Доколко сте податливи на корупция?

  • 7 759
  • 48
  •   1
Отговори
  • Мнения: 340
Типичен сблъсък между моралистите и прагматичните опортюнисти Laughing

Табу ли е темата или "всичко е ясно"  Laughing До колко се жалвате от корупцията, но всъщност сте участник в нея под една или друга форма Simple Smile

До колко сте податливи на корупция? Колко често и в какви ситуации се поддавате на корупцията? От коя страна сте, от тази която иска или на която и искат? Ако не искате и не давате, в какви ситуации бихте поискали или дали? Заслужава ли си според вас рискът? За вас процесът по искане и даване е по-скоро морална дилема или престъпление, за което може да ви осъдят и лежите? Ако сте били участник в процеса, съжалявате ли, бихте ли го направили отново? Винаги ли целта оправдава използването на неморални и незаконни действия? Има ли цел която да си "заслужава"?

По лекият вариант на корупцията са “връзките”. В инструментариума ви за “вършене на работа” влизат ли обаждания до познати, приятели, които да ви побутнат или помогнат, с което обаче ще ощетите други хора(косвено или пряко)?

По принцип, не е трудно да се прогнозират отговорите. С оглед на това, че по-голямата част от потребителите са жени(по вероятно е те да не си “цапат ръцете”, а това да го вършат мъжете и приятелите им)…с  оглед на това, че вече потребителите са си изградили някакъв образ, с който желаят да бъдат възприемане тук… с оглед на това че част от участниците в дискусиите вече не са анонимни, а са се идентифицирали с имената си, града, професията си, името на работодателя си…

И

С оглед на това, че на човек му е трудно да признае не само пред околните, но и пред себе си, че успехите му, постигнатото и направеното от него, не са изцяло резултат само на уменията и труда му, не са негова заслуга, а просто е “играл нечестно”… се предполага, че по-голяма част от отговорите ще са “не” и “никога не давам и не вземам, не искам да ми помагат и ходатайстват, винаги за всичко съм се и ще продължавам да се справям само със собствени сили”.

Последна редакция: чт, 18 авг 2016, 09:42 от Редактор*

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 14 630
До николко.
Ясно, че всеки ще каже така, но... до николко, това е. Не вземам, не предлагам и не давам поискан, с намек или без, подкуп. Изключение с даването при поискване, доколкото може да се приеме, че става дума за подкуп, вероятно бих направила, когато засяга живот или здраве. Имам предвид плащанията в болниците най-вече.
И връзки не ползвам, поне не когато е въпрос на конкуренция.
На принуда не съм сигурна, че бих устояла, но на материално изкушение нямам никакво съмнение, че съм устойчива.

# 2
  • Мнения: 532
Твърде малко неща зависят от мен, че да съм корумпирана, еле пък да ми предлагат даже. Такъв ми е занаятът просто. Надявала съм се иначе на връзки, но нищо не се е получавало и са били просто там нещо странично, ако стане - стена, но не съм разчитала на тях и досега сама съм се намърдвала.

# 3
  • Мнения: 1 748
Повечето хора, които се мъчат да имат бизнес в България (в доста области съм чувала), все се стига до някакъв подкуп, я за срокове, я изобщо да те вземат предвид или просто си е "стандартен". Даже от хора, които искат една къща да си построят - съвсем елементарно, понякога се налага, особено за разни там разрешителни ВиК, ел. и т.н.

Иначе на мен засега не ми се е налагало да бутам парина чиновници, аз също няма, по какво направление да взема, аз съм експертен персонал по технически въпроси в немска фирма. Тук думата подкуп още не съм я чула за толкова години...

# 4
  • Мнения: 48 014
Служебно няма как, та не съм мислила, но иначе покрай децата- лекари, учители...не че искам, но..цветя, подаръчета, и т.н. Няма как...пробвала съм и с жалби, връзки, осигуровки и застраховки, ама не, с подаръче най-бързо става- парадокс  Confused

# 5
  • София
  • Мнения: 12 374
Ненавиждам корупцията. Не давам и не приемам подкупи.

Преди няколко години в СУ ми предложиха пари, немалка сума, за да пусна конкретни студенти да "минат". Опитаха се да упражнят и натиск, аз пък ги заплаших с медиен скандал. Още ме е яд, че наистина не извиках някоя телевизия, за да раздухаме нещата. Университетът е корумпиран, та дрънка, но никой не иска да си завре ръката в гнездото с осите..и аз не го направих, така че си нося вината. Корупцията не се премахва само с отказ да се вземат едни пари, както направих аз самата.

# 6
  • Мнения: 340
ама не, с подаръче най-бързо става- парадокс  Confused
То това е идеята, винаги по-бързо се оправят нещата така Simple Smile Изглежда морковът е по-голям стимул, отколкото ги плаши тоягата Grinning

# 7
  • Мнения: 340
Ненавиждам корупцията. Не давам и не приемам подкупи.
А връзки, контакти или както там ги наричат ходатайствата, използвала ли си за постигане на твои цели? За детски градини, за училища, за оправяне на някакви и нечии проблеми?

# 8
  • София
  • Мнения: 12 374
Ненавиждам корупцията. Не давам и не приемам подкупи.
А връзки, контакти или както там ги наричат ходатайствата, използвала ли си за постигане на твои цели? За детски градини, за училища, за оправяне на някакви и нечии проблеми?
Не.

# 9
  • в морето до колене
  • Мнения: 2 493
Даже от хора, които искат една къща да си построят - съвсем елементарно, понякога се налага, особено за разни там разрешителни ВиК, ел. и т.н.
За построяването не, но сега за узаконяването (което правим с голямо закъснение и с опити да се проврем читави през иглените уши на закона) ми намекнаха на едно-две места, че ще ми е по-лесно и по-бързо, ако... дам нещо.
Е, не дадох.
Чаках 8 месеца да ми намерят в архива си едни преписки, които иначе вероятно щяха да намерят за 8 часа, или поне за 8 дни.

Но ако "ножът опре до кокъла" не съм сигурна, дали ще устоя.
Това беше дреболия. Предстоят ми и по-сериозни неща.
Може и да се огъна.  Peace

# 10
  • Мнения: 2 760
Дадох на професора, който оперира новородения  ми син, въпреки, че си бях платила за избор на екип. Светилото дойде и ми каза, че операцията излязла много по-сложна от очакваното и да му дам двеста лева(операциите обикновено траели по 20-тина минути, а тази продължи над два часа). Имах само сто, и ги дадох, увити в копие на акта за раждане на бебето, нямах друго подръка. Професорът идваше после през половин час да гледа как върви кръвопреливането, как е дренажа.После ходихме още няколко пъти за прегледи и усложения след операцията, и ни помнеха много добре, обгрижваха ни внимателно. Когато след две години се обадихме пак в същото отделение, за друга операция на детето ми, ни казаха да отиваме, нямало проблем. Когато отидохме и се разбра, че този път няма да платим за избор на екип, изведнъж стана ясно, че се е затрупало отделението с пациенти и няма къде да ни приемат...

Последна редакция: ср, 17 авг 2016, 13:03 от Annabelle*

# 11
  • постоянно
  • Мнения: 7 123
Мразя корупцията и нещата " по вторият начин "  #Cussing out
Постигнала съм всичко сама , не плащам пари за да се сдобия с неща или да избягам от отговорност.
Деканът на университета разбра , че съм дъщеря на негов стар приятел в денят във който ми връчи дипломата след почти 6 години студентстване.
Уча детето си да разчита на себе си и да е отговорен човек , а не да се надява на "връзките на мама "

Иначе съм много услужлив човек и помагам когато мога , но не съм о тези , които очакват нещо в замяна.

# 12
  • Мнения: 12 473
Никой не обича корупцията (освен определени потребители на регулярни подкупи), но все някога ти се случва да се срещнеш с нея. Peace

Отдавна не ми се е случвало, късметлийка съм.
Повече ми се искат услуги за някакво съдействие, но не и директно предлагане на пари.

Една от най-приятните ми случки на "корупция" беше преди години.
Работех като ивент организатор и имах мероприятие от 2 хиляди души, в продължение на няколко дни по морето. Желязна организация + силна вечерна програма. И всяка нощ - за финал в близката дискотека.
След като свърши събитието, собственика на дискотеката дойде при мен, благодари ми много и каза, че занел, че няма да взема пари, но много искал да направи нещо за мен - и ми предложи да ми направи нещо по колата. Взе я за един ден и я върна светнала и с нови джанти, гуми и фарове.
Ми кеф ми стана. Crossing Arms Embarassed



# 13
  • Мнения: 3 138
Ненавиждам корупцията. Не давам и не приемам подкупи.
А връзки, контакти или както там ги наричат ходатайствата, използвала ли си за постигане на твои цели? За детски градини, за училища, за оправяне на някакви и нечии проблеми?
Не.
И аз така. Доста старци дето изгарят с хиляди за измами са корумпирани. Те измамниците на това разчитат: дайте тук едни пари под масата и ще оправим Еди какво си.
Искали са ми много пъти, най-вече лекари.

# 14
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
В АГ-то в Русе приемат по спешност родилките и правят "спешно" секцио, без да се налага. А на практика е планувано. Така не се плаща за избор на екип, а парите си ги прибира акушер гинекологът. Предполагам е така в повечето болници.

Общи условия

Активация на акаунт