Отговори
# 45
  • Мнения: 4 186
Аз бих отказала и на най-близките си и съответно не бих искала от тях подобно нещо. Освен, ако не става дума за нещо свързано със здравето.

# 46
  • sofia
  • Мнения: 8 946
Поръчител за потребителски кредит съм била единствено на мъжа ми (нямаме брак). Отказвала съм на майка ми, която всъщност искаше да изтегля кредит аз, а пък тя да го погасява.
На сестра ми съм давала заеми и ми ги е връщала.
Мъжът ми финансираше кеш брат си много дълго време. Онзи изобщо не си и мислеше да ги връща. Най-накрая мъжа ми се осъзна и спря финансирането.

Когато давам пари назаем, очаквам да ми се върнат. Ако не се върнат - до там сме с "приятелите". Обикновено за суми до 100-200 лв. разбираш този срещу теб що за човек е. Толкова струва пробата, така да се каже.

# 47
  • София
  • Мнения: 968
Вероятно новата банка си има причини да поиска допълнително обезпечение на задължението с поръчител, въпреки ипотекирания имот и двама съдлъжника в кредита.
Самият факт, че искате да рефинансирате съществуващия си кредит и то за по-дълъг период с по-ниска вноска говори за по-ниска платежоспособност към този момент и от гледна точка оценка на риска, банката иска да привлече още лица в кредита.
Каква е причината от сегашната ви банка да не желаят да предоговарят условията по кредита с вас?
Имали ли сте затруднения при обслужване на кредита и забавяне на вноските?
Не бих станала поръчител, ако виждам че има затруднения при изплащане на настоящ кредит.
И още нещо - ако близките ви имат намерение да теглят кредит за собствени нужди, то тогава при оценката на риска за техния кредит ще бъде включено и задължението по вашия кредит, на който са поръчители, което би било доста голямо ограничение и неудобство за тези 9 години, в които вие ще изплащате вашия кредит.
Абсолютно съм съгласна с този коментар.
Ако си поръчител,  кредитната задлъжнялост се пресмята все едно кредитът е на твое име и например ако вноската е 500 лв., а поръчителят взима 1000 лв.,то на практика няма да може да вземе никакъв кредит за себе си през следващите 9 години. И наистина при положение, че вноската пада доста, а срокът се удължава би трябвало да има някои допълнителни рискови фактори, за да ви искат поръчител при ипотечен кредит. Както вече беше споменато,  вие реално няма да спестите от лихвата при такова удължаване на срока. Позаинтересувайте се и от други оферти и ако можете, не разсрочвайте толкова във времето, никак не е изгодно.

# 48
  • София
  • Мнения: 38 760

Вижте условията в друга банка.
Къде ви превеждат парите? Би трябвало там да ви дадат най-добри условия.

Именно де. Видели са условията в друга банка и искат да "преминат" там, аз така разбрах. От там им искат и поръчител обаче.

Което ми е странно. Обикновено една добра заплата е достатъчен залог.

# 49
  • Варна
  • Мнения: 25 287
Цитат
Приятелите,на които сме помагали май на почти всичките сме давали и големи и малки суми пари. До сега не се сещам някой нещо да ни е върнал. Както се казва имали сме, дали сме. Истината е че аз лично винаги когато съм давала, никога не съм искала да ми ги връщат. Ако е по далечен човек разбира се. Но за най-близките помагам винаги с думите: не ги мисли парите някога когато имаш възможност и си по-стабилен финансово ще ми ги върнеш.
Признавам си, че ако имах близки с толкова... нетрадиционно отношение към заемите и задълженията, не бих влизала във финансови отношения с тях. Третирате заемите като дарения и след това се очаква някой спокойно да гарантира изпълнение по ваше задължение за близо девет години.
Същото си помислих и аз. Явно парите не значат кой знае колко за вас или пък просто сте  хора, обичащи риска, затова и ставате поръчители без проблем. Да, обаче не всички мислят като вас. Аз и моето семейство просто не можем да си позволим този риск да поръчителстваме, все едно на кого. Не можем да си позволим и заеми да раздаваме, камо ли без уговорен срок за връщане. Да не говорим, че при вас явно става дума за доста голям заем, щом се искат и ипотека и поръчители. Няма какво да се сърдиш и да се чувстваш разочарована.

# 50
  • Мнения: 46
Преди години съпругът ми като юридическо лице имаше взимане даване с друга банка. Към днешна дата всичко е изчистено. Ипотечният кредит сме го теглили като физически лица. Въпреки че не би трябвало да има общо едното с другото, банката взима в предвид че фирмата, в която е участвал е имала проблеми и се презастрахова с поръчител. До сега нито един път не сме закъснявали с вноските и също към днешна дата ги посрещаме без проблем. Процентс лихва обаче който плащаме е почти двоен на това което предлага банката плюс това че два пъти вече се добавя една сума заради която расте времето на кредита. Не искам повече изненади. Към новата банка можем да посрещнем и вноски за срок на кредита отново три години. Просто те ни предложиха девет.

# 51
  • Мнения: 46
В крайна сметка, ако не стане ще си останем в тази банка и ще плащаме този кредит. Но исках да сверя часовника дали постъпих правилно молейки най-близките си за това. Замислих се по-скоро дали аз съм истински приятел, поставяйки приятелите си в пред подобна дилема.

# 52
  • Мнения: 29 793
Не изчетох цялата тема, обаче искам да кажа, че не ставам поръчител за кредити! Виждала съм как хора изплащат чужди заеми на роднини и приятели, за пари, от които не са видели и 1 ст. Е, мерси! Има ипотечни кредити или пък такива без поръчител с по-висок лихвен процент.

На приятели разчитам да се видим, да си говорим, да идем някъде заедно.

Преди време колежка от университета поиска от мен да й стана поръчител, на което отказах любезно й отказах и предложих да си вземе ипотечен кредит. Отговорът й беше, че не искала ипотечен, че, ако станело нещо, банката ще й вземе жилището. Добре де, ако стане нещо, аз ли да й изплащам заема?!?!?!?

# 53
  • Мнения: 1 262
В подобна ситуация бяхме и ние, с разликата, че ние не питахме никой, защото знаехме че ще ни откажат. Най-добре намерете начин сами да се оправите със ситуацията и за напред не бъдете толкова дашни Naughty

# 54
  • Мнения: 21 598
В крайна сметка, ако не стане ще си останем в тази банка и ще плащаме този кредит. Но исках да сверя часовника дали постъпих правилно молейки най-близките си за това. Замислих се по-скоро дали аз съм истински приятел, поставяйки приятелите си в пред подобна дилема.

Ако безкрайно много ти се налага и въпросът е на живот и смърт, вероятно би получила помощ от близките си. Но в този случай - да, не е добре да ги излагаш на риск, който ще ги притеснява за нещо, което може да се уреди и по друг начин.

# 55
  • Мнения: 2 052
В крайна сметка, ако не стане ще си останем в тази банка и ще плащаме този кредит. Но исках да сверя часовника дали постъпих правилно молейки най-близките си за това. Замислих се по-скоро дали аз съм истински приятел, поставяйки приятелите си в пред подобна дилема.

Едва ли са били в дилема, щом по твоите думи сте получили скорострелен отказ от всички. Дилемите предполагат някакво раздвоение и колебание между две позиции, а тук такова е нямало.  Peace

Финансов риск, фактор за години напред при тегленето на собствени кредити, само и само друг да си изплати остатъка от заема при по-изгодни условия - нормално е да няма дилема при отговора. Не се сърди.  Peace

# 56
  • Мнения: 46 573
Намирам за нормално да искаме услуга от близки, когато сме в такава ситуация.
Намирам и за нормално да преценят трезво каква отговорност е по силите им (и финансово, и психически, и физически) и да преценят дали ще го направят или не, независимо от моите решения в миналото (ако съм помагала/отказвала).

Защо не рефинансирате? 2008-ма условията в нашата банка не бяха добри и отидохме в друга. Минава се процедура като при обикновен ипотечен, няма поръчители.

# 57
  • Мнения: 46
Казах вече, че поискахме от банката да преразгледа условията. Отказаха ни. Говориме за рефинансиране, т.е. взимане на нов кредит от нашата банка, за да покрием кредита. Т.е. да ни дадат нов кредит с нови условия, щом не искат да преразгледат сегашните. Те ни предложиха почти същите, като до сега. На въпроса защо пак ни предлагат толкова висока лихва, отговорите са меко казано смешни. Вдигат се рамена, казва се че не зависило от нея а от някаква комисия. Така или иначе банката е некоректна към нас. Именно 2008 е било едното вариране на процентите и натрупването на сума. Другото е сега.

# 58
  • Мнения: 832
Брат ти би трябвало ,,да върне жеста,,,и да ти стане поръчител,защо не му кажеш,че и ти си рискувала но си му била гарант..сега какво се прави на интересен...,не може само на него...

# 59
  • Варна
  • Мнения: 25 287
Е, хубава работа... Нито знаеш финансовите възможности на единия и на другия, нито изобщо ситуацията. Тя като е ставала гарант е преценила, че може да си го позволи. Той може да не може в момента. КАкви са тия тъпотии, някакъв договор ли е трябвало да подпишат за задължение за връщане на услуга при поискване?

Общи условия

Активация на акаунт