"На гол тумбак, чифте пищови" или "въпрос на приоритети"...

  • 20 240
  • 203
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 13 380
За два дни няма  ще си починете кой знае колко, сигурно много ви се ходи, щом не сте ходили отдавна, но след уикенда пак идва понеделник и ако смяташ, че няма да можеш да се отпуснеш да прекарате добре, няма смисъл.
А аз на мъжа ми бих казала- щом веднъж се живее той да събере пари за почивка.
Не е в конкретната почивка май камъчето, а като цяло просто повече ви се е насъбрало.
Търсете начин, за повече приходи

# 31
  • Мнения: 4 841
Пътуване, разнообразяване и активна почивка в компанията на любимия човек с малко повече фантазия и креативност, могат да излязат буквално на стойността на ежедневните ви разходи, и да не ви натежат никак. Казвам го като човек, който е имал моменти на недоимък и финансови кризи, но това по никакъв начин не ми е послужило като причина за някакво закрепостяване и влизане в рутина. Напротив, точно такива, импровизирани, нестандартни, луди пътувания и почивки, са ни сплотявали още повече, и са ни създавали незабравими спомени.

Но защо ли си мисля, че имате предвид по-скоро някаква "модна" дестинация, нещо, което "всички правят" - СПА-хотели, Гърция, и т.н.? Поговорката, която си сложила за заглавие, обикновено се използва когато има някакво драстично, непосилно надскачане - такъв ли е случаят?

Не знам за какви точно данъци става въпрос, но прецени ситуацията много добре - ако няма възможност за разсрочване, и има вероятност данъците да станат спешно изискуеми, и в един бъдещ момент може да ти се наложи да теглиш заем, за да ги покриеш - не бих ги отлагала по никакъв начин.

Ако мъжът ти е недоволен от финансовото ви положение като цяло, почивката може да го вкара в още по-голяма дупка - ако сте в хотел 3 звезди, до вас ще има четиризвезден; ако отивате с автобус, по магистралата ще ви задминават джипове; ако ядете пици на крак, хората наоколо ще седят в ресторанти...

Извинявам се, ако написаното от мен не кореспондира с реалната ситуация, просто аз така "разчитам" постовете ти, като да е другаде някъде проблема, а не точно в конкретната почивка...

# 32
  • Мнения: X
Целево събрани пари харча за друго само ако е спешно, почивката не е неотложен разход. Според мен отидете, но само ако можете без проблем да отделите сумата за данъци от заплатите в следващите 2 месеца. Започва зимният сезон с високите режийни, ако толкова трудно ги събирате ще ви се натрупат със следващите данъци. И вместо тогава да отделяте за следваща почивка, още ще сте назад от тази.

 Взимала съм на изплащане неща, при безлихвена оферта и само ако разполагам със сумата, просто за да не ме натоварва като разход наведнъж. Заеми - рядко, и които мога да върна до няколко седмици. Кредит за жилище не бих теглила, освен ако не е малка част от стойността и може да го изплатим до 5-6 години - достатъчно се нагледах на хора, които хем останаха без жилища, хем още дължат на банката.  Единствено приемлив за мен е кредит, при който разполагаш със сумата поне като актив, и във всеки момент можеш да го изплатиш без съществен проблем. Заплата, която евентуално бих взела след 10 години, или дори след една, не е нещо, с което приемам, че ще разполагам.

# 33
  • Мнения: 361
Не, не за лукс и СПА не говорим изобщо!Два дена на планина, във вила, това е.Сумата,пак казвам, не е голяма, но е "голяма" за мен!Няма изгледи да я събера скоро.А и други разходи имаме, които аз намирам за далеч по-наложащи от два дена някъде...Не знам.И двете неща са важни.Притеснявам се, че сме на различно мнение по въпроса,защото ще има и други ситуации такива, а не сме на едно мнение по този така важен и болен семеен въпрос- парите.Различни са ни приоритетите явно и не знам как да го преодолеем това.

# 34
  • Мнения: 41 368
Моля, за вашите мнения по въпроса: кое е правилно?Да живееш за мига или да спестяваш и да мислиш повече за бъдещето...Дайте примери при вас как е?
Благодаря!

Да спестяваш, като харчиш по-малко от доходите си е едно, да живееш за момента като харчиш целия си доход е друго, а да харчиш повече от доходите си като вземаш заеми е трето. Всеки сам си решава, но за мен третото е недопустимо и безразсъдно. Изобщо заемите са средство за регулиране на паричен поток (сега нямаш, но знаеш, че утре ще получиш и затова харчиш днес), а не за генериране на кеш. Който си мисли второто неизбежно затъва.

Иначе аз в моята младост, а и сега, винаги съм харчила по-малко, отколкото мога да си позволя. Да имам някаква, макар и имагинерна, сигурност от спестените пари ми харесва повече от изхвърлянето на макс.

# 35
  • Мнения: 1 028
П@ри на заем за почивка не бих взела. Сложи си една кутийка, пускай метални левчета, няма да ги усетиш, а след няколко месеца ще си събереш парите без да усетиш. А ако събираш до лятото ще имаш даже за море.
А относно преживяванията отидете на пикник или поход или пещера например , само за ден. Комбинирайте се с приятели  за да си поделите пътните. Има варѝанти,  но заем не ми е един от тях.

# 36
  • Мнения: 1 485
За един уикенд да изхарчите парите, които със зор си събирала за данъците месеци наред - това почивка ли ще е? Поне аз не бих могла да се отпусна, като знам, че действам безотговорно. По-добре плати данъците сега и спести за почивка през зимните празници, за да ти е мирна главата. Simple Smile Финансовата култура в семейството е важна според мен. Помисли и какъв пример ще дадете на децата си, ако имате такива. 

Аз съм свикнала да пестя и никога да не се изхвърлям в харчовете си, но така ми е по-спокойно. Не мога да си представя да не си платя сметките/данъците, но да си купя обувки или телефон, примерно. И не разбирам хора, затънали в кредити, които се опитват да поддържат стандарт, който просто не им е по силите.

# 37
  • Мнения: 54 644
Да спестяваш, като харчиш по-малко от доходите си е едно, да живееш за момента като харчиш целия си доход е друго, а да харчиш повече от доходите си като вземаш заеми е трето. Всеки сам си решава, но за мен третото е недопустимо и безразсъдно. Изобщо заемите са средство за регулиране на паричен поток (сега нямаш, но знаеш, че утре ще получиш и затова харчиш днес), а не за генериране на кеш. Който си мисли второто неизбежно затъва.

Иначе аз в моята младост, а и сега, винаги съм харчила по-малко, отколкото мога да си позволя. Да имам някаква, макар и имагинерна, сигурност от спестените пари ми харесва повече от изхвърлянето на макс.

И аз съм така.
Откакто имам собствени доходи, все гледам да имам остатък, никога не харча всичко и не съм вземала заеми, нито кредити.

Не бих похарчила пари за някакви предстоящи разходи, за да отида на почивка.
Когато имам, тогава.

# 38
  • Варна
  • Мнения: 36 738
Лизинги и кредити ползвам крайно рядко, с огромно нежелание. Не защото не ги изплащам, напротив, изряден платец съм, но ме тормози мисълта, че дължа нещо на някого. Прибягвам до такива неща само за наистина нужни стоки и само от банки. В твоя случай бих се лишила от почивка без да ми мигне окото.

Но си права за друго. По-тревожното е, че не сте на една вълна двамата, а това е предпоставка за бъдещи конфликти.

# 39
  • Мнения: 2 052
От постовете на авторката личи, че за нея ще е трудно да се отпусне и да отпочине през тези два дни при дадените обстоятелства. Спокойно ще се почувства само ако тръгне с ясна идея как и горе долу в какъв срок ще може отново да се събере сумата - неизвестността изнервя.
Ако случайно досега не са водили бюджет, ще е добър повод за разговор по въпроса и въвеждането на някои практики за планиране и следене на разходите. А ако водят - да го преразгледат.
Почивка никому никога не е излишна, важно е и да може да и се наслади качествено.

# 40
  • Мнения: X
Но от едно известно време се получава така, както казах, че чергата ми идва късичка и се лишавам от много неща!И почнах да се замислям, че един път се живее в крайна сметка!!!
Освен да търсим вариант да удължим чергата, но не винаги е възможно..
А сещаш ли се, че когато дойде моментът за връщане на заема, чергата съвсем ще се скъси? Даже може да изчезне.

И каква е тази крупна сума, която ще изхарчите за два дни във вила в планината?

Последна редакция: ср, 20 сеп 2017, 22:01 от Анонимен

# 41
  • Мнения: 1 822
тя буквално каза малка сума, а не крупна.

# 42
  • Мнения: X
Аха, значи сумата е малка. И защо е тоя зор за малка сума? Хем е малка, хем в бъдеще няма да може да я събере лесно.  newsm78

# 43
  • Мнения: 1 822
щото събирането на пари не е като брането на листа.

а и си каза че въпроса е принципен.

# 44
  • Мнения: 252
Защото за авторката е голяма, ако и обективно погледнато да е малка.
При всички съмнения и угризения, които имаш да отидеш на споменатата почивка, вероятно е по-добре да не го правиш.

Общи условия

Активация на акаунт