Не особено грамотните родители. Какви са последствията?

  • 33 061
  • 331
  •   1
Отговори
  • Мнения: 42
Здравейте!
От едно известно време (особено откакто станах част от този форум и някои facebook групи за бъдещи и настоящи майки) наблюдавам с изненада по какъв начин пишат голяма част от хората там. И за да избегнем излишно напрежение, не съм "Grammar Nazi". Не говоря за някоя "изядена" буква, пълен/непълен член или пропусната запетайка. Това би граничило със заяждане. Става дума за неспазване на елементарни правила и цялостно нежелание поднесения текст да бъде разбран лесно и коректно.
Примерите са ужасно много, ежедневни и повсеместни. Давам само няколко тук:

коЙто, вместо коИто
съжЕлявам
лекЪр
деЦки
НОЙ (има се предвид Национален осигурителен институт, не човека с ковчега)
иЗкам
аС
педЯтър

И след избореното, което за съжаление е само малка част, виждаме самочувствие с подобни фрази:

"Имам претенциЙ да сам грамотна..."

За мен лично това представлява сериозен проблем, защото тук говорим за родители. Дори за хора с виШе образование. За корекция и насоки. Или за липсата на такива. Смятайки, че правописа е излишна подробност. И просто имайки самочувствието на "достатъчно грамотен".
Остава да се надяваме, че в периферията има достатъчно възможности, чрез които по-любопитните деца да намерят нужната информация. Дали ще са социалните мрежи, медиите, а най-добре - книгите и училището.
Как реагирате вие на тази реалност? Подминавате, или се "нахвърляте"? Вярвам, че това е една много необходима дискусия.

Последна редакция: пн, 05 юни 2017, 16:42 от Endou

# 1
  • Мнения: 630
Преди се опитвах да подканям хората да си поправят грешките, сега подминавам, положението е катастрофално. Детето ми е в четвърти клас, аз непрекъснато обяснявам кое как се пише, за да свикне и да научи правилата. Казала съм й, че когато си напише текста, където и да е - телефон, тетрадка, трябва да го провери. Аз също си прочитам винаги написаното, независимо дали е на ръка или във виртуалното пространство. Бедата е, че масово се пише грешно по скайп, вайбър и на никого не му пука. Когато казах на племенника ми, че е написал безумна тъпотия за рождения ми ден по скайпа, той ми рече - е, нали е по скайп, кво ти пука. Демек там може всичко. Да, и аз невинаги слагам точките, невинаги пиша с първа главна буква в тези приложения, но не пиша неграмотно.

Само да попитам автора - къде е грешката в "иСкам"?

# 2
  • UK
  • Мнения: 3 959
Здравейте!
От едно известно време (особено откакто станах част от този форум и някои facebook групи за бъдещи и настоящи майки) наблюдавам с изненада по какъв начин пишат голяма част от хората там. И за да избегнем излишно напрежение, не съм "Grammar Nazi". Не говоря за някоя "изядена" буква, пълен/непълен член или пропусната запетайка. Това би граничило със заяждане. Става дума за неспазване на елементарни правила и цялостно нежелание поднесения текст да бъде разбран лесно и коректно.
Примерите са ужасно много, ежедневни и повсеместни. Давам само няколко тук:

коЙто, вместо коИто
съжЕлявам
лекЪр
деЦки
НОЙ (има се предвид Национален осигурителен институт, не човека с ковчега)
иСкам
аС
педЯтър

И след избореното, което за съжаление е само малка част, виждаме самочувствие с подобни фрази:

"Имам претенциЙ да сам грамотна..."

За мен лично това представлява сериозен проблем, защото тук говорим за родители. Дори за хора с виШе образование. За корекция и насоки. Или за липсата на такива. Смятайки, че правописа е излишна подробност. И просто имайки самочувствието на "достатъчно грамотен".
Остава да се надяваме, че в периферията има достатъчно възможности, чрез които по-любопитните деца да намерят нужната информация. Дали ще са социалните мрежи, медиите, а най-добре - книгите и училището.
Как реагирате вие на тази реалност? Подминавате, или се "нахвърляте"? Вярвам, че това е една много необходима дискусия.
Ти имаш ли претенции, че си грамотна? Грешките в поста ти са няколко, особено ми е любопитно как точно мислиш, че се пише "искам".

# 3
  • Мнения: 30 802
Неграмотната майка е опасна за децата си, още дори преди да ги роди. Не й стига умствен потенциал да си следи хубаво бременността, отива в родилното като добиче. Последните две неща могат да ти костват живота на детето. Не е чела за кърменето, млякото й спира ей така от нищото. Разболява си детето, защото като цяло е непукист и не се вглежда в детайли.

Последствията са много и са далеч преди училищна възраст.

Да се надяваме детето да има вроден интелект и любипитство и да си надскочи родителката. Но със сигурност губи много, защото му липсва одухотворена, внимателна майка, с високи мисловни способности, с някакви цели и постижения в живота. Вместо това ще прекара първите си години под грижите на семпла женица, която най-вероятно ще го овиква, ошамарва и няма да прочете и ред за детското развитие. Ще го кара на усет, ще го хвърли в ясла и така ще се завърти колелото...

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 4 480
Когато една майка на дете от класа на сина ми, жена с много добро образование, престижна професия, получаваща поне тройно по-висок доход от моя, като цяло интелигентна, ми написа във фейсбук, че не "удобрява суполите", спрях да се впечатлявам.

# 5
  • Мнения: 19 010

Само да попитам автора - къде е грешката в "иСкам"?

Е, как къде? Според някои хора колкото по-сложно е изписана думата, толкова по-голяма вероятност има да е вярно написана. Предполагам, че на авторката "искам" ѝ се струва прекалено просто написана, за да е вярна. Чува се "с", значи трябва да е "з". Така съм виждала да пишат и примерно "опастност". Никъде не се чува "т" преди "н", ама...

п.п. За мен е абсурдна подобна тема и да се представя като заплаха някой, който не е грамотен. Даже според мен прекалено грамотните са по-голяма заплаха. Със самочувствието, че са прочели една-две статии/книжки на медицинска или педагогическа тематика (примерно), често и от недостоверен или необективен източник, си мислят, че разбират повече от хора, които в общия случай имат специализирани практика и образование в областта поне 10 години. Такива майки са способни да причинят много повече вреда на децата си, отколкото по-"простите" майки, доверяващи се на лекарите.

Аз досега не съм чула някоя неграмотна майка да държи да роди задължително вкъщи или да е против ваксините. Все някакви ограмотени и висящи в интернет го правят. Онази, която си обучаваше вкъщи детето, също беше много учена, ама не можеше вдене, че тя не е способна да му преподава адекватно целия нужен материал, че детето ѝ имаше определени поведенчески и др. (вероятно психически) проблеми и неоправдано високо самочувствие, неотговарящо на способностите му.

Последна редакция: пн, 05 юни 2017, 16:56 от кукумицинка

# 6
  • Мнения: 42
@Apocalyptic City
По инерция съм го написала вярно Tired
Благодаря за корекцията!

За писането "както дойде" във Viber и Skype съм напълно съгласна. Човек губи представа за коректното изписване или пунктуация и не усеща как започва да ги прилага навсякъде.

@Малката Госпожица Мърморана
Интересно ми е къде съм допунала фаталните грешки, заради които темата не заслужава адекватен коментар? Именно подобно заяждане имах предвид в началото на поста си.

Последна редакция: пн, 05 юни 2017, 16:56 от Endou

# 7
  • Мнения: 46 518
Ами какви ще са. Родителите на предните поколения, родените през 40-50-60-те, например, също не са били особено грамотни като цяло. Какви са последствията?
Ще оживеем някак Laughing
От друга страна, тези, които измислят правилата също е време да се спрат малко, че с всяка година променят нещо и въвеждат друго, понякога без грам логика.

# 8
  • Мнения: 24 467
Сегашните родителите са ни повече, ни по-малко грамотни от нашите.
Просто днес в интернет всеки може да пише и да разпространява какво ли не и както си ще, съответно лъсват по-ясно дефицитите на образованието и образоваността му. А наличието или липсата на такива по никой начин не е пречка един човек да стане родител. Често пъти и съвсем успешен. И никога не е било такава пречка.
"Последствията" са най-различни. Има и хубави и не чак толкоз. Както е и при грамотните родители. Т.к. зависят от купища други неща.  Laughing

...
Само да попитам автора - къде е грешката в "иСкам"?
Laughing
"Нека безгрешният пръв хвърли камък!"

Моето дете две години в първи и втори клас упорито пишеше тази дума със "з".  Laughing Въпреки че когато го попиташ специално за правописа й, винаги отговаряше правилно. Но когато пишеше съчинение или преразказ, или каквото и да било свободно изречение, в което думата беше налична, я пишеше със "з". Грешката бе поправена с дългогодишен неуморен труд от моя и негова страна.  Laughing Обаче  пък забелязах колко често я правят и много други хора, вкл. възрастни. Преди не ми правеше впечатление точно тази дума.

Последна редакция: пн, 05 юни 2017, 16:53 от Judy

# 9
  • Мнения: 4 711
Не би трябвало да се разделят нещата - документ, Skype или Viber.

Моята учителка по БЕЛ в гимназията обичаше да казва, че има памет на ръката. Пишеш ли правилно, ще пишеш така навсякъде.

# 10
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 418
Парадоксалното е това, че вече по-образован не означава по-грамотен, що се отнася до владеенето на родния език, в случая книжовен български. Поне такива са моите наблюдения върху последните няколко млади поколения в България.

Иначе децата на неграмотните родители могат да бъдат всякакви, в замисимост от това дали притежават „пламъчето“ или не. Могат да си останат неграмотни, а могат и да се научат да използват езика правилно и умело.

Някой по-горе споменава неграмотността на родителите на нашите родители (набор 25-35-40). Е, да, ама тази неграмотност не е като сегашната, онова са (били) хора, които са искали да посещават у-ще, но някога това е било лукс. А сега повечето учат за дипломи, лесно достъпно, евтино образование (като под „евтино“ нямам предвид буквално цената, която се плаща).

По отношение на документ, скайп, вайбър, всъщност, ако сте учили стилистика, ще знаете, че не може да няма разлика във формалното и неформалното общуване (официално-делови и разговорен стил). Разговорният език действително има други норми и се развива с различни темпове. Книжовният език остава по-консервативен и се използва по-рядко.

Неграмотността включва и липсата на преценка на ситуацията и какъв стил е подходящо да се използва. Laughing

Иначе казано, не питай филолога, ако не искаш да ти гръмне главата. bowuu

# 11
  • Мнения: 630
Аз не виждам фрапиращи грешки в поста на автора на темата.
Това за "искам" го попитах не за друго, а защото си помислих да не би нещо да се бъркам Laughing. Наистина промените, които непрекъснато се правят в българския език невинаги водят до положителен ефект. Например на мен ми е много неприятно за ухото като заговорят за "цената на газа", много по-благозвучно ми е да се каже "цената на газта". Също не ми е приятна промяна, с която се налага "Ви" да се пише винаги с главна буква без значение дали се обръщаш към един човек или към група хора. Но това е положението.

# 12
  • в кукувиче гнездо
  • Мнения: 3 187
Мен също ме дразнят елементарни правописни грешки, особено у хора, претендиращи за грамотни. От известно време живея в Бургас. Ами тук не само, че говорят меко, но и така си пишат. "Симина, мисо, тиливизор". Да не говорим за повсеместното бъркане на и с й, о и у, с и з. Неща, които се учат в началните класове. И, да, това се отразява и на децата във всяко едно отношение. Хора, които са немарливи към писането, са немариви и в много други отношения.
Днес примерно прочетох в един бургаски сайт думата шведецът. После я поправиха на "туристът", защото явно не знаеха къде бъркат.

# 13
  • Мнения: 2 677
Неграмотната майка е опасна за децата си, още дори преди да ги роди. Не й стига умствен потенциал да си следи хубаво бременността, отива в родилното като добиче. Последните две неща могат да ти костват живота на детето. Не е чела за кърменето, млякото й спира ей така от нищото.

А бе, хора, луди ли сте? Grinning Да приравнявате грамотността към раждане и кърмене! Това са толкова естествени неща, че не ти е необходимо да знаеш кога се пише "ъ" или "а", "и" или "й".
Аз към кои да се причисля? Към онези "начетените", дето въпреки всичко, което знаят и могат, не са решили да кърмят, или към онези - "просто анатемосаните".

Грамотността няма нищо общо с тези две неща. Те или се случват или не. И, колкото и странно да е за авторката на цитата, неграмотните и незнаещите по-дълго кърмят децата си. Щото слушат лекарите какво им говорят и им вярват като на богове. Изпълняват всичко стриктно, което им е казано.

Това по горния цитат.
Иначе, за жалост... Има много сравнително интелигентни хора, които са неграмотни. Тази година от близо се сблъсках, по професионални причини, с доста учители в горен курс. Тъжно ми е, но и те са неграмотни...  Какво да очакваме от децата?
Отново... за жалост, малко останахме представителите на онова поколение, което беше обучавано в грамотност (не говоря за времето на социализма). А всичко, което се случва в последно време в образователната ни система - пълен хаос и безхаберие.
Никому акъл не можеш да налееш в главата, затова и единствената цел, която съм поставила пред себе си като родител, е, у дома, вкъщи да ги научат да бъдат грамотни!

# 14
  • Мнения: 1 124
Аз пък си спомням Стефан Данаилов като написа "Збогом Мария". Тогава беше министър на културата.

Общи условия

Активация на акаунт