Защо мюсюлманите (май) не лепят некролози?

  • 10 770
  • 67
  •   1
Отговори
# 15
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
И аз да се включа с питане. В западна Европа не съм запозната да има изобщо такава традиция. Та защо, аджеба, католиците (май) не лепят некролози? newsm78

В Русия също не съм виждала май  Rolling Eyes
те са православни като нас.

# 16
  • Мнения: 22 036
Аз не виждам голям смисъл от лепенето на некролози, но и ми е странен потресът от тях. Просто обявление на някакво събитие.

Да, не е радостно, но се е случило и толкова. Някои хора така разбират изразяването на почит.

# 17
  • Мнения: 5 268
католиците и не знам кого, и да се цивилизоваме като запбаним некролозите
Има некролози.  Peace

В България се слагат, както всички останали, а "на Запад" просто не е разрешено да се лепят навсякъде. Праща се по пощата "Traueranzeige" (некролог) на близките и се залепя на определени места.

# 18
  • Мнения: 21 485
Доколкото знам и в другите страни има некролози, които се слагат на определени места.
 Аз самата също правя некролози за годишнината на близките.ми. Не стига това, ами преди две години ми се наложи да поставям некролози на трима колеги в разстояние от осем месеца, ужас беше.

Мюсюлманите, които познавам също слагат за близките си. Но те не са супер религиозни, ако има нещо общо религията. Според мен няма - това е тъжна вест, или след това годишнина, съответно.

# 19
  • Мнения: 2 909
Нека някоя мюсюлманка да се включи ако иска  Simple Smile

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 14 491
...а "на Запад" просто не е разрешено да се лепят навсякъде. ...
Да, наистина, може и това да е причината за голямото разпространение тук - за залепените некролози говоря в цялата тема, в друга форма ясно, че има и "на Запад", като обяви във вестниците например.

Статията, която Фифита даде, беше интересна цялата; авторът на едно място казва, че след 1944 г. било "забранено" публикуването на некролози в печата. Останах с впечатление, че според него това е и една от причините практиката на лепене да се запази и разпространи толкова у нас, докато в същото време била изоставена на Запад. Дали "забранено" е точна дума, не знам, но може наистина да не е било възможно или да е било трудно публикуването на такива обяви в местния печат в някакъв период.

Както и да е, повод за темата беше липсата на турски имена в некролозите в Разград, поне тези, които аз съм видяла, която ми се струва странна.

# 21
  • Мнения: 30 802
Ако имаме късмет, скоро ще са само статуси във Фейсбук.

Католиците имат мемориални картички. А в англоговорящите страни има obituaries, цели текстове с дължина на вестникарска статия.

# 22
  • Cavan, Ireland
  • Мнения: 316
Католиците и протестантите не лепят некролози. Когато почине някой, правят малки ламинирани картички със снимка, дата на раждане/смърт отзад има написана молитва и ги раздават на близките на починалият. В Ирландия поне е така.

По The Siren of Titan не ти прочетох мнението, така е.

# 23
  • Мнения: 17 546
Ами темата за некролозите и мен ме вълнуваше много. Направих проучване и се оказа, че към днешна дата, само в България, Македония, Румъния, има това явление некролог.  Само около нашата страна. 
Така е и намирам тази "традиция" за ужасна! Дано се откажем от нея вече.
Не носиш ли спомена за човека в сърцето си, колкото ще красива снимка да му лепне и сърцераздирателно послание да напишеш, това е просто лист хартия, който ще избелее от слънцето, ще го намокри дъждът и ще го заличи.

# 24
  • Мнения: 30 802
Аз лично чакам момента, в който графичното оформление на българския некролог ще се превърне в темплейт за meme-та.

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 14 491
Т.е. щом в Ирландия е така, значи при всички католици и протестанти е така? Wink
Същото за Сирената - кои католици, всичките по света ли?

# 26
  • Мнения: 30 802
Да кажем, че достатъчно на брой католици. Никоя традиция не се спазва от 100% от хората. Но все пак мога да кажа с някакво ниво на увереност кои групи какво правят. Чувала съм за мемориални картички и при италиански католици. А със сигурност имат мемориални картички на светци, но то е малко по-различно.

# 27
  • София
  • Мнения: 12 374
Ами темата за некролозите и мен ме вълнуваше много. Направих проучване и се оказа, че към днешна дата, само в България, Македония, Румъния, има това явление некролог.  Само около нашата страна. 
Така е и намирам тази "традиция" за ужасна! Дано се откажем от нея вече.
Не носиш ли спомена за човека в сърцето си, колкото ще красива снимка да му лепне и сърцераздирателно послание да напишеш, това е просто лист хартия, който ще избелее от слънцето, ще го намокри дъждът и ще го заличи.
+едно
Ненавиждам некролозите. Грозен начин да се обяви на света, че еди-кой-си е починал и ти липсва. Некрологът на баща ми беше сантиментално-поетичен, абсолютен кич и нямаше нищо общо с неговата душа и живот.

# 28
  • Cavan, Ireland
  • Мнения: 316
Написала съм, поне в Ирландия е така. В Полша католиците какво правят нямам идея  Peace

# 29
  • Мнения: 2 600
Ето ви западноевропейски некролози https://www.google.bg/search?q=italienische+traueranzeigen&c … =1600&bih=765
В Южна Италия даже са с формат А3, а не А5 като при нас. Само че се лепят на определени места, може би по някакви правила и са много чисти, може би се махат след определено време.
Смятам, че лепенето с лепило или тиксо по спирки например, коването с пирони и кабари по дървета, или дори увиването с найлони и тиксо около дървото, би следвало най-после да се премахне. И съобщенията да се пускат в медии, на личната врата или да се раздават на близки, а не да се трупат като смет където падне:
https://photo-forum.net/sitepics/forum/2016-08/lqba1983.JPG
или
https://2.bp.blogspot.com/-IyItieYVmbM/VvMOhTA68nI/AAAAAAAAxxs/h … 1600/IMG_0492.JPG
или
http://i.pik.bg/news/26/660_7b0fdae94b13f7facf001dbd6c574e83.jpg
 Sick

Общи условия

Активация на акаунт