Проблемно заплащане и забавяне на заплатата

  • 10 088
  • 130
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 35
Не.
Започнах работа на 11 Ноември,в началото на новият месец ми дадоха пари за работните дни, които имах и тогава ми казаха, че ще получавам заплата 2 пъти месечно на 1-во и 15-то число, след като дойде 15 число на Декември, чаках още няколко дни и се сетиха, че трябва да ми дадат остатъка.
През Януари получих едната част на 5-ти, както споменах в темата, под предтекст, че на счетоводителят му е нужно време да изчисли сумата, и втората част получих на 15-ти.
Не съм получавала парите си така, както е по договор - в последният работен ден от месеца, получавах ги около обещаните дати.

# 31
  • Мнения: 32 268
Ох, стига с тия дати и устни уговорки. Колко пъти се написа, че устните уговорки не значат нищо.
Единственото важно е дали по договор ти е забавено изплащането. Това е.
Ако е забавено ти си решаваш дали да седиш и да работиш при такъв работодател или ще си ходиш веднага.

# 32
  • Мнения: 35
Ох, стига с тия дати и устни уговорки. Колко пъти се написа, че устните уговорки не значат нищо.
Единственото важно е дали по договор ти е забавено изплащането. Това е.
Ако е забавено ти си решаваш дали да седиш и да работиш при такъв работодател или ще си ходиш веднага.
Разбирам, но питането Ви беше дали съм получавала заплащенето коректно по договор.
Не съм, както казах, до сега съм получавала заплата само около уговорените дати, вече съм наясно, че така наречените устни уговорки не са от значение и не доказват нищо, просто наистина не бях информирана, не съм попадала в подобна ситуация на предишните места, на които съм работила.
Все пак, благодаря за разясниниата  bouquet

# 33
  • Мнения: 32 268
Ами тогава нещата са ясни. Плюс малоумните глоби е ясно за какви хора работиш.
Оттук насетне ти си решаваш.
Не знам само законово колко дни след като изтече датата за плащане има право работника да си тръгне без предизвестие. Помня нещо за три дни, но не съм сигурна.

# 34
  • Мнения: 25 817
С две думи – ако до 28 февруари включително не са ти изплатили заплатата, от 1 март можеш да напуснеш без предизвестие.
Ако напуснеш преди това – дължиш обезщетение на работодателя си, независимо какви устни договорки и минавки е имало.
Ако се стигне до първи вариант, пускаш жалба в Инспекцията по труда, които ще принудят работодателя да ти плати. Ще получиш само парите по договора обаче, другите горят.

# 35
  • Мнения: 35
Ами тогава нещата са ясни. Плюс малоумните глоби е ясно за какви хора работиш.
Оттук насетне ти си решаваш.
Не знам само законово колко дни след като изтече датата за плащане има право работника да си тръгне без предизвестие. Помня нещо за три дни, но не съм сигурна.
Още след първият ден от закъснението.
Благодаря ви, момичета за отговорите и съжалявам, ако съм обременила някого с некомпетентостта си, но мислех, че и това договаряне има някаква тежест, но явно знаят как да направят така, че да си дадат голям гратис-период по този начин и да не са те потърпевши накрая.

# 36
  • Мнения: 35
С две думи – ако до 28 февруари включително не са ти изплатили заплатата, от 1 март можеш да напуснеш без предизвестие.
Ако напуснеш преди това – дължиш обезщетение на работодателя си, независимо какви устни договорки и минавки е имало.
Ако се стигне до първи вариант, пускаш жалба в Инспекцията по труда, които ще принудят работодателя да ти плати. Ще получиш само парите по договора обаче, другите горят.
Благодаря Ви за разяснението, важно е поне да получа парите по договор, те останалите така или иначе не ги плащат така, както трябва да бъдат   Joy
Само да вметна, че допълнителната сума, която трябваше да получа върху заплатата си за Декември, трябваше да бъде 750 лв., а вместо тях получих 115 лв., останалите бяха за "глоби", за които не ми поясниха от къде идват.
Представете си как в нашето време някой може да живее със 115 лв.повече от месец, аз не мога да си представя как бих съществувала, ако разчитах само на тези пари...

# 37
  • Мнения: 7 325

Само да вметна, че допълнителната сума, която трябваше да получа върху заплатата си за Декември, трябваше да бъде 750 лв., а вместо тях получих 115 лв., останалите бяха за "глоби", за които не ми поясниха от къде идват.


 #Crazy #Crazy #Crazy и продължаваш да работиш за тия измамници.

# 38
  • Варна
  • Мнения: 36 778
Не само продължава да работи ами и се надява те изведнъж да станат по-малко измамници и да й изплатят всичко.

# 39
  • София
  • Мнения: 19 398
Т.е. още не са платили януарската заплата, така ли?
Чакаш до края на месеца, щом така е по договор
На мен ми се е случвало работодателят да каже, че аванс не плаща. Но иначе заплатата беше добра.
Поискай авансът да бъде ако не 50, поне 40% от заплатата, като съвсем кротко обясниш, че при тези нередовни плащания нямаш сигурност.
Но явно работата върви накъм напускане.

Скрит текст:
Разбира се, че и устните договорки имат значение за добрите отношения, иначе нямаше да си говорим, щяхме да общуваме с бележки. Ясно, че щом са ти посочили конкретни дати, ти си нямала основание да се съмняваш. Вината не е твоя, но е добре да не харчиш до стотинка преди заплата, точно защото виждаш какво става. Опитай да говориш със шефката, като наблегнеш, че си разчитала до еди-кога си и е минало много време от последното плащане. Но не я предупреждавай, че може да напуснеш, те са длъжни да спазват ако не устната, поне писмената клауза. На 1-ви март - ще видиш накъде си.

Последна редакция: чт, 16 фев 2017, 15:55 от Cuckoo

# 40
  • Мнения: 736
Ами тогава нещата са ясни. Плюс малоумните глоби е ясно за какви хора работиш.
Оттук насетне ти си решаваш.
Не знам само законово колко дни след като изтече датата за плащане има право работника да си тръгне без предизвестие. Помня нещо за три дни, но не съм сигурна.
Още след първият ден от закъснението.
Благодаря ви, момичета за отговорите и съжалявам, ако съм обременила някого с некомпетентостта си, но мислех, че и това договаряне има някаква тежест, но явно знаят как да направят така, че да си дадат голям гратис-период по този начин и да не са те потърпевши накрая.

Няма как да има тежест, не знам само защо се засягаш. Повечето служители в БГ дори не си четат договорите, нито знаят какво е мин. заплата нито мин. осигурителен праг, или ги бъркат че са едно. Просто е хубаво да се запознаеш с договора си, длъжностната си характеристика и някоя друга точка от КТ. Лично аз, колкото и досадно да е за служителите, им ги прочитам и двете, към тях и правилника за вътрешния трудов ред, както и инструкциите за безопасност, за някои е много досадно  Mr. Green Но за мен е важно защото да няма след това такива истории.

# 41
  • Мнения: 35
Току-що затворих телефона, не мога да се въздържа да не ви споделя как се стекоха нещата от днес Joy
Говорих с шефката си по възможно най-човешкият начин и с най-добрият тон.
Попитах я има ли вече събрани пари за заплати и отговорът беше, че в сметката на фирмата има само 300 лв.и, че и тя чакала да си пусне нейната заплата, защото не й било приятно !ЗАБЕЛЕЖЕТЕ!...да не може да си вземе с такси и се налагало да пътува със "скапаното метро"
Отделно от това ме упреква като каза, че не била тя човека, който ходел на почивки и "насам-натам" през слаб за фирмата месец като Януари
?!?!?! Та тя няма никакво право да ми води отчет къде и кога ще почивам, нито да ми държи сметка за това.
И така с моята прословута история, в събота съм на работа и ще си подам молбата, искам като последен въпрос да ви попитам, в случай, че не ме освободи по взаимно съгласие и се наложи да пусна месечно предизвестие, възможно ли е да си взема болничен и има ли право тя да не го приеме?

# 42
  • Мнения: 25 817
Ох, съжалявам много, че се опитах да съм ти полезна. Направо ми иде да си изтрия поста...  Tired

# 43
  • Мнения: 32 268
Авторката нещо въобще не чете какво и пишем  Laughing

# 44
  • Мнения: 736
Според мен си назначена с изпитателен срок 6м., а ти работиш от 3м., може да те освободи веднага по преценка на работодателя, за болничния не знам как стоят нещата но според мен няма право да ти го връща, ще го подаде в НОИ...
 Но момичетата ти дадоха по-добър съвет, към които да се придържаш.... не знам защо си се навила, че устната уговорка има тежест, особено след като по договор е писано друго....

Общи условия

Активация на акаунт