Не особено грамотните родители. Какви са последствията?

  • 33 073
  • 331
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 19 178
И само да вметна, че се пише "неособено".

# 16
  • София
  • Мнения: 262
Моята баба беше неграмотна жена. Отгледала е две свои деца и няколко внука. Всички сме образовани и по никакъв начин не е навредила на развитието ни. Въпреки, че не можеше да пише правилно и едвам четеше беше умна и интуитивна. Казваше "Не мога да ти помогна, защото не съм учила, но ти залягай над книгите, защото е срамно да не можеш да се подпишеш."

# 17
  • в кукувиче гнездо
  • Мнения: 3 187
Моята баба беше неграмотна жена. Отгледала е две свои деца и няколко внука. Всички сме образовани и по никакъв начин не е навредила на развитието ни. Въпреки, че не можеше да пише правилно и едвам четеше беше умна и интуитивна. Казваше "Не мога да ти помогна, защото не съм учила, но ти залягай над книгите, защото е срамно да не можеш да се подпишеш."
Това са две съвсем различни неща. В днешно време всеки учи. Поне до осми клас.

# 18
  • Мнения: 4 458
Здравейте!
От едно известно време (особено откакто станах част от този форум и някои facebook групи [b]за бъдещи и настоящи майки)[/b] .......
Това ви прави (все още Mr. Green) впечатление само защото   не сте имали възможност да ''се насладите'' на реален контакт с въпросните родителки.
Като тръгнете с детето си по градинки и площадки такива неща ще видите....от към манталитет и хигиена ,че ще спрете да ''се лигавите''  Laughingс някакъв си правопис.
Видяното ще бъде нищо сравнено с шока ,който ви очаква в детската градина .Докато станете ученици вече нищо няма да ви впечатлява. Stop
То не е смешно, но какво му остава на човек. Grinning Wink

Последна редакция: пн, 05 юни 2017, 17:18 от mamamari

# 19
  • Мнения: 24 467
Цитат
Иначе, за жалост... Има много сравнително интелигентни хора, които са неграмотни. Тази година от близо се сблъсках, по професионални причини, с доста учители в горен курс. Тъжно ми е, но и те са неграмотни...  Какво да очакваме от децата?
Ми учител не е еквивалент на интелигентен, все пак...  Rolling Eyes
Защо очакваш всите учители да са и интелигентни? Няма как да са. Всякакви ги има. Можеш да научиш химия, например, от един не най-грамотен учител, който е обаче чудесен преподавател и отличен специалист по предмета си. Можеш нищо да не направиш по БЕЛ, въпреки най-висшата степен на грамотност, която има учителят ти по този предмет в училище.

Моята баба беше неграмотна жена. Отгледала е две свои деца и няколко внука. Всички сме образовани и по никакъв начин не е навредила на развитието ни. Въпреки, че не можеше да пише правилно и едвам четеше беше умна и интуитивна.
Peace
И аз имам една такава баба - пишеше и четеше, но не беше съвсем добре.
Отгледала е четири деца - всички висшисти, вкл. един брой зам. ректор на ВУЗ.
Примери за хора с висока грамотност и многообразовани, а с деца - нещастници и също не много учени, също има бол.  Laughing

Моята баба беше неграмотна жена. Отгледала е две свои деца и няколко внука. Всички сме образовани и по никакъв начин не е навредила на развитието ни. Въпреки, че не можеше да пише правилно и едвам четеше беше умна и интуитивна. Казваше "Не мога да ти помогна, защото не съм учила, но ти залягай над книгите, защото е срамно да не можеш да се подпишеш."
Това са две съвсем различни неща. В днешно време всеки учи. Поне до осми клас.
И какво от това?
Говорим си все за грамотност.
Това, че всеки учи, не е гаранция за такава.

# 20
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 429
Аз не виждам фрапиращи грешки в поста на автора на темата.
Това за "искам" го попитах не за друго, а защото си помислих да не би нещо да се бъркам Laughing. Наистина промените, които непрекъснато се правят в българския език невинаги водят до положителен ефект. Например на мен ми е много неприятно за ухото като заговорят за "цената на газа", много по-благозвучно ми е да се каже "цената на газта". Също не ми е приятна промяна, с която се налага "Ви" да се пише винаги с главна буква без значение дали се обръщаш към един човек или към група хора. Но това е положението.
Да, само че такива промени реално няма. (Иначе езикът е живо същество и природата му е динамична, развива се и върви винаги към опростяване, защото основната му цел е комуникативността).
Първо, съществителното „газ“ е в м.р., когато означава:
а) вещество във въздухообразно състояние;
б) горящо газообразно или парообразно вещество, употребявано за осветление, отопление, в качеството на двигателна сила и др.;
в) название на въздухообразни химически бойни вещества.
И в ж.р., когато означава „течност за горене, която се получава при преработката на нефта“, така че „цената на газта“ е било и все още е правилно.
Второ, нововъведеното правило е за кореспонденция в официално-делови стил, когато в официални писма се обръщаме към едно или повече лица, използвайки формата Ви/Вие, която преди се използваше само във второ лице ед.ч. Във форума това не се налага, защото тук стилът определено не е „Уважаеми г-н Министър...“ Naughty

# 21
  • Мнения: 1 427
Моята баба беше неграмотна жена. Отгледала е две свои деца и няколко внука. Всички сме образовани и по никакъв начин не е навредила на развитието ни. Въпреки, че не можеше да пише правилно и едвам четеше беше умна и интуитивна. Казваше "Не мога да ти помогна, защото не съм учила, но ти залягай над книгите, защото е срамно да не можеш да се подпишеш."
Тази баба е била умна, но неграмотна жена. Проблемите днес идват от там, че има доста неграмотни, но глупави хора с претенции ooooh!

# 22
  • Мнения: 30 802
Проблемът не е от грамотни или неграмотни, проблемът е от полу-грамотните...

# 23
  • Мнения: 1 427
Сирена, дефинирай "полуграмотен"...за мен това е като "малко бременна".

# 24
  • Мнения: 30 802
Полуграмотен или полуобразован- такъв, който знае достатъчно, за да си мисли, че знае, но не знае достатъчно, за да знае, че не знае.

# 25
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 312
Бабите на 80 години ,които са останали неграмотни са живяли в други условия и в други времена.Тогава  не всеки е имал възможност да учи.
Но на днешно време според мен е срамно да си неграмотен.
Ясно е,че не всички родители са достатъчно грамотни,но това не значи,че и децата им ще останат такива.Децата могат да ходят на уроци например,ако родителите не могат да се справят и да им помагат.

# 26
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 429
Сирена, дефинирай "полуграмотен"...за мен това е като "малко бременна".
Според мен The Siren... има предвид точно това, което и ти по-напред, цитирам „...доста неграмотни, но глупави хора с претенции...“ (които считат себе си за грамотни).

# 27
  • Мнения: 1 458
Моята баба беше неграмотна жена. Отгледала е две свои деца и няколко внука. Всички сме образовани и по никакъв начин не е навредила на развитието ни. Въпреки, че не можеше да пише правилно и едвам четеше беше умна и интуитивна. Казваше "Не мога да ти помогна, защото не съм учила, но ти залягай над книгите, защото е срамно да не можеш да се подпишеш."
Тази баба е била умна, но неграмотна жена. Проблемите днес идват от там, че има доста неграмотни, но глупави хора с претенции ooooh!



Точно. Бабата е била мъдра жена, без претенции да е грамотна, за разлика от авторката на темата.

# 28
  • Мнения: 42
Ами какви ще са. Родителите на предните поколения, родените през 40-50-60-те, например, също не са били особено грамотни като цяло. Какви са последствията?
Ще оживеем някак Laughing
От друга страна, тези, които измислят правилата също е време да се спрат малко, че с всяка година променят нещо и въвеждат друго, понякога без грам логика.

Въпроса не е да оцеляваме, но да градим в/у нещо пълноценно. Те и циганите са неграмотни. И знаят отлично правата си. Желание липсва за нещо повече.

@кукумицинка
Вярвам, че грамотен човек не е непременно интелигентен или пък фанатик. Но факт - този, който има желание да се информира е много по-застрашен от "вредна" информация от този, който залага на "каквото ми кажат".
За заглавието - вярвам, че и 2та варианта са смислово и граматически коректни.

# 29
  • Мнения: 7 325
Правописа е дразнещ, но не винаги е определящ за умствените възможности. Един гениален математик може да допуска някакви правописни грешки и това няма да го направи глупав. В детските ми години живях при добре образовани хора, но това ми донесе повече негативи отколкото позитиви.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт