Доколко сте податливи на корупция?

  • 7 770
  • 48
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 6 122
Връзки и корупция нямат никаква връзка.

Не съм податлива на корупция по никакъв начин. Нито давам, нито вземам.
Чудя се къде живеете?! На самотен остров, може би...

Така е, връзки и корупция нямат връзка.

На прима виста няма връзка, но показва способност за избягване на правилата, което е първото стъпало към корупция. Да, знам, че държавата сама понякога подтиква към търсене на връзки, особено в частта за детските градини. Но това не променя факта, че търсенето на връзки е начин да избегнеш правилата, оттам и да се създадат предпоставки за корупция.

# 31
  • Мнения: 340
Връзки и корупция нямат никаква връзка.

Не съм податлива на корупция по никакъв начин. Нито давам, нито вземам.
Чудя се къде живеете?! На самотен остров, може би...

Така е, връзки и корупция нямат връзка.

На прима виста няма връзка, но показва способност за избягване на правилата, което е първото стъпало към корупция. Да, знам, че държавата сама понякога подтиква към търсене на връзки, особено в частта за детските градини. Но това не променя факта, че търсенето на връзки е начин да избегнеш правилата, оттам и да се създадат предпоставки за корупция.
Именно.

# 32
  • София
  • Мнения: 930
Никой от вас не е използвал връзки за намиране на работа? Странно.  newsm78
Преди 15-20 години нямаше интернет, нямаше конкурси за работа,  за свободни работни места разбираш само от познати. И когато кандидатстваш за някакво работно място, най-добре е да намериш някой, който да е вътрешен и да каже 2 добри думи за тебе, да те препоръча, т.е. използваш връзки. Идеално е, ако намериш някой на висока позиция, чиято дума се чува и който да "натисне" за тебе.
Интересно ми е, започналите работа преди 20 години, как точно са го направили? Без познати, т.е. връзки?!
И според мене това е различно от корупция.

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 14 848
Аз започнах преди почти 16 години - в държавната администрация. Чу се, и вестниците писаха, че се открива съответната служба и вече има назначени служители и предстои да се назначават още. Една от местните началнички на новата служба в града ни беше бивша колежка на баща ми, та и той беше разбрал - май от нея, и ме сръчка да подавам заявление, но то така или иначе не беше тайна, и други мои колеги от университета бяха кандидатствали. Не помня след колко време се проведе нещо като устен изпит и ме взеха. Напълно възможно е споменатата жена да е наклонила везните в моя полза, демек да са изиграли роля връзките, но във всеки случай не са ми обещавали предварително да ме вземат, нито пък впоследствие са ми казвали: "ние те взехме, сега от теб искаме да слушкаш", или нещо такова. Като цяло си имаше връзкарщина и нагласявки и там, де, не е съвсем да е нямало - това обаче се засили едва след някоя и друга година, когато се смени ръководството и изпълнителен директор на цялата структура (в София) стана един доста неприятен и според мен доста непочтен индивид. Но не беше като да кажеш, че всяко действие или дори всяко назначение е водено от "особени" мотиви, повечето неща си бяха нормални, особено преди да назначат оня.
Иначе при моето назначаване една колежка от университета ми се разсърди, защото и двете не отговорихме на по един въпрос от изпита, но мен ме взеха, а нея - не. Не че после тя не започна работа на друго място (още работи там), където пък аз имам подозрения, че може би е използвала връзки (роднинство с определен човек), ама аз тогава не и се разсърдих, може би щото не съм кандидатствала там. Wink

На следващите ми работни места (всичките в държавни администрации и органи) съм започвала без ни-как-ви познанства в системата. Никакви. Естествено, и без подкуп.

# 34
  • Мнения: 6 122
Никой от вас не е използвал връзки за намиране на работа? Странно.  newsm78
Преди 15-20 години нямаше интернет, нямаше конкурси за работа,  за свободни работни места разбираш само от познати. И когато кандидатстваш за някакво работно място, най-добре е да намериш някой, който да е вътрешен и да каже 2 добри думи за тебе, да те препоръча, т.е. използваш връзки. Идеално е, ако намериш някой на висока позиция, чиято дума се чува и който да "натисне" за тебе.
Интересно ми е, започналите работа преди 20 години, как точно са го направили? Без познати, т.е. връзки?!
И според мене това е различно от корупция.

Първата ми работа беше точно с връзки. На майка ми и върнаха услуга и тя се състоеше в моето назначаване. Частна българска фирма. Това беше в онези години, трудните. После вече край- сам Джобс.бг. Напълно непознати. Нито някой е натискал, нито въобще ми е хрумвало. Сестра ми е по същият начин и приятелите ми, познатите ми и т.н. За щастие вече не ти трябват нито връзки, нито познати за започване на работа. И въпреки че един единствен път съм е възползвала от връзкарството, продължавам да смятам, че има връзка между корупция и уреждане.

# 35
  • Мнения: 12 473
Връзки, познати - ползвала съм разбира се. Ни това няма нищо общо с корупцията.
А в онези години - по обяви във вестника и дори аз съм пускала обява в специализирани списания по доециалността. Така и си намерих "мечтаната" работа навремето.

# 36
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Има огромна разлика между препоръка от някого за някого, който има необходимото образование и работи добре, пред някой, който е поредната "Калинка", често без необходимото образование и/или нищо неразбиращ от работата, но назначен с връзки. Първото не е корупция.

# 37
  • Мнения: 340
Има огромна разлика между препоръка от някого за някого, който има необходимото образование и работи добре, пред някой, който е поредната "Калинка", често без необходимото образование и/или нищо неразбиращ от работата, но назначен с връзки. Първото не е корупция.
Ако пък някой е толкова образован, толкова опитен и толкова конкурентоспособен...За какво изобщо ще му е препоръка!? За някой, който е "гуру" в професията си...го представят автобиографията му, опитът и уменията му, собствената му уста, а не какво ще каже или не някой друг за него.

Корупцията и връзките са близки по своя замисъл и крайна цел.

Защо хората използват връзки? Защото не могат да постигнат сами дадено нещо или искат то да се случи по-бързо, отколкото би станало ако беше по каналния ред. Иначе защо ще се използват?

Тук не става дума за случаи от типа на "Ванка, ослушвай се и разпитай дали някой продава Фокус 2006г за около 5- 5 500 лв" или "Пешо ми се обади, че е разбрал от негов познат, че в XXXX са пуснали холните гарнитури на промоция с 40 % надолу".

Тук става дума за случаи, когато връзките се използват за да се хване "Бързата лента".

Пример 1. Гери, дай да измислим нещо за малкия. Не го класираха в детската градина, а знаеш нямаме пари за частна и искам да е точно в тази. Не се чувствай задължена, защото заведохме мъжа ти при нас работа за може да вземе обезщетение после.

Пример 2. Гоше, нали ти имаше някакъв твой човек в общината....говори с него да измислим някакъв начин да узаконим виличката, че от 10 години ме спъват само и ми искат някаква бумащина да представя, а аз ги нямам.

Пример 3. Ванка, ще говориш с твоя познат-Доцента, да прехвърлим по някакъв начин сина в друга(по-елитна специалност)

Пример 4. Тука, съм в КАТ. Има 100 човека пред мен и сигурно ще си убия целия ден, обади се на Методи да ме вземе по бързо, че имам работа и не ми се чака.

Пример 5. Ти нали разправяше по-рано, за твоя приятел ЧСИ-то...Вчера видях че са ме дали(заради онези машини, дето така и не изплатих на ХХХХ) на някакъв Байрактаров. Гледам че тука му е регистрацията... колко да са местните ни ЧСИ-та 10-20-30, не са 200. Няма как да не се познават твоя човек и моя на който са ме дали. Звънни му, виж ако се имат двамата да измислим някакъв начин да не ме запорира сега, просто ми трябва 1 година да дишна малко и после ги изчиствам всичките. Преслушай го, пък ще почерпя после.

Пример 6. Ти нали разправяше по-рано, за твоя приятел ЧСИ-то. Оглеждам се за тристаен, ама гоня по-ниска цена. Говори с твоя човек да измислим нещо. Ако му изникне такъв, да ти каже и оттам преди другите да го вземе, че изкара ли го на търг-цената вече няма да е същата.


Пример 7. Има ли начин да наместим някъде дъщерята на работа? Трети курс е и не е работила никъде. Дай да измислим нещо по читаво да не е секретарка, а поне нещо по отделите, за да има идея иначе няма смисъл.

Пример 8. Братовчедът работи като някакъв ревизор в НАП-а, ще му звънна после ако има начин и зависи нещо от него да задължим една ревизия.

Пример 9. Казват ми 2 седмици срок за да ми издадат скици, обади се на Васил да ги вземем днес или утре, че след това заминавам и няма да ме има.

Пример 10. Обявили са обществена поръчка за смяна на дограмата на операта. Утре ще си видя със зетя, да говорим дали има начин да я вземем поръчката.

И още стотици вариации и сценарии....

Е какво е всичко това!? Да, може от чисто юридическа гледна точка да не се квалифицира като корупция, най малкото, защото го няма даването или искането на пари. Има само една "БЕЗОБИДНА УСЛУГА".
Обаче услугата на някакъв етап или на някое ниво неминуемо ще се трансформира в нещо друго от рода на:
-злоупотреба със служебно положение
-заплаха
-изнудване
-неспазване на вътрешни и законови актови

С връзките, познанствата или както искате го наричайте...се прескачат други хора по веригата, не се спазва каналният ред, цели се някакъв вид лично облагодетелстване(обогатяване), което ВИНАГИ е за сметка на други лица.

Това че чичо ви ще направи така че вие ще спечелите обществена поръчка, не ви прави вас корумпирани. Но това означава ли че всичко е "наред" и в унисон с морала и законността? Вие сте сухи, но чичо ви е осъществил измама, злоупотреба, подкуп(може би), заради вас, въпреки че формално не сте го подкупили или искали от него да ги извърши. Искали сте само услуга.

Зад услугите и връзките стоят доста по сериозни и не чак толкова безобидни неща. Половината НК се крие зад "само услуга" и "връзки".

Последна редакция: пн, 12 сеп 2016, 11:35 от potrebitel7777

# 38
  • Мнения: 6 122
Има огромна разлика между препоръка от някого за някого, който има необходимото образование и работи добре, пред някой, който е поредната "Калинка", често без необходимото образование и/или нищо неразбиращ от работата, но назначен с връзки. Първото не е корупция.

Ако става въпрос за препоръка от предишен работодател в писмен вид, тогава не е корупция, така е. Много компании го изискват и ако служителят наистина е бил на мястото си, никой бивш работодател не би отказал. Но ако някой, който има отношение към работодателя и някак си така те "препоръча" си е точно Калинка в чист вид. Дори и да имаш образование.

# 39
  • Пловдив
  • Мнения: 14 848
"Корупция" не е правно понятие - това към Потребител777. Чисто речниково понятие е и според мен е по-широко от "подкуп", който термин се използва и в Наказателния кодекс.

И разбира се, че има връзка между корупция и уреждане, и по-точно, уреждането е разновидност на корупцията. Когато уреждането е безвъзмездно, е лекият случай. Щото може и да не бъде безвъзмездно, а срещу друга "услуга", и тва ако не е корупция във всякакъв смисъл, не знам какво е. Включвам тук и уреждането на хора с нужната квалификация, но "наши" по някакъв начин - роднинско-приятелски, политически или какъвто и да е, макар че това също спада към относително по-леките случаи.
Аз искрено се учудвам, че някой може да смята, че уреждането с връзки и подкупът (ако това имате предвид под "корупция") не си приличат никак.

# 40
  • Мнения: 6 122
"Корупция" не е правно понятие - това към Потребител777. Чисто речниково понятие е и според мен е по-широко от "подкуп", който термин се използва и в Наказателния кодекс.

И разбира се, че има връзка между корупция и уреждане, и по-точно, уреждането е разновидност на корупцията. Когато уреждането е безвъзмездно, е лекият случай. Щото може и да не бъде безвъзмездно, а срещу друга "услуга", и тва ако не е корупция във всякакъв смисъл, не знам какво е. Включвам тук и уреждането на хора с нужната квалификация (но "наши" по някакъв начин), макар че това също спада към относително по-леките случаи.
Аз искрено се учудвам, че някой може да смята, че уреждането с връзки и подкупът (ако това имате предвид под "корупция") не си приличат никак.

А точно. Много добре казано.

# 41
  • Мнения: 5 941
Данъчни идват на проверка в промишлена зона на града. Жената, която прави фактури им показва касовата книга, която е на видно място, касов апарат, оборот за деня... без забележки.
Но данъчният вижда върху бюрото стокови разписки. Какви са тези стокови, има ли издадени фактури към стоковите? Служителката обяснява, че големи фирми вземат материали през месеца и на база стоковите разписки в края на месеца се издават фактури. Но данъчният забелязва последна стокова, която е с име на частно лице и адрес. Служителката обяснява, че това е клиент, който иска да му се достави стоката до дома и тази стока не е платена и затова няма издадена фактура. Какво правим сега, пита данъчния? Акт, естествено за 700 лева. Управителят на фирмата, понеже не подхранва корупцията си плаща като поп тези 700 лева.
Втори случай-данъчни на проверка и откриват нарушения-продадена стока без издадени документи. Очевидно липсите са фрапиращи, защото условието е: или акт, или по 2000 лева на човек. Те са двама. Събират оборота, вземат не стигащите пари от други хора и се разминават без акт.
Кой е глупакът? Естествено, първият управител на фирма, който плаща акта заради този, който духа. Защото да не стимулира корупцията.

# 42
  • Мнения: 340
Еми много зависи...От това кой какъв светоглед има, каква му е ценностната система и така. Не може да се каже кой е глупак и кой хитрец. Все пак вече не са съвсем единични случаи, когато хората предпочитат да си платят актовете и глобите, отколкото да минат по втория начин. Вече има скрити камери, GSM-ите записват, всичко се публикува директно в интернет...не се знае този срещу теб "на кой е човек и кой познава"...

Така че може да се случи че за един миг онзи хитрецът, който днес е изкарал 2 бона да бъде разобличен публично и опозорен(оставете настрана дали обвинението ще издържи обвинението в съда и дали ще получи адекватна присъда).

Тогава кой е хитрецът!? Като докараш инфаркт на баща си, парите достатъчна утеха ли ще бъдат?

# 43
  • Мнения: 5 941
Добре, добре, успокоявай ме Simple Smile Защото "глупакът" е собственият ми мъж.

# 44
  • Мнения: 340
Лошо няма човек да е принципен, а не да се огъва накъдето духне вятъра или да е опортюнист.

По-добре се вкараш със 700 кинта, отколкото  да се опозориш пред все що те познава и не Wink

А и изпускаме един момент-че наистина сме прегрешили, макар и чисто формално, но сме прегрешили, не сме спазили дадено изискване, нарушили сме дадено ограничение.

На кой да се сърдя, че ми пишат акт за превишена скорост!? На никой, плащам си и си мълча, грешен съм. И така със всичко. Когато го "хванат" човек, просто навежда глава, мълчи си и си плаща. По-достойно е Wink

Общи условия

Активация на акаунт