Курсова разлика при покупко-продажба

  • 6 810
  • 34
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 230
Здравейте.

Има следното питане - кой плаща курсовите разлики при покупко-продажба на имот. Случая я следния. Купувам имот като съм платила 500 евро капаро. В деня на сделката от моята сметка, която е в лева преведох левовата равностойност на останилите 30500 евро (общо цената е 31000 евро). Сметката на продавача е в друга банка в евро. Неговата сметка обаче е заверена с 65 евро по-малко, което са курсови разлики.
За превода аз съм си договорила курс, който се различава от курса в другата банка.
Сега продавача спори и иска да му дадам тези 65 евро разлика.
Кой е прав и кой не. Аз ли трябва да платя курсовите разлики или те би следвало да са си за негова сметка. Продажната цена е в евро и аз от моята левова сметка превеждам левовата им равностойност.

Много благодаря за оказаното съдействие.

# 1
  • Мнения: 525
Продавачът трябва да получи договорената цена /ако в договора пише 10 000 евро - трябва да ги получи, а не 9 935 евро/.

# 2
  • София
  • Мнения: 230
Значи купувача поема и курсовата разлика. Това ми беше питането, тъй като реално от моята сметка излиза точно договорената сума, но заради различните банки и курсове при него не постъпва изпратената от мен сума.
Благодаря.

# 3
  • Мнения: 29 695
Това вероятно е таксата за банков превод, която е в зависимост от сумата. Тъй като е в евро, таксите са големи.

Последна редакция: пн, 09 окт 2017, 10:42 от Natali_

# 4
  • Мнения: X
Е може ли да купувате имот, да я докарате до сделка и плащане и да не се договорите за 65-те евро от курсова разлика, че и по форуми да се информирате?

# 5
  • Мнения: 2 494
Важно е какво постъпва в сметката на продавача, а не какво излиза от твоята. Наистина най-вероятно тези 65 евро са такса за превода. Таксите са си за сметка на купувача.

# 6
  • Мнения: 2 042
На каса ли ти го правиха превода в твоята банка? И попълва ли вносна бележка лично ти, някои банки искат такава бележка. Курс купува и продава може да са с по-голям марж  в твоята банка, различни са от фиксинга на БНБ 1,95583.

Последна редакция: пн, 09 окт 2017, 11:03 от kristinia

# 7
  • Мнения: 41 303
Значи купувача поема и курсовата разлика. Това ми беше питането, тъй като реално от моята сметка излиза точно договорената сума, но заради различните банки и курсове при него не постъпва изпратената от мен сума.
Благодаря.

Няма значение какво излиза от твоята сметка, а какво влиза в сметката на продавача. Всички такси за превода са си за твоя сметка и ми е много чудно как не го осъзнаваш newsm78

# 8
  • Мнения: 1 970
В случая имате договор доколкото разбирам и е посочена негова сметка в евро, където той иска да бъдат преведени парите.
При всеки трансфер на валута има разноски на Вашата банка и на банката на купувача.
Стандартната практика е банковите разноски на всеки един от двамата договарящи се да са за негова сметка, разбира се , ако не е договорено друго. Ето затова при разноски по ревод има три опции в платежното - 1. споделени SHA (Shared) 2. изцяло за сметка на наредителя - OUR 3. изцяло засметка на бенефицианта - BEN. Обикновено в договорите при клаузата за плащане следва да е упоменато за чия сметка са разходите при превода, ако не е казано, трябва да са първото - споделени.
 
Курсова разлика има, но тя е безалтернативно за Ваша сметка - просто Вие за да осигурите валутата сте си купили еврата от Вашата банка, на курс различен от фиксинга (най-вероятно). Банката Ви е задължила сметката с Х лева, които са били курсовата разлика, както и таксата за превода на сумата и е изпратила парите на неговата банка - вероятно точната сума която сте им казали да платят, таксите те са си удържали от левовата сметка, не от сумата за превода.
Това, че по неговата сметка са влезли 65 евра по-малко се дължи на разноската на неговата банка за получен превод - банките удържат такса при получен превод във валута, различна от лева. Така ще е докато влезем в еврозоната.

Ако сте се разбрали той да получи точно 100.000 евро (примерно) а той е получил по горната причина 99945, би следвало да му дадете на ръка разликата от 65 евра.
Чисто формално, обаче, ако не сте се договаряли, че преводът ще е изцяло за ваша сметка (с инструкции OUR, както горе споменах) той няма право да има претенции - щом иска да му се плаща в евро и си дава сметка в банка, различна от Вашата, следва да е наясно, че банката събира такси.
Ако, обаче сте се договорили за чисто плащане - дължите му и неговите разноски....

Изобщо, защо народа влиза в тези филми с превалутирания и преводи на евра или долари, нещо не вдявам, но това е друга бира - питате как трябва да е - отговарям...
Като държат да е във валута - да си сложат 20 лева по-висока цена и да си превалутират сами левовете като постъпят.... Какво се занимават с транфери на евра....

# 9
  • София
  • Мнения: 230
StefanB, много благодаря за изчерпателния отговор. Грешката е моя, че не се усетих да ги уточним тези подробности по-рано, ама можех ли да предположа, че стане такъв проблем.
По принцип не сме уточнявали, че аз ще поема неговите разлики. Единствените разноски, които уточнихме, че ще са за наша сметка са нотариалните такси по прехвърляне на имота. За други такси ангажимент не съм поемала. Попитах дали ще си откриват сметка в банката, в която е моята сметка, тъй като щеше да е най-чисто. Той каза, че няма. Предположих, че осъзнава, че ще има разлика при преводите. Договорих си курс в моята банка и парите излязоха.

Check Please , и какво като сме стигнали до сделка и плащане. Винаги може да възникне казус. Отделно договорките са директно между страните - няма посредници, няма брокери. Не всеки ден си купувам недвижим имот. Информирала съм се от какво да се пазя, но за съжаление съм пропуснала, а и честно казано не съм и предполагала че ще стане такава драма. Както и да е.

Черна станция и защо пък задължително трябва да са за сметка на купувача. То пък тоя купувач всичко поема. Значи договарям си курс и накрая и неговите разходи да покрия. Защо??? Той не покрива нито една част от моите разходи. Да не говорим, че продавача трябва да си плати данъците, ама няма да го направи.

# 10
  • Мнения: 29 695
Не сте платили цялата сума по сделката, макар и с 65 евро. Ще рискувате ли за тези пари да ви оспорят покупката и да анулират сделката? Преведете и тези пари + таксата, да са ви чисти нещата.

# 11
  • София
  • Мнения: 230
Заради грешката от моя страна ще ги дам тези пари. Въпроса е принципен. Но накрая излиза, че продавача получава 31000евро, а на мен цената ми излиза 31065евро. Но този случай ще ми е обеца на ухото. Отделно и в случая е нямало файда да си договарям курс с моята банка. Както и да е. Разбрах къде са ми грешките и какво е трябвало да направя. Времето назад не мога да върна.

# 12
  • Мнения: 29 695
Не вярвам някой продавач да се съгласи на нещо различно от получаването по неговата сметка на пълната сума, която е уговорена. Може да се разберете да му ги дадете на ръка срещу разписка, за да не плащате отново банкови такси за втори превод.

# 13
  • Мнения: 41 303
Черна станция и защо пък задължително трябва да са за сметка на купувача. То пък тоя купувач всичко поема. Значи договарям си курс и накрая и неговите разходи да покрия. Защо??? Той не покрива нито една част от моите разходи. Да не говорим, че продавача трябва да си плати данъците, ама няма да го направи.

Ами най-просто, защото купувачът се е съгласил да получи едни пари, а не ти да изпратиш едни пари, нали? Ако правилно разбирам, ти си питала в твоята банка " Колко лева трябва да платя, за да купя 30 500 евро?" и те са ти казали някаква сума, сметната по курса на твоята банка.  Но ти нищо не си купила, а си превела тези левове, като той после е трябвало да си купи евро в своята банка, но вече по нейния курс. Така ли е? Ако е така вината е твоя, че не си питала за курса неговата банка, а не твоята.

А всъщност сте се договорили лошо в самия говор и не знам кой ви го е писал така. Най-разпространената практика за да не стават именно такива неща, когато цената е в евро, е да се плащат левове, като се указва и курсът, по който се смята сумата на превода, като обикновено се приема фиксираният курс на БНБ = 1,95583 лева.
Т.е. записва се, че ти ще извършиш плащането на основната сума от 30 500 евро с платежно нареждане в български лева по курс 1,95583 лева/евро. И после трябва да преведеш сумата от 59 652,82 лева и да поемеш и таксите за превода, така че в неговата банка да постъпят именно 59 652,82 лева и вече неговата банка ще му ги обърне в евро по нейния си курс и колкото дойде, толкова. Понеже обаче сте се уговорили той да получи точно и именно 30 500 евро по евровата си сметка, а ти си платила лева, то за да влязат в неговата сметка именно 30 500 евро, както сте се договорили, е трябвало да питаш неговата банка за курса, а не твоята. Просто ти си поела задължението в сметката му да влязат 30 500 евро, а не да му преведеш някакви левове по курса на твоята банка. Другият начин е бил ти да купиш евро по курса на твоята банка и да наредиш вече валутен превод, за което щяха да ти вземат пак висока такса от банката. Но и в двата случая неговата сметка трябва да бъде заверена с уговорената сума.

# 14
  • Мнения: X
Да не говорим, че продавача трябва да си плати данъците, ама няма да го направи.
Какви данъци?
Вие сте запознат с имотните сделки, които е извършвало лицето последните 3, 5 години?
Цитат
не са облагаеми доходите от продажбата на един недвижим жилищен имот, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от три години,
Цитат
не са облагаеми доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на до два други недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от 5 години.

Общи условия

Активация на акаунт