Не особено грамотните родители. Какви са последствията?

  • 33 071
  • 331
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 46 553
Това за четенето и грамотността - не винаги има връзка. Познавам четящи, които правят много груби грешки, както и такива, на които просто нещата се запечатват в главата и без да четат книги пак пишат правилно.

Грамотни родители..само за правопис ли става дума?
Защото оня ден се втрещих от една родителка...
И според мен тези, които вярват на градски легенди за много по-опасни...

# 46
  • Мнения: 364
С една дума, ПАГУБНО!

# 47
  • Мнения: 1 458
Така пишат, защото бързат или са от телефоните.
Дали?
Винаги личи, когато е от телефон...

Нали смятат да махат пълния член, ми да го махат, да не се мъчим ползващите и неползващите.  Grinning

# 48
  • Мнения: 42
Аз ли? Не виждам на кого съм се "нахвърлила", коментирам само заради така зададената тема, която буквално е започната с правописна грешка. Освен грешките, самото първо мнение е написано по хаотичен и неблагозвучен начин, а няколко изречения започват с "и", което също не е особено граматически правилно. Това "и" е паразит, също като "разбираш ли" или "честно казано".

Endou, в 99% от случаите хората, които бъркат дадена дума, не знаят, че я бъркат. Ако знаеха, нямаше да я бъркат.

В цялата тема няма друг човек, който да се заяде за грешка в благозвучието на поста или пък за това, че съм започнала някое и друго изречение с "И". Действително ми е любопитно дали има такова правило в българския език и ако можеш да ме насочиш.
При тази статистика, една част от хората, които не са сигурни в изписването правят справка. Другите не правят. Както казах по-горе, става дума за елементарен правопис, не за неблагозвучност или спорни литературни правила...

# 49
  • Мнения: 4 434
http://dnes.dir.bg/news/dete-selo-Бanja-baseyn-25868461?nt=4
8-годишно дете едва не се удави в хотелски басейн-в дир.
Мама-та не прочела табелите в хотела за възрастовото ограничение при посещение на лица без придружител. Късмет че детето е оцеляло!
А сега къде е проблема? В правописа на въпросните табели?

# 50
  • UK
  • Мнения: 3 959
Добре, ще ти обясня какво имам предвид малко по простично и с примери. Днес решаваш да пуснеш тема, в която да се оплачеш от неграмотните родители. Започваш темата с думата "неособено". Пишеш я грешно. След това някой те поправя и ти настояваш, че според теб думата и така си е добре. Сега си представи, че ти си човек, който пише "незнам". Ти знаеш, че "незнам" се пише именно така, за разлика от "здравей те". Някой те поправя. Обясни ми защо другите хора трябва да проверяват дали са прави, а ти не искаш да провериш как се пише "неособено"?

# 51
  • Мнения: 851

А сега къде е проблема?

Накарахте ме да се усъмня в собствените си граматически знания.

# 52
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Така пишат, защото бързат или са от телефоните.
Това не е вярно. Не може да се сбърка неволна грешка и груба грешка, при това упорито повтаряна. Никакво бързане или телефони не могат да бъдат оправдание за неграмотността.

# 53
  • Мнения: 5 060

А сега къде е проблема?

Накарахте ме да се усъмня в собствените си граматически знания.



По-добре да затварят темата, че бая хора ще станат за смях. И то от "знаещите".  Joy

# 54
  • UK
  • Мнения: 3 959

А сега къде е проблема?

Накарахте ме да се усъмня в собствените си граматически знания.

Абсолютно си права. Simple Smile Затова не пускам теми като тази. Simple Smile

# 55
  • София
  • Мнения: 18 091
Няма задължителна обвързаност между четенето и грамотността. Има хора, които рядко четат или въобще не докосват книга, но въпреки това по някакъв усет пишат сравнително правилно. Има го и обратния случай - активно четящи допускат сериозни грешки. Peace

Да, несъмнено е хубаво родителят да е грамотен. Но хич не е рядкост деца на родители, допускащи граматични, правописни  и пунктуационни грешки, да се справят  доста добре по БЕЛ. Ежегодно по темите за 7 клас и 12 клас могат да се видят страхотни резултати на НВО/ДЗИ по БЕЛ на деца, чиито родители с постовете си демонстрират доста неусвоени правила. Та в този смисъл вероятно не е толкова важно за децата дали родителите им пишат с грешки или без. Съвсем друг е  обаче въпросът какви са учителите им - тези, които им предават знания. В бележника на познато дете се мъдреше преди време предмет "Информационни технологиЙ", написан от  класната му при нанасяне на срочни оценки.  В тазгодишната матура  за 12 клас задачата за писане  на интерпретативно съчинение/есе беше формулирана с грешка от експерт на МОН:
 "АргументативнияТ текст напишете..."

ПП Забравих и видяна снимка на написаното на дъската в час по БЕЛ от учителя по литература : "Образа на ... в произведението "...".

Последна редакция: пн, 05 юни 2017, 19:00 от пенсионирана русалка

# 56
  • Мнения: 607
Има много чужденци, които пишат по форумите, има пораснали деца от смесени бракове живели примерно до 15 години в чужбина и после идват в България. Турците в селата  да не забравяме, те си учат турски като роден.

# 57
  • Мнения: 42
@Малката Госпожица Мърморана
Къде е разликата? Дали ще пуснеш такава тема или ще я наводниш с претенциозни постове...?
Освен това проверката на приложените примери отнема 10сек., именно затова в темата се визира елементарен правопис.

@beo, това са изключения. Тук говорим за българи, които са завършили българско училище, дипломирали са се. Някои завършват и висше образование.

@пенсионирана русалка - така е, няма задължителна пряка зависимост между двете. Факторите могат да бъдат много. Дали ще е училището, близките, книгите, общуването в социалните мрежи, както и самия човек...
Имам и такъв пример - учителка по БЕЛ, чието дете не възприема основни правописни правила. Но тук поне се захранва желанието от авторитета - майката. В противен случай би могло да се възприеме, че това е ненужно, стига да пишеш що-годе разбираемо.

# 58
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Да се научат да се къпят по- често, добре би било. Грамотността кога се "надушва", кога не. Лято е!

# 59
  • Мнения: 19 104

За заглавието - вярвам, че и 2та варианта са смислово и граматически коректни.

Не са и двата, поне в този контекст:
http://otricatelnata-chastica-ne.ezikova-kultura.tutmanik.com/

Цитат
3. Когато отрицателната частица НЕ се отнася до дума, която е съществително, прилагателно, наречие или определение, са възможни и двата случая – НЕ да се пише както слято, така и разделено. Зависи от смисъла, който искаме да вложим.
А) Ако искаме да изразим противоположното значение на думата, тогава НЕ се пише слято.

Б) Ако с НЕ искаме да посочим отрицание на смисъла на думата, но без да се позоваваме точно на нейното противоположно значение, тогава НЕ се пише отделно от думата.
Например:
Макар и некрасиво (А), лицето й е миловидно.
Не красива (Б) жена търси, а умна.

Написала си го "Не особено грамотните родители" - това ти е цялото "изречение". Няма го обстоятелството да посочиш отрицание на смисъла на думата, но без да се позовеш на нейното противоположно значение. Напротив, имаш предвид точно противоположното на "особено". Ако го беше употребила в изречение от сорта "Не особено, а съвсем прозаично...", тогава щеше да е друго.

Общи условия

Активация на акаунт