Истории от мюсюлманския свят

  • 250 177
  • 1 775
  •   1
Отговори
  • Мнения: 31 804
Правя темата пораде лекото разводняване в темата за бурките.
Ще ми е интересно да чуя разкази.

# 1
  • Мнения: 1 740
Нека темата да върви с уговорката, че не е създадена със самоцел за да се нагнетява и приканва към безпричинна омраза на религиозна основа, за да сме по закон.
Нека обаче от друга страна всеки да изкаже опит и мнения относно това, което ни се налага да дискутираме често напоследък по обясними причини, а именно - всичко за мюсюлманския свят.
С тази уговорка се застраховаме, че възможните негативни мнения ще са продиктувани от опасенията ни относно степента (ако има такава) на съвместимост между нашите култури и относно опитите за налагане на символи от едната в другата (както беше и в другата тема), на което пък имаме пълно право.
Ами аз мога да разкажа една кратичка история Simple Smile:
Мои познати алжирци ми обясниха, че ако реша да отида на посещение или да живея в страната им, ще трябва да забравя за "това потниче с тънките презрамки", както и да забравя да си излизам сама без придружител.
Но това вече го знаем. Mr. Green
Елора, извинявай, че се обясних вместо теб, но една такава декларацийка е полезна за всеки случай. Hug

# 2
  • Мнения: 31 804
Разбира се. Не съм я направила с цел да се джафкаме. Затова и я кръстих "Истории от мюсюлманския свят"
Просто в другата тема има не една и две потребителки с опит в тези страни и казаха, че могат да разкажат много, но не искат да разводняват.
Идеята е просто да ни запознаят. И мисля, че ще е полезна тема, защото наистина медиите често изкривяват нещата.
Е, може и да се отнесе някоя и друга критика за някоя и друга традиция  Mr. Green

# 3
  • Мнения: 1 071
Ето една от мен. Сирия. Живеехме в Дамаск. До този момент бяхме пътували само из големите градове извън столицата. Решихме да идем до Палмира - оазис в пустинята, в който голяма част от архитектурата от миналото беше запазена. Малко преди да стигнем се наложи да спрем в малко градче. Беше сутринта, пусто, по улиците тук-там се разминаваме с някой мъж. Направи ни впечатление, че жени не се мяркат. Стана ми интересно и решихме да се разходим. Арабските къщи обичайно седят с отворени врати и като погледнеш, виждаш двора. Та така, мотаме се, аз надзъртам по къщите на хората и на поредната такава, стопанката вътре ме забеляза. Започна да говори нещо и да ръкомаха. Беше с абая и само лицето й се виждаше. В тоя момент се появи и мъж - съпругът й и се заобясняваха с мъжа ми. Ама аз нали нищо не схващам си викам Ей ся изядохме боя, като си вра носа къде не ми е работа. Ами не - след 5 минути бяхме настанени на двора, пиехме чай, а жената се суетеше и носеше някакви сладки. Оказа се, че мъжът бил учил в Русия и е пътувал до България, разказаха ни за Палмира, за камилското мляко и за куп други неща.  Ужасно ми напомняше всичко за българското село - гостоприемството, спокойствието...Тръгнахме си, докато стигнем до колата вече се разминахме и с други жени. Всичките бяха облечени с абаи. За мен беше странно, защото обичайно мюсюлманките в големите градове ходят повече с хиджаби.

# 4
  • Мнения: 1 740
Е, може и да се отнесе някоя и друга критика за някоя и друга традиция  Mr. Green
Не "може", ами "ще" Laughing. Със сигурност най-вече заради неспазването на човешките права на много места и заради други неща няма как и да не критикуваме остро. Но да, интересно е да се "чуят" истории.
Аз съм повече от сигурна в намеренията ти, защото те четох и преди това. Обяснението беше към евентуални "наблюдаващи" Wink.

# 5
  • Мнения: 1 071

Мои познати алжирци ми обясниха, че ако реша да отида на посещение или да живея в страната им, ще трябва да забравя за "това потниче с тънките презрамки", както и да забравя да си излизам сама без придружител.
Но това вече го знаем. Mr. Green
Елора, извинявай, че се обясних вместо теб, но една такава декларацийка е полезна за всеки случай. Hug

Пак Сирия, Дамаск, първите месеци. Ходя си аз прилично облечена и стриктно следя да не би случайно от някъде нещо да ми се види - я презрамка на сутиен, я голи рамене, премятам шалове като гламава. Една вечер някой реши да организира някакво събиране, на което ме предупредиха, че ще има друзи - за съжаление не помня каква точно беше тази религия или там както се казва. Мдаа, влизаме в заведението, намираме хората и аз седя с опулени очи. 2 от мацките от компанията бяха с потници с деколтета и къси поли. Оказа се, че така си ходят. После видях, че има и други жени, които ходят с потници и поли. Та, нямаше проблем да се ходи и така, ама просто те зяпат много, а се случва и някоя по-консервативна жена да изрази негодуванието си като те погледне лошо.

# 6
  • Мнения: 31 804
Ся разкажи нещо лошо де  Crossing Arms   Joy

# 7
  • Мнения: 1 071
ОАЕ, Дубай - любимо. Има таксита само за жени, в метрото и ГТ има отделени части пак само за жени. Метрото иначе нагъчкано с хора, ама в женската част си е супер. Много често се случва някой мъж да не прочете надписите и да влезе оттам, ама има жени-полицаи, които доста учтиво им обясняват, че мъже там не може.

Понеже съзнавам, че дотук звуча доста захаросано, ето ви нещо по-друго. От Сирия. Запознавам се с някакъв мъж на средна възраст, който упорито започва да ми предлага да се виждаме. Обяснявам, че съм женена, а от неговата халка е видно същото. Питам го какво би казала жена му в случая. Ама той беше категоричен - на жена ми съм осигурил къща, автомобил и достатъчно пари, за да живее добре. Всичко друго не било нейна работа. И аз като се ядосах, като му изнесох една тирада, накрая разбрах. На европейките и по-специално на източноевропейките им се носи слава на дащни жени. Та, наложи се набързо да обяснявам, че не всички сме такива. Еле, разбрахме се.

# 8
  • Мнения: 1 071
Ся разкажи нещо лошо де  Crossing Arms   Joy

Седя и мисля и направо зациклих. Съзнавам, че писането на ежедневни блудкави преживявания няма да са интересни и да подхранят дискусията, ама ей на - все някакви такива ми хрумват. Слава Богу, лошо от арабин не съм видяла. Но трябва да се сетя за някоя по-провокативна случка.

Захапи ме по някоя тема, та да реагирам адекватно Simple Smile


# 9
  • Мнения: 31 804
Благодаря  Hug
Ако се сетя, ще питам. Дано и други се включат.
Лека нощ

# 10
  • Мнения: 1 740
Захапи ме по някоя тема, та да реагирам адекватно Simple Smile
Аз да те заръфам може ли? Mr. Green
Какви са тия щуротии, дето ги чувам в 21 век, че "децата имали били само кръвта на бащите си"?

И още нещо - то не знам дали е точно критика, но ми е супер неразбираемо и вече толкова време не мога да му схвана логиката, ама изобщо. Значи: след три пъти обявен развод в едно семейство, не би могло повече то да се събере, освен ако жената се омъжи за друг мъж и се разведе с него  - тогава тя може да се върне при първия си мъж.  newsm78 Аз съм в шах по този казус. Изхабих сума нервни клетки да мисля кое защо и как. Ако не знаеш питай някой да ти обясни.
И за друго ще измисля да захапя, спокойно.  Laughing

# 11
  • Мнения: 1 244
А какво е това "третият стълб" при мюсюлманите? Нещо като милостиня ли означава?
Бях впечатлена, когато в пътеписите си, един българин писа, че в Иран винаги спазват "третия стълб" и гладен там не е останал Simple Smile Местните хора, във всеки един град, винаги са му давали храна и подслон Shocked

# 12
  • Мнения: 31 804
Аз ще отговоря, защото го четох в последната книга, която четох. Нека Shamsina да каже така ли е, правилно ли съм разбрала.
 Трябва да се омъжи за друг, да живее известно време с него, след това да се разведе, но това правило важи само ако са се развеждали три пъти. На четвъртия вече ако искат да са заедно, тя трябва да се жени и развежда. Защо, така и  не разбрах.
Ама колко трябва да са щури, че да се развеждат толкоз пъти.

Сетих се друго. Ами ако мъжът в яда си три пъти ги каже тия думички, после има ли право да се отметне?

# 13
  • Мнения: 1 740
Сетих се друго. Ами ако мъжът в яда си три пъти ги каже тия думички, после има ли право да се отметне?
Не можело така да се отмята. То затова било измислено така - да може да се случи до три пъти - защото явно не им е най-силната черта самообладанието.
Но това за след третия развод продължава да ми е мътно.

# 14
  • Мнения: X
Разкажете повече за Саудитска Арабия, че няма много инфо в нета...дори за Северна Корея има повече информация  Laughing. Това са двете саудитски принцеси, като гледам доста светски живот си живеят за разлика от своите сънароднички, то бива двойни стандарти...

http://www.manager.bg/%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B0/%D0%BF%D1%80%D0%B … D0%B2%D0%B5%D0%BA

http://jenite.bg/%D0%94%D0%BD%D0%B5%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B … l.a_i.382395.html

Потресаващото е, че баща им се е женил 30 пъти и има над 35 деца #Shocked, егати религията, егати чудото...

Общи условия

Активация на акаунт