Не особено грамотните родители. Какви са последствията?

  • 33 085
  • 331
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 630
Ох, съжалявам, че писах, поредна тема за мерене на пишки.

# 61
  • София
  • Мнения: 7 893
Голям смях  Joy Какво се направи от една наистина" болезнена" тема . Добре, че съм прост математик и от завеяност не обръщам кой знае какво внимание на правописа по форумите. Ако не е фрапантно, разбира се.

# 62
  • Мнения: 4 462
http://dnes.dir.bg/news/dete-selo-Бanja-baseyn-25868461?nt=4
8-годишно дете едва не се удави в хотелски басейн-в дир.
Мама-та не прочела табелите в хотела за възрастовото ограничение при посещение на лица без придружител. Късмет че детето е оцеляло!
А сега къде е проблема? В правописа на въпросните табели?
Добре, ще ти обясня какво имам предвид малко по простично и с примери. Днес решаваш да пуснеш тема, в която да се оплачеш от неграмотните родители. Започваш темата с думата "неособено". Пишеш я грешно. След това някой те поправя и ти настояваш, че според теб думата и така си е добре. Сега си представи, че ти си човек, който пише "незнам". Ти знаеш, че "незнам" се пише именно така, за разлика от "здравей те". Някой те поправя. Обясни ми защо другите хора трябва да проверяват дали са прави, а ти не искаш да провериш как се пише "неособено"?
newsm78
''Проблема'' за мен е свързан с това ,че едно 8-годишно дете едва не заплати най-страшната цена ,докато майка му е била ....прекалено заета дори да прочете .За вас ''проблема''е как са написани . Shocked
На табелите нищо им няма и са на няколко езика.Виждала съм ги.
Колко пъти съм гледала по градинки разни ''мами'' да цъкат в телефона в до болка познатия форум и дори не забелязват децата си ,които се предполага че трябва да гледат ooooh! Tired.Въпрос на приоритети и някои други дреболии,с които няма да ви губя времето.


# 63
  • Мнения: 2 592
За пълният член има дългогодишна дискусия доколко ни е полезен изобщо. Затова смятам, че е излишно да го намесвам в тази тема. Тъй като не е универсално приложим и в устната си реч се разбираме отлично и без него. В писметната е полезен в редки случаи на двусмислица. Освен това аз съм привърженик на опрестяването на езика, затова смятам, че с това само ще разводним темата допълнително.
Правилното използване на пълния член е също толкова важно, колкото е и спазването на останалите базови правила за правопис.
Още по-неприятно е неглижирането на правилната му употреба с оправдания като посочените от теб. А всъщност истината е само една - непознаване на правилата.

Госпожицата доста добре се опита да ти обясни, че и хората, на чиято неграмотност се възмущаваш, също като теб са убедени, че това "не е полезно изобщо" и в "устната си реч се разбират отлично" и без тях. Което не е вярно и е жалко, ако родител предава такова отношение към езика и на детето си.

# 64
  • Мнения: 4 462
На ничия неграмотност не се възмущавам.
Яд ме е когато някое дребосъче пострада защото  някоя ''мама'' пренебрегва най-важното си задължение към детето си ,забола нос в телефона.
Правописа е важен разбира се ,но за да се научи да пише правилно и да се изразява красиво малчугана първо трябва да оцелее за да порасне.

# 65
  • Мнения: 2 592
mamamari, нямам предвид теб. Цитирала съм поста, който коментирам.

# 66
# 67
  • Мнения: 30 802
За мен "грамотна" майка не е тази, дето ще прочете табелата. Грамотна майка е тази, която и без табела ще се сети какво да прави.

Щото то има хора, на които върху пакетчето фъстъци трябва да напишеш "съдържа фъстъци", иначе може и да го изядат въпреки алергията...

# 68
  • Мнения: 2 677
Правописа е дразнещ, но не винаги е определящ за умствените възможности. Един гениален математик може да допуска някакви правописни грешки и това няма да го направи глупав. В детските ми години живях при добре образовани хора, но това ми донесе повече негативи отколкото позитиви.

Това не е вярно! Грамотността е първоосновата на общата култура! Ако си гениален математик, ще си си направил труда (без много усилия) и да бъдеш грамотен!
Съпругът ми е гениален, подчертавам гениален инженер (не по мое мнение), на лист му е трудно да върже две смислени изречения, но дори и в тези трудни моменти е грамотен. Не бъркайте грамотността с общата кулутра (или липсата на такава)!

# 69
  • Мнения: 7 325
Не всички са като съпругът ти, и не за всички грамотността и общата култура са от значение. Това обаче не ги прави по-малко добри в областта им.

# 70
  • Мнения: 2 677
Не всички са като съпругът ти, и не за всички грамотността и общата култура са от значение. Това обаче не ги прави по-малко добри в областта им.

За мен, а и за много други, грамотността е основополагаща за всичко останало. И така трябва да бъде!
Не е нужно да си поет, писател, философ и прочие, за да бъдеш грамотен.
Моля, не бъркайте основното (качествено) образование с таланти и дарби!  Wink

# 71
  • Мнения: X
За мен, а и за много други, грамотността е основополагаща за всичко останало. И така трябва да бъде!
Не е нужно да си поет, писател, философ и прочие, за да бъдеш грамотен.
Моля, не бъркайте основното (качествено) образование с таланти и дарби!  Wink

Не е необходимо и да си с изряден правопис, за да имаш претенции за такъв.

# 72
  • Мнения: 7 325

За мен, а и за много други, грамотността е основополагаща за всичко останало. И така трябва да бъде!
Не е нужно да си поет, писател, философ и прочие, за да бъдеш грамотен.
Моля, не бъркайте основното (качествено) образование с таланти и дарби!  Wink

Хора всякакви.
Да твърдиш, че моето мнение е невярно на база някакви твои критерии е нелепо.

# 73
  • Мнения: 2 677
За мен, а и за много други, грамотността е основополагаща за всичко останало. И така трябва да бъде!
Не е нужно да си поет, писател, философ и прочие, за да бъдеш грамотен.
Моля, не бъркайте основното (качествено) образование с таланти и дарби!  Wink

Не е необходимо и да си с изряден правопис, за да имаш претенции за такъв.

Техническите грешки си личат. Неграмотността - също.
Ако правилно съм разбрала, разбира се. Simple Smile

# 74
  • Мнения: 2 677

За мен, а и за много други, грамотността е основополагаща за всичко останало. И така трябва да бъде!
Не е нужно да си поет, писател, философ и прочие, за да бъдеш грамотен.
Моля, не бъркайте основното (качествено) образование с таланти и дарби!  Wink

Хора всякакви.
Да твърдиш, че моето мнение е невярно на база някакви твои критерии е нелепо.

Да твърдиш, че грамотността е мой критерий, е нелепо! Simple Smile
Поздрави! Без лоши чувства. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт