Православието като начин на живот-6

  • 57 789
  • 741
  •   1
Отговори
# 570
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 011
Извинявай, не е от нездраво любопитство, но какъв си?

# 571
  • вовеки на БАНановите плантации в БАНгладеш
  • Мнения: 218
Извинявай, не е от нездраво любопитство, но какъв си?

Прочети първите 5 букви от ника ми. Такъв съм. bowuu
Иначе много бих искал да се нарека християнин, но не се чувствам достоен... може би в някой друг живот.
И понеже вече ти споделих горното (малко ни изтриха после Simple Smile), ще допълня, че се стремя към абсолютно чисто духовно разбиране. Simple Smile

# 572
  • Мнения: 9 152
Аз съвсем откровено ще напиша. Публикациите на idiotsamamaetayna ( тези които съм чела)   са ми показвали дълбочина, отдаденост, посвещение. За царското семейство - приемам с вяра и смирение, с почит и  преклонение, че са канонизирани и толкоз. Не съм тази, която да съдя.
Не знам каква е разликата между християнин и православен християнин.
Например,  изучаваме един език. Японски. Добре, ама един ще го говори с повече акцент, друг с по - малко. Или да вземем българския. Ако седнем сега всички заедно от тази тема и си говорим, а не пишем, сигурно някой от нас ще говори по -  меко, диалектно, друг по твърдо. И така Истината т .е. книжовният език остава записан някъде на Небето, Духът на българския език,  Истината я има......а нашето осъзнаване и претворяване, се пречупва според мярата ни. И в крайна сметка, не е съществено колко меко ше говоря езика, това е опаковката...
Скрит текст:
Когато записвахме детето в училище - попитаха какъв православен християнин е - гръцки или руски -за да го зачислят в съответната паралелка. Когато отговорихме - ами....български, реакцията беше....на неразбиране
....

Моля ви, силно се смущавам,  някои реакции ми се струват прекалено отсичащи. И човек петни себе си с подобни думи.....дано не са и мисли, а само повърхностни думи. Аз не мога да съдя за този потребител.
Имам само усещане и то не е тъмно... .в смисъл, не ме тика към пропаст. .....разбира се, може да е поел в посока, която да го заблуждава,  но пък може точно тази тема да му помогне.  Аз вярвам, че ние всички си помагаме. Нали сме съсъди на светата Църква? Според мен под " идиот " се  подразбира не това, което се има предвид в общосветския контекст. Може и да съм в заблуда, не искам да встъпвам в някаква роля на защита ....може би греша, не знам..или съм наивна, глупава..... Но пък знам друго - че Истината винаги излиза наяве.
На мен idiotsamamaetayna до сега ми е бил полезен.
Имах желание да публикувам един линк да го обсъдим, но ми се струва, че няма да е подходящ. Не е от православен сайт , от някакъв руски сайт е,   говори се в него за Иисус Христос като осъзнаване за син Божи, т.е. осъзнаването за светия Дух
Може ли, ако няма да прозвучи провокативно, да попитам idiotsamamaetayna дали е приел Иисус Христос като свой спасител, като син на Св. Дух.
 Моля , простете ми, написах това с най -добри намерения
Постът (имам предвид  православния пост, а не публикацията  ми)  иначе би си  останал някак си с лицемерно мълчание от моя страна.
Имам и още един въпрос.

Когато чета Псалтира, понякога изтръпвам от някои строфи. В тях има думи, които са как враговете ще паднат, че умрат, ще ги стъпча и пр.  изрази.
Някой имал ли е подобен смут?  Нали обичаме враговете . А тук има толкова кръвопролитие . В мисли и дела.
 Нали основното е Любовта , Люобов в Истината, а всичко друго ще пресъхне.... ( Химнът на Любовта лт ап. Павел)



# 573
  • Мнения: 4 871
По-добре mama Barba да не отговаря, че ще стане като сочене с пръст.

  ooooh! ooooh! ooooh!
Тежките думи,  облечени в   красиви слова... и букети- не са проблем ooooh!, ама виж - соченето с пръст е Shocked... Mи аз съм неправолавен, и spring  is my season също . И сме го заявили отдавна, за какво сочене с пръст иде реч?

Не, аз съм кръстена в православната вяра и се водя православна християнка, но не смятам, че избавлението може да дойде/да бъде постигнато само и единствено чрез Православието.
Не веднъж съм писала, че това деление на какви ли не християни за мен е глупаво, искам да празнуваме празниците на една дата, всички заедно, обединени. Искам да няма пречки хората от различните клонове на Християнството да се женят и т.н.

# 574
  • Мнения: 1 811
Да оставим това какво пише idiotsamamaetayna  и дали е правилно или не. ТОЙ ПРОВОКИРА КЪДЕ УМИШЛЕНО, КЪДЕ НЕ и СИ ТЪРСИ КОНФЛИКТИ
Скрит текст:
/ може и да не си търси, но на мен това ми е впечатлението/- ФАКТ Е, ЧЕ СЛЕД НЕГОВО ПИСАНЕ, КОНФЛИКТИТЕ СА НАЛИЦЕ И Е УСПЯЛ ДА РАЗБУНИ ДУХОВЕТЕ И ДА ВСЕЕ СМУТ. / и съм забелязвала, че не е само в тази тема!!/ не един път е бил докладван на мод/. Ако някой си мисли, че си измислям, нека да проследи публикациите/ за сведение не съм ги следила, имам достатъчно проблеми и работа,просто сме писали в едни и същи теми или съм го засичала/, ако му се занимава. Всяко действие си има противодейстие- точно така- писа, провокира, писа и в един момент търпението ни се изчерпва/поне аз нямам спомен да не съм  се държала добре с въпросния потребител през цялото време досега/, понеже сме хора и не може до безкрай, нали?
Определно, ако духът в темата е такъв, аз просто няма да влизам тук(и, не- не се правя на интересна) и ще помоля друг да се заеме с пускането на нова тема(не че е голяма работа пускането на темата и не, че ще бъде голяма загуба за останалите, ако не пиша тук, просто уведомявам) .
Скрит текст:
Просто нямам нерви И В ТАЗИ тема да съм свидетел на спорове и да бъда в такива(и да си създавам и виртуални проблеми, че малко са ми реалните).Отдавна съм се отказала да убеждавам който и да е в каквото и да е. Изморих се. И, не знам, дали няма да е по-добре да се заключи тази тема, ако има караници и повечето от публикациите нямат нищо общо с православието. Както казах- уважавам всички(особено търсещите и мислищи хора) и правото им на избор, ни най-малко не смятам, че само като си православен си с нещо по от останалите(напротив), но просто се измества темата и заглавието ще е подвеждащо.

Последна редакция: чт, 15 юни 2017, 12:13 от Nil desperandum!

# 575
  • Мнения: 1 811
Върнах се в началото на темата нарочно
Aко целта ти е да съживиш темата - най-лесно става с неудобен въпрос или теза. Пример - Какво мислите за Евангелието на Юда? Вие, не БПЦ. Защо Църквата отрича прераждането - къде е отречено в Библията? А дали не е потвърдено? Светиите - кой ги канонизира и защо - тук вече изказах мнение. И много други неудобни въпроси - като гонения на "еретици"(Богомили примерно), като отричане на "спасение на душите" на неправославните...
 Когато отворих темата си мислех, че ще дойде момент, в който ще ги задам тези въпроси - понеже имам изострено чувство за справедливост, понеже трудно овладявам емоциите си... Обаче се зачетох задъбочено в предишната пета тема и... останах приятно изненадан, в почти всеки пост, в почти всяка теза имаше дълбочина и смисъл. И обич. Непонятни за много служители на Църквата... и се отказах да "провокирам". :)
  Мисля, че не си се отказал.
Скрит текст:
След тази публикация, в която пишеш, че си се отказал, правиш точно обратното, да ме прощаваш- провокираш и се драчиш ей така gydi Точно си го представих:"Ааа, православна тема! Ей сега ще вляза вътре и ще си провокирам!" smile3508 Пускаш мухата, не- бомбата, със закъснител или без, и чакаш какво ще стане.И почти усещам как се кефиш като се изнервят хората и се хванат, кипнат и започне спорът и конфликтът.  ooooh! ooooh!Сякаш не се успокояваш, докато не настане този момент? Това какво е? (и не е само тук и сегам, ами си е тенденция, изглежда)          
И, моля те, хич нямам намерение да пиша повече, да споря и да се разправям.
Представих доказателство, че си тук за провокацията. Ще се радвам да ме опровергаеш/не с думи, а с поведение/и да не е така занапред. И, моля, не ми казвай каква християнка съм аз да се държа така- аз да не съм от желязо? С мир!

Последна редакция: чт, 15 юни 2017, 12:12 от Nil desperandum!

# 576
  • София
  • Мнения: 7 942
Още в началото на Петровите пости ви обърнах внимание, че това неидентифицирано същество ще се появи и ще се опита да провали постите! Отново ви съветвам подминавайте го и не му обръщайте внимание.

# 577
  • Мнения: 9 152
Още в началото на Петровите пости ви обърнах внимание, че това неидентифицирано същество ще се появи и ще се опита да провали постите! Отново ви съветвам подминавайте го и не му обръщайте внимание.
Винаги, когато нещо ме провокира /смути /дисбалансира, първо се обръщам в мен. И се питам -защо?  Коя моя слабост е задействана, защото явно нещо в мен има, което се " захваща " за външния "провокатор ". Нещата са във взаимовръзка. Няма само външни фактори.
Лично аз, не мога да подмина просто така. Не съм се научила още.
 Моля се. Сигурна съм,  че молитвата от душа  помага. За мен и за ближния. Убедена съм.
 Heart Eyes

# 578
  • Мнения: 19
"Може ли, ако няма да прозвучи провокативно, да попитам idiotsamamaetayna дали е приел Иисус Христос като свой спасител, като син на Св. Дух.
Когато чета Псалтира, понякога изтръпвам от някои строфи. В тях има думи, които са как враговете ще паднат, че умрат, ще ги стъпча и пр.  изрази.
Някой имал ли е подобен смут?  Нали обичаме враговете . А тук има толкова кръвопролитие . В мисли и дела.
 Нали основното е Любовта , Люобов в Истината, а всичко друго ще пресъхне.... ( Химнът на Любовта лт ап. Павел)"
   Темата е за православната вяра. За да се говори по същество е необходимо да знаем поне основните догмати и канони на вярата. Да прочетем и тълкуванията на св. отци за Библията, Псалтира и т.н. и едва след това да се опитаме да разсъждаваме. Това при положение, че наистина искаме да открием Бог, а не просто да си философстваме ей така за спорта /в най-добрия случай/. Иначе е повърхностно и несериозно. Казвам го с най-добри чувства, да не се засегне някой. Като начало:
Символ на вярата
Православната християнска вяра е изложена накратко в Символа на вярата. Той е съставен от св. отци и учители на Църквата на Първия и Втория вселенски събори, които са станали през IV век. Вселенски събор се нарича събрание на църковните пастири и учители по възможност от целия християнски свят. В Православната църква е имало всичко 7 вселенски събори. Първият вселенски събор е бил свикан в гр. Никея (Мала Азия) в 325 г., а вторият ­ в Константинопол  (Цариград) в 381 г. По името на тия два града, в които са се състояли Първият и Вторият вселенски събори, Символът на вярата, изработен по време на техните заседания, се нарича Никео-Цариградски.

Думата символ е гръцка и означава „знак". На български „символ на вярата" ще рече „знак на нашата вяра" или кратко изложение на нашата вяра. На въпроса как или в какво вярваме? - ­ ние отговаряме със Символа на вярата. За прегледност и по-лесно изучаване Символът на вярата е разделен на 12 члена. Ето ги:

1. Вярвам в един Бог Отец, Вседържител, Творец на небето и на земята, на всичко видимо и невидимо.

2. И в един Господ Иисус Христос, Сина Божи, Единородния, Който е роден от Отца преди всички векове: Светлина от Светлина, Бог истинен от Бог истинен, роден, несътворен, единосъщен с Отца, и чрез Когото всичко е станало;

3. Който заради нас човеците, и заради нашето спасение слезе от небесата и се въплъти от Дух Светий и Дева Мария, и стана човек;

4. и бе разпнат за нас при Понтия Пилата, и страда, и бе погребан;

5. и възкръсна в третия ден, според Писанията;

6. и се възнесе на небесата, и седи отдясно на Отца;

7. и пак ще дойде със слава да съди живи и мъртви и царството Му не ще има край.

8. И в Светия Дух, Господа, Животворящия, Който от Отца изхожда, Комуто се покланяме и Го славим наравно с Отца и Сина, и Който е говорил чрез пророците.

9. В една, света, съборна и апостолска Църква.

10. Изповядвам едно кръщение за опрощаване на греховете.

11. Чакам възкресение на мъртвите

12. и живот в бъдещия век! Амин.

Първата част от Символа на вярата (1-7 членове) е съставена на I Вселенски събор, а втората част (8-12 членове) ­ - на II Вселенски събор.

Всеки православен християнин трябва да научи наизуст Символа на вярата, за да може да знае, в какво точно вярва, та да бъде всякога готов да отговаря всекиму, който му поиска сметка за неговата надежда (1 Петр. 3:15).

Извинете за дългия пост

# 579
  • Мнения: 9 152
Еееехх. Cry
 Защо в училище не сме изучавали поне основните догмати и канони на вярата, защо не ни са  преподавани и тълкуванията на св. отци за Библията, Псалтира.....сега,  е толкова трудно......самостоятелно.....да се търси, подбира, проумява.....

# 580
  • Мнения: 1 110
Кому е нужно да работите самостоятелно?!
Защо замествате активна духовна работа с изповедник или избран от вас свещеник с писане в сайта? Духовната работа е повече от нужна, тя е абсолютно необходима.
Но не може да бъде свършена самостоятелно, още по-малко с разговори в сайт.
Тук обменяме опит за живота ни в православието.


Скрит текст:
Честно, видя ли повече от 10 поста не влизам да чета. Ясно ми е какво е станало. Момчето си търси публика. Надявам се да си реши проблемите - Господ е милостив.

# 581
  • вовеки на БАНановите плантации в БАНгладеш
  • Мнения: 218

....................................

Честно, видя ли повече от 10 поста не влизам да чета. Ясно ми е какво е станало. Момчето си търси публика.

.....................................

А ако имаше опитностите на "момчето", дали щеше да мислиш така, Жени? Вземи поноси кръста на "момчето" първо. Нямате представа през какво съм преминал. Никаква представа. Как може да си позволявате да говорите от чуждо име? Прочетох потресаващи свободни съчинения по мой адрес. Господ ще ви съди. Моля се за вас... Sad

# 582
  • Мнения: 1 110
Вярно е - Господ ще съди всички ни.
Всеки си носи кръста. Няма на земята човек без кръст. Няма! И всеки носи толкова, колкото Господ е преценил, че ще може да износи.
Добронамереното отношение трябва да е взаимно.
Тази тема бе създадена с много обич и труд, тук цареше дух на взаимопомощ. Всеки от нас е получавал и давал много. Моля, съобразявайте се с това.

Скрит текст:
Как да се обръщам към теб, момче? Не мога да те нарека с ника ти, твърде е грозно това. Надявам се, че си момче, поне духа ти е момчешки. Ако и на това се обиждаш ... Господ сили да ти дава да се пребориш с всичките си противоречия.
Моля, не вкарвай спорове, не провокирай и не създавай повече напрежение. Ако опиташ може и да се справиш.

# 583
  • вовеки на БАНановите плантации в БАНгладеш
  • Мнения: 218

Тази тема бе създадена с много обич и труд, тук цареше дух на взаимопомощ. Всеки от нас е получавал и давал много. Моля, съобразявайте се с това.

Добре че другите се съобразяват, а "момчето" е капката катран в кацата с меда. ooooh!  


Как да се обръщам към теб, момче? Не мога да те нарека с ника ти, твърде е грозно това. Надявам се, че си момче, поне духа ти е момчешки. Ако и на това се обиждаш ... Господ сили да ти дава да се пребориш с всичките си противоречия.

Не се обиждам, не съм писал такова нещо! Какъв момчешки дух, бе, Жени - от 4 години се моля Господ да ме прибере при себе си Laughing


Моля, не вкарвай спорове, не провокирай и не създавай повече напрежение. Ако опиташ може и да се справиш.


Привидно постигам спорове, а каква е целта ми? Съвсем друга е. Simple Smile

# 584
  • Мнения: 1 110
Бог да е с теб, и ти бъди с Него. Това е, което имам да кажа Simple Smile. Повече думи са излишни.

Общи условия

Активация на акаунт