МОН - промените продължават

  • 130 536
  • 1 526
  •   1
Отговори
# 960
  • Мнения: 6 926
Обикновено се разрешава прием над утвърдения с писмо от РУО, когато има ученик, който идва от друг град и няма места в гимназиите. Той все пак трябва да може да учи в някое училище там, където живее и по възможност да е със същия или близък профил.
Така е, но утре може 30 софиянчета от 4ти клас да кандидатстват в МГ в малките градове, където да бъдат приети с много по-нисък бал от този на СМГ и после да поискат от РУО София да бъдат преместени. Трябва да има някакъв праг на тези писма. А и освен това преди 15.09 на пети клас детето още не е започнало да учи в МГ, че РУО да трябва да му се предоставя тази възможност. Може би трябва да му се преизчисли бала по изискванията на приемащото го МГ и ако му стига, то тогава е добре дошло.

# 961
  • Мнения: 3 883
В нашия клас няма деца от друг град. Всички надпланови са си местни. Simple Smile

# 962
  • Мнения: 6 926
В нашия клас няма деца от друг град. Всички надпланови са си местни. Simple Smile
То и при нас е така, но не пречи да си от София и да кандидатстваш във Видин (например), да те приемат там и после да искаш РУО София да ти осигури място в СМГ, защото се "местиш" да живееш в София.

# 963
  • Мнения: 3 883
Разбрах примера ти. Да. Но знам, че не е осъществяван прием извън София. Т.е. има няколко изречения някъде, които държат врата отворена и действително няма граница в момента, която да дава право на действителни случаи (какъвто е едно местене реално).

# 964
  • Мнения: 47 988
То малко като фалшивите болнични, дето друг ги издава, но мерките по ограничаването им са все насочени към работодателя Simple Smile Проблема с надплановия прием е ясен и за децата даже, и продължава от яслата та до абитуриентския бал...като се замисля, нищо чудно и аз да вдигна най-циганския и пищен абитуриентски бал като завършат децата, само и само да се отбележи че съм се отървала от училището и простотиите там( визирам безумните условия, в които ни поставя МОН, а не прекрасните учители на децата, разбира се) ...образованието ни би се развивало прекрасно, ако МОН и РУО не съществуваха изобщо.

# 965
  • Мнения: 21 455
Разбрах примера ти. Да. Но знам, че не е осъществяван прием извън София. Т.е. има няколко изречения някъде, които държат врата отворена и действително няма граница в момента, която да дава право на действителни случаи (какъвто е едно местене реално).
В една друга тема беше преразказано съдържанието на министерско писмо в тази връзка.
http://www.bg-mamma.com/?topic=997516.msg35629831#msg35629831

# 966
  • Мнения: 3 883
Зачетох се. Благодаря. Нямам думи. Амин.

# 967
  • София
  • Мнения: 62 595
Това се прави за кандидатстването в друг град и прехвърлянето, и то още от времето на соца за гимназиите.
Ужасих се като разбрах какъв ужас настава с извинителните бележки. Все ще устискаме една година, обаче за следващите набори вече става страшно. И съм сигурна, че няма да намалеят отсъствията, а просто ще се развихри корупцията, а който не иска да ходи на училище, просто няма да ходи. Предполаам, че след няколко месеца, когато им падне посещаемостта, отговорните фактори ще се светнат, че статистиките им ще излязат криви.

# 968
  • Мнения: 3 883
Това го знам, аз лично имам приятелка така. Не я приеха в София, премести се в Перник, но си учи цял първи срок в Перник. След което се записа в столична езикова гимназия. Сега вратата зее по-широко отворена, както стана ясно.

# 969
  • Мнения: X
Това го знам, аз лично имам приятелка така. Не я приеха в София, премести се в Перник, но си учи цял първи срок в Перник. След което се записа в столична езикова гимназия. Сега вратата зее по-широко отворена, както стана ясно.
Мдам. По същата схема във Втора Английска се записа едно дете, което изкара един срок в Езиковата гимназия в Кюстендил, а деца, гастролирали в ПМГ Габрово, пак за един срок, се парашутираха в СМГ. За деца на познати става дума, не за тези от ЕЖК.

# 970
  • Мнения: 3 883
А какво се обяснява на децата в редовен прием, които са си спечелили мястото и са искали среда? Че скоро писах в една такава тема-как избирате училището след 7 клас Simple Smile

# 971
  • Мнения: X
Кой да го обясни? Родители или учители?

# 972
  • София
  • Мнения: 62 595
Обикновено никой нищо не им обяснява, но част от децата не са будали и много добре знаят какво се е случило.  Обаче веднъж в един клас, това вече няма значение.

# 973
  • Мнения: 3 883
Кой да го обясни? Родители или учители?

И родители и учители.
ОК, аз като родител знам какво да кажа. Това не променя факта, че лелеяната "среда" не е точно онази, която се спряга. Тогава целия този зор за вход някъде заради средата някак губи форми. Това е много извън темата обаче.

# 974
  • Мнения: X
Реално, подобни парашутисти са не повече от 5% и не влияят на общото ниво. В този смисъл, "средата" не страда. Но човек го става яд, че неговото отроче се е блъскало като смахнато, а други хитреци са минали по допирателната.

Общи условия

Активация на акаунт