Доколко сте податливи на корупция?

  • 7 764
  • 48
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 383
Пари не съм искала и не съм предлагала, грозно и неморално ми се струва.

# 16
  • тук-там
  • Мнения: 4 274
Не съм в такива сфери. Но уча бързо, ако се наложи.  bowuu

# 17
  • Мнения: 635
Връзки и корупция нямат никаква връзка.

Не съм податлива на корупция по никакъв начин. Нито давам, нито вземам.

# 18
  • Мнения: 24 632
Връзки и корупция нямат никаква връзка.

Не съм податлива на корупция по никакъв начин. Нито давам, нито вземам.
Чудя се къде живеете?! На самотен остров, може би...

# 19
  • Мнения: 14 751
Светило в Исул след операция на сливиците на детето го преглеждаше и сам се хвалеше как брилиянтно се е справил.Мъжа ми,ми беше дал пари да ги предам докато сме в кабинета.Питам д-ра трябвали да дойдем на друг преглед и кога.Накрая щях да му изкажа материалната благодарност.Излезе много припрян и се развика да го гледа който иска,да се махаме и т.н.Станах с детето,събрах си багажа  и спокойно си поисках епикризата.Всички бяха втрещени и респектирани,и за разлика от друг път стегнато свършиха всичко на момента.По време на целият ни престой бях свидетел на тормоз върху деца и родители,претенции,стойки,капризи.Сега бяха жалки.Някои хора дори не знаят как да си поискат.Няма да крия,че когато наистина съм била искрено благодарна съм правила жестове от сърце.

# 20
  • Мнения: 5 060
Ненавиждам корупцията. Не давам и не приемам подкупи.
А връзки, контакти или както там ги наричат ходатайствата, използвала ли си за постигане на твои цели? За детски градини, за училища, за оправяне на някакви и нечии проблеми?

Това няма нищо общо с корупцията.

# 21
  • Мнения: 635
Връзки и корупция нямат никаква връзка.

Не съм податлива на корупция по никакъв начин. Нито давам, нито вземам.
Чудя се къде живеете?! На самотен остров, може би...

Да не би да е задължително да се живее с престъпления?

# 22
  • Мнения: 1 458
Мда, тъжно и тегаво е когато става въпрос за здраве... Иначе давам, от дребни жестове, през уискита до конкретни суми. Но мразя директно да ми искат, запъвам се и ставам много принципна.  Whistling

# 23
  • Мнения: 3 144
Връзки и корупция нямат никаква връзка.

Не съм податлива на корупция по никакъв начин. Нито давам, нито вземам.
Чудя се къде живеете?! На самотен остров, може би...

Така е, връзки и корупция нямат връзка. И аз не давам и не взимам. Не съм на самотен остров, но съм далеч от корумпираната ни страна, където повечето обикновени граждани си мислят, че корупцията е нормална част от ежедневието. Иначе признавам, един лекар в България ме изненада, и аз на момента си помислих, че няма накъде и му дадох пари. Смятам че това е много подло - лекарите да се възползват от безпомощното състояние на пациентите си и отчаянието на семействата им за да ги изнудват. И като знаеш, че здравето и живота ти е в ръцете на някакъв корумпиран изнудвач, щеш не щеш даваш. Но когато има време да се размисли, когато има и други лекари и опции, е безумно да се поддаваме на шантажа им. Това смятам, и макар и да са ми загубили много време и пари, не съм се поддавала на корупцията. Така съм в мир със себе си. За съжаление и съдът е корумпиран, затова не мога и да ги осъдя. Когато някой ме попита защо не искам да се върна в родината си, веднага им казвам, че е заради бюрокрацията и корупцията.  Баба ми е инвалид, няма пенсия защото от ТЕЛК-а и поискаха подкуп, а тя отказа. Не можем да ги осъдим заради корумпирания съд. Така че тя губи много пари, които и се полагат по закон, и живее на гърба на роднините си по принуда. Не знам как спят тези хора. Имам чувство че на някои корупцията им е закодирана в гените.

Последна редакция: сб, 20 авг 2016, 03:44 от Сирена

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 14 766
Връзки и корупция нямат никаква връзка.

Не съм податлива на корупция по никакъв начин. Нито давам, нито вземам.
Връзките, използвани за заобикаляне на правилата, са разновидност на корупцията.

Сирена, а поиска ли ви пари корумпираният съд, или само така сте чували от една жена каза?

# 25
  • Мнения: 3 144
Тоя израз взе да става толкова изтъркан, колкото и за мармота. Не дадох пари и делото го забутаха в трета глуха. Освен това съм работила в български съд и знам за каква ужасяваща корупция става въпрос. Масово си е навсякъде, така че разбирам защо сте отбранителни.

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 14 766
Да, бе, аз попитах поискаха ли ти (и как), а не даде ли.

Както и да е.

# 27
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
На мен пък точно тези дебни подаръчета са ми изключително неприятни и не мога да да осъзная смисълът им. Ако някой ми е свършил някаква услуга, помогнал ми е с нещо, то той го е направил защото ми е близък или заради някаква друга причина, силно се надявам, че не е заради подарък, който очаква да му направя. В същото време, ако аз направя жест някому, не очаквам материална благодарност.
Не обичам да съм зависима, затова и не приемам подкупи и подаръци с идеята да съм благосклонна към някого. Ако ученици ми направят подарък по някакъв повод, то гледам да върна жеста в същия смисъл - черпя ги с нещо или ги водя някъде по повод, но не и да очакват по-високи оценки.

По отношение на съда - случи ми се да съдя веднъж, не съм дала нищо на никого, всички си свършиха работата сравнително бързо и коректно, единствено хонорар на адвокат дадох, но той си е регламентиран.
В работата ми и в семейния ни бизнес се случва да влизат всякакви проверяващи, на никого не сме предлагали подкупи, то и няма за какво.

# 28
  • Мнения: 1 384
Услуги от непознати нито искам, нито очаквам, нито аз правя.
Никога не са ми искали явно или с намек пари, услуга, нещо-нито лекари, нито учители, нито съд (имала съм допир и причина, наех си адвокат, платила съм му на него), нито полицай, нито съседката.
Не живея на Марс.
Носила съм единствено цвете в знак на уважение за професионален или личен празник, и то цвете, а не букет от милион рози или кошници с какво ли не.

# 29
  • София
  • Мнения: 2 028
по мое наблюдение няма човек занимаващ се със среден и дребен бизнес на който да не се е налагало да дава рушвет под една или друга форма. И колкото по дребен и уязвим е бизнеса толкова корупционният натиск от страна на администрацията е по-голям.  Примерно ще строим магазин, но трябва да се премести електро табло, което по принцип е поставено неправилно в частен имот и подлежи на преместване. От енргото се съгласяват, че наистина таблото подлежи на преместване но те си имали план и по плана преместването ще стане след десетина години. Сами не може да преместите таблото - трябва съгласуват проект и разрешение от енергото . И о изненада - жената на шефа на енергото има фирма която изготвя точно такива проекти, но на петорно по висока цена от нормалната, но нейните проекти имат свойството да бъдат одобрявани почти моментално. Ами плащаш си и строиш. Цялата администрация е обраснала с такива фирми. На теория рушвет няма - плащаш на фирма за услуга, но напрактика си е точно рушвет.

Общи условия

Активация на акаунт