я зарязах:

"Калуня-каля" - Георги Божинов
Пък тя ще вземе да стане книга на годината Laughing

# 23
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
То и миналогодишната "Аз преди теб" не ми е сред любимите. Да не казвам за нюансите, които имаха застрашителна преднина преди две години, но на гласуване спаднаха.

Тази година и Уве има големи шансове.

# 24
  • Мнения: 1 107
Шарен свят Laughing
Ние да сме здрави, пък ...

П.П. Благодаря за старанието и големия труд bouquet

# 25
  • София
  • Мнения: 6 210
Аз трудно казвам лоша дума за книга и номинацията, която ще направя в тази тема е по-скоро за издателството, отколкото за самия роман. Става дума за "Където злото властва" от Йорган Бреке, изд. Изида. Романът май беше интересен, но човек няма как да го разбере, защото стои втрещен от правописни, технически, смислови и каквито още се сетите грешки, включително и безумна (да не кажа откровено тъпа и дезинформираща) бележка под линия.

Лили, благодаря и за тази тема!

# 26
  • Мнения: 15 033
Тази година пълна загуба ми беше Цифровата крепост на Дан Браун.

# 27
  • Мнения: 6 507
Хапсали - Гръцко кафе - ужасна книга. Четох я сума време, само и само да видя ще стане ли нещо интересно и накрая нищо, загубено време.
Как можах да я забравя! Напълно съм съгласна!  Peace

# 28
  • Мнения: 10 888
Това ще се стане любимата ми номинационна тема Simple Smile много обичам да чета отрицателните ревюта за любимите си книги в ГР  Crazy
Аз май не се сещам какво бих номинирала, може би "Истината за случая Хари Куебърт" като голямо разочарование, не толкова, че е лошо написана, а просто, че ме разочарова много на много фронтове.

# 29
  • Мнения: 3 495
Сега ще номинирам само една книга. Останалите, ако все още е отворена темата, в края на седмицата.
"Сияние на жена" - Ромен Гари. Започнах я с твърдата убеденост, че много ще ми хареса. След около 30-40 страници бях готова да я зарежа. Никак не ме трогна, не ме развълнува тази книга, не я почувствах.

# 30
  • Варна
  • Мнения: 65
Жената в черно-Кери Уилкинсън
Никой не се спасява сам-Маргарет Мацантини

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 13 490
System Error аз те разбирам специално за тази книга, то и към друга на автора не съм посягала.

# 32
  • Мнения: 3 200
"Възкресяване" на Стивън Кинг - най-голямото ми разочарование
"Домът на мис Перегрин за чудати деца" - Рансъм Ригс
"Последният валс на Матилда" - Тамара Маккинли
"Калуня-Каля" - Георги Божинов
"Убийството на художника" - Луис Пени
"Тайната история" - Дона Тарт

# 33
  • Дъблин
  • Мнения: 331
"Стоунър" - Джон Уилямс - много хвалби из темите тук, измъчих 1/4 и я зарязах, явно не й е времето сега.
"Ключът на Сара" - Татяна дьо Роне - добре започна, после се разми, така и не й разбрах драмата на главната героиня от съвременната линия на сюжета.
"Един + един" - Джоджо Мойс - пълна боза, все едно някой друг я е писал, в сравнение с другите й 3 книги.

# 34
  • В Балкана
  • Мнения: 672
"Гръцко кафе" - Катерина Хапсали   Sick

Прочетох я цялата.
Номинацията е заради бездарието на авторката, настървените й опити за показност и оригиналничене, както и безкрайните повторения.

# 35
  • Мнения: 2 134
"Гръцко кафе" - Катерина Хапсали   Sick

Прочетох я цялата.
Номинацията е заради бездарието на авторката, настървените й опити за показност и оригиналничене, както и безкрайните повторения.

И от мен един глас за "Гръцко кафе" на Катерина Хапсали  Sick

# 36
  • Мнения: 11 479
Приветствам идеята за темата. Моите номинирани са:
Щастливите хора четат и пият кафе - Анес Мартен-Люган
Три метра над небето - Фредерико Моча
Буря - Сандра Браун
Дъщерята на пеперудите - Мари Алис Монро

# 37
  • Мнения: 4 690
 bouquet
Моите разочарования са
1. Момичето от влака - Паула Хоукинс (наподобяваше ми стила на Джилиан Флин, с характерните мрачни герои, но за разлика от нея - пълна липса на интрига и развръзка)
2. Стогодишният старец, който скочи през прозореца и изчезна - Юнас Юнасон (не ми беше смешна, напротив скучна и с мъка я завърших. Старецът сякаш трябваше да наподобява  Устър на Удхаус, но мен ме дразнеше изключително много)
3. Убийствено просто - Питър Джеймс (пак добро начало, но предвидима развръзка)
Като цяло съм доволна от литературната си 2015, добрите книги бяха повече. Simple Smile

# 38
  • Пловдив
  • Мнения: 647
Номинирам:

"Виелица" - Владимир Сорокин - твърде сбъркана книга, за да я препоръчам с чиста съвест, въпреки добрия стил и интересните метафори
"Домът на мис Перигрин за чудати деца" - Рансъм Ригс -твърде голямо разочарование за нетинейджъри
"Голи Оток" - Венко Марковски - твърде много грешки от всякакъв характер /стилови, правописни, пунктуационни и какви ли не/, въпреки готиното оформление

# 39
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
Черно мляко -Елиф Шафак
Сняг-Орхан Памук
Адора-Бъртрис Смол

# 40
  • София
  • Мнения: 934
Любов - Елиф Шафак
Алхимикът - Паулу Коелю
Закуска в Тифани - Труман Капоти

# 41
  • Мнения: 1 167
1. Нюансите. Прочетена на сила, тъй като никога не зарязвам книга. Толкова лошо написана, че направо не мога да повярвам, как може да се харесва. Предполагам заради сюжета, но останалото е плява. Чела съм 1-2 еротични книги, толкова изкусно написани, с прекрасен хумор и сравнени с тази си е направо излагация за авторката(и мен, че изобщо я подхванах), като се има предвид жанра.

2. Физика на тъгата. Голям напън и накрая нищо.

# 42
  • Ако искаш да бъдеш щастлив, бъди!
  • Мнения: 10 142
Цветя за Зоуи - Антония Кер
Прелюбодейци - Вида Огненович
Омагьосването на Лили Дал - Сири Хуствет

Не ме забавляваха, не ме заинтригуваха, не ме накараха да се замисля, не научих нищо ново. Не ме и разсмяха.
Т.е. не си струваше четенето - очаквам поне едно от тия неща от една книга.


# 43
  • София
  • Мнения: 6 094
"Зимна приказка в Ню Йорк"- Марк Хелприн
     Рядко зарязвам книга, но тази не успях да я дочета.
"Аз преди теб" - Джоджо Мойс
    За мен това е невероятна боза с еднопластови образи.
"Нестинарка" - Кармен Мишу
     Много слаба книга. Сюжетът е изсмукан от пръстите, героите са скучни и предвидими, а речникът на авторката е беден.
"Стъкларят от Мурано" - Марина Фиорато и "Дан за ангелите" - Марина Юденич
     Скучни, а първата и захаросана.
"Дневниците на една курва" - Калина Паскалева
     Това не зная дали въобще може да се причисли към книгите.  newsm78

# 44
  • Мнения: 1 817
50 нюанса
Не бих казала, че чак не ми хареса като замисъл, но с толкова секс, секс, секс, просто отиваха по сума ти редове, които просто прескачах и се оказа, че няма много за четене...  Joy

# 45
  • Мнения: 4 292
"Бъдеще" -  Глуховски
Страхотна идея, но до там. Разочарова ме.

"Стогодишният стрец, който скочи през прозореца и изчезна" - Юнасон
Не, че е непременно лоша, но очаквах много, много повече. Пълна боза.

"Кутия за птици" не успя да ме разочарова, защото някак си нямах очаквания.

# 46
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 325
През 2015 г. не се разбрах много с тези книжки:

Императрица Сиси - Габриеле Мари Кристен
Разказвачът от Маракеш - Джойдийп Рой-Батачаря

# 47
  • Мнения: 6 909
Напъвах се да си спомня, но май само една книга има, която ме разочарова тази година:
"Лабиринтът 2: В обгорените земи" - Джеймс Дашнър

Първата част ми хареса и затова посегнах към втората, но разочарованието беше толкова голямо, че определено приключих и с книгите и с филмите от поредицата.
Добавям "Дневниците на една курва" - Калина Паскалева

# 48
  • Мнения: 812
Добавям "Дневниците на една курва" - Калина Паскалева
+1 Peaceи не мога да проумея ,защо се напънах да я чета ,може би провокирана от множеството негативни мнения в фейса

# 49
  • UK
  • Мнения: 4 308
Човек на име Уве -Бакман - много скучна ми се видя, дочетох я, но без грам интерес
Стогодишният старец... - Ю. Юнасон - така и не я дочетох да разбера за какво се бори дядото
Трилогията Рицарят тамплиер - Ян Гиу - много интересна история, но поднесена без ред пряка реч. Все едно чета учебник по история. До средата на първата стигнах
И Друговремец - Д. Габалдон - по-голяма глупост не бях чела отдавна.  Laughing Бях чула, че е историческо фентъзи, то се оказа съвсем друго

# 50
  • SA
  • Мнения: 3 196
Калуна-каля - Г. Божинов - не успях да я дочета, отегчителна ми се стори, а и не обичам да чета книги с речник, освен такива на чужд език, които ги чета с цел усъвършенстването му.

# 51
  • Мнения: 792
Стоунър - Джон Уилямс - единствената ми зарязана книга тази година. Изключително мудна и за мен лично безинтересна книга.

Проницателят се завръща - Анди Андрюс - разочароващо слаба книга

# 52
  • Мнения: 71
"Дневниците на една курва" - Калина Паскалева
"Аборт" - Майкъл Крайтън
"Сезонът на костите" - Саманта Шанън
"Град от кости" - Касандра Клеър

# 53
  • Мнения: 3 495
"Сияние на жена" - Ромен Гари. Започнах я с твърдата убеденост, че много ще ми хареса. След около 30-40 страници бях готова да я зарежа. Никак не ме трогна, не ме развълнува тази книга, не я почувствах.
Допълвам. "Руско мастило" - Татяна дьо Роне. Рядко ми се случва да попадна на толкова неубедително и елементарно четиво.
"Затвори очи" - Джон Вердън. Това, което помня от този роман, е, че две поредни вечери ме приспа.

# 54
  • Мнения: 1 828
Въпреки, че я видях в номинираните за книга на годината на първо четене за малинка се сещам за "Баба праща поздрави и се извинява". Една голяма реклама беше за тази книга, но аз просто не я разбрах и на моменти откровено ме дразнеше.

# 55
  • Мнения: 4 569
Защо се оплаквате от Дневниците на една курва? Заглавието си е съвсем точно. Да не сте очаквали Кинг (всепризнат и доказан автор)?

# 56
  • Мнения: 19 303
Тази година пълна загуба ми беше Цифровата крепост на Дан Браун.
Тази и аз не можах да я дочета.
Номинирам и Крадецът на Книги - Маркъс Зюсак

# 57
  • Мнения: 6 909
Защо се оплаквате от Дневниците на една курва? Заглавието си е съвсем точно. Да не сте очаквали Кинг (всепризнат и доказан автор)?
Аз лично не съм имала високи очаквания, но пак ме разочарова. Не ми хареса основно това, че всичко беше разпиляно и разпокъсано, без последователност и идея. Като почнах да чета си мислех, че се говори за един човек и в известна степен книгата беше така построена. А се оказа, че става въпрос за най-различни личности, което много ме обърка в един момент. Авторката не може да пише, търси се само скандалното, горе-долу като жълт вестник.

# 58
  • София
  • Мнения: 6 094
 
Защо се оплаквате от Дневниците на една курва? Заглавието си е съвсем точно. Да не сте очаквали Кинг (всепризнат и доказан автор)?
Joy Ааа, не сме очаквали шедьовър, ама нали и то се бори да е книга, та да го класираме някъде.

# 59
  • Мнения: 4 569
Добре, че Дневниците ги четох ел. Щеше да ме е яд ако бях дала 9,99 лв - толкова струва този шедьовър. А сигурно има хора, които са си го купили.

# 60
  • London, UK
  • Мнения: 252
Моите малинки за изминалата година Simple Smile
 "Погледът на Медуза" - Торкил Дамхауг. Много ми бе скучна.

"Птичка в ръката" - Кристина Бейкър Клайн; След като другият роман на авторката, който първо беше издаден у нас - "Влакът на сираците"- се прие доста добре (аз не съм го чела) и темата е сериозна, очаквах от "Птичка в ръката" доста повече. Определено ми е сред книжните разочарования.

"Убийството на художника" - Луиз Пени:  Почитател съм на кримките, харесвам Агата Кристи, Несбьо, Вердън, Картър, Бекет, Вал Макдърмид, Ларшон и мн др. Тази просто явно не беше моята чаша чай, предвид наградите, които има.

"Дамски гамбит" - Елизабет Гейдж. Изобщо не знам защо се захванах с нея. Имам спомени от малка, че покрай мен я четяха възрастните и се беше харесала, препоръчвали са ми я и реших да опитам. Много повърхностна, наивна и плоска, много. 

Надявам се тази 2016-та да е по-сполучлива в избора на книги за всички Simple Smile

# 61
  • Пловдив
  • Мнения: 647
тук ще гласуваме ли  Sunglasses

# 62
  • София
  • Мнения: 3 291
Аферата Зелда на Филипа Грегъри.  Безумна просто. Не очаквах това от авторката.

# 63
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
тук ще гласуваме ли  Sunglasses
Не знам, не сме гласували досега, май.

# 64
  • Мнения: 1 972
Калуня Каля от мен... До средата- много добра после скука....

# 65
  • London, UK
  • Мнения: 252
Има ли нова тема за Книги с дъх на малини за 2016-та, или да пишем тук?
Този вид класация ми е най-интересна  Mr. Green
Аз ще помисля за моите и ако това е темата (може би трябва да помолим да бъде променено името?  Thinking), по-късно ще ги изредя. 

# 66
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Няма нова тема, ако има интерес, по-късно ще направя една.

# 67
  • London, UK
  • Мнения: 252
Няма нова тема, ако има интерес, по-късно ще направя една.
Направи, направи, Лили Simple Smile Ние ще пишем. Ако ти се занимава, де, аз не съм пускала тема досега и затова не се наемам

# 68
  • София
  • Мнения: 6 210
Общо взето имах добра книжна година. Като литературно прасенце съм голяма харесвачка на какво ли не, но тази година имам фаворит за малинка  Mr. Green.

# 69
  • London, UK
  • Мнения: 252
Общо взето имах добра книжна година. Като литературно прасенце съм голяма харесвачка на какво ли не, но тази година имам фаворит за малинка  Mr. Green.
С нетърпение чакам да прочета кои са  Grinning

# 70
  • Мнения: 10 888
Няма нужда от нова тема, може да се пише на модератор да се смени годината просто, както се прави в темата за "Какво искам да прочета".

Вени, мисля, че знам, коя е книгата  Mr. Green

Почвам да мисля дали имам книга за споменаване тук Simple Smile

# 71
  • София
  • Мнения: 6 210
Ами да, тази тема е едва на пета страница, давайте да я изпишем. Т.е. да пишем тук, не че ви пожелавам малинести книги  Grinning.

И книгата, която грам не харесах, която не беше нищо ново под слънцето като сюжет и идея, каквито май претенции имаше, е "Кръгът" на Д. Егърс.
"Пепел от рози" е другата, голяма боза ми се видя!

# 72
  • Мнения: 10 888
Ей, да, "Пепел от рози" я бях забравила направо Simple Smile

Да, бях сигурна за "Кръгът" Simple Smile

# 73

Общи условия

Активация на акаунт