Бързи въпроси и отговори по темата КЪРМЕНЕ - тема 9

  • 50 855
  • 889
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 5 259
достатъчно напишкани и наакани памперси.
Ами точно това е проблемът - не са достатъчно. Само 450-500 гр за 24 часа.
Притеснявам се да не започне да спада.
Най-озадачаващото за мен в цялата история е, че първото си бебе го храних с изцедена кърма, записвах си на всяко хранене колко изяжда и на тази възраст вече минаваше литър на ден, а самото бебе тежеше доста по-малко от сегашното. Двете се родиха с еднакво тегло.
Не че и да искам мога да го накарам да яде повече...

# 46
  • Мнения: 510
600 грама е нормално количество, спокич. Когато бебето е недоносено и се налага майката да цеди и храни със шише, целта и е за 14 дни да достигне 600-800 грама кърма, за да покрива нуждите на бебето си следващите месеци до захранването оптимално. Памперсите дават фира също. Така, че не се затормозявай с глупости, сама казваш "бебето наддава", 'що се занимаваш с този кантар изобщо? Simple Smile

# 47
  • София
  • Мнения: 2 130
не мога да разбера защо си го причинявате това  newsm78 ooooh!
Никога не съм си и помисляла да меря памперсите на детето. Направих само едно мерене в родилното да видя дали суче или само си цока , видях че суче добре и до там. От там нататъка следехме теглото в началото през седмица и после 1 път в месеца.
Щом наддава добре махни тези кантари и тези мерения, създаваш си някакви излишни притеснения и фобии, което е абсолютно ненужно.
Бебето си знае кога колко иска да суче и колко му стига. Кърми си детето и недей изпада в такива глупости и в никакъв случай не сравнявай двете деца  Naughty

# 48
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 447
allana, върни везната и не се филмирай. Памперсите не се теглят, а се следят за редовно подмокряне и оцветяване. Някъде в блога на Хедра се споменава колко на брой е приемливо да са напишканите и наакани пеленки, може да потърсиш там. https://xedra.wordpress.com/articles/bf/
(Нямам време в момента да изровя точния материал) Peace

# 49
  • Мнения: 5 259
Везната я върнах. Една седмица си правих експерименти с тегленето колкото да се ошашкам.
Проблемът е, че аз не ходя на консултации и бебето не беше теглено от два месеца. Нямах идея колко е качило. Установих, че теглото му е наред, на другото няма да обръщам внимание  Hug

# 50
  • Мнения: 4 255
Здравейте! Не знам дали въпросът ми е за тук, но ще питам  Peace
Преди няколко дни приключихме с кърменето и сега се чудя трябва да ли правя нещо за да спре напълно кърмата? Нямам много, но все пак като стисна все още излиза на струйка. Да цедя на ръка ли, да пия хапчета ли..

# 51
  • Мнения: 510
Ако няма дискомфорт - нищо не правете. Ако почувствате тежест или пълнене - тогава изцедете 30тина мл, колкото да Ви олекне. Възможно е няколко месеца след спиране на кърменето да изтичат капки от гърдите Ви. Не ги стискайте, не ги цедете, ако не се налага, за да  не стимулирате лактация повече.

# 52
  • София
  • Мнения: 2 130
аз пиех шуслерова сол 10 за да подпомогна спирането и пиех лецитин, защото много запуших и получих няколко бучки. Изцеждах когато е нужно на ръка по малко само докато облекчи и разбия бучките.
Доста време може да имаш капчици. Аз не кърмя от лятото и все още имам, но като ходих на преглед ми казаха че е нормално, до 8 месеца след това може да има остатъци по каналите.

# 53
  • София
  • Мнения: 8 717
Може да опиташ и с повечко чай от градински чай(салвия) и мента. Казват, че намалява кърмата.
Но ако не усещаш напрягане, болка и запушвания, няма проблем да имаш все още. С времето ще спре.

# 54
  • Мнения: 4 255
Благодаря за отговорите! bouquet Не усещам напрежение, нито бучки, но като стисна не излизат просто капки, а пръска струйка. Та се притеснявам да си докарам някоя беля ако оставя нещата така. Май ще опитам с чай от салвия и мента. Така или иначе обичам чай Laughing Още веднъж благодаря, момичета! bouquet

# 55
  • София
  • Мнения: 2 130
опипвай си ги редовно за да не се получат бучки.
Нормално е да има още струя

# 56
  • Мнения: 1 480
Здравейте, да се включа и аз с въпрос..
Чакам втори бебчо в края на Март, живот и здраве Simple Smile ... големият е на 8 години...
Мога ли и трябва ли да подготвям някак си гърдите за кърмене?
С големия имах проблеми в началото на кърменето, както може би много майки, но след 2-3 седмици нещата се регулираха...единствен проблем при него остана, че не пожела да засуче гола гърда, а само със силиконови зърна, тъй като докато имах проблем със слизането на кърмата го хранех с шише, той свикна на гумата и след това не посика гола гърда (или може би не съм настоявала достатъчно)...
Искам сега да избегна употребата на каквито и да е помощни средства.
Има ли основни правила, които трябва да следвам за хигиената на гърдите, поставяне на тампони за кърмачки и т.н.....за позите също не смятам, че ги знам основните....
Благодаря  и поздрави

# 57
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 447
Здравей, etaniel,
Ако зърната ти не "стърчат", можеш лекичко да ги масажираш с два пръста, така че да се покажат добре. Трябва да си внимателна, защото е възможно това да предизвика контракции. След раждането, помпата за кърма и бебето, ако успее да захапе, помагат зърната да се оформят. Последното може да е болезнено, но след първите десет дни се свиква и болката отминава.
Помоли да ти дадат бебето възможно най-скоро. Не съм сигурна дали след употреба на някои упойки не отлагат кърменето. Ако раждаш с такава - при естествено, или с операция - се поинтересувай предварително.
Преди време са карали бременните да търкат зърната с хавлиена кърпа, за да загрубеят и да не се разраняват, но това сега се отхвърля, защото се сочи като причина за възникване на контракции.
Може още от сега да спреш да използваш измивни препарати за зърната, за да не се изсушава кожата там. Гърдите си имат секрет, който ги овлажнява.
Преустанови носенето на стягащи сутиени, банели и т.н. Бюстиетата без подплънки и банели са удобна алтернатива.
Винаги след кърмене измивай гърдите с вода. Оставяй ги да изсъхнат на въздух, ако ти е възможно.
При разраняване има разни кремчета за мазане, с или без отмиване. Аз лично си правих компресчета с отвара от смрадлика и лайка, с изплакване след това.
Топли компреси, помпане и кърмене след това помагат кърмата да слезе по-бързо при прехода коластра-преходно мляко.
Подплънките за кърмачки трябва да се сменят, ако се понапоят. Хубаво е гърдите да са на сухо, за да не се разраняват и да не направите гъбички. Ние някак успяхме да гъбичасаме, голяма напаст е това.
Залъгалки, помпи и шишета, имали съприкосновение с кърма, е добре да се почистват след ползване минимум с гореща вода от чешмата +/- сапун (в болницата може и да не е възможен сапуна). Периодична стерилизация е препоръчана.
За позите на кърмене може да разговаряш с консултант по кърмене. Казват, че е безплатно и полезно.
https://xedra.wordpress.com/2012/01/10/cross-cradle/ - тук има за позите, може да разгледаш целия блог, полезен е.
Препоръчвам ти книгата на Хана Лотроп - Книга за кърменето. На мен много ми помогна.
Успех и здраво и спокойно бебе!

# 58
  • Мнения: 1 480
Благодаря много!
Мисля, че зърната ми са ок...аз съм се насочила за раждане в МД, ще искам упойка при нормално раждане и ще попитам дали няма да има проблем след това.
Знам, че ако се наложи епизиотомия, ти дават антибиотик за 3 дни, което май също е пречка за кърмене.
Ако си секцио, също се пие антибиотик, което също май е пречка....
То няма угодия май... Simple Smile
Все пак ще искам възможно най-скоро да закърмя бебока, тъй като предишния път сама поисках да не ми го носят веднага, тъй като раждах тежко 16 часа и сътоветно те му дадоха АМ, което после доста затрудни кърменето....
За позите ще ги разгледам, но все си мисля, че не се справях и предишния път с тях (имахме си една до 2 пози и това беше...ама то бяхме ограничени от силиконовите зърна...)

# 59
  • Мнения: 3 331
Винаги след кърмене измивай гърдите с вода. Оставяй ги да изсъхнат на въздух, ако ти е възможно.
При разраняване има разни кремчета за мазане, с или без отмиване.
Не е необходимо измиването на гърдите след кърмене, а дори точно обратното. Можеш да изстискаш малко мляко, което да оставиш да засъхне върху зърната. Това е естественият начин за облекчаване на сухи и разраненеи зърна.

Общи условия

Активация на акаунт