Проблемно заплащане и забавяне на заплатата

  • 10 092
  • 130
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 32 272
И след като е изтекъл срока за плащане на заплата от какъв зор и е да дава месечно предизвестие  newsm78

# 46
  • Мнения: 35
Авторката нещо въобще не чете какво и пишем  Laughing
Разбирам какво ми пишете, просто не желая да чакам повече, смятам, че съм чакала достатъчно време, цели 2 седмици ме разиграва с обещания днес-утре, днес-утре и накрая ми заявява, че имала 300 лв.в сметката?!
Щом е решила да не спазва договора, ще спазва обещаното от нея, според мен така е редно.
Ако чакам до края на месеца, за да напусна, ще чакам и следващият месец за заплата, и по-следващият, и така ще продължава всеки месец.

# 47
  • Мнения: 35
Според мен си назначена с изпитателен срок 6м., а ти работиш от 3м., може да те освободи веднага по преценка на работодателя, за болничния не знам как стоят нещата но според мен няма право да ти го връща, ще го подаде в НОИ...
 Но момичетата ти дадоха по-добър съвет, към които да се придържаш.... не знам защо си се навила, че устната уговорка има тежест, особено след като по договор е писано друго....
Навила съм се, защото от 2 седмици всеки ден слушам лъжи и обещания за следващият и за по-следващият ден, и така всеки ден е "утре".
Тя самата вероятно не е запозната с договора, който ми е дала, защото, ако знаеше какво пише в него и, ако беше достатъчно умна, щеше да се възползва от това и да го изтъкне, докато тя никога не е споменавала нищо за това.

# 48
  • Мнения: 32 272
Ми като не ти се чака, утре си подай молбата. Нали се оказа, че тя не спазва срока за плащане по договор? Защо да работиш до края на месеца?
Проучи в молбата си за напускане БЕЗ предизвестие какъв член трябва да посочиш.

Хубаво си си държиш на устната уговорка, но с това повтаряна ставаш досадна. Хиляда пъти ти се написа, че такива неща не важат.

# 49
  • Мнения: 736
И след като е изтекъл срока за плащане на заплата от какъв зор и е да дава месечно предизвестие  newsm78

Елора, тя написа, че още в събота мисли да подаде предизвестие.... а тогава срока за плащане не е изтекъл според договора, който е подписала.  Peace

Алекса, 1000% е запозната, просто наистина е възможно да няма пари и от неудобство да те върти, също е възможно и да не желае да създава конфликт. Всякакви хора има.

# 50
  • Мнения: 32 272
Малко по-нагоре пише, че вече е минала датата, сега пък не била.
Не знам вече.

# 51
  • Мнения: 35
И след като е изтекъл срока за плащане на заплата от какъв зор и е да дава месечно предизвестие  newsm78

Елора, тя написа, че още в събота мисли да подаде предизвестие.... а тогава срока за плащане не е изтекъл според договора, който е подписала.  Peace

Алекса, 1000% е запозната, просто наистина е възможно да няма пари и от неудобство да те върти, също е възможно и да не желае да създава конфликт. Всякакви хора има.
Когато човек изпитва неудобство спрямо някой, не поставя себе си на първо място. И точно обратното - създава конфликт, държанието й е меко казано отвратителен, а за тонът да не говорим, въпреки че аз съвсем търпеливо и спокойно разговарям с нея.
Мисля, че темата вече се изчерпа и съветите сякаш станаха критики (към мен)
Благодаря на всички:)

# 52
  • Мнения: 35
Малко по-нагоре пише, че вече е минала датата, сега пък не била.
Не знам вече.
Къде, скъпа Елора, го пише?
Писала съм, че минаха датите, на които ми бе обещано за получавам заплата, а не тази, която е по договор, нали още в началото ме нападнахте точно за това.

# 53
  • Мнения: 736
Според устната уговорка е минал но според договора не е, а и все пак до 25/26.02.2017 се плащат осигуровките от работодателя, предполага се, че до тогава трябва да имаш изготвени ведомости за м.Януари 2017. Тя написа в първия пост, че заплата се изплаща до 30 число на месеца, следващ отработения. Просто момичето си е навило на пръста, че в бизнеса само от морал пращят и устни уговорки на седянка.
 Алекса, не вярвам да търпението ти да е търпение в истинския смисъл на думата, личи си и по емоционалността, с която пишеш тук. Елора и други момичета ти влизат в положението..
 Поиска- даде ти се съвет а ти дали ще си трошиш главата или ще постъпиш предвидливо си е твоя работа. Успех  bouquet

# 54
  • Мнения: 32 272
Малко по-нагоре пише, че вече е минала датата, сега пък не била.
Не знам вече.
Къде, скъпа Елора, го пише?
Писала съм, че минаха датите, на които ми бе обещано за получавам заплата, а не тази, която е по договор, нали още в началото ме нападнахте точно за това.

Ами скъпа Алекса на ясния въпрос, който ти зададох


Може ли последно да уточниш нещо. Получила ли си заплащането коректно според договор. Не според устните уговорки.

Та на този въпрос ти в следващия пост ми пишеш твърдо "не".

# 55
  • Мнения: 35
Елора, нали това обясних, че никога не съм получавала заплатата си на датата по договор, и винаги на датите от просровутите "устни уговорки", за които Ви омръзни да слушате, шефката ми не споменава нищо за това, че датата по договор е различна от останалите две, ако ме бе помолила да изчакам, нямаше сега да реагирам тук по този начин, щях някак да се справя до края на месеца, а аз се облягам на това, че на обещаните от нея дати ще получа пари...някой беше писал да не си харча парите веднага щом взема заплата, а аз, както вече казах, преди цял един месец получих скромните 115 лв.и, ако вместо тях бях получила реалната си заплата, сега не бих настоявала да се спази срокът, който ми е обещан.
Благодаря ви, момичета и още веднъж - извинете, че ви обремених с моят проблем.  Hug

Последна редакция: чт, 16 фев 2017, 18:51 от aleksa7

# 56
  • Мнения: 32 272
Благодаря ви, момичета и още веднъж се извинявам за некомпетентността си, както казах, не се бях сблъсквала с нещо подобно до сега, затова нещата са ми чужди. Embarassed
Хубава вечер !

То и на мен тази материя не ми е близка. Но преди години и на мен не ми бяха ясни много неща. И един ден седнах и изчетох КТ. Та се информирах за много неща и не позволявам да ме правят на идиот.
Не казвам, че знам целия КТ наизуст, но доста неща научих и човек е хубаво да си знае правата, но и задълженията.

На сегашната ми работа в началото шефката се опита да ме прецака с отпуската и да ми я пише 10 дни в договора. Бях почти сигурна, че се опитва да ме метне. И тема пуснах тук. Та почетох отново и пак си поговорих с нея. Оправи ми договора. Като и леко и намекнах пред колежките, че ако не ми се оправи този проблем ще ходя където трябва. Естествено тя е чула приказките ми, докладвали са и. След 3 дни всичко се оправи.  Laughing

# 57
  • Мнения: 9 050
Няколко са моментите. Забавяне на заплащането няма. Това първо.
Второ, парите под масата са рискови пари. Въпросът дали е редно от тях да се правят удръжки за глоби е безпредметен. Тези суми всъщност изобщо не са дължими. Може да са обещани и дори може да бъдат изплатени, но това е на добра воля.
В българското трудово право има изискване за форма на договореното и тя е писмена. Ако някой иска да направи нещо, не би имал проблем да го напише и подпише.

Колкото до напускането и болничния - до 01.03 дължите предизвестие за напускане. Да, можете да си вземете болничен. Работодателят пък може да го оспори този болничен, ако има съмнение за фиктивност. И така.

Иначе, от миналата заплата е минал месец и половина, не защото тази се бави, а защото предишната е изплатена по-рано. Ако това е проблем, трябваше да откажете да Ви плащат по-рано.
Също така, обективно погледнато, за предходния месец не сте получила с 635 лева по-малко, а сте получила със 115 лева повече. Защото заплащането Ви е това, което пише в договора.
 

# 58
  • София
  • Мнения: 19 402
Принципно съм съгласна, че не трябва да се крият осигуровки. Но човек невинаги може да избира, а като е по-млад - болничните не са му толкова наложителни и е навит да го осигуряват и на МРЗ, само да има повечко на ръка.
Но вярно е и също, че работодателят е обещал нещо, дори и устно, и момичето затова е постъпило при него, а не заради мизерната си официална заплата.
А явно шефката е някаква отявлена кифла, съдейки по отговора й. Така че - прочети си в договора как можеш да напуснеш на изпитателен срок, виж и в КТ и действай, без
Тя няма право да не приеме болничния ти, но първите 3 дни от него трябва да плати тя, и то 70% от официалната ти заплата.
Скрит текст:
Лично за мен - като знам какви пари се плащат на месец за здравната ми осигуровка, а същевременно за направления и лечение съм равна с хора, осигурени на МРЗ - направо ме е яд и понякога ми се ще да не ме осигуряваха на реалната ми заплата.

# 59
  • Мнения: 13 809
На мен пък друго ми прави впечатление. Авторката е наета в средата на ноември с изпитателен срок от 6 месеца, в какви почивки излиза още през януари! Не съм работодател, не ги защитавам, но аз лично не бих си позволила да хукна да си вея д-то насам-натам още от втория си месец на нова работа, при положение, че още ме преценяват и работното ми място далеч не е сигурно. Не бих се учудила ако забавянето с парите просто е начинът на работодателката да се отърве от не особено усърдна, както се вижда, работничка.
Що се отнася да заплатата, според подписания договор и обясненията на Алекса, всичко досега й е изплатено - парите за ноември и заплатата за декември. Остава януарската заплата, която по договор трябва да получи до края на следващия го месец, т.е. до края на февруари.

Общи условия

Активация на акаунт