Не особено грамотните родители. Какви са последствията?

  • 33 074
  • 331
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 69 122
Грамотни родители..само за правопис ли става дума?

Защото оня ден се втрещих от една родителка. Има скарлатина в групата в ДГ в момента. Отивам да нося бележката /за отсъствията-спирам детето/ и срещам въпросната. Заговаряме се, подмятам, че има скарлатина в групата. Тя ми отговаря: "Това са детски болести, по-добре сега да ги изкарат" Shocked Аз и връщам отговор, че  точно скарлатината може да повтори, потрети и попети, при което тя ме гледа глупаво и невярващо..
Както и да е, впечатлих се, че не са й известни елементарни неща за тези т.нар. "детски" болести...
Ама хора всякакви..

# 31
  • в кукувиче гнездо
  • Мнения: 3 187
Ех, този пълен член, ех...

# 32
  • UK
  • Мнения: 3 959
За заглавието - вярвам, че и 2та варианта са смислово и граматически коректни.
Тук е всъщност проблема. Ти вярваш, че се пише "не особено". Освен това вярваш, че пълният член е подробност, с която се заяждаме. Неграмотните, срещу които протестираш, вярват, че се пише "изкам" и "немога". Каква е разликата между теб и тях?

# 33
  • Мнения: 7 325
Темата според мен е така поставена, че засяга само правописните грешки. Мамасита я разшири.

# 34
  • Мнения: 5 060
Изобщо не са виновни родителите, нито пък децата им. В днешно време се ширят неграмотни учители по БЕЛ, та ние се оглеждаме в родителите.

# 35
  • UK
  • Мнения: 3 959
В първия пост авторката е посочила, че според нея членуването е ненужна подробност. Според мен членуването е точно толкова важна част от правописа, колкото правилното изписване на "не знам" и "неможейки".

В никакъв случай не твърдя, че аз самата не правя никакви грешки.

# 36
  • El Paso/Los Angeles
  • Мнения: 2 247
Не претендираш, но изтъкваш грешките на другите съфорумци, а ти си същата. Това не го разбирам.
Под думата "грамотност" аз разбирам И пунктуация в т.ч. Нещо, което при теб липсва.

Не се нахвърлям на неграмотни постове. Само на неграмотни примесени със самочувствие, нападение и налагане на мнение.

# 37
  • Мнения: 9 488
Всичко по-долу, съм събирала от една единствена ФБ-група....как да остана безразлична?!  #2gunfire

"феврОари ; био гайТА; плоТ(тук иде реч за плодове, не за бар-плотове); деЦка; преУдоля ; зАболекар; агето; кАрма; Оговорила, инфлОциТ; сУлЕдарност; пооДпусне; съжЕлих; сриФ; спрЕнцовка ;
 
лекЪр, оШте, преДценява; прЕвърженичка; мОндари; аПсурдно; реЯкция; вариЯнт; идИЯлен; Здравеи. Те; намерЕла; защтото; иЗкала;
 
манжа; напаТки; саИтове; компютАра; Zdraveite nqkoi bili mi preporuchal dobur akosher ginekolog koito da raboti s zdravna kasa; акощерка; Можели; kirelica;
 
бронхоплевмония; слагай те; крумит лук; ифект; акошерката; мисерия; непитайте; слу4еи; смисал; секи сам; майченство; съпунена вода; свештички; сношти; смисал;

деТца ; ефтин;  жакпота; побликувам; за това; пикучните канали; вироси; момченци; Еспомизан; инфлакол; каде; смисал; валериянчета;  Бълдаранов; мамолок; фризйор; четвъртак; акумолатора;

комфликт; мъдретци; мойта; беби; ентеровирос; искараха; наще са на сякаде; неска; препорачате;
занаядчия;  коньоктивит; хипатит; идей; зайнтересувана; ва6ите; мастмедиите;
локсация; мухала; кръсница; нинужно ; специялно; среднощтните; херург; побертета; варянт; професионализьмьт; ефекасно; кедарово дърво; ексфолиянд; химий ; лавраг;
 ledokain;гугал; сашто така; съшто е; Стоанова; кувиоз; Писъх;  малак; прехарква; гардите; можели;

диагнозтицик ; тупaне с ренбол; ортопет ; маз; дъли; можели ; коршум; прищапулка; фтаса; некъдърници; малчоган ;

стумаха ; прияждане; лакуму ; млека който са ; лехен; вариянт; теливизьонния ; ефтено; един стрий; натрисвам ; извот;
 
Здравей те; препорачате;  добар;  хварлят; каде; майченство; павелион; ношници; лелю Събке; Инъче;
испишка; барзо;  орянтирате;  угладнее; ноща ; неска ;
 
ne se naqdoha i ne se nakradaha te zatova taka 6te prodaljavat 6toto darjavata mnogo gi УВАЖАВА i rajdat kato zaicite po 5-6 ciganeta prez godina samo isamo pomo6ti i kvo li ne da vzimat ina4e neznae da pi6e i 4ete ama vsi4ki prava si znaqt koito im se polagat ne6tastnici te sa sram za darjavata ni
 
 ошиване; химатон;  укосмяват; айробика; розави; ритънки; кисилини; някъкви;  наядено,нагладно; исписаха ; ботилката;  конфорт;  гушниш; инжинер; каталок ;
 маникьористка; Изруд;  Ехтиол;  лекопластче с ехтиол; найстина; ефтин; печелифш;  брашлян;  Гранифурин; гранофлорин; постригва; седалишно; маници; разтройство; Здравей те;  ношница; докоменти; велоаргометър; донесът; бутки; рагали; Някъкви; Можи;  лакум; инъче;  прияжда;
 часната; някой институций;  Сиямски; ревът; дерът; коршум; суполчетата;
подпечатът ; дупито; бласкал;  корселин;  джабурене; Немизил;  Dr 4olakova; грабчето;  градоса;
площатки ; бесетките;
реакциа
 
 Утидете;  убетава;  рошат му се зъбите;  някъкви;  прахосмукачка ренбол; айратор; нисисер; чорчето;  от лепи; фунтанелата; вагинтол;отпадаци; Впоследак; сулети; приди ; профелактично;   Марсиянци;
 понапалнее;ироглифи; посрешнати; антибьотици; случей; гудинка; зблъсквали;  сикрети;
 
сълфетка; ликенце;  суиверните ;  потдаде да вярва ;  изток ли е на запат ли е;  тъка си правят ;  утишли; тукотай; облачване; изписъл;

цитонна маска; потсушаваш ; табледките; лидел;конвертор;  зблъсквал;  училищте; хейто (ХЕИ);  ресторанче; сигорност; гастроентериолог; Здравеите дами препорчате нивролог;билежка;  вкъщти, защтото; детцко; Изкам;  на часно ;  куповача ; копувача; адцки ; филеал; кърпи на пръсците;  пройзводсто ; някъкъф ;  Изотпринозина;  тешката ; акошергеноколог;

Пастърва; замръзих; moita genekoloshka; слет обят;  абукат ; катетар; къдрево; "

# 38
  • Мнения: 30 802
Ако човек пише неправилно, това значи, че не внимава за детайли, не е любопитен за знание като самото знание и не е изчел много книги. Ако беше изчел, щеше да закачи и правилен правопис.

# 39
  • El Paso/Los Angeles
  • Мнения: 2 247
Така пишат, защото бързат или са от телефоните.

# 40
  • Мнения: 42
За заглавието - вярвам, че и 2та варианта са смислово и граматически коректни.
Тук е всъщност проблема. Ти вярваш, че се пише "не особено". Освен това вярваш, че пълният член е подробност, с която се заяждаме. Неграмотните, срещу които протестираш, вярват, че се пише "изкам" и "немога". Каква е разликата между теб и тях?

Хващам някакъв online речник и намирам:

http://rechnik.info/%D0%BE%D1%81%D0%BE%D0%B1%D0%B5%D0%BD%D0%BE

За пълният член има дългогодишна дискусия доколко ни е полезен изобщо. Затова смятам, че е излишно да го намесвам в тази тема. Тъй като не е универсално приложим и в устната си реч се разбираме отлично и без него. В писметната е полезен в редки случаи на двусмислица. Освен това аз съм привърженик на опрестяването на езика, затова смятам, че с това само ще разводним темата допълнително.

Разликата между мен и тези хора е, че аз имам желание да бъда разбрана и да общувам на ниво, подобаващо на човек с образование и работа, не на ученик в 3-ти клас. Нито претендирам за свръхинтелект, нито смятам тези хора за глупаци.
За мен проблемът е липсата на желание подобни глупави грешки да се изчистят от речта ни. А те се разпростират и достигат включително журналистически статии.

# 41
  • Мнения: 30 802
Така пишат, защото бързат или са от телефоните.

Има грешки от телефони, има и такива, дето хич не са от телефона...

# 42
  • Мнения: 7 325
Ако човек пише неправилно, това значи, че не внимава за детайли, не е любопитен за знание като самото знание и не е изчел много книги. Ако беше изчел, щеше да закачи и правилен правопис.
Не съм много съгласна. Бившият ми мъж четеше непрекъснато. Беше много добър в това, с което се занимаваше, но беше потресаващо неграмотен. След 10 години съвместен живот не се научи да пише името ми правилно, а не е някакво завъртянои сложно.

# 43
  • UK
  • Мнения: 3 959
Не претендираш, но изтъкваш грешките на другите съфорумци, а ти си същата. Това не го разбирам.
Под думата "грамотност" аз разбирам И пунктуация в т.ч. Нещо, което при теб липсва.

Не се нахвърлям на неграмотни постове. Само на неграмотни примесени със самочувствие, нападение и налагане на мнение.
Аз ли? Не виждам на кого съм се "нахвърлила", коментирам само заради така зададената тема, която буквално е започната с правописна грешка. Освен грешките, самото първо мнение е написано по хаотичен и неблагозвучен начин, а няколко изречения започват с "и", което също не е особено граматически правилно. Това "и" е паразит, също като "разбираш ли" или "честно казано".

Endou, в 99% от случаите хората, които бъркат дадена дума, не знаят, че я бъркат. Ако знаеха, нямаше да я бъркат.

# 44
  • Мнения: 9 488
Хич не е добре, хора със самочувствие, претенции и не малко от тях с висше образование, да пишат по-зле от петокласник!
 И същите тези възпитават точно така и децата си...но ги възпитават с неглижиране към правописа, както те самите "подскачат", когато поправиш грешката им. Това е жалкото!
Аз също съм допускала грешки,  но никога не съм се обиждала от поправка-напротив, стремя се да не я допускам отново.

Общи условия

Активация на акаунт