Слънчево-усмихната 195-та пролетно-лятна немска тема.

  • 57 390
  • 737
  •   1
Отговори
# 600
  • Мнения: 1 090
Мама ени, участието в час, активността на децата бива също оценявана. За по - свити и затворени деца това е голям минус, но пък и шанс за деца с не толкова добри писмени работи, да си подобрят оценките. На твое място не бих се разправяла, защото не виждам смисъл. Какво ще постигнеш?  По - скоро бих обърнала внимание на детето как да подобри работата си в час, как да взема по - активно участие и т.н. Голямата ми дъщеря не харесваше новият си учител по немски и английски и спря да взема участие в неговите часове. Разликата между другите ѝ оценки и по тези два предмета беше очевидна и след разговор с класния и въпросния учител, тя преодоля нетърпимостта си към него, започна да взема участие в час и си подобри значително оценките.

Иначе аз съм доволна от двамата ученика. След леки трудности в началото на учебната година, завършиха с много добри оценки.

# 601
  • Germany
  • Мнения: 7 945
На мен тази мюндлих оценка ми е много субективна и смятам, че не е честно да има такава тежест. Не може дете, което се справя блестящо на всички тестове, да бъде ощетено с цяла еденица, защото не дигало ръка в час. Това реално е недоказуемо и в двете посоки. Като държат на тези оценки да слагат по няколко устни изпитвания за да може и детето и родителя да бъдат ориентирани своевременно как се движи оценката там + да не се разчита на това детето да проявява само самоинициатива, защото свитият характер няма отношение към знанията, особено по предмет, като математиката.

# 602
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Здравейте! Наминавам с един бърз въпрос - от кой интернет доставчик сте доволни?
Това зависи от местоживеенето. Много от тези, които имахме като опция на предното място, вече ги нямаме.

В Мюнхен съм.
Ние бяхме доволни от mnet (дано не бъркам) и особено от cablesurf.
Ако не сте много сигурни точно колко време ще сте на дадения адрес, където включвате нов интернет, силно ви препоръчвам да потърсите планове които се плащат месец за месец, а не планове при които включвате договори за например 2 години. Един път като се сключи такъв договор, ако се преместите, и на новото ви място не може вашия интернет доставчик да ви достави интернет, трябва да дадете предизвестие за поне 3 месеца, че спирате договора с доставчика и единствено може да го спрете ако този доставчик не може да ви достави интерент на новия адрес. Ако не дадете това предизвестие, така или иначе ще трябва да платите за 3 пълни месеца, след като сте ги уведомили писменно, че се местите и те да проверят дали могат да ви доставят интернет на ново място (вие въщо може да проверите предварително), преди да престанат да ви пращат сметките.

Има хора ходили на съд, и съда отсъди в полза на интернет доставчика, че трябва да се платят тези 3 месеца, въпреки, че интернет доставчика не доставя интернет в новото жилище на клиента.

О2 имат месец за месец много разумни планове като цени, но като цяло, аз не съм много доволна от качеството на интернета, но аз и от кабелния интернет в германия не съм доволна. Има нон стоп някакви строежи къде ли не, спират го без предупреждение, има спадане на скорости, не се знае защо. Един комшия следеше за сигнала поне 3 месеца и установи, че има големи отклонения, и благодарение на неговото следене, интернет доставчика ни с оправи някакви проблеми които имаха, и след това пак от време на време имаше пак проблеми!

Последна редакция: чт, 27 юли 2017, 16:37 от Baby*

# 603
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
В нашия договор условията не бяха като при Бейби. Ако старият доставчик не може да достави на новото място (както стана, за съж), доплащаме текущия месец и това е. Предния месец бяхме подали молба за кюндигунг, след като потвърди, че на новия адрес не може да доставя. Т.е. 1 месец предизвестие общо беше при нас.

# 604
  • Англия
  • Мнения: 1 006
Дори и три месеца да е, ново жилище не се намира от днес за утре, пък и обикновено  кюндигунгсфриста на старото  е 3м., така че ще знаете своевременно.
Относно раниците-най-добре вземето от началото от тези, които всички деца ползват. Нищо чудно по някое време учителката да ви направи забележка, че раницата не е подходяща. Детето също би се чувствало неудобно. На мен честно казано ми харесват, леки са, с твърд гръб и в тях нищо не се мачка.

# 605
  • Мнения: 9 052
За устните . И аз в началото бях в шок, но лека полека им посвикнах. Не знам дали е тъпо, защото те си имат система на учене и ние просто се интегрираме в нея. При нас не са признавали цяла правилно решена задача заради правописна грешка и то не веднъж. На първата родителска среща си казаха критериите по всички предмети и получихме таблица по предмети и как се формира оценката от участие в клас, домашни, контролни и класни. Устните участия гледам 37 % по математика. В края на 1 ви срок и според нас беше доста занижена оценката спрямо оценки от контролни и класни, а и винаги е с написано домашно. Питахме защо и ни казаха че не взима участие. Това го казаха по всички предмети. Говорихме с детето. Подобрихме го.
Другото, което ми направи впечатление е , че ни попитаха не сме ли доволни от оценката? И то с учудване. Всички деца бяха в стадий на напасване. Също се поинтересуваха от метода ни на учене в къщи и от допълнителни занимания като спорт и други ... Говорят, обсъждат и са обясняват. Хубаво е да се пита.

Математиката не е предмет за хора, които не могат да се изкажат и да си обяснят разсъжденията и резултатите.  
Това, което ми прави впечатление в службата е, че немците имат много по добри умения за презентация , по добре говорят пред други и могат да си представят нещата . Българите сме по малко по дрънкането и повече по правенето, но пък ние живеем в Германия и децата тук е представят.

Последна редакция: чт, 27 юли 2017, 18:04 от Bandiera rossa

# 606
  • Мнения: 9 052
Договорите за телефони, да и това преживяхме. При това общ кабел за тв в кооперацията и индивидуален план за телефон и интернет. Е, подлудяхме. На новото място ни трябваше пълен пакет и трябваше да се разправяме с двете фирми. Индивидуалната можела там телефон и интернет, но не можела телевизия, но пък и ние сме имали при тях и преди само телефон и интернет ... и пак се налагаха два договора, докато се уговорихме с една фирма , че ако канселираме другата ще ни поемат за една година плащанията по договора, който не можехме да канселираме ... Горе долу се регулираха нещата.

# 607
  • Пловдив
  • Мнения: 1 306
  Аз с "устната" оценка нямам проблем. Още в началото на годината им беше обяснена тежестта ѝ. Там се включва не само работа в клас, но и писане, презентиране и коментиране на домашна работа.
  Обаче миналата седмица учителката по математика на дъщеря ми леко ме нервира. Решила дъщеря ми задача много елегантно и стегнато с материал, който се учи в училище, но като метод не е прилаган точно за този тип задачи. Госпожата ѝ отнела точка и се аргументирала: " Всичко ти е вярно, обаче аз съм заделила 5 точки за тази задача и етапите ѝ, а ти си я решила много кратко и аз няма къде да си сложа точките." newsm78 newsm78 Ама това не е чудо невиждано и в България съм се сблъсквала с доста глупости.

# 608
  • Germany
  • Мнения: 7 945
То е ясно, че и да ни харесва и да не ни харесва, нищо не можем да направим, но пак не е честно Simple Smile Като са им толкова важни презентационните умения, да направят такъв предмет и да обучават децата как се прави. Както казах, нямам против да ги изпитват устно и на дъската, но да е ясно каква оценка имат след всяко изпитване, а не да се дава такава власт на учителя, защото така може да си поставя въпросната оценка по симпатии, както междудругото правят доста учители.

# 609
  • Пловдив
  • Мнения: 1 306
    Всъщност точно презентацията има много важна тежест.  В 11 клас всеки гимназист получава тема, която трябва да представи в края на първия срок на 12 клас. Ако не се представи добре и презентацията не отговаря на съответните критерии директно те връщат в 11 клас. При дъщеря ми има такива случаи тази година и тя днес точно ходи до библиотеката да си вземе книгите за реферата, сега целия август ще твори.
   Мен друго ме изумява, разказва ми как се провеждат матурите тук. Не са анонимни, провеждат се в самото училище, пазят си ги техните учители и въпреки това си има завиден процент скъсани всяка година. Само като си представя как в България матурите се извозваха с полиция, каква секретност е, проверяващите всички вкупом в София ходиха, затваряха ги в някакво хале, че и телефоните им взимаха и накрая пак масово преписали...
  Друга култура, друга психология, все още не я разбирам, но се опитвам да я приема и разбера.

# 610
  • Germany
  • Мнения: 7 945
За 1ви път чувам за такава презентация. Как така ще ги връщат една година назад заради една тема?!? Ще разпитам приятели, чиято щерка е 11ти клас.  Мисля, че при нас няма такова нещо.
Иначе аз нямам против да ги учат да презентират. Това е ценно умение, нужно в доста професии. Имам против да се оценяват знания по даден предмет на база дигал/не дигал ръка в час, както и да се очаква от 10-11 годишни деца да знаят как се презентира, без това да е обяснено в училище.

# 611
  • Мнения: 9 361
Още в 1 клас разбрахме от класната, че оценката се формира на база участие в клас, писане на домашни и тестове. Обяснила съм на децата, че участието в клас е абсолютно задължително и да не се правят на срамежливи мимози.

За списъците за училище: Мисля, че почти всички училища искат боичките да са 12-те на Pelikan в 1 клас. В следващите класове в началното училище много не придират - каквито си донесеш, поне при нас. В някои училища заедно със списъка дават и предпочитаните марки за някои неща или при нас напр. искаха цветните моливи да са големи, а не малки, папката за писма да е жълта и т.н., какво да включва несесерът - моливи, ножица и т.н. Това обаче би трябвало да са ви го написали вътре в списъка. Ако няма спомената марка, може всякакви.

Moni,
при презентациите гледат всичко - държане по време на презентацията, как е направена, от какви източници, да не е преписана или само от Интернет. Всичко е важно. Освен това от провинция до провинция и от училище до училище знаеш, че има огромна разлика. На мен са ми казвали, че в Бавария е най-трудно, но пък вземеш ли добра баварска диплома, ще те приемат във всеки университет.

# 612
  • Пловдив
  • Мнения: 1 306
  Аз разбрах, че от тази година всички провинции без една са приравнили матурите. И е редно, защото разликите в оценките и знанията бяха драстични. Бавария отказваше да приеме дипломите на Берлин за кандидатстване в университетите поради лесната според тях матура. Обаче сега пък се оказа, че на матура са давани теми, които са учени на различно ниво в различните провинции.

# 613
  • Мнения: 11 315
За презентациите мога песен да пея. Щерката не си пада по говорене пред публика и редовно и свалят оценката заради това, защото говори натагадък и претупва всичко, хем се е постарала много преди това.
Големия ми син му намалиха оценката веднъж заради това, че не е ползвал снимки от нета за общо ползване, а артистични снимки - реферата беше по биология за зайците и той беше сложил от неговите снимки със зайчето му, които аз бях правила.
Сега чакам да видя с малкия какво още ще ми трупнат на главата от подобни глупости. С първото дете се връзваш, вече ми е смешно донякъде. Не съм майка, която се бори за високи оценки, аз самата съм била много тормозена от моите родители, затова ги оставям сами да си преценят къде са им силите и колко могат сами да постигнат, без да ги натискам аз. Стресът им в училище и без това е голям, не е нужно и родителите им вкъщи да ги гонкат.

# 614
  • Berlin
  • Мнения: 11 262
Да, боичките трябва да са Пеликан, 12 цвята палитра, също и пластилин Пеликан. Има и някакви папки, 5-6 броя, които не знам за какво са и няколко неща, завършващи на heft, които и Гугъл не може да ми преведе точно. 😊 Преведох повечето от списъка, но в магазина ще питам, че някои неща не са ми ясни.
Моят син е мноооого срамежлив и изобщо не обича да вдига ръка, за да каже нещо, въпреки че обикновено знае, това в градината. Сега, като пишете тези неща за участието в час, направо виждам как ще му намалят оценките, а той и не знае немски. М/у другото учителката му ми каза да го записвам на уроци по немски преди началото на учебната година, за да му е по-лесно после, та не знам сега .... Той ходи няколко месеца в София, с група и индивидуално на уроци, мина си теста накрая, със сигурност знае основни неща, но се притеснява да говори.

Общи условия

Активация на акаунт